29.07.2013 Views

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

2281 2282<br />

2283<br />

D. Scott, 19. årh.<br />

En lille pige træder en nål for sin bedstemor.<br />

Utydelig sign. D. Scott. Olie på lærred. 54 x 44.<br />

DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />

2284<br />

Anna Maria Charretie, f. Vauxhall 1819, d. Kensington 1875<br />

"Lady Betty goes shopping. Pausing, uncertain<br />

which gay toy to choose". En elegant dame i en<br />

antikvitetsbutik. Sign. A. Charretie 1874. Olie på<br />

lærred. 92 x 72.<br />

Ifølge oplysning udstillet: Royal Academy of Arts<br />

London, 1874 nr. 600.<br />

Omtalt i Benezit under malerinden Charretie:<br />

"Lady Betty faisant ses emplettes".<br />

Proveniens: ABR auktion 241, 1969 nr. 308.<br />

DKK 20.000-30.000 / € 2.700-4.000<br />

2283 2284<br />

195