Hent casen www.smaahjerter.dk - trojka.dk

itrojka.dk

Hent casen www.smaahjerter.dk - trojka.dk

TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

2007 2008 2009

Indledning

Www.smaahjerter.dk blev etableret i 2006 og forhandler et bredt udvalg af danske børnetøjsmærker

af den allerbedste kvalitet, målt både i design, materialer og holdbarhed. Udover

børnetøj sælges også en række tilbehør, men omdrejningspunktet er det samme –

børnene. Www.smaahjerter.dk sælger desuden sko, sengetøj, hagesmække, hjelme og en

række andre produkter, ligesom www.smaahjerter.dk altid er på udkig efter andre attraktive

produkter, der vil kunne supplere sortimentet. Www.smaahjerter.dk er løbende på udkig

efter nye mærker, og deltager således i alle relevante messer, ligesom

www.smaahjerter.dk løbende er i dialog med potentielle leverandører.

Www.smaahjerter.dk’s formål er at indkøbe og sælge børnetøj af høj kvalitet, og gerne

noget der er anderledes end det man finder alle andre steder. Der lægges især vægt på børnetøj

af lækre materialer i moderne og unikt design.

For www.smaahjerter.dk er det af stor betydning, at børnene får det rigtige tøj i den rigtige

størrelse, og især på det punkt er det vores målsætning at kunne yde den bedste service

og vejledning til vores kunder. Www.smaahjerter.dk forsøger løbende at forbedre servicen.

Www.smaahjerter.dk har valgt at det skal være en fordel at handle på nettet – så derfor får

kunderne varerne leveret lige til døren uden yderligere omkostninger –

www.smaahjerter.dk sender altid fragtfrit (også udsalgsvarer). Desuden er du sikret dagtil-dag

levering når du handler inden kl. 11.00.

1


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

2007 2008 2009

Virksomheden har gennem årene oplevet en stigende vækst og kombinationen af en avanceret

og velfungerende hjemmeside, godt købmandsskab og gå-på-mod, har de to indehavere

formået at etablere sig på markedet for børnetøj og andre produkter der har børn som

målgruppe.

I 2006 udviste indehaverne Anne Louise og Mai-Britt interesse for at få implementeret et

økonomistyringsprogram til at lette arbejdet med den daglige registrering. Systemet måtte

også gerne være en hjælp på det taktiske niveau, med fokus på udnyttelse af de informationer

der løbende bliver indsamlet om kunder, leverandører mm. Et stort ønske er også bedre

at kunne styre likviditeten i virksomheden. Indehaverne har endnu ikke truffet købsbeslutningen

vedrørende systemet, så sælgeren har oparbejdet en demo virksomhed, med udgangspunkt

i rigtige produkter fra virksomheden. På den måde er det muligt at demonstrere

de muligheder, der er i et avanceret økonomistyringsprogram. Indehaverne har også ønsket,

at der er mulighed for at arbejde ”hands-on”, så der vil også være enkelte bilag, der

skal registreres.

Varegruppe

– Legetøj:

121101-1 Figurer i tube

121101-2 Tallerken med Barbapapa

121101-3 Drikkekrus med Barbapapa

121101-4 Tallerken med Barbapjuske

121101-5 Ske med Barbapapa

121102-1 Sea Dragon

121102-2 Silhuetpuslespil med fe

121102-3 Silhuetpuslespil med ballarina

121102-4 Magnetiske træbrikker

121102-5 Stable klodser

121103-1 Blandet grønt i trækasse

121103-2 Blandet mad i kasse

121103-3 Blandet frugt i kasse

121103-4 Is og slik i trækasse

121103-5 Virvarpuslespil

121103-6 Bordteater

121104-1 Sparebøsse

121104-2 Plaster i dåse

121104-3 Kaleidoskop

121105-1 Læbepomade

121105-2 Beauty sæt

121105-3 Stjernedåse med perler

121105-4 Klistermærker

121105-5 Hjertedåse med sommerfugle

2


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Varegruppe – Hudpleje

Leverandørerne til varegruppen

legetøj:

Andre leverandører til varegruppen

legetøj:

2007 2008 2009

121106-1 Hårshampoo

121106-2 Hårbalsam

121106-3 Babyshampoo

121106-4 Solspray SPF10

121106-5 Solspray SPF20

121106-6 Solspray SPF25

Barbapapa A/S 142201-1

Djeco Toys I/S 142202-2

DICA A/S 142203-3

LegeHuset ApS 142204-4

FilaToys I/S 142205-5

Derma Import I/S 142206-6

SHELL 142901-1

AutoHuset ApS 142202-1

KontorSet ApS 142203-1

RevisorPennen 142204-1

PakkeTrans 142205-1

Eduzite ApS 142206-1

Kunder:

Mange af kunderne er kontantkunder, da en stor del af omsætningen foregår ved ehandel,

men et voksende marked er børneinstitutionsmarkedet. Mange af institutionerne

er gode kunder og www.smaahjerter.dk gør meget for at pleje dette segment. Det specielle

ved dette segment er, at de enkelte institutionerne bliver præsenteret for produkterne,

men selve indkøbet foregå gennem den aktuelle kommune. Så geografisk er disse

kunder spredt over hele landet, men indkøbet er samlet i enkelte kommuner.

