Tietoverkko- kaapelit - Draka

draka

Tietoverkko- kaapelit - Draka

Tietoverkkokaapelit

Tietoverkkokaapelit

1


Draka suunnittelee, valmistaa ja myy kaapeleita,

kaapelijärjestelmiä ja -tarvikkeita rakentamisen ja

teollisuuden sekä sähkönjakelun ja tietoliikenteen

käyttöön. Draka on maailman johtavia kaapelinvalmistajia

ja sillä on kattava, laadukas ja teknisesti

kehittynyt tuotevalikoima. Drakalla on myös lähes

100 vuoden kokemus suomalaisasiakkaiden

palvelemisesta. Drakan vahva kansainvälinen

tuotekehitysorganisaatio on suomalaisasiakkaiden

käytössä.

www.draka.fi

Tässä asiakirjassa esitettyä tietoa ei saa ilman Drakan etukäteen

antamaa kirjallista lupaa kopioida tai millään muulla muodoin

jäljentää, ei osittain eikä kokonaan. Ilmoitettujen tietojen

uskotaan olevan oikean sisältöisiä painohetkellä. Draka varaa

itselleen oikeuden muuttaa teknisiä tietoja ilman erillistä

etukäteisilmoitusta. Nämä tiedot eivät ole sitovia, paitsi milloin

tapaus kohtaisesti Draka niin erikseen ilmoittaa.

Laadunhallintajärjestelmä

Det Norske Veritas on hyväksynyt Draka NK

Cables Oy:n laadunhallintajärjestelmän ISO

9001:2000 -standardin mukaisesti. Laadunhallintajärjestelmän

toteuttaminen auttaa edistämään

asiakastyytyväisyyttä, saavuttamaan yhtenäisyyttä

ja parantamaan organisaation sisäisiä prosesseja.

Ympäristöjärjestelmä

Draka NK Cables Oy:n ympäristöjärjestelmä on

luotu tarjoamaan entistä laadukkaampia tuotteita

entistä vähemmällä ympäristökuormituksella.

Ympäristöjärjestelmää toteutetaan, valvotaan ja

kehitetään kaikissa toiminnoissamme. Det Norske

Veritas on hyväksynyt ympäristöjärjestelmämme

ISO 14001:2004 -standardin mukaisena.

Työterveys- ja

työturvallisuusjärjestelmä

Draka NK Cablesissa turvallisuus on tärkeää.

OHSAS 18001:2007 -standardin mukaan

sertifioitu työterveys- ja -turvallisuusjohtamisjärjestelmä

kertoo sitoumuksesta työntekijöidemme

terveyteen ja turvallisuuteen.

2 Tietoverkkokaapelit 3


Yhteystiedot

Draka NK Cables Oy

PL 419, 00101 Helsinki

Puh. 010 5661

Fax (09) 682 1007

Sähköposti:

etunimi.sukunimi@draka.com

fi-sales@draka.com

www.draka.fi

ALUEMYYNTI

POHJOIS-SUOMI

Markku Hansén-Haug

Johdintie 5, 90620 Oulu

Puh. 010 566 4220, 0400-322426

Fax 010 566 4461

ETELÄ-SUOMI

Petri Pulkki

Metsänneidonkuja 8, 02130 Espoo

Puh. 010 566 3307, 0400 426 318

Fax (09) 682 1007

LOUNAIS-SUOMI

Seppo Pöyhönen

Jahtivoudintie 3, 25700 Kemiö

Puh. 010 566 3420, 040 823 4251

Fax 010 566 3421

LÄNSI- JA KESKI-SUOMI

Harri Anttila

Telikatu 1D, 35800 Mänttä

Puh. 040 821 9118

Fax 010 566 3430

ITÄ- JA KAAKKOIS-SUOMI

Teppo Hälikkä

Leväsentie 13, 70780 Kuopio

Puh. 010 566 3440, 040 801 0755

Fax 042 801 0755

OEM/TEOLLISUUS

Markku Kukkonen

Neakkelageaidnu 1250

99440 Leaibejàvri

Puh. 010 566 4345, 0400 285 174

Fax (016) 524 706

ASIAKASPALVELU

Raili Hyyryläinen

Puh. 010 566 4325

040 559 9836

Fax 010 566 4461

Markku Kukkonen

Puh. 010 566 4345

0400 285 174

Fax (016) 524 706

Anja Mäkelä

Puh. 010 566 3314

0400 845 757

Fax (09) 682 1007

Aila Wimmer

Puh. 010 566 4221

0400 584 570

Fax 010 566 4478

Siru Auf der Mauer

Puh. 010 566 3608

040 820 0853

Fax (09) 682 1007

TEKNINEN TUKI

Kat 5, 6 ja 7

Sakari Vilppola

Puh. 010 566 4234

0400 587 496

Fax 010 566 4310

Valokaapelit ja

televerkon

parikaapelit

Petri Utulahti

Puh. 010 566 3439

040 709 0397

Fax (09) 870 2238

Valokaapelitarvikkeet

Sakari Koivula

Puh. 010 566 4536

040 547 9713

Fax 010 566 4540

Juha Routola

Puh. 010 566 4390

040 731 6004

Fax 010 566 4540

FTTH-ratkaisut

Hannu Väätämöinen

Puh. 010 566 3298

040 587 6757

Fax (09) 870 2238

Sisäpeittotuotteet

Markku Sarviaho

Puh. 010 566 4492

040 580 6195

Fax 010 566 4294

4

Tietoverkkokaapelit 5


Tietoverkkokaapelit

Sisältö:

Draka Linkki

Kupariset yleiskaapeloinnin kaapelit

Valokaapelit

Valokaapelitarvikkeet

Televerkon parikaapelit

Sisäpeittotuotteet

Lisätietoja kaapeleista

6

Tietoverkkokaapelit 7


Yleiskaapeloinnit

Draka Linkki on Drakan ratkaisu kiinteistön

takuuvarmaksi avoimeksi kaapelointijärjestelmäksi.

Drakan laajaan kaapelivalikoimaan kuuluu

joukko kiinteistöjen tietoverkkoihin sopivia

kaapeleita. Yleiskaapelointistandardien

uudis tuessa näistä kaapelituotteista ja

muista kaapelointi standardeihin liittyvistä

komponenteista on rakennettu tuote nimeltä

Draka Linkki.

Järjestelmä on eurooppalaisten yleiskaapelointistandardien

mukainen avoin kaapelointijärjestelmä.

Kaapelointi soveltuu myös puhelinliikenteen,

kulunvalvonnan ja kiinteistöautomaation

tarpeisiin. Kuparikaapeleissa on tarjolla

UC-tuoteperhe, joka muodostuu kategorian 5,

6, 6A, 7 ja 7A yleiskaapeleista ja kategorian 6

SuperCat 1000 -ulkokaapelit.

Kuitukaapelia suosittelemme käytettävän

pidemmillä yhteyksillä ja kiinteistöjen

liityntäkaapeleina, varsinkin nopeilla

siirtoyhteyksillä. Monimuotokuitukaapeleiden

kategoriat ovat OM1, OM2, OM3 ja OM4

ja yksimuotokuitukaapeleiden vastaavasti

OS1 ja OS2. Meiltä löytyy tuotteita kaikkiin

näihin kaapelointistandardeissa mainittuihin

kuitukategorioihin.

Laajasta tuotevalikoimastamme voidaan

valita kiinteistöverkon yleiskäyttöinen

sisä/ulko kaapeli FZOMSU-SD ja kerroskaapelointeihin

FTMS. Näihin kaapeleihin

voidaan valita eri kuitukategorioden kuituja.

Aluekaapelit voidaan päättää esimerkiksi

ORP 260-ristikytkentä päätteeseen talo- ja

kerrosjakamoissa ja nousukaapelit asentaa

PK-34-valmispääteratkaisulla.

8

Tietoverkkokaapelit 9


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Sisäkäyttö

Ulkokäyttö

Maahan asennus

Palosuojaus

EMC-häiriösuojaus

UV-kestoisuus

Kategoria 5 Tietoverkkokaapeli

• 1 C UC 300 4p 12

• 1 C UC 300 2x4p 12

• 1 • C UC 300 4p LSHF 12

• 1 • C UC 300 2x4p LSHF 12

• 1 A C UC 300 S 4p 12

• 1 A C UC 300 S 2x4p 12

• 1 • A C UC 300 S 4p LSHF 12

• 1 • A C UC 300 S 2x4p LSHF 12

• 3 • A C ToughCAT 14

Kategoria 6 Tietoverkkokaapeli

• 1 C UC 400 4p 16

• 1 C UC 400 2x4p 16

• 1 • C UC 400 4p LSHF 16

• 1 • C UC 400 2x4p LSHF 16

• 1 A C UC 400 S 4p 16

• 1 • A C UC 400 S 4p LSHF 16

• 1 • A C UC 400 S 2x4p LSHF 16

• • A Supercat 1000 kat6 U/UTP 4p 18

• • A Supercat 1000 kat6 U/UTP 4p ARM 18

Kategoria 6A Tietoverkkokaapeli

Kategoria 6A Tietoverkkokaapeli

• 1 A C UC 500 AS23 4p LSHF 20

• 1 A C UC 500 AS23 2x4p LSHF 20

Kategoria 7 Tietoverkkokaapeli

• 1 • A C UC 900 23/1 SS 4p LSHF 22

• 1 • A C UC 900 SS23 2x4p LSHF 22

• 3 • A C UC 900 SS23 4p LSHF-FR 22

• 1 • A C UC 1500 SS23 4p LSHF 22

• 3 • A C ToughCAT Cat7 LSHF-FR 24

• • A A SuperCat 7 kat7

Yhdistelmänousukaapeli DrakaHybrid

• 1 • C DrakaHybrid 4xBBXS+Tellu13 26

• 1 • C DrakaHybrid 4xSM G657 BBXS 28

Vertailuluokat

A = hyvä, B = tyydyttävä, C = heikohko, D = huono

Palosuojaus

1 = Itsestään sammuva (IEC 60332-1)

3 = nippuna itsestään sammuva (IEC 60332-3)

10 Tietoverkkokaapelit 11

Kat 5 – 7


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 5 Tietoverkkokaapeli Tyyppi UC 300

Snro Nimi

UC 300

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

sisäasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1

ISO/IEC 11801 2nd ed.

ANSI/TIA/EIA 568A

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari

Suoja: muovipäällysteinen alumiininauha ja

tinattu kuparilanka FTP rakenteessa

Vaippa: harmaa RAL 7032 PVC tai halogeeniton

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264005 24 Cat5e U/UTP 4p L433140 5,0 35 500 Kertak.

0264007 24 Cat5e U/UTP 2x4p L433141 5,0 x 10,0 70 500 Kertak.

0264035 24 Cat5e U/UTP 4p LSHF L704236 5,0 36 500 Kertak.

0264037 24 Cat5e U/UTP 2x4p LSHF L703529 5,0 x 10,0 72 500 Kertak.

0264001 S24 Cat5e F/UTP 4p L433137 5,9 36 500 Kertak.

0264064 S24 Cat5e F/UTP 2x4p L433139 5,9 x 11,8 72 500 Kertak.

0264031 S24 Cat5e F/UTP 4p LSHF L704235 5,9 37 500 Kertak.

0264033 S24 Cat5e F/UTP 2x4p LSHF L703530 5,9 x 11,8 74 500 Kertak.

12 Tietoverkkokaapelit 13

Kat 5


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 5 Tietoverkkokaapeli Tyyppi ToughCAT S-STP 4x2/0,22mm 2 LSFROH

Snro Nimi

ToughCAT

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin vaativiin

ympäristöolosuhteisiin

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T,

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM,

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1, ISO/IEC 11801 2nd ed.,

ANSI/TIA/EIA 568,

Det Norske Veritas No. 6-827.50-2 specification

Norm CEI 20.34 öljynkestävyys

IEC 61034, IEC 60754, IEC 60332-3-24

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari

Ryhmäsuoja: muovipäällysteinen alumiininauha

Häiriösuoja: kuparilankapalmikko

Vaippa: harmaa RAL 7035, halogeeniton

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0241284 S/FTP 4x2/0.22mm 2 LSFROH L719359 7,8 44 500 Kertak.

14 Tietoverkkokaapelit 15

Kat 5


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 6 Tietoverkkokaapeli Tyyppi UC 400

Snro Nimi

UC 400

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

sisäasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1

ISO/IEC 11801 2nd ed.

ANSI/TIA/EIA 568B.2

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari, UTP:ssa muovinen

uraristikko

Suoja: kaksi muovipäällysteistä alumiininauhaa

ja tinattu kuparilanka FTP rakenteessa

Vaippa: sininen RAL 5012, PVC tai halogeeniton

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264041 23 Cat6 U/UTP 4p L724000 6,2 39 305 Laatikko

0264071 23 Cat6 U/UTP 4p L703447 6,2 39 500 Kertak.

0264072 23 Cat6 U/UTP 2x4p L703448 6,2 x 12,5 78 500 Kertak.

0264040 23 Cat6 U/UTP 4p LSHF L712461 6,2 40 500 Kertak.

0264070 23 Cat6 U/UTP 2x4p LSHF L716164 6,2 x 12,5 80 500 Kertak.

0264075 S23 Cat6 U/FTP 4p L703449 6,5 41 500 Kertak.

0264073 S23 Cat6 U/FTP 4p LSHF L706882 6,5 44 500 Kertak.

0264074 S23 Cat6 U/FTP 2x4p LSHF L706719 6,5 x 13,0 88 500 Kertak.

16 Tietoverkkokaapelit 17

Kat 6


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 6 Tietoverkkokaapeli Tyyppi SuperCAT 1000

Snro Nimi

SuperCAT 1000

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

maa- ja ulkoasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1

ISO/IEC 11801 2nd. ed.

ANSI/TIA/EIA 568B.2

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari

Täyte: geelitäyte veden kaapeliin tunkeutumisen

estämiseksi

Vaippa: musta PE

Armeeraus: alumiininauha – ARM rakenteessa

Päälyvaippa: musta PE – ARM rakenteessa

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264020 KAT6 U/UTP 4p L718313 6,8 46 305 Kertak.

0264022 KAT6 U/UTP 4p ARM L718314 9,6 82 500 Kertak.

18 Tietoverkkokaapelit 19

Kat 6


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 6A Tietoverkkokaapeli Tyyppi UC 500

Snro Nimi

UC 500

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

sisäasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T;

10GBase-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1; EN 50288-5-1

ISO/IEC 11801; IEC 61156-5

ANSI/TIA/EIA 568-B.2

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari

Suoja: kolme muovipäällysteistä alumiininauhaa

+ maalanka

Vaippa: sininen RAL 5024, halogeeniton

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264042 AS23 Cat6a F/FTP 4p LSHF L723840 6,5 44 500 Kertak.

0264043 AS23 Cat6a F/FTP 2x4p LSHF L723841 6,5 x 13,0 88 500 Kertak.

20 Tietoverkkokaapelit 21

Kat 6A


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 7 Tietoverkkokaapeli Tyyppi UC 900, UC 1500

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

sisäasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T;

10GBase-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1

ISO/IEC 11801 2nd ed.

