SHFAJESIME NAIVE - Gazeta Express

gazetaexpress.com

SHFAJESIME NAIVE - Gazeta Express

Express

www.gazetaexpress.com N° 2454 Viti VI • Kosovë 0.30 ¤ • E përditshme e pavarur kosovare

E SHTUNË, 7 JANAR 2012

SKEMA PROGRAMORE

Faqe 20

LEA PËR RICKY MARTININ EMMA, DILERE E DROGËS

Lea Michele ka treguar përshtypjet e saj

gjatë xhirimeve me Ricky Martin në serialin

Glee, ku tha se është argëtuar shumë. “Jam

argëtuar shumë më Ricky! A është serioz

dhe shumë i ëmbël dhe mendoj se i është

përshtatur shout tonë”, tha ajo për Rickyin.

Emma Stone do të luajë rolin e një dilereje

profesioniste të drogës në lmin e ardhshëm.

Aktorja do të luajë rolin kryesor në komedinë

“Little White Corvette”. “Mendoj se është një

komedi origjinale dhe të rinjtë do të kënaqen me

të”, tha ajo.

ORA E HENE, 9 JANAR

7:30 DUEL NE DIELL

9:30 ASHTU SI DIKUR

11:30 SINEKTODA E NJU JORKUT

13:30 VODKA LIMON

15:30 E HUMBURA

17:30 ZODIAK

19:30 GJUETARI I BALONAVE

21:00 BURRA QE URREJNE GRATE

23:30 NOTTING HILL

1:30 UNE, TI, ATA

3:30 VIRGJERESHA E ZHVESHUR

5:30 MUNDESI E VERBER

E MARTE, 10 JANAR

7:30 TE DASHURUARIT

9:30 GJAKPRISHUR

11:30 THE RAT PACK

13:30 NATA DHE QYTETI

15:30 AFRI

17:30 MILJA E GJELBER

19:30 APALUZA

21:00 MOS ME BRAKTIS

23:30 KOLEKSIONISTI I FLUTURAVE

1:30 VALLEZIM NE ERRESIRE

3:30 NENA IME, NJE SIRENE

5:30 KENGA E KARLES

E MERKURE, 11 JANAR

7:30 SHKRETETIRA E TARTAREVE

9:30 ÇMIMI I PUSHTETIT

11:30 BARTON FINK

13:30 SHUME ZHURME PER ASGJE

15:30 BURIMI I JETES

17:30 LUGINA E ELAHUT

19:30 PATRIOTI

21:00 DASHURI NE KOHERAT E KOLERES

23:30 LEBOVSKI I MADH

1:30 ARI I KUQ

3:30 MBRETI LIR

5:30 IODO

E ENJTE, 12 JANAR

7:30 KATER PER TEKSASIN

9:30 RIO BRAVO

11:30 I DASHUR FRENKI

13:30 DILEMA

15:30 PRET-A-PORTER

17:30 GAZTORET E MBRETIT

19:30 MOS ME HARRO

21:00 SHPIRTI

23:30 AI ISHTE IM ATE

1:30 MARATONOMAKU

3:30 QYTETI PRANE DETIT

5:30 PAFAJESIA

E PREMTE, 13 JANAR

7:30 YLL!