122101 Århus Kommune, Rådhuspladsen, 8000 Århus

122102 Roskilde Kommune, Køgevej 80, 4000 Køge

122103 Aalborg kommune, Boulevarden 13, 9100 aalborg

122104 Gladsaxe Kommune, Rådhus Allé, 2860 Søborg

122105 Vallensbæk Kommune, Kirkevej 7, 2791 Deagør

122106 Esbjerg kommune, Ådalsparken 15, 6710 Esbjerg V

122107 Aabenraa Kommune, Plantagevej 4, 6330 Padborg

122108 Københavns kommune, Artillerivej 126, 2300 København S

122109 Kunoy Kommune, FO - 780 Kunø, Færøerne

122110 Nuuk Kommune, Kuussuaq 2, DK-3900 Nuuk

3


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Formål

Opgave 1. Sæt dato til 01-01-2007

Formålet med opgaverne 1-16 er:

- at du bliver fortrolig med teorien om et ERP-system

- at du kan logge dig på systemet

- at du kender til sammenhængene i et ERP-system

- at du kan navigere i systemet

- at du kan arbejde med debitormodulet

Da det for Anne Louise og Mai-Britt er første gang, de skal arbejde

med et ERP-system, har de besluttet sig for jævnligt at mødes

for at diskutere systemets anvendelsesmuligheder, men også for,

gennem hands-on arbejde, at tilegne sig kendskab til systemet. De

har derfor besluttet, at de det første år systematisk vil udarbejde

formålsbeskrivelser løbende.

Opgave 2.

På det første ledelsesmøde ønsker Anne Louise og Mai-Britt at få

afklaret, på hvilket styringsniveau forskellige beslutningssituationer

skal træffes.

Sæt kryds ved rigtigt svar.

Strategisk Taktisk Operativt

a) At optage et nyt produkt.

b) Kredittiden til en kunde skal

forlænges.

c) Evt. nedsættelse af salgs-

priserne i januar måned.

d) Optagelse af et lån på 1 mio. kr.

Opgave 3.

2007 2008 2009

Redegør for, hvilke interessegrupper www.smaahjerter.dk har.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

4


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-01-2007

Opgave 4.

2007 2008 2009

Redegør for, hvilke fordele en virksomhed som www.smaahjerter.dk

har, sammenlignet med en traditionel børnetøjsforretning.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 5.

Hvad er et ERP-system?

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 6.

Redegør for de fordele virksomhederne opnår ved at anskaffe et

ERP-system.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

5


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-01-2007

Opgave 7.

2007 2008 2009

Redegør for funktionaliteten ved følgende moduler:

Økonomimodulet:

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Debitormodulet:

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Kreditormodulet:

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Lagermodulet:

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 8.

Beskriv den sammenhæng der er mellem modulerne.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

6


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-01-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Opgave 9.

Opgave 10.

2007 2008 2009

Log på systemet ved at taste TRB01

Sæt dato til 01-01-2007

I systemet er følgende debitorer oprettet:

122101 Århus Kommune, Rådhuspladsen, 8000 Århus

122102 Roskilde Kommune, Køgevej 80, 4000 Køge

122103 Aalborg Kommune, Boulevarden 13, 9100 Aalborg

122104 Gladsaxe Kommune, Rådhus Allé, 2860 Søborg

122105 Vallensbæk Kommune, Kirkevej 7, 2791 Dragør

122106 Esbjerg kommune, Ådalsparken 15, 6710 Esbjerg V

122107 Aabenraa Kommune, Plantagevej 4, 6330 Padborg

122108 Københavns Kommune, Artillerivej 126, 2300 København S

122109 Kunoy Kommune, FO-780 Kunø, Færøerne

122110 Nuuk Kommune, Kuussuaq 2, DK-3900 Nuuk

Opgave 11.

Kontroller at oplysningerne er korrekte.

Opgave 12.

Undersøg hvilke betalingsbetingelser debitorerne har.

___________________________________________________

Opgave 13.

Hvordan påvirker debitorernes betalingsbetingelser virksomhedens

likviditet?

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

7


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-01-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Kreditor… .

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Kreditor… ..

Opgave 14.

2007 2008 2009

I systemet er følgende leverandører oprettet:

Konto

nr.

Kontroller at oplysningerne er korrekte.

