Varmgalvat/ Rostfritt - Kruge Sverige AB

kruge.se

Varmgalvat/ Rostfritt - Kruge Sverige AB

MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Varmgalvat/

Rostfritt


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Din leverantör av kvalitetsprodukter inom rörmontage

Kruge Sverige AB är etablerat 1996 och arbetar med

försäljning och tillverkning av produkter inom ”system för

rörmontage”.

Tillsammans med vårt moderföretag Kruge AS i Drammen,

Norge, erbjuder vi ett omfattande produktprogram

inom ” system för rörmontage” till tekniska entreprenader

inom olika typer av Industri och VVS ( HVAC) i Norge och

Sverige.

Vi har medarbetare med bred kompetens och praktisk

erfarenhet inom branschen och vårt kontor och lager är

beläget i Hisings Kärra,Göteborg.

Sommaren 2009 togs företaget Patentband AS över av

Kruge AS och ingår nu i koncernen. Fabriken producerar fortsatt ”patentband” och P-fix och en del andra produkter inom

fäst och montage.Alla produkter ur Patentbands sortiment distribueras genom Kruge.

På lager har vi gemensamt ca. 2 500 artiklar. Genom mångårigt samarbete med våra leverantörer, som är ledande inom

sina områden, har vi tillgång till ytterliga ca 3.000 artiklar inom ”system för rörmontage” med rimliga ledtider.

Våra produkter används i dag inom alla rörsystem på anläggningssidan, värme, avlopp, kyla, sprinkler, vattenrening m.m.

Genom våra ÅF på handelssidan, med lager spridda över hela Sverige, erbjuder vi god logistik och tillgänglighet var helst

i Skandinavien arbetsplatsen är belägen.

AFFÄRSIDÉ

Vi är leverantör av fäst- och montageprodukter.

Vi skall med en bred produktbas skapa

kostnadseffektiva inköp för våra kunder.

Genom tekniskt kunnande erbjuder vi våra

kunder teknisk support.

Vi skall utveckla produktsortiment i takt med tiden

och efter kundernas behov.

2


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Innehållsförteckning:

Varmgalvat -FZV Sid Rostfritt Syrafast -A4 Sid

Balkbygel P 10 Allroundband/montageband 31

Balkfot WBD 9 Balkbygel P 25

Balkklamma 13 Balkklamma 27

Betongskruv 18 Betongskruv 30

Bricka 17 Bladhylsa 27

Fjädermutter CC 11 Bladskruv 27

Framo 80-systemet 7-9 Bricka 31

Fästvinkel 17 Duo Clamp 20

Gängad pinne 13 Flänsmutter 30

HGS -gängad stång 14 Fästplatta 26

Konsol 41 10 HGS-gängad stång 26

L-järn 17 konsol 41 24

Montageskenor 41 10 L-järn 31

Montagevinkel MW 11 Marksvep/pendel 23

Montagevinkel S 10 Montageskenor 41 24

Mutter 16 Montagevinkel MW 24

Pendelkonsol 12 Mutter 30

Pendelögla 18 Pendel 27

P-fix 18 Pendelkonsol 26

Pinnexpander 14 Pinnexpander 25

Profilbricka HZ41 11 Profilbricka HZ41 24

Profilmutter HZ 41 11 Profilmutter HZ 41 24

Rundjärnsbygel VIS 6 Rundjärnsbygel 23

Schaktkonsol 12 Skarvhylsa 27

Skenbygel SH 11 Skruv M6S 29

Skruv M6S 15 Slagexpander 25

Sprinklerkonsol 13 Spårskruv 30

Stabil D-1G 4 Stabil D-2/3G 19

Stödhake 13 Universalfäste UG 25

Takjärn/pendelfäste 12 Takjärn/pendelfäste 26

Träskruv-fransk 16 Tudelad klamma ”1002” 21

Tudelad klamma SSG 5 Tudelad klamma SSG 22

Z-järn 17 VVS-skruv 28

Överfallsklamma 6 Z-järn 31

Denna katalog innehåller vårt rostfria och varmgalavade sortiment.

Kontakta oss gärna för kompletterade uppgifter av andra produkter och material.

Se även vårt galvade sortiment av Rillade rördelar, www.kruge.se

3


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Stabil D-1G FZV

Användningsområde:

En tudelad klamma för upphängning och infästning av rör i aggresiva miljöer.

Kan användas i alla typer av byggnader..

Klamman levereras med påsvetsad anslutningsmutter.

Skruvar och muttrar leveras separat, ej påmonterade.

Material:

Stål, varmförzinkat enligt ISO-NS-1461.

Teknisk data:

Dim. (mm)

Rek. max last kN

15-72 4,0

76-129 5,0

133-173 8,0

L

176-303 12,5

Nominell

rördiam.

Dim.

område

Material

B x t

Ansl.

gänga

L B Vikt Antal/

förp.

Artikel

nr

(DN) (mm) (mm) (mm) (mm) (kg) (st)

