auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2122 2123

2122

Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst. 1935

"Interiør med kunstnerens søster frk. Helga Johansen.

Lampelys". Sign. Viggo Johansen 1873. Olie på

lærred. 28 x 24.

Udstillet: Kunstforeningen, "Professor Viggo Johansen studier

og tidlige billeder", 1936 nr. 88.

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400

2124

2123

Siddende kvindelig model. Sign. V. Johansen

1904. Olie på lærred. 83 x 59.

DKK 30.000 / € 4.000

130 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

More magazines by this user
Similar magazines