28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

54<br />

55<br />

54<br />

Oscar Björck<br />

f. Stockholm 1860, d. sst. 1929<br />

Stilleben med tobakspiber, tobakskarduser<br />

og cigarkasser.<br />

Sign. Oscar Björck. 80 x 63.<br />

Tobaksplanten blev introduceret som<br />

nydelsesmiddel i Europa i slutningen<br />

af 1500-tallet. I Nordeuropa kom piberygningen<br />

på mode. Englændere<br />

og hollændere havde ladet sig inspirere<br />

af indianerne i Nordamerika,<br />

medens bl.a. spaniere og portugisere<br />

havde lært at ryge cigarer og cigaretter<br />

i Mellem- og Sydamerika.<br />

I løbet af 1600-tallet trængte tobakspiben<br />

eller kridtpiben frem overalt i<br />

Danmark, dog var det kun mænd,<br />

der røg.<br />

Bog om tobaksindustriens 125års jubilæum<br />

medfølger, hvor maleriet er<br />

afb. s. 44. DKK 25.000-35.000<br />

€ 3.400-4.700<br />

55<br />

Viggo Johansen<br />

f. København 1851, d. sst. 1935<br />

En græssende ko på kuperede<br />

marker i Svinkløv, Jylland. Sign.<br />

Viggo Johansen Svinkløv 91.<br />

Olie på lærred. 60 x 84.<br />

Udstillet: På bagsiden rester af udstillingsetiket<br />

fra (...n?) National<br />

Exhibition i Toronto, Canada, "Danish<br />

Section" 1929, nr. 20.<br />

DKK 20.000 / € 2.700<br />

56<br />

Michael Ancher<br />

f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />

Bonatzi og glade Elsie. Sign. monogram<br />

1904. Olie på lærred.<br />

55 x 66.<br />

På bagsiden rester af gammel udstillingsetiket.<br />

DKK 50.000-75.000 / € 6.700-<br />

10.000<br />

57<br />

C. F. Sørensen<br />

f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879<br />

Hollandsk fiskerbåd i strandkanten.<br />

Sign. C. Frederik Sørensen<br />

1863. Olie på lærred. 53 x 82.<br />

DKK 60.000-80.000<br />

€ 8.000-11.000<br />

44 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>