Opgave 15.

Hvordan påvirker de forskellige betalingsbetingelserne virksomhedens

likviditet?

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Opgave 16.

Navn Adresse

Postnummer

Telefonnummer

Betalings

betingelser

142201-1 Barpapa A/S Horsens allé 47 2770 33120102 Pr. 30 dage

142202-2 Djeco Toys I/S Møllegade 28 3140 49700102 Pr. 30 dage

142203-3 DICA A/S Industrikrogen 9 4683 56710102 Pr. 30 dage

142204-4 LegeHuset ApS Solvangsvej 16 4681 37100102 Pr. 30 dage

142205-5 FilaToys I/S Spegbjergvej 8 7490 50500102 Pr. 30 dage

142206-6 Derma Import I/S Havnegade 1 4000 33260102 Pr. 30 dage

142901-1 SHELL Nærum Hovedgade 2850 33370102 Pr. 14 dage

142902-1 AutoHuset ApS Jyllandsgade 18 9000 98110102 Pr. 14 dage

142903-1 KontorSet ApS Ny Kærvej 43 9100 98120102 Pr. 14 dage

142904-1 RevisorPennen Ålborgvej 51 9560 98570102 Pr. 14 dage

142905-1 PakkeTrans Rørdalsvej 201 9220 99300102 Pr. 14 dage

142906-1 EduZite ApS Elverdalsvej 25B 8270 86270102 Pr. 14 dage

Rangorden nedenstående betalingsbetingelser fra 1 - 4 efter likviditetsvirkning.

Giv den betalingsbetingelse med den mest positive likviditetsvirkning

for virksomheden nummer 1 osv.

Løbende måned + 30 dage: ______

Kontant betaling : ______

30 dage netto : ______

Løbende måned + 14 dage: ______

8


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Formål:

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual:: Økonomi...

Husk:

• Bilags

numrene

skal ikke

indtastes

Husk:

• at undertrykke

momsen

Husk:

• at undertrykke

momsen

Opgave 18.

2007 2008 2009

Opgave 17. Sæt dato til 26-03-2007

Formålet med opgaverne 17-20 er:

- at du kan ændre systemdato

- at du kan registrere bilag i en finanskladde

- at du kan arbejde med lagermodulet

Registrer følgende bilag i en finanskladde:

Bilag 22.

Betalt el regning.................................................kr. 400

+ Moms.............................................................. kr. 100

Fakturabeløb ...................................................... kr. 500

Beløbet er betalt med check trukket på foliokontoen.

Bilag 23.

Modtaget faktura vedr. salgsannonce...................kr.10.000

+ Moms...............................................................kr. 2.500

Fakturabeløb .......................................................kr.12.500

Beløbet er overført fra Girokontoen.

Bilag 24.

Betalt husleje .......................................................kr. 3.500

Beløbet er betalt med check trukket på Foliokontoen.

Bilag 25.

Kontant køb af toner til printer .............................kr. 2.000

+ Moms................................................................kr. 500

Fakturabeløb ........................................................kr. 2.500

Beløbet er betalt kontant.

Bilag 26.

Hævet i kassen til privatforbrug............................kr. 1.000

Bilag 27.

Faktura fra EduZite vedr. hosting af hjemmeside..kr. 1.188

+ Moms................................................................kr. 297

Fakturabeløb ........................................................kr. 1.485

Beløbet er overført fra girokontoen.

Bilag 28.

Avisabonnement ..................................................kr. 1.450

Beløbet er gireret.

Flere bilag på

næste 9 side


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

26-03-2007

Husk:

• at undertrykke

momsen

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Økonomi… ..

2007 2008 2009

Opgave 18 - fortsat.

Bilag 29.

Faktura fra IT-Specialisten

Reparation af printer ............................................kr. 1.800

+ Moms................................................................kr. 450

Fakturabeløb ........................................................kr. 2.250

Beløbet er betalt med check trukket på foliokontoen.

Bilag 30.

Køb af frimærker..................................................kr. 400

Betalt kontant.

Bilag 31.

Faktura fra malermester P. Olesen, vedr. kontor.kr. 15.000

+ Moms..............................................................kr. 3.750

Fakturabeløb ......................................................kr. 18.750

Beløbet er overført fra kassekreditten.

Bilag 32.

Overført fra Kassekreditten til Kassen................kr. 10.000

Bilag 33.

Kvitteret faktura fra LF-Tryk A/S:

Salgsbrochure ....................................................kr. 12.500

+ Moms..............................................................kr. 3.125

Fakturabeløb ......................................................kr. 15.625

Hævet på kassekreditten.

Bilag 34.

Tilskrevet renter på:

Foliokontoen........................................................kr. 1.500

Kassekreditten......................................................kr. 475

Bilag 35.

