Vildmarken Nr 10 2019

online.magazines

Inledning / CHEFREDAKTÖREN HAR ORDET

Fokus på älgjakt!

Oktober är här och i det här numret har vi självklart stort fokus på älgjakten!

I Jakthundskolan berättar Mattias Westerlund om älghundar, löshundsjakt och

vad man bör tänka på vid dressyr och injagning.

Joakim Nordlund har följt med Robert Ramstad på en oerhört spännande jakt efter älgtjurar i

området som fått namnet Parningslandet. Vi bjuder på en lektion i hur man kokar och monterar

sina älghorn och dessutom har vi tagit hjälp av Norma för att hitta rätt kula för älgjakten.

I det här numret är det även premiär för Knivskolan, ett samarbete med våra vänner från Tormek

som kommer bjuda på deras bästa tips om hur man slipar sina knivar och andra redskap som

är bra att ha under jakten. Den här gången berättar Tormeks Mattias Landgren om hur man

tar hand om sin buköppnare – en behändig och nyttig produkt som gör att man inte riskerar att

öppna upp magsäcken på exempelvis älgen i samband med urtagning.

Dessutom tipsar vi i det här numret även om en massa prylar som kan lyfta jaktupplevelsen

ytterligare – och så klart serveras det god mat också! Framöver kommer nyblivna jägaren

Therese Tillman, certifierad rawfoodkock som brinner för kost och hälsa, bjuda Vildmarkens

läsare på sina absoluta favoritrecept i tidningen. Den här gången tillagade hon en älgkalvfilé

med smörstekta kantareller och rödvinssås som onekligen satte guldkant på hösttillvaron!

Staffan Johansson

Chefredaktör, Magasin Vildmarken

På omslaget

För många är älgjakten årets höjdpunkt

och i det här numret blir det både

reportage, hundråd, prylar och recept

på just det temat.

Staffan Johansson

Chefredaktör

staffan@vildmarken.se

Kim Rangberg Skanslie

Marknadsföring

kim@vildmarken.se

Nikki van Riet

Grafisk form

nikki@vildmarken.se

Tobias Eriksson

Mat & dryck

magasin@vildmarken.se

Daniel Emsevik

Försäljning

daniel@vildmarken.se

Magnus Skoglund

Redaktör

magnus@vildmarken.se

Stefan Vänersand

Key Account Manager

stefan@vildmarken.se

Frederik Bülow

Gästskribent

magasin@vildmarken.se

Andreas Sunström

Webbansvarig

andreas@vildmarken.se

Jimmy Stening

Mat & dryck

jimmy@stening.se

Mattias Lilja

Jaktreporter

magasin@vildmarken.se

Thomas Lindy Nissen

Gästskribent

magasin@vildmarken.se

Olle Sirén

Ekonomi

olle@vildmarken.se

Mattias Westerlund

Hundexpert

magasin@vildmarken.se

Henrik Klasa

Testpilot

henrik@vildmarken.se

Jens Ulrik Høgh

Gästskribent

magasin@vildmarken.se

6 JAKT, FISKE & OUTDOOR VILDMARKEN #9 2019 / WWW.VILDMARKEN.SE

More magazines by this user
Similar magazines