13.10.2015 Views

Välkommen till vår största auktion någonsin. 1119 objekt

1284 FALKÖPING jvstn med gamla bilar. Omkring 1940 30<br />

1286 SMÅLANDS BURSERYD Trevligt vykort med 2 bilder, kyrkan och<br />

prästgården. Stämplat Klafsjöholm 1909-02-28 40<br />

1287 8 st obeg. olika vykort från Jönköping 1930-t <strong>till</strong> 1960-t 30<br />

1291 Vykort Bankeryd Fiskartorpet (Folkparken) ca 1910 stpl år 1965 25<br />

1292 8 st olika vykort från Södra Vätterbygden 1910-1940-talet 25<br />

1294 Reklamvykort. Löfbergs lila. Karlstad 1962-10-01 20<br />

1307 2 st insticksalbum med nominalvara. Nominal ca 1.500 750<br />

1309 2 st insticksböcker med postfriskt. Nominal 1.719 650<br />

1314 2 st insticksalbum med nominalvara. Nominal ca 1.250 600<br />

1316 Parti Automathäften+mjuka häften. Nominal ca 1.240 550<br />

1318 Parti häften fr ca 1970 o framåt. Nominal ca 1.200 500<br />

1325 Årssatser 1976-1980-t + diverse presentsatser.<br />

Rabattmärken av äldre typen förekommer. Nominal ca 1.000 500<br />

1344 Öppnade frimärksårssatser 1974-79. Nominal 340 150<br />

1345 Liten insticksbok med nominalvara. Mest lågvalörer.<br />

Det mesta från 1960-talet, ej värderad. 100<br />

1349 3 äldre x häften. Sv. Sjökarta. V Rydberg. Idrott 1953 Facit 660 45<br />

1352 Samling Sverige xx-x 1889-1972 i 2 st album Facit 63.000 kr.<br />

Inga M-märken räknade 4000<br />

1355 Stämplad sverigesamling 1924-1965, ej kpl. Många BC&CB-par, Facit<br />

för dessa ca 10.000 kr. Många bra stämplar. Besiktiga! 1700<br />

1360 SV. FDC 1965-2007 + div. minnespost & maxikort. Vikt 8,5 kg 500<br />

1361 Sverige stämplad samling 1971-1993 Ej kompl. Många prakt/lyx 450<br />

1363 Visirpärm, svenska stpl. block 1960-1990-talet, även något xx 400<br />

1364 Parti xx-x på 14 visirblad. Oscar - 1950. Blandad kvalité. Ej värd. 300<br />

1365 Parti Sv stpl. + xx samt FDC. Bla frim. stpl F233A+B Facit 1.600 300<br />

1370 Sverige stpl samling i 2 st album. Album 1 1900-t <strong>till</strong> 1970.<br />

Album 2 1994 <strong>till</strong> 2012. Glest besatt. Några bättre stplar. Kolla! 200<br />

1373 1 st album med kassett innehållande ostämplade frimärken på<br />

blancoblad. 1960-1970-talet. Nominal ca 330 150<br />

1377 9 visirblad med prakt/lyx stämplar på klipp. Många vackra ex. 150<br />

1384 Fyndlåda med svenska tvättade märken, klipp mm. Från sterbhus 150<br />

1385 800 gram tvättad sv. massvara från sterbhus.<br />

Buntade per motiv/facit.nr Fr 1950-t - 1980-t 125<br />

1386 3 st insticksalbum med stpl. dubbletter mellan F394-1005 125<br />

1387 Pärm med svenska brev mellan 1920-1990-talet 125<br />

1390 Sv. stpl. samling i album 1955-67. Ej kompl. Pr./Lyx finns 100<br />

1391 2 st insticksalbum med stämplat material 100<br />

1393 1 st visirblad med 34 st sv. stpl. frimärken Det mesta prakt/lyx 100<br />

1395 Ca 300 Sverigekuvert med tydliga stämplar från 1980-talet. Besiktiga,<br />

lågt utrop. Många småorter! 100<br />

1396 4 insticksalbum med stpl. dubbletter mellan F1632-2417 100<br />

1397 Insticksalbum med Sverige stpl. Häftesblock och vanliga block 100<br />

1398 Insticksalbum med Sverige stpl. häftesblock 100<br />

1400 4 insticksalbum med stpl. dubbletter mellan F1006-1631 100<br />

1401 3 st insticksalbum med dubblettsaml fr F1773 <strong>till</strong> F2100 stpl 100<br />

1402 Svenska klipp från 1930 - 2000-talet 100<br />

1403 Svenska klipp från 1930 - 2000-talet 100<br />

1404 Svenska klipp från 1930 - 2000-talet 100<br />

1405 Svenska klipp från 1930 - 2000-talet 100<br />

1406 Svenska klipp från 1930 - 2000-talet 100<br />

1414 Liten fyndlåda med bla brev, lösa märken mm 100<br />

1416 Ca 50 st adressanmälan-kort. Postens blankett nr 330.<br />

Bra spridning på orter. 1940-1950-t. 100<br />

1418 Låda med Postanvisningsklipp från 1960-70-talet 70<br />

1421 2 st insticksalbum med dubblettsaml från F596 <strong>till</strong> F742 stpl 75<br />

1422 2 st insticksalbum med dubblettsaml från F742 <strong>till</strong> F1002 stpl 75<br />

1423 2 st insticksalbum med dubblettsaml från F1003 <strong>till</strong> F1228 stpl 75<br />

1424 2 st insticksalbum med dubblettsaml från F1229 <strong>till</strong> F1498 stpl 75<br />

1425 2 st insticksalbum med dubblettsaml från F1499 <strong>till</strong> F1771 stpl 75