Djugeltrumman #71

online.magazines

ledare

några ord från redaktören

Fast forward februari

Februari är så grått att det kan ta kål på livsglädjen hos nästan vemsomhelst.

Ingen gillar väl denna månaden egentligen? Men håll ut kära

läsare, det är inte långt kvar tills solen strålar över våra vinterbleka och

snuviga ansikten. Vi måste bara ta oss igenom kommersiella kärleksdagen

och äta oss igenom fettisdagen först.

I Djungeltrummans februarinummer har vi fokuserat på de människor

som gör tillvaron lite bättre, som kör sitt egna race och som inte

räds att vara sig själva fullt ut. Vi har fikat med Funk-Viol som nyligen

släppt ett fängslande debutalbum, snackat med de långhåriga killarna i

Folks och korresponderat med turnéaktuella Moonica Mac som inte skyr

vemodet och de stora känslorna.

Dessutom har vi djupdykt ned i Göteborgs mest oromantiska platser.

Alla vill kanske inte vistas på restauranger där frierier, kärleksförklaringar

och sliskiga smeknamn duggar tätt den 14 februari. Sedan har vi

låtit

festproffsen DJ Lily och Sailor Juul guida oss genom sin

helg och oj vad vi blev sugna på att festa med duon

som var geniala nog att ta med sig snittblommor på

svartklubb. Viktigast av allt är kanske dock vår guide

till stans bästa semlor. Missa för guds skull inte den!

Chefredaktör

Amanda Båmstedt

amanda@djungeltrumman.se

Ansvarig utgivare

Pelle Tamleht

pelle@ng.se

Övriga medverkande

Anton Lorentzson

Annons

Magnus Linnemyr

magnus@djungeltrumman.se

070 999 37 34

Rasmus Winblad

rasmus@djungeltrumman.se

031–382 27 06

Elna Kuric

elna@djungeltrumman.se

070-728 94 67

Reza Alferi

reza@djungeltrumman.se

073-958 29 78

Mycket nöje!

//Amanda Båmstedt,

chefredaktör Djungeltrumman

ISSN 2002–6242

Möt vår nya praktikant Anton Lorentzson

Vad tycker du om kontorskaffet hittills?

– Jag tycker kaffet är okej. Det är ju inget Da Matteokaffe,

men det duger i krig så att säga. Fast i och för

sig, jämför man med kaffet i skolkaféterian, som jag

druckit i 2,5 år, så är det en smaksensation utan dess like.

Vad är bäst i Göteborg just nu?

Vädret! Nej, jag skojar. Hatar vädret. Det bästa just nu

är onsdagskvällar. Det är quiz på GG-bar, På Spåretinspirerat.

Ett av stans bästa quiz i minmening.

Vill du komma i kontakt med Anton? Släng iväg ett mail till

anton@djungeltrumman.se

Djungeltrumman AB

Kungsgatan 46

411 15 Göteborg

djungeltrumman.se

Djungeltrumman Göteborg

@djungeltrummangbg

@djungeltrummangbg

4 djungeltrumman.se • 2019

More magazines by this user
Similar magazines