Junior Jaar B – Kwartaal 2 – Les 4 - Transvaal Conference ...
Junior Jaar B – Kwartaal 2 – Les 4 - Transvaal Conference ...
Junior Jaar B – Kwartaal 2 – Les 4 - Transvaal Conference ...
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
GEMEENSKAP<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 1<br />
<strong>Junior</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> <strong>Kwartaal</strong> 2 <strong>–</strong> <strong>Les</strong> 4<br />
Tema vir die Maand: Ons aanvaar verantwoordelikheid.<br />
Titel: Verbrand Jou Skaatse<br />
Kragteks: “Gaan dan na al die nasies toe en maak die mense my dissipels: doop hulle in die Naam<br />
van die Vader en die seun en die Heilige Gees, en leer hulle om alles te onderhou wat Ek julle<br />
beveel het. En onthou: Ek is by julle al die dae tot die voleinding van die wêreld.” (Matthéüs<br />
28:19,20).<br />
Sleutelteks en Verwysings: Matthéüs 28:16-20; Die Koning van die Eeue, bl. 686-702.<br />
Doelstellings<br />
Die studente sal:<br />
Weet dat Jesus hulle gevra het om die evangelie met andere te deel.<br />
Bevoorreg voel om gekies te wees om andere van Jesus te vertel.<br />
Reageer deur die verantwoordelikheid te aanvaar om die goeie nuus van die verlossing<br />
met andere te deel.<br />
Kragpunt: Ons aanvaar die verantwoordelikheid om die goeie nuus met andere te deel.<br />
Die Bybelles in ‘n Oogopslag<br />
Net voor Jesus teruggaan hemel toe, laat Hy instruksies vir al Sy volgelinge. Hulle moet vir andere<br />
regoor die wêreld van Jesus en die goeie nuus van verlossing vertel, en hulle leer om Hom te volg.<br />
Hierdie is ‘n les oor gemeenskap.<br />
Ons het ook die opdrag om die goeie nuus van Jesus met andere rondom ons te deel. Jesus beloof<br />
om altyd by ons te wees terwyl ons doen wat Hy ons vra.<br />
Verryking vir Onderwyser<br />
Die Groot Opdrag wat in Matthéüs 28:19,20 gegee word, bevat die groot handves van die<br />
Christelike kerk. Hulle moes na die eindes van die wêreld gaan en alle nasies leer - beide Jode en<br />
Heidene; daarom word daar ook na verwys as die handves van buitelandse sending.<br />
“Christelikheid was die eerste godsdiens om ‘n ware internasionale karakter aan te neem.<br />
Heidense godsdienste was grootliks ontneem van sendingywer en aktiwiteit. Hulle was<br />
hoofsaaklik nasionaal in karakter en het nie uitgegaan om bekeerlinge van ander nasionale groepe<br />
te maak nie” (The Seventh-day Adventist Bible Commentary, vol. 5, bl. 559).<br />
“Gaan die hele wêreld in en verkondig die evangelie aan die ganse mensdom” (Markus 16:15), is
Christus se bevel aan Sy volgelinge. Nie dat almal geroep is om in die gewone sin van die woord<br />
predikante of sendelinge te wees nie; maar almal kan Sy medewerkers wees om die “blye tyding”<br />
aan hul medemens te verkondig. Aan almal, groot of klein, geleerd of onkundig, oud of jonk, word<br />
die bevel gegee.” (Opvoeding, bl. 264.)<br />
“God het reeds lank gewag dat die gees van diens van die hele kerk besit moet neem sodat elkeen<br />
volgens sy vermoë vir Hom kan werk. Wanneer die lede van Gods kerk hulle aangewese werk in<br />
die behoeftige velde, tuis en in die buiteland, ter vervulling van die evangelie-opdrag doen, sal die<br />
hele wêreld spoedig gewaarsku word en dan sal die Here Jesus met krag en groot heerlikheid na<br />
die aarde terugkeer” (Die Handelinge van die Apostels, bl. 90).<br />