3/8” 15-19 25 x 3,0 M 10 42 64 0,09 50 9169130

1/2” 20-24 25 x 3,0 M 10 47 69 0,10 50 9169149

3/4” 25-30 25 x 3,0 M 10 53 75 0,11 50 9169158

B

1” 31-35 30 x 3,0 M 10 58 80 0,13 50 9167208

1 1/4” 40-45 30 x 3,0 M 10 68 90 0,14 50 9167226

1 1/2” 48-53 30 x 3,0 M 10 76 96 0,16 50 9167235

54-59 30 x 3,0 M 10 82 104 0,17 50 9163666

2” 60-65 30 x 3,0 M 10 88 110 0,19 50 9163675

67-72 30 x 3,0 M 10 95 117 0,21 50 9163684

2 1/2” 76-81 30 x 3,0 M 10 114 141 0,31 25 9163693

82-87 30 x 3,0 M 10 120 147 0,33 25 9163709

3” 88-93 30 x 3,0 M 10 126 153 0,35 25 9163718

102-108 30 x 3,0 M 10 141 168 0,40 25 9163727

4” 110-116 30 x 3,0 M 10 149 176 0,41 25 9163736

124-129 30 x 3,0 M 12 162 189 0,43 25 9163745

133-140 40 x 4,0 M 12 178 210 0,76 10 9163754

5” 140-148 40 x 4,0 M 12 186 218 0,78 10 9163763

149-155 40 x 4,0 M 12 193 225 0,79 10 9163772

159-165 40 x 4,0 M 12 203 235 0,88 10 9163781

6” 167-173 40 x 4,0 M 12 211 243 0,88 10 9163790

176-182 40 x 4,0 M 12 239 271 0,93 10 9163806

188-194 40 x 4,0 M 12 249 281 0,97 10 9163815

199-205 40 x 4,0 M 12 260 292 1,03 10 9163824

207-216 40 x 4,0 M 12 271 303 1,14 10 9163833

8” 219-225 40 x 4,0 M 12 280 312 1,24 10 9163842

244-250 40 x 4,0 M 12 305 337 1,40 10 9163851

10” 267-273 40 x 4,0 M 12 327 359 1,45 10 9163860

278-284 40 x 4,0 M 12 338 370 1,50 10 9163879

4

297-303 40 x 4,0 M 12 357 389 1,70 10 9163888


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Tudelad klamma SSG FZV

För rör DK Material Skruv Antal Artikel RSK

(mm) (mm) (st) nr nr

13-14 14 25 x 3 M 6 x 20 1 23000 3808649

15-16 16 25 x 3 M 6 x 20 1 23002 3808650

16-18 18 25 x 3 M 6 x 20 1 23004 3808651

19-20 20 25 x 3 M 6 x 20 1 23006 3808652

20-22 22 25 x 3 M 6 x 20 1 23008 3808653

25-26 26 25 x 3 M 6 x 20 1 23010 3808654

26-28 28 25 x 3 M 6 x 20 1 23012 3808655

29-31 31 40 x 4 M10 x 40 1 23014 3808656

31-33 33 40 x 4 M10 x 40 1 23015 3808657

33-35 35 40 x 4 M10 x 40 1 23016 3808658

37-39 39 40 x 4 M10 x 40 1 23018 3808660

40-43 43 40 x 4 M10 x 40 1 23020 3808661

44-45 45 40 x 4 M10 x 40 1 23021 3808662

48-49 49 40 x 4 M10 x 40 1 23022 3808663

50-52 52 40 x 4 M10 x 40 1 23023 3808664

53-56 56 40 x 4 M10 x 40 1 23024 3808665

57-61 61 40 x 4 M10 x 40 1 23026 3808666

63-64 64 40 x 4 M10 x 40 1 23028 3808667

70-71 71 40 x 4 M10 x 40 1 23030 3808668

75-77 77 40 x 4 M10 x 40 1 23032 3808669

80-84 84 40 x 4 M10 x 40 1 23034 3808670

88-90 90 40 x 4 M10 x 40 1 23036 3808671

90-104 104 50 x 6 M16 x 60 1 23038 3808672

105-110 110 50 x 6 M16 x 60 1 23039 3808673

110-115 115 50 x 6 M16 x 60 1 23040 3808674

118-120 120 50 x 6 M16 x 60 1 23041 3808675

128-133 133 50 x 6 M16 x 60 1 23042 3808676

139-141 141 50 x 6 M16 x 60 1 23044 3808677

150-157 157 50 x 6 M16 x 60 1 23046 3808678

158-162 162 50 x 6 M16 x 60 1 23048 3808679

165-170 170 50 x 6 M16 x 60 1 23050 3808680

191-196 196 50 x 6 M16 x 60 1 23052 3808681

203-207 207 60 x 8 M20 x 80 1 23054 3808682

216-222 222 60 x 8 M20 x 80 1 23056 3808683

239-247 247 60 x 8 M20 x 80 1 23058 3808684

253-257 257 60 x 8 M20 x 80 1 23060 3808685

267-276 276 60 x 8 M20 x 80 1 23062 3808686

304-308 308 60 x 8 M20 x 80 1 23064 3808687

321-327 327 60 x 8 M20 x 80 1 23066 3808688

352-359 359 60 x 8 M20 x 80 1 23068 3808689

368-378 378 60 x 8 M20 x 80 1 23070 3808690

403-410 410 70 x 10 M24 x 80 1 23072 3808691

415-419 419 70 x 10 M24 x 80 1 23074 3808692

455-461 461 70 x 10 M24 x 80 1 23078 3808694

503-513 513 70 x 10 M24 x 80 1 23080 3808695

5


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Rundjärnsbygel VIS 508 FZV

Gäng ansl. Rördim. a b c

(mm) (mm) (mm) (mm)

M 8 21,3 31 50 35

M 8 26,9 36 55 35

M 8 33,7 44 65 35

Rördim.

M 10 42,4 54 75 40

M 10 48,3 60 80 40

M 10 54 66 85 50

M 10 57 71 90 50

M 12 60,3 74 95 55

M 12 70 84 95 60

M 12 76,1 90 110 60

M 12 88,9 103 125 60

M 16 104/108 126 150 75

M 16 114,3 133 155 75

M 16 133 152 170 75

M 16 139,7 162 175 75

M 16 153/159 178 190 75

M 16 165,1 184 210 75

M 16 168,3 190 215 75

M 20 219,1 245 270 90

M 20 273,0 298 325 90

M 24 323,9 354 385 100

Överfallsklamma FZV

Dim Material Antal/förp. Artikel RSK

mm (st) nr nr

76,1 40x4 1 23584 3832631

88,9 40x4 1 23586 3832649

114,3 40x4 1 23588 3832656

139,7 40x4 1 23590 3832664

168,3 40x4 1 23592 3832672

219,1 40x4 1 23596 3832680

6


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Framo Balkprofil FZV

Framo 80 FZV - sken- och racksystem för industriella projekt.

Ett multifunktionellt montagesystem för en enkel konstruktion av racklösningar och tillåter flexibla

monteringsmöjligheter. Kompatibelt med vårt övriga skensystem, Pressix och Simotec.

