auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2363

2364

2365

2363 CD

Carl Budtz-Møller

f. Rødby 1882, d. 1953

"Procession, Piave dei Greci. Sicilien".

Sign. C. Budtz-M. Olie på

lærred. 81 x 104.

DKK 12.000-15.000

€ 1.600-2.000

2364

Ubekendt maler, 19. årh.

Sceneri med italienere i samtale

under en pergola. Olie på lærred

monteret på plade. 61 x 77.

DKK 12.000-15.000

€ 1.600-2.000

2365

Georg Emil Libert

f. København 1820, d. sst. 1908

Et alpelandskab. Sign. Georg

Emil Libert 75. Olie på lærred.

41 x 57. DKK 10.000-15.000

€ 1.300-2.000

2366

C. C. Andersen

f. København 1849, d. Hellerup 1906

"Udsigt fra Alhambra til

Albaicin". Sign. C. C. Andersen.

Marts 86. og betegnet "Efter philipsen".

Olie på lærred.

135 x 165.

Maleriet er en kopi efter Theodor Philipsens

maleri "Udsigt fra Alhambra

til Albaicin" fra 1882, registreret i

Finn Terman Frederiksens fortegnelse

over Philipsens værker som nr. 224

DKK 50.000 / € 6.700

2367 CD

Søren Sørensen

f. Thyholm, Sverige 1885, d. København 1937

"Udenfor en italiensk Bjergby".

Sign. Søren Sørensen 1930. Olie

på lærred. 130 x 150.

Omtalt: Bo V. Borch: "Maleren Søren

Sørensen", København 1940, s. 11,

afb. i samme bog.

DKK 20.000-25.000

€ 2.700-3.400

226 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

More magazines by this user
Similar magazines