auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
491<br />
HARALD GIERSING<br />
491<br />
f. København 1881, d. sst. 1927<br />
"Skovvej, Sorø". Sign. monogram 1916. Olie på lærred.<br />
74 x 64.<br />
Litteratur: Leo Swane: "Harald Giersing", Vor Tids<br />
Kunst, bd. 1, 1931, gengivet helsides s. 30.<br />
Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg,<br />
København, 2.-16. oktober 1927, kat. nr. 209.<br />
Udstillet: "Vor tids kunst i privat eje", Charlottenborg,<br />
København, september 1953, kat. nr. 57.<br />
Udstillet: "Giersing-Udstillingen", Stockholm, november<br />
1958 samt København, december 1958, kat. nr. 50.<br />
Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning,<br />
Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 16.<br />
Proveniens: Maler Siegfred Neuhaus fra 1916-1950.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling,<br />
Århus. DKK 50.000 / € 6.700<br />
208 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>