“Iemand moet die opdrag van Christus uitvoer; iemand moet die werk wat Hy op die aarde begin<br />
doen het, voortsit; en aan die kerk is hierdie voorreg gegee. Vir hierdie doel is dit georganiseer.<br />
Waarom dan het kerklede nie die verantwoordelikheid aanvaar nie? ... In die verwaarlosing van<br />
hierdie werk wat in hulle eie grense is, in die weiering om hierdie laste te dra, het die kerk baie<br />
skade gely. As die kerk hierdie werk gedoen het soos hulle dit behoort te gedoen het, sou hulle<br />
die instrument gewees het om baie siele te red” (Testimonies for the Church, Vol. 6, bl. 295).<br />
Wat doen ek om die evangelie-opdrag te vervul? Hoe kan ek ‘n voorbeeld vir my klas wees en hulle<br />
inspireer om hulle deel te doen?<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 2<br />
Programnotas<br />
<strong>Les</strong>afdeling Minute Aktiwiteite Materiaal Benodig<br />
Verwelkoming Deurlopend Groet student by die deur.<br />
Luister na bly/bekommerd<br />
1. Gereedheidsopsies Tot 10 A. Sendingdagdrome<br />
B. Bybelse Sendeling<br />
C. Skoensoektog<br />
Gebed en Lof* Tot 10 Samesyn<br />
Voorgestelde Liedjies<br />
Gebed<br />
Sending<br />
Offergawe<br />
2. Bybelles Tot 20 Inleiding van Bybelverhaal<br />
Ervaar die Verhaal<br />
Bybelondekking<br />
Papier, potlode,<br />
ensiklopideë,<br />
reisboeke, wêreldatlas<br />
Bybels,<br />
konkordansies,<br />
papier, potlode,<br />
witbord en merker<br />
Bybels, student se<br />
skoene<br />
He Is Our Song<br />
Aardbol of kaart<br />
Tienersending<br />
offergawehouer<br />
Bybels, verhaal OF<br />
groot papier vir<br />
muurprent, verf,<br />
gekleurde penne<br />
Bybels, karate<br />
(opsioneel)
3. Toepassing van <strong>Les</strong> Tot 15 Scenario’s<br />
4. Deel die <strong>Les</strong> Tot 15 Die Evangelie in ‘n<br />
Neutedop<br />
*Gebed en Lof kan enige tyd gedurende die program gebruik word.<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 3<br />
Papier, potlode<br />
Verwelkoming<br />
Verwelkom die studente by die deur en wys hulle na hul tafel / klein groepleier. Vra die studente<br />
hoe hulle week was <strong>–</strong> waaroor is hulle bly/bekommerd. Som laas week se Bybel les met die<br />
studente op. Sê: "Wat was die mees interessante deel van die Bybel Storie? Watter aktiwiteit<br />
het jy die mees nuttig gevind? Watter aktiwiteit was die meeste pret? (Die leier moet weet wat<br />
die studente se aktiwiteite was vir die afgelope week, sodat hy/sy die bespreking kan lei.) laat die<br />
studente met die gereedheid aktiwiteit van jou keuse begin.<br />
1. GEREEDHEIDSAKTIWITEITE<br />
Kies die aktiwiteit of aktiwiteite wat die beste by u situasie pas.<br />
A. Sendingdagdrome<br />
U Benodig:<br />
papier<br />
potlode<br />
ensiklopidieë<br />
reisboeke<br />
wêreldatlas<br />
Sê: Maak asof julle ‘n sendeling in ‘n vreemde land is. Maak ‘n dagboek inskrywing vir julle dag<br />
se aktiwiteite. Sluit die land wat julle kies en hoe dit is om daar te woon, in.<br />
Opsomming<br />
Gee die studente die geleentheid om die gedagtes wat hulle neergeskryf het, te deel. Vra: Het<br />
julle al ooit daaraan gedink om ‘n buitelandse sendeling te wees? Ken julle enigiemand wat ‘n<br />
buitelandse sendeling was of is? Wat dink julle van hulle? Dink julle dat hulle ‘n unieke tipe<br />
persoon moet wees of kan enigiemand dit doen? Moet ‘n mens na ‘n ander land gaan om ‘n<br />
