auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2262

Valdemar Kornerup, f. København 1865, d. sst. 1924

Almueinteriør med ung pige ved sytøjet. Sign.

Valdemar Kornerup 1921. Olie på lærred. 40 x 45.

Gammel udstillingsetiket fra Charlottenborg på blændrammen.

DKK 15.000 / € 2.000

2263

Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst. 1935

Interiør fra en bondestue med den lille i vuggen.

Sign. V. J. 1901. Olie på lærred. 52 x 65.

DKK 30.000 / € 4.000

2264

Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935

Almueinteriør med gammel kone ved spinderokken.

Sign. C. Holsöe. Olie på lærred. 64 x 79.

Rester af gammel udstillingsetiket fra Charlottenborg.

DKK 75.000-100.000 / € 10.000-13.000

2265

Simon Simonsen, f. München 1841, d. København 1928

En gråstribet kat. Sign. Simon Simonsen 1863. Olie

på lærred monteret på plade. 13 x 13.

DKK 4.000-6.000 / € 540-800

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

2264

2265

187

More magazines by this user
Similar magazines