FORÅR - Ugeavisen Nordfyn

livebook.dk

FORÅR - Ugeavisen Nordfyn

BOGENSE • OTTERUP • SØNDERSØ

TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 . NR. 15 .

3. ÅRGANG

Super-ONSDAG

Best KAFFE

400 G -STK

MAX. 3 PS PR KUNDE 12

-KUN ONSDAG 14 APRIL!

95

BOGENSE

OTTERUP

B

Ny kompagnon

i Lægehuset Morud

Læs side 15

FOTO: THOMAS GREGERSEN

Dorthe vil være Bogenses

nye private dagplejer

Læs side 8

Bestyrelsen på plads

i Hårslevs borgerforening

Læs side 32

Sundheds og motionsdag

i Aktivitetshuset

Læs side 33

Bundholdet puster

nyt liv i Castor

Læs side 8

FOTO: :THOMAS

GREGERSEN

GERSEN

EN

Vi ses på...

PLANTESKOLEN

»GULDBJERG«

v/ Frode Hemmingsen

Guldbjergvej 5 - Bogense

Tlf. 64 84 10 99

Åbent: Hverdag 8-17- Lørdag/søndag 9-16

Besøg www.guldbjergplant.dk

Særslev 4 km

Odense

1937-2010

73 år

Et besøg værd!

Din nordfynske planteskole

Stenbedsplanter

15 forskellige

varianter

Frit valg

10 stk.

Lindebjerg el-scootere

4-hjulet - fra kr. 14.995,-

99,-

NYT NYT NYT

se alle aktuelle tilbud på

www.guldbjergplant.dk

er i forårshumør

Råd

og vejledning

du kan bruge

til noget!

✿ Planter til haven ✿ Granit

✿ Gødning og havekalk ✿ Idyllisk beliggenhed

Lundgårdsvej

Guldbjergvej

Bogense 5 km

X

Her finder du os

Se det nye ”Grønne Danmark” katalog på nettet.

Bogense

FORÅR

i butikken

STORT UDVALG I CYKLER

alle størrelser og prisklasser - kig ind og få et godt tilbud

Vi forhandler:

Kildemoes · MBK · Everton · Vonbackhaus

Husk åben

hver lørdag

kl. 9.00-12.00

Ny plæneklipper/havetrakor

eller servicering af den” gamle”

H&C CENTER BOGENSE

Hotelpassagen 8 · Bogense · Tlf. 64 81 37 81

- dit lokale havemaskine- og cykelcenter

ZE ZE · ZIZZI · DOMINIQUE · SIMPLY · M.JEANSWEAR · REFA

FORÅRPÅTOFTEGÅRDEN

KÆMPE

UDVALG I

BUKSER

stumpe el. lange

Bogense

Mod Middelfart

Unge og gamle - store og små

Alle kan på Toftegården blive klædt på...!

Odense

Gårdbørnehave

Skovhavevej

Toftegårdens

Dametøj

ZE ZE KJOLE

str. 34-48

399,-

2PAR500,-

KÆMPE UDVALG

I TUNIKA, BLUSER,

KORTE OG LANGE

JAKKE

ÅBNINGSTIDER: MANDAG-FREDAG KL. 10-18 · LØRDAG KL. 10-13


2

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

NIELS LUNDDAHL

BEDEMANDEN

FREDE SØRENSEN

Hererdeefterladteicentrum

Kløvervænget3-5400Bogense-Tlf.64812681

-Svareralleugensdage·Kommeroveralt

OTTERUP STENHUGGERI ApS

Jette Haahr

Ørkebyvej 5 - 5450 Otterup - tlf. 64 82 10 71

mail@otterup-stenhuggeri.dk • www.otterup-stenhuggeri.dk

Åben hverdage 8-17 lørdage 9-12 eller efter aftale.

Tage Rasmussen

GRAVSTEN

- sæt et smukt og varigt

minde over dine kære

De udstillede sten er prismærkede.

NORDFYNS

BEGRAVELSES-

FORRETNING

Jan Horskjær Rasmussens efterflg.

v.Niels Lunddahl

Bårdesø - Otterup - Morud - Søndersø

Lindøhoved 23, Jersore, Bogense

Tlf. 64 86 13 58

JETTE ØRUM

CARL JENSEN

Begravelses-forretning

Kvalificeret hjælp og rådgivning - smukt & værdigt

Hos os kan du få

Pjecen

“Min sidste vilje”

“Når nogen dør”

Søndersø

Otterup Begravelsesforretning

Vi træffes døgnet rundt og aftaler

gerne et møde i hjemmet

64 82 31 32

Nørregade 10,

5450 Otterup

Tidl. Dansk Ligbrændingsforening

Kornvænget 15..............Tlf.6489 2220

Odense N

Smedebakken 8............. Tlf.6618 3520

Etableret siden 1896 (4 generationer)

Begravelsesforretning

Begravelse • Ligbrænding

Ordnes overalt

Svarer altid kommer overalt

Tlf.64811160

Jyllandsvej 11 - 5400 Bogense

www.paarse.dk - E-mail: paarse@mail.dk

Ordholdenhed,

seriøsitet og

kompetence!

Døgnåbent

Medlem af:

Elysium

Begravelsesopsparing

Bus til 2 kørestole, kørsel med 4-8-15 og 50 pers. biler

v/Lene Hansen og Poul Tågård, Klintebjergvej 17, 5450 Otterup

Tågårds Busser direkte 63 82 14 60

Advokat

Erik Arnholm

Nørregade 9, Otterup

TELEFON 64 82 38 11

Tilsluttet den

offentlige retshjælpsordning

ADVOKAT

Hans Jørgen Nielsen

Jernbanegade 19

5450 Otterup.

64 82 35 36

Kontortid 9.00-16.30

Tilsluttet den

offentlige retshjælpsordning.

OG BUSSER. KØRSEL MED4-45PERS.

Tlf. 6481 1990

Email: karstenstaxi@mail.dk • www.karstenstaxi.dk

Har du en go’ historie,

så ring eller mail til:

Thomas Gregersen

Journalist

tlf. 65 45 57 04

thgr@fyens.dk

KONTAKT DIN

Hverdag

kontortid

8.00-15.00

LOKALE ADVOKAT

Certificeret Dansk BOLIGadvokat

Lars Boe Rasmussen

Bredgade 18 · 5450 Otterup

Tlf. 64 82 68 08

Advokatfirma

Jørgen Marcussen

Bogense 64 81 22 11

Adelgade 119 B

Odense 66 11 00 04

Filosofgangen 18

www.advodan.dk

§ § §

ADVOKATFIRMAET

JACOB

CHRISTOFFERSEN

ADELGADE 90 · 5400 BOGENSE

LANGEBYENDE 1· 5471 SØNDERSØ

Aftal tid på:

TLF.64811171·FAX64812571

Kontortid Bogense:

Man.-torsdag 8.00-17.00.

Fredag 8.00-15.00

Kontortid Søndersø:

Efter aftale.

E-mail: jacob@adv-jc.dk

Web: www.adv-jc.dk

ADVOKATFIRMAET

Søren Olesen

SÆRSLEV: Krolfafdelingen

i Særslev Gymnastikforening

starter igen på det grønne område

ved Særslev Skole. Første

gang der spilles er i dag tirsdag

den 13. april kl. 18.30 og derefter

bliver der slået til kuglerne

hver tirsdag fra klokken

18.30 og om onsdagen er der

to spil - nemlig klokken 10 og

igen 18.30.

SØNDERSØ: Borgerhuset

i Søndersø danner på torsdag

ramme om et hyggeligt syngsammen

arrangement med

Nordfynskoret. Der er gratis

adgang til sangen, som starter

klokken 19.30.

SKOVBY: På Kongslundskolen

kan man den 20. april

høre foredraget “Verdens vildmarker”

med Søren Ervig, der

viser sit nye lysbilledeshow fra

Sibirien, Alaska og Canada.

Arrangør er Skovby Ældreklub,

og arrangementet er det

sidste i denne omgang, efter at

det blev aflyst den 2. februar på

grund af snestorm.

BOGENSE: Kræftens Bekæmpelse

der netop i weekenden

har haft rigtig flot

opbakning ved årets landsindsamling

er lokalt klar med et

flot musikalsk arrangement.

Det er i morgen onsdag den 14

april klokken 19.30 i Bogense

Kirke, hvor man kan opleve

slagtøjsgruppen Nordfyns Percussion.

Arrangør er Bogense

Menighedsråd og Kræftens Bekæmpelse.

BOGENSE: På mandag

den 19. april holder Bogense

Pensionistforening generalforsamling.

Det sker klokken 17

i Beboerhuset i Adelgade 107.

Jordløse Gårdmusikanter underholder

fra kl. 18.30, og man

kan selv tage mad med til fællesspisning

NORDFYN: På søndag den

18. april indsamler Danmarks

Naturfredningsforening affald

i hele Danmark. Og Nordfyns

Inkasso Erhvervsrådgivning

www.advokat-olesen.dk

Bogense

SØREN OLESEN

Søndersø

Adelgade 79 • 64 81 16 66 Odensevej 80 • 64 89 16 66

Kort

& Godt

Kommune er naturligvis med.

Nordfyn indsamles affald

to steder - det ene ved

Flyvesandet med mødested

ved parkeringspladsen og det

andet ved Gyldensteensskovene

med mødested ved Nr.

Sandager kirke. Affaldsindsamlingen

foregår mellem klokken

10 og 12. Danmarks Naturfredningsforening,

Nordfyns

afdeling, som er arrangør af

indsamlingerne, håber på, at

rigtig mange har lyst til at benytte

søndagen på at kombinere

motion og naturoplevelser

med en aktiv indsats for at gøre

vores kommune lidt renere og

smukkere.

OTTERUP: Otterup Geværfabrik

indkalder til brugermøde

på ”fabrikken” i Otterup

på næste tirsdag den 20. april

kl. 19. Alle foreninger der har

til hensigt at bruge lokalerne er

berettiget til at deltage i mødet.

OTTERUP: Der er spændende

håndboldopgør i Otterup

Hallen i morgen - onsdag den

14. april kl. 19.30. Det er oprykningsspil

for herrer OHK

møder Rækker Mølle.

OTTERUP: Otterup & Omegns-

og Krogsbølle Sogns

Jagtforening afholder riffelindskydning

ved Slusemøllen,

Bårdesøvej 29 i Otterup på

lørdag den 17. april kl. 9.00-

12.00 og mærkeskydning fra

kl. 13.00-? Foreningen husker

på at man skal medbringe jagttegn,

våbentilladelse og eventuelt

en madpakke. Det plejer at

være en god og hyggelig dag.

Danmarks Naturfredningsforening blæser til kamp mod skovsvinene på

søndag den 18. april.

Arkivfoto

Joe Domino


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

3

ÅBENT HUS

Lørdag d. 17. april kl. 10-16

Søndag d. 25. april kl. 10-15

www.blommenslyst-golf.dk

Masser af effekter skiftede hænder i løbet af dagen. Både købere og sælgere

havde nok at se til. Foto: Arne Rasmussen

HOLLANDAISE

GØR FISKEN GODT

Poul Erik Jeppesen fra Otterup Håndboldklubs Venner var godt tilfreds med endnu et velbesøgt påskemarked.

Gode handler

på påskemarked

Godt 1000 gæstede årets påskemarked i Otterup Hallerne

OTTERUP: Årets velbesøgte

påskemarked i Otterup Hallerne

tåler absolut en gentagelse

næste år.

Store

familiedag

i

Otterup

OTTERUP: Otterup og Omegns

Jagtforenings aktivitetsdag

Store familiedag er ved

at blive en stor tradition for

mange

- Det startede egentlig med

foreningens 75 års jubilæumsfest

i 2005, hvor en fremsynet

person efterfølgende skabte

tanken om en årlig familiedag,

og dermed var Store familiedag

skabt, husker Steen Knudsen,

der er koordinator på de mange

aktiviteter. I 2010 går det løs

for femte gang med den store

familiedag, hvor jagtforeningen

igen byder indenfor på foreningens

plads på Horsebækvej

22. Her kommer området til

at summe af liv søndag 9. maj,

når kræmmere, dyrevenner,

spejdere og andet godtfolk viser

frem. De nordfynske jægere

forventer igen i år stort rykind

på pladsen, når de mange aktiviteter

løber af stablen allerede

fra kl. 9.00.

Der fremvises et meget

bredt udbud på dagen med

alt mellem veteran-traktorringridning

eller mulighed for

at prøve en tur i helikopter,

køre i hestevogn eller kæle med

en gris.

Du skulle måske også overvære

hundeopvisningen eller

høre hornblæserne.

- Vi har også besøg af Falck’s

juniorkorps, siger Steen Knudsen,

så børn og unge med

drømme i den retning kan

blive inspireret. (fkr)

Det fastslår Poul Erik Jeppesen

fra Otterup Håndboldklubs

Venner på baggrund af

besøgstallet Skærtorsdag. Her

gik omkring 1000 besøgende

gennem dørene til hal 1, og

med en entre på 20 kroner indbragte

det arrangørerne cirka

20.000 kroner i ren indtægt til

håndboldklubbens ungdomsafdeling.

De godt 50 kræmmere oplevede

samtidig gode handler

ved boderne i hallen. Her

skiftede alt fra synåle til bøger,

hjemmestrik, havemøbler og

rygeoste hænder i løbet af det

seks timer lange marked på den

første dag i påsken.

- Kræmmerne melder sig

fra år til år, og de har allerede

reserveret til Skærtorsdag næste

år, bemærker en tilfreds Poul

Erik Jeppesen.

Påskemarkedet har i mere

end to årtier åbnet påskedagene

i Otterup. Førhen blev det

En arbejdsopgave ud

over det sædvanlige

Borgmester Morten Andersen er med, når Dronning Margrethes

fødselsdag i aften bliver fejret på Christiansborg Slot

BOGENSE: Morten Andersen

(V) gjorde store øjne, da

han i begyndelsen af marts indfandt

sig på Bogense Rådhus

og gik i gang med at gennemlæse

dagens post. Blandt henvendelserne

til borgmesteren

var et brev fra hofmarskallatet.

Heri kunne Morten Andersen

læse, at han som borgmester

for Nordfyns Kommune

den 13. april var inviteret til

festmiddag på Christiansborg

Slot i anledning af Hendes

Majestæt Dronningens 70 års

fødselsdag.

- Det var en kæmpe overraskelse

for mig. Jeg anede ikke,

at landets borgmestre skulle

med til dronningens fødselsdag,

siger Morten Andersen.

En unik oplevelse

Den 34-årige borgmester fra

Smidstrup ser med stor spænding

og forventning frem til

aftenens begivenhed på Christiansborg

Slot.

- Det er jo en hel unik oplevelse

at få lov til at opleve sådan

noget, siger Morten Andersen

om aftenens begivenhed, hvor

han ved sin ankomst skal hilse

personligt på hele den kongelige

familie.

Straks efter invitationens ankomst

gik borgmesteren i gang

med forberedelserne. Blandt

andet ved at sætte kursen mod

Herrehuset i Søndersø, for at

leje et sæt med kjole og hvidt.

For mindre kan jo ikke gøre

det, når det er monarken, der

skal fejres.

- Jeg er blevet instrueret

grundigt i, hvordan tøjet skal

sidde. Det hele skal jo passe et

hundrede procent, konstaterer

kommunens førstemand.

Morten Andersen fortæller,

at han langt fra er den eneste

borgmester, der har set frem til

aftenens fest på Christiansborg

Slot.

Den normale arbejdsplads på

rådhuset i Bogense er i dag skiftet

ud med en ganske anden og mere

eksklusiv adresse. Borgmester

Morten Andersen (V) er med på

Christiansborg Slot, når det officielle

Danmark fejrer dronningens

70 års fødselsdag.

Arkivfoto: Yilmaz Polat

- Senest jeg var sammen

med en række af de fynske

borgmester, var det for en

gangs skyld ikke den dårlige

økonomi, som vi snakkede

om. Det handlede mere om

dronningens fødselsdag, siger

borgmesteren.

Til aftenens fest hos dronningen

bliver Morten Andersen

ledsaget af Dea Skaarup

Hansen, der til daglig arbejder

som sagsbehandler i kommunens

handicap- og psykiatriafdeling.

Gaven til dronningen giver

Nordfyns Kommune sammen

med Kerteminde, Assens og

Faaborg-Midtfyn kommuner.

Dronningens begaves med et

maleri af Fritz Syberg.

Det er på fredag, at Dronning

Margrethe fylder 70 år.

Sander Schmidt Astrup

afviklet over to dage, men i de

senere år er det kun på Skærtorsdag,

at der kan gøres gode

handler.

Og det bliver der altså også

mulighed for næste års Skærtorsdag.

Klaus Wind

Online booking www.nordesign.klip.nu

SAUCEVALG.DK

Stem på din favorit og

VIND en rejse til Paris

Tro. Håb. Og ædruelighed.

Tro på fremtiden. Håb for familien.

5-6 ugers intensiv behandling. 1 års støtte.

Aadalen tilbyder behandling i naturskønne omgivelser.

Vi er et professionelt team, som med glæde

og energi hjælper alkoholikere og deres familier.

Let hjertet.

Få hjælp til ædruelighed.

Kontakt os nu.

Gl. Kolding Landevej 20 · 7100 Vejle

aa-dalen@mail.dk · www.aa-dalen.dk

DAMEKLIP

310.-

HERREKLIP

250.-

Døgntelefon 70 20 24 88.

Anonymt. Uforpligtende.

Herre- og Damefrisør

g

Mandag LUKKET

Tirsdag 9.00-17.30

Onsdag 9.00-20.00

Torsdag 9.00-17.30

Fredag 9.00-17.30

Lørdag 8.00-12.30

Tlf. 20 76 29 10

RING OG BESTIL TID

Sandvadgyden 22 ■ 5471 Søndersø

KØD OG PÅLÆG AF HØJ

Kvalitet

UGENS TILBUD

1 kg mager

Ribbensteg 35 00

5 stk. krydrede

nakkekoteletter

50 00

1 kg krydderel.

bayonneskinke

50 00

pålægspakken

3x6 skiver. frit valg 44 95

De uger der ikke er

annonce i avisen, finder

de altid et godt tilbud i

butikken alligevel.


4

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Rejsegilde i strålende solskin

Der var lang kø ved pølsevognen, da der blev holdt rejsegilde på det nye plejeboligbyggeri i Bogense

BOGENSE: Sandhusgrillen

fra Odense havde fyldt køleskabet

i den transportable pølsevogn

op med 45 kilo pølser.

Og det var ikke ét kilo for meget,

for køen til pølsevognen

ville nemlig ingen ende tage,

da der sidste tirsdag blev holdt

rejsegilde på det nye plejeboligbyggeri

Møllehaven i Bogense.

Solen skinnede om kap med

de mange gæster, som var mødt

op for at fejre det nye boligbyggeri.

Især formanden for socialudvalget,

Gert Rasmussen (A)

var i strålende humør.

Han var tydeligvis meget

tilfreds med det nye plejecenter,

som han synes, er et meget

KARRY ER

KONGEN

SAUCEVALG.DK

Stem på din favorit og

VIND en rejse til Paris

spændende byggeri.

- Det var et ønske fra kommunens

side, at byggeriet skulle

være klimavenligt, og det er

jeg glad for lykkes, forklarede

han efter sin velkomsttale.

Både politikere,

kommende beboere

og ansatte og håndværkere

nød det

flotte solskinsvejr,

da der blev afholdt

rejsegilde på det nye

plejeboligbyggeri på

Harritslevvej i Bogense.

Foto: Andreas Bang

Kirkegaard.

Dog er Gert Rasmussen

godt klar over, at det nye plejecenter

ikke ligger så centralt

Nordfyn rundt i nyt cykeltøj

BOGENSE: Bogense Cykelklub

arrangerer 24. april Nordfyn

rundt, og klubbens egne

medlemmer kan her stille op i

et splinternyt dress.

Klubben har omkring 70

medlemmer, og over halvdelen

af disse ryttere har sagt ja tak

til at investere i den nye klubdragt,

som der er investeret en

pæn sum penge i.

Men med hjælp fra mange

og gode sponsorer, er prisen for

sættet nået en overkommelig

pris for de mange cykelentusiaster,

som dermed kan køre de

fynske landeveje tynde i ensfarvet

klubdragt.

Bogense Cykelklub

viser

den nye fælles

klubdragt

frem foran

klubhuset på

Gyldensteensvej

som det gamle.

Til gengæld mener han, at

de mange fordele ved Møllehaven

på mange punkter kan opveje

afstanden ind til byen.

- Grunden på Harritslevvej

var det sted, som var stort nok

til at bygge et plejecenter af

denne størrelse. Møllehaven får

plads til 50 ældrevenlige plejeboliger,

der alle får direkte adgang

til egen terrasse og have,

fortalte han og tilføjede:

- Desuden har kommunen

planer om at udbygge det

eksisterende stisystem, så det

bliver nemmere at komme ind

til byen.

Cykelløbet Nordfyn Rundt,

en af forårsklassikerne, har normalt

omkring 200 deltagere,

der i år kan stille op på distancerne

23, 60 og 120 km. Og

der er selvfølgelig forplejning

under løbet, så ingen går sukkerkolde

under turen.

Bogense cykelklub skal også

selv på langtur allerede i Kr.

Himmelfartsferien, hvor 30

mand tager til Harzen for at

nyde den skønne natur på cykelture.

Det er dog ikke kun de stærke

langdistance-ryttere, der er

velkommen i klubben, for der

er gruppeinddelinger, så alle

Veltilfreds beboer

Lizzie Birch, som er en af de

kommende beboer på Møllehaven,

var meget positiv indstillet

overfor det nye byggeri.

- Jeg synes, at det tegner

godt, sagde hun, imens hun inspicerede

det gule byggeri.

- Det er et pænt byggeri,

som virker dejligt lyst, mente

Lizzie Birch, der er kørestolsbruger.

Med hensyn til afstanden

ind til byen ser hun ikke de få

kilometer som et problem.

- Jeg synes ikke, at det betyder

så meget, at plejecentret

ikke ligger helt så tæt på byen,

som Solgården, sagde hun, inden

hun blev kørt ud i det fine

solskinsvejr.

Af Maria Moni

kan være med, og der er et højt

aktivitetsniveauet på mange

områder i klubben.

For der arbejdes også hårdt

på både at få en pigeafdeling og

en ren hyggetur-gruppe, Cykelkurvholdet,

op at stå i løbet

af sæsonen.

Så uanset om du har lyst til

en lang tur på raceren eller en

lille tur med cykelkurven, ja, så

kan cykelklubben være stedet.

Tirsdag/torsdag går det løs kl.

18.00, søndag kl. 9.00. (fkr)

Spar der hvor du kan...

FAUSTINO MARTINEZ

ELLER FORTIUS ROSÉ

HJEMMELAVEDE

PØLSER

(Hele pølser) Spegepølse, kødpølse,

leverpølse. Frit valg ca. 1000 gr.

Tilbudene

gælder fra onsdag

og ugen ud.

2fl.

90 00

GO’ PRIS









Få dagligvarer

til faste lave priser

CARLSBERG PILSNER

30 stk.

99 95

Excl. embl.

GO’ PRIS


Pr. pose


10 00





DANPO



OVERLÅR


1000 gr.

CHOKPRIS


49 95 Pr. stk.

5 00

FADKOTELETTER

CHOKPRIS á 100 gr. GO’ PRIS

HOVEDSPONSOR I OB

Assens........Østergade 81...................64712248

Ebberup......Ebberupvej 75.................64741182

Horne..........Horne Landevej 25 A.......62601037

Tved............Tvedvej 201 B..................62211771

Svendborg..Møllemarksvej 101..........62213009

Tranekær....Snøde - Vandværksvej 19 62551055

Humble.......Hovedgaden 24................62571166

Hesselager.Østergade 66...................62251475

Nyborg........Frisengårdsvej 91...........65310731

Ullerslev.....Svendborgvej 50 - 54.....65351471

Ryslinge.....Gråbjergvej 2...................62671306

Munkebo.....Bycentret 208..................65974270

Odense C...Nørregade 63...................66128559

Odense SØ.Hollufgårdsvej 219..........66157320

Odense N....Søhus - Rullekrovej 4.....66188522

Odense N....Stige - Stigevej 275........66188258


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

5

STARK AFTER DARK

3 timer med forrygende tilbud

Vi har rydet op i gemmerne og fundet en masse gode tilbud frem - Kom og gør en god handel...

KUN TORSDAG D. 15 APRIL KL. 18.00-21.00

B&D batteri start hjælp bdv030 - via bilens 12v udtag

3stk.Før 625,00. Nu pr. stk. 200,00

B&Del-grensavalligator550wgk1000-10cm

4stk.Før 719,00. Nu pr. stk. 250,00

Bahco topnøglesæt 1/2’ s 240 -

24 dele - 10-32 mm

3sætFør 1.449,95 Nu pr. sæt 500,00

Bayer sneglegift 1kg19 fl. Før 199,00 Nu pr. fl. 100,00

Bigg lugg bæltekrog sort 21 stk. Før 184,95 Nu pr. stk. 25,00

BoschbajonetsavGSA18v-li - 2x2,6ah

1stk.Før 3.290,00 Nu pr. stk. 1.250,00

BoschborehammerGBH2-26 + sds sæt

1stk.Før 2.315,00 Nu pr. stk. 1.000,00

BoschborehammerGBH5-40de + gsr 10,8 v

1stk.Før 6.705,00 Nu pr. stk. 2.500,00

BoschkombosavGTM12

3stk.Før 4.395,00 Nu pr. stk. 2.295,00

BoschkompostkværnAXT2200hp

1stk.Før 3.200,00 Nu pr. stk. 1.000,00

BoschmulticutterGOP10,8v-li - 1x1,3ah

2stk.Før 1.585,00 Nu pr. stk. 500,00

BoschmulticutterGOP10,8v-li - 2x1,3ah

8stk.Før 1.735,00 Nu pr. stk. 500,00

BoschrundsavGKS65ce - m/systainer

2stk.Før 2.295,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Bosch slagboremaskine - gsb18ve-2li

3stk.Før 3.595,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Boschslagnøglegdr14,4vsolo

1stk.Før 1.905,00 Nu pr. stk. 800,00

Cykelskur

3stk.Før 1.399,00 Nu pr. stk. 500,00

Dewalt 3-bens stativ de0735 - m/elevation

1stk.Før 1.995,00 Nu pr. stk. 300,00

Dewalt akkuborehammer 18 volt dc212ka-2x2,0ahbatteri

2stk.Før 2.120,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Dewalt akkuborehammer 18v dc212n - løs enhed

1stk.Før 2.120,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Dewalt borsæt sds-plus dt9292 -100 dele

2stk.Før 1.549,95 Nu pr. stk. 400,00

Dewalt geringssav 250 mm dw717xps-udtræk/xps-skærelinje

1stk.Før 5.875,00 Nu pr. stk. 3.000,00

Dewalt kapsav 305 mm d27107 - universal tgs

1stk.Før 10.280,00 Nu pr. stk. 3.000,00

Dewalt kombihammer 24mm sds+ d25003k-2kg/2,3j

2stk.Før 1.895,00 Nu pr. stk. 800,00

Dewalt nedbrydningshammer 10kg d25901k - m/lav vibration

1stk.Før 5.970,00 Nu pr. stk. 3.000,00

Dewalt oplader/radio dc011

t/7,2-18v batterier

2stk.Før 1.495,00 Nu pr. stk. 750,00

Dewalt overfræser 1100 w dw621k 2stk.Før 2.495,00 Nu pr. stk. 1.250,00

Dewalt slagboremaskine 18v dc727kl - 13 mm - li-on

2stk.Før 3.260,00 Nu pr. stk. 2.000,00

Dewalt træbor/bits mini mac dt9282 - 57 dele - extreme

4stk.Før 789,00 Nu pr. stk. 350,00

Dyrupdekstremvægmalinghvid 4705-800-5 - 4,5 ltr

8spandeFør 699,95 Nu pr. spand 350,00

DyrupGorilærketræolie90516-60050-13-5ltr

11 spande Før 719,95 Nu pr. spand 398,00

Dyrup sandmaling base 10 9,0 ltr 3spandeFør 879,95 Nu pr. spand 350,00

Dørgreb classic indv. rustfri 15 stk. Før 269,95 Nu pr. stk. 50,00

Dørgreb l-form 19 mm med roset rustfri 15 sæt Før 249,95 Nu pr. sæt 50,00

Eibenstock betonsliber 108600 - ebs 125.4 ro

1stk.Før 3.995,00 Nu pr. stk. 1.500,00

Elefant skraberist luna excess 490 x 900 mm

7stk.Før 1.399,95 Nu pr. stk. 400,00

Eurodomo stålvask etx 614 rf 780x435x270mm

4stk.Før 869,95 Nu pr. stk. 300,00

Fanø havelampe e27 galv 24078031 3stk.Før 329,95 Nu pr. stk. 250,00

Fein pladeudstanser blk 1,3t 1stk.Før 4.223,00 Nu pr. stk. 2.000,00

Fein tilbehørsæt tøm/snedker t/fsc 2,0 1sætFør 1.585,00 Nu pr. sæt 500,00

Fiskars multi grenklipper 111620 - sort 7stk.Før 279,95 Nu pr. stk. 100,00

FM mattson håndvaskbatteri kr pos 9055.0000 - m/løft op

4stk.Før 1.249,95 Nu pr. stk. 500,00

Forskallingsstøtte 176-300 cm belastning 2140-1725 kg

22 stk. Før 245,00 Nu pr. stk. 100,00

Granit fuglebad på sokkel grå grå -

30x30cm

11 stk. Før 419,95 Nu pr. stk. 200,00

Granit olielampe m/rustfri top sæt/3 stk - 10/15/20

13 sæt Før 419,95 Nu pr. sæt 200,00

Grohe Atlanta køkkenarmatur krom - 2-greb 705505.104

3stk.Før 1.433,64 Nu pr. stk. 500,00

Grohe blandingsbatteri 2 greb krom m/kronegreb 701705.104

3stk.Før 1.399,00 Nu pr. stk. 500,00

HGTalischåndvaskarmatur 702082.504

4stk.Før 829,00 Nu pr. stk. 400,00

Hozelock auto aquapod 10 28-2823 - automatisk vanding

5stk.Før 999,95 Nu pr. stk. 400,00

Hozelock filter/vandfaldspumpe 24-1454 - titan 5500 - 3,8 mtr

2stk.Før 2.399,00 Nu pr. stk. 1.500,00

Hultafors slagøkse sly141-2,5 800/32 - 2500 gram

5stk.Før 729,95 Nu pr. stk. 350,00

Hultafors sømudtrækker atle 5stk.Før 619,95 Nu pr. stk. 200,00

Hultaforsyl50båndmål50 mtr 4stk.Før 1.049,95 Nu pr. stk. 350,00

Isea el-vandvarmer 50 ltr - rør ned 2stk.Før 1.699,00 Nu pr. stk. 800,00

Jack Daniels aromakul original jd-sw 134 poser Før 79,95 Nu pr. pose 25,00

Jasa låsecylinder 6-st rustf look 13047 59 stk. Før 199,95 Nu pr. stk. 75,00

Jo varmemåtte 150w/m2 861506 - 0,5 x 12 mtr

2stk.Før 2.100,00 Nu pr. stk. 800,00

Kokosbriketter grill 4040 -5kg73 kasser Før 59,95 Nu pr. kasse 25,00

Limnos indbygningslampe 6-kit 22320134 - nedgrav rstf

4stk.Før 740,00 Nu pr. stk. 200,00

ME-FA postkasse sort type 630 315 x 540 x 155 mm

4stk.Før 2.088,00 Nu pr. stk. 800,00

ME-FA postkasse sort/kob t 630 315 x 540 x 155 mm

2stk.Før 2.088,00 Nu pr. stk. 800,00

Mikado 660 stålvask 681551.500 3stk.Før 2.199,00 Nu pr. stk. 800,00

Morsø brændeovn 3142 glat sort

1stk.Før 10.795,00 Nu pr. stk. 6.000,00

Morsø brændeovn 8142 en/n m/brændeskuffe - sort

1stk.Før 18.495,00 Nu pr. stk. 10.000,00

Morsø pejsesæt choice sort 3stk.Før 949,00 Nu pr. stk. 400,00

Morsø stålskorsten - sort startpakke systemskorsten 3,5m

2stk.Før 7.940,00 Nu pr. stk. 4.000,00

Nilfisk-alto autosæt click/clean - t/højtryksrenser

5stk.Før 588,00 Nu pr. stk. 200,00

Nilfisk-alto højtryksrenser poseidon 2-24xt

1stk.Før 7.987,50 Nu pr. stk. 3.000,00

Nilfisk-alto støvsuger attix 560-21xc - 1500w

1stk.Før 7.737,50 Nu pr. stk. 3.000,00

Elefant elhegn m40 1stk.Før 2.599,95 Nu pr. stk. 1.000,00

Park basic hegn m/esp. bue op ff-02a rømø - 180 x 80/95 cm

10 stk. Før 249,95 Nu pr. stk. 100,00

Paslodedykkerpistolim65/f16 incl/kuff/batt/adapt

1stk.Før 7.285,50 Nu pr. stk. 1.000,00

Paslodedykkerpistolimp-250000185- f16 ct ss f/16-65 mm

1stk.Før 9.045,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Paslode sømpistol psn 100 2stk.Før 3.718,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Paslodetjepsømpistolgn 100 1stk.Før 2.125,00 Nu pr. stk. 1.000,00

Relaxhi-fihøreværn333.40 - m/genopladelig batt.

2stk.Før 1.949,95 Nu pr. stk. 800,00

Ripasso glaspendel - sort - e27 6stk.Før 389,95 Nu pr. stk. 100,00

Romp torpa hegn 40x1800x1800 mm 11 stk. Før 1.239,00 Nu pr. stk. 500,00

Raaco sortimentsbox a9 123563 - sort/gul 240x195x43mm

30 stk. Før 84,95 Nu pr. stk. 30,00

Saniscan multiseat soft close s582000

toiletsæde hvid

16 stk. Før 309,95 Nu pr. stk. 100,00

SKGcombiskruetr.1-2-3ph/pz67150- profi silver

34 stk. Før 99,95 Nu pr. stk. 25,00

Solaris60sstålvaskm/drejeventil 4stk.Før 999,00 Nu pr. stk. 350,00

Svalk fliseskærer ts 40 7107 2stk.Før 2.899,95 Nu pr. stk. 1.200,00

Svalk gipsværktøj sæt/3 dele 07988 - i kuffert

2stk.Før 1.299,95 Nu pr. stk. 500,00

Svalk pladeløfter special 07828 1stk.Før 7.399,95 Nu pr. stk. 2.500,00

Talis-shåndvaskarmaturkrom 3stk.Før 899,00 Nu pr. stk. 300,00

Thule trailer

3250st proff sp3 -

750 kg uden bremser

1stk.Før 9.860,00 Nu pr. stk. 6.000,00

Tjep dykkerpistol 100425 - st-50 - incl/kuffert

3stk.Før 1.125,00 Nu pr. stk. 500,00

Tjep dykkerpistol f16/50 2stk.Før 1.725,00 Nu pr. stk. 600,00

Tjep sømpistol 100324 - bs-1 3stk.Før 1.987,50 Nu pr. stk. 800,00

Tjep sømpistol gn 34/100 100085 4stk.Før 2.687,50 Nu pr. stk. 1.000,00

Tjep tromle sømpistol 100050 - mx-50 - incl/kuffert

4stk.Før 2.687,50 Nu pr. stk. 1.000,00

TT mesterolie ekstra hvid 5 ltr 4dunkeFør 669,95 Nu pr. dunk 200,00

Velux vippevindue paint ggl p10.2059 - 94 x 160 cm

1stk.Før 4.675,00 Nu pr. stk. 3.000,00

Viking 5 høvlebænk 2stk.Før 1.725,00 Nu pr. stk. 750,00

Vinderup pudsebukke galv 78 cm 20 stk. Før 509,95 Nu pr. stk. 200,00

Vital toiletsæde hvid m/soft close 8stk.Før 620,00 Nu pr. stk. 200,00

Wibe arbejdsbuk 55.2 ab - alu 0,75 mtr - 3+3 trin - bred

3stk.Før 1.299,95 Nu pr. stk. 600,00

Zibro kamin r56cso1stk.Før 2.499,95 Nu pr. stk. 800,00

Vi byder på en

grillpølse

fra kl. 19.00

Alle priser er kontant afhentet.

VI HAR ÅBENT

Mandag - fredag 7.00 - 17.00

Lørdag 9.00 - 14.00

Tilbuddene gælder til og med

d. 3. april 2010

Bogense Trælast og Byggecenter

Østre Havnevej 6 • 5400 Bogense • Tlf. 6481 1681

SE FLERE GODE TILBUD PÅ STARK.DK


6

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

VIFEJRER25ÅRMED25%

Du ved muligvis allerede, at alle Bang & Olufsen højttalere er aktive? Dette betyder, at

forstærkeren er integreret i selve højttaleren, hvilket giver en større og renere lyd i et enkelt,

kompakt design. I 25 år er denne teknologi kommet ører, øjne og indretning til gode. Dette

fejrer vi ved at give dig 25 % rabat på et sæt Bang & Olufsen højttalere. De fås allesammen

i sort og hvid og størstedelen af dem i endnu flere farver. Gælder indtil d. 25. maj.