ANSI/TIA/EIA 568B-2.1

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari suojattuna

muovipäällysteisellä alumiininauhalla

Suoja: tinattu kuparilankapalmikko

Vaippa: UC 900 oranssi, halogeeniton

UC 1500 keltainen, halogeeniton

Snro Nimi

UC 900

Draka-no Halkaisija

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264056 SS23 Cat7 S/FTP 4p LSHF L707063 7,5 75 500 Kertak.

0264081 SS23 Cat7 S/FTP 2x4p LSHF L703605 7,5 x 15 150 500 Kertak.

0264082 SS23 Cat7 S/FTP 4p LSHF-FR L706710 7,5 75 1000 Kertak.

Snro Nimi

UC 1500

Draka-no Halkaisija

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0264091 SS22 Cat7 S/FTP 4p LSHF L711523 7,9 81 1000 Kertak.

Kategoria 7 Tietoverkkokaapeli

Snro Nimi

SUPERCAT 7

Draka-no Halkaisija

mm

Tyyppi SUPERCAT 7

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin kiinteät

sisä- ja ulkoasennukset

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T;

1000Base-T; 10GBase-T

IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM;

puhelinverkko

Standardit EN 50173-1; EN 50288-4-1

ISO/IEC 11801; IEC 61156-5

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari suojattuna

muovipäällysteisellä alumiininauhalla

Suoja: tinattu kuparilankapalmikko

Vaippa: musta, halogeeniton

Veden eteneminen kaapelissa on estetty.

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

HS23 KAT7 S/FTP 4p LSHF L724485 8,7 65 500 Kertak.

22 Tietoverkkokaapelit 23

Kat 7


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Kategoria 7 Tietoverkkokaapeli Tyyppi ToughCAT Cat7 LSHF-FR

Snro Nimi

ToughCAT Cat7 LSHF-FR

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Alue-, nousu- ja kerroskaapeloinnin vaativiin

ympäristöolosuhteisiin

IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T,

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM,

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1, EN 50288-4-1

ISO/IEC 11801, IEC 61156-5

Det Norske Veritas No. 6-827.50-2 specification

Mineral oils IRM 902 (IEC60811-2-1),

Diesel - IRM 903 (IEC60811-2-1)

IEC 61034, IEC 60754-2, IEC 60332-3-24

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eriste: PE

Ryhmä: kierretty pari

Ryhmäsuoja: muovipäällysteinen alumiininauha

Häiriösuoja: kuparilankapalmikko

Vaippa: harmaa RAL 7035, halogeeniton

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0241200 S/FTP 4x2/0,27mm 2 LSHF-FR L723983 8,1 75 500 Kertak.

24 Tietoverkkokaapelit 25

Kat 7


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Yhdistelmänousukaapeli DrakaHybrid

Tietoverkkokaapeli

BBXS

Taivutusta sietävä BendBright XS -kuitu

Snro Nimi

DrakaHybrid

0264013 Cat6U/UTP

+4xBBXS+Tellu13

Värijärjestelmä

Draka-no Halkaisija

mm

Kuitu 1 2 3 4

Väri punainen vihreä sininen violetti

Tyyppi DrakaHybrid Cat6U/UTP + 4xBBXS + Tellu13

Käyttö Yhdistelmäsisäasennuskaapeli kiinteistöjen

nousu- ja kerroskaapelointeihin ja ”kuitu

kotiin” -sovelluksiin. Pienen taivutussäteen

salliva BendBright XS kuitu.

IEEE 802.3: 10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

TV-, yhteisantenni- ja kaapeli-TV -verkko

Standardit EN 50173-1, EN 50288-6-1

ISO/IEC 11801 2 nd ed., IEC 61156-5

ANSI/TIA/EIA 568-B.2-1 6/2002

ITU-T rec. G.657.A2

IEC 60332-1, IEC 60754-2, IEC 61034

Rakenne Kaapelin sydän: 4-parinen Cat 6 U/UTP ja

optinen yksikkö muovisessa urarungossa.

Optisessa yksikössä neljän BendBright XS

yksimuotokuidun nippu, aramidikuitulujite ja

keltainen muovivaippa. Optisen yksikön min.

taivutussäde 15 mm.

TELLU13

Vaippa: Harmaa, halogeeniton, itsestään

sammuva vaippa, repäisylanka alla

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet

Kuljetus, varastointi -40...+70 ºC

Asennus -15...+55 ºC

Käyttö -30...+70 ºC

Puristuslujuus 500 N/100 mm

Paloturvallisuus IEC 60332-1-2

Yksittäisenä itsestään

sammuva

IEC 60754-1

Halogeenittomuus

IEC 60754-2

Savukaasujen syövyttävyys

IEC 61034-3

Vähäinen savunmuodostus

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä mm

Taivutussäde

asennettuna mm

26 Tietoverkkokaapelit 27

Massa

kg/km

1016770 7,0 x 14,2 180 110 70 103

DrakaHybrid


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Yhdistelmänousukaapeli DrakaHybrid

Tietoverkkokaapeli

BBXS

Taivutusta sietävä BendBright XS -kuitu

Snro Nimi

DrakaHybrid

0264012 Cat6U/UTP

+4xSM G657 BBXS

Värijärjestelmä

Draka-no Halkaisija

mm

Kuitu 1 2 3 4

Väri punainen vihreä sininen violetti

Tyyppi DrakaHybrid Cat6U/UTP + 4xSM G657 BBXS

Käyttö Yhdistelmäsisäasennuskaapeli kiinteistöjen

nousu- ja kerroskaapelointeihin ja ”kuitu

kotiin” -sovelluksiin. Pienen taivutussäteen

salliva BendBright XS kuitu.

IEEE 802.3: 10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T

IEEE 802.5: 16MB; ISDN; FDDI; ATM

Puhelinverkko

Standardit EN 50173-1, EN 50288-6-1

ISO/IEC 11801 2 nd ed., IEC 61156-5

ANSI/TIA/EIA 568-B.2-1 6/2002

ITU-T rec. G.657.A2

IEC 60332-1, IEC 60754-2, IEC 61034

Rakenne Kaapelin sydän: 4-parinen Cat 6 U/UTP ja

optinen yksikkö muovisessa urarungossa.

Optisessa yksikössä neljän BendBright XS

yksimuotokuidun nippu, aramidikuitulujite

ja keltainen muovivaippa. Optisen yksikön min.

taivutussäde 15 mm.

Vaippa: Harmaa, halogeeniton, itsestään

sammuva vaippa, repäisylanka alla

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet

Kuljetus, varastointi -40...+70 ºC

Asennus -15...+55 ºC

Käyttö -30...+70 ºC

Puristuslujuus 500 N/100 mm

Paloturvallisuus IEC 60332-1-2

Yksittäisenä itsestään

sammuva

IEC 60754-1

Halogeenittomuus

IEC 60754-2

Savukaasujen syövyttävyys

IEC 61034-3

Vähäinen savunmuodostus

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde Taivutussäde asen-

vedettäessä mm nettuna mm

1016444 7,0 150 110 70 49

28 Tietoverkkokaapelit 29

Massa

kg/km

DrakaHybrid


Kupariset

yleiskaapeloinnin kaapelit

Minimitaivutussäde, mm Asennus- Kertataivu- Minimi asennus- Maksimi- Nopeusvedossa

tuksena lämpötila vetorasitus kerroin v/c

Kategoria 5 Tietoverkkokaapeli

UC 300 4p 40 20 0 80 0,67

UC 300 2x4p 40 20 0 160 0,67

UC 300 4p LSHF 40 20 0 80 0,67

UC 300 2x4p LSHF 40 20 0 160 0,67

UC 300 S 4p 50 25 0 80 0,67

UC 300 S 2x4p 50 25 0 160 0,67

UC 300 S 4p LSHF 50 25 0 80 0,67

UC 300 S 2x4p LSHF 50 25 0 160 0,67

ToughCAT 65 32 -15 100 0,75

Kategoria 6 Tietoverkkokaapeli

UC 400 4p 40 20 0 80 0,67

UC 400 2x4p 40 20 0 160 0,67

UC 400 4p LSHF 40 20 0 80 0,67

UC 400 2x4p LSHF 40 20 0 160 0,67

UC 400 S 4p 70 35 0 100 0,79

UC 400 S 4p LSHF 70 35 0 100 0,79

UC 400 S 2x4p LSHF 70 35 0 200 0,79

Supercat 1000 kat6 U/UTP 4p 70 35 -20 80 0,69

Supercat 1000 kat6 U/UTP 4p ARM 80 40 -20 80 0,69

Kategoria 6A Tietoverkkokaapeli

UC 500 AS23 4p LSHF 70 35 0 100 0,79

UC 500 AS23 2x4p LSHF 70 35 0 100 0,79

Kategoria 7 Tietoverkkokaapeli

UC 900 23/1 SS 4p LSHF 80 40 0 340 0,78

UC 900 SS23 2x4p LSHF 80 40 0 680 0,78

UC 900 SS23 4p LSHF-FR 80 40 0 340 0,78

UC 1500 SS23 4p LSHF 80 40 0 340 0,79

ToughCAT Cat7 LSHF-FR 65 32 -15 100 0,76

SuperCat 7 70 35 -10 100 0,79

Yhdistelmänousukaapeli DrakaHybrid

DrakaHybrid 4xBBXS+Tellu13 110 70 -15 150 0,67

DrakaHybrid 4xSM G657 BBXS 110 70 -15 180 0,67

30 Tietoverkkokaapelit 31

Tietoverkkok.


Valokaapelit

Sisäkäyttö

Ulkokäyttö

Ilma-asennus

1 Itsekantava

2 Sitomalla erilliseen kannattimeen

UV-suojaus

A = hyvä

B = tyydyttävä

C = heikohko

D = huono

Asennus

auraamalla

Maahan

suojahiekalla

Kanavaan asennus

Asennus

puhaltamalla

Ilma-asennus

UV kestoisuus

Sisävalokaapelit sivu

• D • • 3/4 FTMS 34

Sisä- ja ulkovalokaapelit sivu

• • • • • B • • 3 FZOMSU-SD 36

Kanavavalokaapelit sivu

• • • • 2 A • • FYO2RMU 38

• • • • 2 A • FZOHBMU-SD 40

Maavalokaapelit sivu

• • • • • A • FYOVD2PMU K Yleiskaapeli 42

• • • • • A • FYOVD2PMU LAN Lähiverkot 44

• • • • • A • FYO2PMU Talokaapeli FTTH 46

• • • • • A • FZOMVDMU-SD 48

Ilmavalokaapelit sivu

• • • 1 A • FYOHBMUK 50

Palosuojaus

3 = Itsestään sammuva (IEC 60332-1)

4 = nippuna its. samm. (IEC 60332-3)

32 Tietoverkkokaapelit 33

Metalliton

Halogeeniton

Palosuojaus

Valokaapelit


Valokaapelit

Sisävalokaapeli

BBXS

Taivutusta sietävä BendBright XS -kuitu

Snro Nimi

FTMS

Värijärjestelmä

Halkaisija

mm

Tyyppi FTMS

Käyttö Kiinteäpäällysteisistä kuiduista muodostettu

sisäasennuskaapeli kiinteistöjen

kerroskaapelointeihin.

Rakenne Kuitu: Kiinteäpäällysteinen (0,9 mm) pienen

taivutussäteen salliva BendBright XS -yksimuotokuitu

tai monimuotokuitu

Kaapelin sydän: synteettiset kuituniput

niputettu optisten kuitujen kanssa yhteen

Vaippa: harmaa nippupolttokokeen kestävä

(4-12 kuituisena) halogeeniton vaippa

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -20…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 2000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä mm

Taivutussäde

asennettuna mm

0245583 4xGKT OM1 5,0 1000 150 75 26

0245589 8xGKT OM1 6,0 1000 180 90 35

0245591 12xGKT OM1 6,5 1200 195 98 45

0245585 4xSMT BBXS 5,0 1000 150 35 26

0245587 8xSMT BBXS 6,0 1000 180 45 35

0245593 12xSMT BBXS 6,5 1200 195 50 45

0241614 24xSMT BBXS 8,5 1500 255 65 65

0241624 4xGIT OM3 5,0 1000 150 75 26

0241628 12xGIT OM3 6,5 1200 195 98 45

Kuitu 1 2 3 4 5 6

Väri punainen vihreä sininen keltainen valkoinen harmaa

Kuitu 7 8 9 10 11 12

Väri ruskea violetti turkoosi musta oranssi pinkki

Kuitu 13 14 15 16 17 18

Väri keltainen valkoinen harmaa turkoosi oranssi pinkki

musta merkki 70 mm välein musta merkki 70 mm välein

Kuitu 19 20 21 22 23 24

Väri keltainen valkoinen harmaa turkoosi oranssi pinkki

musta merkki 35 mm välein musta merkki 35 mm välein

Massa

kg/km

34 Tietoverkkokaapelit 35

Valokaapelit


Valokaapelit

Sisä- ja ulkovalokaapeli Tyyppi FZOMSU-SD

Snro Nimi

FZOMSU-SD

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Metalliton yleiskaapeli sekä sisä- että ulkoasennuksiin

niin kiinteistön tietoverkoissa kuin

televerkon liityntäkaapelina. Soveltuu ulkona

kanava-asennuksiin ja suoriin maa-asennuksiin

suojahiekalla. Puolikuiva vedenpitävä

kaapelirakenne laajalle lämpötila-alueelle.

Rakenne mahdollistaa suuret kuitulukumäärät.

Kaapelin kuitujen väliulosottomahdollisuus.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuoto- (ITU-T G.652.D) ja/

tai monimuotokuitu

Toisiopäällystys: rasvatäytteinen värillinen

muoviputki (miniputki)

Täyte: muovilanka

Keskielementti: lasikuitulujitteinen muovitanko,

joka on tarvittaessa päällystetty polyeteenillä

Kertaus: miniputket (ja mahdolliset täytteet)

on kerrattu keskielementin ympärille

Vedenesto: kaapelisydämen päällä pitkittäinen

vedenestonauha

Vaippa: oranssi yksittäispolttokokeen kestävä

vaippa, nimellispaksuus 1,4 mm

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 1500 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0241906 6xSML 1006340 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242747 2x6xSML 1005332 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0241914 4x6xSML 1005333 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242749 4x2x6xSML 1005462 13,0 1500 260/160 125 K16/4

0241928 8x2x6xSML 1008965 15,0 1650 300/180 165 K20/4

0241936 16x2x6xSML 1005774 19,0 2650 380/230 265 K22/4

0242753 4xGKL OM1 1006260 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242755 2x4xGKL OM1 1006262 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242757 2x6xGKL OM1 1006263 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242759 4x6xGKL OM1 1006264 10,0 1500 200/120 80 K12/4

Snro Nimi

FZOMSU-SD-Y

Draka-no Halkaisija

mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242771 4xSML+4xGKL OM1 1006343 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242773 4xSML+2x4xGKL OM1 1006267 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242775 2x4xSML+2x4xGKL OM1 1006268 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0242777 2x6xSML+2x6xGKL OM1 1006269 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0241939 6xSML+6xGIL OM3 1014665 10,0 1500 200/120 80 K12/4

0241938 2x6xSML+2x6xGIL OM3 1013017 10,0 1500 200/120 80 K12/4

36 Tietoverkkokaapelit 37

Valokaapelit


Valokaapelit

Kanavavalokaapeli Tyyppi FYO2RMU

Snro Nimi

FYO2RMU

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Metalliton kaapeli, joka soveltuu kanavaasennuksiin

tai suoraan maa-asennukseen

suojahiekalla. Erinomainen puristuslujuus.

