auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2141

Nicholas Cammillieri

f. 1762, d. 1860

Skibsportræt af "Barque Ada"

af Scarbro-John Gibson master,

coming into Malta 1856.

Sign. N. Cammillieri. Vandfarve

på papir. Lysmål 42 x 58.

Ramme af valnød.

Barken "Ada" blev bygget i Newcastle

af Gaddy og Lamb. Ejer

William Harrowing indtil 1891.

Sidst registreret i Lloyds 1893.

DKK 20.000-25.000

€ 2.700-3.400

2142

Ubekendt maler, 18-19. årh.

Skibsportræt af hvalfangeren

"Jungfrau Lucia". Gouache på

papir. Lysmål 29 x 36.

DKK 6.000 / € 800

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

2141

2142

137

More magazines by this user
Similar magazines