Priseksempel2stk.BeoLab4000:KAMPAGNEPRIS 12.892,- (normalpris 17.190,-)

eller vælg en månedlig ydelse fra: 265,-*

* Ydelse pr. måned ved 72 måneders finansiering. Nominelårligrente10,3%Vedfinansieringudgør

desamledekreditomkostningerkr.6.166,-Årligeomkostningeriprocent(ÅOP):14,8%.

Tal med os om andre finansieringsmuligheder. Prisen er vejledende og ekskl. gulvstand.

Expert , Bogense ApS ,

Adelgade 95, Bogense, tlf. 64 81 Tlf. 24,

www.bang-olufsen.com


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

7

BOGENSE

Jubilæum i glas og ramme

Jørgen Nielsen kan fejre 10 år i sin egen lille niche

Frisør Ulla Lundsby har lejet lokalerne der tidligere rummede Sportigan,

og når de er sat i stand flytter Salon de Luxe til mere plads.

Nye lokaler til

Salon de Luxe

Ulla Lundsby og hendes fire ansatte bliver i

Adelgade, men kan se frem til bedre plads

BOGENSE: I øjeblikket arbejdere

murerne med gulvet, og

siden skal hele lokalet have en

gennemgående renovering, så

frisør Ulla Lundsby har endnu

ikke sat en dato på hvornår

hun flytter sin kendte Bogensesalon

til de nye lokaler.

- Indtil videre har jeg jo lejemålet

her i Adelgade 42 indtil

den 1. september, men så snart

de nye lokaler er klar, så rykker

vi ind, siger Ulla Lundsby.

De nye lokaler er den tidligere

Sportigan-butik i Adelgade

86, hvor salonen fremover

kommer til at råde over 130

kvadratmeter i alt mod de nuværende

75.

- Det er lidt trangt, når vi er

på arbejde alle fem, så det bliver

dejligt at få mere plads. Og

så har vi mulighed for at indrette

os, som vi gerne vil have

det i de nye lokaler, siger Ulla

Lundsby, der da heller ikke vil

afvise at de ekstra kvadratmeter

med tiden kan give plads til en

ekstra ansat.

thgr

BOGENSE: Da Jørgen Nielsen

i sin tid måtte opgive jobbet

som tømrer efter en ulykke,

der smadrede hans ene skulder,

var drømmen om at blive selvstændig

stadig intakt.

Så han fandt sin egen lille

niche, hvor han kunne bruge

sin erfaring samtidig med at

han undgik de tunge tømreropgaver.

Det blev til specialforretningen

JN Glas og Indramning,

der tager sig af alle slags specialmontager

indenfor glas.

- Vi har lige leveret en meget

speciel trappe i glas med lys

i til en frisør i Odense, og vi

mærker også en stor interesse

for specielle spejle og glasbrusenicher,

når folk renoverer

badeværelser, fortæller Jørgen

Nielsen.

I denne måned er det 10 år

siden han startede forretningen

op som en slags hobbyvirksomhed,

og for fem år siden tog

han skridtet fuldt ud, da der

efterhånden var så travlt at det

var blevet til mere end et fuldtidsjob.

I øjeblikket er en stor del

af kundernes fokus på energiforbedrende

foranstaltninger,

og det mærker Jørgen Nielsen

gennem en stor efterspørgsel

på lavenergiruder.

- Der er mange der har fået

et chok oven på den lange

hårde vinter vi har haft i år, så

der bliver for alvor investeret

Jørgen Nielsen har efterhånden

en del af Nordfyns mange billedkunstnere

som kunder, når værkerne

skal i ramme.

Foto: thgr

i energibesparelser, fortæller

han.

Det andet ”ben” i den lille

virksomhed er indramningen,

hvor mange lokale kunstnere

og fotografer får skåret passepartout

og rammet deres

billeder ind i værkstedet på

Enggade.

På lageret ligger mere end

250 typer rammelister fra de

brede guldbelagte til moderne

svæverammer.

Faktisk er de forskellige forretningsområder

ved at fylde

så meget, at Jørgen Nielsen nu

har lejet et værkstedslokale ude

i byen, så han fremover kan

klare endnu flere opgaver selv.

På lørdag den 17. april fejres

10-året med åbent hus i værkstedet

på Engvej. thgr

Madam Grøn fejrer 1 års fødselsdag i Søndersø med åbning af afdeling ved SuperBest i Bogense

Fødselsdags- og åbningstilbud...

Flot håndbunden

Madam Grøn

buket

75.-

Flotte roser

I mange farver .

10 stk.30.-

Madam Grøns

smukke sammenplantninger

fra 50.-

Orchideer

Grenede. Flere farver.

65.-

Søde ting til

kirkegården

Fra50.-

Velkommen til Madam Grøn

i Søndersø og Bogense

Søndersøvej 407 · Søndersø · tlf. 63 89 00 86

SuperBest · Vestre Engvej 2 · Bogense · tlf. 63 89 60 86

Vi har et

stortudvalgiudplantningf.eks.

Store Engelsk

Pelargonia

(Moderplanter)

Kun30.-

Diverse

opstammet

Flereårige haveplanter

Ca. 1,2 meter.

195.-

Flotte zonalepelargonia

15.-

Og meget mere...

Klatre

Hortencia

45.-

Pelargonia

specielsorter

f.eks Dr. Ingrid og

Kronprinsesse Mary

Kun25.-

ÅBNINGSTIDER:

Søndersø:

Mandag-Fredag kl. 9.00-19.00

Lørdag 9.00-16.00

Søndag 10.00-15.00

Bogense:

Mandag-Fredag kl. 9.00-19.00

Lørdag 8.00-17.00

Søndagsåbent 2. maj.


8

BOGENSE

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Castor er tilbage fra værft

BOGENSE: Efter tre uger på

værft i Årøsund ved Haderslev

er det gode skib Castor vendt

tilbage til kajen på Østre Mole

i Bogense, hvor det de næste

dage er skibets navnkundige

bundhold, der tager over. Ni

mand fra bundholdet var også

med i det sønderjyske, hvor de

blandt andet bundsmurte den

gamle skude, og nu handler det

om de sidste forberedelser inden

årets første sejladser i maj.

- Der er meget der skal males,

og nogle enkelte steder der

skal kalfatres, men for bundholdets

vedkommende er det

en helt almindelig omgang vi

står over for, siger bundholdets

sjakbajs Erik Hansen.

- Til gengæld har værftsbesøget

været en større omgang

i år, for sidste år havde vi jo et

større uheld under Fyn Cup,

hvor ankerkæden rev et stykke

af rælingen i hårdt vejr, fortæller

formand Aksel Stenvang,

der mener at den endelige

regning for reparationen ender

et godt stykke på den forkerte

side af 100.000 kroner.

Til gengæld knokler de 13

aktive på bundholdet gratis,

og det holder mange penge

hjemme for den aldrende fiskegalease,

der i år runder 74 år.

- Uden et bundhold, så var

der heller ikke noget Castor,

det er helt sikkert, siger Aksel

Stenvang.

thgr

Ole Lind Hansen og Torben

Stenberg måtte en tur på flåden,

mens Poul Rasmussen, Vagn Ove

Madsen, Frederik Post og Henning

Jørgensen sleb den nye ræling

ned. Otto Kaalund kalfatrede

dækket og sjakbajs Erik Hansen

havde selv fået et stykke værktøj i

hænderne. Nogen mente dog, at

det var en fejl.

Dorthes drøm

er at arbejde med børn

Nu skal drømme realiseres, når hun mandag den 3. maj springer ud som privat dagplejer

Ulrik Meyer Nielsen og hans far, havnefoged Poul Erik Nielsen, havde

nok at se til, da den store båd skulle rigges til.

Kompetent

konkurrence til

Broskraberen

Den tidligere Winterthur skal dyste med den

nordfynske kapsejler i år

BOGENSE: Efter nogle flotte

lune dage er foråret efterhånden

at spore over alt i naturen,

hvor det hele kribler, krabler og

spirer. Også hos sejlerfolket er

det den tid, hvor det trækker

for at få vand under kølen igen.

I sidste uge var det en af landets

smukkeste og hurtigste kapsejlere,

Broskraberen, der blev

rigget op til den nye sæson. En

sæson der blandt andet byder

på Big Boat Challenge i Kerteminde

i pinsen og naturligvis

Bogenses eget Fyn Cup weekenden

efter.

- Det er altid godt at komme

ud igen efter en lang vinterpause,

hvor vi har slebet og lakeret

bunden, siger den ene Broskraber-ejer

Ulrik Meyer Nielsen,

der ser frem til en spændende

sæson.

Ikke mindst fordi en af

Broskraberens tidligere hårde

konkurrenter er tilbage efter

en længere pause. Det er båden

der tidligere har heddet Winterthur

og Nokia, der i år er

tilbage med hjemhavn i Kerteminde

under navnet X1.

- De to både har altid sejlet

meget tæt, men vi vil gøre vores

bedste for at det bliver knap

så tæt i år, siger Ulrik Meyer

Nielsen, der i denne sæson kan

mønstre stort set samme besætning

som sidste år. Endda med

nye reserver på flere poster, så

der er 20 mand i bruttotruppen

- det kræver 17 at sejle

Broskraberen.

Thgr

BOGENSE: Som tvillingemor

til Mikkel og Maja på to

år har 24-årige Dorthe Brandt

fra Bogense allerede fået masser

af erfaring i at passe børn.

Udover sine egne to børn

har hun både arbejdet i gårdbørnehave

og i en SFO, men

hun har stadig masser af overskud

og lyst til at have med

børn at gøre, så nu springer

hun ud i at realisere en gammel

drøm.

Hun vil være selvstændig

som privat dagplejer.

- Jeg er uddannet social- og

sundhedshjælper, men har

altid helst villet arbejde med

børn, siger Dorthe Brandt, der

har taget tilløb til drømmen i

mere end et halvt år.

- Nu synes jeg det skulle

være, så jeg sendte en ansøgning

til kommunen og i starten

af marts blev jeg godkendt, siger

hun med et stort smil.

Familiens rækkehus på Oddervej

skal danne rammen om

BOGENSE: Kræftens Bekæmpelse

Nordfyn har i samarbejde

med Menighedsrådet

arrangeret en forårskoncert i

Bogense Kirke med Nordfyns

Musikskoles meget efterspurgte

slagtøjsensemble, Nordfyns

den kommende dagpleje med

naturen og et par græssene ponyer

lige uden for døren.

- Jeg er rigtig meget ude

med mine egne børn. Næsten

hele tiden. Og det vil jeg også

være med dagplejebørnene. Vi

er tæt på det hele her. Der er

for eksempel en å, hvor vi plejer

at fodre ænder. Det er vigtigt

for mig, at give børnene en

masse spændende oplevelser,

der kan udvikle dem, men i et

Percussion. Gruppen består

af syv dygtige musikere, der i

efteråret 2009 udgav cden ”So

Nice”, som blev uddelt til alle

ansatte i Nordfyns Kommune.

Til efteråret rejser gruppen

til Japan på koncertturné.

trygt og godt miljø, siger Dorthe

Brandt.

Den nye dagpleje er godkendt

til fem børn, men hun

vil kun have fire, så der er bedre

tid til hver enkelt.

Ny hjemmeside

Dorthe Brandt har indtil videre

lavet hjemmesiden bogensedagpleje.dk,

hvor forældrene

kan læse mere om hende selv,

hendes familie og ikke mindst

Arrangementet bliver afholdt

i morgen, onsdag den

14. april kl. 19.30.

Billetprisen er 75 kroner

stykket og kan købes i Danske

Banks afdelinger i Bogense,

Søndersø og Otterup. Man

24-årige Dorthe Brandt fra

Bogense er ny privat dagplejer.

Foto: Thomas Gregersen

om de værdier hun vil arbejde

med i hverdagen.

- Mine argumenter for at

vælge min dagpleje er selvfølgelig

først og fremmest min erfaring

og idéer, men ser man på

den økonomiske side af sagen,

så sparer forældrene også 500

kroner om måneden i forhold

til den kommunale dagpleje,

samtidig med at de ikke selv

skal have bléer med her. Dem

køber jeg, siger hun.

thgr

Forårskoncert for Kræftens Bekæmpelse

I morgen afholdes der koncert med Nordfyns Percussion i Bogense Kirke, hvor overskuddet

går direkte til Kræftens Bekæmpelse

kan ligeledes købe billetter ved

indgangen.

Overskuddet fra billetsalget

går til Kræftens Bekæmpelse.

Af Maria Moni


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

9

15 års garanti

3000 m 2 unik møbeloplevelse i Bogense

Husk!

Lørdag åbent

kl. 10-16

JUBILÆUMSTILBUD

HAVESÆT

Bord + 2 stole.

Egetræ hvidmalet.

Bord: 60x60 cm

+ 2 klapstole.

Normalpris 999,-

NU 599,-

BORD+2STOLE

599,-

JUBI-TILBUD

UDVIDET

SERVICE

Vi leverer GRATIS

samlede møbler

- opstillet i dit hjem

OPUS

ELEVATIONSSÆT

Vendbar madras med 250 5-zone pocket

fjedre pr. m 2 i sort. Topmadras m. 30 mm latex

i hvid, vaskbar v. 60 grader.

Stofbeklædt ramme.

30 dages ombytningsret på madras

180x200cm

9.998,-

JUBI-TILBUD

140 x 200 cm

8.999,-

JUBI-TILBUD

REOLVÆG

Skænk + vitrineskab.

Mål: 160 cm bred

FØR 7.189,-

Lys i vitrine kr. 600,-

Lev. i bøg, eg eller sort

HAVEMØBELSÆT

Eksklusiv havesæt, bord + 4 stole

Polyrattan, sort, bord

Mål: 100 x 100 cm,

antrasitgrå plade

Stol 999.-

Bord 1999.-

Vedligeholdelsesfri

BORD+4STOLE

3.999,-

JUBI-TILBUD

BOXMADRAS KOZ Box

250, 5 zone pocketfjedre-150 Bonell fjedre pr. m 2

Topmadras 30 mm latex lækker betræk. Ekskl. ben

180 x 200 cm før 8998,-

140 x 200 cm før 8198,-

180x200cm

5.998,-

JUBI-TILBUD

15 års

garanti

på madras

140x200cm

5.198,-

JUBI-TILBUD

Dansk kvalitet

SPAR 2.190,-

4.999,-

JUBI-TILBUD

DIANA

HJØRNESOFA

m. springindlæg

monteret med lækker oksehud.

Mål: 275 x 240 cm

Højre- eller venstrevendt.

120 x 200 NU 1.998.-

140 x 200 NU 2.199.-

180 x 200 NU 2.598.-

HJØRNESOFA

9.999,-

JUBI-TILBUD

KALLE REGULERBAR

LÆDERSTOL

Vælg mellem

stål- eller træsokkel.

NU 2.999,-

Fås i mange farver

SPISEBORD

i massiv eg eller massiv bøg

Mål: 100x200/350 cm, 3 finer tilllægsplader

NU 11.999,-

Mål: 100x200/500, 6 finer tillægsplader

NU 9.999,-

SPISEBORD

9.999,-

JUBI-TILBUD

Skammel 999,-

HVILESTOL

2.999,-

JUBI-TILBUD

BOXMADRAS KOZ lama

Boxmadras m. dobbelt Bonell fjedersystem. Kraftig topmadras

m. vaskbart madras-betræk.

Excl. ben/meder. 15 års garanti på fjedersystem.

fås i:

120x200cm

1.999,-

JUBI-TILBUD

SOFA M. CHAISELONG

Sofa om dagen- seng om natten med magasin til sengetøj.

Længde 230 cm. Monteret m. smudsavisenden

microstof. 3 farver.

JUBILÆUMSTILBUD

TIL FARVERIGE PRISER!

Kig efter jubilæumskataloget...

3 PERS.

SOFA

med buet rød og monteret

med creme papegøjestof.

LÆNESTOL

monteret med

creme papegøjestof.

3PERS.SOFA

7.499,-

JUBI-TILBUD

LÆNESTOL

3.499,-

JUBI-TILBUD

SKAMMEL

1.199,-

JUBI-TILBUD

SPAR 2.000,-

4.999,-

JUBI-TILBUD

Østergade 19 - 5400 Bogense - Tlf. 64 81 14 57

MØBLER - TÆPPER - GARDINER PÅ 3000 m 2

FYNS SMUKKESTE BOLIGHUS...

Besøg www.dgk-mobler.dk

Åbent: Mandag-torsdag kl. 9.30-17.30 · Fredag kl. 9.30-19.00 · Lørdag kl. 10.00-16.00 - 1. søndag i md. kl. 10.00-16.00


10

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Dyne og pude

IKEA FAMILY pris 349.-/2 dele

IKEA 365+ pude

Til dig der sover på siden eller på ryggen.

Betræk: 55% lyocell/45% bomuld.

Vaskebart. Fyld: polyuretanmemoryskum.

L33xB50 cm. Normalpris 149.-

MYSA VETE dyne

Varmegrad 3. Betræk: 100%

bomuld. Fyld: 60% andedun/40% andefjer.

B150xL200 cm. Normalpris 329.-

SPARSAM sparepære

E147Wglobe45.-/2 stk.

SKIMRA lampeskærm

16 forskellige farver. JANUARI lampefod

Ø16cm36.-/stk. Stål. H 35 cm. Hvid 79.-

Godmorgen ODENSE!

Nu skal du ikke kun drømme om at sove godt

GRANAT pude

100%bomuld.Blå,grøn,hvid.

50x50 cm 25.-/stk.

HAMPEN tæppe

Lang luv. 100% polypropen,

Latex. Grøn, hvid.B133xL195 cm

249.-/stk.

TROLLSTA sofbord

Gul.B38xD38cm.H40cm

399.-

BLADET vase

Glas. 22 forskellige farver. H 22 cm

49.-/stk.

Morgenmad

Lørdagstilbud

Tilbuddet gælder fra kl.08.30-10.00.

INDIRA sengetæppet

100% bomuld. Hvid. B150xL250 cm 69.-

1.-

IKEA FAMILY pris

149.-/2 dele

HEDDA BLOM sengesæt

100% bomuld. Hvid/sort. B150xL200/L50xB60 cm.

Normalpris 199.-/2 dele

TINDRA fyrfadslys

Med duft. Grøn 25.-/36 stk.

MJÖNÄS fyrfadsstage

Mundblæst glas. Blå nuancer.

H9cm25.-/stk.

GLASÖRT STR sengesæt

100% bomuld. B150xL200/L50xB60 cm

149.-/2 dele

LÆS MERE PÅ IKEA.DK/ODENSE

Hverdage 10-21 Lørdage 9-17 1. søndag i hver måned 10-17

Tilbuddene gælder kun i IKEA Odense fra d. 6/4 til og med den 24/4 2010 eller så længe lager haves.

Odense


www.stiga.dk

TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

11

Bandet Silence is Gold i øvelokalerne

på 1. sal i Aktivitetshuset.

De er at finde på scenen under

lørdagens musikfestival i gården.

Foto: Klaus Wind

OTTERUP

Vinderne af

Torvets flotteste

påskeæg

Børnehaven Poppelgården

og ungerne

fra Dagplejegruppe

10 i Tørresø

vandt konkurrencen

om påskens flotteste

æg på Torvet

Musikfestival for børn og unge

Otte unge bands spiller op i gården ved Aktivitetshuset på lørdag.

Den årlige musikfestival afvikles for første gang i april

OTTERUP: Hvor Otterup

Musikfestival ofte har været

i tæt samspil med lørdagens

markeder på Torvet i juni, så er

det ingenlunde tilfældet i år.

I fjor besluttede arrangørerne

nemlig at flytte tidspunktet

for festivalen, så man nu er klar

til at afvikle den allerede i april.

Den 13. festival på lige så

mange år får deltagelse af ni til

10 ensembler. Det er børn og

unge som til daglig har deres

gang i Nordfyns Musikskole,

Aktivitetshuset, ungdomskolen

og på Otterup Bibliotek.

Firkløveret står igen som

arrangører af festivalen, der finder

sted på lørdag den 17. april

i Aktivitetshusets gård.

- Vi har flyttet festivalen til

april for at tilgodese musik- og

ungdomsskolen, der slutter sæsonen

om kort tid. Det har været

svært at holde gryden i kog

til juni, påpeger leder af Aktivitetshuset,

Gitta Steffensen, og

indrømmer, at aprils vejr er en

lunefuld størrelse.

Fra klokken ni og seks timer

frem er scenen besat af de mange

bands, der spiller alt fra rock

til bløde toner i løbet af dagen.

Her kan forældre og andre få

et indblik i de unges musikalske

færdigheder og de kan tilmed

nyde en kop øl eller kaffe

fra baren, der styres af værterne

fra Aktivitetshuset.

- Der bliver opvisning af to

dansehold fra ungdomsskolen

i henholdsvis Bogense og Otterup.

Vore unge opfører et

rollespil, og der bliver catwalk,

fortæller Steffensen.

Festivalen åbner lørdag formiddag

ved formand for Familieudvalget

Tessa Gjødesen (V).

Klaus Wind

OTTERUP: Otterup Handelsforening

store påskekonkurrence

for dagpleje og

børnehaver har fundet sine

vindere.

Et par hundrede fantasifulde

og farverige æg røg til vejrs i

Torvets træer en uges tid før

påske. Og nu har handelsforeningen

udløst spændingen

ved af offentliggøre vinderne af

æggekonkurrencen.

Ifølge Jane Larsen, Otterup

Bageri, så var det et svært valg.

Men dommerkomiteen nåede

frem til en afgørelse, og her var

det påskeæggene fra børnehaven

Poppelgården, der løb med

sejren.

Børnenen fra Otterup får

følgeskab af Dagplejegruppe

10, der har til huse i Tørresø.

De 22 børn kan akkurat

som børnene fra Poppelgården

imødese en check på 1000 kroner

til at forsøde tilværelsen.

Dermed bliver der så rigeligt

penge til både ny æg og nye

farver.

kwi

Søndag den 9. maj

kl. 9.00-17.00

Velkommen til Familiedagag

i Hundeskoven

Horsebækvej 22, Otterup

Masser af Gratis aktiviteter for hele familien.

Deltag i familiedagsløb, prøv jagtsti, se

kæmpe børnedyrskue, kræmmermarked mm.

KOM TIL

STIGA DAG

OG VIND EN

KLIPPER

Vi afholder Stiga dag

lørdag den 17. april 2010 kl. 10-14

ALT KAN KØBES!

· Nyt og gammelt

· Friskpresset æblemost

· Friskrøget ørred og rygeost

· Lækre slagtervarer

Mød kræmmere, krejlere, handelsmænd- og

koner og oplev ægte markedsstemning på

pladsen ved Familiedagen.

Familiedagsløb

kl. 11.00

- hvor også alle gående og

stavgængere er velkomne...

Starten går fra Otterup & Omegns

Jagtforening’s klubhus, ved

hundeskoven, Horsebækvej 22.

Indskrivning kan ske

fra kl. 10.00.

Løbsdistancen

er 5 km.

Komindtilosogdeltagikonkurrencenomen

Villa14HSTellerTurboExcel50S

Vi udstiller et stort udvalg af plæneraiderer,

traktorer gangmodeller samt tilbehør...

Åbningstider:

Mandag-fredag

kl. 7.30-16.30

www.osondergaard.dk

O. Søndergaard & Sønner

Traktor- & Maskinforretning

Bogensevej 33 · Nr. Højrup · 5450 Otterup · Tlf. 64 85 11 02

SALG TIL PRIVATE


12

OTTERUP

KOM NEMT RUNDT I DAGLIGDAGEN

El-scooter på 3- eller 4 hjul

www.cr-mobility.dk

Gratis prøvekørsel - også fra dit hjem!

Forhandler i dit

lokalområde!

Robust!

Kør året rundt ude og inde

Robust kvalitet, bygget til dansk klima

Lokal forhandler = Din tryghed

Gratis prøvekørsel

Priser fra kr. 11.495,-

Din lokale EasyGO forhandler:

Otterup

Cykelforretning

Vinkelgade 8, Otterup · Tlf. 64 82 44 65

Søndag den 9. maj

Otterup Hobbyfoder afholder børnedyrskue

i forbindelse med OOJF Familiedag på

Jagtforeningens plads på Horsebækvej 22 i Otterup.

Alle børn er velkomne med deres dyr.

Alle deltagere skal være fremmødt senest kl. 09.30

Børnedyrskuet forventes afsluttet ca. kl. 13.00

Tilmelding senest d. 5. maj.

Udfyld nedenstående kupon og aflevér den

hos Otterup Hobbyfoder, Søndergade 63

eller ring på tlf. 64 82 13 55.

Alle dyr må deltage.

Vaccinationsattest på hund og kat kræves.

Klovbærende dyr skal være CHR-mærket og

have gyldig sundhedsattest.

Du skal være under 18 år for at tilmelde dig sammen

med dit kæledyr.

Barnets navn:

Barnets alder:

Kæledyrets navn:

Dyrerace:

Adresse:

Postnr.:

Tlf.nr.:

Evt. e-mail:

Spar tid og penge...

Lad frisøren komme til dig

Ring til Regine og hør nærmere

Du kan også

få ordnet håret

hjemme i salonen

Tlf. 61269605

R coiffure

Østergade 7

5450 Otterup

TILMELDINGS KUPON:

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Ung maler springer

ud som selvstændig

FREMMELEV: Efter 10 år

som malersvend er 28-årige

Tanja Riisbjerg nu sprunget

ud i den drøm, hun altid har

haft om at svinge penslen for

sig selv.

- Man lægger en masse timer

i sit arbejde, og så vil jeg hellere

lægge de timer i noget der

er mit eget. Det har altid været

målet at blive selvstændig, og

så må man jo på et eller andet

tidspunkt tage skridtet, siger

Tanja Riisbjerg, der glæder sig

til en mere alsidig arbejdsdag,

hvor hun kan få lov at kæle for

den håndværksmæssige kvalitet

- og ikke mindst udfordringen

i at skulle klare det hele selv.

- Det er ikke altid et stort

malerfirma giver dig lov til at

lave tingene i den kvalitet som

du gerne vil, fordi hver enkelt

opgave bliver målt i minutter.

Men mit koncept skal være, at

jeg leverer den bedste løsning

og at tingene er pæne og i orden,

når jeg går fra dem , mener

hun.

At hun lige tager skridtet

som selvstændig midt i årtiers

dybeste økonomiske krise generer

ikke den unge maler.

- Jeg har det lidt sådan, at jo

flere der snakker om den krise,

jo mere stædig bliver jeg bare.

Så jeg vil vise, at det kan lade

sig gøre. Og så må man sige,

at hvis det kan komme til at

køre som tingene er nu, så kan

det jo kun gå fremad. Jeg tror

Igen i år var der stor handel ved loppemarkedet i Krogsbølle. Overskuddet

forventes, at lande på ca. 50.000 kr. Foto: Arne Rasmussen

Loppemarked med

rekordoverskud

Krogsbølle Hallen lagde gulv til det

26. loppemarked i rækken

KROGSBØLLE: Krogsbølle

G&IF’s 26. loppemarked var

endnu engang et tilløbsstykke

af de større. 538, mod 494 sidste

år, fandt søndag eftermiddag

vej til Krogsbølle Hallen,

hvor der var mulighed for at

gøre gode handler inden for

næsten alt mellem himmel og

jord.

TV-apparater udkonkurreret

af den flade skærm, cykler

med kosmetiske ridser i

lakken, nips en mas, møbler

til flere huse foruden have og

elartikler – alt fandtes endnu

engang rundt om i hallen.

Håndslag fra de 125 frivillige

beseglede da også mange

raske handler, som via en omsætning

på 72.000 kr. - 9.000

kr. større end sidste år - sikrede

KG&IF rekordoverskuddet på

50.000 kroner til ungdomsarbejdet.

En stigning på godt

8.000 kr. i forhold til sidste år.

Auktionen gav alene 5.700,-

kr.

-Det har været en rigtig god

dag, slog Grethe Sørensen fra

Loppeudvalget fast, inden hun

og de mange andre hjælpere efter

oprydning gik til den afsluttende

middag. (AR)

da også på, at tingene er ved at

vende lige så langsomt, siger

Tanja Riisbjerg, der også gerne

KROGSBØLLE: Forleden

blev de kreative årer pakket ud

og åbenbaret for både børn og

voksne i aulaen på Krogsbølle

Skole. Stor kunst leveret af små

kunstnere og til fuld skue i tre

uger.

De kommende godt to uger

kan publikum møde farverige

slangefugle og skilpadde

grise. De kan iagttage træbøjler

hængt til tørre i piletræer

i potte og finurlige klassiske

tryk på linoleum garneret med

påskeharer på paptallerkener

og væg.

Krogsbølle Kunstforening

står bag fernisering af børnenes

værker, som de har gjort det i

en årrække.

- Alle er inviteret. Fra dagpleje

til børnehave, Fritten,

Klubben og skolen. Det er

børn fra hele lokalområdet, der

udstiller, og det er et trækplaster,

fortæller Annelise Nielsen,

formand for kunstforeningen.

Den så dagens lys som lokalt

kulturcenter for 21 år siden

og er stadig sprudlende.

Det samme er børnene,

der fik hjælp fra fire glade musikanter

under navnet ”Spil

Tanja Riisbjerg har startet sit eget

malerfirma, mens Lars Hjerrild

håber at kunne gå ind i firmaet

senere.

hjælper sine kunder med indretningsopgaver

og farvevalg

- eller for eksempel professionel

maling af møbler.

Privat danner Tanja Riisbjerg

par med Lars, der også er

maler. Med tiden håber parret,

at de begge kan leve som

selvstændige i deres eget firma

på fuld tid. Men indtil videre

er antallet af opgaver kun til

en enkelt stilling, så den del af

drømmen må vente lidt endnu.

Arbejdsmæssigt er deres fælles

projekt lige nu den gennegribende

renovering, som parret

er ved at give deres gamle

bondehus i Fremmelev.

thgr

Blandt skildpadder

og krabber

Krogsbølle Kunstforening står bag udstilling,

hvor 150 børns bidrag til kunsten fylder

aulaen på Krogsbølle Skole

De unge kunstnere fra dagpleje

over børnehave til skole udstiller

de kommende uge nogle af deres

kreative indslag. Udstillingen kan

ses i aulaen på Krogsbølle Skole

frem til 1. maj. Foto: Nils Mogensen

Svalebøg

Folk”, da deres værker blev

udstillet for de voksne under

den to timer lange fernisering i

onsdags.

Udstillingen pilles først ned

til skolens terminsprøver.


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

13

AFTENSALG

GÆLDER KUN TORSDAG DEN 15/4

FRA KL. 18.00-21.00

WEBER

GASGRILL Q 300

· 5-årig garantiprogram

· Grillareal 46x65 cm.

· 2 brændere af rustfrit stål - 6,35 kW/t.

· Indbygget termometer

· Trinløs regulering af varmen

· Grillrist af støbehjern 2 dele

· Tænding ved tryk på en knap

Aftensalgspris

2.399.-

DELTAG

I WEBER-

KONKUR-

RENCEN

SPAR

25%

PÅ ALT WEBER

TILBEHØR

F.EKS.

WEBER

TANGSÆT

· 3-Delt Rustfrit stål

Aftensalgspris

224 25

Normalpris 299,-.

TOBIAS HAVEMØBELSÆT

Bestående af 90x150 cm bord med Aintwood

bordplade og sort pulverlakeret alu stel, samt

4 stabelstole i alu med texteline på sæde og

ryg samt aintwood armlæn. Ekskl. hynder.

MARKEDSPARASOL

OG PARASOLFOD

Markedsparasol i polyesterdug med 180gr./m 2

Stangen er konstrueret af auluminium og er

udstyret med krank.

Parasollen måler 3midiameter. Sort

Normalpris 249.-

SPAR OP TIL 1.200,-

Aftensalgspris

1.999.-

SPAR 700,-

Parasolfod i småsten.

Ø55 cm. 35 kg.

Normalpris 249.-

Aftensalgspris

299.-

SPAR OP TIL 199,-

Åbningstider:

Man.-fre:

9.00-17.30

Lørdag:

9.00-12.30

Hjorslevvej 2

5450 Otterup

Tlf. 64 82 22 33


14

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

SØNDERSØ

GAVEN TIL

KONFIRMANDINDEN

Satin armbånd

Kr. 99,-

Kr. 129,-

Kr. 199,-

Kr. 149,-

Charms i Sterling sølv fra kr. 89,-

DESIGN SELV PÅ WWW.SPINNINGJEWELRY.DK

LUKKET MANDAG

Musikweekend hos FDF’erne

Sang og musik fra glade spejdere i Særslev

SÆRSLEV: Glade stemmer,

sang og musik lød fra kredshuset

i Særslev, da FDF afholdt

musikweekend d. 19-21.

marts.

I alt 20 musikglade fdf’ere

var mødt op til en weekend

med masser af musik på programmet,

der mundede ud i en

koncert søndag eftermiddag.

Fredag aften startede med

musikquiz og en masse sanglege,

mens det lørdag gik rigtig

løs med sang og musik. Baljer,

koste og spande var nogle af

de ting, der blev trommet og

banket på under formiddagens

stomp-aktivitet. Men også rigtige

instrumenter kom i brug

senere på dagen, da børnene

øvede sig i mindre hold. Både

Violin, cello, blokfløjte, harmonika,

saxofon, tværfløjte,

trommer, bas, guitar, keyboard

og klaver blev der spillet på!

- Jeg er virkelig imponeret

over, hvor dygtige alle børnene

er, sagde Malene Nielsen, der

til daglig er pilteleder hos FDF

Særslev.

Alle fdf’erne var utrolig engagerede

og øvede flittigt, men

der blev dog også tid til lidt leg,

sjov og ballade!

At musikken var weekendens

tema kunne man også

fornemme på lørdag aftens

udendørs gudstjeneste, der var

tilsat musik samt billeder på

storskærm.

Også søndag blev der øvet

intenst, da alt skulle være parat

til koncerten søndag eftermiddag,

hvor forældre, søskende

og andre interesserede var inviteret.

I alt 40 gæster kom og hørte

resultatet af weekendens anstrengelser.

Og der ventede

dem et brag af en koncert med

både optrædener i mindre

grupper og i samlet folk. Alle

20 fdf’ere spillede og sang det

bedste de havde lært – og med

højt humør!

thrg

Forårsfornemmelse i Søndersø

Vindere:

Dorte Pedersen, Bogensevej 58, 5471

Søndersø overrækkelse af Dorte Nielsen

fra Harald Nielsen El-salg.

Dorte Jørgensen, Lyngvej 17, 5560

Årup overrækkelse af Thomas Secher

fra Harald Nielsen El-salg.

Michael Caspersen fra Din Tøjmand

i Søndersø overrækker gavekort

kr. 500 til Karen Andersen,

Bredgade 90, Skamby

Chanett Hansen fra City Kids

overrækker gavekort kr. 250 til

Dorrit Iversen, Søndersø og

Joan Kristensen Søndersø

Lone Brunbjærg fra JM Optik

overrækker gavekort kr. 250 til

Jytte Damgaard, Søndersø

Vinder hos Søndersø fysioterapi

Majken Sørensen, Morud

Gevinst - en tempur hovedpude.

Vinder hos Anastasia

gavekort på 500,- kr

Ulla Bagger, Plantagevej 65, Morud

Vinder hos Malerens lagersalg/

Søndersø Malerfirma

Else Hansen, Spurvevej 24, Søndersø

Gavekort 250,- kr

Vinder hos Garnhuset

Kirsten Wiingaard, Dragebakken 99

Odense SV

Gavekort 250,- kr


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

15

SØNDERSØ

Ældresagen tager til Helnæs

NORDFYN: Torsdag den

16 april arrangerer Ældresagen

Nordfyn en heldagsudflugt

til Højskolen på

Helnæs. Her vil højskolens

forstander Kristian Per Nielsen

fortælle om Helnæs og

skolens historie.

Sidste tilmelding for arrangementet

er seneste i dag.

Det koster 425 at deltage

i arrangementet, hvor bustur

og forplejning er inkluderet i

prisen. (mamo)

Jesper Vinter bliver officielt budt velkommen i klinikken i Morud på

fredag, hvor der holdes reception. Foto: Thomas Gregersen

BØRNETØJ STR. 0-16 ÅR

OPHØRS

UDSALG

SALG & ENGROS

ERHVERVS-

RENGØRING

Ny læge

til Morud

37-årige Jesper Vinter indtræder som ny

kompagnon i lægehuset

MORUD: Selvom han har boet

i Odense i 16 år, så er der ikke

smittet meget af den syngende

fynske accent af på speciallæge i

almen medicin Jesper Vinter.

Han er uddannet læge fra

Odense Universitet i 2001, og

har siden arbejdet på en række

sygehusafdelinger og lægehuse

i Region Syddanmark.

På fredag den 16. april fejres

han officielt som ny kompagnon

i Lægehuset Morud, hvor

Jesper Vinter fremover skal

arbejde sammen med Elsebeth

Lindegaard og Peter Juel Hansen.

- Jeg har været i lægehuset i

både 2004 og 2006 i forbindelse

med min uddannelse, og har

været meget glad for kolleger,

personale og det velfungerende

lokalsamfund, så det var dejligt

at muligheden bød sig, siger

Jesper Vinter.

Morud har gennem de seneste

år oplevet en stor tilflytning,

og derfor har Region Syddanmark

opnormeret antallet af

praktiserende læger i området,

så der fra 1. marts har været en

ekstra stilling.

Mange ting til fælles

- Jeg har altid set rollen som

praktiserende læge som noget

helt specielt, hvor man på en

måde fungerer som indgangsporten

til sundhedsvæsenet.