Aflæs og noter kassebeholdningen: kr.

Optalt kassebeholdning: kr. 10.000

Dagens difference: kr.

Registrer en eventuel difference i finanskladden.

Opgave 19.

Kontroller, udskriv og bogfør finanskladden.

10


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-02-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… …..

2007 2008 2009

I systemet er følgende varer oprettet:

Varenr. Betegnelse Indkøbspris Kostpris Salgspris

121101-1 Figurer i tube 79,60 79,60 199,20

121101-2 Tallerken med Barbapapa 23,50 23,50 47,20

121101-3 Drikkekrus med Barbapapa 15,60 15,60 31,20

121101-4 Tallerken med Barbapjuske 19,60 19,60 39,20

121101-5 Ske med Barbapapa 6,00 6,00 12,00

121102-1 Sea Dragon 63,00 63,00 160,00

121102-2 Silhuetpuslespil med fe 38,00 38,00 95,20

121102-3 Silhuetpuslespil med ballarina 38,00 38,00 95,20

121102-4 Magnetiske træbrikker 48,00 48,00 119,20

121102-5 Stable klodser 13,00 13,00 39,20

121103-1 Blandet grønt i trækasse 107,00 107,00 159,20

121103-2 Blandet mad i kasse 107,00 107,00 159,20

121103-3 Blandet frugt i kasse 107,00 107,00 159,20

121103-4 Is og slik i trækasse 107,00 107,00 159,20

121103-5 Virvarpuslespil 31,50 31,50 43,20

121103-6 Bordteater 148,00 148,00 223,20

121104-1 Sparebøsse 11,60 11,60 23,20

121104-2 Plaster i dåse 15,60 15,60 31,20

121104-3 Kaleidoskop 23,60 23,60 47,20

121105-1 Læbepomade 19,40 19,40 43,20

121105-2 Beauty sæt 28,75 28,75 48,00

121105-3 Stjernedåse med perler 14,20 14,20 31,20

121105-4 Klistermærker 6,90 6,90 15,20

121105-5 Hjertedåse med sommerfugl 15,60 15,60 31,20

121106-1 Hårshampo 11,00 11,00 22,00

121106-2 Hårbalsam 11,00 11,00 22,00

121106-3 Babyshampo 11,00 11,00 22,00

121106-4 Solspray SPF10 21,00 21,00 33,60

121106-5 Solspray SPF20 24,00 24,00 48,00

121106-6 Solspray SPF25 25,50 25,50 51,00

Opgave 20.

Kontroller at oplysningerne om varerne er korrekte.

11


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Formål:

Dato:

01-05-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ...

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Kreditor… ..

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Kreditor… ..

2007 2008 2009

Formålet med opgaverne 21-29 er:

- at du kan oprette nye varer i lagermodulet

- at du kan oprette nye leverandører

- at du kan oprette et indkøb

- at du kender til forespørgsler og rapporter

Opgave 21. Sæt dato til 01-05-2007

Opret følgende varer i lagermodulet:

Vare nr. Betegnelse Indkøbspris Kostpris Salgspris

121106-4 Babybad 11,00 11,00 27,50

121106-8 Solcreme SPF15 22,50 22,50 56,25

121106-9 Aftersun Spray 21,00 21,00 52,50

Opgave 22.

Opret følgende nye leverandører:

Kontonr. Betegnelse Adresse Postnum

mer

Telefon

nummer

Betalingsbetingelser

142207-7 HABA A/S Baunegårdsvej 1 2820 74750102 Pr. 30 dage

142208-8 Petit Collin ApS Løntoft 7 6400 70220102 Pr. 30 dage

142209-9 Vilac I/S Kornager 500 2980 31780102 Pr. 30 dage

Opgave 23.

Opret følgende indkøbsfaktura

Faktura fra Barbapapa A/S, konto 142201-1

10 stk. Figurer i tube

20 stk Drikkekrus med Barbapapa

20 stk Tallerkner med Barbapapa

20 stk. Ske med Barbapapa

Betaling pr. 30 dage

Fakturanummer: BAR-0105

Opgave 24.

Foretag en rapport og tjek lagerbeholdningen og kreditorkonto. Er

varerne kommet og er saldoen korrekt?

Opgave 25.

Udprint faktura til skærm og kontroller, at momsen er korrekt.

12


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-05-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… .

2007 2008 2009

Anne Louise og Mai-Britt er klar over, at leveringsservicen er

meget vigtig for www.smaahjerter.dk og har til stadighed et

ønske om at forbedre denne.

Opgave 26.

Forklar, hvilke elementer der indgår i virksomheden

www.smaahjerter.dk’s leveringsservice.

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

For uge 16 er følgende oplysninger indhentet fra systemet om produkterne

fra LegeHuset ApS. Antal leverede ordre i uge 16 hentes

fra AXAPTA.

