22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

491<br />

HARALD GIERSING<br />

491<br />

f. København 1881, d. sst. 1927<br />

"Skovvej, Sorø". Sign. monogram 1916. Olie på lærred.<br />

74 x 64.<br />

Litteratur: Leo Swane: "Harald Giersing", Vor Tids<br />

Kunst, bd. 1, 1931, gengivet helsides s. 30.<br />

Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg,<br />

København, 2.-16. oktober 1927, kat. nr. 209.<br />

Udstillet: "Vor tids kunst i privat eje", Charlottenborg,<br />

København, september 1953, kat. nr. 57.<br />

Udstillet: "Giersing-Udstillingen", Stockholm, november<br />

1958 samt København, december 1958, kat. nr. 50.<br />

Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning,<br />

Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 16.<br />

Proveniens: Maler Siegfred Neuhaus fra 1916-1950.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling,<br />

Århus. DKK 50.000 / € 6.700<br />

208 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>