9:30 MUNDIMET E KOTA TE DASHURISE

11:30 STRICTLY SINATRA

13:30 SALVATORE GIULIANO

15:30 ÇOKOLLATA

17:30 PESE MINUTA NE PARAJSE

19:30 MANJOLA

21:00 THELLESIA BLU

0:00 ALEKSANDRI

1:30 BRAZILI

3:30 MESDHEU

5:30 PALINDROMES

E SHTUNE, 14 JANAR

7:30 BARI I GJELBER

9:30 PERGJITHMONE

11:30 STAYING ALIVE

13:30 ZOTI XHONS

15:30 MAVERIK

17:30 TITUS

19:30 SHTATE VJET MARTUAR

21:00 KUJTIME TE PERZHITURA

23:30 BURRA QE URREJNE GRATE

1:30 VELVET GOLDMINE

3:30 AL CAPONE

5:30 GREASE 2

E DIEL, 15 JANAR

7:30 ME I MADH SE JETA

9:30 DYSHIMI

11:30 AVIATORI

13:30 THELLESIA BLU

15:30 DASHURI NE KOHERAT E KOLERES

17:30 SHKELQIM NE ERRESIRE

19:30 RASTI I CUDITSHEM I BENXHAMIN

BATEN

21:00 HEAT - SFIDA

23:30 E AKUZUARA

1:30 MANDERLAY

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

7:00 JETA ME PRET

9:00 XHULI DHE XHULIA

11:00 MO

13:00 TREMBEDHJETESHJA E OUSHENIT

15:00 NENDETESJA

17:00 FAZA E LOJES

19:00 TWILIGHT SAGA, EKLIPSI

21:00 NJE FAMILJE E MADHE DHE E LU-

MTUR

23:00 TRANSPORTUESI 3

1:00 SHUTTER ISLAND

3:00 TAKIM ME MONIKA VELURIN

5:00 PROJEKTI LAZARUS

E MARTE, 10 JANAR 2012

7:00 FQINJ NE ANKAND

9:00 SHIJA E DASHURISE

11:00 ASGJE VEC TE VERTETES

13:00 UNE JAM LEGJENDE

15:00 KADILLAKU I DOLANIT

17:00 VIT I BRISHTE

19:00 WALLSTREET 2, PARAJA NUK FLE

KURRE

21:00 LOJERA VRASESISH

23:00 FATSJELLESI CAK

1:00 PANDORUM

3:00 HARLODI DHE KUMARI 2

5:00 GUSHT

E MERKURE, 11 JANAR 2012

7:00 NATYRA THERRET

9:00 S’MUND TE JEM KURRE GRUAJA

JOTE

11:00 GRAN TORINO

13:00 LICENCE PER T’U MARTUAR

15:00 LEGJENDA E LUFTETARIT TE CUNA-

MIT

17:00 BABAI ME I MIRE NE BOTE

19:00 DARKA E BUDALLENJVE

21:00 NEXT

23:00 E TJETERSUAR

1:00 ELIZABETA, EPOKA E ARTE

3:00 BRUNO

5:00 MONGOLET

E ENJTE, 12 JANAR 2012

7:00 TE GJITHA NE LOJE

9:00 UNE TE DUA, BETH KUPER

11:00 VRASJE ME SAHAT

13:00 SHPERTHIMI

15:00 EVANI I GJITHPUSHTETSHEM

17:00 LOJERA VRASESISH

19:00 NJE ZEMER E MADHE

21:00 MIKPRITES I PERSOSUR

23:00 MUMJA, VARRI I DRAGOIT PERAN-

DOR

1:00 FESTA E DASHURISE

3:00 CLOVERFIELD

5:00 DYMBEDHJETE

E PREMTE, 13 JANAR 2012

7:00 MARTESA

9:00 CFARE NDODH NE VEGAS

11:00 PIRATET E KARAIBEVE 3

13:00 SHPIKJA E GENJESHTRES

15:00 TRUPI I XHENIFERIT

17:00 BANOR I SE KEQES, RINGJALLJA

19:00 VIKTORIA E RE

21:00 SHENJTORE TE DREJTESISE 2 KTHI-

MI

23:00 E VERTETA E HIDHUR

1:00 ME CDO KUSHT

3:00 ORE DESHPERIMI

5:00 MPIRJA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

7:00 GARA E KAMARIEREVE

9:00 HELLBOY USHTRIA E ARTE

11:00 JUNO

13:00 ADVENTURELAND

15:00 MARINSI 2

17:00 MIKPRITES I PERSOSUR

19:00 MAMI I BEBIT

21:00 DY POLICE TE DALE DUARSH

23:00 HAKMARRJE NE ERRESIRE

1:00 VIGJILUESIT

3:00 MIRAZH

5:00 MYSAFIRE NE QYTET

E DIEL, 15 JANAR 2012

7:00 SHESHXHIRIMI

9:00 AGJENTI SMART

11:00 BABYLON A.D

13:00 U DIPLOMOVA, PO TANI?

15:00 RAJONI 13 ULTIMATUMI

17:00 MOS ME HARRO

19:00 NJERIU I HEKURT 2

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 XHEKU DHE SARA

7:30 UNAZA

9:30 SHITESJ

11:30 PER DJEMTE USHTARE

13:30 NJE KTHESE E PAPRITUR E FATIT

15:30 MIQ DHE FQINJ

17:30 MIRE SE VINI NE PARAJSE

19:30 NGA FUNDI I OQEANIT

21:15 ZEMRA NE ATLANTIS

23:00 HELENA E TROJES PJ 1

1:30 DITARI I NJE NIMFOMANEJE

3:30 SHIJA E DASHURISE

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 LEGJENDA E TONI VILARIT

7:30 NGA THELLESIA E ZEMRES SIME

9:30 UNGJILLI

11:30 AVENTURA BLU 2

13:30 RRUGA E LAVDISE

15:30 DILEME DASHURIE

17:30 PANCHO VILLA, LEGJENDA

19:30 ROMANCE NE KAJRO

21:15 ENIGMA (I RI)

23:00 HELENA E TROJES PJ 2

1:30 TE DUA, PARIS

3:30 TERAPI PER PSIKOLOGE

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:30 HUMBJA E PAFAJESISE

7:30 JETA IME

9:30 MYSAFIR PER KRISHTLINDJE

11:30 VETEM PER DASHURI

13:30 KUR ISHA MJEKE NE AUSHVIC

15:30 IRIS

17:30 TAKIM I EMBEL

19:30 BUKURI E RREZIKSHME

21:15 SHKELQIMI I NJE YLLI

23:00 NJERIU FENOMEN

1:30 JCVD

3:30 KUNGULLI I MADH

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 YJET TE TREGOJNE UDHEN

7:30 UDHETIMI I GJATE I DASHURISE

9:30 NJERIU 200 VJECAR

11:30 NE SHERBIM TE SARES

13:30 DESHTIMI I STEFAN GLASIT

15:30 DON KING VETEM NE AMERIKE

17:30 PASSIONADA

19:30 MEKSIKANI

21:15 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE “NJE HISTORI INDIE”

23:00 SELENA

1:30 SHOWGIRLS

3:30 SY ENGJELLI

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:30 BOPHA

7:30 LA BAMBA

9:30 NDJENJA E ZEMRES

11:30 FOTOT

13:30 SHAMPANJE PER DY

15:30 SUNSHINE CLEANING

17:30 NJERIU PA FYTYRE

19:30 BIE DEBORE MBI KEDRA

21:15 PASIONI I MENDJES (I RI)

23:00 KOHE PER DASHURI

1:30 BESIMI

3:30 PORTRETE NE PASQYRE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 HIR I ZEMRES SIME

7:30 TE NDASH SEKRETIN

9:30 FESTA E PERVJETORIT

11:30 SHPRESA QE NUK VDES

13:30 ATY KU ESHTE ZEMRA

15:30 SI YJET MBI TOKE

17:30 DJEMTE QE TUNDIN PISTEN

19:30 NJE SHETITJE MBI RE

21:15 PEARL HARBOR

23:00 BILLY ELLIOT

1:30 GARDIANI I BRENGES

3:30 FENI HILL

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KROMOFOBIA

7:30 SHIHEMI NE MENGJES

9:30 NESE ASKUSH NUK VJEN

11:30 FEMIJET E SUINGUT

13:30 NJEMIJE AKRAT

15:30 ENIGMA

17:30 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE

19:30 PASIONI I MENDJES

21:15 KUPA PREJ ARI

23:00 NE DASHURI DHE LUFTE

1:30 TE VDESESH I RI

ORA E HENE, 9 JANAR

5:00 GENJESHTAR NEN HETIM

7:00 FABRIKA E KAFSHEVE

9:00 TE GJITHE TE FITUAR

11:00 MBRETI I NJU JORKUT

13:00 VDEKJA E NJE ENGJELLI

15:00 KONSTANTINI

17:00 MARREVESHJA

19:00 FENOMENI

21:10 THASHETHEMI

23:00 PESHKAQENI 1 (I RI/CLASSIC

HORROR)