Opgave 27.

Beregn lagerservicegraden for uge 16 for produkterne.

Lagerservicegraden for:

Vare nr:

Vare nr.

121104-1 : ___________%

121104-2 : ___________%

121104-3 : ___________%

Bestilt til levering

i løbet af uge 16

121104-1 8

121104-2 5

121104-3 6

Leveret i uge 16

13


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-05-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ….

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Kreditor… ...

2007 2008 2009

Anne Louise og Mai-Britt har besluttet, at lagerservicegraden

mindst skal være 95 og har foretaget følgende beregninger:

Opgave 28.

Uge Lagerservicegrad

15 91

14 94

13 93

12 85

Vurder lagerservicegraden for perioden uge 12 - 16.

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Anne Louise og Mai-Britt har besluttet, at der i ultimo april måned

mindst skal være 100 stk. af hvert af produkterne fra Djeco Toys I/S,

for at kunne dække den forventede efterspørgsel i den kommende

måned.

Opgave 29.

Lav en rapport på produkterne fra Djeco Toys I/S og undersøg om

antallet er som besluttet. Hvis ikke skal du oprette en indkøbsordre

og supplere lageret indtil det ønskede antal.

(bestem selv fakturanummeret)

14


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-05-2007

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ...

Opgave 30.

2007 2008 2009

Nævn nogle mulige årsager til udviklingen i lagerservicegraden.

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Den 1. maj ønsker en kunde at bestille 100 stk. af vare 121103-5

Virvarpuslespil.

Opgave 31.

Kan virksomheden levere det bestilte antal?

_______________________________________________________

Opgave 32.

Hvilke konsekvenser kan lagersituationen tænkes at få?

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

15


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Formål:

Dato:

01-01-2008

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Økonomi… .

2007 2008 2009

Opgave 33. Sæt dato til 01-01-2008

Formålet med opgaverne 34-40 er:

- at du kan udskrive en saldobalance

- at du kender til sammenhængene i et ERP-system

- at du kan navigere i systemet

Opgave 34.

Udskriv en saldobalance pr. den 01-01-2008 og opstil en åbningsbalance.

Opgave 35.

Karakteriser aktiverne.

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

Opgave 36.

Karakteriser regnskabsposten egenkapital.

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

Opgave 37.

Karakteriser passiverne.

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

16


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-01-2008

Opgave 38.

2007 2008 2009

Karakteriser Varedebitorer.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 39.

Redegør for forskellen på Varekreditor og Andre kreditorer.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 40.

Karakteriser den opstillingsform balancen opstilles i — se spørgsmål

34.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

17


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Formål

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Debitor… ..

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Debitor… ..

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ..

2007 2008 2009

Opgave 41. Sæt dato til 01-05-2008

Formålet med opgaverne 42-47 er:

- at du kan oprette nye debitorer

- at du kan oprette en salgsordre

- at du kender til forespørgsler og rapporter

- at du kan vedligeholde vareregisteret

Opgave 42.

Opret følgende debitorer:

Kontonr. Betegnelse Adresse Postnummer Betalingsbetingelser

12210-1 Odense Kommune Flakhaven 2 5000 Pr. 30 dage

12210-2 Faxe kommune Frederiksgade 9 4690 Pr. 30 dage

12210-3 Frederiksberg

Kommune

Opgave 43.

Opret følgende salgsordre:

Faktura til Århus Kommune, konto 122101.

5 stk. Figurer i tube

5 stk. Virvarpuslespil

5 stk. Blandet grønt i trækasse

5 stk. Kaleidoskop

Opgave 44.

Smallegade 1 2000 Pr. 30 dage

En kunde forespørger på prisen for følgende produkter:

1. Figurer i tube. kr. __________________

2. Silhuetpuslespil med fe. kr. __________________

3. Stableklodser. kr. __________________

4. Blandet mad i kasse. kr. __________________

5. Babyshampo. kr. __________________

18


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-05-2008

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 45

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… .

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 48

2007 2008 2009

Anne Louise og Mai-Britt overvejer, at indkøbe en ny vare fra firmaet

AsianToy - et træspil. Inden den endelige beslutning træffes,

• Indkøbsprisen hos leverandører........................ USD. 6 pr. stk.

• Kursen på 100 USD er ..................................... kr. 505

• Fragt fra Kina til Danmark................................ kr. 0,50 pr. stk.

• Forsikringspræmie ............................................ kr. 0,20 pr. stk.

• Tolden udgør 20% af fakturaprisen + fragt til

toldgrænsen.

• Fragt fra toldgrænsen til www.smaahjerter.dk.. kr. 0,50 pr. stk.

• Speditionsomkostninger................................... kr. 0,15 pr. stk.

Opgave 45.

Beregn kostprisen for 1 stk. Træspil.