sendeling te wees? Kom ons lees ons kragteks vir vandag, Matthéüs 28:19,20. Vandag wil ons<br />
hê dat God moet wees dat<br />
ONS AANVAAR DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
B. Bybelse Sendelinge<br />
U Benodig:<br />
Bybels<br />
konkordansies<br />
papier
potlode<br />
witbord en merkers<br />
Vra elke student om ‘n lys te maak van ten minste drie bybelse karakters wat sendelinge was, in<br />
hulle eie gemeenskappe of in vreemde lande.<br />
Opsomming<br />
Laat hulle deel wat hulle gevind het terwyl u ‘n lys op die bord maak. Skryf die name van die<br />
karakter sowel as die aktiwiteit wat hulle beoefen het op die bord (bv. Paulus, preek; Dorkas,<br />
welsyn; Abraham, gasvryheid, ens.) Vra: Het julle al ooit gedink oor wat dit beteken om ‘n<br />
sendeling te wees? Wou julle al ooit ‘n sendeling wees? Moet ‘n persoon na ‘n ander land gaan<br />
om ‘n sendeling te wees? Hierdie Bybelse karakters is goeie voorbeelde daarvan om die<br />
evangelie met andere te deel. Kom ons lees ons kragteks saam, Matthéüs 28:19-20. Vandag wil<br />
ons vir God sê dat<br />
ONS AANVAAR DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
C. Skoensoektog<br />
U Benodig:<br />
Bybel<br />
studente se skoene<br />
Laat die studente hulle skoene uittrek en dit deurmekaar op ‘n hoop aan die eenkant van die<br />
klaskamer pak. Laat hulle dan spanne maak van drie of meer aan die teenoorgestelde kante van<br />
die klaskamer. Sê vir die studente dat die eerste persoon in elke span die “speurder” is.<br />
Verduidelik dat die tweede persoon in elke span hulle skoene aan die speurder sal beskryf wat dan<br />
sal hardloop om dit in die hoop skoene te vind en dit terug te bring.<br />
Indien die speurder die verkeerde skoene terugbring, moet daardie persoon meer leidrade kry en<br />
weer gaan soek. Indien die speurder die regte skoene terugbring, trek die eienaar dit aan en word<br />
die speurder. Laat die studente die proses herhaal totdat een span al die skoene gevind het.<br />
Opsomming<br />
Vra: Wat was moeilik aan die speletjie? Hoe was dit om jou skoene aan iemand te beskryf wat<br />
nie geweet het hoe dit lyk nie? Lees 1 Petrus 3:13-17. Vra: Hoe is om jou skoene aan ‘n vriend te<br />
beskryf dieselfde as om die evangelie aan jou vriende te vertel?<br />
Sê: Vandag leer ons van die Groot Opdrag. Kom ons soek ons kragteks, Matthéüs 28:19,20 op en<br />
lees dit saam. Dit is dikwels ‘n uitdaging om die evangelie duidelik en effektief aan te bied, net<br />
soos wat dit ‘n uitdaging was om jou skoene so te beskryf dat iemand anders dit kan vind, maar<br />
omdat God ons gevra het om dit te doen,<br />
AANVAAR ONS DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
(Aangepas uit First Impressions: Unforgettable Openings for Youth Meetings [Loveland, Colo.:<br />
Group Publishing, 1998], bl. 18, 19).<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 4
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 5<br />
Gebed en Lof*<br />
Samesyn<br />
Vertel van die studente se blydskap en hartseer (bly en bekommerd) soos wat hulle by die deur<br />
aan u vertel het (soos vanpas). Indien hulle vir u toestemming gegee het, deel een of twee<br />
spesiale items uit die studente se Bybelstudie gedurende die week. Meld enige verjaarsdae,<br />
spesiale geleenthede, of prestasies. Groet alle besoekers hartlik.<br />
Voorgestelde Liedjies<br />
