auCtion 763 - Bruun Rasmussen

bruun.rasmussen.dk

auCtion 763 - Bruun Rasmussen

2309

Paul Fischer

f. København 1860, d. sst. 1934

"Fra Jagtvej". Parti fra Langøgade

med en cykelpige, der betragter

en ølkusk, i baggrunden

ses den katolske kirke Sankt

Augustin. Sign. Paul Fischer.

Olie på lærred. 51 x 58.

Proveniens: Paul Fischers dødsboauktion,

Winkel & Magnussen

156, 1934 nr. 57.

DKK 400.000 / € 54.000

2310

Johan Rohde

f. Randers 1856, d. Hellerup 1935

Gadeparti fra Ribe, der flages

med Dannebrog. Olie på træ.

34 x 46. DKK 10.000-15.000

€ 1.300-2.000

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

2309

2310

205

More magazines by this user
Similar magazines