Jødisk almanak 5773 - 2012-.indd - Det Mosaiske Troessamfund

mosaiske.dk

Jødisk almanak 5773 - 2012-.indd - Det Mosaiske Troessamfund

Foreninger / personer i Det Mosaiske Troessamfund

Navnene angiver foreningens formand / kontaktperson

Telefon Fax E - mail

Aktionsgruppen for Jøderne i Skt. Petersborg

Magda Goldschmidt Platanvej 2, 4. 1810 Frb. C 33 79 25 38 goldsmed@post.tele.dk

Aronsohn, Bo Ole Suhrsgade 12 1354 Kbh. K mbaronsohn@gmail.com

Asmussen, Dan Vermehrensvej 7 2930 Klampenborg 39 64 45 40

Atzmor, Oren Krystalgade 12 1172 Kbh. K 33 11 03 22

Bergman, Mozes Upsalagade 22, 1. th. 2100 Kbh. Ø 35 55 35 85 mbergman@mail.tdcadsl.dk

Bergmann, Simon og Dina Hvilevej 12 2900 Hellerup 39 61 23 34 dina.simon@youmail.dk

Venner af Blindeinstituttet i Jerusalem

Milton Rothschild Slotsherrensvej 132 C 2720 Vanløse 38 79 02 04 dami@paradis.dk

Bnei Akiva

Shlichim Krystalgade 12 1172 Kbh. K shlichim@mosaiske.dk

Børnehaven / vuggestuen på Carolineskolen

Tine Aagaard Bomhusvej 18 2100 Kbh. Ø 39 20 25 03 bh@bhcaroline.dk

Carolineskolen

Jan G. Hansen Bomhusvej 18 2100 Kbh. Ø 39 29 95 00 39 29 45 20 caroline@carolineskolen.dk

Carolineskolens Venner

Merete Lexner Bomhusvej 18 2100 Kbh. Ø vennerne@carolineskolen.dk

ChabaDanmark

Yitzi Loewenthal Ole Suhrsgade 10, 2. th. 1354 Kbh. K 33 16 18 50 33 79 33 86 info@chabad.dk

Chrapot, Marek Tranumparken 7.8.1. 2660 Brøndby Str. 43 54 54 83 43 54 54 83 chrapot@brnet.dk

Coordination Committee

Henia Vrazda 36 48 96 06/20 65 53 35 vrazdahenia@gmail.com

Copenhagen Kosher Lyngbyvej 83 2100 Kbh. Ø 39 18 57 77 39 18 53 90 mail@copenhagenkosher.dk

Danmark Logen

Allan Niemann Danasvej 42, 2.th 1910 Frb. C 60 91 86 23 laniemann@webspeed.dk

Dansk-Israelsk Selskab

Otto Rühl Sprydet 81 3070 Snekkersten 49 25 39 00 info@dansk-israelsk-selskab.dk

Dansk Jødisk Museum

Ivar Samrén Købmagergade 5, 3.sal 1150 Kbh. K 33 11 22 18 33 11 22 90 info@jewmus.dk

70

More magazines by this user
Similar magazines