auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2228

2229

2228

Christen Dalsgaard

f. Skive 1824, d. Sorø 1907

"Første Dag ude efter Sygdommen".

Sign. C. D. 1900. Olie på

lærred. 38 x 36.

Udstillet: Charlottenborg 1900 nr.

100. DKK 30.000-40.000

€ 4.000-5.400

2229

David Monies, tilskrevet

f. København 1812, d. Frederiksberg 1894

"Den lille skibsbygger". Olie på

lærred. 43 x 47.

DKK 25.000 / € 3.400

2230

Wenzel Tornøe

f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907

En lille pige, der læser i en

bog. Sign. Wenzel Tornøe

1878. Olie på lærred. 104 x 77.

DKK 40.000 / € 5.400

2231

Niels Christian Hansen

f. Næstved 1834, d. Frederiksberg 1922

Lille dreng kigger i en billedbog.

Sign. N. C. Hansen 1864.

Olie på lærred. 104 x 72.

DKK 15.000 / € 2.000

2232

Christen Dalsgaard

f. Skive 1824, d. Sorø 1907

"Sommeraften i landsbyen",

studie. En familie på rotur.

Sign. Chr. Dalsgaard 1851. Olie

på træ. 17 x 21.

DKK 7.000-10.000 / € 940-1.300

2233

Ubekendt maler, 19. årh.

En dreng med en bog. Olie på

lærred. 24 x 23.

DKK 6.000 / € 800

172 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

More magazines by this user
Similar magazines