54<br />
55<br />
54<br />
Oscar Björck<br />
f. Stockholm 1860, d. sst. 1929<br />
Stilleben med tobakspiber, tobakskarduser<br />
og cigarkasser.<br />
Sign. Oscar Björck. 80 x 63.<br />
Tobaksplanten blev introduceret som<br />
nydelsesmiddel i Europa i slutningen<br />
af 1500-tallet. I Nordeuropa kom piberygningen<br />
på mode. Englændere<br />
og hollændere havde ladet sig inspirere<br />
af indianerne i Nordamerika,<br />
medens bl.a. spaniere og portugisere<br />
havde lært at ryge cigarer og cigaretter<br />
i Mellem- og Sydamerika.<br />
I løbet af 1600-tallet trængte tobakspiben<br />
eller kridtpiben frem overalt i<br />
Danmark, dog var det kun mænd,<br />
der røg.<br />
Bog om tobaksindustriens 125års jubilæum<br />
medfølger, hvor maleriet er<br />
afb. s. 44. DKK 25.000-35.000<br />
€ 3.400-4.700<br />
55<br />
Viggo Johansen<br />
f. København 1851, d. sst. 1935<br />
En græssende ko på kuperede<br />
marker i Svinkløv, Jylland. Sign.<br />
Viggo Johansen Svinkløv 91.<br />
Olie på lærred. 60 x 84.<br />
Udstillet: På bagsiden rester af udstillingsetiket<br />
fra (...n?) National<br />
Exhibition i Toronto, Canada, "Danish<br />
Section" 1929, nr. 20.<br />
DKK 20.000 / € 2.700<br />
56<br />
Michael Ancher<br />
f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />
Bonatzi og glade Elsie. Sign. monogram<br />
1904. Olie på lærred.<br />
55 x 66.<br />
På bagsiden rester af gammel udstillingsetiket.<br />
DKK 50.000-75.000 / € 6.700-<br />
10.000<br />
57<br />
C. F. Sørensen<br />
f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879<br />
Hollandsk fiskerbåd i strandkanten.<br />
Sign. C. Frederik Sørensen<br />
1863. Olie på lærred. 53 x 82.<br />
DKK 60.000-80.000<br />
€ 8.000-11.000<br />
44 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>