“Let’s Talk About Jesus” (He Is Our Song, No. 46)<br />
“Song for the Nations” (He Is Our Song, No. 131)<br />
“Pass It On” (He Is Our Song, No. 130)<br />
Gebed<br />
U Benodig:<br />
aardbol of kaart<br />
Wys die aardbol of kaart en vra studente om ‘n land te kies en daarop te fokus. Gee hulle dan in<br />
die gebed ‘n geleentheid om God se spesiale seëninge te vra op Sy werk in die lande wat hulle<br />
gekies het.<br />
Sending<br />
Gebruik Tienersending, Mission Spotlight, of ander sendingverslag wat u beskikbaar het.<br />
Offergawe<br />
U Benodig:<br />
offergawehouer<br />
U kan voortgaan om die offergawehouer wat drie weke gelede voorgestel is, te gebruik.<br />
Voordat u die kollekte opneem, vra die klas of enigiemand hulle geld vir ‘n spesiale projek spaar.<br />
Wys daarop dat die verhaal wat hulle gedurende die komende week gaan lees, so ‘n situasie<br />
beskryf en dat dit lidmate iets kan gee om aan te dink.<br />
2. BYBELLES<br />
Inleiding van die Bybelverhaal<br />
Vra vier vrywilligers om ‘n rolspel te doen. Gee vir hulle hierdie scenario om te gebruik:<br />
Joe het gewag vir nuus van sy aanvaarding by ‘n privaat skool vir gevorderde sekondêre studies,<br />
met die fokus op waarvan hy regtig hou: rekenaars. Hy sit elke dag op “naalde en spelde”<br />
(angstig en opgewonde) en wag terwyl hy die pos dophou vir sy aanvaardingsbrief. Almal weet<br />
daarvan: sy onderwysers, sy vriende, sy bure, en natuurlik sy familie. Uiteindelik kom die brief.<br />
Dit is dik. Dit moet goeie nuus wees. ‘n Brief om te sê dat hy nie aanvaar word nie, sal slegs een<br />
bladsy wees. Hy maak die brief oop. Hy is in!!!!!!<br />
Nadat die rolspel gedoen is, vra: Hoe het Joe gevoel toe hy sy toelatingsbrief ontvang het? Hoe<br />
het hy gereageer? Het hy dit stilletjies vir homself gehou? Of wou hy hê dat almal moes weet?
Ons Bybelles vandag gaan oor die “Groot Opdrag” wat Jesus vir ons gegee het om die goeie nuus<br />
van Hom met andere te deel.<br />
OF<br />
Nooi iemand wat op ‘n kort-termyn sendingreis gedien het om na die klas te kom en in ‘n kort<br />
aanbieding met hulle te gesels oor die opwindende aspekte van so ‘n ondervinding.<br />
Sê: Ons Bybelles vandag gaan oor die “Groot Opdrag” wat Jesus vir ons gegee het om die goeie<br />
nuus van Hom met andere te deel.<br />
Ervaar die Verhaal<br />
U Benodig:<br />
Bybels<br />
verhaal<br />
Laat die studente Matthéüs 28:16-20 lees deur beurte te maak. Kies dan drie vrywilligers om die<br />
gedeeltes van die verhaal “Beeswagter van Soedan” te lees. Hierdie verhaal sal hulle help om te<br />
verstaan wat dit beteken om ‘n sendeling te wees.<br />
Beeswagter van Soedan<br />
Josef het baie kort swart hare en ‘n pragtige blink swart vel. Josef behoort aan die Dinka stam in<br />
suidelike Soedan. Hierdie stam trek van plek tot plek om weiding vir hulle beeste te vind. Beeste<br />
is hulle waardevolste besittings.<br />
Sewe <strong>Jaar</strong> Oud<br />
Toe Josef 7 jaar oud was, het hy in ‘n klein dorpie in Suid Soedan gewoon nie ver van die Wit<br />
Nylrivier nie. [Kry dit op die kaart.] Dit is ‘n gebied waar daar met beeste geboer word, omdat dit<br />
wye, groen grasvlaktes, hoë bosse, en koel, skaduagtige plantasies het.<br />
Vandat Josef kan onthou, het hy elke oggend voor sonop opgestaan, sy broek en hemp aangetrek<br />
en na buite gegaan. Josef het gehou van die vroeg oggend reuke en geluide. Die lug het na rook<br />
