auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2360 2361<br />
2360<br />
Ferdinand Roybet, f. Uzès (Gard) 1840, d. Paris 1920<br />
En ung afrikaner i spraglet kostume. Sign. F.<br />
Roybet. Olie på lærred. 60 x 50.<br />
DKK 50.000 / € 6.700<br />
2362<br />
Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873<br />
"En neger". Olie på malepap. 17 x 12.<br />
Proveniens: Auktion over "En Samling Malerier",<br />
Københavns Kunstsalons udstillingslokale Bredgade<br />
34, 1913 nr. 67. P. M. Heyman. ABR auktion 139,<br />
1962 nr. 172.<br />
Wilhelm Marstrands ældste bror Otto var udvandret til<br />
Dansk Vestindien 1831, hvor han bosatte sig i Charlotte<br />
Amalie på Sankt Thomas som tømrerhandler. 1841<br />
var han på besøg i Danmark. Det er nærliggende at<br />
forestille sig, at han kan have være ledsaget af en af de<br />
indfødte fra øen, som W. Marstrand så portrætterede.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
2361<br />
Jules Joseph Lefebvre, f. Tournan 1836, d. Paris 1911<br />
Portræt af en ung italienerinde. Sign. Jules<br />
Lefebvre. Olie på mahogni. 31 x 24.<br />
DKK 20.000 / € 2.700<br />
2362<br />
225