Myös kiinteistöjen tietoverkkosovellutuksiin.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T

G.652.D)

Toisiopäällystys: muovisydän, jossa on

spiraalinmuotoinen erikoismassalla täytetty

onkalo. Spiral Space ® -rakenne

Vedenesto: kaapelisydämen ympärillä

vedenestolangat

Vetoelementit: kaksi lasikuitulujitteista

muovilankaa ulkovaipan sisällä,

nimellishalkaisija 1,6 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

PE-vaippa, nimellispaksuus 2,9 mm

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 5000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetovoima N

Saatavilla myös muilla kuitumäärillä.

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242272 2x6xSML 1005376 11,5 1500 230/175 105 K16/6

0242276 4x6xSML 1005378 12,5 1500 250/190 125 K18/6

0242282 2x4x6xSML 1005381 13,5 1500 270/205 145 K18/6

0242288 4x4x6xSML 1005384 14,5 1700 290/220 170 K20/6

38 Tietoverkkokaapelit 39

Valokaapelit


Valokaapelit

Kanavavalokaapeli Tyyppi FZOHBMU-SD

Snro Nimi

FZOHBMU-SD

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Soveltuu kanava-asennuksiin vetämällä tai

paineilmalla puhaltamalla. Kaapelin kuitujen

väliulosottomahdollisuus. Puolikuiva

vedenpitävä rakenne laajalle lämpötilaalueelle.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T

G.652.D)

Toisiopäällystys: rasvatäytteinen värillinen

muoviputki (miniputki)

Täyte: muovilanka

Keskielementti: lasikuitulujitteinen

muovitanko, joka on tarvittaessa päällystetty

polyeteenillä

Kertaus: miniputket (ja mahdolliset täytteet)

ovat SZ-kerrattu keskielementin ympärille

Vedenesto: kaapelisydämen ympärillä on

pitkittäinen vedenestonauha

Kosteussuojaus: pitkittäinen 0,15

mm:n muovipinnoitettu alumiininauha,

minimilimitys on 3,0 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

HDPE-vaippa, minimipaksuus 1,2 mm

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+70 °C

Puristuslujuus: 3000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Saatavilla myös muilla kuitumäärillä.

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0243051 2x6xSML 1005342 12,5 1500 250/190 130 K14/4

0243053 4x6xSML 1005344 12,5 1500 250/190 130 K18/6

0243056 8x6xSML 1005347 15,0 1700 300/220 170 K20/6

0243058 8x2x6xSML 1005349 17,0 2100 340/260 210 K20/4

0243060 16x2x6xSML 1005351 21,5 3200 400/300 320 K22/4

40 Tietoverkkokaapelit 41

Valokaapelit


Valokaapelit

Maavalokaapeli runkoverkkoihin Tyyppi FYOVD2PMU K

Snro Nimi

FYOVD2PMU K

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Yleiskaapeli kanavaan ja suoraan

maahan asennettavaksi. Soveltuu hyvin

aurausasennukseen. Kestää jäätyvän

maaperän aiheuttaman rasituksen.

Jyrsijäsuojaus. Erinomainen puristuslujuus.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T G.652.D)

Toisiopäällystys: muovisydän jossa spiraalin

muotoinen erikoismassan täyttämä onkalo.

Spiral Space ® -rakenne

Vedenesto: kaapelisydämen päällä pitkittäinen

vedenestonauha

Suojaus: pitkittäinen korrugoitu 0,15 mm

muovipinnoitettu teräsnauha, nauhan

minimilimitys 3,0 mm

Vetoelementit: kaksi teräslankaa ulkovaipan

sisällä, nimellishalkaisija 1,6 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

PE-vaippa, nimellispaksuus 2,4 mm

Ominaisuudet Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 6000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus

N

Saatavilla myös muilla kuitumäärillä.

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242730 6xSML 1005308 14,0 5000 280/140 180 K20/6

0242734 2x6xSML 1005309 14,0 5000 280/140 180 K20/6

0242738 4x6xSML 1005310 14,0 5000 280/140 180 K20/6

0242743 2x4x6xSML 1005311 16,0 5000 300/160 230 K22/6

0242926 4x4x6xSML 1005312 17,5 5000 300/180 275 K22/4

42 Tietoverkkokaapelit 43

Valokaapelit


Valokaapelit

Maavalokaapeli lähiverkkoon Tyyppi FYOVD2PMU LAN

Snro Nimi

FYOVD2PMU

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Yleiskaapeli kanavaan ja suoraan maahan

asennettavaksi. Soveltuu aurausasennukseen.

Kestää jäätyvän maaperän aiheuttaman

rasituksen. Jyrsijäsuojaus. Erinomainen

puristuslujuus. Erityisesti kiinteistöjen

tietoverkkosovellutuksiin.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuoto- (ITU-T G.652.D)

ja/tai monimuotokuitu

Toisiopäällystys: muovisydän, jossa on

spiraalin-muotoinen erikoismassan täyttämä

onkalo. Spiral Space ® -rakenne

Vedenesto: kaapelisydämen päällä pitkittäinen

vedenestonauha

Suojaus: pitkittäinen korrugoitu 0,15 mm:n

teräsnauha, minimilimitys 3,0 mm

Vetoelementit: kaksi teräslankaa ulkovaipan

sisällä, nimellishalkaisija 1,6 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

PE-vaippa, nimellispaksuus 2,4 mm

Ominaisuuksia Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 6000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242304 4xGKL OM1 1005313 14,0 3500 280/210 180 K16/4

0242308 2x4xGKL OM1 1005314 14,0 3500 280/210 180 K16/4

0242312 2x6xGKL OM1 1005315 14,0 3500 280/210 180 K16/4

0242314 4x6xGKL OM1 1005316 15,0 3500 300/225 205 K16/4

Snro Nimi

FYOVD2PMU-Y

Draka-no Halkaisija

mm

Lyhytaikainen

vetolujuus N

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242740 4xSML+4xGKL OM1 1005317 14,0 3500 280/210 180 K16/4

0242742 4xSML+2x4xGKL OM1 1005318 14,0 3500 280/210 180 K16/4

0242744 2x4xSML+2x4xGKL OM1 1005319 15,0 3500 300/225 205 K16/4

0242746 2x6xSML+2x6xGKL OM1 1005434 15,0 3500 300/225 205 K16/4

44 Tietoverkkokaapelit 45

Valokaapelit


Valokaapelit

Talokaapeli ‘kuitu kotiin’ -sovellutuksiin Tyyppi FYO2PMU FTTH

Snro Nimi

FYO2PMU FTTH

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Yleiskaapeli ‘kuitu kotiin’ -sovellutuksiin

kanavaan ja suoraan maahan asennettavaksi.

Soveltuu aurausasennukseen. Sopii myös

ilma-asennukseen lyhyelle jännevälille.

Kestää jäätyvän maaperän aiheuttaman

rasituksen. Erinomainen puristuslujuus.

Erityisesti omakotitalon liittämiseksi

optiseen liityntäverkkoon.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T

G.652.D)

Toisiopäällystys: muovisydän, jossa on

spiraalin-muotoinen erikoismassan täyttämä

onkalo. Spiral Space ® -rakenne

Vedenesto: kaapelisydämen ympärillä

vedenestolangat

Vetoelementit: kaksi teräslankaa ulkovaipan

sisällä, nimellishalkaisija 1,2 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

PE-vaippa, nimellispaksuus 1,5 mm

Ominaisuudet Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristuslujuus: 5000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetolujuus

N

Saatavilla myös muilla kuitumäärillä.

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0242074 4xSML 1005364 9,0 3500 180/110 80 K14/6

0242076 6xSML 1005365 9,0 3500 180/110 80 K14/6

0242081 2x6xSML 1005367 9,0 3500 180/110 80 K14/6

46 Tietoverkkokaapelit 47

Valokaapelit


Valokaapelit

Maavalokaapeli Tyyppi FZOMVDMU-SD

Snro Nimi

FZOMVDMU-SD

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Yleiskaapeli kanavaan ja auraamalla suoraan

maahan asennettavaksi. Kaapelin kuitujen

väliulosottomahdollisuus. Puolikuiva

vedenpitävä rakenne laajalle lämpötila-alueelle.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T G.652.D)

Toisiopäällystys: rasvatäytteinen värillinen

muoviputki (miniputki)

Täyte: muovilanka

Keskielementti: lasikuitulujitteinen muovitanko,

joka on tarvittaessa päällystetty polyeteenillä

Kertaus: miniputket (ja mahdolliset täytteet)

ovat SZ-kerrattu keskielementin ympärille

Vedenesto: kaapelisydämen ympärillä on

pitkittäinen vedenestonauha

Sisävaippa: polyeteenivaippa, nimellispaksuus

1,0 mm, 2 repäisylankaa alla

Suojaus: pitkittäinen korrugoitu 0,15 mm:n

muovipinnoitettu teräsnauha, nauhan

minimilimitys on 3,0 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta säänkestävä

HDPE-vaippa, minimipaksuus 1,5 mm

Ominaisuudet Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -40…+70 °C

Asennus: -30…+70 °C

Puristuslujuus: 6000 N/100 mm

Lyhytaikainen

vetovoima N

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

0243085 2x12xSML 1021715 15,6 5000 315/235 220 K20/6

0243086 4x12xSML 1021716 15,6 5000 315/235 220 K20/6

0243087 8x12xSML 1021717 17,4 5000 350/265 270 K20/4

0243088 16x12xSML 1021709 21,2 5000 425/320 375 K22/4

48 Tietoverkkokaapelit 49

Valokaapelit


Valokaapelit

Ilmavalokaapeli Tyyppi FYOHBMUK

Snro Nimi

FYOHBMUK

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Kahdeksikkorakenteinen kannatinvaijerillinen

ilmakaapeli pylväsasennuksiin. Kestää

myös talvisten olosuhteiden jääkuormia

tai tuulen aiheuttamaa kuormitusta.

Laaja käyttölämpötila-alue. Erinomainen

puristuslujuus.

Rakenne Kuitu: värjätty yksimuotokuitu (ITU-T

G.652.D)

Toisiopäällystys: muovisydän, jossa spiraalin

muotoinen erikoismassan täyttämä onkalo.

Spiral Space ® -rakenne

Vedenesto: kaapelisydämen ympärillä

pitkittäinen vedenestonauha

Kosteussuojaus: pitkittäinen 0,15 mm:n

muovipinnoitettu alumiininauha, nauhan

minimilimitys 3,0 mm

Kannatin: sinkitty teräsköysi 7 x 1,6 mm

tai 7 x 2,1 mm

Ulkovaippa: yhtenäinen musta PE-vaippa,

kannattimen ja kaapelisydämen päällä ns.

kahdeksikkorakenne, nimellispaksuus

1,6 mm

Ominaisuudet Lämpötila-alueet:

Kuljetus, varastointi,

käyttö: -45…+70 °C

Asennus: -15…+60 °C

Puristelujuus: 5000 N/100 mm

Suurin jääkuorma: 3,0 kg/m

Suurin pylväsväli: 7 x 1,6 mm

kannatin 60 m

7 x 2,1 mm

kannatin 90 m

Vetolujuus asennettaessa: 3000 N

Sallittu

vetolujuus N

käytön aikana

Saatavilla myös muilla kuitumäärillä

Taivutussäde

vedettäessä/

asennettuna mm

Massa

kg/km

Pakkauskela/

Vakiopituus km

Kannatin 7 x 1,6 mm

0242502 6xSML 1005395 11 x 22 7000 300/150 240 K20/6

0242506 2x6xSML 1005397 11 x 22 7000 300/150 240 K20/6

0242510 4x6xSML 1005399 12 x 23 7000 300/180 260 K22/6

0242516 2x4x6xSML 1005402 13 x 24 7000 300/200 280 K18/3

0242522 4x4x6xSML 1005405 13 x 24 7000 300/200 290 K18/3

Kannatin 7 x 2,1 mm

0242528 6xSML 1005407 11 x 23 12000 300/150 340 K21/6

0242532 2x6xSML 1005409 11 x 23 12000 300/150 340 K21/6

0242536 4x6xSML 1005411 12 x 24 12000 300/180 360 K16/3

0242542 2x4x6xSML 1005414 13 x 25 12000 300/200 380 K18/3

0242548 4x4x6xSML 1005417 13 x 25 12000 300/200 380 K18/3

50 Tietoverkkokaapelit 51

Valokaapelit


Valokaapelit

Optisten kuitujen ominaisuuksia

Yksimuotokuidut

Drakan nimitys ESMF BendBright XS

Tyyppimerkintä SM BBXS

Määrittely Matalan vesipiikin kuitu Taivutusta sietävä, matalan

vesipiikin kuitu

Suositus (ITU-T) G.652.D G.652.D ja G.657.A2

Yleiskaapelointistandardin EN 50173 kategoria OS2 OS2

Muotokentän halkaisija 1310 nm 9,0 ± 0,4 µm 8,9 ± 0,4 µm

Muotokentän halkaisija 1550 nm 10,1 ± 0,5 µm 9,9 ± 0,5 µm

Kuoren halkaisija 125 ± 0,7 µm 125 ± 0,7 µm

Vaimennuskerroin (maksimiarvo kaapeloituna)

1310 nm 0,35 - 0,40 dB/km 0,35 - 0,40 dB/km

1383 nm (vetyvanhennuksen jälkeen) 0,35 - 0,40 dB/km 0,35 - 0,40 dB/km

1550 nm 0,22 - 0,25 dB/km 0,22 - 0,25 dB/km

1625 nm 0,23 - 0,30 dB/km 0,23 - 0,30 dB/km

Raja-aallonpituus (kaapeloitu kuitu; λcc) ≤ 1260 nm ≤ 1260 nm

- asennuskaapeleissa (kuitu; λc) ≤ 1250 nm ≤ 1250 nm

Kromaattinen dispersio

- nolladispersioaallonpituus 1300 - 1322 nm 1300 - 1322 nm

- dispersiokerroin 1288 nm - 1339 nm ≤ 3,5 ps/(nm x km) ≤ 3,5 ps/(nm x km)

- dispersiokerroin 1550 nm ≤ 18 ps/(nm x km) ≤ 18 ps/(nm x km)

PMD-linkin suunnitteluarvo (kaapeloituna) ≤ 0,2 ps/√km ≤ 0,2 ps/√km

Koerasitustaso 1,0 % 1,0 %

Taitekerroin 1550 nm 1,468 1,468

Monimuotokuidut

Tyyppimerkintä GK OM1 GI OM2 GI OM3

Yleiskaapelointistandardin EN 50173 kategoria OM1 OM2 OM3

Ytimen halkaisija 62,5 ± 3 µm 50 ± 3 µm 50 ± 3 µm

Kuoren halkaisija 125 ± 2 µm 125 ± 2 µm 125 ± 2 µm

Vaimennuskerroin

850 nm ≤ 3,5 dB/km ≤ 2,7 dB/km ≤ 3,5 dB/km

1300 nm ≤ 1,0 dB/km ≤ 0,8 dB/km ≤ 1,0 dB/km

Kaistanleveys

850 nm (led-lähetin) ≥ 200 MHz x km ≥ 500 MHz x km ≥ 1500 MHz x km

850 nm (laser-lähetin) - - ≥ 2000 MHz x km

1300 nm (led-lähetin) ≥ 500 MHz x km ≥ 500 MHz x km ≥ 500 MHz x km

Koerasitustaso 1,0 % 1,0 % 1,0 %

52 Tietoverkkokaapelit 53

Valokaapelit


Valokaapelien suomalainen

värijärjestelmä

Valokaapeleissa käytetään värijärjestelmää, jonka avulla

kuidut, kuituryhmät ja kuituputket voidaan erottaa toisistaan.