1:00 AUTOSTOPISTI 2007

3:00 ANALIZA E FUNDIT

E MARTE, 10 JANAR

5:00 APOKALIPSI I ANDROIDEVE

7:00 ORA 11:14 FAT I PASHMANGSHEM

9:00 VDEKJE DHE ROK

11:00 BISHA E DETIT

13:00 PORTA E NENTE

15:00 MBI BAZEN E DYSHIMIT

17:00 KRONIKAT E MUTANTEVE

19:00 PARANDJENJA

21:10 ETHET E POKERIT

23:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA (RUBRIKA

NIGHTMARES

1:00 DELJA E ZEZE

3:00 30 DITE ERRESIRE: DITE MUZGU

E MERKURE, 11 JANAR

5:00 KENDI I KUQ

7:00 SHOQERI E KEQE

9:00 E RE PER TE VDEKUR

11:00 E VERTETA NEN TOKE

13:00 NJE NDALESE NE PARAJSE

15:00 ARLINGTON ROAD

17:00 TWILIGHT

19:00 12 MAJMUNET

21:10 FREKUENCA

23:00 ADHURUESJA E NOTIT

1:00 ANIJA FANTAZME

3:00 GABIMI

E ENJTE, 12 JANAR

5:00 DJALLI I MOCALIT

7:00 E ZHDUKURA

9:00 I PAFAJSHMI

11:00 KRUPIERI

13:00 TORNADO

15:00 ZERAT

17:00 CAKALLI

19:00 DHOMA E PANIKUT

21:10 DRITARJA E FSHEHTE

23:00 DRAKULA 2000

1:00 CMENDINA

3:00 LEMINGU

E PREMTE, 13 JANAR

5:00 E BIRESUARA

7:00 FAT I KEQ

9:00 NJE LEVIZJE E GABUAR

11:00 UJE DHE JETE

13:00 FANTAZMAT NGA MARSI

15:00 VEGIME 1

17:00 KTHIMI

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 1+2

21:10 OLD BOY - SHPAGIMI

23:00 DITARI I TE VDEKURVE

1:00 FAJTORI

3:00 DHOME E LIRE

E SHTUNE, 14 JANAR

5:00 KOD PENAL

7:00 KRIM DHE ARGETIM

9:00 STORM

11:00 LEGJENDA E MERI SHOUT

13:00 U 571

15:00 VEGIME II

17:00 FREKUENCA

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 3+4

21:10 KUTIA E KOVAKUT

23:00 SHTATE

1:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA

3:00 DHOME E LIRE 2

E DIEL, 15 JANAR

5:00 MASHTRIM I DYFISHTE

7:00 SHTEPIA PREJ XHAMI : NENA E MIRE

9:00 PORTA E YJEVE

11:00 LISTA

13:00 SFERA

15:00 VEGIME III

17:00 THASHETHEMI

19:00 RAPORTI I PAKICES

21:10 RACA E SE LIGES

23:00 NJOLLA E TURPIT

1:00 KRIM I PAMENDUAR

ORA E HENE 2012-01-09

07 00 DJALI ELASTIK/MONUMENTI

09 00 PERTEJ MUREVE TE NGURTA

11 00 MESONJTORJA

13 00 FAMILJA IME

15 00 ENDERR PER NJE KARRIGE

16 00 ILEGALET

17 00 DUAJE EMRIN TEND

19 00 GRA TE LIRA PJ14, SEZONI II

20 30 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA GJURME

21 00 ARTI PJ7, SEZONI II

23 00 JETA NE DUART E TJETRIT

01 00 MESONJTORJA

03 00 ENDERR PER NJE KARRIGE

05 00 DUAJE EMRIN TEND

E MARTE 2012-01-10

07 00 INTENDENTI/

09 00 NDERGJEGJA

11 00 DOLLIA E DASMES SIME

13 00 LIRI A VDEKJE

15 00 FEJESA E BLERTES

16 00 KOHE E LARGET

17 00 APASIONATA

19 00 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA GJURME

20 00 MBREMJE POETIKE: DRITERO AGOLLI

21 00 NJE NJERI NE DET

23 00 ARTI PJ7, SEZONI II

01 00 DOLLIA E DASMES SIME

03 00 FEJESA E BLERTES

05 00 APASIONATA

E MERKURE 2012-01-11

07 00 GJURME NE DEBORE/ODISEA E TIFO-

ZAVE

09 00 MYSAFIRI

11 00 BRAZDAT

13 00 CUCA E MALEVE

15 00 KONCERT NE VITIN 1936

16 00 MILITANTI

17 00 NJERIU I MIRE

19 00 NIVICE-SHEN VASIL

20 00 SHQIPERIA ESHTE KULTURE

21 00 FLUTURA NE KABINEN TIME

23 00 KUR PO XHIROHEJ NJE FILM

01 00 BRAZDAT

03 00 KONCERT NE VITIN 1936

05 00 NJERIU I MIRE

E ENJTE 2012-01-12

07 00 MIMOZA LLASTICA/NE DITET E PUS-

HIMEVE

09 00 FUSHE E BLERTE, FUSHE E KUQE

11 00 NATA E PARE E LIRISE

13 00 DRITAT E QYTEZES

15 00 I TETI NE BRONZ

16 00 FJALE PA FUND

17 00 NJE NJERI NE DET

19 00 TEATRI I ZEMRAVE TE VOGLA

20 00 SPORTE EKSTREME

21 00 ERA E NGROHTE E THELLESIVE

23 00 GURET E SHTEPISE SIME

01 00 NATA E PARE E LIRISE

03 00 I TETI NE BRONZ

05 00 FUSHE E BLERTE, FUSHE E KUQE

E PREMTE 2012-01-13

07 00 LUME DRITE/SINJALI I DASHURISE

09 00 KESHILLTARET

11 00 HORIZONTE TE HAPURA

13 00 DETYRE E POSACME

15 00 FIJE QE PRITEN

16 00 KUSH ESHTE VRASESI

17 00 NE PRAG TE JETES

19 00 BORSHI

20 00 THE WARRIOR KING

21 00 ENIGMA, PJESA 4

23 00 NJE NJERI NE DET

01 00 HORIZONTE TE HAPURA

03 00 FIJE QE PRITEN

05 00 NE PRAG TE JETES

E SHTUNE 2012-01-14

07 00 LUGINA E VDEKJES/E DIELA E FUN

09 00 NGADHENJIM MBI VDEKJEN

11 00 KERCENIMI

13 00 GJENERAL GRAMAFONI

15 00 PRANVERE NE GJIROKASTER

16 00 KUSH VDES NE KEMBE

17 00 DHE VJEN NJE DITE

19 00 SKENDERBEU EDHE NE SHKUP

20 00 VLORA

22 00 GRA TE LIRA PJ15, SEZONI II

23 00 ENIGMA, PJESA 4

01 00 KERCENIMI

03 00 PRANVERE NE GJIROKASTER

05 00 DHE VJEN NJE DITE

E DIEL 2012-01-15

07 00 PRITA

09 00 KEMISHAT ME DYLLE

11 00 DEBATIK

13 00 NE SHTEPINE TENDE

15 00 EJA

17 00 PAS TAKIMIT TE FUNDIT

18 00 ARTI PJ4, SEZONI II

19 00 KOHE E PAKRYER

20 00 24 KARATESH

21 00 PERBALLIMI

23 00 GRA TE LIRA PJ15, SEZONI I

01 00 KEMISHAT ME DYLLE

03 00 NE SHTEPINE TENDE

E SHTUNË, 7 JANAR 2012 SKEMA PROGRAMORE

Faqe 21

HD2 HHDD3

UNAZË SPECIALE PËR BIELIN

Justin Timberlake ka bërë një dizajn special, “por të zakonshëm” për

unazën e fejesës që do t’ia dhurojë të dashurës Jessica Biel. Sipas revistës

“People”, këngëtari dhe aktori pritet që t’i propozojë fejesë aktores gjatë

vizitës së tyre të përbashkët në resorin turistik në Montana. “Unaza është

e çmuar dhe ata janë të lumtur”, tha një burim. Lajmi i mirë është se në

fund këtij muaji, Timberlake mbush 31 vjet. Në ditëlindje ai pritet që me

shokë ta festojë fejesën”.

