Jødisk almanak 5773 - 2012-.indd - Det Mosaiske Troessamfund

mosaiske.dk

Jødisk almanak 5773 - 2012-.indd - Det Mosaiske Troessamfund

Dansk Maccabi Forbund

Alan Melchior Østerbrogade 23, 4.

Dansk Zionistforbund

Max Meyer Krystalgade 12

Den Danske Israelindsamling

Jeffrey Cohen Krystalgade 12

Deborah Centret

2100 Kbh. Ø

1172 Kbh. K

1172 Kbh. K

Telefon Fax

35 42 35 55

26 24 22 25

33 93 24 66

E-mail

alkamel@post10.tele.dk

office@zionist.dk

info@ddi-indsamling.dk

Janne Grubbe

Dessauer, John

Bryggergade 1

Edisonsvej 9, 1.tv

2100 Kbh. Ø

1856 Frb. C

82 32 51 00

60 77 97 20

82 32 51 99 Ba21@suf.kk.dk

dessauerjohn@hotmail.com

Dimsits, Ino

Eitan – Yigal Romm

Carl Baggers Allé 27, 1.

Vesterbrogade 206, 3. th.

2920 Charl.

1800 Frb. C 33 22 61 58/29 24 54 45 romm@dbmail.dk

Ezra Abraham-Ezra

Fadderselskabet af 1810

Harespringet 37 2400 Kbh NV 38 60 88 58 ezra37@gmail.com

John Dessauer Edisonsvej 9, 1.tv

Fischer, Jonathan A. Lundingsgade 1, 1. tv.

Forbundet for Polske Jøder i Danmark

1856 Frb. C 60 77 97 20

2100 Kbh.Ø 26 80 77 66

dessauerjohn@hotmail.com

Marek Chrapot Nygårdsvej 14, beboerlok.

Post sendes til Marek Chapot

Foren. af tidl. Chaluzim

Hans Goldstein Pile Allé 27, 3/1

Friis-Hasché, Miriam Holmestien 5

Fælleskomiteen for Israel

Jes Reiner Pedersen Nørreøksevej 14

Gelvan, Michael Langs Banen 14

2100 Kbh. Ø

2000 Frb.

2720 Vanløse

9460 Brovst

2830 Virum

29 26 83 48

33 21 80 89

38 79 83 55

98 23 82 81

70 27 40 90

33 21 80 89

70 27 40 91

chrapot@bmet.dk

hansgoldstein@yahoo.dk

m.n@get2net.dk

jes@it.dk

mik@aras-group.com

Gerschwald, David Carl Plougsvej 3 1913 Frb. C. 20 89 26 95 33 23 26 95 dmg@talogspar.dk

Gerschwald, Mette Marie

Goldberg&Mor

Carl Plougsvej 3 1913 Frb. C. 22 94 71 76 mgerschwald@yahoo.dk

v/Eva Bøggild

Hakoah J.I.F.

Martin Norden

Herzberg, Linda

Kronprinsensgade 14

Alfevej 5 A

Bülowsvej 40, 1. th.

1114 Kbh K

2730 Herlev

1870 Frb. C

50 24 94 50

44 92 44 34

35 35 50 61

goldberg@goldberg.nu

jifhakoah@tiscali.dk

lh@lindaherzberg.dk

Hirsch, Gail Oldfuxvej 14 2400 Kbh NV 38 71 08 02 gail@hirschconsult.dk

Isachsen, Alf Pragtstjernevej 13 2400 Kbh. NV 39 69 89 87 alfsommer@post.cybercity.dk

Jewish Culture in Copenhagen

Jette Zylber Stolbergvej 15 2820 Gentofte 40 54 93 19 jewishculture@gmail.com

71

More magazines by this user
Similar magazines