sssssss

dinastia

te madh qe je ne kete gjendje kaq te keqe,ne kete sprove kaq te madhe,po moralisht kjo te

shkaterron fare.Ejubi u prek shume dhe tha, pasha Allahun jo, vetem hajer kam bere.Kjo

ceshtje do durim, por njerezit jane te padurueshem.Ne vellezer te nderuar, na mungon shume

durimi.Sot ne vuajme sepse na mungon durimi,si shpjegohet ne islam durimi.Te durosh ndaj

gjerave qe te ka urdheruar i madhi zot,te durosh qe te falesh 5 vakte cdo dite,te jesh i

durueshem te agjerosh ramazanin qofte dhe ne qershor apo ne korrik,te durosh ndaj

harramit,megjithese imoraliteti ka marre dhene, ti te durosh e te jesh i ndershem,megjithese

shumica e parave behen te pista,ti te durosh e te thuash jo se per hir te Zotit do duroj e do jem

i drejte e i sinqert e sepse dua te hyj ne xhenet.Pra do durim per cdo gje, Zoti thote ne

kuran,do ti shperblej njerezit e durueshem pa mase, pa llogari,gjithashtu ne kuran thuhet,

pergezoi njerezit qe durojne.Ejubit i kthehet bashkeshortja nje dite,nuk i rrinte shamia ne koke

ashtu sic duhet dhe kishte sjelle ushqim, i tha, nga e solle,tha ska problem.Serish i tha nga e

solle ushqimin,spo dinte cte thoshte se sdonta ta genjente.Me thuaj cfare punove dhe si ma

solle ushqimin,dhe ajo hoqi shamine ,dhe kishte prere gershetat per ti shitur,ia tha dhe doli

duke qare jashte.Ejubi u trondit jashte mase, sidomos nga fjala e shokut qe e vrau e deri sa te

shkonte puna per te shitur gershetat.Ne ate moment ejubi lutet, Zoti im mua me ka goditur nje

semundje e rende, e ti je me meshiruesi i meshiruesve.Thote Zoti ne iu pergjigjem atij ne cast

dhe ia larguam semundjen, ai u cua menjehere ne kembe,kur erdhi bashkeshortja ne shtepi

nuk e njohu.Zoti i tha bjeri tokes me kembe e doli burimi,si zemzemi i ismailit alejhi selam.Kur

e piu dhe u la me te, u rinua dhe u zbukurua,e shihte dhe nuk po e njihte.Tha, mos u cudit,

ejubi jam.Tha, cndodhi, i tha, iu luta te madhit Zot,erdhi koha,pas shume e shume vitesh duke

duruar.Duhet te vinin gjithe keto pervoja qe kaloi ai qe ti mesojme ne sot,qe merzitemi per hic

gje.Thote Allahu ne kuran, e ne i dhame dyfishin e femijeve qe kishte pasur,pasurine

,dyfishin.Dhe vazhdon ne kuran ku Allahu permend historine e ejubit, e beme meshire per tu

kuptuar te njerezit e mi dhe te kuptojne njerezit e mencur.Se injoranti cfare thote, sot, ku eshte

sot, i bie nje sprove e ben sikur i ka rene bota.Universi deshi 6 dite te vije ne ekzistence,fara

ne toke do kohen e vet qe te mbije.Sa me injorant kerkon sot per neser, sa me vizionar kerkon

sot per ne xhenet.Thote Zoti kete histori e beme meshire per roberit e mi te mire, ska dyshim

se do i begatoj pa fund.I sprovoj per nje fare kohe pastaj i begatoj.Te arat e ejubit kishte vite e

vite qe skishte mbire gje,te komshinjte e tij plot,te ejubi asgje smbinte,tregohet ne disa

transmetime, se Allahu ne ato toka hodhi flori, i mbushi ato qe per vite skishin

funksionuar,edhe ne lume duke u lare,ia hodhi i madhi Zot ne formen e karkalecave prej

floriri,ejubi duke u lare duke u kenaqur me miresite e ZOTIT, e mori rroben e hidhte duke

marre florinte.I tha Allahu,o ejub keshtu ben profeti im, une ti kam mbushur arat plot,nuk ka

asnje problem,depot e mia jane pa fund, une ketu jam,lutju ca te duash,keshtu nxiton ti.Tha,

po keshtu.Sepse une nuk ngopem o i madhi Zot me miresit e tua ndaj meje.Ti kthehemi

ngjarjes pas, kur ejubi u betua ne Allah se po ti jepte Zoti shendet,do e godiste 100 here.I thote

Allahu,tani coje betimin ne vend,se betimi ne Allah ka pergjegjesi te madhe.Shko ne kopesht,

merr 100 fije bari dhe godite bashkeshorten tende. E lusim Allahun e madheruar, te na

pajis ne durim,te na i pranoje veprat tona te mira ,te na i fal mekatet tona dhe

te na shperbleje me te mira ne kete bote dhe ne ahiret.

Similar magazines