ORA E HENE, 9 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 11

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 11

9:00 HANA MONTANA IV EPS 6

9:30 ALIENE NE PAPAFINDO

10:55 TELASHE ME DUZINE 2

12:25 FEMIJET SPIUNE 2

14:00 BOTA E PATIT II EPS 55 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 11

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 11

16:00 HANA MONTANA IV EPS 6

16:30 BANDSLAM

18:20 UNE I DUA PONITE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 56 ( I RI )

20:00 KRISHTLINDJE ME SUPERQENUSHET

21:35 ALISA NE BOTEN E ENDRRAVE

23:15 FAMILJA ADAMS

E MARTE, 10 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 12

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 12

9:00 HANA MONTANA IV EPS 7

9:30 ALIENE NE FAMILJE

10:55 QENI I HUMBUR

12:40 DESIRA JOTE

14:15 BOTA E PATIT II EPS 56 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 12

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 12

16:00 HANA MONTANA IV EPS 7

16:30 UENDI - RIKTHIMI I LUFTETARIT

18:00 HAPA NE PASARELE - DHJETOR 2011

( RIT. )

19:00 BOTA E PATIT II EPS 57 ( I RI )

20:00 NJERIU MERIMANGE 3 ( RIT. )

22:10 DITARI I NJE ADOLESHENTEJE

23:40 FAMILJA ADAMS 2

E MERKURE, 11 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 13

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 13

9:00 HANA MONTANA IV EPS 8

9:30 FATKEQESITE E KRISES

11:00 BOBI, HEROI I VOGEL

12:40 NDERRIMI VEROR

14:05 BOTA E PATIT II EPS 57 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 13

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 13

16:00 HANA MONTANA IV EPS 8

16:30 RAMONA DHE MOTRA E SAJ

18:25 BOTA E FEMIJEVE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 58 ( I RI )

20:00 LIZA NE BOTEN E ÇUDIRAVE

21:45 16 DESHIRAT

23:15 DJALI I KARATESE III

E ENJTE, 12 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 14

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 14

9:00 HANA MONTANA IV EPS 9

9:30 KITI, MISTERI I NJE VAJZE AMERIKANE

11:10 ENGJEJT

12:50 TE KUNDERT PER NJE DITE

14:10 BOTA E PATIT II EPS 58 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 14

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 14

16:00 HANA MONTANA IV EPS 9

16:30 FEMIJET E QIELLIT

18:20 MUND TE BEHESH BALERINE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 59 ( I RI )

20:00 GODITUR NGA NJE YLL

21:35 NENCY DREW

23:20 NJERIU PREJ TENEQEJE

E PREMTE, 13 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 15

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 15

9:00 HANA MONTANA IV EPS 10

9:30 KAFSHET SHPETIMTARE

10:50 AGJENTJA MARTESORE

12:20 RIKTHIM NE QYTETIN E HALLOUINIT

14:10 BOTA E PATIT II EPS 59 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 15

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 15

16:00 HANA MONTANA IV EPS 10

16:30 TRE BURRA DHE NJE VOGELUSHE

18:20 PITERI DHE UJKU

19:00 BOTA E PATIT II EPS 60 ( I RI )

19:45 DIGITIME EPS 4 ( I RI )

20:15 NJE HISTORI HIRUSHEJE 3

21:40 ÇARLI DHE FABRIKA E ÇOKOLLATAVE

23:15 NJERIU PREJ TENEQEJE 2

E SHTUNE, 14 JANAR 2011

8:00 MOLI, NJE VAJZE AMERIKANE

9:20 ÇMENDURI NE PYLL

10:45 NJE TRUPROJE SHKOLLE

12:20 MINUTA NJUJORKEZE

13:45 MIQTE E HAPESIRES

14:10 FQINJI SPIUN

15:40 AVENTURA E MREKULLUESHME E

SHARPEIT

17:15 KRONIKAT SPIDERWICK

9:45 SHOKE TE NJE SKUADRE

0:00 DITARI I GREGUT 3 ( I RI )

1:35 NJE ÇIHUAHUA NGA BEVERLI HILLS 2

3:10 NJERIU PREJ TENEQEJE 3

E DIEL, 15 JANAR 2011

00 SHKOLLA E RROKUT

50 KUSH JA PUNOI LEPURIT ROGER

30 VAJZAT GATOPARD 3

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 JUNIOR

7:30 BOGUS

9:30 ZOTI FAL, UNE JO

11:30 KUR FLUTUROJNE ELEFANTET

13:30 NE NDJEKJE TE EMIT

15:30 LEKSIONE ANATOMIE

17:30 HILEQARET

19:30 NENEMADHJA 1

21:30 TIFOZET (I RI)

23:00 PANTERA ROZE

1:30 TELEKOMANDA

3:30 KAMPISTET E GEZUAR

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 ROMANCE NE LOS ANXHELOS

7:30 EDI

9:30 NESE FATI DO

11:30 TE CMENDUR PAS GOLFIT

13:30 6 DITE, 7 NETE

15:30 SHITESIT

17:30 RRUGES PER NE UNIVERSITET

19:30 NENEMADHJA 2

21:30 OSKARI (I RI)

23:00 50 TAKIME TE PARA

1:30 PO KY NGA DOLI?

3:30 STUDENT NE RUSHMORE

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:30 TRE SHPIKESIT

7:30 LEGJENDA DEWEY COX

9:30 KROKODIL DANDI NE QYTET

11:30 AVIONE, TRENA DHE AUTOMOBILE

13:30 TOPI I BORES

15:30 AUTOSTRADA 60

17:30 TIFOZET

19:30 BUDALLA SHKUAR BUDALLAIT

21:30 KUSHERIRI IM VINI

23:00 NE KAMPIN E VAJZAVE

1:30 AKADEMIA E SEKSIT

3:30 VJEDHJE NE BRUKLIN

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 HILEQARET

7:30 TRE BABALLARET

9:30 MIQ AMERIKANE

11:30 VITI NJE

13:30 ZONJUSHA E PARE

15:30 SHTATZENE…NDOSHTA

17:30 JETE SHTRIGE

19:30 EMBELSIRE AMERIKANE 4

21:30 DICKA DO TE JEPET

23:00 SEKSI DHE QYTETI

1:30 SIMONE

3:30 I TRETI I TEPERT

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:30 SHPIRTI BINJAK

7:30 GODITJA E MADHE

9:30 NGA TE KTHEHEM, POR FAVOR

11:30 TAMARA DREWE

13:30 JETA

15:30 SHKOJME NE BURG

17:30 IDIOKRACIA

19:30 VELLEZER ME PAHIR

21:30 FILMI I FRIKSHEM 1

23:00 MISS MARSI

1:30 FESTA E BIRRES

3:30 DY BILETA PER NE PARAJSE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 KATER NE LOJE

7:30 TE DUA PER VDEKJE

9:30 SHEQER DHE PIPER

11:30 AKSIDENTE FATLUME

13:30 NJE NATE NE ROKSBERI

15:30 PRINCAT E PATINAZHIT

17:30 ISH E DASHURA IME

19:30 TENACIOUS D DHE FATI I RROKUT

21:30 PERTEJ ACARIT (I RI)