Vi møder alle slags mennesker

i alle aldre. Det kan jeg godt

lide. Og så har det været vigtigt

for mig, at det her lægehus

har den rigtige størrelse. Vi

kan klare alle de ting som et

moderne lægehus skal kunne,

samtidig med at vi heller ikke

er større, end at vi kan holde

den helt personlige kontakt

med patienterne, siger Jesper

Vinter, der ser frem til de udfordringer

som det bærer med

at være selvstændig.

Jesper Vinter har blandt andet

tidligere arbejdet som distriktslæge

i Grønland.

- En af de ting jeg ved fra

mine tidligere perioder i Lægehuset

er, at jeg rent fagligt

har mange ting til fælles med

Peter og Elsebeth, så jeg håber

patienterne kan bruge os alle,

siger han.

Privat bor Jesper Vinter i

Odense sammen med sin kone

og tre børn, men bruger ofte

området omkring Morud til

sin interesser for løb og cykling.

Mens Jesper har valgt den

brede almene medicin, så er

hans kone ved at være færdig

som speciallæge i gynækologi

på OUH, så der kan godt af

og til blive diskuteret medicin

over aftensbordet i familien.

Jesper Vinter præsenteres

officielt som ny kompagnon i

Lægehuset ved en reception på

fredag fra klokken 14 til 17.

thgr

Kom og hjælp os med at

få tømt butikken,

så der kan blive plads til

ALT TIL PROFESSIONEL

RENGØRING!

·

÷50%

PÅ ALT BØRNETØJ

Tilbuddet gælder ikke gummistøvler,

regntøj og legetøjs artikler fordi det

videreføres...

ÆNDREDE

ÅBNINGSTIDER:

Mandag: 11-15

Tirs-ons-tors-fre: 10-17.30

Lørdag: 10-13

KØB EN

komplet brille

med glidende overgang og ekstra bredt usynligt læsefelt.

Incl. super antirefleksbehandling og hærdning.

Alt til professionel rengøring

· Rengøringsmidler

· Rengøringsartikler

· Erhvervsrengøringsmaskiner

fra Nilfisk

Odensevej 25, 5471 Søndersø

GRATIS BRILLE

til din mand/kone

SÅ forærer

VI DIN MAND/KONE

EN HELT

GRATIS

KOMPLET

BRILLE

I SAMME PRISKLASSE.

OBS! Gælder alle brillestel i butikken.

LUKKET MANDAG

Bestil tid til

synsprøve

Info@jm-optik.dk

eller

tlf. 6489 1818

www.multilejedk

PRIS-

EKSEMPEL

MAND KONE

3000,- 0,-

4000,- 0,-

5000,- 0,-

6000,- 0,-

eller omvendt...

Tilbuddet kan ikke kombineres

med andre tilbud eller rabatordninger.


16

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Skal din have fornyes eller opfriskes

-så få hjælp eller hent inspiration til projektet

Vi tilbyder totalløsninger til haven

• Belægning

• Anlæggelse af plæne

• Fældning af træer

• Plantning af hæk m.m.

• Græsslåning

• Almindelig vedligeholdelse

• Formidling til havearkitekt

Dansk Planteservice

Stormosevej 18, 5450 Otterup

Ring for et

uforpligtende

tilbud, samt råd

og vejledning!

Tlf:27228528

www.dansk-planteservice.dk

bdk@dansk-planteservice.dk

Mobil sandblæsning

og vandskuring

sandblæsning og

vandskuring af landejendomme,

huse m.m.

Fra 35,- pr. kvm.

Kommer overalt i DK.

Højfyns Sandblæsning

tlf. 2941 0098

Zinck-Lysbros nye staudespade

deler så let som ingenting planternes

knudrede rodnet og arbejder

sig ubesværet gennem bedet uden

at beskadige de øvrige planter.

KFH-Byg

v/ Karsten Holst

· Montering af køkken

- renovering - efterisolering

· Tømrerarbejde

· Udskiftning af døre & vinduer

· Div. reparationer

· Nyhed! TERMOGRAFI af huse

hvor bliver varmen af?

Håndværkeren i Nørre Højrup

KFH-BYG

Tlf. 40 15 40 19 · kfhbyg@mail.dk

Hjerrild & Riisbjerg

Vi udfører alt indenfor malerarbejde:

* spartel arbejde

* opsætning af filt, væv og tapet

* indvendig og udvendig malerarbejde

* indretning og farveplanlægning

Ring: tlf. 24 64 96 12

www.HR-Maler.dk - Malerne@HR-maler.dk

TRANSPOR T&

KLOAKERING

Snak kloakering

med os

- Vi er specialister i

renovering og nyanlæggelse

af kloaker samt

etablering af nedsivningsog

minirenseanlæg.

SØNDERSØ ENTREPRENØR

&

VOGNMANDSFORRETNING

SNAVEVEJ 2 - 5471 SØNDERSØ - TLF. 64 89 10 16

TOLDERLUNDSVEJ 99 - 5000 ODENSE C

Hjælp blomsterhaven

på vej

• Skitseforslag og byggetegninger

• ny-, om- og tilbygning

• Erhverv - private

STAUDESPADE: Når havesæsonen

står for døren, kribler

det i grønne fingre over hele

landet. Kreative haveplaner

skal føres ud i livet, og de overvintrede

stauder i jorden kalder

på en kærlig hånd. Med en ny

specialudviklet staudespade

gør Zinck-Lysbro det lettere i

haven, og herom fortælles i en

pressemeddelselse.

Stauder skaber liv, farver og

former i haven fra tidligt forår

til langt hen på efteråret, hvor

alt fra juleroser og påskeklokker

til riddersporer og brudeslør

giver haven karakter. Men

uanset om drømmen er et

vildtvoksende farveorgie eller

sirlige bede i afstemte nuancer,

er det et krævende arbejde at

få en smuk blomsterhave. Der

skal graves, plantes og deles.

Zinck-Lysbros nye staudespade

er særligt udviklet til netop

at opfylde behovet i staudebedet,

og den smalle spade

bliver hurtigt uundværlig, når

de perfekte rammer for sommerens

udeliv skal sættes.

Let og effektiv

Med det velkendte, rødlakerede

redskabshoved og skaft i

asketræ indgår den nye staudespade

i rækken af kvalitetsredskaber

fra Zinck-Lysbro. Ved

første øjekast ligner den en helt

almindelig, mindre spade, men

man skal ikke lade sig snyde af

det beskedne ydre. For selvom

staudespaden er let som en

fjer, skjuler den smalle form en

stærk og effektiv hjælper.

Kraft og vægt koncentreres

i staudespadens smalle blad,

som trænger lettere igennem

jorden eller deler de opgravede

stauders knudrede rodnet.

Skal bedet piftes op med et par

www.skovbygaard.dk

Før

• Byggetilladelse / Energiberegning

• 3D Visualisering af byggeprojekt

• Uforbindende tilbud gives

Nyhed: Termografi af hus fra 995.- ex. moms

PER GREGERSEN · MIDDELFARTVEJ 79 · 5400 BOGENSE

TELEFON 6481 3986 · INFO@SKOVBYGAARD.DK

sommerblomster som margueritter,

tagetes eller kornblomster

mellem stauderne, er staudespadens

smalle blad ideelt til

at løsne jorden og grave huller,

der er små og ikke beskadiger

øvrige planter.

Gaven til stauderne

Zinck-Lysbro har lagt virksomhedens

solide håndværk i den

nye staudespade og allieret sig

med et jysk gartneri.

Her gaves 50 års erfaring

med stauder i udviklingen af

spaden. Resultatet er en gedigen

og gennemtænkt staudespade

med en funktion, der vil

øge arbejdsglæden for selv den

dedikerede haveentusiast, og

med en kvalitet, så den kan gå i

arv til næste generation.

Gartneriet har i mange år

netop foretrukket en smal spade

i det daglige arbejde, men

har måttet tage de almindelige

brede havespader med til den

lokale smed for at få klippet

bladet smallere.

Zinck-Lysbro har nu gjort

det lettere at skabe et farverigt

blomsterflor med den nye

staudespade, som bliver haveejerens

højre hånd i staudebedet,

når haveplaner og grønne

drømme skal føres ud i livet.

Efter


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

17

SANDBLÆSNING &

evt. vandskuring

Ingenmerprisforevt.stilladsoptil8meter.

Pris fra kr. 30.- kr./m 2

RingtilAllanforopmålingogtilbud.

Tlf.21626588/31320023

BVS Sandblæsning

TVANGSAUKTION

beboelsesejendom

beliggendeKrogsbølleBygade11,Otterup

Brug fingrene og drop riven i havens blomsterbede i april

Lug med

forsigtighed

HAVENYT: Det kan være

svært at holde riven fra havens

blomsterbede, men det er en

rigtig dårlig ide at begynde at

rive gamle blade og planteaffald

væk her først i april.

Stauderne er på vej med

spæde skud, som knækker eller

ødelægges af redskaber. Man

kan godt klippe den visne staudetop

ned nu, og det er noget

som pynter på staudebedene.

Hvis man vil fjerne noget af det

visne plantemateriale i bunden

af bedet, så er det en god ide

KOM OG GØR

ET FANTASTISK

forsigtigt at bruge fingrene ned

omkring de spæde spirer og

nye blade.

Planterne har bedst af, at

der er et jorddække af vissent

plantemateriale. Hvis man

vælger at fjerne de visne blade,

kan man i stedet for tilføre

lidt halvomsat kompost, som

samtidig kan gøde bedet og

give jorden et beskyttende lag.

På bede med barkflis skal man

vente med at tilføre ny barkflis

til planterne er mere robuste.

Hviids Pejsecenter

KUN LØRDAG

D. 17. APRIL KL. 10-15

TØM BUTIKKEN

Nørregade 39-41, Odense

for udstillingsovne

- tag en

trailer med!

SPAR OP TIL

50%

HVIIDS PEJSECENTER

Nordre

Nørregade

Ringvej 52

39

· 5300

. 5000

Kerteminde

Odense

Nørregade

C .

39

Tlf.

· 5000

66

Odense

14 69

C

19

Tlf. 65 32 21 04 eller 65 32 21 51. Tlf. 66 14 69 19

Åbningstider: Mandag-fredag 10.00-17.30.

Åbningstider: mand.-fred. 10.00-17.30 Åbningstider: mand.-fred. 10.00-17.30

lørd.

Onsdag

10.00-12.00

LUKKET . Lørdag

onsdag

10.00-12.30.

LUKKET · lørd. 10.00-12.30

FLISEKUP

Gælder fra onsdag d. 21. april kl. 11.00 til lørdag d. 24. april


Fritliggende enfamilieshus

opførti1958afpladerog

medfasttag.Bebyggetareal

74 m 2 heraf udhus 10 m 2 ,

boligarealialt64m 2 .

Der er entre, lille stue, soveværelse,værelseogstiktil

toilet.

Opvarmning med el.

Ejendommen skal totalrenoveres/nedrives.

Ejendomsværdien udgør pr.

01-10-2008 kr. 470.000,00

herafgrundværdikr.

59.100,00.

Ejendommen består af matr.

nr.4rKrogsbølleby,Krogsbølle,medetsamletarealpå

591 m 2 .

Auktionsdokumenter samt

salgsopstilling ligger til eftersynvedRetteniOdense,

Tinghusgården, Albanigade

30 2. sal, 5000 Odense C.

VedhenvendelsebedesAS

689/2009 oplyst.

Udlevering af salgsopstilling

samt aftale om fremvisning

aftales med sekretær Jette

Frost, tlf. 6343 2401,

jef@ret-raad.dk

Se den fulde salgsopstilling

på www.tvangsauktioner.dk.

Tvangsauktion holdes den 04.05.2010 kl. 10.30.

Retten i Odense, Tinghusgården,

Albanigade 30 2. sal, 5000 Odense C.

Tvangsauktionen holdes efter begæring af

Advokat, Palle Thomsen

Bredgade91,5560Aarup

TLF. 70 10 11 99

SPAR

OP TIL

PÅ 50.000 M 2

70%

FLISER

Kom ind i vores mobile fliseudstilling og hent inspiration blandt

mere end 40 forskellige fliser i mange farver og dessiner

MANGE FLISER

TIL UNDER 100,- PR. M²

Fliserne er til levering fra vores store centrallager

ÅBNINGSTIDER

Mandag - fredag: 7.00-17.00

Lørdag: 9.00-14.00

Bogense Trælast og Byggecenter


18

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

30 års

erfaring

÷10% ÷

FYNS

GULVMONTAGE

på gulvslibning

i hele april

TÆPPER - VINYL - SISAL - BADEVÆRELSES-LINOLEUM

Det organiske, bløde design er

skabt på glassets præmisser, så hver

enkelt vase er mundblæst og formgivet

af glasmagere, der garanterer

vasens unikke, håndlavede

kvalitet.

Stort

udvalg i alle

former for

gulvbelægning

GRATIS

MONTAGE

af stuetæpper

i hele april

Gulv klinker Herregårds Berber

Grå/beige

20x20cm

pr. m 99 95 Grå - antrasit 400 cm. br.

før 108,- pr. m2 .

2

Nu pr. m 79,-

2

Ring til Carsten

så klarer han

resten

-40193929

STORT UDVALG

NYHED

FLISER OG

KLINKER

Lamelparket

14 mm

ask matlak

pr. m 2 198,-

FYNS GULVMONTAGE

Holmevej 41 · 5471 Søndersø · Tlf. 64 89 32 29

Mobil 20 28 39 29

Træffes mellem 7.00 -16.00 · Weekend lukket

Klassisk vase i vovet farve

RETRO: Den kendte Aalto-vase

fra Iittala relanceres i år i en

koboltblå 80’er forklædning,

oplyses det i en pressemeddelselse.

Kombinationen af vasens

bølgende former fra 1936 og

den intense koboltblå farve er

topmoderne og tidløs retro på

samme tid.

Koboltblå var én af 80’ernes

farve. Møbler, mode og

make-up var domineret af den

opmærksomhedskrævende blå.

Senere blev koboltblå lagt på

hylden sammen med skulderpuder

og gamachebukser. I dag

relancerer Iittala den klassiske

Aalto-vase i en stærk koboltblå,

der ligesom i 80’erne insisterer

på at blive set og beundret.

Koboltblå retro

Vasens elegante buer og bølger

er kendte og elskede for at

være tidløse og passe ind i både

skarp minimalistisk indretning,

mormors pæne stue og

på børnefamiliens spisebord.

Iittalas 80’er-forvandling af

den legendariske vase følger

trop med insisterende koboltblå

tendenser inden for både

mode og bolig.

Men farvevalget er ikke kun en

modedille. Form og farve går

nemlig op i en højere enhed,

når den dragende koboltblå

understreger Aalto-vasens forførende

former.

Få op til

10.000 kr.

i tilskud.

Derfor skal du vælge

regenerativ energi

fra Viessmann

• Minimal eller ingen udgifter til

olie og gas, der hele tiden bliver

dyrere

• Tilskud og skattefordele i forbindelse

med anlægsudgifter

• Vedvarende energi

• Høj forsyningssikkerhed

• Lydsvage, komfortable produkter

og løsninger i funkionelt design

Ring for

gratis konsulentbesøg

Aut. VVS-installatør

Søndergårdsvænget 16 • 5450 Otterup •64823157•40253157


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

19

Trælast gi’r gratis

rådgivning

BOGENSE: Der er generel afmatning

i byggeriet, men Stark

i Bogense forsøger nu at give

branchen et skub i den rigtige

retning.

Det skal ske med lanceringen

af et helt nyt koncept:

Stark SelvByg.

Godt med erfaring

- Som markedets førende leverandør

af byggematerialer

til professionelt byggeri, har

vi masser af erfaring med både

planlægning, materialevalg og

logistik, og de kompetencer vil

vi gerne stille til rådighed for

private bygherrer, siger Rene

Snedevind, der er trælastdirektør

hos Stark i Bogense.

Trælasten håber, at det nye

koncept vil kunne hjælpe private

bygherrer med at få gjort

deres idéer til virkelighed.

Gratis medlemskab

Det er gratis at blive medlem af

Stark SelvByg. Medlemmerne

får rådgivning og adgang til

et personligt website, hvor al

information eget byggeprojekt

samles.

(sulm)

Otterup C

3 vær. lejlighed. 110 m 2 .

4.800 kr + forbrug.

Henv.tlf.63820083

3 vær. lejl. 1. sal

i Bogense midtby

97 kvm til leje.

Kr. 4.800 + forbrug.

Tlf. 26 25 46 65

Søndersø Centrum

Lækker nyistandsat 2 vær.

stuelejlighed, velegnet til

enlig. Dejlig have. Fællesantenne.

Udhus. Parkering.

Ingen husdyr.

Mdl. leje kr. 4.250 + forbrug.

Dep. 4 mdr. husleje.

Tlf. 25 14 07 10

Søndersø

Nymalet lejlighed

udlejes til enlig

eller par uden børn.

Tlf. 4036 9814

BUTIKSLOKALE

UDLEJES

indrettet som frisørsalon

med baglokale og toilet.

beliggende i Adelgade,

Bogense

Helberg holberg

tlf.64813006

Prins Valdemars

Vej4,2sal

Lille hyggelig nymalet

lejl. udlejes til par uden

børn. Husleje kr. 3.030,

a/conto varme kr. 400 +

el, indskud kr. 11.000.

Tlf.40369814

Veflinge

Nymalet 4-vær. stuelejl.

på 109 kvm,

med egen have udlejes.

Husdyr tilladt.

Husleje pr. md. 4700 + forbrug.

Tlf.24800440

Gamby station

Hus udlejes på ca. 134 m 2

m/1. sal og kælder. Stor dejlig

have. Mdl. husleje 5500 kr.

excl. forbrug. Dep. 3 mdr. leje

+ 1 md. leje forud.

Tlf. 6483 1793 / 2483 9731

Andelsrækkehus m/have

i Kirkendrup Od. N sælges

Husleje + faste udgifter

ca. kr. 3000.- pr. mdr.

Dejligt hus og lokalområde

1 husdyr tilladt.

Henv. Tlf. 41434846

Skåstrup

50 kvm lagerplads udlejes.

Tlf. 60 49 93 18

Værelse i

Skåstrup udlejes

2 sammenhængende møblerede

vær. m/badeværelse

og mindre køkken, stor

tagaltan, adg. til stor have.

Værelserne er på 1. sal.

Tlf. 60 49 93 18

Værksted udlejes

i Otterup

110 m 2 værksted med port.

Med kontor, spisestue

og toilet.

Tlf.64825121

Kolonihave

sælges

Med alt indbo og redskaber.

Beliggenhed på Østre

Engvej. Pris kr. 23.500.

Henv. 51 78 00 51

Andelsbolig

sælges

Dejlig andelsbolig, Ørnhøj

54, Otterup, 90 m 2

+ have, redskabsrum og

carport. Bemærk ændret

pris 317.000,- Husleje pr.

md. 4650,-

Henv. 65 90 19 36

/29871936

NÆR ÅRUP

Villa i 2 plan udlejes pr. 1. maj

90 m 2 – 4 vær. kr. 5.900,-

Tlf. 6590 16127

Se mere info på:

Til leje

Nyere 3. vær.

enderækkehus, belig.

Skovvej i Harndrup.

Nyere 3 vær.

ende rækkehus belig.

Harritslevvej, Bogense

Henvendelse til

Søberg & Nielsen

Holding

Tlf.40891132


Lad mig kigge din boligøkonomi

igennem og se,

om du vil have fordel af

at lave ændringer”.

Birgitte Thalund Kristensen

Privatrådgiver

Nyistandsatte lejemål i nybyggeri

2-3-og 4 værelses lejemål fra 65 m 2 optil 120 m 2 .

Alt i hårdhvidevarer. Priser fra kr. 5.300,- til kr. 7.400,-.

Afstand fra Odense centrum ca. 1200 meter.

Indflytning efter aftale. Ideelt som delelejligheder.

Bavnehøj - Tlf. 70 23 92 50 / 53 37 09 50

TIL SALG

SØNDERGÅRDSVÆNGET 11,

5450 OTTERUP

Har du den rigtige

finansiering?

Hvis det er et stykke tid siden, du finansierede din

bolig, kan der være sket meget med lånemulighederne,

renteniveauet – og med din økonomiske

situation og dine behov. Det kan være meget afgørende

for, om du stadig har den bedste finansiering

for dig.

Arealer: Etageareal................................................911 m 2

Grundarea.............................................7.200 m 2

Pris: .................................................... 3.200.000 kr.

- Gedigne Lager- og produktionsfaciliteter

- Flexibel isoleret lager- og garageanlæg

- Velindrettet m/fine kontor- og mandskabsfaciliteter

- Flotte udenomsarealer m/P-plads og god manovreplads

- Stor grund med udstykningsmuligheder

- En stor ejendom med stort potentiale/anvendelsesmuligheder

Derfor bør du med jævne mellemrum få et nyt

overblik over din boligøkonomi og en beregning af

dine muligheder. Vi anbefaler, at du kigger forbi

hvert andet år.

Bogense Afdeling

Adelgade 77, 5400 Bogense

Telefon45123650

Henvendelse: Ole Grønlund tlf. 6482 2200/4082 2200


20

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Komogse

Før du går igang...

Algerens, grundrens.

Alt i maling til

ud og inde samt

træbeskyttelse.

Stort udvalg i stuk

Nyheder i tapet fra

UDVIDELSEN

af butikken

Altid en god pris

Få en snak med maleren

om den gode kvalitet.

SALG AF MALING TIL PRIVATE

Malermester Bjarne Toft Hansen ApS

Sjællandsvej 4 · 5400 Bogense · Tlf. 64 44 12 05 / 40 44 21 19

ÅBNINGSTIDER: Man.-tors.-fredag kl. 15.00-17.30

Lørdag kl. 9.00-13.00

Husk at lufte ud - året rundt

INDEKLIMA: I takt med at

de danske hjem bliver tættere

og mere energivenlige,

stiger kravene til udskiftning

af luften for at bevare et sundt

indeklima. Et åbent vindue i

ny og næ er dog langt fra nok.

Der skal skabes gennemtræk i

10 minutter to-tre gange dagligt,

hvilket alt for få danskere

husker. Og vinterkulden har

bestemt ikke hjulpet på det

problem.

- Manglende udluftning er

et endnu større problem om

vinteren, hvor folk generelt

lufter mindre ud, da det koster

ekstra i varme, og trækket

udefra opleves som ubehageligt.

Om sommeren åbner

man naturligt vinduerne eller

døren, fordi det er varmt, men

den ’refleks’ fungerer ikke om

vinteren, når det er koldt, siger

professor og centerleder Bjarne

W. Olesen fra DTU Byg. Han

suppleres af indeklimaeksperten

Lindab Ventilation:

Astma og allergi

- I en travl hverdag med job,

indkøb og madlavning kan det

være svært for familien at få tid

til at lufte ud regelmæssigt. Her

kan aktiv ventilation være en

stor hjælp, for systemet tænker

så at sige selv og sørger automatisk

for, at luften skiftes ud

døgnet rundt, siger salgsdirektør

Puk Spencer.

Foruden at sikre et sundt indeklima i boligen har aktiv ventilation også

klare fordele med hensyn til energiforbrug og varmeregning.

I Danmark er 1,5 millioner

mennesker berørt af astma, allergi

og andre overfølsomhedssygdomme,

og især antallet af

allergitilfælde har været eksplosivt

stigende de seneste år, oplyser

Astma-Allergi Forbundet.

Netop manglende udluftning

og dårligt indeklima kan forstærke

symptomerne og være

med til at øge risikoen for disse

sygdomme.

- En svensk undersøgelse

med 11.000 familier viser en

klar sammenhæng mellem

ventilation, astma og allergi.

Faktisk havde de 100 familier

med dårligst ventilation dobbelt

så stor risiko for at udvikle

astma eller allergi som resten,

påpeger Bjarne W. Olesen og

fortsætter:

- Børn opholder sig i hjemmet

cirka halvdelen af døgnet.

Ventilation i hjemmet har

derfor stor betydning for vores

børns helbred. Det bedste er

naturligvis at fjerne kilderne

til dårligt indeklima som for

eksempel maling, tæpper og

andre materialer med stor afgasning.

Men der skal altid

ventilation til, for man kan

ikke fjerne ”afgasning” fra

mennesker.

JORD & KLOAKARBEJDE

NYBYGGERI

www.lkn-byg.dk

ENTREPRENØRARBEJDE

★ Aut. kloakmester

★ Entreprenørarbejde

★ Rendegraver

★ Minigraver

★ Minilæsser

★ Jordarbejde

★ Støbearbejde

★ Tømrer- og

snedkerarbejdede

★ Fag- eller hovedentreprise

★ Ny-, om- og tilbygning

★ Vinduer

★ Køkkener

★ Nyt tag

★ Intet er for stort eller småt.

DØRE OG VINDUER

STØBEARBEJDE

NYBYGGERI

Havrekær 38

5474 Veflinge

Tlf.64801515

Fax64801519

Gl. Højmevej 151

5250 Odense SV

Tlf.65963830

TAGARBEJDE

KØKKEN

TØMRERARBEJDE

INDUSTRIBYGGERI


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

21

Spis en plante eller to.......

POTTEPLANTER: Fælles for

det nye koncept, Tasty Plants,

er, at planterne kan spises.

De er produceret uden brug

af pesticider, da der udelukkende

bruges biologisk bekæmpelse

i de planter, der hører under

serien.

Serien omfatter foruden

chokolademynte også en

Kvalitetsarbejde indenfor

- OMBYGNING - TILBYGNING

- NYBYGNING - RENOVERING

- Udskiftning af tag,

døre og vinduer

- Totalentrepriser

Tømrermester

Henrik Hansen

række hidtil knap så kendte

planter, herunder vinderen af

Floradania Innovation Award

2010, sushi-planten wasabia

japonica, eller stevia, der er et

naturligt sødemiddel uden skadelige

bivirkninger for vægten

eller tænderne.

Mobil: 60 49 52 12

Igangværende byggeri Nybyggeri Nye vinduer

Har du planer om...

Renovering eller Nybyggeri

Alt i tømrer- og

snedkerarbejde,

alle former for

reparations arbejde,

tilbygninger, nybyggeri

· Vi udarbejder tilbud......

· Vi står for entreprisen.....

· Vi hjælper med byggetilladelse....

Kontakt for tilbud

Klintebjergvej 154 · 5450 Otterup. lindhansen@dlgmail.dk

NYT TAG?

-ellerladosrenoveredetgamle

lad renovere det 10 ÅRS ERFARING

OG VI GIVER

10% RABAT

Specialopgaver

på eget værksted

POPPELVEJ 1, 5400 BOGENSE

64 81 28 33

Tagrens har siden 2000 renset og malet bølgeeternit og

betontegl, samt algebehandlet tage på Fyn og i Trekantområdet.

Vi er medlem af Dansk Byggeri Tagmalerforening

og giver Byg Garanti på udført arbejde.

Bliv kunde i Nykredit

Ring i dag og aftal et møde med en af vore rådgivere,

så du kan høre mere om dine muligheder.

Mageløs 2 • 5100 Odense

Lene Thulstrup

Tlf 44 55 31 24

leth@nykredit.dk

Martin v. der Brekel

Tlf 44 55 30 82

mvb@nykredit.dk

Merete Windt

Tlf 44 55 31 45

kmw@nykredit.dk


22

UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Morten Spartel

Vi spartler hvad som helst!

www.mortenspartel.dk

40 37 11 45

Kloakarbejde, jordarbejde, belægningsarbejde,

spuling og kloak-tv

Rendegraver Minigraver Minilæsser

v. Entreprenør Torben Yndgaard

Ejlbyvej 100 · 5471 Søndersø

Tlf. 20 430 470

Murerfirma med mange jern i ilden

Murermester Bo Rasmussen har interesse i både krebs, kirker og kloakker

VEFLINGE: Hos murerfirmaet

M.B.R. i Veflinge er det

ikke kun mursten og mørtel,

der arbejdes med.

For i disse krisetider i mange

brancher er man nødt til at

være initiativrig og åben for

fornyelser og nye grene af virksomheden.

Derfor har murermester Bo

Rasmussen også skabt en bred

vifte af aktiviteter, hvor firmaet

kan trække på de ansattes forskellige

spidskompetencer.

Grav en krebsesø

- Vi har spændende graveopgaver,

og jeg har bl.a. en forkærlighed

for krebs og krebsehuller,

og skal selv have gravet

det tredie ud nu, og har også

netop stået for udførelsen af en

krebsesø i Bolmerod, fortæller

Bo Rasmussen, som i den

forbindelse også lægger vægt

på at tænke på natur og omgivelser,

når der skal projekteres

opgaver.

- Ellers er anlæg af haver

også en prioritet, som er i vælten

i mange familier i dagens

Danmark, hvor man gerne vil

sætte eget særpræg på både hus

Kim og krebsene i Bolmerodet

Kim Thomsen har anlagt det femte krebsehul, men drømmer om 15

BOLMEROD: Man kan være

åleslank, en god sild, torskedum

eller rød som en krebs,

lyder begreber med afsæt i hav

og vand.

Kim Thomsen fra Bolmerod

foretrækker nok det sidste, for

én af hans helt store interesser

er flodkrebsene, hvor han

netop har fået gravet og anlagt

det femte krebsehul.

- For hver gang, jeg får

gravet et nyt krebsehul, er jeg

blevet en anelse klogere, og

får dermed rettet fejl, jeg tidligere

har begået, siger Kim

Thomsen, der selv tidligere har

været formand for Danmarks

Krebseavlerforening, hvor man

prøver at udvikle, fremme og

støtte krebseavl og -opdræt..

- En kammerat fik mig lokket

til at prøve at sætte krebs

for 13 år siden, og så har interessen

været der siden, siger

krebseavleren, der i den grad er

et naturmenneske.

For hos Anne Folehave og

Kim Thomsen er naturen nemlig

i højsædet i det gamle hyggelige

hus, kaldet Bolmerodet,

hvor parret gennem de sidste

15 år har opbygget en flot lille

naturperle på de 16 tdr. land,

hvor der fra start nærmest var

bar mark.

Så Annes passion for pileflet

og Kims mange interesserer

omkring jagt og fiskeri går fint

i spænd omkring de mange

og have. Vi har nok omkring

25% af vores opgaver liggende

indenfor brolægning og haveanlæg.

Men der er selvfølgelig også

spændende opgaver inden for

selve murerfaget, og bl.a. kan

restaurering af kirker, som

Skamby i øjeblikket, være med

til at der skal tænkes i gamle

mørtelblandinger eller proces-

Kim Thomsen er her ved at sætte

et par krebseruser i hul nr. 4. Det

femte hul er netop udgravet og

anlagt, så bestanden kan sikres

også i årene fremover.

krebsehuller.

Og et krebsehul er ikke bare

et vandhul, hvor man smider

nogle krebs i, og så kan man

høste denne delikatesse et halvt

år senere.

- Jeg har haft prøveboringer

for at sikre, at jordbundsforholdene

er i orden og egnede,

for der skal helst være en naturlig

tilgang af vand nedefra, for

krebsene kræver iltholdigt og

rent vand.

Det betyder også at den

femte og sidst anlagte krebsesø

er åben for sol, lys og varme og

ikke mindst vind, der kan ilte

vandet igennem.

- En krebsesø holder måske

7-8 år, så er den ofte blevet tilgroet

omkring eller i vandet,

og der er ikke ilt nok, så derfor

uddør krebsene.

Udgravningen af den sidst

anlagte sø var også i kompetente

hænder, for Bo Rasmussen

fra murerfirmaet M.B.R.

havde fået opgaven, og da han

selv er en inkarneret krebsefan,

så var opgaven jo lige til.

-Det er også en lidt spøjs

interesse at have, siger Kim

Thomsen, for halvdelen af året

ligger de nærmest i dvale, og

den anden halvdel foregår aktiviteterne

om natten hos krebsen,

så det er jo ikke meget, vi

ser til vores kæledyr.

Intet er for småt...

Ud over vores speciale i carporte

udfører vi også:

· Rens og tjek af tagrender 500,-

(gælder kun 1 plans huse)

· Ombygning

· Tilbygning

· Tagkonstruktion/beregning

· Montage af køkken og bad

Garage opført af 4B Byg

V/Bo Skærbæk Sørensen · Bøgegårdsvej 31 · 5471 Søndersø · Tlf: 66 14 73 12 · Mobil: 29 44 53 56


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen

23

ser, og så kan der jo være spændende

udfordringer under et

kirkegulv.

Krebse-Kim har iøvrigt ofte

besøg af nysgerrige krebsefolk,

for kurser og ekskursioner er

ofte henlagt til paradiset i Bolmerod,

hvor folk både kan se,

hvordan de skal gøre, og ikke

mindst hvordan de ikke skal

gøre, for den tidligere formand

har som nævnt. været hele udviklingen

igennem.

K emisk eller nedsivning

Noget Bo Rasmussen arbejder

meget på i øjeblikket, er kemiske

rensningsanlæg, som bliver

mere og mere udbredt frem for

nedsivningsanlæg, når folk får

påbud fra myndigheder om,

hvad der skal gøres for at overholde

regler og krav.

- Vi har folk med kloakuddannelse

og kan lave et rensningsanlæg,

hvor vi samtidig

tænker i konstruktive baner og

forsøger at udnytte det, at der

alligevel skal graves op, fortæller

Bo Rasmussen, og så kan

vi jo lige så godt anvende det

rene vand til f.eks en krebsesø,

eller måske et haveanlæg med

rindende vand, altså kobler vi

natur med praktisk fornuft,

Så Bo Rasmussen ser med

positive øjne på fremtiden,

både med murerfaget og hvis

det skulle gælde krebs, kirker

eller kloakker.(fkr)

- Når jeg bliver pensionist,

så skal jeg have 12-15 krebsehuller

ude bagved, Anne ved

det bare ikke endnu, slutter

Kim Thomsen.

Skulle interessen for krebsene

være vagt, er der mulig for

at læse mere på www.flodkrebs.

dk.

(fkr)

ANLÆGSGARTNERNE

BRDR. RASMUSSEN I/S

▲ ▲ ▲ ▲

Preben Guldberg

Entreprenør & kloakservice

aut. kloakmester

tlf. 20 44 02 59

- spuling af kloak og dræn

- entreprenør og kloakarbejde

Specialister i spildevandsløsninger

i det åbne land

Lars Rasmussen tlf. 40 40 57 24

Brian Rasmussen tlf. 40 40 57 25

Plantning

Beskæring og fældning

Pleje og vedligeholdelse

Flisearbejde

5

Stenkistevej 1

5491 Blommenslyst

Tlf. 64 76 24 88

www.brdr-rasmussen.com

brdr.rasmussenis@mail.dk

TVANGSAUKTION

beboelsesejendom

beliggende Skelsbækvej 22, 5450 Otterup

Fritliggende enfamilieshus

opført i 1828, delvis bindingsværk

og pudset mursten med

fast tag.

Bebygget areal 86 m 2 , tagetage

72 m 2 samlet boligareal

86 m 2 . Der er ikke adgang til

tagetagen.

Ejendommen indeholder entre,

stue m/ klinker, køkken,

fyrrum, badevær., 2 værelser

samt baggang med oliefyr.

Ejendommen er i en meget

dårlig stand og skal gennemgå

en total renovering.

Ejendomsværdien udgør pr.

01-10-2008 kr. 620.000,00

heraf grundværdi kr.

130.300,00.

Ejendommen består af matr.

nr. 15 c Norup by, Norup,

med et samlet areal på 1303

m 2 .

Auktionsdokumenter samt

salgsopstilling ligger til eftersyn

ved Retten i Odense,

Tinghusgården, Albanigade

30 2. sal, 5000 Odense C.

Ved henvendelse bedes AS

691/2009 oplyst.

Udlevering af salgsopstilling

samt aftale om fremvisning

aftales med sekretær Jette

Frost, tlf. 6343 2401,

jef@ret-raad.dk

Se den fulde salgsopstilling

på www.tvangsauktioner.dk.

Tvangsauktion holdes den 04.05.2010 kl. 10.00, Retten i

Odense, Tinghusgården, Albanigade 30 2. sal, 5000 Odense C

Tvangsauktionen holdes efter begæring af

Advokat, Palle Thomsen

Bredgade 91, 5560 Aarup

TLF 70 10 11 99

Affugtning og ventilation

- MED MINDRE DRIFTSOMKOSTNINGER

Ideelt til sommer-/

fritidshus, kælder m.m.

• Hver gang solen skinner bliver

luften i solpanelet varmet op

• Ventilatorerne har en kapacitet

på ca. 25-140 m 3 i timen.

• Både lugt og fugt fjernes

• Enkelt, effektivt og gratis drift

Snak med din lokale fagmand

olarVenti Butik

Kombinér anlægget med en Bosch

varmepumpe, og få ekstrem lav

fyringsudgift og et godt indeklima.

urskovvej 18, 8370 Hadsten

3818 1200 mobil 6023 1200

x:. 8698 1647

w.solarventibutik.dk

mail: kontakt@solarventibutik.dk

nk:: Sparekassen Thy, Hurup

g.nr. 9111 Konto nr. 0000845531

n nr. DK 65 9111 0000845531

Man kender det alt for godt:

Huset bliver klamt og fugtigt af at stå vinteren t

over.

Nu kan man få tør, frisk og lun blæst ind - uden en

krone i drifts omkostninger - år efter år. Og virkningen

er fantastisk.

Den klamme lugt forsvinder og det dufter friskt og

dejligt - vel at mærke af naturens egen medicin.