SPIRAL SPACE ® -RAKENTEET

Kuidun

numero

Kahden

kuidun

nippu

Neljän

kuidun

nippu

Kuuden

kuidin nippu

1 SI SI SI

2 PU VA VA

3 KE KE

4 PU VI

5 HA

6 PU

Kuitulukumäärä

Kuituryhmittely

Kuitunippujen värit

2 1 x 2 -

4 1 x 4 -

6 1 x 6 -

8 2 x 4 SI, PU

12 2 x 6 SI, PU

18 3 x 6 SI, VA, PU

24 4 x 6 SI, VA, KE, PU

36 6 x 6 SI, VA, KE, VI, HA, PU

48 2 x 4 x 6

SI (SI, VA, KE, PU)

PU (SI, VA, KE, PU)

60 2 x 5 x 6

SI (SI, VA, KE, VI, PU)

PU (SI, VA, KE, VI, PU)

SI (SI, VA, KE, PU)

72 3 x 4 x 6 VA (SI, VA, KE, PU)

PU (SI, VA, KE, PU)

SI (SI, VA, KE, PU)

96 4 x 4 x 6

VA (SI, VA, KE, PU)

KE (SI, VA, KE, PU)

PU (SI, VA, KE, PU)

KERRATUT PUTKIRAKENTEET

Kuitujen ja sidoslankojen värit

Kuitulukumäärä

Rakenne Nippujen

määrä

Kuitujen värit

2 1 x 2 1 SI, PU

4 1 x 4 1 SI, VA, KE, PU

6 1 x 6 1 SI, VA, KE, VI, HA, PU

SI, VA, KE, VI, HA, PU

12 2 x 6 2

(putkessa kaksi kuitunippua,

sidoslankojen värit: SI ja PU)

Putkien värit

Putken

väri

Putken numero

SI ensimmäinen

VA 2. 6. 10. 14.

KE 3. 7. 11. 15.

VI 4. 8. 12.

HA 5. 9. 13.

PU viimeinen

SI = sininen VI = vihreä

VA = valkoinen HA = harmaa

KE = keltainen PU = punainen

Useita kuitutyyppejä sisältävissä

Drakan kaapeleissa noudatetaan samaa

väri-järjestelmää siten, että yksi- ja

monimuotokuituniput seuraavat toisiaan

järjestyksessä: SM, SM(G655), GI, GK

Esimerkki

FYOVD2PMU-Y 2x4xSML+2x4xGKL

kuitunippu kuitutyyppi

1 (SI) SML

2 (VA) SML

3 (KE) GKL

4 (PU) GKL

54 Tietoverkkokaapelit 55

Valokaapelit


Valokaapelitarvikkeet

Sisäasennuskotelot

Tyyppi Varastohylly ORP-2100

Tyyppi Ohjauspaneeli ORP-2200

Tyyppi FT- 920 Kaapeliohjain ORP-260

ristikytkentäpäätteille

Tyyppi ORP-260 12xRJ 45 Ristikytkentäpääte

DrakaHybrid kaapelin kupariosuutta

varten kehitetty päätepaneeli RJ45liittimille.

Kapasiteetti 12 kpl RJ45

liitintä, jotka on tilattava erikseen.

RJ45 kytkentämodulin aukotuksen mitat

etupaneelissa 19,6 mm x 14,9 mm

Tyyppi Ristikytkentäpäätteet ORP-250

ja ORP-260

Käyttö Yleiskäyttöinen valokaapeleiden

ristikytkentä-pääte 19” laiteteline-, kaappi-

ja seinäasennuksiin.

Ominaisuuksia Sisältää jatkossuojapidikkeet, adapterilevyn

ja kannen. ORP-250 sisältää myös

törmäyssuojana toimivan varastohyllyn.

Kiinnityskulmien ja törmäyssuojan

asemointia voidaan säätää portaattomasti

asennustilanteiden mukaan. Kotelon takana

kiinnityspaikat kahdelle valokaapelille.

Kapasiteetti maks. 48:lle kuituliitokselle

(SC-D).

Adapterilevy valittavissa 24:llä SC, SC-D

adapteriaukolla. Voidaan sovittaa 24:lle

ST- tai FC*D-liitinadapterille

Mitat leveys: 440 mm (19”)

korkeus: 60 mm (2U ORP-250)

45 mm (1U ORP-260)

syvyys: 203 mm (ilman törmäyssuojaa)

Materiaalit Runko: galvanoitu teräspelti.

Muut osat: pulverimaalattu teräspelti.

Snro Nimi Draka-no

7260530 ORP-200 SC 1005086

7260532 ORP-250 SC 1005088

7260664 ORP-250 SC-D 1005089

7260534 ORP-250 ST/FC*D 1005090

7260536 ORP-260 SC 1005091

7260665 ORP-260 SC-D 1005092

7260538 ORP-260 ST/FC*D 1005093

7276247 ORP-260 12xRJ45 1018373

7260554 ORP-2100 1005100

7276114 ORP-2200 1005101

7276260 FT-920 1015370

Draka RJ45 adapteri 1021265

56 Tietoverkkokaapelit 57

Valokaapelitarvikkeet Ristikytkentäpäätteet


Valokaapelitarvikkeet

Sisäasennuskotelot ja tarvikkeet

Tyyppi Valmispäätteet ORP-250 ja ORP-260

KIT/SC PRIMASET-Nx1010/125-SC/-

Käyttö Esikalustettu valokaapeleiden

ristikytkentäpääte 19” laitetelineja

kaappiasennuksiin. Soveltuu

käytettäväksi osana esim. Drakan 19”

ristikytkentäjärjestelmää. Häntäkuitusarjan

toinen pää on asennettu käyttövalmiiksi

päätteeseen ja avoimen pään kuidut

liitetään tulevan kaapelin kuituihin

erillisessä hitsauskentässä, esim. ORP-220

Ominaisuuksia Koteloon on valmiiksi asennettu PRIMASET

häntäkuitusarja. Liittimet on asennettu

valmiiksi paikoillaan oleviin adaptereihin.

Liitintyyppi SC. Häntäkuitujen vakiopituus

5 m, ja suojaputken pituus on 4,5 m. SFS

standardin mukainen värijärjestelmä: si/va/

ke/vi/ha/pu.

Kuitumäärät: 6,12, 24 ja 48.

Snro Nimi Draka-no

7276129 ORP-250KIT/SC PRIMASET-

6x10/125-SC/-

7276130 ORP-250KIT/SC PRIMASET-

12x10/125-SC/-

7276131 ORP-250KIT/SC PRIMASET-

24x10/125-SC/-

7276132 ORP-250KIT/SC-D 2xPRIMA-

SET-24x10/125-SC/-

7276222 ORP-260KIT/SC PRIMASET-

6x10/125-SC/-

7276223 ORP-260KIT/SC PRIMASET-

12x10/125-SC/-

7276224 ORP-260KIT/SC PRIMASET-

24x10/125-SC/-

7276225 ORP-260KIT/SC-D 2xPRIMA-

SET-24x10/125-SC/-

1020538

1020539

1020540

1020541

1020543

1020544

1020545

1014014

Tyyppi Jatkosmoduuli ORP-220

Käyttö Yleiskäyttöinen valokaapeleiden hitsauskenttä

19” laiteteline- ja kaappiasennuksiin.

Ominaisuuksia Sisältää telineen kuudelle KT 1424/48

jatkoslevylle. Kapasiteetti 288 kuitujatkokselle.

Peruskokoonpano

ORP-220 moduuli,

KT 1424/48 jatkoslevy, 1 kpl

Mitat leveys: 440 mm

korkeus: 88 mm

syvyys: 200 mm

Materiaali pulverimaalattu teräspelti

Snro Nimi Draka-no

7276090 ORP-220 1005098

58 Tietoverkkokaapelit 59

Valokaapelitarvikkeet Ristikytkentäpäätteet


Valokaapelitarvikkeet

Sisäasennuskotelot

Tyyppi Haaroituskotelo PK-46

Ominaisuuksia Haaroituskotelo kerrosjakamoksi valmiiksi

liittimiin päätettyä nousukaapelia tai

nousukaapelin haaroitusta varten.

Kotelo voidaan asentaa jälkikäteen

Flextube- tai muiden vastaavien

kaapelien haaroituskohtaan, josta

kuidut voidaan vetää ulos liittämistä

varten kaapelin asentamisen jälkeen.

Levy 4 SC-adapterin kiinnitystä varten.

Aukotukset haaroitettavaa läpimenevää

monikuituista kaapelia varten tai

liittimillä varustettua nousukaapelia

ja tilaajaliitäntöjen kytkentäkaapeleita

varten. Kuitujatkoskapasiteetti enintään

12 kuituhitsausta. Mahdollistaa 4 (SC)

tai 8 (LC) tilaajaliitännän kytkemisen

liittimellisillä yksikuituisilla välikaapeleilla.

Mitat leveys: 160 mm

korkeus: 30 mm

syvyys: 155 mm

Materiaali pulverimaalattu teräspelti

Snro Nimi Draka-no

7276261 PK-46 1016596

Tyyppi Päätekotelo PK-50

Ominaisuuksia Pieni päätekotelo rajallisiin

asennustiloihin esim.

huoneistojakamoihin. Kotelo

soveltuu myös itsenäiseksi

seinäasennuskoteloksi pienikuituisten

valokaapeleiden päättämiseen kuivissa

sisätiloissa. Sisältää maadoitusriman,

kuitujatkossuojapidikkeen ja kaapelin

sisääntulotarvikkeet.

1 kaapelin sisääntulo.

Kapasiteetti 8:lle kuituliitokselle.

Aukotus 4:lle SC-D-liittimelle.

Spiral Space ® -kaapelin päättämisessä

kuituja ei tarvitse pujottaa suojaputkiin.

Mitat leveys: 140 mm

korkeus: 50 mm

syvyys: 155 mm

Materiaali pulverimaalattu teräspelti

Snro Nimi Draka-no

7260564 PK-50 SC-D 1005102

60 Tietoverkkokaapelit 61

Valokaapelitarvikkeet Päätekotelot


Valokaapelitarvikkeet

Sisäasennuskotelot ja tarvikkeet

Tyyppi Päätekotelo PK-55

Ominaisuuksia Pieni pääte- ja jatkoskotelo

rajallisiin asennustiloihin esim.

huoneistojakamoihin. Kotelo soveltuu

myös itsenäiseksi seinäasennuskoteloksi

pienikuituisia valokaapeleita asennettaessa.

Osa tulevan kaapelin kuiduista voidaan

päättää liittimiin kotelon sisällä ja osa

kuiduista voidaan hitsata lähtevän kaapelin

kuituihin. Sisältää maadoitusriman,

kuitujatkossuojapidikkeen ja kaapelin

sisääntulotarvikkeet. 2 kaapelin

sisääntuloa. Kapasiteetti 12:lle kuituliitokselle.

Aukotus 6:lle SC-liittimelle. Spiral

Space ® -kaapelin päättämisessä kuituja ei

tarvitse pujottaa suojaputkiin.

Mitat leveys: 140 mm

korkeus: 40 mm

syvyys: 155 mm

Materiaali pulverimaalattu teräspelti

Snro Nimi Draka-no

7260503 PK-55 SC 1005103

Tyyppi Päätekotelo PK-100A

Ominaisuuksia Päätekotelo seinäasennuksiin.

Sisältää maadoitusriman, 2 kpl

kuitujatkossuojapidikkeitä, KT-1020

sisäänvientitarvikkeet yhdelle kaapelille

ja merkintäliuskalla varustetun

törmäyssuojan. 2 kaapelin sisääntuloa.

Kaapeleiden sisääntulot on mahdollista

yhdistää yhdeksi leveäksi läpivienniksi,

jolloin koteloon voidaan tuoda kaapeli

sisään katkaisematta kaikkia kuituja.

Tilaa 24:lle kuituliitokselle.

Liitinpaneeli valittavissa 12:lle SC- tai

6:lle SC-D -adapteriaukolle.

Voidaan sovittaa 12:lle ST tai FC*Dliitinadapterille

Spiral Space ® -kaapelin päättämisessä

kuituja ei tarvitse pujottaa suojaputkiin.

Mitat leveys: 356 mm

korkeus: 160 mm

syvyys: 50 mm

Materiaali pulverimaalattu teräspelti

Snro Nimi Draka-no

7260522 PK-100A SC 1005105

62 Tietoverkkokaapelit 63

Valokaapelitarvikkeet Päätekotelot


Valokaapelitarvikkeet

Sisäasennuskotelot

Tyyppi Valmispääte PK-34

Ominaisuuksia Valokaapeli tai DrakaHybrid

yhdistelmäkaapeli päätetty

valmiiksi PK-34 päätekoteloon.

Valmispääteratkaisu eliminoi

valokaapelin kuituhitsaukset

ja yhdistelmäkaapelissa lisäksi

kategoria 6 nousukaapelin

päättämistyön. Yhdistelmäkaapeli

tuo kuidun huoneistoon kategoria

6 kaapelin asennuksen yhteydessä.

Yhdistelmäkaapelissa, jossa on

mukana Tellu 13, on koaksiaalikaapeli

päätetty F-liittimeen.

Päätteessä aukoitus RJ45-liityntämodulille

ja 4xSC- tai 2x kaksois

SC-adapterille, sekä F-liittimelle.

Kaapelien pituudet 20m, 30m, 40 m ja 50 m.

Myös muut pituudet mahdollisia.

Mitat leveys: 93

korkeus: 50

syvyys: 125 mm

Materiaali: Muovi

Näissä tuotteissa käytetään taivutusta sietävää BendBright XS

kuitua, joka täyttää ITU-T G.652.D ja G.657.A2 suositusten

vaatimukset.