Kr.____________________

Salgsprisen for 1 stk. Træspil fra Asian Toy skal være som Magnetiske

træbrikker fra Djeco Toys I/S (oplysningerne hentes fra ERPsystemet).

Opgave 46.

Opret varen i lageret og indsæt de korrekte priser.

Opgave 47.

Beregn dækningsbidraget for 1 stk. Træspil

Salgspris: kr.

- Kostpris: kr._________

Dækningsbidrag kr. _________

Opgave 48.

Udarbejd et lagkagediagram i Excel, der viser opdelingen af omkostningerne

i forhold til salgsprisen.

19


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-05-2008

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 49

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 50

2007 2008 2009

Anne Louise og Mai-Britt diskuterer virksomhedens aktuelle indkøbspriser.

I den forbindelse ønsker de en beregning af størrelsen på

den pris, de maksimalt kan betale. Beregningerne omfatter produkterne

fra Derma Import I/S. I øjeblikket er salgspriserne, som anført

i systemet, og www.smaahjerter.dk ønsker at have en dækningsgrad

på 50 %. Fragten + forsikringspræmie fra leverandøren udgør kr.

1,75 pr. stk.

Opgave 49.

Beregn i Excel den højeste indkøbspris, som www.smaahjerter.dk

kan betale Derma Import I/S for produkterne.

I uge 24 forventer virksomheden at sælge 200 stk. Hårbalsam.

Opgave 50.

Beregn det samlede dækningsbidrag for de 200 stk. Hårbalsam.

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

20


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Formål

2007 2008 2009

Opgave 51. Sæt dato til 01-07-2008

Formålet med opgaverne 52-71 er:

- at du kan anvende forespørgsler og rapporter

- at du kan arbejde i en finanskladde

- at du kan udskrive en saldobalance

- at du kan udarbejde en ABC-analyse

Www.smaahjerter.dk har anskaffet en brugt personbil for kr.

200.000. Anne Louise og Mai-Britt forventer, at bilen vil have en

levetid på 4 år, hvorefter scrapværdien vil udgøre kr. 20.000.

Opgave 52.

Beregn den årlige afskrivning, når virksomheden bruger den lineære

afskrivningsmetode.

Årlig afskrivning = = ____________

Opgave 53.

Opstil afskrivningsplanen for bilen i nedenstående skema:

År

1

2

3

4

Bogført værdi

(kr.)

Årets afskrivning

(kr.)

Bogført værdi ultimo

(kr.)

Anne Louise og Mai-Britt beslutter sig også for at anskaffe en ny

server til virksomheden. Prisen er kr. 160.000 med en forventet

scrapværdi på kr. 0. Serveren afskrives efter saldometoden med

kr. 40.000 det første år.

Opgave 54.

Udregn den årlige afskrivningsprocent

=__________ %

21


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

01-07-2008

Opgave 55.

2007 2008 2009

Forklar forskellen på de to afskrivningsmetoder i forhold til virksomhedens

resultat.

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

22


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ...

Opgave 57.

2007 2008 2009

www.smaahjerter.dk har haft en stigende kapitalbinding i varelageret

i de første måneder af 2008, så det er vigtigt for Anne Louise

og Mai-Britt nøje at overvåge mængden af varer, der ligger på

lager. I virksomhedens sortiment var der af varen Bordteater med

varenummeret 121103-6 34 stk. på lager den 1.januar 2008.

Anne Louise og Mai-Britt ønsker ud fra virksomhedens lagerstatistik

at få analyseret bevægelserne for varen i perioden: 01-01-

2008 til 30-06-2008.

Udskriv en rapport for varen 121103-6 Bordteater og udfyld

nedenstående tabel:

Varenummer:

121103-6

Beholdning, primo

Januar

Februar

Marts

April

Maj

Juni

Opgave 58.

Lager-

tilgang

Lager-

afgang

Beholdning

(ultimo) stk.

En lageroptælling den 31-06-2008 viser, at der er 35 stk. på

lager af 121103-6.

Hvad kan årsagen være til, at lageroptællingen ikke stemmer

overens med virksomhedens lagerstatistik?

____________________________________________________

____________________________________________________

23


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… ...

2007 2008 2009

Efter at Anne Louise og Mai-Britt har studeret resultatet fra analysen

af Stable klodserne, har de erfaret at kapitalbinding i varelageret

er af stor betydning for rentabiliteten af www.smaahjerter.dk.

De ønsker derfor at få foretaget en nærmere analyse af

indkøbet af varer til virksomheden. Til dette formål ønskes anvendt

en ABC-analyse.

Opgave 59.

Redegør for hvad er en ABC-analyse er?

____________________________________________________

____________________________________________________

____________________________________________________

____________________________________________________

I AXAPTA kan en ABC-analyse foretages efter flere metoder. De

relevante metoder at sortere data på, er:

Opgave 60.