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(m) nr nr

80x80x3 L=600 mm 6 27150

Ändstycke 1 27158

Framo Balkfot WBD FZV

Dim Platta För skruv Antal/förp. Artikel RSK

(st) nr nr

WBD-T 220x220x12 M12 1 27160

WBD-80/120 220x220x12 M12 1 27161

WBD-121/160 320x260x12 M12 1 27162

WBD-161/200 320x310x12 M16 1 27163

WBD 201/300 420x220x12 M16 1 27164

A

E

Framo Konsolfot FZV

Dim Platta Antal/förp. Artikel RSK

(st) nr nr

Konsolfot 190x80x8 1 27165

Konsolfot E 165x80x8 1 27166

Konsolfot A 190x80x8 1 27167

Framo konsol/balkkonsol FZV

Dim Platta Antal/förp. Artikel RSK

(st) nr nr

Konsol L=400 190x80x8 1 27152

Konsol L=800 190x80x8 1 27153

Balkkonsol L=400 220x220x12 1 27155

Balkkonsol L=800 220x220x12 1 27156

Framo självgängande skruv FZV

Torx Nyckelvidd Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

T-50 181 100 27178

7


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Framo balkbygel-tak FZV

Dim Bredd Antal/förp. Artikel

(mm) (st) nr

Bygel 181 1 27170

Framo skenadapter FZV

Dim Platta Antal/förp. Artikel

(mm) (st) nr

För skena 41/41 190x80x8 1 27168

Framo Balkbygel P FZV

Benämning Skruv Bricka Mutter Antal/förp. Artikel

(st)

nr

P 2 4x M12x80 8x 12/40 4x M12 1 27173

P3 4x M16x100 8x 16/125 4x M16 1 27174

Set P2/2 2x M12x 80 4x 12/40 4x M12 1 27175

Framo Balkbygel U FZV

Benämning Gänga Balkbygel Mutter Antal/förp. Artikel

bygel (st) nr

Typ 16 M10 - M10 20 27171

Typ 40 M12 2x P2 M12 10 27172

Framo Glidstöd H3G FZV

Benämning Längd Bredd Antal/förp. Artikel

(mm) (mm) (st) nr

Glidstöd 1 150 200 10 27180

Glidstöd 2 275 c/c 200 200 10 27181

Avhasningsskydd 20 set 27183

Framo Fixplatta FZV

Set Antal/förp. Artikel

(st)

nr

4 Plattor + 4x M12 mutter 10 27184

8


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Framo Fästplatta FZV

Dim Platta Antal/förp. Artikel

(mm) (st) nr

M16 80x50x4 50 27188

1/2” 80x50x4 50 27189

Framo Fästplatta för rundjärnsbygel FZV

Dim Bredd Antal/förp. Artikel

(mm) (st) nr

1/2” - 1 1/2” 85 25 27190

2”-3” 165 10 27191

4”-6” (2-delad) 45 25 27192

Skenfot WBD FZV

Dim

Plattans

Höjd/Bredd

Längd Hål Antal/förp. Artikel

(mm) (mm) (mm) (st) nr

41/21-31 135 95 11 10 9198063

41/41-45 135 95 11 10 9198070

41/41-45D 210 125 13 5 9198100

Skenfot SHB-dämp FZV

Dim

PlatansHöjd/

Bredd

För skena Antal/förp. Artikel

(mm) höjd (mm) (st) nr

41-1 110 41-62 10 26776

41-2 160 41-62 5 26777

9


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Montageskenor 41 FZV

Typ B/H/T Längd Hålbild Vikt Artikel

(mm) (m) (kg/m) nr

41/21/2,0 6 3 1,32 9193860

41/21/2,0 D 6 3 2,64 9193854

41/41/2,5 6 3 2,36 26493

41/41/2,5 D 6 3 4,74 9166748

41/45/2,5 6 3 2,47 9193877

41-75/75/3,0 6 4 5,68 9174008

41-75/75/3,0 D 6 4 11,24 9173981

Pressix konsol 41 FZV

Typ L Fästplatta b Hål Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

41/41/2,5 320 134x40x8 100 13x18 1,1 10 9181667

41/41/2,5 570 134x40x8 100 13x18 1,4 10 9181676

41/41/2,5 820 134x40x8 100 13x18 2,2 1 9161479

41/62 320 134x40x8 100 13x18 1,3 10 9180119

41/62 570 134x40x8 100 13x18 2,2 10 9180128

41/62 820 134x40x8 100 13x18 3,0 10 9180137

41/21 D 320 134x40x8 100 13x18 1,3 10 9180146

41/21 D 570 134x40x8 100 13x18 2,2 10 9180155

41/21 Dq 320 134x40x8 100 13x18 1,3 10 9180164

Balkbygel P FZV

Typ

Hål

D

L B Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

P 2 1-33 mm 13 62 50 0,23 25 9165905

P 3 1-33 mm 17 69 50 0,25 25 9165914

10

Montagevinkel S FZV

Typ Bredd Hål Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

60/40/90 40 13 0,18 25 9162063

90/60/90 40 13 0,26 25 9162072


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Montagevinkel MW FZV

Typ Bredd Tjocklek Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

90/90/45 40 4 0,23 25 9162045

95/95/90 40 4 0,23 25 9162036

Skenbygel SH FZV

Typ Bredd Tjocklek Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

41/21 40 4 0,15 50 9189992

41/41 40 4 0,21 50 9183116

41/41 D 40 4 0,32 10 9183143

41/45 40 4 0,22 50 9183125

41/45 D 40 4 0,35 10 9183152

41-75/75 B 50 5 0,49 25 9183134

Profilmutter HZ41 FZV

Typ Max last Tjocklek Vikt Antal/

förp.

