auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
2253<br />
2253<br />
Frederik Vermehren, f. Ringsted 1823, d. København 1910<br />
"En spindekone". 1847. Sign. Vermehren. Olie på<br />
lærred. 39 x 30.<br />
Ifølge Carl Reitzels fortegnelse over danske kunstneres<br />
arbejder på Charlottenborg var maleriet udstillet 1847.<br />
Proveniens: Selskabet for Nordisk Kunst 1871.<br />
DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />
2254<br />
Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst. 1917<br />
Skovparti med åløb. Sign. Carl Carlsen 1908. Olie<br />
på lærred. 95 x 63. DKK 10.000 / € 1.300<br />
2255 CD<br />
Peder Mønsted, f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941<br />
"Ænderne soler sig. Stille Junidag ved Esrum<br />
Sø, Gl. Sørup". Sign. P. Mønsted Gl. Sørup<br />
1937. Olie på lærred. 60 x 80.<br />
Udstillingsetiket på blændrammen med ovennævnte<br />
titel. DKK 60.000 / € 8.000<br />
2256<br />
Theodor Philipsen, f. København 1840, d. sst. 1920<br />
Efterårslandskab. Sign. monogram. Olie på<br />
lærred. 61 x 82. DKK 30.000 / € 4.000<br />
182 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2254