Snro Nimi Draka-no

7276243 PK-34-FY2RMS 4xBBXS-20-4xSC/- 1017798

7276244 PK-34-FY2RMS 4xBBXS-30-4xSC/- 1017799

7276245 PK-34-FY2RMS 4xBBXS-40-4xSC/- 1017800

7276246 PK-34-FY2RMS 4xBBXS-50-4xSC/- 1017801

7276239 PK-34-CAT6+4xBBXS-20-4xSC+RJ45 1017208

7276240 PK-34-CAT6+4xBBXS-30-4xSC+RJ45 1017209

7276241 PK-34-CAT6+4xBBXS-40-4xSC+RJ45 1017210

7276242 PK-34-CAT6+4xBBXS-50-4xSC+RJ45 1017211

7276248 PK-34-CAT6+4xBBXS+

1019122

TELLU13-20-4xSC+RJ45+F

7276249 PK-34-CAT6+4xBBXS+

1019123

TELLU13-30-4xSC+RJ45+F

7276250 PK-34-CAT6+4xBBXS+

1019124

TELLU13-40-4xSC+RJ45+F

7276251 PK-34-CAT6+4xBBXS+

1019125

TELLU13-50-4xSC+RJ45+F

7276256 PK-34-CAT6+4xBBXS-20-4xLC+RJ45 1019130

7276257 PK-34-CAT6+4xBBXS-30-4xLC+RJ45 1019131

7276258 PK-34-CAT6+4xBBXS-40-4xLC+RJ45 1019132

7276259 PK-34-CAT6+4xBBXS-50-4xLC+RJ45 1019133

64 Tietoverkkokaapelit 65

Valokaapelitarvikkeet Päätekotelot


Valokaapelitarvikkeet

Lisätarvikkeet

SC Kaksois-SC

(SC-D)

LIITINADAPTERIT FT 5...

PK- ja ORP-koteloihin on saatavissa erilaisia

liitinadaptereita, jotka voivat olla joko valmiiksi

kiinnitettyinä tai irrallaan.

Tyyppi Adapterit

FT 503 FC-liitinadapteri SM/MM-kuiduille

D-reikäkiinnityksellä (FC*D),

pronssiholkki

FT 505 FC/APC-liitinadapteri

D-reikäkiinnityksellä, zirkoniaholkki

FT 516 ST-liitinadapteri SM/MM-kuiduille,

zirkoniaholkki

FT 530 SC-liitinadapteri SM/MM-kuiduille,

väri sininen, pronssiholkki

FT 531 SC-liitinadapteri SM/MM-kuiduille,

väri sininen, zirkoniaholkki

FT 532 Kaksois-SC-adapteri (SC-D)

SM/MM-kuiduille, väri sininen,

pronssiholkit

FT 533 Kaksois-SC-adapteri (SC-D)

SM/MM-kuiduille, väri sininen,

zirkoniaholkit

FT 534 SC/APC-adapteri, väri vihreä,

zirkonia-holkki

FT 538 Kaksois-SC/APC-adapteri SM/MM

kuidulle, väri vihreä, zirkoniaholkit

FT 540 SC-adapteri MM-kuiduille, väri

beige, pronssiholkki

Tarvittaessa löytyy myös muita vaihtoehtoja

Kaksois-LC

(LC-D)

FT 542 Kaksois-SC-adapteri (SC-D) MMkuiduille,

väri beige, pronssiholkit

Quad-LC

SSTL-no Nimi Draka-no

7260608 FT 503 1005123

7276140 FT 505 1005124

7276141 FT 516 1005126

7260614 FT 530 1005127

7260616 FT 531 1005128

7260618 FT 532 1005129

7260624 FT 533 1005130

7260751 FT 534 1005131

7260752 FT 538 1005132

7260620 FT 540 1005133

7260622 FT 542 1005134

7260625 FT 551 1005135

7260626 FT 552 1019239

7260627 FT 553 1019240

7260629 FT 554 1019241

FT 555 1022309

FT 556 1022310

66 Tietoverkkokaapelit 67

ST

FC*D

FT 551 Kaksois-LC-adapteri SM-kuiduille, väri

sininen, zirkoniaholkit. Sopii SC-aukkoon

FT 552 Kaksois-LC/APC-adapteri SM-kuiduille, väri

vihreä, zirkoniaholkit. Sopii SC-aukkoon

FT 553 Quad-LC-adapteri SM-kuiduille, väri sininen,

zirkoniaholkit. Sopii SC-D-aukkoon

FT 554 Quad-LC/APC-adapteri SM-kuiduille, väri

vihreä, zirkoniaholkit. Sopii SC-D-aukkoon

FT 555 LC-kaksoisadapteri monimuotokuiduille,

väri beige, zirkoniaholkit, sopii SC-adapterin

aukkoon

FT 556 LC-kaksoisadapteri monimuotokuiduille,

väri aqua, zirkoniaholkit, sopii SC-adapterin

aukkoon

Valokaapelitarvikkeet Päätekotelot


Valokaapelitarvikkeet

Lisätarvikkeet

Tyyppi Kuitujatkossuojat

FT 290 Kuitujatkossuoja yksittäiselle kuidulle,

pituus 61 mm, 100 kpl/pkt (Sumitomo

SPS-61-2,6-N).

FT 290C Kuitujatkossuoja yksittäiselle kuidulle,

pituus 61 mm, 100 kpl/pkt (Canusa).

FT 290P Kuitujatkossuoja yksittäiselle kuidulle,

pituus 61 mm, 100 kpl/pkt (Pesonze).

FT 291 Kuitujatkossuoja 4-8 kuidun

nauhakuiduille, pit. 40 mm, 25 kpl/pkt

FT 293 Kuitujatkossuoja yksittäiselle kuidulle,

pituus 40 mm, 100 kpl/pkt (Sumitomo

SPS40-2, 6-N).

FT 294C Kuitujatkossuoja yksittäiselle kuidulle,

pituus 45 mm, 100 kpl/pkt (Canusa).

Snro Nimi Draka-no

7260492 FT 290 1005021

7260493 FT 290C 1005022

7260815 FT 290P 1025054

7260494 FT 291 1006450

7260496 FT 293 1005023

7276203 FT 294C 1005024

Tarvittaessa löytyy myös muita vaihtoehtoja.

68 Tietoverkkokaapelit 69

Valokaapelitarvikkeet Päätekotelot


Valokaapelitarvikkeet

Häntäkuidut ja häntäkuitusarjat

Tyyppi Häntäkuitu FIB-YY-2-XX/-

Käyttö Häntäkuituja ja häntäkuitusarjoja

käytetään päätettäessä valokaapeleita

esim. PK- ja ORP-sarjan koteloihin.

Päätettäessä kuitujen avoimena olevat

päät liitetään tulevan kaapelin kuituihin

ja liittimellä varustetut päät kytketään

liitinpaneelissa oleviin adaptereihin.

Ominaisuuksia Kiinteäpäällysteinen kuitu, halkaisija

0,9 mm.

Vakiopituus 2 m

XX = Liitintyyppi SC, FC, ST, LC ja MU.

SC ja FC liittimet myös APC hiottuina

YY= Kuidun tyyppi (µm)

10/125 BBXS (OS2) keltainen

62,5/125 (OM1) valkoinen

50/125 (OM3) vihreä

Vakiopakkaus yksimuotokuidulle 6 kpl,

monimuotokuidulle 4 kpl.

Snro Nimi Draka-no

7260468 FIB-10/125-2-SC/- 1004888

7260460 FIB-10/125-2-FC/- 1004889

7260471 FIB-10/125-2-LC/- 1004891

7260470 FIB-62,5/125-2-SC/- 1004895

7260462 FIB-62,5/125-2-FC/- 1004897

7260464 FIB-62,5/125-2-ST/- 1004898

7260466 FIB-50/125-2-SC/- (OM3) 1004901

Tyyppi Häntäkuitusarja

COLOURPACK FIB-10/125-2-SC/-

Ominaisuuksia Sisältää 6 kpl BBXS SMT-kuituja,

(OS2), halk. 0,9 mm jotka on päätetty

toisista päistään liittimiin. Kuiduissa

on SFS-standardin mukainen

värijärjestelmä

si/va/ke/vi/ha/pu.

Vakiopituus 2 m.

Tyyppi Häntäkuitusarja FIBSET-6x10/125-

XX/-

Ominaisuuksia Sisältää 6 kpl yhteisellä putkella

suojattuja BBXS SMT-kuituja (OS2),

halk 0,9 mm, jotka on päätetty

toisista päistään liittimiin.

Kuitujen vakiopituus 3,5 m ja

suojaputken 2,0 m.

Kuiduissa on SFS-standardin

mukainen värijärjestelmä

si/va/ke/vi/ha/pu.

XX = Liittimien tyyppi; FC, SC

Draka-no Nimi Draka-no

7260560 COLOURPACK

FIB 10/125-2-SC/-

1004908

7260579 FIBSET-6x10/125-SC/- 1004907

Näissä tuotteissa käytetään taivutusta sietävää Bend-

Bright XS kuitua, joka täyttää ITU-T G.652.D ja G.657.A2

suositusten vaatimukset.

70 Tietoverkkokaapelit 71

Valokaapelitarvikkeet Häntäkuidut ja -sarjat


Valokaapelitarvikkeet

Valmispäätteet

FZOMSU-SD KIT

FZOMSU-SD TERM

Tyyppi FZOMSU-SD TERM

FZOMSU-SD KIT

FTMS-KIT

Yleiskuvaus Sisä- ja ulkoasennuksiin soveltuvat

FZOMSU-SD kaapelit ja sisäasennuksiin

soveltuvat FTMS kaapelit voidaan

toimittaa määrämittaisina ja valmiiksi

liittimiin ja/tai koteloon päätettyinä, jolloin

tällaiset kaapelit on helppo ja nopea

asentaa ilman erikoislaitteita ja -työkaluja

FZOMSU-SD KIT

FTMS KIT

Kaapeli on päätetty toisesta päästä

valokaapelipäätteeseen.

Suurin kuitumäärä 24 kpl.

Liitintyyppi: SC

Saatavana yksimuoto- ja monimuotokuiduilla

kuitumäärin 4, 8, 12, 24 ja 48.

Kaapeli päätteinen toimitetaan 50 m

asti nippuna, 200 m asti pahvikelalla

(Ø 700mm x 200mm) ja 2000 m asti

puukelalla (Ø 1100mm x 542mm)

FZOMSU-SD TERM

Kaapeli voi olla päätetty toisesta tai

molemmista päistään liittimiin.

Suurin kuitumäärä 48 kpl.

Liittimien tyypit SC, FC tai ST.

Kuljetusta ja asennusta varten kaapelin

liittimillä varustettu pää on suojattu

pahvikotelolla tai taipuisalla suojaputkella

(halk. 50 mm)

Kaapeli liittimineen toimitetaan 50 m

asti nippuna, 200 m asti pahvikelalla

(Ø 700mm x 200mm) ja 2000 m asti

puukelalla (Ø 1100mm x 542mm)

72 Tietoverkkokaapelit 73

Valokaapelitarvikkeet Valmispäätteet


Valokaapelitarvikkeet

Kytkentäkaapelit

Valokaapelityypit

FMS FLMS FLMMS FTMS FY2RMS

LIITINTYYPIT

FC

FC/APC

SC

SC/APC

MU (Mini-SC)

ST

LC

Näissä tuotteissa käytetään taivutusta sietävää BendBright XS

kuitua, joka täyttää ITU-T G.652.D ja G.657.A2 suositusten

vaatimukset.

Yleiskuvaus Sisäasennuksiin tarkoitettuja

valokaapeleita, jotka on varustettu

kuituliittimillä. Niitä valmistetaan erilaisilla

valokaapeli-, kuitu-ja liitintyypeillä

määrämittaisiksi. Rakenne perustuu

halogeenittomalla muovilla varustettuihin

2 mm osajohtimiin, paitsi FTMS kaapelissa

missä on 0,9 mm kiinteäpäällysteiset

kuidut.

Optisten kuitujen tyypit

10/125 µm BBXS (SMT) OS2

Kiinteäpäällysteinen yksimuotokuitu

halk. 0,9 mm, väri: keltainen

62,5/125 µm (GKT) OM1

Kiinteäpäällysteinen GK-monimuotokuitu

halk. 0,9 mm, väri: oranssi

50/125 µm (GIT) OM3

Kiinteäpäällysteinen GI-monimuotokuitu

halk. 0,9 mm, väri: vihreä

Snro Nimi Draka-no

7260440 FMS-10/125-2-SC/SC 1004914

7260438 FMS-10/125-2-FC/FC 1004915

7260710 FMS-10/125-2-LC/LC 1012833

7260442 FMS-10/125-2-FC/SC 1004917

7260444 FMS-10/125-3-SC/SC 1004921

7260445 FMS-10/125-5-SC/SC 1004926

7260402 FLMS-2x10/125-2-SC/SC 1004937

7276022 FLMS-2x10/125-2-LC/LC 1004940

7260404 FLMS-2x10/125-2-LC/SC 1004941

7260430 FMS-62.5/125-2-SC/SC 1004969

7260426 FMS-62.5/125-2-FC/FC 1004970

7260434 FMS-62.5/125-2-ST/ST 1004971

7260436 FMS-62.5/125-2-FC/SC 1004972

7260432 FMS-62.5/125-2-SC/ST 1004974

7260428 FMS-62.5/125-2-FC/ST 1004973

7260406 FLMS-2x62.5/125-2-SC/SC 1004984

7260410 FLMS-2x62.5/125-2-ST/ST 1004986

7260589 FLMS-2x62.5/125-2-LC/LC 1004990

7260371 FLMS-2x62.5/125-2-LC/SC 1004989

Tarvittaessa löytyy myös muita vaihtoehtoja.