(kN) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

HZ 41- M10 9,3 0,03 50 9162115

HZ 41- M12 10,0 0,06 50 9162133

HZ 41- M16 10,0 0,06 50 9182279

Profilbricka HZ41 FZV

Typ Hål Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(mm) (kg) (st)

41/10 11 0,07 50 26526

41/12 13 0,07 50 9179615

41/16 17 0,07 50 9179624

Fjädermutter CC FZV

Typ Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(kg)

(st)

M 8 CC 0,03 50 26593

M10 CC 0,03 50 26594

11


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Pendelfäste/Takjärn FZV

Dim Längd Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

U2/30 2000 1 20007 3820172

U3/30 2000 1 20012 3820180

U4/60 2000 1 20018 3820200

U4/60 3000 1 20019

Pendelkonsol utan stöd FZV

Material: U-järn 30 x 30 x 30 x 3 mm

Dim Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

150 0,38 1 20020 3820149

200 0,46 1 20023 3820156

250 0,55 1 20026 3820159

300 0,61 1 20029 3820164

400 0,80 1 20030 3820165

Pendelkonsol med stöd FZV

Dim Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

250 0,86 1 20032 3820248

300 0,93 1 20035 3820255

350 1,06 1 20037 3820259

400 1,17 1 20038 3820263

500 1,33 1 20041 3820271

600 1,48 1 20044 3820289

800 2,15 1 20047 3820297

1000 2,62 1 20049 3820300

Schaktkonsol utan stöd FZV

Dim Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

300 0,61 1 20061 3820349

Schaktkonsol med stöd FZV

Dim Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

500 1,33 1 20064 3820348

600 1,48 1 20063 3820350

12


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Sprinklerkonsol med stöd FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (st) nr nr

U3/40 L=200 1 20055 3820307

U3/40 L=400 1 20057 3820308

U4/50/60/50/200 1 20050 3820309

U4/50/60/50/400 1 20053 3820310

Stödhake FZV standard

Dim Mått Max last Hål Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (kN) mm (st) nr nr

75 mm 210x25x5 0,8 11x25 1 20070 3814587

4” 225x25x5 0,75 11x25 1 20071 3814588

6” 330x25x5 0,6 11x25 1 20072 3814589

9” 11x25 1 20073

Balkklamma FZV

Typ

Nyckelvidd

Max

last

Vikt

Antal/

förp.

(mm) (kN) (kg) (st)

Artikel

nr

TCS 1 M 10 26 5,0 0,21 50 9162151

RSK

nr

Gängad pinne FZV

Dim Antal/förp. Vikt Artikel nr

(st)

(kg)

M10x 40 100 0,02 9162407

M10x 70 100 0,03 9162416

M10x110 100 0,05 9162425

M12x 40 100 0,03 9162434

M12x 70 100 0,05 9162443

M12x110 100 0,07 9162452

M12x200 100 0,14 9162461

M12x250 100 0,18 9180686

M12x300 100 0,20 9180695

M12x400 100 0,27 9180713

M12x500 100 0,35 9180722

13


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

HGS, Helgängad stång DIN 975 5.8 FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK nr

(st)

nr

M10x1000 1 13901 3820900

M12x1000 1 13902 3820902

M16x1000 1 13903 3820904

M20x1000 1 13904

M24x1000 1 13905

M10x2000 1 13908 3820901

M12x2000 1 13909 3820903

M16x2000 1 13910 3820905

M20x2000 1 13911 3820906

M24x2000 13912 3920907

HGS, Helgängad stång DIN 975, 8.8 FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(st) nr nr

M10x1000 1 14001 3820910

M12x1000 1 14003 3820911

M16x1000 1 14005 3820912

M20x1000 1 14007 3820913

M24x1000 1 14009 3820914

M 8x2000 1 14029

M10x2000 1 14030

M12x2000 1 14031

M16x2000 1 14032

M20x2000 1 14033

M24x2000 1 14034

Pinnexpander FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M8x 50 100 10777

M8x 75 100 10778

M10x60 50 10779

M10x90 50 10780

M12x95 50 10781

M16x125 25 10816

14


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Skruv M6S FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6x 20 100 25103 3821386

M 8x 25 100 25311 3821311

M 8x 30 100 25312 3821907

M 8x 40 100 25313

M 8x 50 100 25314 3821949

M10x 40 50 25322

M10x 50 50 25323

M10x 65 50 25324 3821428

M12x 40 25 25328 3821436

M12x 50 25 25330 3821444

M12x 65 25 25332 3821438

M16x 50 10 25342 3821469

M16x 60 10 25344

M16x 65 10 25245 3821477

M16x 70 10 25343

M16x 75 10 25346 3821485

M16x 80 10 25350

M16x100 10 25347 3821493

M16x110 10 25352 3821473

M16x120 10 25349 3821501

M16x150 10 25348

M16x180 10 25351

M20x 65 10 25363

M20x 75 10 25365

M20x 80 10 25366 3821683

M20x 90 10 25368 3821535

M20x100 10 25369

M20x110 10 25373

M20x120 10 25370

M20x130 10 25371

M20x140 10 25372 3821543

M24x 80 10 25376 3821550

M24x100 10 25378 3821584

15


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Fransk träskruv T6S FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

