Anexa 5
Anexa 5
Anexa 5
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Investeşte în oameni!<br />
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor<br />
Umane 2007 – 2013<br />
Axa prioritară: 1 „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi socieţătii bazate pe<br />
cunoaştere”<br />
Domeniul major de intervenţie: 1.1 „Acces la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate<br />
Titlul proiectului: „Paşi către viitor!” – dezvoltarea serviciilor de consiliere şi orientare şcolară ”<br />
Cod Contract: POSDRU/17/1.1/G/29849<br />
Beneficiar: Inspectoratul Şcolar al Judeţului Vâlcea<br />
PROIECT DE ACTIVITATE<br />
ȘCOALA ........................<br />
PROIECT DIDACTIC :..................................<br />
PROPUNĂTOR: .....................<br />
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: EXPLORAREA PROFESIILOR ȘI A OFERTEI ȘCOLARE<br />
TEMA LECȚIEI: ,,GÂNDURI DE VIITOR. CONFLICT DE INTERESE”<br />
CLASA: a VII-a / a VIII-a<br />
DURATA: 50 min.<br />
SCOPUL: Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei<br />
VALORI ȘI ATITUDINI: Interes pentru învăţare permanentă într-o lume în schimbare<br />
OBIECTIVUL CADRU: Să identifice relația dintre învățare școlară, ocupații și decizii<br />
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul orei, toți elevii vor reuși:<br />
O.1 - Să identifice factorii care le influențează deciziile de carieră;<br />
O.2- Să identifice obiective pe termen scurt, mediu, lung care pot influența pozitiv/negativ<br />
cariera.<br />
STRATEGIA DIDACTICĂ:<br />
- Resurse procedurale ( metode și procedee): discuții, problematizare, exerciții<br />
- Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe<br />
- Resurse materiale: flipchart, marker, coli A 4, carioci, creioane colorate, lipici<br />
SCENARIUL DIDACTIC:<br />
Etapele<br />
lecției<br />
Moment<br />
organizatoric<br />
Anunţarea<br />
temei şi a<br />
obiectivelor<br />
Desfăşurarea<br />
lecţiei<br />
Obiectiv<br />
Conținut<br />
informațional<br />
( ce face<br />
consilierul)<br />
Stabilirea<br />
regulilor de<br />
lucru<br />
Motivarea<br />
elevilor,<br />
Captarea<br />
atenției<br />
elevii sunt<br />
rugați să<br />
numească un<br />
obiectiv / o<br />
Activitatea elevilor<br />
Pe rând, elevii<br />
îndeplinesc sarcina<br />
Resurse<br />
Procedu<br />
rale<br />
Conversația<br />
Exercițiu<br />
deschidere<br />
de<br />
Resurse<br />
Materiale<br />
Resurse<br />
Organizatorice<br />
Frontal<br />
Elevii<br />
stau<br />
cerc<br />
în<br />
Observații<br />
2-3 min.<br />
8-10 min.
Etapele<br />
lecției<br />
Obiectiv<br />
Conținut<br />
informațional<br />
( ce face<br />
consilierul)<br />
dorință imediată<br />
și una de viitor.<br />
Activitatea elevilor<br />
Resurse<br />
Procedu<br />
rale<br />
Resurse<br />
Materiale<br />
Resurse<br />
Organizatorice<br />
Observații<br />
O.1 Se prezintă<br />
factorii care<br />
influențează<br />
deciziile de<br />
carieră:părinți,<br />
prieteni, școală,<br />
etc.<br />
Se identifică<br />
relațiile dintre<br />
ele.<br />
Elevii numesc<br />
factorii care le-au<br />
influențat deciziile<br />
legate de școală<br />
Compară acești<br />
factori și stabilesc<br />
relații între ei<br />
Brainstorming<br />
Conversația<br />
Coală<br />
Flipchart<br />
marker<br />
Frontal<br />
frontal<br />
5 min.<br />
5 min.<br />
Se prezintă<br />
situații<br />
ipotetice:<br />
-un elev dorește<br />
să urmeze un<br />
liceu pentru că<br />
acolo merg<br />
prietenii săi;<br />
-un elev dorește<br />
să urmeze un<br />
anumit profil,<br />
iar părinții îl<br />
presează spre<br />
un altul;<br />
-un elev dorește<br />
să se înscrie la<br />
un liceu anume<br />
pentru<br />
prestigiul<br />
acestuia, deși<br />
nu are<br />
pregătirea<br />
necesară<br />
Elevii identifică<br />
soluții personale la<br />
problemele<br />
identificate. Se<br />
organizează pe 3<br />
grupe pentru fiecare<br />
caz și scriu soluțiile<br />
pe o coală A 4, pe<br />
care o lipesc pe<br />
perete.<br />
Problematizare<br />
Coli A 4.<br />
Carioci<br />
Creioane<br />
colorate<br />
Lipici<br />
3 grupe<br />
de elevi<br />
5-6 min.<br />
Joc de<br />
energizare<br />
Prezintă jocul și<br />
pornind de la<br />
acest scurt<br />
exercițiu,<br />
desenează pe<br />
coala de<br />
flipchart o<br />
scară.<br />
Elevii vor imita<br />
mersul pe o sfoară,<br />
pe o punte la mare<br />
înălțime și vor urca<br />
pe o scară<br />
imaginară, pentru a<br />
putea citi ceea ce a<br />
scris fiecare grupă<br />
pe colile A 4 lipite<br />
Turul galeriei<br />
Sfoară,<br />
Flipchart<br />
marker<br />
3 -4 min.
