auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2189 CD

Edvard Weie

f. København 1879, d. Frederiksberg 1943

Portræt af kunstnerens moder.

Sign. E. W. Olie på lærred.

39 x 31.

Proveniens: Kunsthandler M.

Grosells samling, dennes auktion

Winkel & Magnussen 109, 1932

nr. 175. Købt af nuværende ejers

fader. DKK 12.000-15.000

€ 1.600-2.000

2190 CD

Sophus Vermehren

f. København 1866, d. Frederiksberg 1950

Gadeparti med to tjenestepiger

i snak. Sign. S. Vermehren.

Olie på lærred. 61 x 56.

DKK 10.000 / € 1.300

2191

Paul Fischer

f. København 1860, d. sst. 1934

Gårdeksteriør fra "Skogvaktaregård",

Båstad. Ca. 1911. Sign.

Paul Fischer. Olie på lærred.

42 x 38.

Skogvaktare svarer til en dansk

skovfoged. Paul Fischer tilbragte

adskillige somre i Sverige bl.a. nær

Båstad, hvad adskillige malerier

fra egnen vidner om.

DKK 20.000-30.000

€ 2.700-4.000

2192 CD

Alfred Broge

f. København 1870, d. 1955

"Den første Sommerdag". En

ung kvinde sidder med sit

håndarbejde på en trappesten

foran et hvidkalket hus. Sign.

B. 1912. Olie på lærred.

25 x 29. DKK 15.000 / € 2.000

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

2191

2192

157

More magazines by this user
Similar magazines