8 x 40 100 25518 3832011

8 x 50 100 25520 3832029

8x 65 100 25522 3832037

8x 75 100 25524 3832045

10x 50 100 25530 3832128

10x 65 100 25532 3832136

10x 75 100 25534 3832144

10x100 100 25536 3832146

10x120 100 25537

12x 65 50 25538

12x 75 50 25539

12x100 50 25540

16x 75 25 25541

16x100 25 25542

20x 75 25 25543

20x100 25 25544

20x120 25 25545

Mutter FZV

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6 100 25422

M 8 100 25423

M10 100 25424 3821600

M12 100 25426 3821618

M16 50 25428 3821626

M20 50 25430 3821634

M24 25 25432 3821642

16


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Bricka FZV

Dim Typ Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 8 BRB 200 10353

M10 BRB 100 10354 3825718

M12 BRB 100 10356 3825726

M16 BRB 100 10358 3825734

M20 BRB 50 10360 3825735

M24 BRB 50 10362 3825737

14x28x2 SRB 100 10298

17,5x34x3 SRB 50 10299

21x36x3 SRB 50 10300

Fyrkantsbricka

M 8 S4B 100 10390 3820050

M 10 S4B 100 10392 3820051

M 12 S4B 50 10394 3820432

M16 S4B 50 10396

M 20 S4B 50 10397

M 22 S4B 50 10398

M 24 S4B 50 10399

Z-järn FZV

Hål Ø 11 mm

Dim Mått Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

40x6 40x6 1 23606

L-järn FZV

Hål Ø 11 mm

Dim Mått Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

40x6 40x6 1 23605

Fästvinkel FZV

Hål Ø 11x30 mm, 3 hål

Dim Material Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

55 x 90 30 x 4 1 23621 3834871

17


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

SSG Pendelögla FZV

Dim. Max last A= enkel A B D Artikel RSK

(mm) (kg) B = dubbel (mm) (mm) (mm) nr nr

M 10 500 M 10 A 20 8 60 23092 3821075

M 10 B 20 8 60 23106 3821080

M 12 800 M 12 A 23 10 60 23094 3821076

M 12 B 23 10 60 23108 3821081

M 16 1300 M 16 A 29 12 80 23096 3821077

M 16 B 29 12 80 23110 3821082

M 20 2000 M 20 A 36 16 85 23098 3821078

M 20 B 36 16 85 23112 3821083

M 24 3500 M 24 A 43 20 115 23100

M 24 B 43 20 115 23114

P Fix FZV

P-fix är tillverkad i varmförzinkat stål. Hög motståndskraft mot korrosion.

P fix har ett invändigt spår som låser röret och ett plant avslut mot underlaget

som förhindrar deformering av röret.

P fix har rillor i spiken som ger bättre fäste i trä alt. plastplugg och en smidd

spets som inte splittrar träregeln.

Dim. För rör Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

P-fix 16 16-17 100 41000 3809289

P-fix 20 20-21 80 41001 3809290

P-fix 25 24-25 60 41002 3809291

P-fix 27 26-28 50 41003 3809292

Betongskruv MMS-S Delta (FZV)

- Pålödd fosfaterad kolspets

Dim Borr Min borr Min förank- Nyckel- Antal/ Artikel RSK

(mm) (mm) djup

(mm)

ringsdjup

(mm)

vidd

sexkant

förp.

(st)

7,5x 50 6 50 40 13 50 25933

7,5x 60 6 50 40 13 50 25934

nr

nr

18


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Stabil D-2G/ D-3G UG A4

Dim.

område

Material

B x t

Inv.

gänga

Utv.

gänga

B Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

18-22 25x3 M10 M16 70 0,14 50 9172568

24-28 25x3 M10 M16 77 0,15 50 9172577

30-34 25x3 M10 M16 84 0,16 50 9172586

35-37 25x3 M10 M16 87 0,17 50 9172595

40-44 25x3 M10 M16 95 0,17 50 9172604

47-51 25x3 M10 M16 102 0,20 50 9172613

54-58 25x3 M10 M16 109 0,21 50 9172622

59-63 25x3 M10 M16 115 0,21 50 9172631

67-71 25x3 M10 M16 123 0,22 50 9172856

74-78 30x3 M10 M16 140 0,33 25 9172640

81-85 30x3 M10 M16 147 0,34 25 9172865

86-90 30x3 M12/M16 1/2” 152 0,36 25 9172649

94-98 30x3 M12/M16 1/2” 160 0,40 25 9172874

102-108 30x3 M12/M16 1/2” 170 0,41 25 9173153

108-114 30x3 M12/M16 1/2” 176 0,42 25 9172658

116-122 30x3 M12/M16 1/2” 184 0,43 25 917288

133-140 40x4 M12/M16 1/2” 217 0,82 10 9172667

145-152 40x4 M12/M16 1/2” 229 0,87 10 9172892

159-169 40x4 M12/M16 1/2” 245 0,90 10 9172676

170-180 40x4 M12/M16 1/2” 257 0,95 10 9172901

198-207 40x4 M12/M16 1/2” 284 1,08 10 9172685

210-219 40x4 M12/M16 1/2” 304 1,26 10 9172694

222-231 40x4 M12/M16 1/2” 316 1,33 10 9172910

Stabil D-2G/ D-3G MG A4

EPDM-gummi. Klamman finns även med silikongummi

Dim.

område

Material

B x t

Inv.

gänga

Utv.

gänga

B Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

18-20 25x3 M10 M16 77 0,16 50 9172703

21-24 25x3 M10 M16 84 0,18 50 9172712

25-29 25x3 M10 M16 87 0,19 50 9172721

31-35 25x3 M10 M16 95 0,20 50 9172730

38-42 25x3 M10 M16 102 0,22 50 9172739

46-50 25x3 M10 M16 109 0,24 50 9172748

51-55 25x3 M10 M16 115 0,25 50 9172757

58-63 25x3 M10 M16 123 0,27 50 9172766

74-78 30x3 M10 M16 147 0,39 25 9172775

86-90 30x3 M12/M16 1/2” 160 0,46 25 9172784

100-106 30x3 M12/M16 1/2” 176 0,49 25 9173162

108-114 30x3 M12/M16 1/2” 184 0,49 25 9172793

133-140 40x4 M12/M16 1/2” 229 1,03 10 9172802

158-168 40x4 M12/M16 1/2” 257 1,14 10 9172811

198-207 40x4 M12/M16 1/2” 304 1,50 10 9172820

210-219 40x4 M12/M16 1/2” 316 1,54 10 9172829

19


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Duo Clamp UG A4

Nominell rördiam.

Ansl.

mutter

Max

last

Dim.

område

Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(DN) (kN) (mm) (kg) (st)

1/4”-3/8” M 8 1,0 13-17 0,05 100 26300

1/2” M 8 1,0 19-22 0,05 100 26301

3/4” M 8 1,0 27-30 0,06 100 26302

1” M 8 1,0 32-36 0,06 100 26303

1 1/4” M 8 1,0 40-44 0,07 50 26304

1 1/2” M 8 1,0 48-54 0,07 50 26305

2” M 8 1,0 60-64 0,08 50 26306

- M 8 1,0 68-73 0,09 25 26307

2 1/2” M10 1,5 75-80 0,16 25 26308

3” M10 1,5 84-89 0,17 25 26309

- M10 1,5 102-108 0,19 25 26310

4” M10 1,5 110-115 0,20 25 26311

Duo Clamp MG A4

Nominell

rördiam.