Etapele<br />
lecției<br />
Obiectiv<br />
Conținut<br />
informațional<br />
( ce face<br />
consilierul)<br />
Activitatea elevilor<br />
pe perete<br />
Resurse<br />
Procedu<br />
rale<br />
Resurse<br />
Materiale<br />
Resurse<br />
Organizatorice<br />
Observații<br />
O.2 Solicită<br />
elevilor, ca pe<br />
fiecare treaptă<br />
să scrie o<br />
activitate<br />
prezentă care le<br />
asigură<br />
atingerea unui<br />
obiectiv pe<br />
termen scurt,<br />
mediu sau lung.<br />
Solicită elevilor<br />
să identifice<br />
acele activități<br />
actuale care pot<br />
fi obstacole în<br />
calea atingerii<br />
unor obiective<br />
viitoare<br />
Elevii desenează pe<br />
coli A4 o scară și<br />
proiectează pe ea:<br />
1. ascendentplanuri<br />
de viitorîncepute<br />
anterior<br />
(rezultate școlare,<br />
activități de<br />
voluntariat, etc.)<br />
identificând<br />
rezultatele pe care<br />
vor să le obțină.<br />
Pentru fiecare<br />
treaptă vor<br />
recunoaște<br />
oportunitățile pe<br />
care le-au avut în<br />
atingerea<br />
obiectivelor.<br />
2. descendent- ce au<br />
învățat din fiecare<br />
activitate, ce<br />
obstacole au<br />
întâmpinat și cum<br />
le-au depășit.<br />
Exercițiu în<br />
echipe,<br />
Argumentația,<br />
Coli A 4<br />
Carioci/<br />
creioane<br />
colorate<br />
Echipe<br />
cu 5<br />
membrii<br />
7-10 min.<br />
Realizarea<br />
feed-backului<br />
Rezultatul vizează<br />
identificarea unor<br />
posibile conflicte<br />
între aspirații,<br />
interese de viitor și<br />
comportamentul /<br />
deciziile pe care le<br />
iau în acest<br />
moment.<br />
Exp.-<br />
un<br />
mamagement<br />
defectuos al<br />
timpului, un dialog<br />
,, fierbinte” cu<br />
părinții privind<br />
școala pe care o vor<br />
urma,etc<br />
Prezentarea<br />
produselor în<br />
grupul mare<br />
și discutarea<br />
acestora<br />
frontal<br />
5 min.
Etapele<br />
lecției<br />
Obiectiv<br />
Conținut<br />
informațional<br />
( ce face<br />
consilierul)<br />
Activitatea elevilor<br />
Resurse<br />
Procedu<br />
rale<br />
Resurse<br />
Materiale<br />
Resurse<br />
Organizatorice<br />
Observații<br />
Anunțarea<br />
temei<br />
viitoare<br />
Se anunță tema<br />
orei viitoare: ,,<br />
meserii și<br />
oameni<br />
celebrii!”<br />
Elevii își notează<br />
tema- să caute<br />
informații despre<br />
meserii și oameni<br />
celebrii în domeniul<br />
lor de activitate.<br />
2 min.