23:00 TIFOZET

1:30 SHTATE TE DASHURAT

3:30 MAGJISTARET

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KONVIKTI I TE MARREVE

7:30 BURIMET E SHPRESES

9:30 KLUBI I AGJENTIT SEKRET

11:30 ARTURI

13:30 DEJV

15:30 ZONJUSHA PETIGRU

17:30 BILLI MEDISON

19:30 OSKAR

21:30 SHKOLLA E MASKARENJVE (I RI)

23:00 SI TE MASHTROSH SHEFIN

1:30 KOHET E VJETRA

3:30 VAJZA DHE DJEM TE KEQINJ

E HENE, 9 JANAR 2012

5:00 LEGJENDA E TEKSASIT

7:00 DENI QENI

9:00 PERMBYTJA

11:00 TEKKEN

13:00 I PADISKUTUESHMI

15:00 FEMRA FATALE

17:00 AGJENTI 007 NE ZONEN E RREZIKUT

19:00 METODA TE EGRA

21:00 SWAT - KONFLIKTI

23:00 KATER VELLEZERIT

1:00 KURTHI

3:00 PERGATITJA PER DITEN E SULMIT

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:00 ZOTET E LUFTES

7:00 BRITMA NGA HAPESIRA

9:00 ROKI 1

11:00 DIE HARD 3

13:00 I PADISKUTUESHMI 2

15:00 DITA E RREZIKUT

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 METROJA

21:00 PESHKU SHPATE

23:00 ZOTI I LUFTES

1:00 FAJKOJTE E NATES

3:00 VDEKJE E DESHIRUAR

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:00 LEVIZJA E FUNDIT

7:00 ARMA VDEKJEPRURESE

9:00 FLUTURIMI 93

11:00 DESHMITARI

13:00 I PAKRAHASUESHMI

15:00 KARAIBET - PJESA E PARE

17:00 KONKORD AEROPORT

19:00 300

21:00 ARRATSJE NE FERR ( I RI )

23:00 ZGJIDH FATIN TEND

1:00 DELTA FORCE

3:00 BANDA E HERRI SPAIKS

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:00 TEMPULLI SHAOLIN

7:00 KAMPIONI

9:00 MISIONARI

11:00 TE MOS VDESESH VETEM

13:00 FAKTORI I AKULLT

15:00 KARAIBET - PJESA E DYTE

17:00 SPECIALISTI

19:00 DÉJÀ VU

21:00 TIPAT E FORTE ( I RI )

23:00 STILETO

1:00 DELTA FORCE 2

3:00 SHKEMBI I KUQ

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:00 NEW JACK CITY

7:00 DREJTESI NE VEND

9:00 NDJEKJA

11:00 VRASESI

13:00 NEN RRETHIM

15:00 KARAIBET - PJESA E TRETE

17:00 USHTARI UNIVERSAL - KTHIMI

19:00 TRANSFORMUESIT

21:00 PERMES PERENDIMIT ( PJESA E PARE

)

23:00 RONIN

1:00 TE HUMBUR NE VIETNAM

3:00 SABATA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:00 I PAVDEKSHEM

7:00 KERKIM I PAMUNDUR

9:00 HARLEY DAVIDSON &MALBORO

MAN

11:00 FORTESA 1

13:00 LOJERA RE RREZIKSHME

15:00 KARAIBET - PJESA E KATERT

17:00 ARRATSJE NE FERR ( RIT. )

19:00 SWAT - KONFLIKTI

21:00 SHPEJTESI MARRAMENDESE

23:00 ASGJESUESI

1:00 GJAK DHE KOCKA

3:00 FITORJA

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:00 QENI I ZI

7:00 NE FERR

9:00 FORTESA 2

11:00 TRUPAT SPECIALE

13:00 SHPEJTESI PA LIMIT

15:00 TIPAT E FORTE ( RIT. )

