auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2295

2296

2297

2295

Adolf Heinrich-Hansen

f. København 1859, d. Fredensborg 1925

En jockey med sin hest. Sign. Ad. H. H.

Olie på lærred. 42 x 52.

DKK 10.000 / € 1.300

2296

Holger H. Jerichau

f. København 1861, d. sst. 1900

En ung pige ved en skovvej. Sign. Holger

H. Jerichau Hørsholm 1896. Olie

på lærred. 42 x 57.

DKK 15.000 / € 2.000

2297

Fritz Gotfred Thomsen

f. Broager 1819, d. Hellebæk 1891

En berider træner en unghest. Sign.

monogram 1865. Olie på lærred.

31 x 42.

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300

2298 CD

Max Friedrich Rabes

f. Samter 1868, d. Wien 1944

Fiskerkoner på Gl. Strand i København.

I forgrunden ses Laura Aller.

Sign. Max Rabes. Olie på lærred.

82 x 106.

Nærværende maleri skulle være udført af

kunstneren i København, i forbindelse med,

at han malede portrætter for Aller-koncernen.

DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000

2299

Sofie Holten, f. Skuldelev 1858, d. Roskilde 1930

En ung kvinde nyder udsigten over vandet.

Olie på lærred. 60 x 45.

På bagsiden følgende inskription: "Malet af

min Plejemoder og Faster, Malerinden Sofie

Holten i Frankrig 1885". Underskrevet

Ragnhild Kelekoff f. Holten. Roskilde d.13.

Maj 1941. DKK 18.000 / € 2.400

2300

Julius Jersild, f. København 1846, d. sst. 1920

Interiør med ung pige der dufter til en

hvid rose. Olie på lærred. 58 x 45.

Antagelig det på Charlottenborg i 1897

som nr. 216 udstillede maleri med titlen

"Ung Pige".

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000

200 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

More magazines by this user
Similar magazines