TOTALENTREPRISE

- vi er eksperter i alle typer byggeopgaver -

Lige nu giver vi

25%RABAT

på ind- og udvendig

malerarbejde

senest d. 30/4-2010

Udfræsning af fuger


Om- & tilbygninger


Renovering


Murerarbejde iøvrigt


Facademaling


Spartling/Tapetsering


Salg og montering

af døre & vinduer

Lige nu giver vi også

25%RABAT

på alt udvendigt

murerarbejde

inden den 30/4 2010.

RING 40 13 63 22 FOR UFORPLIGTENDE TILBUD!

NYT NYT NYT

Egen import

Danmarks med garanti billigste

DØRE OG VINDUER

i malet, lamineret kærnetræ uden knaster. Lavenergiglas.

Aut. VVS-installatør

Helberg’s VVS ApS

Værksted: Sjællandsvej 1, Bogense

Tlf. 64 81 30 06 - Biltlf. 20 60 30 06 · BDhelberg@ofir.dk

Underforhandler

Nordfyn

af SolarVenti

Kontakt os via email: info@cjdesign.dk for yderligere oplysninger eller

uforpligtende tilbud/priser på vore døre og vinduer!

CJDesign Totalentreprise

Holmevej 18, 5471 Søndersø, Tlf. 40 13 63 22, Fax 66 18 18 23

www.cjdesign.dk . Email: info@cjdesign.dk


24

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Har De brug for hjælp?

Den lokale fagmand

Stubfræsning tilbydes

Udlejning af duge og servietter,

service, borde og stole

Udlejning af 15 m trailerlift

og køreplader

Kran- og pallekørsel

VIGERSLEVLUND

UDLEJNING OG TRANSPORT

Ørritslevvej 41 · 5471 Søndersø · Tlf. 64 89 23 30

www.vigerslev.dk

er ikke længere væk end telefonen

Ring for uforpligtende tilbud..!

Entreprenør tilbyder

· Nedbrydninger

· Støbning af sokler/gulve

· Om- Til- og Nybygning

· Flisebelægning

· Haveanlæg

KORT SAGT

- fra bund

til grund

e n t r e p r e n ø r

SA

Jensen

- fra bund til grund -

Søren A. Jensen, Savværksvej 13, 5400 Bogense

Tlf. 60 14 27 61

www.thrane-el.dk

64 84 11 13

INDUSTRI · LANDBRUG · PRIVATE · NYBYGNING

DATA INSTALLATION · ALARMANLÆG · TELE INSTALLATION

Vestergade 10 • Særslev • 5471 Søndersø · Thrane@thrane-el.dk

MORUD VVS • EL

Vi tilbyder alt indenfor:

• El-installationer

• Blikkenslager, VVS,

Naturgasinstallationer

• Fjernvarme, Solvarmeanlæg

KAJBERGS TØMRER & BYGGEFIRMA

Vi udfører alt indenfor tømrer-

& snedkerarbejde:

• Døre & vinduer

• Gulve & lofter

• Tagrenovering

• Terrasser

Ring og få en snak samt et godt tilbud!

www.kajbergs.dk · Tlf. 61 65 21 60 · runekajberg@hotmail.com

Aut. kloakmester

• Vinduer, døre

• Nyt tag

• Til- og ombygning

Kloak i det åbne land

• Kloakering • Forsikringsskader

• Omfangsdræn

• Slamsugning/ • Jord, beton

spuling og fliser

• TV-inspektion • Halbyggeri

Hurtigt og

uforpligtende

tilbud gives

Søren Kildegaard

Fyn: Gulløkken 40A · 5471 Søndersø

Sjælland: Knabstrupvej 11 · 4420 Regstrup

Tlf. 66 10 19 19 · Mobil 20 49 30 81

s.kildegaard@gmail.com · www.kilde-gaard.com

PS Byggehjælp

v/Tømrermester Peter Simonsen

• Energirenovering

• Totalløsninger

64 89 10 70 - 40 14 05 70

Mejerivej 27 · 5471 Søndersø

www.psbyggehjaelp.dk · ps@psbyggehjaelp.dk

Alle former for VVS og blik

- vi fyrer op under Nordfyn

★ Gasinstallation

★ Oliefyr

★ Jordvarme

★ Solvarme

★ Biovarme

★ Ventilation

★ Smedearbejde

★ Blikarbejde

Aut. VVS-installatør

Helberg’s VVS ApS

Blik: Odensevej 40, Bogense

VVS: Sjællandsvej 1, Bogense

Admin.: Mårvænget 6, Bogense

Tlf. 64 81 30 06 - Biltlf. 20 60 30 06

BDhelberg@ofir.dk

Containere udlejes

Flere størrelser

Kørsel med

grus - sten

samt kran

udføres.

Skovby Vognmandsforretning

v/Kurt Jensen

Nørreløkke 11 · 5471 Søndersø

Tlf. 64 83 12 97 / 40 11 42 75

STØRRE

UDVALG

Køb maling

hos malermesteren

Få en snak med

maleren og den gode

kvalitet både på udført

arbejde og malingen...

SALG AF MALING TIL PRIVATE

Malermester Bjarne Toft Hansen ApS

Sjællandsvej 4 · 5400 Bogense · Tlf. 64 44 12 05 / 40 44 21 19

ÅBNINGSTIDER: Man.-tors.-fredag kl. 15.00-17.30

Lørdag kl. 9.00-13.00


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

25

20 fynske familier med

i solenergi-projekt

Energi Fyn bag toårigt projekt om vedvarende energi

SOLENERGI: 20 fynske husstande

får en central rolle i et

nyt toårigt projekt, der skal

gøre det til en endnu bedre forretning

for husejere at installere

solcelleanlæg.

Det fremgår af en pressemeddelelse

fra Energi Fyn.

Selv om der allerede i dag

er en betydelig økonomisk gevinst

ved at få installeret et solcelleanlæg,

er det ofte primært

ønsket om at være miljøbevidste

eller uafhængige af prisstigninger

på el og energiafgifter,

der får folk til at vælge solceller.

Det har fra politisk hold været

diskuteret at give husejerne et

betydeligt større økonomisk

incitament til at vælge vedvarende

energikilder ved at give

statsstøtte til solcelleanlæg.

Men hvis man i stedet gav den

reelle markedspris for den solcellegenerede

el, ville husejere

kunne spare mange tusinde

kroner på deres elregning - helt

uden statsstøtte.

Det mener en projektgruppe

bestående af Energi

Fyn samt de tre virksomheder

BlueLimeSolar, Omada og

SunSil AS. Og projektgruppen

Beregninger viser, at man gennemsnitligt kan spare 2000 kr. om året

på elregningen ved at sætte solceller op - afhængigt af hvilken finansiering,

man vælger. PR-foto

har netop fået bevilliget forskningskroner

fra Energinet.dk

til at bevise påstanden.

- Hvis man lige pludselig

kan spare rigtig mange penge

ved at have investeret i vedvarende

energi, er det både

en gevinst for miljøet og for

husejernes pengepung, siger

Tommy Lykkegaard, chef for

forretningsudvikling og eksterne

relationer i Energi Fyn.

Markedspris el

Når en husstand får installeret

et solcelleanlæg, producerer

det - set over f.eks et år - el

nok til at dække husstandens

forbrug. Anlægget producerer

mest el midt på dagen, hvor efterspørgslen

er størst, og prisen

på el er højest. Men som det

er i dag, måler man kun, hvor

meget energi det enkelte anlæg

producerer - ikke hvornår det

producerer det. Det betyder, at

husejerne kun får en gennemsnitspris

for den energi, de producerer

for meget om dagen,

og som skal modregnes i det

elforbrug, de har om aftenen

og natten.

- Beregninger viser, at man

gennemsnitligt kan spare 2000

kr. om året på elregningen ved

at sætte solceller op - afhængigt

af hvilken finansiering, man

vælger. Og allerede fra år et vil

udgiften være lavere end den

nuværende elregning. Når vi

kan registrere, hvornår og hvor

meget anlægget producerer,

kan husejerne få en højere pris

for deres energi, og det er vores

mål, at en gennemsnitsfamilie

vil kunne spare yderligere omkring

20-25 pct. med solceller,

siger Jørn Limann, direktør i

BlueLimeSolar.

Når de 20 fynske testfamilier

er fundet, vil de hver få

installeret et solcelleanlæg med

det mest moderne måleudstyr.

wigge til grund for de udregninger,

som projektgruppen

skal lave. Resultaterne forventes

klar senest i foråret 2012,

og hvis de er lige så positive,

som projektgruppen forudser,

vil det herefter kunne komme

alle landets solcelle-ejere til

gode.

Det rigtige udstyr

...til hus og have

Kärcher bedst i længden

DE SIDSTE

ATTRAKTIVE BYGGEGRUNDE I

HORSELØKKEN I OTTERUP SÆLGES NU

Spar momsen, køb fordelagtigt nu og byg senere - ingen byggepligt.

Smukt beliggende op til lille skov og å

- tæt på Otterup by, indkøb, børnehave, skole

og Hasmark strand.

Grunde fra 922 - 1340 m 2 .

Grundene tilsluttes med billig fjernvarme.

Villa de Luxe - tlf. 20 15 09 72

Se mere på www.villadeluxe.dk

Søndersø Skovvej 103

5471 Søndersø

Tlf. 64 89 21 93

ATTRAKTIVE BYGGEGRUNDE SÆLGES

Nordfyns Kommune har byggegrunde til salg i Bogense, Søndersø, Otterup, Morud, Særslev,

Hårslev, Kappendrup, Roerslev og Uggerslev.

Grundene er i størrelse fra ca. 720 m² til ca. 1.400 m² og

koster fra ca. kr. 120.000 til ca. kr. 798.000. Alle priserne er inkl. kloaktilslutningsbidrag.

Se vores udbud af byggegrunde på Nordfyns Kommunes hjemmeside.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Lis Hyldal på telefon 64 82 81 87.

NORDFYNS KOMMUNE

ØSTERGADE 23

5400 BOGENSE

TELEFON 64 82 82 82

WWW.NORDFYNSKOMMUNE.DK


26

UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

SuperBrugsen

Coop Grøntsagssymfoni

750 g

Coop Juice

Æble/Appelsin

Pr.liter

PR. POSE

8 95 4

Coop

Husholdningspapir

6 toilet/ 3 køkkenrulle

3 lags Luxuy

SKARPE

Pr. pakke

Coop Pålæg

Hamburgerryg, Skinke, Rullepølse,

Roastbeaf m.fl.

90-100 g

Pr. pakke

10.-

5.-

10.-

FAST HVER UGE - FAST HVER UGE - FAST HVER UGE

HVER FREDAG-LØRDAG

Løsvægt slik

ALLE DAGE

X-tra mælk

Let, mini

HVER MANDAG-TIRSDAG

Thise økomælk

Let, skummet, mini

Ugens

brød

Schulstad Schwarzbrot

900 g

ALLE DAGE

100 g

8 95

Pr.

liter

4 95

Pr.

liter

4 50

Pr.

liter

5 95

Pr. pk.

9 95

Betjent

slagterafdeling

Stort udvalg i

økologi

Spændende

afdeling med

specialiteter

fra hele

verden


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen

27

Søndersø

Åbningstider:

Hver dag 9-19

Lørdag 8-17

Tlf. 64 89 10 17

Bageren åbner alle ugens dage kl. 6.00

Plantesække

50 ltr.

Pr. sæk

Beriget

Sphagnum

Grøn

80 ltr.

max 3 pr. kunde

derefter

normalprisen.

3 sække

Rhododendron

Sphagnum

100 ltr.

Pr. sæk

60.-

50.-

Så- og

priklejord

50 ltr.

Pr. sæk

495.-

Rosenbænk

Sort, hvid, eller natur

Frit valg

40.-

Pottemuld

Stor sæk

med 50 ltr.

Pr. sæk

NPK Gødning

15 kg.

Pr. sæk

Sphagnum

Gul

80 ltr.

Ta’ 2 sække

25.-

25.-

100.-

10.-

Græsfrø

1 kg.

Pr. pose

129.-

Nordfyns

største frugt &

grøntafdeling

Kæmpe

vinafdeling

Eget

bageri


28

UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

SuperBrugsen

16-18%

Pr. pk.

Hakket oksekød

16-18 %

800 g

Hel

Nakkefilet

KOM OG SMAG

FREDAG KL. 15-18

Stegeflæsk

i skiver

800 g

Pr. 1/2 kg

14 95

8

800 g

29 95

Premium XL Bøffer

Entré Cotes

2 stk. /

500 g

Nye Kartofler

Mallorca

29 95

2 stk.

69 95

Pr. 1/2 kg

2 95

Delikatessen

50.-

Stor pizza . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . .

30.-

Lille pizza . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . .

Dagens middag uge 15

Tirsdag: Medister m/kartofler og sovs

Onsdag: Farsbrød med katofler, sovs og surt

Torsdag: Roastbeef med flødekart. og grøntsager

Fredag: Svinekam med kartofler, sovs og rødkål

Uge 16

Mandag: Stegt flæsk med persillesovs og kartofler

Tirsdag: Kvielever med løg, kartofler og surt

PR. COUVERT

35.-

Delikatessens

Konfirmationsmenu

Vælg selv din forret, hovedret og dessert

Forretter

- Tunmusse m. flutes og dressing

- Varmrøget laks på sprød salat m. dressing og flutes

- 1/2 honningmelon m. rejesalat og flutes

Hovedretter

- Svinekam stegt som vildt m. 1/2 æble, kartofler, vildtsauce og waldoffsalat

- Fyldt kalkunbryst m. varm rødbedesalat, krydderkatofler og broccolisalat

- Husarsteg m. løg, champignonssauce, flødekartofler og rødkålsalat

Dessert

- 1/2 ananas m. frisk

frugtsalat og vanilieis

- Hjemmelavede

frugttærter m. råcreme.

- Bagt mandelrand m. frisk frugt.

2 RETTER

99.-

3 RETTER

129.-

Betjent

slagterafdeling

Stort udvalg i

økologi

Spændende

afdeling med

specialiteter

fra hele

verden


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen

29

Søndersø

Åbningstider:

Hver dag 9-19

Lørdag 8-17

Tlf. 64 89 10 17

Bageren åbner alle ugens dage kl. 6.00

Vin og Gourmet aften

Kom og få en smagsmæssig oplevelse

ud over det sædvanlige.

Smag vine og delikatesser fra.

Amka vine, Haller Vine, Taster Vine, Coop vine

L´Artisan Belgisk Hjemmelavet Chokolade

Gyldensteen Gods Æbelmost

Kokken Lasse flamberer pandekager

Pølsemageri-Bagerbrød og Kager

Ripasso

Terre de Verona

1 fl. 69.95

Cuparossa 2006

IGT Salento

5 stjerner i vinavisen

SPAR

260,70

SUPER BILLIG

Les Menines

Côtes du Rhône, Frankrig. 6 x cl

PARTIVARE

SPAR

130,70

Torsdag

den 22. april

kl. 19.00

Ved køb af billet,

støttes Søndersø Gymnastik Eventudvalg

100.- alt inkl.

Billetter købes i kiosken

6 flasker

189.-

Tabiso lagret

Rød eller hvid

Sydafrika

PARTIVARE

KOM OG SMAG

FREDAG KL. 15-18

6 flasker

6 flasker

3 liter

75.-

169.-

SPAR

74,00

249.-

Nordfyns

største frugt &

grøntafdeling

Kæmpe

vinafdeling

Eget

bageri


30

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

informerer

Nordfyns Kommune

Indstillinger til Den Fynske Kulturpris

Kulturregion Fyn – Det Kulturfaglige råd – vil fejre den fynske

Kultur med en Kulturpris på 75.000 kr. Fejringen vil ske i

november 2010.

Nordfyns Kommune skal indstille 3 kulturoplevelser/aktører

til det Kulturfaglige Råd og opfordrer alle interesserede til at

sende indstillinger.

Kriterierne er f.eks. en: Fynsk event, bogudgivelse, koncert,

udstilling, performance eller forestilling – der har

givet en særlig god oplevelse.

Indstillinger med relevant dokumentation sendes til Kulturog

Fritidsafdelingen, Otterup Bibliotek, Søndergade 2, 5450

Otterup, senest den 23. april 2010.

Herefter vil formanden for Sundheds- og Forebyggelsesudvalget,

Helle Waagner, udpege de 3 kulturoplevelser/aktører,

som sendes videre til det Kulturfaglige Råd.

Kulturregion Fyn er et samarbejde mellem de 10 fynske

kommuner. Formålet er at styrke kultursamarbejdet på

tværs af de kommunale grænser og derved skabe en sammenhængende

kulturpolitik for det fynske område. Målet

er at fremme kvaliteten og synligheden af det kulturelle

Fyn ved at arbejde udviklingsorienteret, men også ved at

understøtte den allerede eksisterende kultur. Det skal bl.a.

ske gennem et øget samarbejde mellem kulturinstitutionerne

og andre relevante aktører, såsom uddannelses- og

forskningsinstitutioner og erhvervs- og turismebranchen.

Læs mere om Kulturregion Fyn på www.kulturregionfyn.dk

Nyt om befordring af folkeskoleelever

i Nordfyns Kommune

pr. 1. august 2010.

Har eleven de angivne antal km eller længere til skole,

udfyldes et ansøgningsskema, som fås ved henvendelse til

skolen eller på kommunens hjemmeside

www.nordfynskommune.dk.

For elever, der går i distriktsskolen, fremsendes/afleveres

ansøgningen til distriktsskolen.

For elever, der af Nordfyns Kommune er visiteret til anden

skole end distriktsskolen i skoleåret 2010/2011, fremsendes/afleveres

ansøgning til den kommende skole.

Skal eleven skifte til en overbygningsskole i kommende

skoleår, skal ansøgningen sendes/afleveres til nuværende

skole som bestiller.

Dog gælder det for elever til 10. kl. på Søndersø Skole, at

det er Søndersø Skole, der sørger for bestilling. Ansøgning

skal her fremsendes/afleveres til Søndersø Skole.

Ansøgningen vedlægges et billede påført elevens cpr.nr.,

navn og skole (år 2010/2011) på bagsiden. Så vidt det er

muligt, vedlægges også et print fra Krak.

For alle ansøgninger gælder, at de skal være skolerne i

hænde senest den 23. april 2010. For ansøgninger, der er

fremsendt/afleveret senere end denne dato, kan der ikke

garanteres, at skolebuskortet er klar til skolestart.

Mener man, at man er berettiget til et gratis buskort på

trods af, at man ikke opfylder de anførte afstandskriterier,

kan man fremsende en ansøgning til distriktsskolen med

begrundelse herfor.

Ved bortkomst af buskort bedes man kontakte FYNBUS att.:

Anna Maria Hansen på tlf. 63 11 22 32, der vil her være tale

om egenbetaling på kr. 75,-.

For elever, der ikke kan få et gratis skolekort, erder

mulighed for gennem FYNBUS at købe et periodekort. Se

nærmere på www.fynbus.dk eller kontakt FYNBUS kundecenter,

Dannebrogsgade 10, 5000 Odense C, tlf. 63 11 22

11, åbent mandag 9-17.30, tirsdag - fredag 9-16.

Ældrecentret Bryggergården

i Nordfyns Kommune søger

friske kræfter til vores leve-bo miljø

Vil du være med til at gøre en forskel, og har du lyst til at

arbejde i et positivt miljø, hvor borgeren er i centrum, og

hvor det gode samarbejde og arbejdsglæden kombineres

med muligheden for individuel kompetenceudvikling og

udfordringer, så har vi stillingen til dig.

Vi søger snarest muligt:

·ensocial- og sundhedshjælper/sygehjælper 28 timer

ugentlig i fast aftenvagt. Der arbejdes hver anden weekend.

Jobnr. 50.

Der vil være mulighed for merarbejde til 37 timer.

Vi søger endvidere sommerferieafløsere. Til ferieperioden

juli og august søges social- og sundhedshjælpere og

social- og sundhedsassistenter til afløsning i vores leve-bo

afdelinger og til aflastningen. Jobnr. 51.

Vi tilbyder:

· et udfordrende, spændende og alsidigt arbejde

· indflydelse, ansvar og udviklingsmuligheder

· en åben/engageret personalegruppe

· en arbejdsplads i udvikling

· introduktion

Vi forventer til gengæld, at du:

· kan arbejde selvstændigt

· er bevidst om dine stærke sider og dine begrænsninger

· ser kollegers forskellighed som en ressource,

der kan trækkes på/læres af

· har overblik og kan tackle spidsbelastningssituationer

· kan se muligheder frem for begrænsninger

· er fleksibel og positiv

Yderligere oplysninger om stillingerne kan fås ved henvendelse

til gruppeleder Annemarie Havndrup, Bryggergården,

telefonnr.:64828502.

Løn- og ansættelsesvilkår i henhold til gældende overenskomst.

Pr. 1. august 2010 ophører gratis kørsel med lokaltrafikken

i Nordfyns Kommune.

Det vil sige, at folkeskolelever ikke længere umiddelbart

kan køre gratis med.

På baggrund af dette indfører man nu afstandskriterier som

forudsætning for at få et gratis skolebuskort.

Afstandskriterierne er svarende til det antal km, der står i

Undervisningsministeriets LBK nr. 593 af 24/6/2009 § 26.

· Børnehaveklasser samt 1. – 3. klasse skal have mindst 2,5

km til skole

· 4. – 6. klasse skal have mindst 6 km til skole

· 7. – 9. klasse skal have mindst 7 km til skole

· 10. klasse skal have mindst 9 km til skole

Afstanden kan findes via www.Krak.dk

For at kunne få udstedt et gratis skolebuskort skal der

samtidig også være tale om, at eleven går på distriktsskolen,

eller at eleven er visiteret til anden skole end

distriktsskolen.

Der kan således ikke udstedes gratis skolebuskort, hvis

der er tale om frit skolevalg.

Erhverv og stillinger

Rengøringsassistent

i Bogense Børnehave

Vi søger snarest muligt en dygtig og stabil rengøringsassistent

til rengøring af stuer, toiletter og gangarealer. Stillingen

er på 10 timer pr. uge fordelt på ugens hverdage fra

kl. 6-8.

Bogense Børnehave er en selvejende institution. Vi har

driftsoverenskomst med Nordfyns kommune. Børnehaven er

normeret til 42 børn. I øjeblikket har vi 24 børn.

Vi har til huse i en flot gammel bygning på 3 etager. Den er

beliggende centralt i Bogense by.

Ansøgning med relevante bilag mærk. jobnr. 49 skal sendes

til Bogense Børnehave, Sct. Annagade 9, 5400 Bogense

og skal være os i hænde senest den 16. april 2010.

Ansøgning med relevante bilag mærk. jobnr. 50/51 skal

sendes til Nordfyns Kommune, Økonomi og Løn, Østergade

23, 5400 Bogense eller elektronisk til

loen@nordfynskommune.dk og skal være os i hænde senest

den 22. april 2010 kl. 12.00.

Ansættelsessamtaler forventes afholdt i uge 18.

Nordfyns Kommune | Østergade 23 | 5400 Bogense | Tlf.: 64 82 82 82 | www.nordfynskommune.dk


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

31

Har du brug for et godt sommerferiejob?

Kan du lide, at arbejde med mennesker?

Så søg et vikarjob i hjemmeplejen i Nordfyns Kommune.

Vi søger vikarer, der i perioden fra ca. 1. juni til ca. 30.

september eller i en kortere periode kan afløse de faste

medarbejdere i de udekørende grupper i hjemmeplejen i

Otterup, Søndersø, Særslev, Morud / Veflinge og i Bogense.

Arbejdet består af pleje- omsorgsopgaver og rengøringsopgaver

hos borgere i eget hjem eller i ældrebolig.

Vi søger medarbejdere, som:

· har lyst til arbejdet med ældre

· er stabile og interesserede

· har et godt humør og gå-på-mod

· er min. 18 år

Vi kan tilbyde:

· arbejde dag, aften eller nat, skriv evt. hvad du helst vil

· en spændende arbejdsplads med udfordringer

· fleksibel arbejdsplan, tilrettelagt efter dine ønsker

· hjælpsomme kolleger og introduktion til arbejdsopgaverne

Ring for yderligere oplysninger til:

Distrikt Otterup, Bente Henriksen tlf. 21 78 94 17/

Käte Levorsen tlf. 21 78 94 15.

Distrikt Søndersø, Sonja Rasmussen tlf. 22 22 32 84.

Distrikt Særslev, Anette Nørgaard tlf. 64 84 11 31.

Distrikt Morud/ Veflinge og Nordfyn Nat:

Marianne Gram tlf. 64 82 89 18.

Distrikt Bogense, Helle Nielsen tlf. 64 82 87 58/

Heidi Kirkegaard tlf. 64 82 87 52.

Ansøgning med relevante bilag mærk. jobnr. 47 skal sendes

til Nordfyns Kommune, Økonomi og Løn, Østergade 23,

5400 Bogense eller elektronisk til

loen@nordfynskommune.dk og skal være os i hænde senest

den 26. april 2010 kl. 12.00.

Ansættelsessamtaler forventes afholdt i uge 19 og 20.

Gambo - bofællesskab for mennesker

med demens – søger personale

Vi søger pr. 1. maj 2010 eller snarest muligt:

social og sundhedshjælper/-assistent til fast vagt team

søges dagvagt, 28 timer om ugen, fordelt med 32 timer

i henholdsvis den ene uge og 24 timer den anden uge.

Weekend vagt i ulige uger. Stillingen er som fast person

hos en enkelt borger i en periode. Jobnr. 52.

social og sundhedsassistent, 25 timer ugentligt i skiftende

vagter, ingen faste weekend vagter, men en afløser

funktion. Jobnr. 53.

Hvem er vi?

Gambo er et lille bofællesskab for demente borgere. Der

er 10 lejligheder med tilhørende fællesarealer. Huset er

en ældre villa med hyggelig have, beliggende i landsbyen

Gamby 7 km fra Bogense, og 10 km fra Søndersø.

De hjemlige rammer er medvirkende til at skabe et hyggeligt

miljø, hvor stedets beboere og personale trives.

Vores grundlæggende forståelse i vores arbejde er, at vi

gør noget sammen med personen med demens. Vi arbejder

ud fra en socialpædagogisk vinkel, som betyder, at vi

bruger os selv som menneske i samværet med mennesket

med demenssygdom. Sammen som personale, bliver

vi hele tiden klogere på, hvad der virker.

Vi arbejder i en værdibaseret organisation og stiller krav

til menneskelige egenskaber. Vi vægter menneskesyn,

holdninger og rette værdier meget højt.

Kan du se dig selv i ovenstående, synes vi, du skal prøve

at søge en stilling hos os. Du er velkommen til at komme

og besøge os forinden.

Løn- og ansættelsesvilkår i henhold til gældende overenskomst.

Yderligere oplysninger til stillingerne kan fås hos daglig

leder Lisbeth Kolding, Gambo, tlf.: 64 83 13 31.

Ansøgning med relevante bilag mærk. jobnr. 52/53 skal

sendes til Nordfyns Kommune, Økonomi og Løn, Østergade

23, 5400 Bogense eller elektronisk til

loen@nordfynskommune.dk og skal være os i hænde senest

den 23. april 2010 kl. 12.00.

Ansættelsessamtaler forventes afholdt den 28. april

2010.

Det sker på Nordfyn

Sundhedscafé i Otterup

Et sundhedsfremmende tilbud

HVORDAN LÆRER MAN - at LEVE med KOL

(nedsat lungefunktion)

Hvad er KOL og hvem får det?

Hvad og hvordan skal man spise, når man har KOL og

lille appetit?

Fysioterapeut Gitte Langgaard Hjort kommer og

fortæller om, hvad du selv kan gøre i din hverdag for at

få et bedre liv med nedsat lungefunktion.

Det sker:

Sted: Kuplen på Otterup Bibliotek, Søndergade 2

Tid: Fredag den 23. april kl. 9.30 og et par timer frem.

Pris: 20 kr., inkl. kaffe og brød

Tilmelding senest onsdag d. 21. april til:

Huset i Otterup på tlf.: 64 82 85 45 eller

Inger Bjerregård fra Uggerslev på tlf.: 64 85 12 58

eller Birgit Blom fra Egense på tlf.: 64 82 68 28.

Sundhedscafeen arrangeres i samarbejde med forebyggelseskonsulent

Britt Vikkelsø og Ruth Jørgensen fra

Ældrerådet og Huset.

Mød op og tag naboen med – alle er velkomne!

Åbent hus

Centralkøkkenet Nordfyns Kommune holder åbent hus.

Kom og se og oplev, hvordan et storkøkken fungerer i

Nordfyns Kommune.

Vi glæder os til at se dig.

Det sker:

Tid: Lørdag den 17. april 2010 klokken 10-14

Sted: Centralkøkkenet,

Bryggerivej 16, 5450 Otterup

Kom til temamøde om

tilbud til børn med særlige behov

Kom og vær med til at præge debatten, når Handicaprådet

inviterer til temamøde omkring Nordfyns Kommunes tilbud

til børn med særlige behov.

Fokus vil være på de nuværende tilbud til børn med særlige

behov i Nordfyns Kommune og på, hvordan man kan

udvikle fremtidige tilbud. Du vil få mulighed for at stille

spørgsmål og give din inspiration til det fremtidige arbejde

videre til Handicaprådet.

Det er din mulighed for at komme med input, inden de

politiske beslutninger tages.

Program

Kl. 17.00:

Kl. 17.10:

Kl. 17.30:

Kl. 17.50:

Kl. 18.00:

Kl. 18.15:

Kl. 18.40:

Kl. 18.50:

Kl. 19.15:

Kl. 20.00:

tilbud i kommunen

tilbud udenfor kommunen

inklusion

fysiske rammer

Nordfyns Kommunes

tilbud til børn med

særlige behov

normering

forældreinddragelse

størrelse

faglighed

grupperinger

personalegrupper

Velkomst ved Dorte Schmidt Brown, formand

for Handicaprådet

Oplæg v/ Signe Højsten, Uddannelseskonsulent,

Danske Handicaporganisationer

Oplæg v/ Else Lund Frydensberg, kontorchef,

VISO - Børn og Unge

(VISO: Den nationale Videns- og Specialrådgivningsorganisation)

Opsamling af spørgsmål

Overblik over tilbud til børn med særlige behov

i Nordfyns Kommune v/ Henrik Jacobsen, Børnog

Ungechef, Nordfyns Kommune

Oplæg v/ Jeanette Haugaard, afdelingsleder i

Tigerhuset, Søndersø, og forældrerepræsentant

Sanne Bjerre.

Pause

Oplæg v/ Poul Mads Clausen, fra ”Skolen ved

Stadion”, specialskole i Haderslev.

Let anretning samt opsamling på spørgsmål og

opsamling af arbejdspunkter/inspiration for det

videre arbejde med tilbud til børn med særlige

behov.

Temadagen slutter

Det sker:

Tid: Den 22. april 2010, kl. 17.00-20.00

Sted: Kuplen på Otterup Bibliotek

Tilmelding: Senest den 16/4 til Heidi Hjortebjerg på e-mail:

hhj@nordfynskommune.dk,

eller tlf. 64 82 83 43.

Nordfyns Kommune | Østergade 23 | 5400 Bogense | Tlf.: 64 82 82 82 | www.nordfynskommune.dk


32

Socialdemokraterne på Nordfyn præsenterer:

Poul Nyrup Rasmussen

………besøger Kuplen, Otterup bibliotek, Mandag d. 19. April, kl.

19.00. Poul Nyrup vil fortælle om et liv i politik, bl.a. om statsministerperioden

m.m. Arr. er gratis, men tilmelding er nødvendig:

berntnicolaysen@live.dk Evt. resterende billetter kan hentes ved

indgangen fra 18.15.

1. Maj på Nordfyn :

Kl. 7.00: Morgenappel hos 3F, Sunekær i Søndersø.

Kl. 12.30: 1. Maj arrangement på Bogense Torv.

Jobskifte eller

efteruddannelse?

Så prøv et af vore chaufførkurser:

AMU UDDANNELSER, ODENSE

Lastbilchauffør:

27. april 40900 Godstransport med lastbil 30 dage

21. maj 40900 Godstransport med lastbil 30 dage

17. maj 40704 EU Efteruddannelse for Godschauffører

2. juni 45114 Kørsel med vogntog, kategori C/E 20 dage

Taxi- og buschauffør:

3. maj 45266 Befordring af bevægelseshæmmede 5 dage, SPH

21. maj 40531 Personbefordring med bus 30 dage,

21. maj 44780 Personbefordring med taxi 30 dage

Farligt Gods - weekend kurser

23. april 44509 AMU ADR Grundkursus

– Vejtransport af farligt gods i emballager. 3 dage

28. maj 44509 AMU ADR Grundkursus

– Vejtransport af farligt gods i emballager. 3 dage

18. juni 44509 AMU ADR Grundkursus

– Vejtransport af farligt gods i emballager. 3 dage

Kurserne afvikles som AMUuddannelser,

og du kan søge om

godtgørelse for løntab og kørselsgodtgørelse.

Deltagelse i uddannelserne

er gratis bortset fra en

deltagerbetaling på 116 kr. pr. dag.

Er du ledig med ret til 6 uger selvvalgt

uddannelse, er du fritaget

for deltagerbetaling.

STORT ÅBENT HUS

PORTE/VIPPEPORTE

SPAR MOMS og MERE

Lørdag d. 17 april fra kl. 10-15

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Nordfynske musikere indtog Norge

Venstrefolk tilfredse

med årets gang

BOGENSE: Der var et enkelt nyvalg til bestyrelsen

i Mette Christiansen, da Venstre i

Bogense og Omegn for nyligt afholdt den årlige

generalforsamling.

Generalforsamlingen var henlagt til Bogense

Rådhus, hvor aftenen startede med en

rundvisning.

- Det var en rigtig god generalforsamling

med mange fremmødte medlemmer - omkring

20 procent af foreningens 165 medlemmer

mødte op denne aften, fortæller Jens

Otto Dalhøj.

På generalforsamlingen kunne formand

Tage Andersen berette om et begivenhedsrigt

år med mange tiltag og med kommunalvalget

i centrum.

Valgresultatet ved kommunalvalget i november

medførte en fremgang på ca. 45 procent

i Bogense og Omegn for Venstre.

Efter generalforsamlingen orienterede

Morten Andersen og Jens Otto Dalhøj om

kommunalvalget og arbejdet i kommunalbestyrelsen.

Den efterfølgende debat gav mange gode

indspark, ligesom der var stor opbakning til

det videre arbejde.

NORDFYN: 20 unge musikere

drog i sidste måned til Norge,

hvor de var inviteret til at

spille i forbindelse med Svelvik

Skolekorps 60 års jubilæum.

Svelvik var tidligere venskabsby

med den gamle Bogense

Kommune, og i 2005

besøgte nordmændene Bogense,

så nu var det efterhånden

blevet tid til et genvisit.

Det blev til tre hektiske dage

hos broderfolket, hvor de unge

blandt andet skulle øve sammen

med de norske musikere

fredag aften inden jubilæumskoncerten,

hvor i alt fem norske

bands deltog sammen med

Nordfyns Concertband.

Der blev også tid til at hygge

lidt med de norske værter

og opleve nogle af områdets

FÅ 2 BRILLER

– BETAL FOR 1

Nordfyns Concertband spillede

ved musikskolens jubilæum i den

norske venskabsby Svelvik.

Privatfoto

seværdigheder. Det nordfynske

band øver hver torsdag

Nordfyns Musikskole i

Søndersø, og lige nu går forberedelserne

på en koncert i

Tivoli i København i juni, og i

efterårsferien står der endnu en

orkesterrejse på programmet.

Denne gang sydpå, hvor Spanien

er målet for de nordfynske

musikere.

Hårslev fik sin borgerforening

På den stiftende generalforsamling i torsdags blev der

valgt en bestyrelse til Hårslev Sogn Borgerforening

LEDEORD: Torsdag aften var der

mødt godt 60 borgere op til den stiftende

generalforsamling i Hårslev

Sogn Borgerforening. Det var knap så

mange som ved det indledende møde

hvor over 100 mødte frem for at tilkende

give deres støtte til projektet.

Der skulle på generalforsamlingen

findes en formand og det blev en af

initiativtagerne, Leif Olsen, som med

klapsalver blev valgt, de øvrige bestyrelsesposter

blev da også besat på generalforsamlingen.

To af initiativtagerne Sonja, Bergholt

og Lars Hansen, ønskede ikke at

stille op til bestyrelsen.

- Det har fra starten ikke været Sonjas

og min hensigt at sidde i endnu en

bestyrelse, men at skabe mulighed for

at nye kræfter kunne komme til, sagde

Lars Hansen. De er begge engageret i

bestyrelsesarbejde i andre lokale foreninger,

og mente at det var nye ansigter

der skulle til i borgerforeningen.

- Det glæder os at se den energi den

nye bestyrelse udstråler, og vi vil støtte

I vilkårlig rækkefølge er det formand Leif

Olsen,kasserer Jørgen Nielsen, Christian

Larsen, Tina Krogh Christensen, Kenneth

Nielsen, Peder Nagel og Frede Kirk Hansen.

Som suppleanter blev Ivan Gitz og

Karen Petersen revisor Hanne Jørgensen.

op om deres arbejde, sagde Sonja Bergholt,

som oprindeligt fostrede idéen

om at starte en ny borgerforening i

sognet.

- Vi må gøre noget, ellers dør vores

landsby samfund, lød hendes oplæg

til generalforsamlingen.

Foreningens arbejde kan følges på

hjemmesiden haarslev.dk, hvor aktiviteter

og arrangementer vil blive slået

op.

BEARNAISE

SAGEN ER BØF

2 1

for

SAUCEVALG.DK

Stem på din favorit og

VIND en rejse til Paris

Der vil være

udskænkning af

kaffe, te, øl og vand

samt små lækkerier

til ganen.