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 LARESI I HESAPEVE

21:00 SMOKINGU

23:00 POSEIDON

E HENE 9 JANAR

7:00 I FSHEHUR

9:00 E BURGOSURA

11:00 GOL: ENDRA FILLOJ

13:00 STEP UP 1

15:00 3 MBRETERIT

17:00 40 DITE DHE 40 NET

19:00 KTHIMI I SUPERMENIT

21:00 MARINSI

23:00 SI I VODHI GRINCI KRISHTILINDJET

1:00 I FSHEHUR

3:00 E BURGOSURA

5:00 GOL: ENDRA FILLOJ

E MARTE 10 JANAR

7:00 FANTAZMA E OPERAS

9:00 DASHURIA NUK KUSHTON

11:00 CFARE KERKON NJE VAJZE

13:00 FEMIJET SPIUN 1

15:00 MEDALIONI

17:00 DJEMT E KEQINJ

19:00 ZOTI DIDS

21:00 DRITAT E SE PREMTES MBREMA

23:00 SHTEPIA E RE

1:00 FANTAZMA E OPERAS

3:00 DASHURIA NUK KUSHTON

5:00 CFARE KERKON NJE VAJZE

E MERKURE 11 JANAR

7:00 PIANISTI

9:00 MARATONA

11:00 GJITHCKA APO ASGJE

13:00 FEMIJET SPIUN 2

15:00 PAGESA

17:00 KAMPI I BABALLARVE

19:00 KURTH NE FUND TE DETIT

21:00 NJERIU I PERKRYER

23:00 TOMB RAIDER

1:00 PIANISTI

3:00 MARATONA

5:00 GJITHCKA APO ASGJE

E EJNTE 12 JANAR

7:00 RENIA E FAJKOIT TE ZI

9:00 RASTESI ZEMRASH

11:00 TIGRI DHE DRAGOI

13:00 PRINCI DHE UNE 2

15:00 MBRETI LUAN

17:00 TELEKOMANDA

19:00 3:10 PER NE JUMA

21:00 DESTINACIONI FINAL 1

23:00 KRONIKAT E RIDIKUT

1:00 RENIA E FAJKOIT TE ZI

3:00 RASTESI ZEMRASH

5:00 TIGRI DHE DRAGOI

E PREMTE 13 JANAR

7:00 QELLIME MIZORE

9:00 RONIN

11:00 SKUADRA E PERSOSUR

13:00 GOSPEL HILL

15:00 HEORI

17:00 NJE HISTORI HIRUSHEJE

19:00 VAN HELSING

21:00 KING KONG

23:00 NJERIU I PERKRYER

1:00 QELLIME MIZORE

3:00 RONIN

5:00 SKUADRA E PERSOSUR

E SHTUNE 14 JANAR

7:00 RREMBIM NE MALIBU

9:00 KANGURI XHEK

11:00 NJE JAVE NE VEND TE ZOTIT

13:00 NENE MADHJA 1

15:00 KOLATERAL

17:00 VEND NE ORKESTER

19:00 BURRI NE FLAK

21:00 ROKSANA

23:00 DESTINACIONI FINAL 1

1:00 RREMBIM NE MALIBU

3:00 KANGURI XHEK

5:00 NJE JAVE NE VEND TE ZOTIT

E DIEL 15 JANAR

7:00 SHESHXHIRIMI

9:00 PERTEJ IMAGJINATES

11:00 ARRATISJA E LIBERTIS

13:00 NENE MADHJA 2

15:00 BUSULLA E ARTE

17:00 LOONEY TUNES, PERSERI NE AKSI-

ON

19:00 NJERIU I PERKRYER

21:00 DUMBEDHJETSHJA E OSHENIT

23:00 TERMINATOR 3

1:00 SHESHXHIRIMI

3:00 PERTEJ IMAGJINATES

E HENE 9 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

3

8:00 PLANETI TOKE 3

9:00 POL MERTON NE EUROPE 3

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 1

11:00 KINA E PAZBULUAR 1

12:00 JETA 1

13:00 HERONJTE E VERTETE 15/16

14:00 RITMET E PEKINIT 1

15:00 OQEANET 3

16:00 LUFTETARET 3

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 1

18:00 SUPERSTUHIA 1

19:00 KUSHTE EPIKE 13/14/15

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 1

21:00 ZHYTESIT E THESARIT 5

22:00 MAKINERITE EKSTREME TE ALASKES

23:00 PROGRAM (PROCESI SPORTIV)

0:00 PROGRAM (PROCESI SPORTIV)

1:00 KINA E PAZBULUAR 1

2:00 JETA 1

3:00 HERONJTE E VERTETE 15/16

4:00 RITMET E PEKINIT 1

5:00 OQEANET 3

6:00 LUFTETARET 3

E MARTE 10 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

4

8:00 PLANETI TOKE 4

9:00 POL MERTON NE EUROPE 4

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 2

11:00 KINA E PAZBULUAR 2

12:00 JETA 2

13:00 HERONJTE E VERTETE 17/18

14:00 RITMET E PEKINIT 2

15:00 OQEANET 4

16:00 LUFTETARET 4

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 2

18:00 SUPERSTUHIA 2

19:00 GRABITQARI X

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 2

21:00 PROGRAM (100 MILIONE)

22:00 LIE TO ME 6 (I)

23:00 ROS KEMP-BANDAT (TIMORI LIN-

DOR)

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 2

1:00 KINA E PAZBULUAR 2

2:00 JETA 2

3:00 HERONJTE E VERTETE 17/18

4:00 RITMET E PEKINIT 2

5:00 OQEANET 4

6:00 LUFTETARET 4

E MERKURE 11 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

5

8:00 PLANETI TOKE 5

9:00 POL MERTON NE EUROPE 5

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 3

11:00 KINA E PAZBULUAR 3

12:00 JETA 3

13:00 HERONJTE E VERTETE 19/20

14:00 RITMET E PEKINIT 3

15:00 OQEANET 5

16:00 LUFTETARET 5

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 3

18:00 SUPERSTUHIA 3

19:00 EKSPERTIZA PARA GJYQIT

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 3

21:00 SHPIRTI I ISHULLIT TE ORKIDEVE

22:00 RUTKA-NJE DITAR I HOLOKAUSTIT

23:00 ROS KEMP-BANDAT (XHAMAJKA)

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 3

1:00 KINA E PAZBULUAR 3

2:00 JETA 3

3:00 HERONJTE E VERTETE 19/20

4:00 RITMET E PEKINIT 3

5:00 OQEANET 5

6:00 LUFTETARET 5

E ENJTE 12 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

6

8:00 PLANETI TOKE 6

9:00 POL MERTON NE EUROPE 6

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 4

11:00 KINA E PAZBULUAR 4

12:00 JETA 4

13:00 FUQIA E NJE PLANETI 1

14:00 RITMET E PEKINIT 4

15:00 OQEANET 6

16:00 LUFTETARET 6

17:00 SUPERDOKTORET 1

18:00 DRITHERIMA DHE SHPEJTESI - AE-

ROPLANET

19:00 IMAZHI I RI I NJE PERANDORIE

20:00 URAT E NJU JORKUT

21:00 BRENDA BURGUT SAN KUENTIN

22:00 LIE TO ME 7 (I)

23:00 EPOKA E HAPESIRES - HISTORIA E

NASES 1

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 4

1:00 KINA E PAZBULUAR 4

2:00 JETA 4

3:00 FUQIA E NJE PLANETI 1

4:00 RITMET E PEKINIT 4

5:00 OQEANET 6

6:00 LUFTETARET 6

Portali gjerman, GT, ka

realizuar një intervistë me

Kadri Veselin. Ish-Shefi i

SHIK’ut paraqitet si njeri

që po përgatitet t’i hyjë

politikës. Ai fl et për luftën,

paqen dhe ekonominë.

Nuk i pëlqen depërtimi i

biznesmenëve turq, derisa

u bënë thirrje gjermaneve

të vijnë në Kosovë.

Express

BOTA:

BOTA: RREZIKU NGA LUFTA QYTETARE TV:

TV: MAGAZINA

E shtunë

7 janar 2012

Udhëheqësia e Qendrës Klinike

Universitare të Kosovës të premten

doli në mbështetje të Preveza Abrashit,

mjekes që dyshohet se ia harroi në bark

një fashë të madhe pacientes Feradije

Rexhepit. Mjekët thanë se gjëra të tilla

ndodhin në krejt botën. f8-9

E SHTUNË, 7 JANAR 2012

E

EMMA, DILERE E DROGËS

jet e saj

në serialin

humë. “Jam

htë serioz

se i është

për Rickyin.

Emma Stone do të luajë rolin e një dilereje

profesioniste të drogës në lmin e ardhshëm.


Aktorja do të luajë rolin kryesor në komedinë

“Little White Corvette”. “Mendoj se është një

komedi origjinale dhe të rinjtë do të kënaqen me

të”, tha ajo.