Ansl.

mutter

Max

last

Dim.

område

Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(DN) (kN) (mm) (kg) (st)

1/4” M 8 1,0 12-15 0,05 100 26315

3/8” M 8 1,0 17-19 0,05 100 26316

1/2” M 8 1,0 20-23 0,06 100 26317

3/4” M 8 1,0 25-28 0,06 100 26318

1” M 8 1,0 32-35 0,07 100 26319

1 1/4” M 8 1,0 40-45 0,09 50 26320

1 1/2” M 8 1,0 48-52 0,09 50 26321

- M 8 1,0 52-56 0,10 50 26322

2” M 8 1,0 60-64 0,11 50 26323

- M10 1,5 67-72 0,19 25 26324

2 1/2” M10 1,5 73-80 0,20 25 26325

3” M10 1,5 86-91 0,21 25 26326

- M10 1,5 102-108 0,25 25 26327

4” M10 1,5 110-115 0,30 25 26328

20


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Tudelad klamma standard ”1002” A4

För rör DK Material Skruv Antal/förp. Artikel

y.d. (mm) (mm) (st) nr

16-18 18 25 x 2,5 M6 x 20 1 23302

20-22 22 25 x 2,5 M6 x 20 1 23304

25-26 26 25 x 2,5 M6 x 20 1 23305

26-28 28 25 x 2,5 M6 x 20 1 23306

29-31 31 25 x 2,5 M 8 x 30 1 23307

33-35 35 25 x 2,5 M 8 x 30 1 23308

37-39 39 25 x 2,5 M 8 x 30 1 23310

40-43 43 25 x 2,5 M 8 x 30 1 23311

48-49 49 25 x 2,5 M 8 x 30 1 23313

53-56 56 35 x 3 M 8 x 30 1 23315

57-61 61 35 x 3 M 8 x 30 1 23316

63-64 64 35 x 3 M 8 x 30 1 23317

70-71 71 35 x 3 M 8 x 30 1 23318

75-77 77 35 x 3 M 8 x 30 1 23319

80-84 84 35 x 3 M 8 x 30 1 23320

88-90 90 40 x 3 M 8 x 30 1 23321

90-104 104 40 x 3 M10x 30 1 23322

110-115 115 40 x 3 M10x 30 1 23324

125-129 129 40 x 3 M10x 30 1 23325

128-133 133 40 x 3 M10x 30 1 23326

139-141 141 40 x 3 M10x 30 1 23327

150-157 157 40 x 3 M10x 30 1 23328

165-170 170 40 x 3 M12 x 40 1 23330

203-207 207 40 x 3 M12 x 40 1 23332

216-222 222 40 x 3 M12 x 40 1 23334

267-276 276 40 x 3 M12 x 40 1 23336

21


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Tudelad klamma SSG A4

22

För rör y.d. DK Material Skruv Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (mm) (st) nr nr

13-14 14 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23200 3808715

15-16 16 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23201 -

16-18 18 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23202 3808716

19-20 20 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23203 3808717

20-22 22 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23204 3808718

25-26 26 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23205 3808719

26-28 28 25 x 2,5 M 6 x 20 1 23206 3808723

29-31 31 40 x 3 M10 x 40 1 23207 3808724

31-33 33 40 x 3 M10 x 40 1 23208 -

33-35 35 40 x 3 M10 x 40 1 23209 3808725

37-39 39 40 x 3 M10 x 40 1 23210 -

40-43 43 40 x 3 M10 x 40 1 23211 3808726

44-45 45 40 x 3 M10 x 40 1 23212 3808727

48-49 49 40 x 3 M10 x 40 1 23213 -

50-52 52 40 x 3 M10 x 40 1 23214 -

53-56 56 40 x 3 M10 x 40 1 23215 3808731

57-61 61 40 x 3 M10 x 40 1 23216 3808732

63-64 64 40 x 3 M10 x 40 1 23217 3808733

70-71 71 40 x 3 M10 x 40 1 23218 3808734

75-77 77 40 x 3 M10 x 40 1 23219 3808735

80-84 84 40 x 3 M10 x 40 1 23220 3808736

88-90 90 40 x 3 M10 x 40 1 23221 3808737

90-104 104 50 x 5 M16 x 60 1 23222 3808738

105-110 110 50 x 5 M16 x 60 1 23223 -

110-115 115 50 x 5 M16 x 60 1 23224 3808739

118-120 120 50 x 5 M16 x 60 1 23225 -

128-133 133 50 x 5 M16 x 60 1 23226 3808740

139-141 141 50 x 5 M16 x 60 1 23227 -

150-157 157 50 x 5 M16 x 60 1 23228 3808741

158-162 162 50 x 5 M16 x 60 1 23229 -

165-170 170 50 x 5 M16 x 60 1 23230 3808742

191-196 196 50 x 5 M16 x 60 1 23231 -

203-207 207 60 x 6 M20 x 80 1 23232 3808743

216-222 222 60 x 6 M20 x 80 1 23233 -

253-257 257 60 x 6 M20 x 80 1 23235 3808744

267-276 276 60 x 6 M20 x 80 1 23236 -

304-308 308 60 x 6 M20 x 80 1 23237 -

321-327 327 60 x 6 M20 x 80 1 23238 -

352-359 359 60 x 6 M20 x 80 1 23239 -

368-378 378 60 x 6 M20 x 80 1 23240 -

403-410 410 70 x 8 M24 x 80 1 23241 -

415-419 419 70 x 8 M24 x 80 1 23242 -


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Rundjärnsbygel A4

För rör y.d. Gäng B L 1)

L 2)