74 Tietoverkkokaapelit 75

Valokaapelitarvikkeet Kytkentäkaapelit


Televerkon parikaapelit

Sisäkäyttö

Ulkokäyttö

Maahan asennus

Palonkestävä

Palosuojaus

Halogeeniton

EMC-häiriösuojaus

Vertailuluokat

A = hyvä, B = tyydyttävä, C = heikohko, D = huono

UV-kestoisuus

Ulkokaapelit sivu

• • • B A VMOHBU-TL 78

• • B A VMOHBUK-TL 80

• • B A MU 82

• • B A MHBU 82

Sisäkaapelit sivu

• 1 B C MHS 84

• 1 • B C MHS-LSZH 86

• 1 • D C RKKN 88

• 1 • B C MMHS-HF 90

• 1 • A C KLVMAAM-LSZH 92

Palosuojaus

1 = Itsestään sammuva (IEC 60332-1)

3 = nippuna itsestään sammuva (IEC 60332-3)

76 Tietoverkkokaapelit 77

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Kanava- ja maakaapeli Tyyppi VMOHBU-TL

Snro Nimi

VMOHBU-TL

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Liityntäverkon ulkokaapeli kanavaan ja

maahan asennettava

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eristys: vaahdotettu PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Kertaus: lohkokertaus

Täyte: erikoisvaseliini

Suoja: muovialumiinilaminaatti + maalanka,

tinattu 0,8 mm

Vaippa: musta PE-muovi

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0256033 3x2x0,5 1004849 9,5 1,6 75 1000 K7

0256051 5x2x0,5 1004850 10,5 1,6 100 1000 K8

0256020 10x2x0,5 1004847 12,5 1,6 140 1000 K9

0256025 20x2x0,5 1004848 15,5 1,6 230 1000 K10

0256030 30x2x0,5 1007995 17,5 1,6 300 1000 K11

0225031 50x2x0,5 1007997 21,0 1,6 460 1000 K12

0225032 100x2x0,5 1007998 28,0 1,8 830 1000 K16

0225033 200x2x0,5 1008000 39,0 2,0 1650 1000 K20

0225035 400x2x0,5 1008004 52,0 2,2 3000 500 K22

0225038 800x2x0,5 1008008 71,0 2,6 5750 500 K22

0225041 3x2x0,6 1008011 10,0 1,6 90 1000 K7

0225042 5x2x0,6 1008012 11,5 1,6 125 1000 K8

0225043 10x2x0,6 1008013 14,0 1,6 185 1000 K10

0225044 20x2x0,6 1008014 17,5 1,6 310 1000 K11

0225045 30x2x0,6 1008015 20,0 1,6 410 1000 K12

0225046 50x2x0,6 1008016 24,5 1,6 630 1000 K14

0225047 100x2x0,6 1008017 33,0 1,8 1150 1000 K18

0225048 200x2x0,6 1008018 45,0 2,2 2300 1000 K22

0225051 10x2x0,8 1008024 16,5 1,6 270 1000 K11

0225052 20x2x0,8 1008025 22,0 1,6 480 1000 K14

0225053 30x2x0,8 1008026 25,0 1,6 670 1000 K14

0225054 50x2x0,8 1008027 32,0 1,8 1080 1000 K18

78 Tietoverkkokaapelit 79

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Ilmakaapeli Tyyppi VMOHBUK-TL

Snro Nimi

VMOHBUK-

TL

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Liityntäverkon ulkokaapeli pylväsasennukseen

Rakenne Johdin: hehkutettu kuparilanka

Eristys: vaahdotettu PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Kertaus: lohkokertaus

Täyte: erikoisvaseliini

Suoja: muovialumiinilaminaatti + maalanka

Kannatin: sinkitty teräsköysi 7x1,20 mm

Vaippa: musta PE-muovi

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0224802 5x2x0,5 1008042 9,8x21,0 1,4 190 1000 K10

0224803 10x2x0,5 1008043 11,5x23,0 1,4 230 1000 K10

0224804 20x2x0,5 1008044 15,0x26,0 1,4 320 1000 K12

0224805 30x2x0,5 1008045 16,5x28,0 1,4 380 1000 K12

0224806 50x2x0,5 1008046 21,0x33,0 1,6 550 1000 K14

0224807 100x2x0,5 1008047 28,0x41,0 1,6 1000 1000 K20

0224810 10x2x0,6 1008050 13,0x24,0 1,4 270 1000 K11

0224811 20x2x0,6 1008051 16,5x28,0 1,4 380 1000 K12

0224812 30x2x0,6 1008052 20,0x32,0 1,6 510 1000 K14

0224813 50x2x0,6 1008053 25,0x37,0 1,6 730 1000 K16

0224815 5x2x0,8 1008055 13,0x24,0 1,4 260 1000 K11

0224816 10x2x0,8 1008056 16,0x27,0 1,4 360 1000 K12

0224817 20x2x0,8 1008057 22,0x34,0 1,6 580 1000 K16

0224819 50x2x0,8 1008059 32,0x45,0 1,8 1200 1000 K20

80 Tietoverkkokaapelit 81

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Itsekantava ilmakaapeli Tyyppi MU, MHBU

Snro Nimi

MU

Draka-no Halkaisija

mm

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

0290111 MU 1x4x0,8 kela 1004775 6,5 1,25 43 1000 S5

0290110 MU 1x4x0,8 kela 1004775-00500 DX 6,5 1,25 43 500 S4

Snro Nimi

MHBU

Draka-no Halkaisija

mm

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

0256108 MHBU 1x4x0,8 kela 1004733-01000 DX 8,2 1,25 64 1000 S5

0256107 MHBU 1x4x0,8 kela 1004733-00500 DX 8,2 1,25 64 500 S4

Snro Nimi

MU

Draka-no Nim. ulkomitat

lev. x kork.,

mm

Käyttö Liityntäverkon ulkokaapeli pylväsasennukseen

Rakenne Johdin: teräskuparilanka

Eristys: PE-muovi

Kertaus: neljä eristettyä johdinta nelikierteenä

Suoja (vain MHBU): muovialumiinilaminaatti

+ maalanka

Vaippa: musta PE-muovi

Tyyppi MU

Käyttö Talokaapeli ilma-asennukseen

Rakenne Johdin: teräskuparilanka

Eristys: PE-muovi

Muoto: kahdeksikkorakenne

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0250108 MU 2x1,0 kela 1004782-01500 DX 3,5 x 6,5 29 1500 S6

MU 2x1,0 kela 1004782-00500 DX 3,5 x 6,5 29 500 S4

Pakkaus

Pakkaus

82 Tietoverkkokaapelit 83

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Sisäkaapeli

Snro Nimi

MHS

Draka-no Halkaisija

mm

Tyyppi MHS

Käyttö Liityntäverkon sisäkaapeli

Rakenne Johdin: hehkutettu, tinattu kuparilanka

Eristys: PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Kertaus: lohkokertaus

Maadoituslanka: hehkutettu tinattu kuparilanka

Suoja: muovialumiininauha

Vaippa: harmaa PVC-muovi

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0295131 1x4x0,5 1003545-01000 DO 4,5 1,0 30 1000 K5

0255121 1x4x0,5 1003545-00100 RW 4,5 1,0 30 100 rengas

0255131 1x4x0,5 1003545-00300 RW 4,5 1,0 30 300 rengas

0295132 3x2x0,5 1003542-01000 DO 5,0 1,0 36 1000 K6

0255132 3x2x0,5 1003542-00200 RW 5,0 1,0 36 200 rengas

0295133 5x2x0,5 1003543-01000 DO 6,0 1,0 50 1000 K6

0255133 5x2x0,5 1003543-00150 RW 6,0 1,0 50 150 rengas

0255134 10x2x0,5 1003614-01000 DX 7,6 1,0 78 1000 K6

0255135 10x2x0,5 1003614-00200 RS 7,6 1,0 78 200 rengas

0255136 20x2x0,5 1003615 9,5 1,0 130 1000 K7

0255137 30x2x0,5 1003616 11,5 1,1 185 1000 K8

0255138 50x2x0,5 1003617 14,0 1,1 285 1000 K9

0255140 100x2x0,5 1003559 19,0 1,2 550 1000 K12

0255142 200x2x0,5 1004739 26,0 1,5 1030 1000 K16

84 Tietoverkkokaapelit 85

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Halogeeniton sisäkaapeli Tyyppi MHS-LSZH

Snro Nimi

MHS-

LSZH

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Liityntäverkon sisäkaapeli

Rakenne Johdin: hehkutettu, tinattu kuparilanka

Eristys: PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Kertaus: lohkokertaus

Maadoituslanka: hehkutettu tinattu

kuparilanka

Suoja: muovialumiininauha

Vaippa: harmaa halogeenivapaa muovi

Palonkestoisuus IEC 60332-1

Vaipan paksuus

mm

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0202402 1x4x0,5 1003590 5,1 1,0 28 1000 K5

0202404 1x4x0,5 1003590-00100RW 5,1 1,0 28 100 rengas

0202406 1x4x0,5 1003590-00300RW 5,1 1,0 28 300 rengas

0202408 3x2x0,5 1003591 5,8 1,0 36 1000 K6

0202410 3x2x0,5 1003591-00200RW 5,8 1,0 36 200 rengas

0202412 5x2x0,5 1003592 6,7 1,0 49 1000 K6

0202414 5x2x0,5 1003592-00150RW 6,7 1,0 49 150 rengas

0202416 10x2x0,5 1004746-01000DX 7,8 1,0 73 1000 K6

0202418 10x2x0,5 1004746-00200RW 7,8 1,0 73 200 rengas

0202420 20x2x0,5 1004749-01000DW 9,2 1,0 120 1000 K7

0202422 20x2x0,5 1004749-00150RS 9,2 1,0 120 150 rengas

0202424 30x2x0,5 1004751-01000DX 11,0 1,1 170 1000 K8

0202426 50x2x0,5 1004753-01000DX 14,0 1,1 270 1000 K9

0202428 100x2x0,5 1004745-01000DX 19,5 1,2 505 1000 K12

86 Tietoverkkokaapelit 87

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Ristikytkentäkaapeli Tyyppi RKKN

Snro Nimi

RKKN

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Keskusten ja jakamoiden ristikytkentäkaapeli

Rakenne Johdin: hehkutettu, tinattu kuparilanka

Eristys: polyamidi

Ryhmä: parikierre

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

0201279 2x0,6 1003565 1,9 6,5 500 P2

VÄRIJÄRJESTELMÄ

Johdin Eristyksen väri

a sininen

b punainen

Pakkaus

88 Tietoverkkokaapelit 89

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Halogeeniton laite- ja asennuskaapeli Tyyppi MMHS-HF

Snro Nimi

MMHS-HF

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Puhelinkeskusten asennuskaapeli

Rakenne Johdin: hehkutettu, tinattu kuparilanka

Eristys: PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Kertaus: lohkokertaus

Maadoituslanka: hehkutettu tinattu

kuparilanka

Suoja: muovialumiininauha

Vaippa: harmaa halogeenivapaa muovi

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

0202802 2x2x0,4 1003552 4,2 20 1000 S4

0202804 4x2x0,4 1003553 5,2 28 1000 S5

0202808 8x2x0,4 1004773 6,3 49 1000 S5

0202805 2x5x2x0,4 1004768 7,0 57 1000 S5

0202812 2x8x2x0,4 1004769 7,8 78 1000 S6

0202813 3x8x2x0,4 1004770 9,0 98 1000 S7

0202814 4x8x2x0,4 1004772 9,8 125 1000 S7

0202815 4x5x2x0,4 1004771 8,3 85 1000 S6

0202818 8x5x2x0,4 1004774 11 150 1000 S8

Pakkaus

90 Tietoverkkokaapelit 91

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Halogeeniton laite- ja asennuskaapeli Tyyppi KLVMAAM-LSZH

Snro Nimi

KLVMAAM-LSZH

Draka-no Halkaisija

mm

Käyttö Parisuojattu keskusasennuskaapeli

Rakenne Johdin: hehkutettu, tinattu kuparilanka

Eristys: PE-muovi

Ryhmä: kaksi eristettyä johdinta parina

Ryhmäsuoja: muovialumiininauha ja maalanka

Yhteinen suoja: kaksi muovialumiininauhaa

ja maalanka

Kertaus: lohkokertaus

Vaippa: harmaa, halogeenivapaa muovi

Massa

kg/km

Vakiopituus

m

Pakkaus

0202162 2x(2+1)x0,4 1005575 6,1 32 1000 S6

0202168 8x(2+1)x0,4 1005570 9,0 78 1000 S7

0202170 16x(2+1)x0,4 1005574 14 170 500 K9

0202172 24x(2+1)x0,4 1005576 17 250 500 K11

92 Tietoverkkokaapelit 93

Televerkon parikaapelit


Televerkon parikaapelit

Pienin suositeltava

taivutussäde

Ulkokaapelit

D= kaapelin ulkohalkaisija, d=johtimen ulkohalkaisija

*) Eri rakenneosille sallitut suurimmat vetovoimat

Kuparijohtimet 50 N/mm

Kannatinvaijeri 900 N/mm

Polyeteenivaippa 9 N/mm

VAIMENNUS

Taajuus

kHz

VMOHBU(K)-TL, VAIMENNUS dB/km

VAIMENNUS

dB/km

VAIMENNUS

dB/km

0,5 mm 0,6 mm 0,8 mm MHS MMHS-HF

0,8 1 0,8 0,6 1,4 1,8

10 3,0 2,4 1,9 4,3 5,8

100 6,1 4,6 3,1 8,2 13,3

1000 16,0 13,0 10,0 26,0 28,0

YLIKUULUMISVAIMENNUS

Taajuus

MHz

VMOHBU(K)-TL, YLIKUULUMISVAIMENNUS

Minimi

NEXT

dB

Asennusvedossa Kerta-

taivutusena

Minimi

PS NEXT

dB

Minimi

ELFEXT

dB/km

Minimi

PS ELFEXT

dB/km

1 48 44 42 38

Maksimi

vetorasitus

SILMUKKAVASTUS

Kuparijohtimet

Halkaisija ohm/km

mm

0,5 184

0,6 128

0,8 71

Alin asennuslämpötila

°C

Nopeuskerroin

VMOHBU-TL 15xD 7xD *) -20 0,67

VMOHBUK-TL 15xD 7xD *) -20 0,67

VMOPU 20xD 10xD *) -10 0,67

MU 15xD 7xD *) -20 0,66

MHBU 15xD 7xD *) -20 0,66

Sisäkaapelit

MHS, MHS-LSZH 15xD 7xD *) -5 0,66

RKKN 1,5xd 1xd *) -20

MMHS-HF 15xD 7xD *) -5 0,66

KLVMAAM-LSHZ 15xD 7xD *) -5 0,66

Teräskuparijohtimet

Halkaisija ohm/km

mm

0,8 168

1,0 106

94 Tietoverkkokaapelit 95

Lisätietoja televerkon parikaapeleista


Televerkon parikaapelit

96 Tietoverkkokaapelit 97

Lisätietoja televerkon parikaapeleista


Sisäpeittotuotteet

Sisäkäyttö

Ulkokäyttö

Maahan asennus

Palosuojaus

Halogeeniton

EMC-häiriösuojaus

UV-kestoisuus

Nopeuskerroin

Koaksiaalikaapelit RF sivu

- • - - • • • 0,83 RFA 1/4"-50 98

- • - - • • • 0,86 RFA 3/8"-50 98

- • - - • • • 0,88 RFA 1/2"-50 98

- • - - • • • 0,90 RFA 7/8"-50 98

- • - - • • • 0,90 RFA 7/8"-50 AL 98

• - - 3 • • • 0,90 RFA 7/8"-50 AL BHF 98

- • - - • • • 0,88 RFA 1 1/4"-50 98

- • - - • • • 0,89 RFA 1 5/8"-50 98

- • - - • • • 0,88 RFA 2 1/4"-50 98

- • - - • • • 0,83 RFF 1/4"-50 98

- • - - • • • 0,81 RFF 3/8"-50 98

- • - - • • • 0,82 RFF 1/2"-50 98

- • - - • • • 0,88 RFE 7/8"-50 98

• • - 3 • • • 0,83 RFA 1/4”-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,86 RFA 3/8”-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,88 RFA 1/2"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,90 RFA 7/8"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,88 RFA 1 1/4"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,89 RFA 1 5/8"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,88 RFA 2 1/4"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,83 RFF 1/4"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,81 RFF 3/8"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,82 RFF 1/2"-50 BHF 98