Kom og se den største udstilling på Fyn.

Nordic Systems, Damsbovej 19D, 5492 Vissenbjerg.

Tlf. 65973758 · www.nordic-systems.dk

2 PAR BRILLER MED GLIDENDE

OVERGANG OG BREDT SYNSFELT

Bedste kvalitet til en

fantastisk 2-for-1 pris.

GRATIS SYNSPRØVE.

KÆMPE STELUDVALG.

2 1

for

Såfremt du ønsker tillægsydelser, som f.eks.

antirefleksbehandling skal du betale tillæg for begge par.

OPTIK

Lyngby,

www.optikhuset.dk

1999,-

Danmarks bedste priser

Lyngby Hovedgade 19c, 4587 1078

Frederiksberg, Falkoner Allé 47, 3810 1468

Hillerød, Slangerupgade 2, 4828 7899

Odense, Fisketorvet 5, 6613 7135

Århus, Klostertorvet 6, 8613 6008

Roskilde, Hersegade 1A, 4632 4800

Randers, Rådhustorvet 6, 4466 6008



Minnesota-modellen






www.bdg.dk


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

33

Deltagerne fandt deres barnesind

frem, da de skulle lege

skyggeleg, og der blev både

grinet og pjattet. Foto: Maria

Moni.

Efter at deltagerne var blev instrueret

i øvelserne siddende, var det på tide at

afprøve den stående.

Foto: Maria Moni

Man skal sidde før man kan stå

Aktivitetshusets motionsdag, som blev afholdt i Veflingehallen sidste torsdag,

vakte stor begejstring blandt deltagerne

VEFLINGE: I midten af Veflingehallen

sidder omkring 50

ældre mennesker i en rundkreds.

De lytter alle opmærksomt

til Heddy Lerches instruktioner,

samtidig med at de bevæger

fødder i takt til musikken.

- Og nu, skal vi gøre nøjagtig

de samme øvelser stående,

siger hun og tilføjer med et

snedigt smil:

- Man tror måske ikke

umiddelbart, at man kan klare

at lave øvelserne stående, men

når man først har lært dem,

mens man sidder ned, så virker

det ikke helt så svært at lave

øvelserne stående, fortæller

Heddy Lerche, som underviser

i fysio- og ergoterapi ved

University College Lillebælt i

Odense.

SKYGGELEG OG SJOVT

- Nu skal i forsøge at skygge

hinanden uden at blive opdaget,

men pas på, for måske

bliver I også selv skygget, råber

Heddy Lerche.

Hallen bliver lynhurtigt

omdannet til en levende mosaik

af mennesker, der mest af

alt minder om gamle grå ulve,

som forsigtigt lusker af sted

bag hinanden i håbet om ikke

at blive opdaget.

Hver gang en forfulgt vender

sig om og griber sin forfølger

på fersk gerning, ender det

i store smil og latter.

Inger Jensen på 75 år fra

Rue er begejstret for arrangementet.

- Det er alletiders, siger hun,

efter at deltagerne har fået en

vandpause.

- Det er det bedste arrangement,

som jeg har været med

til. Jeg går ikke så godt, men

disse aktiviteter kan alle være

med til, siger Inger Jensen og

fortsætter:

- Det er så hyggeligt, og man

møder så mange mennesker

her.

Inger Jensen bruger ikke

normalt Aktivitetshuset, men

det gør Jonna Knudsen på 75

år fra Særslev til gengæld.

- Jeg bruger mest Aktivitetshuset

om vinteren, fortæller

Jonna Knudsen , der synes, at

arrangementet er godt.

- Jeg har ikke så meget tid

om sommeren, fordi jeg har et

hus og have, som skal passes

fortæller Jonna Knudsen og

tilføjer:

- Desuden tager jeg meget

på højskole om sommeren, og

så spiller jeg også krolf.

Formanden for brugerrådet, Ebba Hartmeyer(tv), fulgte nøje med, da

der blev afholdt sundheds- og motionsdag i Veflingehallen sidste torsdag.

Foto: Maria Moni

FRIVILLIGE KRÆFTER

Det er Aktivitetshusets brugerråd

i Veflinge som i samarbejde

med ”Ældre i bevægelse” har

arrangeret sundheds- og motionsdagen

i Veflingehallen.

- Det var Inge-Lise Brønserud,

som er leder af aktivitetshuset,

som i udgangspunktet

fandt på idéen til motionsdagen,

men derefter er det brugerrådet

i huset, som har været

primusmotor bag arrangementet,

fortæller Ebba Hartmeyer,

som er formand for brugerrådet

i aktivitetshuset i Veflinge.

Sammen med seks andre

medlemmer udgør Ebba Hartmeyer

brugerrådet, der blot

er en lille del af de frivillige

kræfter.

- Vi har mange hold, som

bliver undervist af frivillige,

fortæller Ebbe Hartmeyer, som

selv underviser i slægtsforskning

på computer.

Hun er meget glad og tilfreds

med arrangementet, som

har haft stor tilslutning.

- Jeg synes altid, at der er et

godt fremmøde, når vi laver arrangementer

i Aktivitetshuset,

og vi kunne sagtens finde på

at gentage successen fra i dag,

hvis vi kan få råd, siger Ebba

Hartmeyer og tilføjer:

- Alt hvad vi arrangerer er

afhængig af, at vi kan få økonomisk

støtte fra kommunen.

Maria Moni

BOGENSE · OTTERUP · SØNDERSØ

ET CONCERT PROMOTION OG FESTIVALKONTORET PRÆSENTERER:

Nordfyns

KOMMUNE VEJVISER 2010

Hvis du ikke har modtaget bogen!

Nu er årets udgave af Nordfyns

Kommune Vejviser på gaden. Da bogen

bliver flittigt brugt, vil vi naturligvis gerne

have, at alle har fået eksemplar. Der er

gjort et stort stykke arbejde på at nå ud

til alle husstande, kontorer og butikker i

Nordfyns kommune.

Har du mod forventning ikke modtaget

Norfyns Kommune Vejviser, så kan du

henvende dig til vores distributør

på tlf. 63 98 02 28 eller

hanne@novavision-print.dk

BRUCE GUTHRO(CAN), POUL KREBS, BIG FAT SNAKE

TUSINDÅRSSKOVEN 21. MAJ

ELSESMINDEVEJ, 5200 ODENSE

INDGANGEN ÅBNER KL. 13.00

YDERLIGERE INFO OG BILLETSALG PÅ WWW.BRYANADAMS.DK

Billetter kan også købes via BILLETnet: tlf. 70 15 65 65 eller www.billetnet.dk

Billetlugen: tlf. 70 263 267 eller www.billetlugen.dk

Fyensbilletten: tlf. 63 12 13 14 eller www.fyensbilletten.dk


34

Nordfynskoret synger sammen med den syngende

elektriker

Foråret synges

ind i Søndersø

Den syngende elektriker og

Nordfyns-koret synger danske

klassikere og glade tyrolertoner

SØNDERSØ: På

torsdag den 15. april

kan man få en glad

musikalsk forårsoplevelse,

når Borgerhuset

i Søndersø danner

rammen om en gratis

Syng-sammen

aften med Bogenses

syngende elektriker

Knud Jørgensen og

Nordfynskoret.

I løbet af aftenen

får publikum også

mulighed for at få

rørt deres egne stemmebånd

på nogle af

de mange kendte viser

og sange.

Nordfynskoret

og Knud Jørgensen

har specielt til denne

aften indøvet et par

numre sammen, hvor

Knud Jørgensen vil

synge med og akkompagnere

koret med sin

harmonika.

En musikalsk aften

i forårets tegn på torsdag

klokken 19.30.

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Dronningeaner på Humlemagasinet

Dronning Ingrid og Bernadotterne er årets spændende udstilling

HARNDRUP: Den 28. marts var

det 100 år siden Dronning Ingrid

blev født, og det bliver naturligvis

fejret med en stor udstilling på

Humlemagasinet i Harndrup,

hvor man kan følge Bernadotteslægten

helt tilbage til Napoleontidens

Europa.

En utrolig historie om en borgerlig

fransk familie, der kom til

at sidde i toppen af de europæiske

monarkier, og en historie der i løbet

af året gøres levende af Humlemagasinets

Peder Pedersen, som

er en af landets mest vidende på

området.

- Der er en fantastisk masse historier

at fortælle, og megen dramatik

ind imellem. Som Dronning

Ingrid der mistede sin mor,

Kronprinsesse Margareta, som

10-årig, og fik en stedmoder som

hun aldrig rigtig fik et godt forhold

til, fortæller Peder Pedersen.

Sammen med Humlemagasinets

mange frivillige har han

stablet en imponerende udstilling

af portrætter og private fotos på

benene.

Man kan trække tråde fra vores

nuværende regents kunstneriske

arbejder til en lang række af store

billedkunstnere og havearkitekter

i Bernadotteslægten. Blandt andet

Prins Eugen, der er en af Sveriges

Nye ansigter hos løverne

OTTERUP: På den netop afholdte

generalforsamling fik

Lions Club i Otterup en ny ung

President, nemlig Lars Madsen,

Horsebækvej.

Andre helt nye i bestyrelsen er

Henning Jørgensen, fra HP smedie,

han er ny clubmester, øvrige

store malere.

Humlemagasinet har i øvrigt

netop sat gang i et stort anlægsprojekt,

der skal blive til en have

til ære for Dronning Ingrid.

- Vi havde drømt om at blive

færdige med Dronning Ingrids

Have i løbet af forsommeren,

bestyrelsesmedlemmer var genvalg,

men enkelte fik en ny post i

bestyrelsen.

Lions Club Otterup har i dag

36 medlemmer, og blandt afdelingens

store arrangementer i år er

blandt andet en aktion på torvet

til sommer, samt det store traditionelle

loppemarked i Otteruphallen

søndag den 5. september,

hvor foreningen allerede nu meget

gerne tager mod effekter.

Fremover ser bestyrelsen ud

som følger:

President: Lars Madsen

Vicepresident: Ulrik Bieler

Peder Pedersen øser gerne ud af sin

store viden om Kongehuset, og kommer

man som gruppe kan man

bestille en rundvisning i årets udstilling.

men vi fik et alvorligt slag i ansigtet,

da kommunen ikke ville

støtte vores ansøgning til LAGmidlerne,

så nu kommer det til

at tage betydeligt længere, siger

Peder Pedersen.

Humlemagasinet får blandt

andet hjælp af John Henriksen,

der var Dronning Ingrids sidste

havemand. Han kommer blandt

andet også og fortæller om dronningens

egen have ved et arrangement

den 19. maj.

Men allerede næste uge - den

21. april - er der royale fortællinger

på Humlemagasinet, når

hofreporter Bodil Cath holder

foredrag i forbindelse med årets

kongelige udstilling.

thgr

Past President: Kaj Johansen

Sekretær: Thorsten Eriksen

Kasserer: Anders Petersen

Clubmester: Henning Jørgensen

Tailtvister: Allan Ulriksen

Minicruise til Oslo med ophold i København

– oplev 2 hovedstæder på 3 dage

15. – 17. juni 2010

Tag et pusterum fra hverdagen og tag med rejseleder Karsten Schøn

og TopRejser på en dejlig 3 dages rejse til København og Oslo.

Alt dette er inkluderet: Bustransport fra Bogense

og Odense, 2 overnatninger på Crown of Scandinavia,

2 x morgenmadsbuffet, 1 x dinnerbuffet inkl. 1

øl/vand el. 1 glas vin, 1 x 2-retters menu inkl. 1 øl/

vand el. 1 glas vin, 2 x morgenmadsbuffet, dansk

rejseleder, byrundtur i København, byrundtur i Oslo

med lokalguide, bidrag til rejsegarantifonden og

lovpligtig EU ansvarsforsikring. Tillæg for enkeltkahyt

kr. 350. Afbestillingsforsikring 6% af rejsens

pris. Rejseforsikring: Spørg TopRejser. Yderligere

information og bestilling:

Rejseprogram

Der køres med bus til København og her skal vi først opleve vores egen hovedstad på

en interessant byrundtur, inden vi sidst på eftermiddagen går ombord på DFDS skibet

Crown of Scandinavia og sejler til Oslo. Efter en flot sejltur gennem Oslo-fjorden, er

der den efterfølgende morgen ankomst til Oslo kl. 9.30. Efter en byrundtur med lokalguide,

er der tid til at udforske den hyggelige by på egen hånd. Skibet sejler fra Oslo

igen kl. 17 og er tilbage i København dagen efter kl. 9.30, hvor der er ophold indtil vi

sidst på dagen kører hjemad igen.

Crown of Scandinavia

Skibet byder på en bred vifte af hyggelige restauranter, barer, cafeer, butik, biograf,

mindre poolområde med jacuzzi og sauna. Fra soldækket, hvor også Skybar’en findes,

er der mulighed for at nyde sejlturen. Crown of Scandinavia har plads til 2044 passagerer

og 450 biler. Der overnattes i kahytter udstyret med 2 underkøjer, badeværelse,

aircondition, garderobe samt læselamper ved hver seng.

Oslo

Oplev Norges hovedstad, der både byder på klassiske seværdigheder som Rådhuset ,

Kon-Tiki museet og Akershus fæstning . Men så sandelig også nyere perler som Nobels

Freds center og operaen, der ligger som et isbjerg i havnen. På Aker Brygge er der

hyggelige caféer med udendørs servering og havudsigt. Karl Johan er Oslos pulserende

handelsstrøg med alle de butikker hjertet kan begære.

PRIS PR. PERSON

Indvendig kahyt

kr. 2.595

Udvendig kahyt

kr. 2.795

vingården 3.1 · 6400 sønderborg

tlf. 70 22 23 30 · fax 74 42 85 01

soenderborg@top-rejser.dk

www.top-rejser.dk

Ugeavisen Nordfyn giver dig gode priser på udvalgte rejseoplevelser.

Oplys rejsekoden Nordfyn ved bestilling – så får du automatisk rabatprisen.

AllinclusiveiØstrig

8 dages ferie på 3-stjernet hotel i Maurach ved Achensee

Alpenhotel Edelweiss ★★★

Når bjergene kalder, vil du ikke være langt væk på Alpenhotel

Edelweiss; på mindre end ti minutter fra den

sidste bid ved morgenbordet i dalen er du via kabelbanen

i 1.831 meters højde i et af Europas skønneste bjergområder.

Læg hverdagsstøjen bag dig. Kobl af. Tag en dyb

indånding og vend tilbage til dalen med fornyede kræfter.

Her i dalen er der sørget for alt, så du ikke behøver

at foretage dig andet end at lade roen og indtrykkene

bundfælde sig. Her er terrassen som skræddersyet til formålet.

Eller ildstedet om aftenen, hvor du også kan nyde

specialiteter fra køkkenet, mens børnene leger i legerummet

lige ved siden af.

Ankomst: Søndage i perioden 6.6.-22.8.2010.

Afbestillingsforsikring: Pr. voksen kr. 65,-/Pr. barn kr. 45,-.

Ekspeditionsgebyr kr. 49,-.

Bestil nu på

www.happydays.nu eller ring 70 20 34 48

Husk rejsekode: Nordfyn

Teknisk arrangør:

Kør-selv

Husk rejsekoden: Nordfyn

Pr. pers. i dobbeltværelse

2.899,-

Pris uden rejsekode kr. 3.199,-

• 7 overnatninger

• 7 x morgenbuffet

• 6 x frokostpakke

• 6 x eftermiddagskaffe

• 7 x 3-retters

middag/temabuffet

• Øl ad libitum kl. 18-21

• Informationsaften

med velkomstdrink

• Vin, sodavand og saft

ad libitum kl. 10-21

Børnerabat

(v. 2 betalende voksne):

Max. 2 børn 0-9 år gratis

i forældres værelse.

Max. 2 børn 10-15 år 60 % rabat

i forældres værelse.

Dog max 2 børn i alt pr. værelse.

Åbent hverdage + skærtorsdag, langfredag og 2. påskedag kl. 8.00 – 15.30


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

35

Se flere billeder på

www.ugeavisennordfyn.dk

Til Holland i nyt tøj

SPORT

SØNDERSØ: Søndersø

BK har netop været til stor

fodboldturnering i Holland,

Easter Open, hvor hold fra 15

lande deltog.

Søndersøs U13 og U14 var

med på turen i flot nyt spillesæt

med tilhørende træningsdragter

og taske, så det var en flok

stolte ungdomsspillere, der

Skærtorsdag morgen kunne

starte ud med kurs mod Holland.

Turen er bl.a kommet i

stand via en arbejdsom forældregruppe,

der i samarbejde

med børnene har tjent penge

ind til turen ved bl.a. salg af

brændte mandler og uddeling

af Kirkebladet.

Efter det obligatoriske

stop med grænseindkøb gik

det mod vandrehjemmet ved

grænsen mellem Tyskland og

Holland

Fredag var der så udflugt

til Eindhoven og besøg på det

flotte Phillips Stadion, hvor

PSV spiller. Flotte forhold og

indtryk for de benovede danskere.

Spændende kampe

Lørdag morgen startede turneringen

med tre indledende

kampe, hvor Søndersøs hold

havde hver tre kampe mod

stærke hold fra Holland,

Tyskland og Belgien, Det blev

kun til én Søndersøsejr og 3.

pladser i puljen, men det blev

hævnet søndag, da begge hold

vandt hver tre kampe mod treere

fra andre puljer.

Søndag aften kunne de 26

spillere og seks ledere så vende

snuden tilbage mod Nordfyn,

hvor forældrene tidligt 2. påskedag

kunne hente en flot

trætte ungdomsspillere, som

havde fået en stor oplevelse

med bold mod andre nationer,

men ikke mindst en fantastisk

tur, hvor fællesskabet og sammenholdet

blev udbygget.

(fkr)

Søndersøs ungdomsspillere i det nye sæt tøj, som både består af et spillesæt og en træningsdragt samt en sportstaske.

Sammen med de glade spillere og trænere ses de glade givere, Michael Bjerg fra SuperBrugsen, Nikolaj Jensen

fra Rema 1000 i Søndersø samt Jens Hansen fra byens Uno-X tank på Snavevej. Derudover har Sportigan i

Onsdag den 14. april

Kan Henrik Fagerberg (nærmest) og Otterup mindste hullet opad i tabellen,

når de onsdag aften møde AaB på Otterup Stadion? Foto: Arne

Rasmussen

Nu skal potentialet udnyttes

FODBOLD, 2.DIV. OTTE-

RUP-OB 0-3 (0-1): Otterup

har mistet mange spillere

i vinterpausen – men som

omtalt også fået mange! Blandt

andet senest Henrik Fagerberg,

som stiller med masser af erfaring

fra de højere fodboldlag.

Mod OB’s unge talenter var

Otterup da også fornuftigt

med i de første tyve minutters

tid. Men første fejl blev

afgørende – trods Fagerbergs

erfaring og holdets gode intentioner:

Lidt for løst forsvarsspil

og OB’s Daniel Høegh straffede

prompte Otterup, som

derefter aldrig for alvor fandt

rytmen igen.

Helt skidt blev det, da Otterup

kort inde i anden halvleg

to gange fumlede med et opspil,

hvilket OB’s Rasmus Falk

takkede ja til og lagde den fladt

ind bag en skovtursramt Jacob

Jensen i målet. En spag offensiv

kastede ikke mange chancer

af sig og i stedet lukkede OB’s

Palle Weber umærkeligt til 0-3

på en kontra.

Fire kampe har givet ét

point og der er fem point op til

Varde på andensidste-pladsen!

Det er de barske realiteter for

Otterup, som nu skal til udnytte

potentialet!

-Ærgerligt – OB var ikke

skræmmende! Nu skal der til

at ske noget, lovede assistenttræner

Mads Jensen efter lørdagens

nederlag.

Det kunne passende ske

onsdag aften kl.18, når AaB

gæster Otterup i den udsatte

åbningskamp.(AR)

Ny kvindetræner i Otterup

Kim

Jensen

er ny

kvindetræner

i

HÅNDBOLD: Efter et meget

turbulent år for Otterup HK’s

2. divisionskvinder med ikke

mindre end tre forskellige trænere

håber man nu, at der er ro

om holdet.

I hvert fald har man netop

ansat Kim Jensen, som i den

forgangne sæson har været indpisker

for GV Ejbys 2. divisionsherrer.

Han tager over efter

senest træner Stinne Bossen

og udskiftningsleder Poul Erik

Jeppesen.

- Kim Jensen er en meget

engageret og rutineret træner,

som vi forventer os meget af,

lyder det fra elitechef i OHK,

Vagn Hansen.

Arne Rasmussen

Kl. 19.30

OPRYKNINGSSPIL HERRER

OHK -

Rækker Mølle

Kom og støt

dit lokale håndboldhold!

Hovedsponsorer

2. division herrer

Autohuset Kronsbjerg

Fjernvarme Fyn

OK Benzin

ACT Innovation ApS

XL Byg Otterup Trælast

SuperBest

CM Jernvarer Odense A/S

Drivadan

OK Plus Elite Gaming

Kurt Jensen Maskinfabrik A/S

Otterup • 64 82 40 60

2. division damer

Tømrermester Esben Hansen

Uggerslev Autoværksted

HP Smedie & VVS

Malermester Henrik Hansen


36

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

SPORTSe flere billeder på

www.ugeavisennordfyn.dk

KRFK sagde måske

farvel til Allesø

Forår og fiskeri så det basker

Nu er der absolut ingen undskyldninger

for at blive hjemme, der er

fisk at fange på alle kendte pladser,

og i den forgangne weekend afholdtes

det store tilløbsstykke Seatrout

Open´s forårskonkurrence da

også traditionen tro, konkurrencen

der tiltrækker kystfiskere fra mange

nationer har statueret sig som en

klassiker, hvor det vinterstøvede

grej kommer frem i lyset, og er

man heldig, vinder man en af de

mange utroligt flotte præmier.

Nu skulle man tro at lokalkendskab

var et kæmpe plus ved en

sådan konkurrence, og der er da

også ægte fynboer med på præmielisten,

men de tre første pladser

blev dog besat af udenbys fiskere,

således tilfaldt førstepræmien Silas

Steenholt fra København, han

overlistede en fin Havørred på 70

cm 4,75 kg tung, andenpladsen gik

til Niels Kongerslev fra Holstebro,

med en fisk på 67,5 cm og 4,17 kg,

og tredjepladsen var der atter en

sjællænder der tog sig af, det var

Peter Holmdal fra Frederiksssund,

der nappede en fin sag på 3,5 kg 66

cm lang, dejligt at se så fine fisk på

pladserne, på en årstid hvor rigtig

mange ørreder godt kunne veje lidt

mere.

Når vi taler om lokalkendskab, så

er vi fynboer måske ikke for kloge,

da vi udgiver bøger der beskriver

stort set alle pladser på øen, ned til

mindste detalje, de mange bøger

udgivet gennem tiderne, har medført

at selv den mindst fantasifulde

kan finde en god plads.

Når man taler om pladsbeskrivelser

så kan faldt jeg over den nyeste

af slagsen på Ækvator sports hjemmeside,

bogen Fynske Havørred

Hotspots, beskriver 50 pladser

indgående, med fine luftfotos og

spændende historier, alle hemmelighederne

kan erhverves i butikken

for kun 99,-

Apropos det med at vi udleverer

»vores« pladser, så tyder det på at

ikke alt læses, for jeg havde nær

skrevet traditionen tro, traf jeg en

sjællandsk fisker søndag, det skete

ude ved Fjordmarken, her havde

han efter sin kvindelige fiskekammerat

udsagn netop fanget en ørred,

fangsten skete umiddelbart

udenfor det store udløb derude, og

altså laaangt inde i fredningszonen,

jeg fik forklaret at de ikke kendte

pladsen, da de kom fra Sjælland,

nu er det jo langtfra en gyldig undskyldning,

man har faktisk pligt

til at undersøge de lokale forhold

inden man gå i krig med fiskeriet,

og jeg må da sige efter fiskerens

udstyr at dømme, så var han vist

ikke helt grøn, og enhver ved da at

det ikke er lovligt at stå midt i et

ferskvandsudløb og fiske, ak - ak

derude sker der mange overtrædelser,

trods opsatte skilte.

Når man taler om Fjordmarken

eller Egensedybet, så er der sket

den lykkelige begivenhed at en

Havørne par har valgt at bygge på

øen Leammer, den kæmperstore

bunke grene der udgør reden ses

udmærket fra pumpehuset ved

dæmningen, og der er etableret en

zone omkring denne, hvor der gerne

skulle være ro, hvilket vil sige

minimal menneskelig aktivitet, den

sydlige grænse skærer stort set der

hvor vi fisker ud mod øen Kyholm,

så fisk med omtanke, eller lad være

indtil ungerne forhåbentlig kommer

frem, belønningen kommer

tifold tilbage, når man kan nyde

disse Nordens største ørne jage fisk

til dem selv og ungerne, det skulle

gerne ske i maj.

Fynske fiskere i Skjern,

og kæmpelaks i Varde

Weekenden var også tidspunktet

hvor den årlige forårstur fra Fiskeklubben

Nordfyn gik til Skjern å,

efter en lang vinter var det tretten

lettere ophidsede fiskere der blev

sluppet løs i det Vestjyske, alle bevæbnet

til tænderne med opsparet

vinterenergi, fluer, blink, spinnere

og alskens andet godt der skulle

lokke enhver nysgerrig Laks til

biddet, og ja fisk blev der fanget,

Kasper Wellendorph fra Odense

landede i fin stil en Laks på lige under

80 cm, der dog blev genudsat,

efter at have smagt på hans flue.

Efter sigende skulle det have været

en utrolig hyggelig tur, der gentages

i eftersommeren, hvor en

weekend atter er forhåndsbooket

hos de venlige værter derovre.

At der er masser af fisk i åen ses

på fangsterne, der er på 12 dage taget

130 Laks, og så er det store ryk

endda ikke kommet endnu, rigtig

mange af de fangede fisk er gammellaks,

altså fisk der har gydt,

men det tages da også dagligt flotte

blanklaks.

Lige syd for Skjern å ligger den anden

store Lakse å herhjemme, det

er Varde å, og i denne må man sige

at der er blevet fanget op til flere

storlaks siden premieren, faktisk

blev der på en og samme dag fanget

fisk på 18, 18,7 og 17 kg, og det

er noget nær en verdenssensation,

og rekord for åen, der netop nu er

ved at blive lagt tilbage i de gamle

slyngninger, et arbejde der skulle

afsluttes til efteråret, og herefter

medvirke til at sikre overlevelsen

af den yderst sjældne Snæbel, at

det så gavner alle andre rentvands

arter også det er jo bare et plus, for

os fiskere åbenbares mange nye

fine sving, og en betydelig bedre

gennemstrømning, da vandet ikke

mere stuves op i Karlsgårde sø.

Ny Bog om hjørnet

Så har han gjort det igen, fiskeren,

fotografen og jægeren Nils Svalebøg

Mogensen fra Krogsbølle, der

skrev bogen Langs Karup å, har nu

færdiggjort bogen Laksefiskeri i

Skjern å.

Da jeg har smugkikket tør jeg godt

love at bogen bliver et hit, blandt

folk for hvem Skjern å, er mere

end en almindelig å, gennem bogen

bevæger man sig fra tidernes

morgen, og frem til i dag, fiskeriet,

kongerne, naturen, fortid og nutid

er sammensat på Nils´s næsten

Saabyes´ke måde at skrive på, bogen

er på 144 sider, og jeg advarer,

starter man slippes bogen ikke før

den sidste side vendes.

U12 fynsmestre

i eliterækken

Lars Duvander og hans U12

eliterække-piger fra Otterup

HK blev i pausen af Otterups

2. divisionsherrers oprykningskamp

mod Næstved

Herlufsholm, hædret for fynsmesterskabet

af John Kruse fra

FHF med pokal, medaljer og

klapsalver.

-Men det var godt nok

spændende, fortæller træner

Lars Duvander.

MORUD: Fire hold, otte spillere

og 71 spillere fra Morud

IF’s fodboldafdeling benyttede

påsken til at drage til en

stor turnering i udlandet, hvor

byen Almere ved Amsterdam

var vært for Holland Cup 3.-4.

april.

Størst succes havde U19-

holdet, der kunne tage hjem

med den største pokal for en

finalesejr 2-1 over US Pianenghese

fra Italien, som Morud

FODBOLD, HERRE SE-

RIE 2 PULJE 1, KRFK-

ALLESØ 2-0 (1-0): KRFK

holdt fast i førstepladsen og

sagde måske farvel til Allesø i

kampen om oprykning. I hvert

fald har Allesø nu fire point op

til KRFK for en kamp mere.

Allesø fik ellers vendt en skidt

start, hvor KRFK burde have

været foran med tre inden for

det første kvarter, da Thomas

Meier to gange var spillet blank

foran kassen af Jeppe Vinther.

Det blev dog ved Nicolai Nielsens

enlige føringstræffer efter

fem minutter. Langsomt kom

Allesø tilbage, men nærmere

end en enkelt friløber til René

Jensen, som dog sendte den

over mål, kom de ikke. I stedet

lukkede Benjamin Sørensen

ballet, da han i det 90. minut

sendte Jesper Pedersens tværball

i nettet til 2-0.

-Vi solgte os dyrt, mente Allesøs

træner Palle Rasmussen

efter nederlaget, som han dog

tog flere gode ting med fra. Det

unge hold har tiden for sig.

I den anden lejr var Peter

Rask især tilfreds med forsvaret,

som skal finde benene efter

Michael Johansens skulderoperation.

-Men det er ikke sådan her

vi bliver tophold, erkendte træneren

med adresse til det fremadrettede

spil. (AR)

KRFK´s Jeppe Vinther (orange)

og Allesøs Jens Christian Carlson

i en hidsig duel. Foto: Arne Rasmussen

-Havde vi tabt til Svendborg

i den sidste kamp var vi

blevet nummer fem. Men fra

at være bagud med fire med 8

min. igen gik vi frem og vandt

med fem mål – og så sluttede

vi på førstepladsen a point med

Thurø, som vi var indbyrdes

bedre end.

(AR)

John Kruse deler medaljer ud til fynsmestrene. Foto: Arne Rasmussen.

Morud IF på tur med ungdommen

Nyt tøj til

Skamby-damer

Skambys fodbolddamer har i et

par år kun spillet 7-mands fodbold,

men nu har gode sæsoner

både spillemæssigt og socialt

igen bragt holdet på den store

bane.

Og det har Bogense Hotel,

Skamby El, Elite i Skamby

samt Intersport i Otterup valgt

at belønne med en træningssæt

i de rigtige tøsefarver, så holdet

kan se professionelt ud, også

under træningen.

Og det er ikke kun tøjet,

der har feminine nuancer, for

selv boldene er valgt i samme

lyserøde farve, så ingen i klubben

er i tvivl om, hvor sagerne

hører til.

Klubbens repræsentanter

og træner Pernille Nielsen er

selvfølgelig også stolte, over at

de kan markedsføre klubben i

de flotte nye spillesæt på bedste

vis.

(fkr)

havde spillet uafgjort 1-1 med i

indledende pulje.

Derudover var der kampe

mod hold fra Belgien, Holland

og Skotland, så måske skyldtes

succesen også, at den tidligere

OB-spiller og nuværende Morudtræner

Steen Nedergaard

har kunne bidrage med gode

tips og erfaringen fra egne

Europacupkampe.

Truppen er nu virkelig

blevet toptunet inden forårssæsonen,

selv om stævnet

også bragte et par skader, som

måske kommer til at hæmme

truppen nogle uger.

Det skal også nævnes, at

klubbens U16-pigehold klarede

det rigtigt flot. For selv om

holdet deltog i U18-rækken,

så formåede pigerne at blive

nr. 3 i rækken med tre sejre og

kun to nederlag i en pulje med

syv hold. Holdet opnåede bl.a.

uafgjort mod vinderne, hollænderne

med det mundrette

navn SC-’t Gooi

U13 og U15 drengene var

også med og de fik en jævn fordeling

af sejre og nederlag, men

alle kan nu se tilbage på fantastiske

dage, både på fodboldbanen

med 6-7 kampe hver på få

dage og ikke mindst samværet

holdene imellem. (fkr)

Skambys damehold i nyt outfit. Træner Pernille Nielsen yderst til højre

er glad for holdets nye træningssæt, som også er med til at samle holdet.


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

37

Se flere billeder på

www.ugeavisennordfyn.dk

Panterne tog sølv

Banen ved Otterup

Skole er også åbnet for

et nyt hold

SPORT

Træningen fortsætter nu på uformindsket styrke frem mod nye opgaver

– her ses sølvpokalen i baggrunden ved første træning efter triumfen i

Hjordkjær. Foto: Arne Rasmussen

RULLEHOCKEY: Lørdag

før påske drog Otterup Black

Panthers skrappe rullehockeydrenge

til Hjordkjær i Sønderjylland

til en dansk-tysk

turnering for seniorer – uagtet

Otterup-panternes unge alder.

Men den netop ansatte træner

André Stejlsted, som selv

har været professionel i England,

havde fået indstillet de

unges bremse- og skudteknik

og sat dem mentalt op til en

toppræstation.

Otterup-panterne indledte

derfor med tre sejre – heraf en

på 7-0 over Flensborg! Og efter

en lang dag kunne regnskabet

gøres op – kun et enkelt nederlag

blev det til. Kolding var

de eneste, som med en 2-0 sejr

overmatchede Otterup Black

Panthers, som til gengæld kunne

glæde sig over, at de slog ærkerivalerne

fra Fredericia med

4-1 i sidste kamp.

Den lange dag med de hårde

kampe gav en flot andenplads

og sølvpokalen kunne stolt hæves

over hovederne på de letbenede

Otterup-pantere!

Træningen fortsætter nu på

uformindsket styrke frem mod

nye opgaver. I torsdags kl. 16-

17 startede et begynderhold for

spillere på 9 år og opad – lige

inden de store gik på træningsbanen

kl. 17.

-Hvis der skulle være nogen,

der har lyst til at prøve at spille

rullehockey er de velkomne,

lyder det fra Otterup Black

Panthers, som gerne udlåner

udstyr, så man kan prøve spillet

af.

Arne Rasmussen

Otterup tog de to første stik

HÅNDBOLD, OPRYK-

NINGSSPIL TIL 1. DIVI-

SION HERRER, OTTERUP

HK-NÆSTVED/HER-

LUFSHOLM 33-19 (17-11)

OG MØLLE – OTTERUP

HK 23-31 (9-12): Det ser

for alvor ud til, at Otterup har

fundet tændingen her hvor

det går løs i oprykningsspillet.

I hvert fald har holdet i de to

første kampe spillet noget af

det bedste i år. I begge kampe

har bageste mand, Frank Mikkelsen

i målet, dannet levende

plankeværk og dermed sørget

for en god bassis til det fremadrettede,

som især mod Næstved

Herlufsholm var fremragende

med lynhurtige kontraer og

gode afslutninger fra fløjene –

alene Emil Drejer nettede syv

gange fra spids vinkel.

Et nyt hold for spillere fra 9 år og

opad prøvede rullehockeyens velsignelser.

(Privatfoto)

Otterups Morten Andreasen (t.v.)

og Rune Kingo holdt forsvaret tæt

mod Næstved. Foto: Arne Rasmussen

Med Rasmus Bossen indkaldt

til de vigtige oprykningskampe

har forsvarsspillet også

fået en facet ekstra og i torsdagens

opgør i Rækker Mølle var

der – efter en skidt start - kun

ét hold på banen: Otterup!

-Det var virkelig et svendestykke.

Igen viste alle, at de har

lysten og evnen til at vinde de

her kampe, bemærkede træner

Sune Gren, som udover

målmanden også fremhævede

Morten Axelsens vinderinstinkt.

Næste kamp i Otterups vej

mod oprykning er på onsdag,

når Rækker Mølle kommer til

returopgøret i Otterup inden

sidste returopgør i Næstved

Herlufsholm på søndag. Meget

skal gå galt hvis ikke der venter

Otterup kampe mod nedrykningskandidaterne

i 1. div. - fra

Ribe eller Tønder.

(AR)

Lunde kæmpede sig tilbage efter

pausen, men point mod Aab blev

det ikke til.

BOGENSE CYKELKLUB

Ekstraordinær generalforsamling

tirsdag d. 4. maj 2010 kl. 20.00 (efter træning)

Bogense Medborgerhus (Klubhuset)

Gyldensteensvej 24, Bogense

På grund af forfald i bestyrelsen, skal der vælges

en ny samlet bestyrelse, samt suppleanter.

DE GLADE POTER

Så er foråret kommet og poterne skal ud af deres skjul. De trænger til luft og træning

efter denne kolde vinter.

Jeg starter hvalpetræning op fra 15.04.10 kl 17.30 på Ullerupvej 81, 5485 Skamby.

Træningen vil være over 8 gange hvor vi vil have fokus på socialisering og miljøtræning,

kontakt, balance/motorik, næsearbejde og ikke mindst masser af tid til leg - som er en

væsentlig faktor og vigtigt del for en lille hvalp.

Så har du en hvalp på 8 til ca 20 uger eller er du bare nysgerrig så kom og hør nærmere.

Voksne hunde og deres ejere er også velkomne til en snak om træningsmuligheder.

Glæder mig til at se jer og byde velkommen på grønt areal og i landlige omgivelser!