ANA

ANAR 2012

ET

XHULIA

HJETESHJA E OUSHENIT

JA

JES

SAGA, EKLIPSI

LJE E MADHE DHE E LU-

RTUESI 3

ISLAND

E MONIKA VELURIN

I LAZARUS

E, 10 JANAR 2012

E ANKAND

DASHURISE

VEC TE VERTETES

M LEGJENDE

AKU I DOLANIT

RISHTE

STREET 2, PARAJA NUK FLE

A VRASESISH

ELLESI CAK

ORUM

ODI DHE KUMARI 2

HT

RKURE, 11 JANAR 2012

YRA THERRET

UND TE JEM KURRE GRUAJA

E

AN TORINO

ENCE PER T’U MARTUAR

GJENDA E LUFTETARIT TE CUNA-

T

BAI ME I MIRE NE BOTE

ARKA E BUDALLENJVE

XT

TJETERSUAR

LIZABETA, EPOKA E ARTE

RUNO

MONGOLET

ENJTE, 12 JANAR 2012

TE GJITHA NE LOJE

UNE TE DUA, BETH KUPER

VRASJE ME SAHAT

SHPERTHIMI

EVANI I GJITHPUSHTETSHEM

LOJERA VRASESISH

NJE ZEMER E MADHE

MIKPRITES I PERSOSUR

MUMJA, VARRI I DRAGOIT PERAN-

DOR

FESTA E DASHURISE

CLOVERFIELD

DYMBEDHJETE

E PREMTE, 13 JANAR 2012

MARTESA

CFARE NDODH NE VEGAS

PIRATET E KARAIBEVE 3

SHPIKJA E GENJESHTRES

TRUPI I XHENIFERIT

BANOR I SE KEQES, RINGJALLJA

VIKTORIA E RE

SHENJTORE TE DREJTESISE 2 KTHI-

MI

0 E VERTETA E HIDHUR

ME CDO KUSHT

ORE DESHPERIMI

MPIRJA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

0 GARA E KAMARIEREVE

0 HELLBOY USHTRIA E ARTE

00 JUNO

00 ADVENTURELAND

00 MARINSI 2

:00 MIKPRITES I PERSOSUR

:00 MAMI I BEBIT

:00 DY POLICE TE DALE DUARSH

3:00 HAKMARRJE NE ERRESIRE

00 VIGJILUESIT

:00 MIRAZH

:00 MYSAFIRE NE QYTET

E DIEL, 15 JANAR 2012

7:00 SHESHXHIRIMI

9:00 AGJENTI SMART

11:00 BABYLON A.D

13:00 U DIPLOMOVA, PO TANI?

15:00 RAJONI 13 ULTIMATUMI

17:00 MOS ME HARRO

19:00 NJERIU I HEKURT 2

ORA E HENE, 9 JANAR

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 XHEKU DHE SARA

7:30 UNAZA

9:30 SHITESJ

11:30 PER DJEMTE USHTARE

13:30 NJE KTHESE E PAPRITUR E FATIT

15:30 MIQ DHE FQINJ

17:30 MIRE SE VINI NE PARAJSE

19:30 NGA FUNDI I OQEANIT

21:15 ZEMRA NE ATLANTIS

23:00 HELENA E TROJES PJ 1

1:30 DITARI I NJE NIMFOMANEJE

3:30 SHIJA E DASHURISE

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 LEGJENDA E TONI VILARIT

7:30 NGA THELLESIA E ZEMRES SIME

9:30 UNGJILLI

11:30 AVENTURA BLU 2

AA

13:30 RRUGA E LAVDISE

15:30 DILEME DASHURIE

17:30 PANCHO VILLA, LEGJENDA

PP

19:30 ROMANCE NE KAJRO

21:15 ENIGMA (I RI)

23:00 HELENA E TROJES PJ 2

1:30 TE DUA, PARIS

PP

3:30 TERAPI PER PSIKOLOGE

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:30 HUMBJA E PAFAJESISE

7:30 JETA IME

9:30 MYSAFIR PER KRISHTLINDJE

11:30 VETEM PER DASHURI

13:30 KUR ISHA MJEKE NE AUSHVIC

15:30 IRIS

17:30 TAKIM I EMBEL

T

19:30 BUKURI E RREZIKSHME

21:15 SHKELQIMI I NJE YLLI

23:00 NJERIU FENOMEN

1:30 JCVD

3:30 KUNGULLI I MADH

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 YJET TE TREGOJNE UDHEN

7:30 UDHETIMI I GJATE I DASHURISE

9:30 NJERIU 200 VJECAR

11:30 NE SHERBIM TE SARES

13:30 DESHTIMI I STEFAN GLASIT

15:30 DON KING VETEM NE AMERIKE

17:30 PASSIONADA

P

19:30 MEKSIKANI

21:15 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE “NJE HISTORI INDIE”

23:00 SELENA

1:30 SHOWGIRLS

3:30 SY ENGJELLI

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:30 BOPHA

7:30 LA BAMBA

9:30 NDJENJA E ZEMRES

11:30 FOTOT

13:30 SHAMPANJE PER DY

P

15:30 SUNSHINE CLEANING

17:30 NJERIU PA FYTYRE

19:30 BIE DEBORE MBI KEDRA

21:15 PASIONI I MENDJES (I RI)

P

23:00 KOHE PER DASHURI

1:30 BESIMI

3:30 PORTRETE NE PASQYRE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 HIR I ZEMRES SIME

7:30 TE NDASH SEKRETIN

9:30 FESTA E PERVJETORIT

11:30 SHPRESA QE NUK VDES

13:30 ATY KU ESHTE ZEMRA

15:30 SI YJET MBI TOKE

17:30 DJEMTE QE TUNDIN PISTEN

19:30 NJE SHETITJE MBI RE

21:15 PEARL HARBOR

23:00 BILLY ELLIOT

1:30 GARDIANI I BRENGES

3:30 FENI HILL

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KROMOFOBIA

7:30 SHIHEMI NE MENGJES

9:30 NESE ASKUSH NUK VJEN

11:30 FEMIJET E SUINGUT

13:30 NJEMIJE AKRAT

15:30 ENIGMA

17:30 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE

19:30 PASIONI I MENDJES

PP

21:15 KUPA PREJ ARI

23:00 NE DASHURI DHE LUFTE

1:30 TE VDESESH I RI

ORA E HENE, 9 JANA

ORA E HENE, 9 JANAR

5:00 GENJESHTAR NEN HETIM

7:00 FABRIKA E KAFSHEVE

9:00 TE GJITHE TE FITUAR

11:00 MBRETI I NJU JORKUT

13:00 VDEKJA E NJE ENGJELLI

15:00 KONSTANTINI

17:00 MARREVESHJA

19:00 FENOMENI

21:10 THASHETHEMI

23:00 PESHKAQENI 1 (I RI/CLASSIC

HORROR)