• • - 3 • • • 0,88 RFE 7/8"-50 BHF 98

Koaksiaaliantennit RFX sivu

• • - 1* • - • 0,88 RFX 1/2” 100

• • - 1* • - • 0,88 RF2X 1/2” 100

• • - 1* • - • 0,88 RFXK 1/2” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFX 7/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RF2X 7/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFXK 7/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFX 1 1/4” 100

• • - 3 • - • 0,88 RF2X 1 1/4” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFXK 1 1/4” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFX 1 5/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RF2X 1 5/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFXT 7/8” 100

• • - 3 • - • 0,88 RFXT 1 1/4” 100

Palosuojaus

1 = Itsestään sammuva (IEC 60332-1)

3 = nippuna its. samm. (IEC 60332-3)

* =palosuojaus luokka 3 täyttyy Mica-nauhalla

• = ensisijainen käyttökohde

98 Tietoverkkokaapelit 99

Sisäpeittotuotteet


Sisäpeittotuotteet

50 Ω koaksiaalikaapeli, RF

Snro Nimi

RFA, RFF, RFE

DNKC-no Sisäjohdin

halkaisija

mm

Tyyppi RFA, RFF, RFE

Käyttö Matkapuhelinverkon antennien syöttölinjat

Rakenne Sisäjohdin Cu- tai AlCu –lankaa tai

kupariputkea

Vaahdotettu polyeteeni

Ulkojohdin korrugoitu kupariputki

Vaippa polyeteeniä tai palonkestävää muovia

Ulkojohdin

halkaisija

mm

Vaipan

halkaisija

mm

Vakiopituus

m

Ulkokäyttöön:

RFA 1/4”-50 NKRFA01400 2,4 7,5 10,0 500 P6D

0232105 RFA 3/8"-50 NKRFA03800 3,1 9,5 11,2 250 P6D

0232101 RFA 1/2"-50 NKRFA01200 4,8 13,9 16,0 500 P11D

0232107 RFA 7/8"-50 NKRFA07800 9,4 25,4 28,0 500 P13G

RFA 7/8"-50 AL NKRFAL07800 9,3 25,2 28,0 500 P13G

RFA 7/8”-50 AL BHF NKRFAL07802 9,3 25,2 28,0 500 P13G

0232108 RFA 1 1/4"-50 NKRFA11400 13,0 35,8 39,0 600 P20G

0232109 RFA 1 5/8"-50 NKRFA15800 17,5 46,3 50,0 400 P20G

RFA 2 1/4"-50 NKRFA21400 21,2 55,9 60,0 300 P21Q

0232105 RFF 1/4"-50 NKRFF01400 1,9 6,4 7,4 250 P5C

0232101 RFF 3/8"-50 NKRFF03800 2,60 9,0 10,1 250 P5C

0232107 RFF 1/2"-50 NKRFF01200 3,55 11,9 13,5 500 P11D

RFE 7/8"-50 NKRFE07800 9,4 24,9 27,5 500 P13G

Sisäkäyttöön:

RFA 1/4”-50 BHF NKRFA01402 2,4 7,5 10,0 500 P6D

RFA 3/8”-50 BHF NKRFA03802 3,1 9,5 11,2 250 P6D

RFA 1/2"-50 BHF NKRFA01202 4,8 13,9 16,0 500 P11D

RFA 7/8"-50 BHF NKRFA07802 9,3 25,2 27,8 500 P13G

RFA 1 1/4"-50 BHF NKRFA11402 13,0 35,8 39,0 600 P20G

RFA 1 5/8"-50 BHF NKRFA15802 17,5 46,3 50,0 400 P20G

RFA 2 1/4"-50 BHF NKRFA21402 21,2 55,9 60,0 300 P21Q

RFF 1/4"-50 BHF NKRFF01402 1,9 6,4 7,4 250 P5C

RFF 3/8"-50 BHF NKRFF03802 2,60 9,0 10,1 250 P5C

0232116 RFF 1/2"-50 BHF NKRFF01202 3,55 11,9 13,5 500 P11D

RFE 7/8"-50 BHF NKRFE07802 9,4 24,9 27,5 500 P13G

100 Tietoverkkokaapelit 101

Kela

Sisäpeittotuotteet


Sisäpeittotuotteet

50 Ω koaksiaaliantenni

Snro Nimi

RFX, RF2X, RFXK,

RFXT

DNKC-no Sisäjohdin

halkaisija

mm

Tyyppi RFX, RF2X, RFXK, RFXT

Käyttö Koaksiaaliantenneja käytetään

sisäpeittojärjestelmissä.

Sisäpeittojärjestelmillä luodaan mm.

matkapuhelinjärjestelmiä sellaisiin

tiloihin, mitkä ovat makrokentän

saavuttamattomissa. Kohteita ovat korkeat

rakennukset, rakennusten maanalaiset

osat, sekä tunnelit. Rakennuksissa

koaksiaaliantenni sijoitetaan yleensä

alaslasketun katon yläpuolelle.

Rakenne 50 Ω koaksiaalinen kaapeli, jossa reiät

ulkojohtimessa.

Ulkojohdin

halkaisija

mm

Vaipan

halkaisija

mm

Vakiopituus

m

0232141 RFX 1/2” NKRFX01202 4,80 13,9 16,0 500 P11D

RF2X 1/2” NKRF2X01202 4,80 13,9 16,0 500 P11D

RFXK 1/2” NKRFXK01202 4,80 13,9 16,0 500 P11D

0232147 RFX 7/8” NKRFX07802 9,30 25,2 27,9 500 P13G

RF2X 7/8” NKRF2X07802 9,30 25,2 27,9 500 P13G

RFXK 7/8” NKRFXK07802 9,30 25,2 27,9 500 P13G

RFX 1 1/4” NKRFX11402 13,0 35,8 39,0 600 P20G

RF2X 1 1/4” NKRF2X11402 13,0 35,8 39,0 600 P20G

RFXK 1 1/4” NKRFXK11402 13,0 35,8 39,0 600 P21Q

RFX 1 5/8” NKRFX15802 17,5 46,5 50,0 400 P20G

RF2X 1 5/8” NKRF2X15802 17,5 46,5 50,0 400 P20G

RFXT 7/8” NKRFXT07807 9,0 23,5 28,7 500 P20G

RFXT 1 1/4” NKRFXT11407 12,8 32,8 38,8 400 P19Q

102 Tietoverkkokaapelit 103

Kela

Sisäpeittotuotteet RFX, RFX2, RFXK, RFXT, RFFX


Sisäpeittotuotteet

50 Ω valmiskaapeli, NKJ

Pituus

0,5 m

Pituus

1,0 m

Pituus

1,5 m

Tyyppi NKJ

Käyttö Antennilinjassa tukiaseman ja feederin sekä

feederin ja antennin välissä

Rakenne 50 Ω taipuisa valmiskaapeli, jossa juotetut,

ruiskupuristetut liittimet

104 Tietoverkkokaapelit 105

Pituus

2,0 m

Pituus

3,0 m

1. Liitin 2. Liitin

NKJ11 NKJ111 NKJ112 NKJ113 NKJ114 NKJ116 Male 7/16 Male 7/16

NKJ12 NKJ121 NKJ122 NKJ123 NKJ124 NKJ126 Male 7/16 Female 7/16

NKJ13 NKJ131 NKJ132 NKJ133 NKJ134 NKJ136 Male 7/16 Male N

NKJ14 NKJ141 NKJ142 NKJ143 NKJ144 NKJ146 Male 7/16 Female N

NKJ15 NKJ151 NKJ152 NKJ153 NKJ154 NKJ156 Male 7/16 Male 7/16 90º

NKJ16 NKJ161 NKJ162 NKJ163 NKJ164 NKJ166 Male 7/16 Male N 90º

NKJ22 NKJ221 NKJ222 NKJ223 NKJ224 NKJ226 Female 7/16 Female 7/16

NKJ23 NKJ231 NKJ232 NKJ233 NKJ234 NKJ236 Female 7/16 Male N

NKJ24 NKJ241 NKJ242 NKJ243 NKJ244 NKJ246 Female 7/16 Female N

NKJ25 NKJ251 NKJ252 NKJ253 NKJ254 NKJ256 Female 7/16 Male 7/16 90º

NKJ26 NKJ261 NKJ262 NKJ263 NKJ264 NKJ266 Female 7/16 Male N 90º

NKJ33 NKJ331 NKJ332 NKJ333 NKJ334 NKJ336 Male N Male N

NKJ34 NKJ341 NKJ342 NKJ343 NKJ344 NKJ346 Male N Female N

NKJ35 NKJ351 NKJ352 NKJ353 NKJ354 NKJ356 Male N Male 7/16 90º

NKJ36 NKJ361 NKJ362 NKJ363 NKJ364 NKJ366 Male N Male N 90º

NKJ44 NKJ441 NKJ442 NKJ443 NKJ444 NKJ446 Female N Female N

NKJ45 NKJ451 NKJ452 NKJ453 NKJ454 NKJ456 Female N Male 7/16 90º

NKJ46 NKJ461 NKJ462 NKJ463 NKJ464 NKJ466 Female N Male N 90º

Sisäpeittotuotteet NKJ


Taivutussäteet

Sisäpeittotuotteet

50 Ω koaksiaalikaapeli, RF

Kertataivutus

mm

Toistuva

taivutus

mm

RFA 1/4”-50 40 100

RFA 3/8”-50 50 95

RFA 1/2"-50 70 120

RFA 7/8"-50 120 240

RFA 7/8”-50 AL 120 240

RFA 1 1/4"-50 200 350

RFA 1 5/8"-50 200 400

RFA 2 1/4"-50 240 500

RFF 1/4"-50 12,5 25

RFF 3/8"-50 13 25

RFF 1/2"-50 15 30

RFE 7/8"-50 90 120

RFA 1/4”-50 BHF 40 100

RFA 3/8”-50 BHF 50 95

RFA 1/2"-50 BHF 70 120

RFA 7/8"-50 BHF 120 250

RFA 7/8”-50 AL BHF 120 240

RFA 1 1/4"-50 BHF 200 350

RFA 1 5/8"-50 BHF 250 500

RFA 2 1/4"-50 BHF 270 550

RFF 1/4"-50 BHF 12,5 25

RFF 3/8"-50 BHF 13 25

RFF 1/2"-50 BHF 15 30

RFE 7/8”-50 BHF 90 120

50 Ω koaksiaaliantenni, RFX

Kertataivutus

mm

RFX 1/2” 120

RF2X 1/2” 120

RFXK 1/2” 115

RFX 7/8” 240

RF2X 7/8” 240

RFXK 7/8” 240

RFX 1 1/4” 350

RF2X 1 1/4” 350

RFXK 1 1/4” 350

RFX 1 5/8” 400

RF2X 1 5/8” 400

RFXT 7/8” 400

RFXT 1 1/4” 450

50 Ω valmiskaapeli, NKJ

Kertataivutus

mm

Toistuva

taivutus

mm

NKJ11 15 30

NKJ12 15 30

NKJ13 15 30

NKJ14 15 30

NKJ15 15 30

NKJ16 15 30

NKJ22 15 30

NKJ23 15 30

NKJ24 15 30

NKJ25 15 30

NKJ26 15 30

NKJ33 15 30

NKJ34 15 30

NKJ35 15 30

NKJ36 15 30

NKJ44 15 30

NKJ45 15 30

NKJ46 15 30

106 Tietoverkkokaapelit 107

Sisäpeittotuotteet


Kelakoot

Kaapelityyppi Kelatyyppi

Koodi Standardipituus

m

Ulkohalkaisija

cm (D)

Rummun

halkaisija

cm (d)

Ulkoleveys

cm (W)

Sisäleveys

cm (w)

Keskiöreikä

mm (e)

50 Ω Koaksiaalikaapeli

RFA 1/4”-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFA 3/8”-50 P6D NKDP6D 250 60 33 51 43 82 14

RFA 1/2"-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFA 7/8"-50 P13G NKDP13G 500 134 75 74 61 82 69

RFA 7/8"-50 P16G NKDP16G 1000 164 80 73,5 67 82 71

RFA 7/8"-50 AL P13G NKDP13G 500 134 75 70 61 82 69

RFA 1/4”-50 BHF P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFA 7/8”-50 AL BHF P13G NKDP13G 500 134 75 70 61 82 69

RFA 1 1/4"-50 P20G NKDP20G 600 204 120 74 61 82 157

RFA 1 5/8"-50 P20G NKDP20G 400 204 120 74 61 82 157

RFA 2 1/4"-50 P21Q NKDP21Q 300 214 150 118 97 82 205

RFF 1/4"-50 P5C NKDP5C 250 54 25 50 40 82 10

RFF 3/8"-50 P5C NKDP5C 250 54 25 50 40 82 10

RFF 1/2"-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFE 7/8"-50 P13G NKDP13G 500 134 75 74 61 82 68

50 Ω Koaksiaaliantenni

RFX 1/2"-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RF2X 1/2"-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFXK 1/2"-50 P11D NKDP11D 500 114 70 55 43 82 43

RFX 7/8"-50 P13G NKDP13G 500 134 75 74 61 82 68

RF2X 7/8"-50 P13G NKDP13G 500 134 75 74 61 82 68

RFXK 7/8"-50 P13G NKDP13G 500 134 75 74 61 82 68

RFX 1 1/4"-50 P20G NKDP20G 400 204 120 74 61 82 157

RF2X 1 1/4"-50 P20G NKDP20G 600 204 120 74 61 82 157

RFXK 1 1/4"-50 P20G NKDP20G 400 204 120 74 61 82 157

RFX 1 5/8"-50 P20G NKDP20G 600 204 120 74 61 82 157

RF2X 1 5/8"-50 P20G NKDP20G 400 204 120 74 61 82 157

RFXT 7/8"-50 P20G NKDP20G 400 204 120 74 61 82 157

RFXT 1 1/4"-50 P19Q NKDP19Q 500 194 130 106 99 82 141

108 Tietoverkkokaapelit 109

Kelan

paino

kg

Sisäpeittotuotteet


K-keloille sopivat kaapelimäärät (m)

Kelan nimi: K6 K7 K8 K9 K10 K11 K12 K14

Rumpu halkaisija (mm) 250 325 375 425 500 575 675 800

Laipan halkaisija (mm) 600 700 800 900 1000 1100 1200 1400

Sisä leveys (mm) 400 500 500 550 600 650 850 850

Vapaa tila (mm) 30 30 30 30 30 40 40 40

Kelan kuormitettavuus (kg) 350 500 590 730 980 980 980 980

Keskireikä (mm) 75 75 75 75 106 106 106 106

Valitse kela valokaapeleille niin että rummun

halkaisija on vähintään 40 kertaa kaapelin halkaisija.