van brandende hout geruik en ontbyt wat in die klein kookskerm gekook word. Hane het gekraai,<br />
en die beeste het sagte geluide gemaak terwyl hulle wakker geword het.<br />
Josef se huis wat ‘n tukul [TOO-kul], genoem was, was ‘n hut wat van pale wat met modder bedek<br />
was en met ‘n grasdak. Die vloer was harde grond. Hy en sy familie het op geweefde matte wat<br />
op die vloer gelê het, geslaap.<br />
Josef se pa het ‘n groot trop beeste gehad - meer as ‘n duisend. Net nadat hy ‘n stukkie brood<br />
geëet en ‘n warm drankie gedrink het, het hy gehardloop om die ander seuns te ontmoet wat die<br />
koeie uitgeneem het om te gaan wei.<br />
Josef se broers en nefies het gehelp om die beeste na die vars groen gras te lei om te gaan wei.<br />
Twee jaar later, toe Josef 9 was, het hy begin skoolgaan en geleer om te lees en te skryf. Hy het<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 6
net deeltyds skool toe gegaan en deeltyds die beeste opgepas.<br />
Veertien <strong>Jaar</strong> Oud<br />
Toe Josef 14 was, het die oorlog in Soedan na sy gebied versprei. Die dorpskool is gesluit en Josef<br />
was gestuur om die beeste voltyds op te pas. Omdat hy die oudste van sy neefs en broers was,<br />
was hy in beheer van al die beeste en al die ander beeswagters.<br />
Josef het die beeste na ‘n weiveld gelei en ‘n plek gekies waar daar baie gras vir die trop beeste<br />
was. Daarna het hy en die ander seuns rondom die trop beeste uitgesprei sodat hulle nie kon<br />
wegdwaal waar daar gevaar was nie. Hulle het hulle oë oopgehou vir wilde diere; leeus, hiënas, en<br />
luiperds.<br />
Om homself en die beeste te beskerm, het Josef ‘n knopkierie en ‘n spies, wat ‘n kokap, genoem<br />
was, gedra. Josef het die spies gebruik om vis in die rivier of meer dood te maak. As ‘n wilde dier<br />
hom aangeval het, kon hy dit ook gebruik om die dier dood te maak.<br />
Josef het nie vir hom middagete na die weiveld saamgeneem nie. In plaas daarvan het die seuns<br />
enigiets wat hulle kon vind of vang, geëet. Soms het hulle vis gevang met hulle spiese en dit oor ‘n<br />
vuur gebraai. Soms het hulle in ‘n klapperboom geklim en van die vrugte gepluk en geëet. Josef<br />
het geweet watter wortels hulle kon eet. Een wortel wat hy geniet het, was kai genoem. Dit het<br />
amper soos ‘n wortel geproe. Nog ‘n wortel wat die seuns uitgegrawe het, was alos. Hulle het<br />
hierdie vars groente geëet terwyl hulle gewerk het.<br />
Josef het die son dopgehou soos wat dit deur die blou lug beweeg het, en wanneer die naby die<br />
horison gekom het, het hy die seuns geroep en het hulle die beeste teruggeneem na die dorpie en<br />
hulle vir die nag in die stalle gejaag. Dikwels terwyl hulle vir aandete gewag het, het die seuns<br />
adier gespeel, ‘n speletjie wat amper soos sokker of hokkie is. Hulle het in twee spanne verdeel en<br />
probeer om doele by die ander span se doelpale aan te teken. Hulle het nie ‘n sokkerbal gehad<br />
nie, en het sommer met ‘n houtbal gespeel. Die bal was hard en kon regtig seermaak wanneer dit<br />
een van die seuns getref het.<br />
Na die speletjie, het die seuns huis toe gegaan vir ‘n aandete van mieliepap en melk.<br />
Josef Word Groot<br />
As gevolg van die oorlog moes baie mense uit hulle dorpies trek na ander gebiede waar dit veilig<br />
was. Baie van hulle het na Khartoum, die groot stad in die noordelike deel van die land gegaan.<br />