• Omsætning

• Dækningsbidrag

• Binding

Lav en ABC-analyse sorteret efter binding for perioden: 01-01-

2008 til 31-06-2008.

Opgave 61.

Forklar hvilken sammenhæng der evt. er mellem kapitalbinding

og virksomhedens leveringsservice.

____________________________________________________

____________________________________________________

Opgave 62.

Lav en ABC-analyse sorteret efter omsætning for perioden: 01-

01-2008 til 31-06-2008.

Opgave 63.

Redegør for, om 80/20-reglen gælder i ovennævnte tilfælde?

____________________________________________________

24


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

31-12-2008

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Økonomi… .

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 66

2007 2008 2009

Opgave 64. Sæt dato til 31-12-2008

Anne Louise og Mai-Britt er ved at udarbejde budgettet for

2009. De vil tage udgangspunkt i en saldobalanceudskrift for

2008. Sammen har de udarbejdet følgende forudsætninger til

brug for udarbejdelsen af resultatbudgettet for 2009:

• Salgspriserne stiger med 2 %

• Afsætningen stiger med 3 %

• Uændret bruttoavanceprocent

• Kontante kapacitetsomkostninger stiger med 3 %

• Afskrivninger falder med kr. 2.000

• Der budgetteres med en stigning i renteindtægterne

på kr. 3.000

• Der budgetteres med en stigning i renteomkostningerne

på kr. 2.000

Opgave 65.

Udskriv en saldobalance pr. 31-12-2008.

Opgave 66.

Indsæt tallene fra saldobalance og anvend herefter forudsætningerne

i skabelonen til opgaven. Anfør resultatet her:

Resultat kr._________________

Anne Louise og Mai-Britt er imidlertid ikke tilfredse med udkastet

til resultatbudget. De har derfor opstillet følgende 2 ændringsforslag

til udkastet.

Forslag 1:

Der foretages en ændring af sortimentet, kombineret med en

ekstra reklameindsats, hvilket forventes at få følgende konsekvenser:

• Salgspriserne hæves med 5 %, hvorved afsætningen falder

med 2 %

• Kostpriserne stiger med 2 %

• Reklameomkostningerne forøges med kr. 5.000

• Kontante kapacitetsomkostninger stiger med kr. 12.000

• Afskrivninger falder med kr. 2.000

• Der budgetteres med en stigning i renteomkostningerne

på kr. 6.000

25


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

31-12-2008

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: xxxx

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 68

Opgave 67.

2007 2008 2009

Indsæt tallene fra saldobalance og anvend herefter forudsætningerne

fra forslag 1 i skabelonen til opgave 66. Anfør resultatet

her:

Resultat kr.:___________________

Forslag 2:

Der foretages ingen ændring af sortimentet, men den ekstra reklameindsats

fastholdes, hvilket forventes at få følgende konsekvenser:

• Salgspriserne hæves med 5 %, hvorved afsætningen falder

med 2 %

• Kostpriserne stiger med 2 %

• Reklameomkostningerne forøges med kr. 5.000

• Kontante kapacitetsomkostninger stiger med kr. 10.000

• Afskrivninger falder med kr. 2.000

• Der budgetteres med en stigning i renteomkostningerne

Opgave 68.

Indsæt tallene fra saldobalance og anvend herefter forudsætningerne

fra forslag 2 i skabelonen til opgave 66. Anfør resultatet

her:

Resultat kr.:____________________

Opgave 69.

Beregn og vurder, om det er lønsomt at gennemføre et af forslagene

eller, om Anne Louise og Mai-Britt skal fastholde det

første udkast.

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

26


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Økonomi… ..

Opgave 70.

2007 2008 2009

Anne Louise og Mai-Britt er lidt usikre på selve teknikken i det

dobbelte bogholderis princip. Har fået at vide, at der er fem fejl

i nedenstående finanskladde. Find og ret fejlene.

Fejl 1:_____________________________________________

Fejl 2:_____________________________________________

Fejl 3:_____________________________________________

Fejl 4:_____________________________________________

Fejl 5:_____________________________________________

27


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Formål

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Lager… .

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 72

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 73

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Axapta Case - 74

2007 2008 2009

Opgave 71. Sæt dato til 01-01-2009

Formålet med opgaverne 72-82 er:

- at du kan arbejde med forespørgsler og rapporter

- at du kender til afslutningsposteringer

- at du kan navigere i systemet

Anne Louise og Mai-Britt forventer følgende sammenhæng mellem

salgspris og afsætning for produktet Beauty sæt.

Salgspris Afsætning

60 500

55 600

50 700

45 800

40 900

De variable enhedsomkostninger for 1 stk. Beauty sæt forløber proportionalt

indtil en afsætning på 1.000 stk.