Hundehilsner Christina Andersen

Uddannet professionel hundeinstruktør hos cand. psych hundepsykolog Lone Greva

SPORTSNYHEDER

Arne Rasmussen

Sportsjournalist, Tlf. 26 41 05 90

arra@fynskemedier.dk

Se flere billeder på

www.ugeavisennordfyn.dk

Ring eller

mail til:

Flemming Kristensen

Sportsjournalist, Tlf. 64 85 19 99

fkr@fyens.dk

Lunde tabte kampen inden pausen

DAME 1. DIVISION, LUN-

DE - AAB 1-2 (0-2): Lunde

kom skidt fra start og spillede

med for mange fejl inden pausen.

Et højt pres fra Aab og et

Lundehold som stod langt

tilbage på egen halvdel og

ikke kunne holde fat i bolden,

sådan så det ud før pausen og

det gav også udeholdet fra Alborg

to mål at holde pause på.

Begge mål kunne måske have

været undgået med lidt mere

parathed i forsvaret og på målmandsposten.

Efter pausen fik hjemmeholdet

Cecilia Sedat på banen

og det gav mere spil fremad og

flere forsøg på gæsternes målmand,

men helt farlige blev

Lunde ikke, også selvom Betina

Lyngsaa fik muligheden og

brændte tæt på mål.

Kort før tid fik Louise Hemmingsen

scoret flot med hovedet,

men ikke nok til at Lunde

fik point på kontoen.

(paer)

RIFFEL-

INDSKYDNING

Slusemøllen - Lørdag den 17. april 2010.

Otterup & Omegns og Krogsbølle Sogns Jagtforeninger

afholder riffelindskydning på Slusemøllen,

så jægerne kan blive klartil bukkejagten.

Riffelindskydning fra kl. 9-12

Mærkeskydning fra kl. 13-16

Kom og vær med, det bliver en kanon dag,

med hyggeligt, socialt samvær.

Husk madpakken, da der vil være mulighed

for at købe øl, vand og pølser.

Lars Thyrsted og Lars Olsen vil være behjælpelig

med indskydningen.

Jagttegn og våbentilladelse skal medbringes.

På gensyn

Riffelkordinator Lars Skaaning


38

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Fokus ligger på

hunde og hygge

Lars Mortensen er ny formand for Bederslev Jagtforening

BEDERSLEV: Det nære tæller

meget for jægerne i Bederslev.

Her hygger man sig ofte

over et spil kort og nogle gode

jagthistorier, og alle kender

alle.

Mens naboerne i Otterup

og Omegns Jagtforening kan

prale med at have rundet de

500 medlemmer, så holder

medlemstallet i Bederslev sig

stabilt på under en tiendedel -

godt 40 A-medlemmer og lige

så mange B-medlemmer.

- Vi kan egentlig godt lide,

at det hele er på et plan, hvor

vi kan følge med. Vi har et

fortrinligt samarbejde gennem

DE 4, hvor vi kan være med

til at skabe nogle af de arrangementer

som en lille forening

ikke kan klare alene. De gør

jo et fantastisk aktivt arbejde i

Otterup, siger Lars Mortensen,

der er nyvalgt formand for Bederslev

Jagtforening og som i

nogle år da også har haft med

hundearbejdet i den store naboforening

at gøre.

Tilflytter fra Jylland

47-årige Lars Mortensen blev

enstemmigt valgt på generalforsamlingen,

efter at foreningens

formand gennem 18 år,

Arne Jakobsen, ønskede at

stoppe på den nyligt afholdte

generalforsamling.

Egentlig er han tilflytter

- kom til Nordfyn fra Fredericia

for 10 år siden - men Lars

Mortensen har altid følt sig

godt modtaget i det lille samfund.

- Der er en særlig omsorg for

hinanden, synes jeg. Naboen

ringer for eksempel altid lige

inden han kører ud og spreder

gylle, og man er i det hele

taget sammen om tingene på

en anden måde, siger han, der

til daglig er lærer på efterskolen

ved Klintebjerg, hvor han

blandt andet også underviser

Lars Mortensen og labradoren Freddie får familielivet til at gå op med jagtinteressen. Lats Mortensen har været

bidt af jagten siden han som barn var med en onkel på jagt.

Foto: Thomas Gregersen

KURT ANDERSEN · DEN GAMLE KØBMANDSGAARD, BOGENSE:

»UgeAvisen Nordfyn og Fyens Stiftstidende er de bedste medier

at annoncere i. Der findes ikke medier, der dækker bedre og

samtidig er det gode lokalaviser som mange ser og læser.

Vi annoncerer for at tiltrække kunder og vise, hvad butikken har at

tilbyde. Vi har kunder der kommer fra hele Fyn.

Faktisk har vi i disse krisetider skruet op for annonceringen og det

har vist sig at ha’ en positiv effekt på omsætningen!

Det betaler sig at kontakte annonceafdelingen!«

65455700-63452500

uanannonce@fynskemedier.dk

DETER

HER

MIN ANNONCE HAR

STØRST OPMÆRKSOMHED!

i jagt og fiskeri. Selvom Lars

Mortensen har nogle idéer i

støbeskeen, så skal han som

ny formand ikke ud og revolutionere

den gamle forening,

der næste år kan fejre 80 års

jubilæum.

- Vi skal holde fast i at skabe

de gode oplevelser, der styrker

fællesskabet i foreningen, og

sørge for at der er den rigtige

balance i tingene. Vi har nogle

lokale lodsejere, der er meget

Skamby

Boldklub

– En ven i

nøden

DEBAT: Med moder naturs

onde lune gik vi på Morud IF`s

U15 drenge hold, med bange

anelser for en total ødelagt

optakt til forårets turnering i

fodbold.

Med et forbud mod at træne

på egne baner og med et hav af

lukkede baner rundt omkring,

så både træning og træningskampe

ud til at være ganske

umulige at kunne gennemføre.

Bedre blev det ikke, da vi blev

nød til at aflyse vores to første

VEFLINGE: Veflinges U15 piger

fik sidst i marts en stor oplevelse,

da holdet var draget til

Vejle, for først at følge damelandsholdets

kamp mod Bulgarien

og derefter spille kamp

mod Vejles U15 piger.

Lørdag middag var der

afgang i god tid før landskampen,

og de røde-hvide

fodboldstjerner kørte helt over

Bulgarien og vandt med 9-0,

så der var masser af klapsalver

fra Veflingefolket til idolerne

på banen.

opmærksomme på at opretholde

bæredygtige bestande og

bevare de remisser, der er nødvendige

for vildtet. Og så ligger

hundearbejdet mig meget

på sinde, for det bliver nogle

gange lidt forsømt, mener den

nye formand.

planlagte træningskampe. Vi

startede med at løbetræne,

men der er grænser for hvor

længe drenge i 15 års alderen

gider løbe op og ned af de mindre

gader i Morud by.

Så gode råd var dyre og

panderynkerne blev dybere og

dybere. Det var der, at vi tilfældigt

fandt ud af, at de ovre

i Skamby har været så fornuftige

at samle alt deres træning i

klubben om tirsdagen og torsdagen.

Vi skyndte os at ringe til

dem og fik en aftale i stand, så

vi kunne træne på deres gamle

grusbane om mandagen og om

onsdagen så længe vi ønskede

det.

Banen var ganske god, taget

det dårlige vejr i betragtning og

vi har fået trænet nogle rigtig

gode træningspas derovre.

Så vi vil gerne sige mange,

mange tak for hjælpen til

Skamby Boldklub for lån af

Stor dag for Veflingepiger

Sidst på dagen stod den så

på træningskamp mod Vejles

piger, der har flere landsholdsspillere

på holdet. Kampen

foregik på kunstgræs, hvilket

også var helt nyt for Veflingepigerne,

men de tog kampen flot

op mod overmagten, og værterne

fik først scoret efter 20

minutter og igen et par gange

før pausen og ditto efter.

Men en god oplevelse

for Veflinges trætte piger og

trænerne Jury Jørgensen og

Torben Eriksen, og holdet fik

En indsats

for ungdommen

Som far til fem børn i alderen

8 til 17 år, har Lars Mortensen

gjort sit til at skaffe unge

medlemmer til foreningen,

hvor gennemsnitsalderen ellers

er ved at være lidt høj. I hvert

fald er et par af børnene lige nu

interesseret i det jagtmæssige

arbejde med familiens labrador

Freddie.

DE 4 jagtforeninger i samarbejdet

er Bederslev - Uggerslev/

Nr. Højrup - Otterup og Omegns

Jagtforening, samt Krogsbølle

Sogns Jagtforening. Thgr

deres træningsbane i marts måned.

På falderebet skal der også

lige lyde en stor tak til alle de

forældre, der har kørt frem og

tilbage fra Morud to gange om

ugen. Det var en større opgave

at få puslespillet til at gå op,

men det lykkedes i sidste ende.

Chresten Clemmensen &

Lars Hauge

Trænere for Morud IF – U15

drenge

såmænd tilbud om at komme

og træne med Vejles piger i

løbet af sæsonen, så mon ikke,

at vi snart kan forvente en spiller

fra Veflinge på det danske

landshold.

Og præcis som da de danske

herrer havde succes ved EM i

92, så blev en dejlig fodbolddag

selvfølgelig afsluttet med et

besøg hos McDonald, hvor de

mange indtryk kunne fordøjes

sammen med maden.

(fkr)


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

39

Fordele og

ulemper

ved demobiler

Man skal se sig for, råder

FDM

DEMOBILER: Demobiler

er populære som aldrig før.

Mange fristes af tilbuddet på

en demobil, men FDM råder

køberne til at se sig for, for der

er mange faldgruber, fortæller

bilistforeningen i en pressemeddelelse.

Bare få hundrede kilometer

på tælleren, en pris væsentlig

lavere end listeprisen, godt

med ekstraudstyr og levering

her og nu. Bilforhandlernes demonstrationsbiler

er ikke uden

grund populære. Men hvad der

umiddelbart lyder som et godt

tilbud, kan vise sig langt fra at

være det.

Det skriver FDMs medlemsblad

Motor, der i sit nye

nummer har set nærmere på

fordele og ulemper ved demobilerne.

- Lad være med kun at sammenligne

med den pris, der

findes på prislisterne, for de er

ofte højere end det, man kan

handle sig til. Hvis bilen har

stået længe og skal sælges igen

inden for få år, har den mistet

stor værdi, og set i det lys kan

rabatten ved en demobil hurtig

blive for lille, siger bilteknisk

redaktør ved Motor, Søren W.

Rasmussen.

Han mener derfor ikke,

man alene skal lade sig lokke

over udsigten til en stor rabat

men forhandle f.eks. anhængertræk,

vinterdæk eller lignende

med i prisen.

GODE TILBUD

Audi A6 2,6 Limosine

94 15’’ alufælge - airc - fuldaut. klima

- c.lås - startspærre - højdejust.

forsæde - el-soltag- elruder og

spejle - tågelygter - abs - servo -

sænket undervogn - service ok -

aft. træk - sædevarme -

cd/radio - db. airbags...49.800

Audi 80 2,3 E Limosine

93 Servo-trækcentrallås

......................49.800

Mitsubishi Carisma 1,8 GDi

98 Centrallås - elruder -

aircon............................39.800

Audi 80 2,0 E

91 Centrallås - aluhjul -

lev. nysynet -.................24.800

Audi 80 2,0

92 Servo-træknysynet

- afh.................19.800

Trailere til priser

fra 3.695 kr.

Veflinge Autoservice

Tlf.64801265

www.veflingeauto.dk

MOTOR

En billig demobil kan ende med at blive en dyr fornøjelse, advarer

FDM.

Også jurist hos FDM, Casper

Schad, påpeger ting omkring

demobiler, man bør være opmærksom

på, inden slutsedlen

skrives under.

- Man bør især være opmærksom

på, hvornår bilen er

indregistreret første gang. Hvis

bilen er indregistreret for over

et halvt år siden eller mere,

så har man mistet en stor del

af fabriksgarantien, hvis den

06/96NissanPrimera1,6Top-Line4-dørs,servo,cd/radio,træk,..................113.......kr.39.800

02/97NissanPrimera1,6LX4-dørs,servo,15”alufælge,træk,.......................146.......kr.39.800

03/96NissanAlmera1,4GX5-dørsrød,servo,abs,airbag,..............................149.......kr.39.800

04/98NissanPrimera1,6GX5-dørs,aircon,servo,træk, ................................139......kr. 49.800

01/99RenaultLaguna1,6RN5-dørs,aircon,servo,træk, ...............................195...... kr.49.800

03/06ChevroletTacuma1,6SXVan,A/C,servo,momsfri, ................................54...... kr.54.800

03/99ToyotaCorolla1,3st.car,servo,abs,cd/radio,træk, ...............................234...... kr.59.800

12/00Peugeot4062,2TSSt.car,klima,fartpilot,kørecomp.,træk ................256...... kr.64.800

09/00NissanAlmera2,2diesel5-dørsservo,ABS,4-airbags,c-låse,træk.....256 .....kr. 79.800

03/07ChevroletLacetti1,4SX,5-dørs,aircon.,cd/radio,træk ......................... 54.......kr.86.800

09/02NissanPrimera1,8Acenta5-dørs,klima,6-airbags,altiel,træk........180.......kr.99.800

Yderligereinfoogbillederpåwww.brenderupbiler.dk

Harduennyerebilogvilfrigøre”bilkroner”- givervigernepengeinytte.

BRENDERUP BILER

v/ ERIK JUL JAKOBSEN

RUGÅRDSVEJ228·5464BRENDERUP·TELEFON64441200

02/03NissanMicra1,4Tekna

Aircon,nøglefribetjening,infocenter,

cd/radio,sædevarme,

træk............................km112 kr.74.800

Åbent:

Man-tors.kl.8.30-17.00

Fredag8.30-16.00

Søndag13.00-17.00

Vi ”dækker”

alle modeller

Service og

reparation af

alle bilmærker

- også inden

for garantiperioden

Bli’r ik’ billiger’

4 x dæk kun 2.499,-

Str. 195/65R15 inkl. montering,

afbalancering, miljøafgift og 4 nye ventiler

Vi passer godt på din bil!

Søndersø Nordfyns Antirust..................... 6222 5406

Bogense Nørreby Autoværksted ............ 6486 1500

f.eks. kun dækker i to år, siger

Casper Schad.

Derudover risikerer man

at miste en stor del af bilens

værdi, hvis den totalskades indenfor

det første år. Forhandleren

er nemlig registreret som

første ejer, så reelt køber man

en brugt bil og kan derfor ikke

få fuld erstatning, som hvis den

havde været ny.

Service Partner

Åbenthverdage10-17.Søndagåbenkl.13.00-16.00.Lørdaglukket

VI MANGLER BILER CA. 10-15 STK, REGULÆRE KØBES I REN HANDEL KONTANT

FINANS. FRA FAST RENTE 5,75% - FLERE TILBUD/FOTO: WWW.MARCUSSEN-BILER.DK

Personbiler og st. car

11/09 Mazda 6 2,2 DE 163 hk

Advance st. car, 2 zonet klima,

6-gear, fartpilot, 17” alu.-f. 6x airbag.

4x el-ruder ESP, alt i udstyr,

nypris ca. 385.000

diesel partikkelfilter, som ny

kmkun9000....................344.500

DIESEL

PARTIKKEL-

FILTER

10/09 Ford focus 1,6 TDCi 109

hk Econetic

5-d, 1-ejer, ikke ryger, service ok,

2 zonet klima, fartpilot, kørecomputer,

elruder + spejle, mørktonede

ruder, 23,3 km/l, sædevarme, sidste

nye model, meget mere udstyr,

nypris 283.000

som ny km kun 9000......234.500

9/09 Ford Focus 1,6 TDCi 90

hk, trend collection st. car

champagnemetal, 1-ejer, ikke ryger

, service ok, 2 zonet klimaanlæg,

køl i handskerum, fj. bj c-lås,

fartpilot, kørecomputer, 6 x airbag,

ESP, CD, meget mere udstyr, som

ny km kun 7.000........... 209.500

2010 model ford fiesta 1,6 TDCI

econetic 5-d reg. 12/09, gråmetal,

patikkelfilter, 27 km7l, Esp, 4xairbag,

CD, elruder + spejle, sædevarme,

km kun 8000 ...... 169.500

5/08 Ford Focus 1,4 Trend 80 hk

3-d, aircon, ny model, fj. bj c-lås,

mindter-armlæn, sædevarme, opv.

forrude, 1-ejer, ikke ryger, service

ok, træk til 1200 kg, ny pris kr.

218.000,

km 20.000..................... 159.500

9/09 Mazda 2 1,6 Diesel 90 hk

5-d, sortmetal, aircon. el-ruder og

el-spejle, sædevarme, CD/Radio

med ratbetjening, fj. bet. c.lås

som fabriksny, fortsat fa. garanti

km kun 6000..................159.500

7/09 Ford Fiesta 1,25 Trend

5-d sølvmetal, 60 hk, aircon. elruder

+ spejle, ESP, ny model, sædevarme,

fortsat fab. garanti. CD/

Radio km 17.000...............139.500

MARCUSSEN

6/04 Ford Mondeo 1,8 Trend

4-d, 125 hk, champagnemetal, fj.

betj. c-lås, opv. forrude, 6 x airbag,

elruder + spejle, tågelygter,

ikke ryger, klimaanlæg, service

ok, meget velholdt, træk, udstyr.

Kun 62.000 km..............139.500

6/04 Golf 1,4 75 hk Trendline,

3-d, Dk-pakke, fartpilot, esp, 8 x

airbags, fj.be. c-lås, kørecomputer,

elruder + spejle, rødmetal, servo,

1-ejer, ikke ryger, service ok, tandrem

skiftet, meget velholdt. Km

82.000 ..........................117.500

6/08 Opel Agila 1,2 rød, servo,

elruder, c-lås, 4 x airbag, ny model,

1 ejer, km kun 35.000...104.500

02 model Ford Mondeo 2,0

Trend st. car lyseblåmetal, klimaanlæg,

fj.bt c-lås, opvarmet

forrude, 6xairbag, elruder + spejle,

tågelygter, træk, ny kobling,

sædevarme, alu-fælge nysynet,

km 162.000.................99.500

12/06 Ford Fiesta 1,3 i cool model

ambiente, 5-d, aircon., fj.be.

c-lås, 4 x airbags, sædevarme,

alu-fælge, elruder, cd, 1-ejer, ikke

ryger, service ok, nye vinterdæk,

Km kun 15.000.................99.500

12/06 Ford fiesta 1,3 Ambiente

5-d cool model

aircon. fj. bt c-lås, sædevarme, 4

x airbag, elruder + spejle, servo,

1-ejer, ikke ryger, service ok, aluf.

med nye dæk, velh.

34.000 km........................99.500

2/04 Peugeot 307 1,6 st. car

5-d, sortmetal, aircon. elruder, sædevarme,

træk, 1-ejer, service ok,

nysynet, velholdt bil

122.000 km..................... 94.500

LEV.OMK. KUN 2.500

3/98 Ford Puma 1,7 125 hk,

1-ejer, underv. beh. 4 gange, elruder

og el-spejle, alu fælge på

sommer hjul og alm. vinterhjul.

Service ok., ikke ryger, km garanti

kun 87.000.......................68.500

6/06 Citroen C1 1,0 i

5-d, rød, 1-ejer, service ok,

elruder, CD, sommer/vinterhjul,

ikke ryger

71.000 km.......................67.500

8/00 Ford Focus 1,6 trend st.

car. sølvmetal, elruder, sædevarme,

træk til 1200 kg, service ok,

velh. 190.000 km.............64.500

4/98 ford Mondeo 2,5 V6 st. car,

1 ejer, aircon. træk til 1500 kg, lige

istandgjort, nysynet , ny kobling

og tandrem......................59.500

SOLGT

3/95 ford escort 1,3 3-d

gråmetal, 1-ejer, sædevarme, service

ok, træk til 1200 kg, meget

velh. km garanti 61.000 underv.

beh. lev. nysynet...............33.500

FLERE TILBUD / FOTO:

WWW.MARCUSSEN-BILER.DK

Varevogne og 4x4

8/06 Kia Sorento 2,5 CRDi EX

4x4 , specialmodel Silver Edition,

sølvmetal, aircon., træk til 2800

kg, km 56.000 4xnyedækalufælge,

service ok. lev. nys. udstyr

m.m. momsfri................ 129.500

4/07 Suzuki Grand Vitara 2,0

GLX4x4Van5-dbenzin, nøglefri

betjening, elruder + spejle, ESP,

alu-f, fuldaut. klima, sorte ruder i

bag, meget mere udstyr, velh.

km 48.000........momsfri 119.500

AUTOMOBILER

Jyllandsvej 1, Bogense · 6441 0434 · Mogens Marcussen: 2068 6671 · Peter Marcussen: 4053 6429


40

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Velkommentilåbenthusden17.-18.aprilkl.11-16

NyMazda2frakr.139.992

Ny Mazda 5

fra kr. 289.992

Ny Mazda 3

fra kr. 216.404

Ny Mazda 6

fra kr. 270.000

DIESEL

DIESEL

2010Mazda21,3Advance5-dørs

Aircond, eludstyr, cd-stereo,

ESP m.m...................................1 144.900

2009Mazda21,6DEAdvance5-dørs

Aircond, eludstyr, cd-stereo,

ESP m.m................................. 10 159.900

2009Mazda31,6DEAdvance5-dørs

Aircond, eludstyr, cd-stereo, ESP,

16” aluf, aft-træk.................... 13 229.900

2009Mazda52,0Inclusive

Aluf, 6-gear, aut-klima, eludstyr,

ESP + meget mere...................2 284.900

SOLGT

DIESEL

2009Mazda62,0Advance5-dørs

17”aluf,2-zoneklima,fartpilot,

eludstyr, ESP + meget mere....1 289.900

2009Mazda62,0SportAut.-gear4-dørs

18”aluf,2-zoneklima,fartpilot,

eludstyr, dellæder, aft-træk ......4 309.900

2010Mazda62,2DE125GO5-dørs,

16” aluf, aircond, eludstyr,

ESP m.m...................................1 289.900

2010MazdaCX9IAWD3,7Aut.

6-personers, sortmetal, alt i

udstyr, som ny..........................1 599.900

Melfar Bil-Center a-s

Værkstedsvej20·5500Middelfart·Tlf.63415070·www.melfar-bilcenter.dk


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

41

Velkommentilåbenthusden17.-18.aprilkl.11-16

pagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampa

Alto GL Aircon

Aircondition, cd-radio, el-ruder,

fjernbetjent centrallås, 6 airbags, ESP

Kun kr. 108.990

Swift 1.3 Style 5-dørs

Alcantara® indtræk, tågelygter,

kromdetaljer for kun kr. 1.000 ekstra

Kun kr. 147.990

Splash City 1.0 GLS

Navigation, parkeringssensor

og sidelister uden merpris

Kun kr. 128.990

SX CombiBack 1.6 Style

Fuldautomatisk klimaanlæg, alu-fælge

skørtesæt, hækspoiler, nøglefri, tågelygter

Kun kr. 184.990

Næse for at få mere for pengene? Velkommen til Åbent Hus 17.-18. april fra kl. 11-16

Ganske rigtigt! Du har fået færten af gode

aircondition, ekstra designdetaljer, luksus-

så de gode tilbud også holder udgifterne

tilbud. Og ja, udover alle vores kendte

indtræk i Alcantara og andet vi lige nu

nede i fremtiden. Vi har gode nyheder til de

modeller introducerer vi nu fire

nye kam-

sælger for næsten ingen penge. Som i andre

fleste – lige fra den økonomiske Alto til den

pagnemodeller, hvor du får ekstra meget for

pengene. Det er vel at mærke udstyr som

Suzuki’er får du selvfølgelig en attraktiv

benzinøkonomi og lav ejerafgift med i købet,

familievenlige SX CombiBack. Så stik næsen

forbi til Åbent Hus d. 17.-18. april.

Her får du råd til en ordentlig bil

Alto GL Aircon

Splash City 1.0

Swift Style 1.3

SX CombiBack Style

Priserne er ekskl. lev. omk (kr. 3.680) og evt. metallak. Tilbud på bilerne er i begrænset antal. De viste modeller kører i hht. EU-normen mellem 22,7 og 16,1 km/l ved blandet kørsel.

CO2-udslip: 103 - 143 gram pr. km. Bilerne er vist med ekstraudstyr.

GULE PLADER

2009 Suzuki Grand Vitara 2,0 SE 5-dørs

Aut-klima, fartpilot, eludstyr,

el-soltag, læder, ESP................1 289.900

2009 Suzuki Swift 1,5 GLS 5-dørs

Aircond, eludstyr, cd-stereo

ESP + meget mere................ 10 149.900

2009 Suzuki SX4 1,6 GL-J 5-dørs

Aircond, eludstyr, ESP

+ meget mere ..........................8 174.900

2007SuzukiLiana1,6GLXVan

Aluf,klima,eludstyr,cd-stereo,

momsfri.................................. 15 99.900

2008 Suzuki Splash 1,2 GLS 5-dørs

Aircond, eludstyr, ESP,

service ok............................... 18 124.900

2009SuzukiSplash1,3DDiS5-dørs

C-låse,elruder,elspejle,

ESP.......................................... 10 139.900

2009 Suzuki Swift 1,3 GL-A 3-dørs

C-låse,elruder,elspejle

+ meget mere ..........................5 124.900

2008 Suzuki Swift 1,3 GL-J 4WD 5-dørs

C-låse,elruder,elspejle,

cd-stereo................................ 19 129.900

Melfar Bil-Center a-s

Værkstedsvej20·5500Middelfart·Tlf.63415070·www.melfar-bilcenter.dk


42

MOTOR

Ny Ford til under

100.000 kroner

Ford Ka er blevet 10.000 kroner billigere

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

FORD: Ford har kappet næsten

10.000 kroner af prisen

for en ny Ford Ka, for at komme

ned under den magiske

100.000 kroners grænse for

en ny bil. Med en udsalgspris

på blot 99.950 kroner for en

spritny Ford Ka Trend, har

Ford for alvor meldt sig ind i

kampen på det store danske

småbils-marked. Og som en

særlig start, tilbyder Ford gratis

ekstraudstyr til de 200 første,

som skriver under på en købskontrakt

i hele april måned,

oplyser den danske importør

af Ford.

Hård konkurrence

Prissænkningen på den nye

Ford Ka, er et bevidst forsøg på

at fastholde Fords position som

et af de mest solgte bilmærker i

Danmark.

- Vi skal simpelthen være

til stede med et konkurrencedygtigt

tilbud til de stadig flere

danskere, som vælger en økonomisk

mini-bil til at dække

deres transportbehov. De små

biler tegner sig allerede for næsten

50 procent af det samlede

salg af nye biler i Danmark.

Derfor er konkurrencen benhård

og, rent psykologisk, er

det blevet uhyre vigtigt, at kunne

tilbyde en ny bil til under

100.000 kroner forklarer Fords

pressechef Lene Dahlquist

Seks airbags

Ford Ka Trend til 99.950 kroner

byder på hastighedsalarm,

indfarvede kofangere, seks

airbags, ESP inkl. bakkestartassistance,

ISOFIX barnesædebeslag

og ABS bremser.

De første 200 kunder, der

køber en Ford Ka Trend eller

en Ford Ka Trend+ i april måned,

får en udstyrspakke indeholdende

radio/CD-afspiller

samt enten en Parrot MKi

9100 telefon- og musiksystem

eller en Garmin Nüvi 765

navigation uden merpris. Pakkerne

repræsenterer en værdi

på op til 4.980 kroner.

Der er ekstra udstyr for 5.000 kroner til de 200 første kunder, der køber en Ford Ka i april.

agnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemodeller Suzuki kampagnemo

Alto GL Aircon

Aircondition, cd-radio, el-ruder,

fjernbetjent centrallås, 6 airbags, ESP

Kun kr. 108.990

Alto fåes fra 94.990

Næse for at få mere for pengene? Velkommen til Åbent Hus 17.-18. april fra kl. 11-16

Ganske rigtigt! Du har fået færten af gode

tilbud. Og ja, udover alle vores kendte

modeller introducerer vi nu fire nye kampagnemodeller,

hvor du får ekstra meget for

pengene. Det er vel at mærke udstyr som

Swift 1.3 Style 5-dørs

Alcantara® indtræk, tågelygter,

kromdetaljer for kun kr. 1.000 ekstra

Kun kr. 147.990

Swift fåes fra 129.990

aircondition, ekstra designdetaljer, luksusindtræk

i Alcantara og andet vi lige nu

sælger for næsten ingen penge. Som i andre

Suzuki’er får du selvfølgelig en attraktiv

benzinøkonomi og lav ejerafgift med i købet,

Splash City 1.0 GLS

Navigation, parkeringssensor

og sidelister uden merpris

Kun kr. 128.990

Splash fåes fra 116.990

så de gode tilbud også holder udgifterne

nede i fremtiden. Vi har gode nyheder til de

fleste – lige fra den økonomiske Alto til den

familievenlige SX CombiBack. Så stik næsen

forbi til Åbent Hus d. 17.-18. april.

SX CombiBack 1.6 Style

Fuldautomatisk klimaanlæg, alu-fælge

skørtesæt, hækspoiler, nøglefri, tågelygter

Kun kr. 184.990

SX4 CombiBack fåes fra 159.990

Her får du råd til en ordentlig bil

Alto GL Aircon

Splash City 1.0

Swift Style 1.3

SX CombiBack Style

Svendborgvej 251 - Odense S

Tlf. 63 95 52 00

Priserne er ekskl. lev. omk (kr. 3.680) og evt. metallak. Tilbud på bilerne er i begrænset antal. De viste modeller kører i hht. EU-normen mellem 22,7 og 16,1 km/l ved blandet kørsel.

CO2-udslip: 103 - 143 gram pr. km. Bilerne er vist med ekstraudstyr.

Bilcenter Fyn A/S

Peder Wessels Vej 11 - Odense SØ

Tlf. 63 90 22 30

Bøjdenvej 6 - Nyborg

Tlf. 65 31 31 00

Odensevej 45 - Ringe

Tlf. 62 62 21 12


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

43

Dykkermasker i trafikundervisning

Falck-instruktør underviser eleverne i risikoen ved en højresvingende lastbil.

SIKKERHED: Danmarks

største trafiksikkerhedskampagne

henvendt til børn fra

2. - 4. klasse, Trafiksikkerhed

i Øjenhøjde 2010, tager nu et

utraditionelt middel i brug for

at lære børnene om de blinde

vinkler, der er i og omkring en

lastbil og om, hvor de skal være

særligt opmærksomme. Målet

er at lære børnene, hvordan de

omgås store lastbiler i trafikken.

Sikkerhed i øjenhøjde

Det er partnerne DTL, Falck,

3F Transport-gruppe, Danske

Fragtmænd, Volvo Lastvogne,

OK og Børneulykkesfonden,

der er i fuld gang med forberedelserne

til 8. sæson for Trafiksikkerhed

i Øjenhøjde, som

begynder her i foråret.

Kampagnen bliver styrket

med et nyt pædagogisk værktøj,

hvor eleverne, iført en

dykkermaske, får et ret præcist

billede af, hvad en blind vinkel

rent faktisk vil sige, når man

skal se sig til venstre eller til

højre.

Dykkermasken er et af flere

undervisningselementer i kampagnen.

Vigtigheden af at anvende

cykelhjelm demonstreres

med en minicykelhjem, hvor

et monteret æg ”overlever” at

falde på gulvet fra en udstrakt

hånd. Modellastbiler, vejkryds,

børn og cykler i skala 1:32 viser,

hvad der sker, når det hele

bliver set lidt fra oven. Særlig

opmærksomhed er påkrævet,

når det gælder, hvor man som

cyklist placerer sig i forhold til

et vogntogs svingbane i forbindelse

med et højresving.

Gratis veste

I en rigtig lastbil i skolegården

lærer børnene, hvordan trafikken

ser ud fra en lastbils førersæde

og hvordan de passer på

sig selv. Alle børn, der deltager

i kampagnen i 2010, vil få udleveret

gratis trafiksikkerhedsveste

og refleksbånd.

Siden år 2000 er 69 mennesker

blevet dræbt i højresvingsulykker,

hvor lastbiler har været

involveret. I 2007 var tallet

2 personer. I 2008 steg det til

11 og 2009 faldt det igen til 1

person.

Men allerede den 9. februar

i år havde vi igen en tragisk

højresvingsulykke ved Dybbølsbro

i København og det

understreger vigtigheden af, at

både denne kampagne, medier

og myndigheder skal holde

fokus og hele tiden gøre opmærksom

på problematikken

ved højresving.

Skolernes tilmelding til

2010 kampagnen er netop

påbegyndt med en annonce i

bladet Folkeskolen og som lærer

skal man være hurtigt ude,

da det normalt går stærkt med

at få fyldt programmet. Geografisk

fokuseres der i 2010 på

Vestsjælland og Fyn og skolekampagneperioden

er fra uge

15 til og med uge 20. Tilmelding

og yderlige information

om kampagnen kan ske på

www.trafiksikkerhed.info

Trænger bilen til

en ”overhaling”...!

Vi kan tilbyde:

Polering, lakforsegling

samt rengøring

både udvendigt og indvendigt.

Af person- og varebiler

for både privat og erhverv.

MOTOR





L O

Bilpleje

Lone Olsen

Ørkebyvej 18 · 5450 Otterup

Tlf. 21 45 40 81

Vi er Odense og Nordfyns billigste synshal

Åbningstider:

Man.-fredag:

8 00 -17 00.

Lørdag:

9 00 -13 00

VILLESTOFTE

BILSYN

Rugårdsvej 259 - 5210 Odense NV

Tlf. 66 16 83 53 - www.villestofte-bilsyn.dk

Miljømærkat

til Tyskland 150,-

Pris for syn 420,-

SPAR 105,-

Få din campingvogn

Tempo 100 godkendt 500,-

Vi tager også gerne

hånd om

din bil!

05 Skoda Octavia 2,0 TDi Elegance

5 døre, champagnemetal, 6 gear, 2 zone

klima, parkeringssensor, fartpilot,

kørecomputer, infocenter, fjernb. c.lås,

4x el-ruder, el-spejle, radio med cd-boks,

tågelygter, airbag, abs, esp, servo, hvide

blink, indfarvede kofangere, aftag. træk,

18,2 km/l, service OK,

meget velholdt

Km 176.000..............................159.900

07 Mazda 6 2,0 Touring st.car

5 døre, sortmetal, 6 gear, fuldaut.

klima, fjernb. c.lås, fartpilot,

multifunktionsrat, el-ruder, el-spejle, cd/

radio, bagagerumsdækken, tågelygter,

8 airbags, abs, antispin, esp, servo, hvide

blink, lygtevasker, indfarvede kofangere,

tagræling, aftag. træk,

service ok, pæn

Km 182.000..............................159.900

Pava er vejen frem når

det gælder

rustbeskyttelse!

Viking

Dæk

M. MADSEN

AUTOMOBILER

Værksted: Åbakkevej 1, Morud

Udstilling: Rugårdsvej 763, Morud

Tlf.65964855

mobil 51 26 00 88

6/00 Mercedes SLK230 2,3 Komp.

2 døre, sølvmetal, læderindtræk, a/c,

fjernb. c.lås, startspærre, sædevarme,

el-ruder, el-spejle, cd/radio, airbag,

antispin, abs, servo, hvide blink,

indfarvede kofangere, 16”alu, leveres

nysynet, sælges for kunde,

SOM NY

Km 17.000................................289.900

79 VW 1303 1,6 Cabriolet

1. reg dato: 7/1979

2 døre, sortmetal, nyrenoveret motor,

absolut ingen rust i bund, teknisk og

mekanisk meget fin stand, kosmetisk

ok, kaleche ca. 5 år gammel,

sjov sommerbil

Km 46.000................................100.000

04 Skoda Octavia 1,9 TDi 90 Ambiente

Combi

1. reg dato: 12/2003

5 døre, diesel, 5 døre, blåmetal, airc.,

fjernb. c.lås, fartpilot, kørecomputer,

infocenter, 4x el-ruder, el-spejle,

ratbetjent cd/radio, 4 airbags, abs,

antispin, hvide blink, indfarvede

kofangere, alu.+vinterhjul, træk, alle

service overholdt, tandrem v.114.000

km, 20 km/l

Km 162.000..............................119.900

02 Opel Zafira 1,8 16V Comfort st.car

1. reg dato: 12/2001

5 døre, mørkblå, 7 pers., fjernb. c.lås,

el-spejle, multifunktionsrat, cd/radio,

veloursæder, mørktonede ruder i bag,

infocenter, startspærre, airbag, abs,

servo, hvide blink, indfarvede kofangere,

alu., træk, alle service overholdt,

tandrem skiftet v.193.000 km

Km 217.000.................................89.900

SE OGSÅ

WWW.MMADSENAUTO.DK








Danmarks største

undervognsmærke

Danmarks bedste

garanti

Pava levetidsgaranti

op til 30 år

Vi afmonterer inderskærme

og bundplader

Person og varebil

op til 6 tons

Gratis rusttjek - kig ind

Gratis lånebil

Jack Pedersen 20 års erfaring

- sprøjtet mere end 10.000

biler

Topmoderne undervognsanlæg

med 2 kabiner!