Josef het sy klein dorpie verlaat en ver van die huis weggegaan om veilig te wees van die oorlog.<br />
Hy het na Ethiopië gevlug. [Vind op die kaart.] Terwyl hy in Ethiopië was, het Josef van Jesus<br />
geleer. Hy het ontdek dat Jesus hom so lief gehad het dat Hy vir hom gesterf het. Hy het geleer<br />
dat Jesus binnekort gaan terugkom om almal wat Hom liefhet te kom haal om saam met Hom in<br />
die hemel te gaan woon, waar daar nie meer oorlog en vlugtelinge sal wees nie!<br />
Toe die kerk vir vrywilligers gevra het om die boodskap van Jesus se liefde na dorpies te neem<br />
waar mense nog nooit van Jesus gehoor het nie, het Josef ingewillig om te gaan. Vandag is hy ‘n<br />
werker vir Jesus in ‘n gebied wat die New Cush genoem word. Hy was gewoond daaraan om sy<br />
vader se beeste op te pas, maar vandag pas hy God se skape en lammertjies op, om te sien dat<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 7
hulle veilig is teen Satan.<br />
(Herduk uit Kindersending, Vierde <strong>Kwartaal</strong>, 15 November 1997)<br />
Opsomming<br />
Sê: Hierdie verhaal wys vir ons dat mense nog steeds die uitdaging aanvaar om die goeie nuus te<br />
deel. Net soos Josef,<br />
AANVAAR ONS DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
OF<br />
U Benodig:<br />
Bybels<br />
groot papier vir muurprent<br />
verf<br />
gekleurde penne<br />
Lees Matthéüs 28:16-20. Sê: Hierdie gedeelte gaan oor Jesus wat “Die Groot Opdrag” gee. Wat<br />
dink julle beteken “Die Groot Opdrag”? (“Opdrag” beteken ‘n bevel om op ‘n spesifieke manier<br />
op te tree om spesifieke dinge te doen.) Hoe sal julle dit illustreer?<br />
Sê: Ek wil hê dat julle by die andere moet aansluit om ‘n muurprent te maak wat hierdie versie<br />
uitbeeld en hoe dit gedoen kan word. Julle wil dit dalk bespreek en met ‘n meesterplan<br />
vorendag kom. Som op wanneer die studente klaar is, of die bepaalde tyd verstreke is.<br />
Opsomming<br />
Vra: Wat is die oorhoofse gevoel van die muurprent? Watter simbole of beelde was gebruik om<br />
die groot opdrag te illustreer? Wat beteken hulle? Word dit vandag gedoen? Wie doen dit?<br />
Wie behoort dit te doen? Lyk dit soos iets waarby julle betrokke wil raak? Vandag wil ons graag<br />
vir Jesus sê dat<br />
ONS AANVAAR DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
Bybelontdekking<br />
U Benodig:<br />
Bybels<br />
kaarte (opsioneel)<br />
Laat die studente Markus 16:15 opsoek en lees. Sê: Dit kan dalk ‘n bietjie oorweldigend lyk dat<br />
ons verantwoordelik is om die goeie nuus na almal in ons eie krag te neem. Hoe kan ons hierdie<br />
“opdrag” ‘n bietjie makliker maak? Kom ons soek Handelinge 1:8 op en lees dit. Lees die versie<br />
hardop saam. Vra: Eerstens, waar gaan ons die krag kry om ons “opdrag” uit te voer? (Ons sal<br />
krag van die Heilige Gees ontvang.) En wat is ons presiese opdrag? (Om getuienisse te wees van<br />
wat Jesus vir ons gedoen het en vir andere wil doen.) En wat sê hierdie versie vir ons om ons te<br />
help om ons verantwoordelikheid makliker te maak as “aan alle nasies”? (Dit sê gaan na<br />
Jerusalem, Judea, Samaria en na die eindes van die aarde.) Wat beteken dit? (Jerusalem is ‘n<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 8
stad, Judea kan vergelyk word met ons provinsie, Samaria kan die land beteken, en die eindes van<br />
die aarde is self-verduidelikend. Daar word van ons gevra om te begin waar ons is en dan verder<br />