Antal/förp. Artikel RSK

(mm) ansl. (mm) (st) nr nr

17,2 M 8 26 42 20 1 30026 3819621

21,3 M 8 30 46 20 1 30028 3819622

26,9 M 8 36 52 20 1 30030 3819623

33,7 M 8 43 60 20 1 30031 3819624

42,4 M 8 51 70 25 1 30033 3819625

48,3 M 8 56 75 25 1 30032 3819626

54,0 M 8 62 80 25 1 30034 3819627

60,3 M 8 68 85 25 1 30037 3819629

64,0 M 8 72 91 25 1 30035

71,0 M 8 79 103 30 1 30036

76,1 M 8 84 108 30 1 30038 3819631

84,0 M 8 92 115 30 1 30040

88,9 M 8 97 124 40 1 30039

104,0 M 8 112 139 40 1 30041

114,3 M 8 122 150 40 1 30054

139,7 M 8 148 175 40 1 30055

159,0 M 8 167 195 40 1 30056

168,3 M 8 176 205 40 1 30058

225,0 M 8 1 30060

250,0 M 8 1 30061

280,0 M 8 1 30062

315,0 M 8 1 30063

Marksvep / Pendel A4

För rörupphängning under bottenplatta.

Passar för plastavloppsrör.

Dim. Material Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

75 100 x 1,0 1 23700 3825951

110 100 x 1,0 1 23704 3825953

160 100 x 1,0 1 23706 3825954

200 100 x 1,0 1 23708 3825955

250 100 x 1,0 1 23710 3825956

300 100 x 1,0 1 23712

Pendel:

500 25 x 2 1 23720 3825958

750 25 x 2 1 23722 3825962

1000 25 x 2 1 23724 3825959

1500 25 x 2 1 23726 3825960

2000 25 x 2 1 23728 3825961

23


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Montageskenor 41 A4

1.

3.

Typ B/H/T Ytbeh. Längd Hålbild Vikt Artikel

(mm) (m) (kg/m) nr

27/18/1,25 A4 2 1 0,69 9106519

41/41/2,0 A4 6 3 2,46 26490

41/41/2,0 A4 2 3 2,46 26491

41/41/2,0 D A4 6 3 3,13 9195819

41/62/2,5 A4 6 3 3,13 9173972

41/62/2,5 D A4 6 3 6,27 9174143

Pressix konsol 41 A4

Typ L Fästplatta b Hål Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

41/41/2,5 200 132x40x8 100 13x18 0,77 10 9115520

41/41/2,5 260 132x40x8 100 13x18 0,92 10 9115539

41/41/2,5 320 132x40x8 100 13x18 1,06 10 9115548

41/41/2,5 445 132x40x8 100 13x18 1,38 10 9115557

24

Profilmutter HZ41 A4

Typ Max last Vikt Antal/

förp.

(kN) (kg) (st)

Artikel

nr

HZ 41-M 8 4,6 0,04 50 26515

HZ 41- M10 7,4 0,04 50 9157384

HZ 41- M12 10,0 0,06 50 9182342

HZ 41- M16 10,0 0,06 50 9182351

Profilbricka A4

Typ Hål Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(mm) (kg) (st)

27/10 11 0,02 50 9115478

41/10 11 0,07 50 26524

41/12 13 0,07 50 9178643

41/16 17 0,07 50 9178652

Montagevinkel MW A4

Typ Bredd Tjocklek Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

90/90/45 40 4 18 25 9105721

95/95/90 40 4 0,18 25 9106281


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Universalfäste UG A4

Typ Bredd Längd Hål Max last Vikt Antal/förp. Artikel

(mm) (mm) (mm) (kN) (kg) (st) nr

M 8 40 51 12,5 5,8 0,13 50 9171686

M 10 40 51 12,5 8,0 0,13 50 9171695

M 12 50 71 17 13,0 0,39 25 9171704

M 16 50 71 17 13,0 0,37 25 9171713

Balkbygel P A4

Typ

Hål

D

L B Vikt Antal/

förp.

(mm) (mm) (mm) (kg) (st)

Artikel

nr

P 2 1-33 mm 13 62 50 0,23 25 9163435

Slagexpander A4

Typ Längd Vikt Antal/förp. Artikel

(mm) (kg) (st) nr

M 8 30 0,01 1 10766

M10 40 0,02 1 10767

M12 50 0,05 1 9104924

M16 65 0,11 1 9104933

Pinnexpander A4

Dim Antal/förp. Artikel

(mm) (st) nr

M6x 65 100 10772

M8x 50 100 10773

M8x 75 100 10774

M10x60 50 10775

M10x90 50 10776

M10x120 1 10808

25


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Fästplatta A4

Typ Fästplatta Max

last

HGS, Helgängad stång DIN 975, A4

Hål Vikt Antal/förp. Artikel

nr

(mm) (kN) (mm) (kg) (st)

M 8 120x40x4 3,0 11x25 0,14 50 9107608

M10 120x40x4 3,0 11x25 0,14 50 9107617

M12 120x40x4 3,0 11x25 0,14 50 9107626

M16 120x40x4 4,5 11x25 0,16 50 9107635

R 1/2” 120x40x4 4,5 11x25 0,16 50 9107644

R 3/4” 120x40x4 6,2 11x25 0,17 50 9107653

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(st) nr nr

M 6x1000 1 13704 3820890

M 8x1000 1 13705 3820891

M10x1000 1 13706 3820893

M12x1000 1 13707 3820895

M16x1000 1 13709 3820897

M20x1000 1 13711 3820898

M24x1000 1 13713 3820899

M 6x2000 1 13800

M 8x2000 1 13801 3820892

M10x2000 1 13802 3820894

M12x2000 1 13803 3820896

M16x2000 1 13804

M20x2000 1 13805

M24x2000 1 13806

Pendelkonsol utan stöd A4

Dim Material Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

300 SIS 2343 0,44 1 20060

Pendelkonsol med stöd A4

Dim Material Vikt Antal/förp. Artikel RSK

L (mm) (kg) (st) nr nr

500 SIS 2343 1,03 1 20062

Pendelfäste/Takjärn A4

26

Dim Längd Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

U2/30 2000 1 20009 3820175


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Skarvhylsa A4

H

A

Dim Höjd(H) (A) Nyckel- Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (mm) vidd (mm) (st) nr nr

