auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
510<br />
511<br />
512<br />
510 CD<br />
KRÆSTEN IVERSEN<br />
f. Holsted 1886, d. København 1955<br />
Marine med skibe ud fra klippekyst,<br />
Bornholm. Sign. KI. Olie på lærred.<br />
99 x 130. DKK 10.000 / € 1.300<br />
511 CD<br />
OLAF RUDE<br />
f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957<br />
Motiv fra Gudhjem. Sign. Olaf Rude.<br />
Olie på lærred. 44 x 57.<br />
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
512 CD<br />
KARL BOVIN<br />
f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985<br />
Marklandskab. Sign. Karl Bovin. Olie på<br />
lærred. 53 x 67. DKK 20.000 / € 2.700<br />
218 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>