te gaan soos wat God ons lei.) Waar ons ookal is<br />
AANVAAR ONS DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
Scenario<br />
3. TOEPASSING VAN DIE LES<br />
Lees die volgende scenario hardop vir u studente: Jasmin ontmoet vir Jerrod deur ‘n<br />
gemeenskaplike vriend. Hulle hou van mekaar en begin lekker gesels en sien mekaar net<br />
wanneer hulle kan. Toe Jerrod uitvind dat sy ‘n Christen is, vra hy haar ‘n direkte vraag: “Ek het<br />
altyd gehoor dat mense van die “goeie nuus van die evangelie” praat. Wat is dit? As dit sulke<br />
goeie nuus is, wil ek dit hoor. Waarom is mense so ontwykend en beskermend daaroor? Jasmin<br />
het nie eintlik geweet wat om te sê nie. “Ek dink dat Jesus gesterf het en weer opgestaan het,”<br />
het sy gesê sonder om te weet wat om regtig te sê. “Wat is goed aan daardie nuus? Wat het dit<br />
met my te doen?” het Jerrod geantwoord. “Ek, um ... ek weet nie,” het Jasmin gesê en vinnig<br />
die onderwerp verander, ‘n bietjie in die verleentheid. Jerrod het tevrede gevoel met sy mening<br />
dat Christelikheid niks vir hom gehad het nie.<br />
Opsomming<br />
Vra: Was Jerrod reg? Hoe kon Jasmin die goeie nuus van die evangelie verduidelik het? Hoekom<br />
dink julle het sy nie geweet nie? Wat sou julle gedoen het as julle julleself in so ‘n situasie<br />
bevind het? Hoe kan julle beter voorberei wees om iemand se vrae te beantwoord?<br />
Sê: Indien<br />
ONS DIE VERANTWOORDELIKHEID AANVAAR OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL,<br />
aanvaar ons ook die verantwoordelikheid om te weet wat die goeie nuus is en hoe dit ons<br />
lewens beïnvloed het.<br />
Die Evangelie in ‘n Neutedop<br />
U Benodig:<br />
papier<br />
potlode<br />
4. DEEL DIE LES<br />
Vra: Het julle al ooit na ‘n advertensie gekyk of geluister? Verduidelik dat in ‘n advertensie jy die<br />
hele konsep en inligting oor die produk moet neem - die belangrikheid daarvan - en dit in meer as<br />
vyf van die belangrikste kwaliteite, karaktertrekke, of verkoopspunte van daardie produk moet<br />
verdeel. Alles hiervan moet dan in 30-60 sekondes van advertensietyd inpas.<br />
Verdeel die studente in groepe van vyf of ses. Vra hulle om ‘n advertensie te maak vir die goeie<br />
nuus van die evangelie, deur dieselfde tegnieke te gebruik. Herinner hulle om aan die<br />
“verkoopspunt” te dink, die ding wat sal maak dat die mense die idee sal “koop.” Wanneer hulle<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 9
gereed is, vra vir vrywilligers om hulle advertensies te deel.<br />
Opsomming<br />
Vra: Wat is die “verkoopspunt” van die advertensies? Wat is die sleutelpunte? Waarom sal<br />
iemand opgewonde wees hieroor? Hoe kan u hierdie inligting gebruik om jou vreugde oor die<br />
goeie nuus met jou vriende te deel? Jou klasmaats? Jou onderwysers? Jou familie? Wat kan<br />
julle hierdie week doen om julle vreugde te deel? Kom ons sê ons kragpunt saam:<br />
ONS AANVAAR DIE VERANTWOORDELIKHEID OM DIE GOEIE NUUS MET ANDERE TE DEEL.<br />
Afsluiting<br />
Sê: Vader, ons aanvaar die verantwoordelikheid om die goeie nuus met andere te deel. Help<br />
ons om die moed te hê om ons vreugde met andere wat U nodig het, te deel. Dankie dat U<br />
hierdie verantwoordelikheid aan ons toevertrou het. Amen.<br />
Kragpunt <strong>–</strong> <strong>Jaar</strong> B <strong>–</strong> Kwt 2 10