29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2253<br />

2253<br />

Frederik Vermehren, f. Ringsted 1823, d. København 1910<br />

"En spindekone". 1847. Sign. Vermehren. Olie på<br />

lærred. 39 x 30.<br />

Ifølge Carl Reitzels fortegnelse over danske kunstneres<br />

arbejder på Charlottenborg var maleriet udstillet 1847.<br />

Proveniens: Selskabet for Nordisk Kunst 1871.<br />

DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />

2254<br />

Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst. 1917<br />

Skovparti med åløb. Sign. Carl Carlsen 1908. Olie<br />

på lærred. 95 x 63. DKK 10.000 / € 1.300<br />

2255 CD<br />

Peder Mønsted, f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941<br />

"Ænderne soler sig. Stille Junidag ved Esrum<br />

Sø, Gl. Sørup". Sign. P. Mønsted Gl. Sørup<br />

1937. Olie på lærred. 60 x 80.<br />

Udstillingsetiket på blændrammen med ovennævnte<br />

titel. DKK 60.000 / € 8.000<br />

2256<br />

Theodor Philipsen, f. København 1840, d. sst. 1920<br />

Efterårslandskab. Sign. monogram. Olie på<br />

lærred. 61 x 82. DKK 30.000 / € 4.000<br />

182 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2254