Kaapelin Ø/mm K6 K7 K8 K9 K10 K11 K12 K14

5 2878 4674 6276 8926 11943 14286 21031

6 1960 3260 4341 6113 8097 10005 14701 20152

7 1396 2350 3230 4462 5935 7096 10511 14894

8 1114 1765 2361 3337 4554 5434 8011 11253

9 871 1404 1917 2785 3563 4294 6314 8698

10 686 1119 1569 2159 2985 3571 5257 7359

11 577 948 1246 1761 2442 2947 4330 5858

12 490 805 1072 1511 2024 2415 3526 4858

13 407 689 930 1227 1637 2125 3110 4329

14 343 579 796 1065 1405 1701 2502 3569

15 283 492 690 911 1249 1484 2179 3155

16 278 411 590 790 1069 1279 1911 2813

17 223 391 496 758 928 1235 1829 2485

18 217 318 470 645 890 1073 1578 2174

19 176 311 401 540 759 921 1344 1881

20 171 255 392 530 746 879 1299 1818

21 134 238 313 451 624 739 1112 1586

22 129 231 304 440 610 724 1068 1368

23 124 183 247 410 519 619 897 1310

24 118 176 238 341 506 603 881 1143

25 179 241 345 422 506 747 1121

26 172 232 280 409 491 710 1065

27 130 182 270 395 477 694 914

28 124 174 259 321 389 574 892

29 125 175 248 309 376 559 752

30 119 167 205 312 362 544 731

31 120 133 195 299 348 529 711

32 85 126 197 234 289 424 690

33 127 187 236 276 411 566

34 119 189 225 278 414 570

35 120 141 227 266 400 551

36 113 142 215 268 386 532

37 85 134 172 255 371 512

38 135 162 204 298 426

39 136 163 193 286 409

40 127 164 194 288 411

41 128 155 183 276 394

42 96 156 184 278 396

43 90 146 186 265 378

44 147 174 267 304

45 111 132 193 289

46 111 133 194 291

47 103 124 195 292

48 104 125 185 277

49 104 125 186 279

110 Tietoverkkokaapelit 111

Lisätietoja


K-keloille sopivat kaapelimäärät (m)

Kelan nimi: K16 K18 K20 K21 K22 K24 K26 K28

Rumpu halkaisija (mm) 950 1100 1300 1300 1400 1400 1500 1500

Laipan halkaisija (mm) 1600 1800 2000 2100 2200 2400 2600 2800

Sisä leveys (mm) 850 850 1000 1000 1000 1000 1200 1350

Vapaa tila (mm) 40 40 50 50 50 50 60 70

Kelan kuormitettavuus (kg) 2300 3000 3000 3500 4000 4500 6800 8800

Keskireikä (mm) 106 132 132 132 132 132 132 132

Valitse kela valokaapeleille niin että rummun halkaisija

on vähintään 40 kertaa kaapelin halkaisija.

Kaapelin Ø/mm K16 K18 K20 K21 K22 K24 K26 K28

5

6

7 18702

8 14336 17766

9 11251 14116 18377

10 9196 11672 15079 18142 19242

11 7408 9536 12191 14383 15259 20809

12 6201 7696 10430 12461 13218 17790

13 5244 6570 8780 10168 10789 14953 21184

14 4636 5838 7466 9200 9758 13190 18599

15 4128 4926 6635 7844 8321 11507 15924 22240

16 3458 4441 5567 6691 7100 10078 13995 19722

17 3071 3975 4922 5976 6340 8726 12167 17534

18 2702 3529 4390 5390 5718 7991 11118 15652

19 2560 3105 3883 4828 5122 6902 9772 13851

20 2272 2770 3769 4379 4646 6358 8957 12696

21 1997 2452 3295 3865 4101 5708 8167 11221

22 1739 2353 2914 3456 3668 5202 7404 10323

23 1663 2056 2808 3333 3535 4714 6802 9452

24 1468 1831 2454 2950 3130 4247 6220 8765

25 1439 1794 2412 2902 3078 4184 5658 8096

26 1216 1532 2082 2542 2697 3738 5119 7303

27 1188 1496 2041 2265 2404 3407 4941 6818

28 1159 1459 1737 2158 2290 3251 4432 6212

29 992 1266 1698 2112 2240 2940 4047 6011

30 965 1231 1658 1858 1972 2876 3981 5560

31 938 1196 1428 1814 1925 2581 3518 5004

32 788 1020 1391 1577 1675 2519 3452 4930

33 762 987 1354 1536 1630 2240 3106 4402

34 767 993 1145 1494 1585 2181 3041 4328

35 741 832 1111 1451 1539 1921 2975 3934

36 607 802 1077 1239 1316 1864 2652 3860

37 584 771 1083 1246 1322 1876 2588 3486

38 588 776 895 1207 1280 1633 2285 3414

39 564 634 864 1012 1075 1580 2225 3059

40 568 637 868 1017 1080 1589 2239 2989

41 450 610 837 981 1042 1364 1955 2919

42 453 613 806 945 1003 1315 1898 2673

43 432 585 675 950 1008 1322 1840 2606

44 434 588 648 777 826 1271 1851 2538

45 413 464 651 781 829 1278 1592 2307

46 415 466 623 749 795 1077 1600 2243

47 418 468 626 752 798 1082 1547 2178

48 317 444 598 719 763 1035 1555 2191

49 319 446 600 722 766 1041 1500 1902

112 Tietoverkkokaapelit 113

Lisätietoja


K-keloille sopivat kaapelimäärät (m)

Kaapelin Kelatyyppi

Ø/mm 5C/m 6C/m 7E/m 8E/m 9F/m 11G/m 13G/m 15G/m 16L/m 18M/m 20P/m 22P/m

3 4500 7850

4 2460 4410 7250 9790

5 1570 2790 4710 6220 9000

6 1120 1950 3210 4400 6130

7 780 1410 2360 3190 4560

8 580 1080 1800 2370 3480 5720 7950

9 480 840 1460 1950 2770 4420 6280

10 390 660 1170 1490 2170 3720 5090 6930 9360

11 320 570 930 1300 1790 2960 4210 5520 7820 8260

12 260 480 800 1050 1470 2500 3530 4785 6490 7020

13 200 410 680 910 1290 2200 3020 3950 5610 5950

14 190 350 580 790 1130 1800 2590 3465 4850 5030 8420

15 150 290 500 680 990 1620 2260 3040 4150 4480 7310 8900

16 140 240 420 590 870 1410 1990 2565 3750 4000 6320 7780

17 110 230 400 500 750 1250 1750 2310 3190 3300 5470 6770

18 100 190 340 480 650 1100 1570 2070 2870 2960 4930 6170

19 100 180 320 410 560 960 1410 1840 2590 2830 4460 5630

20 150 270 340 540 930 1270 1685 2330 2510 4040 4860

21 140 260 330 460 800 1150 1480 2080 2220 3650 4410

22 140 210 320 440 710 1050 1420 1860 1960 3290 4010

23 200 210 270 370 680 960 1290 1800 1890 2960 3630

24 160 260 360 590 880 1155 1610 1670 2870 3520

25 160 210 350 570 810 1110 1430 1600 2580 3190

26 150 210 290 540 750 990 1390 1400 2310 2880

27 150 200 290 470 690 940 1230 1360 2240 2600

28 110 160 230 450 650 830 1200 1180 2000 2520

29 110 160 230 430 600 790 1050 1140 1950 2260

30 110 150 220 380 560 725 1030 1110 1730 2210

31 110 150 220 360 530 690 890 950 1690 1970

32 100 150 170 345 500 630 870 930 1490 1930

33 110 170 300 470 595 860 900 1450 1720

34 110 170 315 440 560 740 770 1420 1680

35 110 160 305 410 555 720 750 1250 1640

36 100 160 280 390 480 710 730 1220 1450

37 100 120 270 370 470 610 720 1190 1420

38 120 240 350 445 610 600 1040 1390

39 120 230 330 420 580 580 1020 1220

40 120 225 320 410 570 570 1000 1200

41 110 210 300 405 560 560 980 1180

42 110 200 280 385 480 550 840 1030

43 195 270 370 470 450 830 1010

44 175 260 355 460 440 810 990

45 170 250 320 450 430 800 970

46 165 240 325 380 420 680 840

47 160 230 310 370 420 670 820

48 150 220 290 360 410 660 810

49 145 210 280 360 400 650 800

50 140 200 275 350 320 640 790

51 135 190 270 350 310 630 670

52 180 250 280 310 520 660

53 180 240 280 300 510 650

54 170 230 270 300 510 640

55 170 220 270 300 500 630

56 160 210 270 290 490 620

57 150 210 260 290 490 520

58 150 200 260 280 400 510

59 140 195 260 210 390 510

60 140 190 200 210 390 500

114 Tietoverkkokaapelit 115

Lisätietoja


Mitat ja painot

Kelatyyppi Kelan mitat/mm

Snro A B C D E

116 Tietoverkkokaapelit 117

Paino

kg

K5 9999705 500 368 200 300 75 9

K6 9999706 600 468 250 400 75 12

K7 9999707 700 580 325 500 75 20

K8 9999708 800 580 375 500 75 25

K9 9999709 900 630 425 550 75 34

K10 9999710 1000 712 500 600 75 54

K11 9999711 1100 762 575 650 106 55

K12 9999712 1200 982 675 850 106 90

K14 9999714 1400 982 800 850 106 115

K16 9999716 1600 1018 950 850 106 195

K18 9999718 1800 1075 1100 850 132 230

K20 9999720 2000 1190 1300 1000 132 340

K21 9999721 2100 1190 1300 1000 132 360

K22 9999722 2200 1190 1400 1000 132 410

K24 9999724 2400 1205 1400 1000 132 450

K26 9999726 2600 1448 1500 1200 132 910

K28 9999728 2800 1650 1500 1350 132 1190

K30 9999730 3000 1800 1500 1500 132 1510

5C 9999405 500 500 250 400 55 10

6C 9999406 600 500 250 400 55 16

7E 9999407 700 610 325 500 55 20

8E 9999408 800 610 375 500 55 26

9F 9999409 900 660 425 550 82 40

9FV 9999410 900 675 425 550 82 50

11G 9999459 1100 725 500 600 82 70

11GV 9999460 1100 755 500 600 82 85

13G 9999463 1300 760 600 600 82 105

15G 9999465 1500 760 700 600 82 150

16L 9999416 1600 970 800 800 82 185

18M 9999418 1800 1025 1100 850 82 260

18P 9999419 1800 1135 1100 960 82 265

20P 9999421 2000 1155 1100 960 82 350

21P 9999424 2100 1155 1100 960 82 390

22P 9999422 2200 1155 1200 960 82 445

26U 9999426 2600 1455 1500 1200 123 805

28W 9999428 2800 1610 1500 1300 123 1050

30Y 9999430 3000 1810 2200 1500 123 1275

32Z 9999432 3200 1970 2400 1600 132 2000

OPG16 9999016 1600 1125 800 965 82 259

OPG18 9999018 1800 1125 900 965 82 314

OPG20 9999020 2000 1125 900 945 82 421

Lisätietoja


Kelakierrätys

Draka NK Cablesin ja Draka Comteq Finlandin

kelat palautetaan samoihin pisteisiin ja yhdellä

kelapalautuslomakkeella.

Asiakas täyttää yhden lomakkeen, eikä Draka Comteq

Finlandin ja Draka NK Cablesin keloja tarvitse erotella.

Hyvitykset maksetaan kuitenkin asiakkaille molemmista

yhtiöistä erikseen.

Puisten kaapelikelojen palautusohjeet ja -ehdot

1. Draka vastaanottaa keloja palautuspisteissä, jotka on

lueteltu viereisellä sivulla. Asiakas vastaa rahdista

palautuspisteeseen saakka.

2. Palautuksen yhteydessä on täytettävä Drakan kelapalautuslomake,

johon vastaanottaja kuittaa lähetyksen.

Puutteellisesti täytetty lomake ei velvoita Drakaa hyvittämään

palautettuja keloja tai vastaamaan hyvityksen

oikeellisuudesta.

3. Jokainen palautettava kela on tunnistemerkittävä lähettäjän

tiedoilla (nimi, osoite, viite) samaan lähetykseen

kuuluviksi. Palautuspiste ei vastaanota merkitsemättömiä

keloja.

4. Vastaanotettavissa keloissa tulee olla Draka-logo ja/tai

muu tunnistetieto, joka osoittaa kelojen alkuperän. Muiden

kelojen vastaanottamisesta peritään hävitysmaksu

100 €/kela (alv 0 %). Hävitysmaksu peritään myös

keloista, joilla on kaapelia.

5. Draka hyvittää palautetut ehjät ja korjauskelpoiset

kierrätyskelat voimassa olevan hinnaston mukaan. Hyvityksen

maksuehto yritysasiakkaille on 30 päivää netto.

Draka-yhtiöt maksavat hyvitykset kierrätyskeloistaan

erillisesti.

Kelojen palautuspisteet (aukioloajat):

Versowood Riihimäki

(7.00–15.00)

Teollisuuskatu 1

11130 Riihimäki

puh. 040 738 1025,

0400 790 597

Versowood Haukipudas

(7.00-15.00)

Revontie 52

90830 Haukipudas

puh. 040 727 2462

Helsingin Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Metsäläntie 4 C/Kenttä

00620 Helsinki

puh. 010 520 2615

Joensuun Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Lukkotie 9

80100 Joensuu

puh. 010 520 5624

Jyväskylän Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Vasarakatu 8

40320 Jyväskylä

puh. 010 520 7615

Kouvolan Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Mestarintie 1

45200 Kouvola

puh. 010 520 3985

Kuopion Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Kolmisopentie 7

70780 Kuopio

puh. 010 520 5729

Kelapalautuksen lisätiedot:

Draka NK Cables Oy

puh. 010 566 4432

Lahden Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Teknikonkatu 5

15520 Lahti

puh. 010 520 4563

Lappeenrannan Kiitolinjaterminaali

(8.00-16.00)

Reissumiehenkatu 2

53300 Lappeenranta

puh. 010 520 7924

Rovaniemen Kiitolinjaterminaali

(8.00-16.00)

Vaihdekatu 2

96100 Rovaniemi

puh. 010 520 7970

Seinäjoen Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Roveksentie 15

60100 Seinäjoki

puh. 010 520 4335

Tampereen Kiitolinjaterminaali

(8.00-16.00)

Kytömaankatu 2

33720 Tampere

puh. 010 520 6130

Draka Comteq Finland Oy c/o Versowood Oy

puh. 040 738 1025, 0400 790 597

Turun Kiitolinja-terminaali

(8.00-16.00)

Juhana Herttuan

Puistokatu 4

20200 Turku

puh. 010 520 6800

Ajantasaiset kelapalautusohjeet ja hyvityshinnat ovat

nähtävissä kotisivullamme www.draka.fi

118 Tietoverkkokaapelit 119

Lisätietoja


Metsänneidonkuja 8, 02130 ESPOO

PL 419, 00101 HELSINKI

Puhelin 010 5661, Telekopio (09) 682 1007

www.draka.fi

120

2011

More magazines by this user
Similar magazines