Anti-rust Aarup

Snedkervænget 1-Aarup

Tlf. 64 43 33 28 - 22 12 11 89

ww.aarup-antirust.dk


44

MAD& DRIKKE

MAD UD

AF HUSET

DIVERSE

BUFFET’ER

MED

UDENLANDSKE

OG DANSKE

SPECIALITETER

(min 10-15 couverter)

BRUNCH

kl. 9.00-13.00

Rundstykker, rugbrød,

wienerbrød. Mælk, juice,

kaffe, te. Smør, syltetøj, 3

slags pålæg, 3 slags ost,

røræg, bacon, røget laks,

røget skinke, pandekager,

frikadeller og pølser. Frisk

frugt.

incl. bowling

Pr. person

kr. 139,-

(min 10 couverter)

Mousserende vin

tilbydes til

kr. 25,- pr. person

(min 10 couverter)

April menu

Forret: Farinmarineret laks m. sennepsfløde og

syltede urter

Hovedret: Oksesteak m/basilikumsauce, dagens

garniture og kartoffel

Dessert: Hvid chokoladekage m/hindbærsorbet

2 retter kr. 205,-

3 retter kr. 245,-

OTTERUP

...alt hvad hjertet begærer

Selskabslokaler i

Prøv

Otterup Hotels

Luksus Solcenter

på 1. sal

Mål din hudtype

med hudtypescanneren

og få den solbadning,

der passer til dig.

HOTEL

– med eller uden campingvogn

Bryllup, konfirmation, jubilæum,

familiefest, foredrag og fødselsdag.

Selskabslokalerne hos Hasmark Strand

Camping kan bruges til det hele.

De flotte lokaler kan huse op til 100

personer. Vi har med andre ord

Hasmark Strand Camping

Strandvejen 205 5450 Otterup

Tlf. 64 82 62 06 E-mail: info@hasmark.dk

BIELERS

GOURMET-SERVICE

APRIL MÅNED

FREDAG OG LØRDAG KL. 18-22

ITALIENSK FORÅRSBUFFET

Hvidvinsdampet laks med krebsehaler og rejer

Dampede blåmuslinger

Vitello tonado · Løgtærter · Højrebssteak i svampesauce

Kyllingebryst med urter · Vildsvineskinke med urter & flødepasta

Auberginesalat med mozarella · Pestomarineret tortellinisalat

Italiensk tomatsalat · Avocadosalat med bacon · Hj.bagt saltbrød

Diverse italienske oste · Diverse frugttærter

Incl. bowling kr. 225,-

Excl. bowling 219.-

Bane og bordreservation · Stadionvej 50 - 5450 Otterup

64 82 23 43 post@otterupbowlingcenter.dk

TOTAL ARRANGEMENT

i nyrenoverede lokaler

FIRMAFEST, FØDSELSDAG, JUBILÆUM...

Velkomstdrink, 3 retters menu, vin ad libitum, kaffe

og sødt samt natmad FRA

Kr. 419,-

- tag evt. selv vinen med!

&Bowling

Idrætscenter

OTTERUP HALLERNE

HUSK BORDBESTILLING

STADIONVEJ 50 · 5450 OTTERUP · TLF. 64 82 23 43 · FAX 64 82 23 22

Adelgade 56

6481 1108

fax. 6481 3604

info@bogensehotel.dk

www.bogensehotel.dk

TAKE AWAY

• Vælg fra vores menukort

i restauranten

f.eks. Wienerschnitzel m. ærter

og pommes sautè 145,-

• Hent

• Og ta’ med hjem!

Inge Marie og

Thorkild Kaspersen

Adelgade 56

Tlf. 64811108

www.bogensehotel.dk

e-mail: info@bogensehotel.dk

Otterup

Hotel

100 år

Hver tirsdag hele året tilbydes:

Tirsdagsmiddag

Pr. kuvert kr. 100,-

Søren Christensen, Jernbanegade 2, 5450 Otterup

Tlf. 6482 1182 - Fax 6382 0110

receptionen@otteruphotel.dk · www.otteruphotel.dk

ferieskønne omgivelser

rammerne, hvis I har festen.

Vi leverer desuden også mad

ud af huset.

Hold da helt ferie

Søndagstilbud kl. 12.00-20.00

Platte .............................. kr. 125,-

Middag

3 retter............................ kr. 134,-

OVER-

NATNING

hytter/campingvogne

–sehasmark.dk

Bestilling af lokaler:

Marcel på tlf. 31 73 70 72

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Dampet hornfisk med flødesauce og nye kartofler

Restaurant, Festlokaler

Konference og

mødelokaler

HUSK

Restauranten er åben

hver dag fra kl. 12.00

Møder - konferencer

A la carte menukort

Dagens ret - ta´ med

hjem

kr. 60,-

HUSK!

BADELAND

KR. 20,-/PERS.

for gæster

– legepladserne er

gratis!

INGREDIENSER

1 kg hornfisk med ben

½ l fiskebouillon, eventuelt

koncentrat + vand

1 løg

1 laurbærblad

5 peberkorn

- .dk · 6440 3634

Le-Gabs 16.4

Spisning&dans178.-

Sweethearts 30.4

Spisning&dans248.-

HUSK KANDIS

28. maj

1 stk usprøjtet citron

2 spsk flydende margarine eller

olie

3 spsk hvedemel

1 dl madlavningsfløde

2-3 spsk kapers

salt og peber

---------

TILBEHØR:

1 kg nye kartofler

800 g grønsager, fx spidskål og

gulerødder

TILBEREDNING

Rens hornfiskene for blodrester

og finner og skær dem i

ensartede stykker, 6 – 7 centimeter.

Skær skallen af citronen

og skær løget i kvarte. Bring

fiskebouillon i kog med løg,

laurbærblad, peberkorn og

citronskal. Lad bouillonen

koge i ca. 10 minutter og kom

så hornfisken i den kogende

bouillon. Kog fisken ved svag

varme i ca. 6 – 7 minutter. Tag

fisken op og hold den varm.

Bag margarine/olie og mel

sammen i en gryde og spæd

med fiskebouillonen ad flere

omgange under piskning, til

saucen er jævn og stadig lidt

tyk. Tilsæt fløde og kapers og

Menu kr.149,-

Vælg mellem flere slags

-f.eks.3retter

Ferskrøget laks

med slikasparges, salat, rejer,

kaviar og krydderurtedressing.

Helstegt oksefilet

med græsk salat, grøn salat

medsoltørrettomatogpeanuts,

flødekartofler og rødvinssauce.

Kjærs jordbæriskage:

Jordbærflødeis

medmandelbundogpuré.

NB!Ønskesnatmaderprisen

for4retterkr.169,-

KÆMPE BUFFET:

6 slags kød og

6 forskellige tilbehør

for KUN 99 50

Prisererikr.pr.kuvert,

min. 10 kuv.,ogexcl.lev.

KONFIRMATION

Dampet hornfisk på en bund

af grønt kan om noget vække de

slumrende smagsløg i et halvkøligt

forår

smag til med salt og peber.

Kom fisken tilbage i saucen og

varm den forsigtigt igennem.

Servér den dampede hornfisk

med nye, kogte kartofler og

dampede grønsager til.

TIP: Retten kan tilberedes

med hornfiskefileter. Køb 500

g og kog dem i ca. 3- 4 minutter.

Opskrift til 2 personer, 4 personer,

6 personer, 8 personer,

10 personer 12 personer

ENERGI PR. PERSON:

2300 kJ (550 kcal) fordelt på:

protein 26%

kulhydrat 47%

fedt 27% (16 g)

Buffet kr. 115,-

Helstegt oksefilet,

Barbequekrydret svinekam,

frikadeller, blandede salater med

feta og grillet peberfrugt.

Coleslawmedananasogrosiner,

pastaitomatpestoog

flødekartofler.

Forret, buffet, dessert

kr. 169,-

www.kjærskøkken.dk

Telefon70702131

FESTER OG

GÆSTER!

KONFIRMATIONSBUFFET

Vælg blandt et stort udvalg. F.eks.:

FORRET:

Kold kogt laks med baguette ELLER

Rejecocktail med baguette

BUFFET:

Indbagt svinemørbrad. Letrøget

glaseret skinke. Krydderglaseret

kalkunfilet. Flødebagte kartofler.

Ovnstegte kartofler. Friske grønne

salater. Pastasalat. Broccolisalat.

DESSERT:

Konfirmations-islagkage

Buffet + valgfri

forret eller

dessert KUN

99 50

Buffet,forret+dessert119 50

Tlf. 70 10 70 11 - www.kokkenogjomfruen.dk


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

45

Vin til

konfirmationen

VIN: Hej Jimmi, Jeg skal snart

holde vores søns konfirmation,

hvor vi bliver 40 mennesker i

alt. Min søn har selv været med

til at vælge menuen. Prismæssigt

vil vi gerne holde os på

max 100 kr. per flaske vin. Valget

faldt på følgende:

1.Rejecocktail serveret med

fl utes

2.Kalvecuvette med fl ødebagte

kartofl er, orangeglaserede

gulerødder og svampesauce

3.Konfirmations-islagkage af

cremet fl ødeis, daim-chokolade

og vanillie

Indsend

løsningen til:

UgeAvisen Nordfyn,

Østergade 14, 5400 Bogense eller

Jernbanegade 45, 5450 Otterup

Løsningen skal være avisen i hænde senest

førstkommende fredag kl. 10.00.

Mrk. kuverten »Krydsord«.

Navn:

Adresse:

By:

Ugens vinder:

Ove Rasmussen

Nørre Næråvej 60

5450 Otterup

Hilsen Bente

Hej Bente

Tak for dit spørgsmål. Tillykke

med sønnen, når I når så langt.

Nedenfor har jeg angivet, hvad

jeg synes kunne være passende

af vine:

1. Rejecocktailen er ganske

ukompliceret at sætte vin til.

Det kræver en vin med god

syre uden for meget tyngde,

som udover at ville understøtte

rejerne, også vil kunne skære

igennem over for den lidt

klæbrige Thousand Island dressing.

Vine med tilstrækkelig

frugtsyre som Sauvignon Blanc

eller en ikke for sød Riesling vil

være oplagte valg.

2. Kalv er generelt lettere

end okse og tenderer til at blive

en smule tørt, hvorfor det vil

være vigtigt at servere en vin,

som ikke i sig selv er for tør.

Omvendt afhjælper de flødebagte

kartofler også tørhedsgraden,

som med sin cremede

halvfede konsistens kalder på

frugtsyre i vinen. De orangeglaserede

gulerødder fordrer

tillige et strejf af sødme i vinen

eller i det mindste frugtighed.

Aromaer i retning af svampe

og underskov i vinen vil matche

svampesaucen og dermed

være prikken over ”i”-et. Om

muligt vil en ældre vin med en

behersket garvesyreprofil være

mest oplagt. I den dyre ende vil

en ikke for tør Barolo med år

Jimmi Korsholm

Uddannet sommelier

på bagen og Pinot Noir – gerne

oversøisk – være gode valg.

Merlot er med sin frugtighed

også meget aktuel i denne sammenhæng

men pas på med

nogle af de oversøiske udgaver,

som kan være for sødmefulde

og nærmest gå i retning af marmeladeagtige

toner pga. af den

megen sol.

3. Når man serverer vin til

desserter er det meget vigtigt,

at vinen er sødere end selve

desserten. Vanillieis i sig selv

nærmest skriger på en fadlagret

dessertvin, da fadet i sig selv

giver aromaer af vanillie. Jeg

antager, at daim-chokoladen

ikke er lige så dominerende i

retten som vanillien, hvorfor

jeg vil anbefale dig at købe en

Sauternes, som er en dejlig

hvid fadlagret dessertvin.

Jeg håber, du kunne bruge

mine svar. God fest!

Jimmi Korsholm - sommelier

Ugens konfirmander

Konfirmander

Særslev Kirke, søndag den 18. april

kl. 10.30:

Oliver Kildegaard, Helene

Ramshøj Helsner, Dennis

Lund Remming, Martin Terkelsen

Jensen, Rikke Møller

Hochreuter, Kasper Reinberg

Gynthersen, Laura Kristine

Nielsen, Charlotte Katharina

Kragh Buffoon, Helena Mie

Christensen, Amalie Kjemtrup

Buhrkall, Niels Peter Nielsen,

Peter Ploug Kierkegaard, Sandra

Schültz Fischer, Camilla

Møller Nielsen, Kristoffer

Viggo Jensen, Emilie Sunekær

Christensen, Jonas Bonde

Her er plads

til din annonce

Kontakt salgskonsulent

Katrine Sjö-Rasmussen

Tlf. 65 45 57 10

Der trækkes lod om 1 gavekort på 100,- kr.

til en af annoncørerne på krydsordssiden

GAVEKORTENE KAN IKKE BYTTES!

Lyngsø, Lasse Sørensen,

Patrick Arent Nygaard Hansen,

Mathilde Kajberg Rasmussen,

Janni Christina

Seerup, Nicklas Nygaard

Marcussen, Simon Rosenkilde

Jakobsen, Kristoffer Strange

Hansen.

Konfirmander

Ore Kirke, søndag den 18. april kl.

10.15:

Louise Møller Jørgensen, Sofie

Hougaard Andkjær, Alberte

Kærgaard Andersen, Simon Elholm

Rudam Nielsen.

UGENS KRYDSORD

Søndergade 32

5450 Otterup

Tlf: 64 82 51 01

Åben hver dag

fra 11.00 - 21.00

Konfirmander

Østrup Kirke, søndag den 18. april

kl. 10.00:

Nicolai Møller Andersen, Sebastian

Sommerstedt Andresen,

Andreas Christensen, Camilla

Sunny Hansen, Michael

Jensen, Thea Karlsen, Mikkel

Kyster, Matthias Lauritsen,

Simone Stensgaard Rolsted,

Mikkel Rasmussen, Jakob

Jaensch Rasmussen, Simone

Rasmussen, Peter Husted Simonsen,

Louise Stroger, Kris

Rosenkjær Bjørkholt Thomsen,

Laura Lykke Valdimarsson,

STORT

Restsalg

i baghuset

UHYGGELIGT

BILLIGT!

www.mostersbutik.dk

Indsend

løsningen til:

Ugeavisen Nordfyn

Mærk kuverten

»Krydsord«

5

36-58

Spejdere

samler

affald

BOGENSE: Igen i år

afholder Sct. Georgs Gildet

sammen med KFUM

spejderne opsamling af

affald, omkring havnen i

Bogense. Alle der har lyst

til at være med til at holde

naturen ren og fri for ting

der ikke høre til der, er

velkomne. Der udleveres

affaldssække og handsker

til alle. Efter indsamlingen

bydes der på pølser med

brød, kaffe, øl og sodavand.

Det foregår på mandag

den 19. april klokken

18 ved Gildehuset på

havnen.

Ugens buket altid 75,-

Søndersøvej407·Søndersø·tlf.63890086


46

Tømrer løfter vingeløs mølle

Tømrermester Gert Fogt er parat til at redde Søndersøs 140 år gamle vartegn.

Men møllen skal ha’ en lufttur inden

SØNDERSØ: Siden slutningen

af 90’erne har tømrermester

Gert Fogt, Stensby, ejet

Søndersø Mølle med tilhørende

lagerlokaler. Med købet

af den tilstødende grund og

det gamle byhus på hjørnet af

Industrivej og Odensevej gør

Gert Fogt klar til en udvikling

af hjørnet i centrum af byen.

Det omfatter også møllen med

aner tilbage fra 1870.

Den gamle grå Søndersø

Mølle på Odensevej 75 rejser

sig tre etager mod himlen. Med

møllehatten intakt men uden

vinger skal den inden længe ud

på sin første og formentlig sidste

luftbårne rejse.

Møllen flyttes

- Jeg flytter møllen 20 meter

fra dens nuværende placering.

Den skal anbringes midt på

grunden som et slags omdrejningspunkt

eller centrum i en

lille rundkørsel, fortæller tømrermester

Gert Fogt,

Efter orkanen i 1999 endte

han med at renovere møllehatten.

Siden har han ad flere

gange overvejet at rive møllen

ned. Men den skæbne overgår

alligevel ikke det 140 år gamle

bygningsværk i træ.

- Jeg har da overvejet at

nedrive den flere gange. Men

den er et vartegn for byen og

også bevaringsværdig. Det har

jeg Odense Bys Museers ord

for, bemærker den nordfynske

tømrermester, der ikke fik

grønt lys til nedrivning.

I stedet vil han nu støbe en

ny sokker og mure et nyt fundament.

Center til fysioterapi

- Jeg skaffer en kran og flytter

møllen inden sommerferien.

Den skal flyttes, så jeg kan

etablere de nødvendige parkeringpladser,

siger Gert Fogt.

For bag møllens lufttur

gemmer sig et center til Søndersø

Fysioterapi. De har i dag

til huse i Søndersø Centret,

men fra 1. november skal terapeuterne

flytte ind på Odensevej

i tæt samhørighed med

byens gamle mølle. Ud til vejen

bygger tømrermesteren et center

til fysioterapeuterne.

- Da jeg købte møllen skulle

jeg trykke på en kontakt, så

drejede valser og pillemaskiner,

fortæller Gert Fogt, der glæder

sig over de nye tider.

Så drejer det for alvor igen

på grunden, som i mere end et

århundrede stod for korn og

foderstoffer til folket.

Denne gang gælder det dog

folkets sundhed.

Bankospil

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Gert Fogt vil indrette møllen, der gemmer på i alt 130 kvadratmeter i

to etager.

HVER

ONSDAG

STORT SPIL

ONSDAG DEN 14. APRIL KL. 19.30

I HÅRSLEV FORSAMLINGSHUS

HVER

ONSDAG

20 ks. øl

10 x kalvesteg

10 x middagsretter

10 x koteletter

10 x 100 kr.

Ekstranr.: 4 x 400 kr.

2 Rumlepotter 1/1 svinekam

Pausebanko: 1 serie à 10x2 ps. Merrild Kaffe + 8x 1 / 2 snaps

BANKOCHOK!!!

Gavekort fra 400-2.000 kr.

skal vindes på 9 numre og derunder

Skovby Forsamlingshus

STORT SPIL

tirsdag den 13. april kl. 19.30

Der spilles om:

10 x gevinster på

20 ks. Odense Pilsner indgangsbon

10 x vareposer

10 x mørbrad + svinefars

10x4kyllinger

10 x middagsretter

Rumlepotter: 2 x 1/1 svinekam

Ekstranr.: 4x21/1svinekamme

VIND: 1x10pers. 3 retters menu

skal vindes på 7. nr. eller derunder

Blæksprutten indeholder ? x 1/2 snaps.

Vindes på 9 numre eller derunder. PULJESPIL

Derudover: PAUSEBANKO: 1 serie à 12 x2ps.

Merrild Kaffe + 12 x 1/2 fl. snaps

Puljebanko. Skovbyspil samt diverse andre spil.

Nordfyns Busser, tlf. 64 84 11 69

Skovby Forsamlingshus

AL UDLEJNING - TLF. 64 81 15 16

Knud E. Hansen - Tlf. 64 83 17 16

NÆSTE SPIL

tirsdag den 20. april kl. 19.30

Bekendtgørelser

Syng - Sammen!!

Borgerhuset i Søndersø

Torsdag den 15. april kl. 19.30

Alle er velkomne - Fri entre.

Nordfynskoret

TA’ BUSSEN TIL BANKO!

Brenderup-Bogense

tlf. 40 21 77 20

Særslev-Søndersø-Veflinge

tlf. 64 84 11 69

Forårs koncert

i Skovby kirke

Tømrermester Gert Fogt vil flytte den 140 år gamle Søndersø Mølle 20

meter længere ind på grunden. Foto: John Fredy

Stort spil i

Allesøhallen

SØNDAG D. 18. APRIL KL. 19.30

20 x øl (30 stk.)

18 nr. af en gris

9 x varekurv

9 x oksekød/røgvarer

Ekstranr.: 4 x 1 stk. svinekam

28 præmier på lotteri

10 x frikort på indgangsbon

Diverse spil

Puljebanko

EKSTRA - EKSTRA

Sidste søndag i hver måned

trækkes lod om 3 gavekort à 250,- kr.

på indgangsbonerne.

Medvirkende Bogense koret og deres venskabskor

fra Visby. Lørdag d. 24 april kl. 16.00.

Fri entre.

Arr. Bogense koret

REPRÆSENTANTSKABSMØDE

Der afholdes repræsentantskabsmøde

i Otterup-Hallernes selskabslokale,

tirsdag den 20. april 2010 kl. 19.30.

Der er fri adgang for interesserede bidragsydere

til at overvære beretning og årsregnskab

samt overrækkelse af Vadis Mindetrofæ 2010.

Derefter er der mulighed for at stille spørgsmål til

BESTYRELSEN


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

47

Koncert

Bogense Menighedsråd og Kræftens Bekæmpelse

indbyder til koncert til fordel for Kræftens

Bekæmpelse

Onsdag den 14. april kl. 19.30

Medvirkende slagtøjsgruppen

Søndersø Percussion

Billetter a kr. 75,- kan købes i Danske

Bank og Nordfyns Banks afdelinger på

Nordfyn og ved indgangen.

Overskuddet går ubeskåret til Kræftens

Bekæmpelse

Alle er meget velkomne.

Arr.

Kræftens Bekæmpelse

Danmarks Naturfredningsforenings

landsindsamling af affald

Søndag den 18. april kl. 10.00-12.00

Affaldsindsamling arrangeres følgende steder:

Flyvesandet (mødested parkeringspladsen)

Gyldensteens-skovene (mødested p-pladsen

ved Nr. Sandager kirke)

Mød op og vær med

Arrangør: Danmarks Naturfredningsforening, afd. Nordfyn

Kontakt: tlf. 6483 1005 eller 6486 1523

Jersore Vandværk

P.g.a. reperation

LUKKES DER FOR VANDET

onsdag den 14. april fra kl. 10.00-13.00

Bestyrelsen

LOPPEMARKED

Igen i år afholder vi, U-klasserne på Søndersøskolen, loppemarked.

Kom og gør et godt fund, en god handel eller bare en hyggelig formiddag

i Søndersø Centret

Lørdag den 24. april kl. 9:30-12:00

Indsamlingen sker lørdag den 17. april kl. 9.30 - 12.00 i Søndersø, Morud

og Skamby, vi kører også gerne efter gode ting på hele Nordfyn

Kontakt tlf: Frederik 20 49 13 06, Michella 24 92 08 31

eller Bjørn 24 88 57 00 (lærer)

NB: 25% af overskuddet går til Thierry, vores sponsorbarn i Benin.

Vi glæder os til vi ses!

Hilsen U-gruppen

Husk

LOPPE-

MARKED!

Salgsassistent til Modeforretning

Vi søger en salgsassistent, gerne

butiksvant til ca. 15-20 timer om ugen.

Vi forventer at du har flair for mode

og god til kundebetjening, stabil,

samt lyst til at arbejde selvstændigt.

Skriftlig ansøgning til:

BREDGADE 7 • 5450 OTTERUP • TLF. 64 82 52 00

Smed/Svejser søges

Vi søger to smede/svejsere til vor produktionsafdeling for

renovations- og vaskebiler.

Vi søger to personer som er udadvendte, stabile, ansvarsbevidste

og selvstændige samt en gode kollegaer.

Vi tilbyder et rart og godt arbejdsmiljø med gode og dygtige

kollegaer, frihed under ansvar, en alsidig og udfordrende

dagligdag samt deltagelse i udviklingsprojekter.

Løn efter kvalifikationer - Ansættelse hurtigst muligt.

H.E.W. A/S

Sunekær 6

5471 Søndersø

Tlf. 6489 1985

www.hew.dk - hew@hew.dk

Danmarks Naturfredningsforening · www.dn.dk

Beskæftigelse

Vil du have en annonce i UgeAvisen Nordfyn?

RING 65 45 57 00 / 63 45 25 00

Storleverandør til

De Fem Kommuner!

DanaCare fortsætter med at være storleverandør af

vikarvagter i:

Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Nordfyn og

Nyborg Kommune.

Så har du en sundhedsuddannelse, er du sygeplejestuderende

eller har du erfaring som husassistent

- har vi brug for dig!

SEND

din annonce

som email til

uanannonce@fynskemedier.dk

Fyns største mediehus søger...

Salgskonsulent

tilatstyrkevoresaktiviteterpålokalkontorerneiOtterupogBogense

Tilatstyrkesalgsorganisationenpå

Nordfyn søger vi en dygtig sælger

derkanværemedtilatsikreatvores

annoncører får den optimale kundeservice.Lokalkendskabog

bopæliudgivelsesområdetvilværeenfordelmener

ikke afgørende.

Sælger med stort S

Til at planlægge og varetage salget af annoncer,primærttilUgeAvisenNordfyn

menogsåtilkoncernensandreprodukter,harvibrugforensalgskonsulent

med salgserfaring fra tidligere ansættelser-ogmegetgerneindenformediebranchen.

Detkræveratdu:

• kanarbejdeselvstændigt,målrettet

og resultatorienteret

• er holdspiller, der forstår vigtigheden

af at arbejde sammen

• kenderbetydningenafgod

kundeservice

• kanlideathavetravltiettiltider

hektisk miljø

• erpositivogharetgodthumør

• er dynamisk, engageret og kreativ

• harbiltilrådighed

Vi tilbyder:

Attraktive ansættelsesforhold, gode

personaleforhold,ogenspændende

hverdagmedkontakttilvoremange

kunder og et team af friske gode kollegaer.Dufårsomudgangspunkttilhuse

påkontoretiOtterup,irøgfrikontorlokaler.

Lyderstillingenspændende,såsenddin

ansøgningmrk.”Salgskonsulent”til:

FynskeMedier/UgeavisenNordfyn

Jernbanegade 45

5450 Otterup

att. salgsleder Jette Kærgaard

ellerpåmail:jek@fynskemedier.dk

senest 21. april 2010.

Yderligere oplysninger:

Salgsleder Jette Kærgaard

på tlf. 6545 5709

Ring på: 6611 8733 eller gå ind på vores hjemmeside:

www.danacare.dk

- Vi glæder os til at høre fra dig!

www.danacare.dk • info@danacare.dk

Bestil annoncerne på mail:

uanannonce@fynskemedier.dk

Generalforsamlinger

Det Nordfynske kystsikrings-,

dige- og pumpelag

Der afholdes ordinær generalforsamling,

mandag den 26. april 2010 kl. 19.00 i Otterup Hallen.

Dagsorden:

1. Valg af dirigent

2. Beretning

3. Godkendelse foregående års reviderede regnskab (2009)

4. Forelæggelse og behandling af indkomne forslag

5. Godkendelse af kommende års budget (2011)

6. Valg af bestyrelsesmedlemmer

7. Valg af stedfortrædere

8. Valg af tillidsmænd for pumpelag

9. Valg af suppleanter for tillidsmænd for pumpelag

10. Eventuelt

Husk at medbringe ejendomsskattebillet, som dokumentation

for adgangs- og stemmeret.

Dagsorden (foreløbig udvidet) og årsregnskab med budget

kan rekvireres, en uge før afholdelse af generalforsamlingen,

ved fremsendelse af skriftlig henvendelse til laget på adressen

Thygesensvej 2, 5450 Otterup, fax 64 87 20 89 samt E-mail

nkl@ms-revision.dk

Følgende oplysninger skal fremgå af henvendelsen: Navn og

adresse samt sommerhus adresse.

Bestyrelsen.


48

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Generalforsamlinger

Klinikker

Foreningen Søndersø Antenne & Kabelnet

afholder ordinær generalforsamling

i Søndersø hallens cafeteria, Ullerupvænget 4,

onsdag den 5. maj 2010 kl. 19.00

for foreningens medlemmer.

Dagsorden iflg. vedtægterne.

Forslag skal være bestyrelsen i hænde senest 14 dage

før generalforsamlingen.

Der er forslag om vedtægtsændringer.

Medbring gyldig kvittering.

Bestyrelsen

Nordfyns Firmaidræt

Nordfyns Firmaidræt afholder

ordinær generalforsamling

tirsdag den 27. april 2010 kl. 19.00

i Otterup Bowlingcenter.

Dagsorden iflg. vedtægterne.

Der serveres et lettere traktement,

tilmeld venligst på tlf. 6482 2343

Bestyrelsen

LÆS

om den lokale

sport i

UgeAvisen

Nordfyn

Forsamlingshuse

NYHEDER

PÅ NETTET:

www.ugeavisennordfyn.dk

Beskæftigelse




Iain Hartfield

Aut. af D.K.F.

Søndergade 26

(indgang fra Østergade),

5450 Otterup

Tlf.

64 82 14 42

Konsultation dagligt efter aft.

Alle hverdage

fra kl. 08.00-17.00 samt

mandag/torsdag til kl. 18.00





FODKLINIK

v. lægeeksamineret

fodspecialist

Trine Lillemose

Ring og bestil tid

Tlf.29270714

27 www.englefod.dk

Kiropraktisk Klinik

Søndersø ApS

Marianne Traun

Aut. af D.K.F.

Odensevej 22, Søndersø

Tlf.

64 89 33 89

Konsultation dagligt efter aftale

Send annoncen som email:

uanannonce@fynskemedier.dk

Send redaktionelt som email:

uanredaktion@fynskemedier.dk


























Roerslev

Forsamlingshus

Udlejning

Tlf. 64 86 15 05

Uggerslev

Forsamlingshus

Udlejning

Tlf. 64 85 12 09

Egense

Forsamlingshus

Udlejning

Tlf. 64 82 48 28

Grindløse Sognegård

Tlf. 60 70 19 16

www.grindlose.dk

Næsbyh. Broby

Forsamlingshus

Opvaskemaskine findes.

Udlejning:

Tlf. 65 97 85 75 kl. 17.00-18.00.

Bybus linie (91) samt natbus.

Bogensevej 361

VIL DU VIDERE MED DIN UDDANNELSE

INDEN FOR LAGER, TRANSPORT ELLER LOGISTIK?

Så tag den nye uddannelse til kørselsdisponent eller lager- og terminaldisponent

på Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle og få de værktøjer, der gør dig til

morgendagens leder inden for dit område.

Uddannelsen varer et år, og du skal have en uddannelsesaftale med en virksomhed,

før du kan starte. Uddannelsen er en overbygning, så derfor skal du

have svendebrev eller praktisk erfaring inden for lager, transport eller logistik.

Vi holder informationsmøde mandag den 21. juni 2010 kl. 19.00, hvor du kan

komme og høre meget mere om den nye uddannelse.

Det foregår på Syddansk Erhvervsskole, Petersmindevej 1F, Odense C.

KONTAKT

Gülay Heidi Holck

ghp@sde.dk, 6312 6714

eller gå ind på sde.dk.

45 STÆRKE ERHVERVSUDDANNELSER

– VALGET ER DIT | SDE.DK


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

49

Forlystelser

KOMMENDE

ARRANGEMENTER

FOREDRAG

22/4: ”Nårhistoriengårtilfilmen”-omCarolineMathilde

v/historiker Michael Bregnsbo

Odense Stadsarkiv, Klosterbakken 2................... kr. 49,-

4/5: 4.majmarkering:”Retsopgøret”

v/historiker Lulu Anne Hansen,

Odense Stadsarkiv, Klosterbakken 2................... kr. 49,-

11/10: ”Et år ved Sirius tjenesten”,

Sortekilde (Den Gamle Højskole) Kerteminde ...... kr. 75,-

2/11: ”Mitlivsomjournalist”vedKaareR.Skou,

Sortekilde (Den Gamle Højskole) Kerteminde ...... kr. 120,-

5/4-11:Foredrag af Søren Ryge,

Sortekilde (Den Gamle Højskole) Kerteminde ...... kr. 125,-

STAND UP

20/4: Engelbrecht, Hjallese Forsamlingshus................. kr. 150,-

24/9: Rune Klan, Magasinet.......................................... kr. 270,-

FESTIVAL

21/05: BryanAdams+support,Tusindårsskoven ......... kr. 412,-

22/05: Virocker.dk, Tusindårsskoven ............................. kr. 367,-

21/05+Virocker.dk&BrianAdams+support,

22/05: Tusindårsskoven ................................................. kr. 612,-

22/05: Frokostbordet, Tusindårsskoven ......................... kr. 202,-

Dennebilleterkungyldigtilspisning

29/5: BlåFestiKorup-MidtomNatten

+HapelaDanceBand,Koruphallen i Odense ...... kr. 367,-

29/5: FaaborgSommerRock2010,

Cirkuspladsen, Johans Rantzausvej i Faaborg..... kr. 312,-

5/6: MidtfynOpenAir,DengamleFestivalpladsiRinge

voksne................................................................. kr. 262,-

børn u/12 år ........................................................ kr. 97,-

12/6: Rock Under Broen, Under den Nye Lillebæltsbro .kr. 472,-

26/6: Balslev Festival, Balslev Sportsplads................... kr. 100,-

3/7: Musik ved Noret, Festivalpladsen i Munkebo....... kr. 250,-

19/8: Fyns MC Festival 2010, Tusindårsskoven............ kr. 145,-

4/9: Odense 60’er Rock, Dyrskuepladsen................... kr. 400,-

Med æggekage.................................................... kr. 475,-

DANS/SPISNING

30/4: Sweethearts, dans og natmad, Kauslunde Kro.... kr. 150,-

30/4: Sweethearts, spisning og dans, Kauslunde Kro... kr. 248,-

TEATER/REVY

20- The Ancient Mariner,

27/4: Teaterhuset Rosenhaven.................................fra kr. 77,-

22/4: studerende .......................................................... kr. 60,-

11/6: West Side Story, Den Fynske Landsby,

21/6: 11.-21. juni 2010 ................................................. kr. 165,-

1/8: JeppepåHverringeGods,Hverringe Gods .......... kr. 385,-

4/8: unge u/14 år........................................................ kr. 185,-

6/10: JubilæumsShowmedArneLundemann,

Sortekilde (Den Gamle Højskole) Kerteminde ...... kr. 160,-

KONCERT

14/4: The Pulse, Dexter ................................................ kr. 160,-

15/4: La Coca Nostra (US), Posten, ............................. kr. 230,-

15/4: Benny Holst Trio, Dexter...................................... kr. 160,-

16/4: When Saints Go Machine, Kansas City, .............. kr. 100,-

16/4: KarriereKanonen, Posten, ................................... kr. 70,-

16/4: Patricia Vonne (US), Dexter.................................. kr. 100,-

16/4: PatriciaVonne(US),inkl.menu,Dexter ............... kr. 230,-

16/4: KissKissKiss - support Lucky Bird,

Kulturmaskinen ................................................... kr. 80,-

Studerende.......................................................... kr. 50,-

17/4: Bamses Venner, Tobaksgaarden, ........................ kr. 230,-

17/4: Thomas Buttenschøn, Posten.............................. kr. 160,-

17/4: Morgenrock m/Jimmy Jørgensen, Dexter............ kr. 250,-

17/4: Bollani/Bodilsen/Lund, Dexter............................. kr. 140,-

17/4: Jimmy Jørgensen, Dexter.................................... kr. 180,-

18/4: SarahMacDougall(CAN),Dexter........................ kr. 100,-

20/4: MagicSlim(US),Dexter, ..................................... kr. 160,-

20/4: Nick Cave, Teaterkoncerten, Posten.................... kr. 215,-

21/4: FUSK, Dexter....................................................... kr. 80,-

22/4: Tatoos og Mushrooms, Dexter............................. kr. 80,-

22/4: TyrantsandKings+Oneeyed-mule,Posten....... kr. 120,-

22/4: Die Herren, Franck A ........................................... kr. 95,-

23/4: OleFrimerTrio,Dexter ........................................ kr. 100,-

23/4: OleFrimerTrioinkl.menu,Dexter....................... kr. 230,-

23/4: SvendborgAllStarsogVokalgruppenKvint,

Brenderup Højskole ............................................. kr. 125,-

24/4: Organic Picnic, Dexter......................................... kr. 80,-

24/4: Manticora - support Third Eye, Kansas City ........ kr. 60,-

24/4: Mozarts Requiem, Gislev Kirke............................ kr. 117,-

24/4: Kasmir, Posten .................................................... kr. 295,-

25/4: Hannah Schneider, Studenterhus Odense ........... kr. 50,-

28/4: RachellevanZanten(CAN),Dexter...................... kr. 80,-

28/4: Nepal 2010, Posten............................................. kr. 200,-

29/4: KhaniColeBand(US),Dexter .............................. kr. 120,-

30/4: Annika Aakjær med band, Dexter ........................ kr. 120,-

30/4: Anne Linnet, Franck A ......................................... kr. 185,-

inkl. menu ........................................................... kr. 478,-

30/4: Striving Vines, Kansas City.................................. kr. 60,-

30/4: Seabear (ISL), Posten.......................................... kr. 80,-

1/5: Rebekka Maria, Posten ....................................... kr. 120,-

6/5: Trio Barefoot, Dexter ........................................... kr. 100,-

6/5: MikaelSimpsonogSølvstorm,Posten................. kr. 170,-

7/5: Poor Billy, Dexter................................................. kr. 80,-

7/5: Queen Machine, Posten....................................... kr. 145,-

7+8/5: Kulturmaskinen Festival,

Magasinet og Farvergården................................. kr. 130,-

8/5: LiserStille,Dexter .............................................. kr. 80,-

8/5: TheRumourSaidFire,Studenterhus Odense...... kr. 130,-

8/5: Dawn of Demise, Kansas City.............................. kr. 70,-

8/5: TheKissawayTrail,Posten.................................. kr. 120,-

9/5: Kor/fællesarrangementmedCarstenBorbye,

Halmhuset i Brenderup........................................ kr. 85,-

9/5: Cody, Studenterhus Odense............................fra kr. 50,-

12/5: BluesBrothersSouvenirShow,Franck A............. kr. 145,-

12/5: LosLonelyBoys(US),Posten .............................. kr. 180,-

14/5: Jungle Breed, Dexter........................................... kr. 80,-

14/5: OdenseAssholes+FlerFarver,Posten............... kr. 120,-

15/5: Baby Woodrose, Highway Child ........................... kr. 80,-

20/5: Megafon, Dexter.................................................. kr. 100,-

21/5: AlaCour,Dexter ................................................. kr. 100,-

28/5: PowderdogogJudasKiss,Kansas City............... kr. 60,-

28/5: KevinBacon+MichaelBacon,Posten ................ kr. 260,-

29/5: Shubidua, Assens Hallerne.................................. kr. 167,-

29/5: Delta Blues Band, Dexter..................................... kr. 120,-

4/6: Termostat, Posten ............................................... kr. 80,-

5/6: Povl Dissing sings Armstrong, Dexter.................. kr. 240,-

6/6: Sommer Gospel med Collage, Posten.................. kr. 110,-

17/6: KimLarsenogKjukken,Valdemars Slot.............. kr. 295,-

26/6: Romantisk Slotskoncert, ..................................... kr. 345,-

Ørbæklunde Gods, Ørbæk ................................... kr. 245,-

10/7: CVJørgensen,Valdemars Slot............................ kr. 282,-

3/9: Chess - kæmpe hyldestkoncert,

Lillebæltshallerne ................................................ kr. 320,-

5/9: Chess, Odense Koncerthus.................................. kr. 320,-

............................................................................ kr. 350,-

17/9: Irsk folkemusik med Tom Donovan,

Brenderup Højskole ............................................. kr. 125,-

1/10: Dodo and The Dodos, Koruphallen i Odense........ kr. 267,-

9/10: Zididada aukustisk, morgenrock, Dexter............. kr. 395,-

16/10: Four Jacks, Odense Koncerthus.......................... kr. 405,-

............................................................................ kr. 440,-

16/10: Die Herren, Magasinet......................................... kr. 195,-

6/11: Anders Blichfeldt solo-Morgenrock, Dexter......... kr. 375,-

11/11: Simply Red, Arena Fyn ........................................ kr. 520,-

inkl. spisning ....................................................... kr. 875,-

1/12: Copenhagen Saxophonequartet,

Brenderup Højskoles Musikforening.................... kr. 125,-

21/1: Gasolin Teaterkoncert, Posten............................. kr. 350,-

BEMÆRK:

HvisbilletterskalafhentesiFaaborg,Svendborg,Rudkøbingellerpå

Ærøskaldebestillespådetsalgssted,hvordeønskesafhentet!

