auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
auCtion 763 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
2281 2282<br />
2283<br />
D. Scott, 19. årh.<br />
En lille pige træder en nål for sin bedstemor.<br />
Utydelig sign. D. Scott. Olie på lærred. 54 x 44.<br />
DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />
2284<br />
Anna Maria Charretie, f. Vauxhall 1819, d. Kensington 1875<br />
"Lady Betty goes shopping. Pausing, uncertain<br />
which gay toy to choose". En elegant dame i en<br />
antikvitetsbutik. Sign. A. Charretie 1874. Olie på<br />
lærred. 92 x 72.<br />
Ifølge oplysning udstillet: Royal Academy of Arts<br />
London, 1874 nr. 600.<br />
Omtalt i Benezit under malerinden Charretie:<br />
"Lady Betty faisant ses emplettes".<br />
Proveniens: ABR auktion 241, 1969 nr. 308.<br />
DKK 20.000-30.000 / € 2.700-4.000<br />
2283 2284<br />
195