M 8x 40 40 13 1 16173 3821110

M10x 50 50 17 1 16174 3821111

M12x 50 50 19 1 16175 3821112

M16x 50 50 24 1 16177

M20x 50 50 28 1 16180

Bladhylsa A4

Dim (A) Bredd Hål Ø Antal/förp. Artikel RSK

(mm) huvud (mm) (mm) (st) nr nr

M 8x 40 18,5 8 1 11188 3820984

M10x 50 21,4 10 1 11190 3820985

M12x 60 24,7 12 1 11192 3820986

M16x 80 30,0 13 1 11194

Bladskruv A4

Dim Gängl. Hål Bredd Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (mm) (mm) (mm) (st) nr nr

6,0 x75 36 6,5 20 1 25672

6,0x100 36 6,5 20 1 25674

Pendel A4

Dim B=Bredd Hål Ø Gäng- Antal/ Artikel RSK

(mm) (mm) (mm) längd (mm) förp. nr nr

M 8 x 60 13 6,5 42 1 22004

M 8 x 80 13 6,5 42 1 22006

Balkklamma A4

Dim Max last Max gap Antal/förp. Artikel

(mm) (kN) (mm) (st) nr

M10/M8 5 28 1 27478

27


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

VVS Skruv A2 - kullrigt försänkt huvud

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

3,5 x 20 100 25850 8770000

3,5 x 25 100 25852 8770001

4,0 x 20 100 25854 8770002

4,0 x 25 100 25856 8770003

4,0 x 3,0 100 25858 8770004

5,0 x 25 100 25860 8770005

5,0 x 30 100 25862 8770006

5,0 x 40 100 25864 8770008

5,0 x 50 100 25866 8770009

5,5 x 30 100 25868 8770007

5,5 x 40 100 25870 8770010

5,5 x 50 100 25872 8770011

5,5 x 60 100 25874 8770012

5,5 x 75 100 25876 8770014

6,0 x 60 100 25878 8770013

6,0 x 75 100 25880 8770015

6,0 x100 50 25882 8770022

VVS Skruv A2 - platt

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

3,5 x 25 100 25900 8770600

5,0 x 50 100 25906 8770603

5,0 x 60 100 25908 8770604

5,5 x 50 100 25910 8770605

5,5 x 60 100 25912 8770606

6,0 x100 100 25920 8770610

28


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Skruv M6S A4, 2343

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6x 20 200 25100 3821601

M 6x 25 200 25101 3821602

M 6x 30 200 25102 3821603

M 6x 40 200 25210 3821605

M 8x 20 100 25110 3821606

M 8x 25 100 25111 3821607

M 8x 30 100 25112 3821608

M8x 35 100 25116

M 8x 40 50 25113 3821609

M8x 50 50 25114

M 8x 65 50 25115

M10x 20 50 25120

M10x 25 50 25121 3821612

M10x 30 50 25123

M10x 40 50 25122 3821613

M10x 50 50 25124

M10x 60 50 25125

M10x 70 50 25126

M12x 30 50 25131

M12x 40 50 25132 3821614

M12x 50 50 25134 3821615

M12x 55 50 25135

M12x 60 50 25136

M12x 70 50 25137

M16x 50 25 25143

M16x 60 25 25144 3821617

M16x 65 25 25142

M16x 70 25 25141

M16x 75 25 25145

M16x100 10 25146

M16x120 10 25147

M20x 65 10 25148

M20x 75 10 25149

M20x 80 10 25150 3821622

M20x 90 10 25151

M20x100 10 25152

M20x120 10 25153

M20x140 10 25154

29


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Spårskruv MCS A4

Dim Kval. Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6x 30 2343 100 25715

Spårskruv MRX A4

Dim Kval. Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6x 20 2343 200 25745 3825452

Betongskruv MMS-S A4

- Pålödd fosfaterad kolspets

Dim Borr Min borr Min förank- Nyckel- Antal/ Artikel RSK

(mm) (mm) djup

(mm)

ringsdjup

(mm)

vidd

sexkant

förp.

(st)

7,5x 65 6 50 40 13 50 25976 3820875

7,5x 75 6 50 40 13 50 25977

nr

nr

10x 85 8 65 60 16 50 25978 3820876

10x 95 8 65 60 16 50 25979

12x100 10 70 75 18 25 25980 3820877

12x120 10 70 75 18 25 25981

Mutter M6M A4

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6 100 16728 3819963

M 8 100 16729 3819964

M10 50 16730 3819965

M12 50 16731 3819966

M16 50 16733 3819967

M20 25 16735 3819968

Flänsmutter A4

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6 100 10247

M 8 100 10254

30


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

Bricka A4

Dim Typ Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

M 6 BRB 100 30238 3820017

M 8 BRB 100 30240 3820018

M10 BRB 100 30242 3820019

M12 BRB 100 30244 3820020

M16 BRB 100 30246 3820021

M 20 BRB 100 30247

Allroundband/Montageband A4

Dim Antal/förp. Artikel RSK

(m) nr nr

12x1,0 10 23553

17 x 0,8 10 23564 3816847

26 x 1,0 10 23565 3816848

Z-järn A4

Hål Ø 11 mm

Dim Mått Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

25x4 35x30x35x4 1 23623

L-järn A4

Hål Ø 11 mm

Dim Mått Antal/förp. Artikel RSK

(mm) (st) nr nr

25x4 50x35x4,0 1 23619

31


MONTAGESYSTEM OCH FÄSTMATERIAL

www.kruge.se

Kruge Sverige AB

Tagenevägen 34 C

425 37 Hisings Kärra

Tel: +46 (0)31 57 44 30

Fax: +46 (0)31 57 28 30

info@kruge.se

More magazines by this user
Similar magazines