29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2360 2361<br />

2360<br />

Ferdinand Roybet, f. Uzès (Gard) 1840, d. Paris 1920<br />

En ung afrikaner i spraglet kostume. Sign. F.<br />

Roybet. Olie på lærred. 60 x 50.<br />

DKK 50.000 / € 6.700<br />

2362<br />

Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873<br />

"En neger". Olie på malepap. 17 x 12.<br />

Proveniens: Auktion over "En Samling Malerier",<br />

Københavns Kunstsalons udstillingslokale Bredgade<br />

34, 1913 nr. 67. P. M. Heyman. ABR auktion 139,<br />

1962 nr. 172.<br />

Wilhelm Marstrands ældste bror Otto var udvandret til<br />

Dansk Vestindien 1831, hvor han bosatte sig i Charlotte<br />

Amalie på Sankt Thomas som tømrerhandler. 1841<br />

var han på besøg i Danmark. Det er nærliggende at<br />

forestille sig, at han kan have være ledsaget af en af de<br />

indfødte fra øen, som W. Marstrand så portrætterede.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

2361<br />

Jules Joseph Lefebvre, f. Tournan 1836, d. Paris 1911<br />

Portræt af en ung italienerinde. Sign. Jules<br />

Lefebvre. Olie på mahogni. 31 x 24.<br />

DKK 20.000 / € 2.700<br />

2362<br />

225