Opgave 72.

Beregn den optimale salgspris og afsætning for Beauty sæt ved

hjælp af totalmetoden.

_______________________________________________________

_

For produktet Sea Dragon forventes en afsætning på 500 stk. i 2009.

Anne Louise og Mai-Britt forventer en ændring i afsætningen på 50

stk. hver gang salgsprisen ændres med kr. 20.

Opgave 73.

Beregn den optimale salgspris og afsætning for Sea Dragon ved

hjælp af totalmetoden.

_______________________________________________________

Opgave 74.

Beregn virksomhedens forventede markedsføringsbidrag for 2009,

når det kan oplyses, at de salgsfremmende omkostninger til Sea Dragon

budgetteres til kr. 10.000.

Forventet markedsføringsbidrag: kr._____________________

28


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Om Axapta

Se på www.itrojka.dk

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Debitor… ...

2007 2008 2009

Opgave 75. Sæt dato til 02-02-2009

Over året har det ene nye tiltag afløst det næste, og der er kommet en

række nye produkter i sortimentet. Nye markeder er opdyrket, samtidig

med at Anne Louise og Mai-britt har formået at afsætte tid til at

pleje de eksisterende kunder. Der har således ikke været den fornødne

tid til at tjekke om debitorerne har betalt til tiden. Det er derfor

denne måneds opgave at afsætte tid til aktiv debitorstyring.

NB! Se bort fra kontantsalget.

Opgave 76.

Lav en forespørgsel på debitorerne for de sidste to måneder og se

hvilke debitorer der ikke har overholdt betalingsbetingelserne.

Opgave 77.

Find og udskriv de fakturaer der ikke er betalt til tiden.

Vurder, hvad det har betydet for likviditeten, at der er kunder som

ikke har betalt til tiden.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

_____________________________________________________

Opgave 78.

Sorter debitorerne efter omsætning under Statistik og Kunde.

Nævn de første tre:

1.___________________________

2.___________________________

3.___________________________

Opgave 79.

Ændrer rækkefølgen sig, hvis du sorterer efter DB?

_______________________________________________________

Opgave 80.

Redegør for virksomhedens prisfastsættelsesmetode.

_____________________________________________________

29


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

30-10-2009

Se på www.itrojka.dk

under AXAPTA og

Manual: Økono-

2007 2008 2009

Opgave 81. Sæt dato til 30-10-2009

Anne Louise og Mai-Britt er lidt bekymret for den forestående årsafslutning

og især for likviditeten i virksomheden. De ønsker derfor

en vurdering af månedens registreringer.

Opgave 82.

Åbn finanskladde nr. 307 og besvar i skemaet, hvordan registreringerne

påvirker resultatet og likviditeten.

Bilag 308

Bilag 309

Bilag 310

Bilag 311

Bilag 312

Bilag 313

Bilag 314

Opgave 83

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Resultatet

Likviditeten

Større Uændret Mindre

I finanskladden er momsen ikke blevet ”afløftet” ved registreringen

af huslejen, hvilket ikke er korrekt. Vis i nedenstående skema

hvordan fejlen skal rettes.

Konto Debet Kredit

30


TRB01 www.smaahjerter.dk 2007 — 2009

Dato:

31-12-2009

Formål:

Husk:

• at undertrykke

momsen

a)

b)

c)

d)

e)

f)

2007 2008 2009

Opgave 84. Sæt dato til 31-12-2009

Formålet med opgave 84 er:

- at du kender til efterposteringer

- at du kan arbejde med en finanskladde

Opgave 85.

Anne Louise og Mai-Britt har i forbindelse med årsafslutningen følgende

poster, som skal beregnes og registreres.

Inden efterposteringerne registreres, skal privatforbruget for 2009

aflæses og noteres.

EFTERPOSTERINGER:

a) Årets afskrivning på bilen .........................kr. 45.000

b) Årets afskrivning på serveren ....................kr. 35.000

c) Beholdning af salgsbrochurer....................kr. 2.000

d) Anslået revisorregning ..............................kr. 16.000

e) Konto 3200: Lokaleomkostninger er fejlagtig

blevet debiteret kr. 1.000 for køb af frimærker.

Ret fejlen.

f) Privatforbruget overføres til kapitalkonto

g) Forudbetalte bilforsikring.........................kr. 2.000

Finanskladden skal kontrolleres, udskrives og bogføres.

Opgave 86.

Hvordan påvirker oplysningerne i punkterne a) - g) årets resultat og

egenkapital pr. 31-12-2009.

Årets resultat bliver

Større Uændret Mindre

a)

b)

c)

d)

e)

f)

Egenkapitalen pr. 31-12-2009

Større Uændret Mindre

31

More magazines by this user
Similar magazines