Se venligst telefonnummer under salgsstederne.

ODENSE C

FynskeMedier·Banegårdspladsen·Telefon63121314

MobyDisc·KnudsKirkestræde2A·Telefon66144148

DanBillet·Overgade12·Telefon66140110

OTTERUP

UgeavisenNordfyn,Jernbanegade45-Telefon63452500

KERTEMINDE

FyensStiftstidende·Strandgade1B ·Telefon65321945

NYBORG

LokalAvisen Nyborg · Nørrevoldgade 58 · Telefon 63 31 21 30

MIDDELFART

MelfarPosten·Havnegade41·Telefon63411303

MiddelfartTuristkontor·Havnegade8A·Telefon64411788

ASSENS

Tobaksgaarden·Tobaksgaarden7·Telefon64712031

LokalAvisenAssens·Østergade78·Telefon65455454

FAABORG

UgeAvisenFaaborg·Østergade22·Telefon62610022

Faaborg Turistbureau,

Banegårdspladsen2-Telefon62610707

BOGENSE

UgeAvisenNordfyn·Østergade14·Telefon64821900

RINGE

Midtfyns Posten · Østergade 19 · Telefon 62 62 13 30

ALLE PRISER ER INKL. GEBYR • DER TAGES FORBEHOLD FOR EVT. TRYKFEJL I ANNONCEN


50

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

- læs annoncerne før De handler -

Bogføring og revision

WEEKENDOPHOLD

OG FERIE VED GRÆNSEN

WEEKENDOPHOLD med eftermiddagskaffe

og kringle, 3-retters festmenu,

musik, dans, overnatning og brunch

kr. 799,- i dobbeltværelse. I lejlighed

eller hus, kr. 729,- min. 4 personer

EKSTRA DØGN M. 1/2 PENSION KUN 399,-

FERIEOPHOLD med 1/2-pension, 2 retters

dagens middag. Søndag - tirsdag, eller

tirsdag-torsdag kr. 1098,-

Søndag - torsdag kr. 1698,00

TILBUD

Gourmetophold

m/luxus

3-retters menu

+ kr. 100,-

pr. dag

Giv et gavekort

til en god oplevelse

Bestil på tlf. 63 12 13 14

-se mere

på:

www.

rudbol.dk

Svømmehal, solarie og 250 senge.

Priser pr. person incl. slutrengøring.

Rudbøl Grænsekro

6280 Højer. Tlf. 74738263 eller -58.

E-mail: rudbol@rudbol.dk

65 45 57 00 / 63 45 25 00

Fax 64 86 11 45 / 64 82 31 64

Odense Musical Teater

Den Fynske Landsby

11.–21.juni2010kl.20.00

dogikkeden15.juni2010

Køb og salg

BOGSAMLINGER KØBES

Små og store bogsamlinger købes,

FYNS ANTIKVARIAT - tlf.: 66 12 77 86

Træpiller

Træbriketter

Løs vægt eller i sække

Leveret eller afhentet

Levering

på lastvogn

m/truck

Fredag kl. 14.00-17.30

Lørdag kl. 9.00-12.00

eller efter aftale.

Uggerslev

Mølle

Petersmindevej 12, Uggerslev

5450 Otterup · tlf. 64 85 13 45


THE

ANCIENTMARINER

TEATERHUSET, ROSENHAVEN 20., 21., 22., 24. og 27. APRIL

”Det er musikteater af høj karat, som savner sin

lige i Danmark. Dybt originalt, vovet, skævt og

berusende underholdende.”

Fyens Stiftstidende

”Send ‘The Ancient Mariner’ på

gæstespil hvor som helst.”

Ekstrabladet

Info: www.oim.dk I billetkøb: www.fynsbilletten.dk eller 66 19 00 10

Forestillingen er støttet af Odense Kommune

Køreskoler

Kørsel og flytning

”Intenst, sjælfuldt musikteater

med dæmonisk humor.”

♥♥♥♥♥ Politiken

og Kunstrådets Musikdramatiske udvalg

HOLDSTART HVER UGE

TEORI

Mandag ........... Søndersø fra kl. 14.00

Tirsdag ...............Særslev fra kl. 18.30

Onsdag .............Bogense fra kl. 18.30

Torsdag ........... Søndersø fra kl. 14.00

TRAILER-KØREKORT

Yndgaard’s Køreskole

Rs. Nielsensvej 29, 5471 Søndersø

Tlf. 20 48 13 82 · www.yndgaard.dk · post@yndgaard.dk

OTTERUP

BOGFØRING OG REVISION

BOGFØRING - REVISION

MOMS- OG SKATTEREGNSKABER

OLE EINFELDT - TLF. 64 82 23 78

PLANTAGEVEJ 26

Blandede

VVS

Revision

Registreret Revisionsvirksomhed FRR

Ansvarlig indehaver Mogens Stougaard

Thygesensvej 2, 5450 Otterup

E-mail: info@ms-revision.dk

Telefon 64 87 14 89 Telefax 64 87 20 89

Skåstrup

3 hestebokse udlejes.

Tlf. 60 49 93 18

Køb og salg bedst med

en annonce i

UgeAvisen Nordfyn

ALT SKROT

afhentes gratis!

Staldinventar

skæres ned gratis!

LAND-SKROT

tlf. 20 12 53 11

P.S. Kommer overalt

SKROT KØBES

Al slags gammelt jern købes kontant, vi betaler

650,- kr. pr. ton ved min. 3 ton.

Bilskrot 300,- kr. pr. ton ved min. 3 ton.

Metaller købes til højeste dagspris.

Tlf. 7670 2900 (kl. 8.00-15.00)

Tlf. 5099 9330 (aften)

Flytning & budekørsel

3 34 TRANSPORT

Indhent tilbud - vi er billigere end du tror.

tlf. 40 11 42 58 · Dion Jørgensen, Morud

BESTIL

DIN ANNONCE:

uanannonce@fynskemedier.dk

Musik og underholdning

fynsjukeboksudlejning.dk

Tlf.60668001

Tlf. 64 82 31 57

Mobil 40 25 31 57

Q -KVALITET

Dansk VVS Kvalitet


aut. vvs-installatør

DanskeAffaldsProdukter ApS

Ønsker du

at blive selvstændig

Solcenter / klinik sælges

i lejede lokaler i Bredgade Otterup.

Huslejen er 3.500,- - 4200,- + moms

Nu 4 kabiner med mulighed for den 5.

Nuværende sole:

Consul soltron 50x160w, Ergoline 400 turbo power,

ergoline 300, en anden lille sol fra nst.

Centeret er fra 1999 og trænger til en kærlig hånd.

Overtagelse snarest.

Pris 38.000,-

Kun seriøse henvendelser til Lone Ølgård, 2221 5633

PS: ønsker lille lokale til leje om mandagen i Otterup

Mobildiskotek Nightfighter

Skal du holde fest?

- så er DJ Buffoon bedst

Mobildiskotek Nightfighter spiller op til dans

ved alle slags fester.

Ring på 31 189 317 og lad os finde det rette

musikkoncept til netop din fest.

Læs mere på www.mobildiskotek.org

Vi er de eneste på Fyn der har denne

flotte Digitale Jukebox!

• VVS - installationer • Gas- og oliefyrsservice • Stålkonstruktioner

• Jordvarme • Solvarme • Fjernvarme • Ombygning af badeværelser

• Biobrændsel og stokeranlæg • Trapper og altaner

Farsbøllevej 2

JHH VVS

Aut. VVS Installatør

Jens Helmer Hassing

Bolmerodvej 28

5485 Skamby

Medlem af:

Dansk VVS

40 57 77 22

E-mail: helmerhassing@mail.dk


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

51

Køb og salg bedst med

en annonce i

UgeAvisen Nordfyn

Bestil annoncerne på mail:

uanannonce@fynskemedier.dk

Murermestre

Malermestre

Finn Lassens Malerfirma

udfører alt i malerarbejde, ude og inde

Tømrermestre

· Nybygning

· Ombygning

· Renovering

· Totalentreprise

Uforpligtende tilbud gives.

64 82 17 73

26 91 57 86

Gerskov Bygade 23,

5450 Otterup

www.finnlassensmalerfirma.dk

Gyngstrup Tømrer og Snedker

v. Flemming Ryberg

Gyngstrupvej 41 . Otterup

Tlf. 64 87 15 12 / 20 87 15 12

Tilbyder alle former for tømrer- og snedkerarbejde. Ny-, om- og tilbygning.

TØMRERMESTER

J. ERIKSEN

BILTLF.: 2320 4789 - 4011 2014

FAX: 6487 1054

www.jeriksen.dk

Tømrermester

Jan Møller Pedersen

Hemmerslev 1, Særslev

5471 Søndersø

Tlf. 64831660 Mobil 30317670

- din partner indenfor

tømrer- og snedkerarbejde

Tømrermester · Jeppe Kuhlmann · Fynsvej 7 · 5400 Bogense · Mobil: 6166 2548

WWW.TORBENPEDERSEN.DK

KÆRBY

TØMRERFORRETNING

TLF.: 40 40 56 40

Sandholtvej 32 · 5400 Bogense · Tlf.: 64 81 21 17

Entreprenører

• Rendegraver/Minigraver

• Containerkørsel

• Udlejning af motortrillebør

• Levering af sten og grus

• Lægning af fliser

• Snerydning

MVL v/ Michael V. Larsen

64823222-21429101 mvl-otterup.dk

Spildevandsløsninger

i det åbne land

Murer &

Entreprenør ApS

CLAUS OLSEN

Aut. Kloakmester & Entreprenør

61762809-61762810

Ørkebyvej 18 • 5450 Otterup

Tlf. 6482 5845 • Fax 6482 6545

co@comurer.dk • www.comurer.dk

· Kloakarbejde

· Flisearbejde

· Betonarbejde

· Jordarbejde

Hans Chr. Hjorth

Torben Madsen

Tlf.61762809

Tlf.61762810

www.hctentreprenør.dk · hct@dlgtele.dk

Kloakarbejde, jordarbejde,

belægningsarbejde

Rendegraver

Minigraver

Minilæsser

TV-inspektion

Kloakarb./Kloakspuling

v. Entreprenør Torben Yndgaard· Ejlbyvej 100 · 5471 Søndersø

Fagmanden

• Aut. kloakmester • Pæleboring

• Kloakering • Anlægsarbejde

• Entrepenørarbejde • Naturpleje

Clarkco

J.P. Guldberg, Gulløkken 27, 5471 Søndersø

Tlf. 63 83 00 65 - 21 79 24 65

www.clarkco.eu - clarkco@clarkco.eu

Nørregaard

• Entreprenør - Udgravning, planering, dræning

• Anlægsgartner - Indkørsler, terrasser, græsplæner m.m.

• Aut. kloakmester - Nyanlæg, reparation, nedsivningsanlæg

v/Anders & Jørgen Nielsen . Tevringevej 49 . 5462 Morud

Tlf. 64 83 13 64 . Bil 20 47 13 64/30 69 88 64 . Fax 64 83 13 54

Tlf. 20 430 470

www.yndgaardaps.dk - yndgaardaps@mail.dk

FÅ ET RENT OG FLOT TAG

Jeg algebehandler dit tag

for kun 1.000 kr. inkl. moms

www.fynstagrens.dk • Tlf. 22 96 40 61

FYNS HVIDEVARE SERVICE

v. Niels Rasmussen, Møllevej 35, 5450 Otterup

SALG OG REP. AF

KØL - FRYS - VASK - OPVASK - KOMFUR

64822205-40166605

Se tilbud på www.fyns-hvidevare.dk

John Christensen

Blikkenslager ApS

TAGRENDER

Zink-, Kobber- og Skiferdækning

Søndergårds Allé 4, Otterup. Tlf. 64 82 51 21 - Mobil 23 34 71 45

Fyns Oliefyrs Service

· Jordvarme

· Luftvarmepumpe

· Stokerfyr

· Solvarme

• Anlægsarbejde

• Belægning

• Beskæring

• Hegn

Skovvej 53

5400 Bogense

Tlf. 42 17 52 92

ricky@anlaegforfliser.dk

Vi er specialister i

Antenne · Parabol · Kabel-TV

Elektronik · Reparation

Roersvej 33a · 5000 Odense C · Tlf. 6311 1351 · fae@fae.as

• Traktorer

• Landbrugsmaskiner

• Havemaskiner

• Smedearbejde

• Stokerfyr

• Dækservice

• Butik

Tlf. 65 95 53 53

Biltlf. 202 306 53

www.bladstrup.dk

E-mail: bladstrup@mail.dk

Medlem af Dansk VVS

Forhandler af

· Olietanke

Mitsubishi luftvarmepumper

· Varmekanoner

Fyns Oliefyrs Service

v/Jesper R. Jørgensen · Tlf. 40 33 66 13 · www.fyns-olie.dk

BENYT VINTERMÅNEDERNE

til at forberede en af forårets og sommerens største haveglæder - en

VELFUNGERENDE PLÆNEKLIPPER

Lad vort specialværksted give plæneklipperen et grundigt eftersyn NU

- og undgå irriterende ventetid når græsset skal klippes første gang!

· Perfekt slibning · Rensning · Smøring

· Justering · Reparation af ALLE fabrikater

· Uforpligtende prisoverslag inden reparation

· Gratis vinteropbevaring i forbindelse m. eftersyn

Egense Service Værksted

v/Erland Pedersen, Møllevej 75, 5450 Otterup. Tlf. 64 82 45 07

• Nye ideer til belægninger

og specialløsninger

• Freelance

• Havearkitekt kan tilknyttes

Ring og få et uforpligtende tilbud

- anlæg for fliser

Vil du have en annonce i UgeAvisen Nordfyn?

RING 65 45 57 00 / 63 45 25 00


52

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Hjertelig tak

for udvist deltagelse

ved

Ruth Poulsens

bisættelse.

Thorkild

Søndag den 18. april 2010

Grindløse .................... ingen

Klinte .......................... 9.00

Nr. Sandager ............... ingen

Særslev, konfirmation 10.30

Ejlby............................ ingen

Melby.......................... ingen

Søndersø ..................... 11.00

Skamby ....................... ingen

Uggerslev.................... ingen

Nørre Højrup .............. 9.00

Nørre Nærå................. ingen

Bederslev .................... ingen

Lunde .......................... ingen

Hjadstrup .................... 9.00

Allesø.......................... 10.30

Næsbyhoved Broby.... 9.00

Hårslev........................ 11.30

Padesø......................... 10.00

Veflinge....................... 19.00

Skovby ........................ ingen

Ore, konfirmation ....... 10.15

Guldbjerg .................... ingen

Bogense, kirkebil........ 9.00

Vigerslev..................... 9.00

Langesø ...................... 10.15

Gerskov....................... ingen

Østrup, konfirmation .. 10.00

Skeby .......................... ingen

Hasmark...................... 10.30

Norup .......................... ingen

Krogsbølle .................. ingen

Lumby......................... 9.30

Stige ............................ 11.00

Næsby ......................... 10.00

Otterup ........................ 10.30

Fjelsted........................ 11.00

Harndrup..................... ingen

Jehovas Vidner:

Bogense ...................... 10.00

Otterup ........................ 10.00

Konfirmandlister der ønskes

offentliggjort bedes mailes til

bid@fyens.dk

Mange tak

til alle, som var med til

at gøre vores bryllup

helt uforglemmeligt.

Også en stor tak

for de mange fantastiske

flotte æresporte.

Britta og Henning

10år

ÅBENT HUS

Tak

Hjertelig tak for den

store opmærksomhed ved

min 50 års fødselsdag.

Claus Halsgaard

Pedersen, Nørreby

D. 17 april er det 10 år siden jeg startede

med rammerne i Enggade.

Det fejres på dagen med åbent hus fra

kl. 13.00-17.00, hvor vi byder på lidt godt til

kunder, forretningsforbindelser samt venner

af huset.

Butikken

holder lukket

denne lørdag

Venlig hilsen Jørgen Nielsen

JN Glas & Indramning

Enggade 17, Bogense - Tlf. 22 48 47 57

Nordfyn denne uge

TIRSDAG D. 13. APRIL

OTTERUP BYPARK bag

biblioteket Otterup Krolfklub.

Tirsdage kl. 10-12 og torsdage

kl. 10-12 + 14-16.

BOGENSE Krofklub spiller

tirsdage kl. 10 + kl. 18.30 og

fredage kl. 10 + kl. 14 på banerne

ved Nordfynshallen.

KONGSLUNDSKOLEN kl.

15 foredrag med seminarielektor

K. Henningsen, Strib

”I farfars fodspor”, arr. Skovby

Ældreklub.

BOGENSE SKOLE ved

idrætshallen kl. 17-18 løbetræning

hold 1 for begyndere, kl.

18-19 hold 2 for øvede.

OTTERUP TORV kl. 17 løbetræning.

MORUD ved Langesøhallen

kl. 17.30 løbetræning, arr. Løb

med Ugeavisen Nordfyn

SÆRSLEV Skole det grønne

område vest for skolen starter

krolf igen tirsdage kl. 18.30

og onsdage kl. 10 + 18.30, arr.

Særslev Gymnastikforening.

BORGERHUSET Søndersø

kl. 19 holder Anonyme Alkoholikere

AA-møde.

GRINDLØSE Præstegård kl.

19 foredrag om ”Luthersk og

katolsk kristendom”, arr. Vigerslev,

Skamby, Grindløse,

Klinte, Nr. Sandager og Søndersø

sogne.

OTTERUP Hallen kl. 19 holder

Otterup Tennisklub generalforsamling.

OTTERUP Bibliotek kl. 19.30

syng sammen med Pilekoret,

Niels Erik Clausen, Valther

Rasmussen og Lars Oxenvad.

PADESØ KIRKE kl. 19.30

aftengudstjeneste med

Fjelsted-Harndrups nye sognepræst

Mikkel Holmgaard

Larsen.

SKOVBY Forsamlingshus

stort spil kl. 19.30.

ONSDAG D. 14. APRIL

BORGERHUSET Søndersø

kl. 14-16 mødes Mother Theresa

Klubben.

EGENSE Forsamlingshus kl.

19 stavgang, arr. Ældreklubben

H.E.N.

EGENSE Forsamlingshus kl.

18.45 stavgang, arr. Ældreklubben

H.E.N.

SØNDERSØHALLEN bag

klubhuset kl. 19 starter klubben

BMV med at cykle igen.

OTTERUP HALLEN kl.

19.30 håndbold oprykningsspil

herrer OHK - Rækker

Mølle.

BOGENSE KIRKE kl. 19.30

koncert til fordel for Kræftens

Bekæmpelse. Medvirkende

slagtøjsgruppen Søndersø Percussion,

arr. Bogense Menighedsråd.

BOGENSE HOTEL kl. 19.30

holder Bogense Forsyningsselskab

A.m.b.a. ordinær generalforsamling.

HÅRSLEV Forsamlingshus,

kl. 19.30 Stort spil, arr. Haarslev

GF og Hårslev Boldklub.

TORSDAG D. 15. APRIL

BOGENSE TORV kl. 9-15

torvedag.

VEFLINGEHALLENS cafeteria

kl. 10 holder Ældre i

Bevægelse i Søndersø generalforsamling.

BAG KORNVÆNGET krolf,

spiller hver torsdag kl. 10 og

mandag kl. 16.30.

KLINTEBJERG Galleri

Klintebjergvej 150, kl. 12-18

kunstudstilling.

MENIGHEDSHUSET Bakkevej,

Otterup kl. 15 torsdagscafé

tidl. domprovst på Grønland

Emma Balslev fortæller

om hendes tid som domprovst

i Grønland og om menighedslivet.

ØSTRUP Forsamlingshus kl.

19.30 holder generalforsamling.

BORGERHUSET Søndersø

kl. 19.30 syng sammen med

Nordfynskoret.

LØRDAG D. 17. APRIL

SLUSEMØLLEN Bårdesøvej

29 riffelindskydning fra kl.

9-12, mærkeskydning fra 13-

16, arr. Otterup & Omegnsog

Krogsbølle Sogns Jagtforening.

BOGENSEVEJ 33, Nr.

Højrup holder O. Søndergaard

& Sønner Stiga dag fra kl.

10-14.

OTTERUP MUSIKFESTI-

VAL kl. 10-15, arr. Aktivitetshuset,

Nordfyns Biblioteker,

Nordfyns Musikskole og

Nordfyns Ungdomsskole.

KUNSTGÅRDEN Ømosevej

11, Skovby . Åbent tir. - søn.

kl. 10-17.

VÆRKSTEDSGALLERIET

Vejruphuse 32, Hårslev åbent

kl. 12-17.

SØNDAG D. 18. APRIL

FLYVESANDETS p-plads og

Gyldensteens skovene p-plads

ved Nr. Sandager Kirke mødested

kl. 10-12 for indsamling

af affald, arr. Danmarks Naturfredningsforenings

landsindsamling.

ALLESØHALLEN kl. 19.30

stort spil, arr. Allesø Gymnastikforening

MANDAG D. 19. APRIL

BEBOERHUSET Adelgade

107 holder Bogense Pensionistforening

ordinær generalforsamling

kl. 17, derefter

underholder Jordløse Gårdmusikanter.

OTTERUP GEVÆRFA-

BRIK, Fabriksvej 5, Otterup

kl. 19 indkaldes til brugermøde/generalforsamling

for

alle foreninger, persongrupper

i Nordfyns Kommune.

BÅRDESØ Forsamlingshus

kl. 19.30 banko, arr. K.G. &

IF.

TIRSDAG D. 20. APRIL

OTTERUP Bypark bag biblioteket

Otterup Krolfklub spiller

tirsdage kl. 10-12 og torsdage

kl. 10-12 + 14-16.

BOGENSE Krofklub spiller

tirsdage kl. 10 + kl. 18.30 og

fredage kl. 10 + kl. 14 på banerne

ved Nordfynshallen.

KONGSLUNDSKOLEN

kl. 15 ”Verdens vildmarker”

Søren Ervig viser sit nye lysbilledshow

fra Sibirien, Alaska og

Canada, arr. Skovby Ældreklub.

BOGENSE Skole ved idrætshallen

kl. 17-18 løbetræning

hold 1 for begyndere, kl. 18-19

hold 2 for øvede.

OTTERUP Torv kl. 17 løbetræning.

MORUD ved Langesøhallen

kl. 17.30 løbetræning, arr. Løb

med Ugeavisen Nordfyn

BORGERHUSET Søndersø

kl. 19 holder Anonyme Alkoholikere

AA-møde.

SKOVBY Forsamlingshus kl.

19.30 stort spil.

Jette Kærgaard

Salgsleder

tlf. 65 45 57 09

jek@fynskemedier.dk

Lene Møllegaard

Salgskonsulent

tlf. 65 45 57 05

lm@fynskemedier.dk

Pernille Madsen

Salgskonsulent

Tlf. 65 45 57 02

pma@fynskemedier.dk

Otterup: Jernbanegade 45 · 5450 Otterup

Tlf. 63 45 25 00 · Fax 64 82 31 64

Kontortid: Mandag-fredag kl. 8.30-15.30

Bogense:Østergade 14 · 5400 Bogense

Tlf. 65 45 57 00 · Fax 64 86 11 45

Kontortid: Mandag-torsdag kl. 8.30-16.00

Fredag kl. 8.30-14.00

Annonce mail: uanannonce@fynskemedier.dk

Redaktion mail: uanredaktion@fynskemedier.dk

Helle Hansen

Salgssekretær

Tlf. 63 45 25 00

hs@fynskemedier.dk

Birthe Daugaard

Salgssekretær

Tlf. 65 45 56 12

bid@fyens.dk

Katrine Sjö-Rasmussen

Salgssekretær

Tlf. 65 45 57 10

ksj@fynskemedier.dk

Annonce-indleveringstider:

Korrektur- og større annoncer:

Onsdag før kl. 16.00

Øvrige tekstannoncer:

Torsdag før kl. 12.00

Rubrikannoncer:

Fredag før kl. 10.00

I forbindelse med helligdage ændrede indleveringstider.

Sander S. Astrup

Egnsredaktør

Tlf. 65 45 52 41

sasa@fyens.dk

Thomas Gregersen

Journalistisk tovholder

Tlf. 65 45 57 04

thgr@fyens.dk

Klaus Wind

Journalist

Tlf. 65 45 52 42

kwi@fyens.dk

Sune Lundbye Møller

Journalist

Tlf. 65 45 57 01

sulm@fyens.dk

UgeAvisen Nordfyn udgives af Fynske Medier P/S der bl.a. også udgiver Kerteminde UgeAvis, LokalAvisen Nyborg, LokalAvisen

Assens, LokalAvisen NordVest, Melfar Posten, Midtfyns Posten, UgeAvisen Faaborg, Ugeavisen Odense, UgeAvisen Svendborg,

UgeAvisen Øboen, Dalum-Hjallese Avis og SkibhusAvisen.

Medlem af De Lokale Ugeaviser.

UgeAvisen Nordfyn udsendes gratis hver tirsdag til alle husstande i Nordfyns Kommune, Brenderup, Harndrup og

dele af Odense N.

Oplag: 20.488

Erhvervsmæssig affotografering af bladets redaktionelle tekst og annoncer er ikke tilladt. Bladet påtager sig intet ansvar som

følge af fejl i tekst og annoncer.

Udgiver: Fynske Medier P/S · Ansvarshavende chefredaktør: Per Westergaard · Tryk: Fynske Mediers Trykkeri

Distribution: Udebliver avisen – ring til Tryksagsomdelingen på tlf. 6222 2222 mellem kl. 9.00-16.00


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen

53

Mærkedage

70 år

Farmor Rita Petersen Ullerupvænget

18, Søndersø fylder 70

år søndag 11/4-2010 og alle 15

børnebørn glæder sig meget til

at fejre farmors fødselsdag ....

og mon ikke der »falder« lidt

lækker mad ned i tallerknerne -

også denne dag

60 år

Kære Erik, far, svigerfar, farfar

Du ønskes hjertelig tillykke med

de 60 år d. 15/4.

Kærlig hilsen

Marius, Mette, Palle,

Niels og Anni

18 år

Kære faster Nite/Nikita.

Du ønskes et stort tillykke med

de 18 år den 13. april.

Jeg håber du får en dejlig dag og

nogle gode gaver.

Så er du endelig gammel nok til

at komme med dine fodboldvenner

i byen.

Vi glæder os til vi skal fejre dig.

KNUS fra lille Jonathan,

min mor og far/Ronnie og

Nynne, Ricky og

din mor og far.

10 år

Kære Sigurd...

Du fylder 10 år tirsdag den 13/4

og det skal fejres...

Stort tillykke...

Knus og fødselsdagshilsner

Fra Emilie og Mor

Guldbryllup

Reidun og Jakob Gram fejrer

deres guldbryllupsdag fredag

den 16-04-2010.

Vi ønsker jer stort

TILLYKKE fra

børn, svigerbørn og børnebørn

Konfirmation

Kære Peter

Hjertelig tillykke med din konfirmation

den 18. april 2010 i

Særslev Kirke.

Kærlig hilsen

Mormor og morfar

Onkel Jens, Marlene og Sille

Bent, moster, Kevin og Megan

70 år

Verdens bedste Far og morfar

Kaj Hansen, Rugvangen 21

ønskes tillykke med de 70 år

mandag den 12. april.

Vi glæder os til at fejre dig og

håber du får et par skønne dage.

Kærligst

Krestine, Emilie,

Mathias & Helle

50 år

Jeanet Romer Jensen, Lunde

Bygade 44. Hjertelig tillykke

med fødselsdagen den 7/4.

Kærlig hilsen

Bedste og Fam. Mertz Stige

50 år

Kære hustru, mor, mormor og

svigermor

Det er svært at se du bliver 50

år. Du er jo stadig ung og fuld

af liv. Du ønskes et stort tillykke

med de 50 år den 13. april. Vi

glæder os til festen.

Alt godt fremover ønskes du af

Mand, børn,

børnebørn og svigerbørn

18 år

Hej Katrine

Hjertelig tillykke med din 18 års

fødselsdag den 18. april. Vi glæder

os til at fejre dagen sammen

med dig den 17.

Kærlig hilsen

Mormor og morfar

7år

Hej Patrick

Du ønskes hjertelig tillykke med

din fødselsdag og vi håber du

får en god dag. Der er en hilsen

til dig fra Limbo-Fut-Beo

Mormor og Bedstefar

5år

Kære Benjamin

Hjertelig tillykke med fødselsdagen

onsdag den 21/4 2010

ønskes af: Mille,

Joakim, Mor og Far

Sølvbryllup

25 år! Kære Tove & Jørgen.

I ønskes stort tillykke med

SØLVBRYLLUPPET tirsdag d.

13. april. Vi håber i får en god

dag med mange dejlige minder.

Hilsen fra

Jørgens Søstre & Svogre.

Sølvbryllup

25 års Bryllupsdag

Tove og Jørgen Rasmussen, Ullerupvej

36, Søndersø kan fejre

25 år sammen tirsdag den 13/4

2010.

Vi glæder os til festen i aften.

Andreas, Claudia og Steffen

Natalie og Martin

Konfirmation

Kære Camilla

De bedste ønsker på din store

dag. Vi håber, at det bliver en

uforglemmelig dag.

Mange knus

Mor & Far

Vind en

pizza- el.

kagemand

Alle fødselsdagsbørn under

12 år deltager automatisk i

konkurrencen om en pizza- el.

kagemand fra SuperBrugsen i

Søndersø.

Derfor husk at oplyse adresse

på barnet, når I indrykker en

fødselsdagshilsen.

Ugens vinder:

Sigurd Andersen, Savværksvænget

214

5471 SøndersøVinderen modtager

et vinderbrev.

60 år

Hej Bent Erik !!

Du ønskes hjertelig tillykke med

de seksti år lørdag den 17. april.

Vi håber du får en rigtig god dag

og tid til at slappe af fra sommerhusbyggeriet.

Vi glæder os meget til at være

med til at fejre dig.

De bedste hilsner

Mor, Søstre og Svogre

30 år

Kære Allan!

Vi ønsker dig hjertelig tillykke

med din 30 års fødselsdag d. 12.

april og masser af held, lykke og

fremgang i tiden fremover.

Kærlige lykønskninger fra

Mor og Benno

18 år

Hej Katrine

Du ønskes hjertelig tillykke med

fødselsdagen på søndag den 18.

april. Vi gjæder os til festen på

lørdag.

Kærlig hilsen

Nikolaj, Emilie, Pernille, Susie,

og moster

1år

Kære Mathilde

Tillykke med fødselsdagen den

17. april, jeg glæder mig til din

fødselsdagsfest på lørdag

Kærlig hilsen Farmor

Bryllup

Brudeparret blev viet Lørdag

den 3 April 2010 i Vissenbjerg-

Kirke klokken 14.00

Helle Østerby Hansen

Tommy Bo Christiansen

Hesbjerglund 45

5492 Vissenbjerg

Tlf. 25122501

Foto: Fotograf Kenneth Bæksted

Mærkedage

Afleveres senest torsdag kl.16.00

Bryllup, sølvbryllup og guldbryllup

er gratis. Runde dage

fra 50 år og opefter optages

også gratis, dog ikke med

åbent hus. Ønskes billede retur

vedlægges frankeret svarkuvert.

Alle andre mærkedage kr. 75,-

(med el. uden foto).

Beløbet vedlægges i check,

frimærker, kontant eller indsættes

på konto 3574 9057153

senest torsdag. Medtages KUN

mod forudbetaling.

60 år

Kære Morfar

Du ønskes hjerteligt tillykke

med de 60 år. Held og lykke

fremover.

Vi glæder os til at fejre dig i

weekenden.

Kærlig hilsen

Line og Jonas

18 år

Hej Katrine!

Stort tillykke med de 18 år den

18/4. Håber du får en dejlig dag

og fest.

Held og lykke med køreprøven.

Kærlige hilsner

Mor og far

18 år

Hej Simon

Ja Simon så lille og uskyldig er

mange år siden, en lille dreng

der absolut ikke kunne have

sandaler på uden strømper. Ikke

desto mindre ønsker vi dig tillykke

med de 18 år. Held og

lukke med kørekortet.

Kærlig hilsen

Mor og Far

Christina og Casper

Guldbryllup

Edith og Anker Jensen

Overballevej 13, Nørreby

Kan fejre guldbryllup fredag d.

16. april.

I ønskes hjertelig tillykke

fra os alle.

Konfirmation

Kære Helene

Vi håber du får en dejlig dag på

søndag.

Kærlig hilsen

Anders, Mor & Far

Vi modtager gerne

mærkedage på email:

uanannonce@fynskemedier.dk

Billeder skal vedhæftes som .jpgfil

og teksten skrives ind i mailen

og IKKE i et dokument.

Anonyme meddelelser medtages

ikke.


54

UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

Ugens

Bedste Tilbud

Lambi

6 rl. Toiletpapir

3 Køkkenruller

Frit

valg

5 X 1 LITER

Hel fersk kylling

Danpo

1200 g

Lillebror

ostehaps

18 stk

324 g

Danpo

Dansk &

salmonellafri

450 g

Dansk

Fedtindhold

8-14%

500 g

Hvidløg, rødvin eller cognac

350 g 34,95

TA’ 2 STK

røgeri

25.- 25.-

n,40.-

Rynkeby juice

Æble, Appelsin,

Appelsin & mandarin,

Pære & æble,

Æble, Appelsin &

gulerod eller

Mild morgenjuice

5x1 l

Frit valg

25.- 18 95

Hakket kylling

Hakket oksekød Hjemmelavede spegepølser

15.-

60.-


TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010 UGEAVISEN NORDFYN /Otterup Avis - Områdeavisen

55

3 stjernet

Ålerøget salami

i skiver

135 g

7 95

7 95

Mørksejfilet

PR. 1/2 KG

Hit kiks

m/ chococreme

300 g 2-pak

1/2 PRIS

Dansk svinekød

35.- 99

Dagmar tærte

Helt

15.-

friskbagt

Stk

røgeri

Hjemmelavet

Hamburgerryg eller

Bayonneskinke

Letsaltet, røget og ikke pumpet!

½ kg

Frit valg

24

24 95

Albani pilsner

Odense Pilsner eller

Odense Classic

30 fl

HJEMMELAVET LUKSUS!

99 95

BOGENSE

OTTERUP

Der tages forbehold for leveringssvigt, billed- og trykfejl. Øl-, sodavand-, kildevand- og spiritus-priser er afhentningspris excl. embl. Tilbudene gælder til lørdag, hvis intet andet er nævnt.


56

Ugens

Bedste Tilbud

Citroner

Spanskeklasse1

TA’3STK

Bagekartofler

Engelske klasse 1

TA’3STK

Grønne

druer

Indien klasse 1

500 G

3STK

5.-

5.-

15.-

se15

3STK

STENFRI

UGEAVISEN NORDFYN / Otterup Avis - Områdeavisen TIRSDAG DEN 13. APRIL 2010

10.-for lev

Porre

Danske

klasse 1

PR BDT

Der tages forbehold for leveringssvigt, vi gt billed- og

trykfejl. Øl-, sodavand-, kildevand- og spiritus-priser er afhentningspris excl. embl. Tilbudene gælder til lørdag, hvis intet andet er nævnt.

BOGENSE

Hverdag 9-19

Lørdag 8-17

Næste søndagsåbent den 2. maj

OTTERUP

Hverdag 9-20

Lørdag 8-17

Næste søndagsåbent den 2. maj

More magazines by this user
Similar magazines