1:00 AUTOSTOPISTI 2007

3:00 ANALIZA E FUNDIT

E MARTE, 10 JANAR

5:00 APOKALIPSI I ANDROIDEVE

7:00 ORA 11:14 FAT I PASHMANGSHEM

P

9:00 VDEKJE DHE ROK

11:00 BISHA E DETIT

13:00 PORTA E NENTE

15:00 MBI BAZEN E DYSHIMIT

17:00 KRONIKAT E MUTANTEVE

19:00 PARANDJENJA

21:10 ETHET E POKERIT

23:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA (RUBRIKA

NIGHTMARES

1:00 DELJA E ZEZE

3:00 30 DITE ERRESIRE: DITE MUZGU

E MERKURE, 11 JANAR

5:00 KENDI I KUQ

7:00 SHOQERI E KEQE

9:00 E RE PER TE VDEKUR

11:00 E VERTETA NEN TOKE

13:00 NJE NDALESE NE PARAJSE

15:00 ARLINGTON ROAD

17:00 TWILIGHT

19:00 12 MAJMUNET

21:10 FREKUENCA

23:00 ADHURUESJA E NOTIT

1:00 ANIJA FANTAZME

3:00 GABIMI

E ENJTE, 12 JANAR

5:00 DJALLI I MOCALIT

7:00 EZHDUKURA

9:00 I PAFAJSHMI

11:00 KRUPIERI

13:00 TORNADO

15:00 ZERAT

17:00 CAKALLI

19:00 DHOMA E PANIKUT

21:10 DRITARJA E FSHEHTE

23:00 DRAKULA 2000

1:00 CMENDINA

3:00 LEMINGU

E PREMTE, 13 JANAR

5:00 E BIRESUARA

7:00 FAT I KEQ

9:00 NJE LEVIZJE E GABUAR

11:00 UJE DHE JETE

13:00 FANTAZMAT NGA MARSI

15:00 VEGIME 1

17:00 KTHIMI

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 1+2

21:10 OLD BOY - SHPAGIMI

23:00 DITARI I TE VDEKURVE

1:00 FAJTORI

3:00 DHOME E LIRE

E SHTUNE, 14 JANAR

5:00 KOD PENAL

7:00 KRIM DHE ARGETIM

9:00 STORM

11:00 LEGJENDA E MERI SHOUT

13:00 U 571

15:00 VEGIME II

17:00 FREKUENCA

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 3+4

21:10 KUTIA E KOVAKUT

23:00 SHTATE

1:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA

3:00 DHOME E LIRE 2

E DIEL, 15 JANAR

5:00 MASHTRIM I DYFISHTE

7:00 SHTEPIA PREJ XHAMI : NENA E MIRE

9:00 PORTA E YJEVE

11:00 LISTA

13:00 SFERA

15:00 VEGIME III

17:00 THASHETHEMI

19:00 RAPORTI I PAKICES

21:10 RACA E SE LIGES

23:00 NJOLLA E TURPIT

1:00 KRIM I PAMENDUAR

ORA E HENE 2012-01-09

07 00 DJALI ELASTIK/MONUME

09 00 PERTEJ MUREVE TE NGU

11 00 MESONJTORJA

13 00 FAMILJA IME

15 00 ENDERR PER NJE KARRIG

16 00 ILEGALET

17 00 DUAJE EMRIN TEND

19 00 GRA TE LIRA PJ14, SEZON

20 30 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA

21 00 ARTI PJ7, SEZONI II

23 00 JETA NE DUART E TJETRIT

01 00 MESONJTORJA

03 00 ENDERR PER NJE KARRIG

05 00 DUAJE EMRIN TEND

E MARTE 2012-01-10

07 00 INTENDENTI/

09 00 NDERGJEGJA

11 00 DOLLIA E DASMES SIME

13 00 LIRI A VDEKJE

15 00 FEJESA E BLERTES

16 00 KOHE E LARGET

17 00 APASIONATA

19 00 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA

20 00 MBREMJE POETIKE: DR

21 00 NJE NJERI NE DET

23 00 ARTI PJ7, SEZONI II

01 00 DOLLIA E DASMES SIM

03 00 FEJESA E BLERTES

05 00 APASIONATA

E MERKURE 2012-01

07 00 GJURME NE DEBORE/

ZAVE

09 00 MYSAFIRI

11 00 BRAZDAT

13 00 CUCA E MALEVE

15 00 KONCERT NE VITIN 1

16 00 MILITANTI

17 00 NJERIU I MIRE

19 00 NIVICE-SHEN VASIL

20 00 SHQIPERIA ESHTE K

21 00 FLUTURA NE KABIN

23 00 KUR PO XHIROHEJ

01 00 BRAZDAT

03 00 KONCERT NE VITIN

05 00 NJERIU I MIRE

E ENJTE 2012-01

07 00 MIMOZA LLASTI

HIMEVE

09 00 FUSHE E BLERTE

11 00 NATA E PARE E L

13 00 DRITAT E QYTEZ

15 00 I TETI NE BRONZ

16 00 FJALE PA FUND

17 00 NJE NJERI NE D

19 00 TEATRI I ZEMRA

20 00 SPORTE EKSTR

21 00 ERA E NGROHT

23 00 GURET E SHTE

01 00 NATA E PARE E

03 00 I TETI NE BRO

05 00 FUSHE E BLER

E PREMTE 20

07 00 LUME DRITE/

09 00 KESHILLTAR

11 00 HORIZONTE

13 00 DETYRE E P

15 00 FIJE QE PRIT

16 00 KUSH ESHT

17 00 NE PRAG TE

19 00 BORSHI

20 00 THE WARR

21 00 ENIGMA, P

23 00 NJE NJERI

01 00 HORIZON

03 00 FIJE QE P

05 00 NE PRAG

E SHTUN

07 00 LUGINA

09 00 NGADH

11 00 KERCEN

13 00 GJENER

15 00 PRANV

16 00 KUSH V

17 00 DHE VJ

19 00 SKEND

20 00 VLORA

22 00 GRA T

23 00 ENIGM

01 00 KERC

03 00 PRAN

05 00 DHE V

E DIE

07 00 PRIT

09 00 KEM

11 00 DEB

13 00 NE

15 00 EJA

17 00 PAS

18 00 AR

19 00 KO

20 00 24

21 00 PE

23 00 G

01 00 K

03 00 N

A

IT

ME

1-11

/OD

1936

L

KULTU

NEN TI

J NJE F

N 1936

1-12

CA/NE D

E, FUSHE

LIRISE

ZES

Z

D

DET

AVE TE VO

REME

TE E THELL

EPISE SIME

E LIRISE

ONZ

RTE, FUSHE

012-01-13

E/SINJALI I DA

ET

E TE HAPURA

OSACME

TEN

TE VRASESI

E JETES

RIOR KING

PJESA 4

I NE DET

NTE TE HAPURA

RITEN

TE JETES

NE 2012-01-14

E VDEKJES/E DIE

ENJIM MBI VDEK

NIMI

RAL GRAMAFONI

VERE NE GJIROKAS

VDES NE KEMBE

JEN NJE DITE

DERBEU EDHE NE S

A

TE LIRA PJ15, SEZON

MA, PJESA 4

ENIMI

NVERE NE GJIROKAS

VJEN NJE DITE

EL 2012-01-15

TA

MISHAT ME DYLLE

BATIK

SHTEPINE TENDE

A

S TAKIMIT TE FUNDIT

RTI PJ4, SEZONI II

OHE E PAKRYER

4 KARATESH

ERBALLIMI

RA TE LIRA PJ15, SEZON

KEMISHAT ME DYLLE

NE SHTEPINE TENDE

E SHTUNË, 7 JANAR 2012

UNAZË SPECIALE PËR BIELIN

Justin Timberlake ka bërë një dizajn special, “por të zakonshëm” për

unazën e fejesës që do t’ia dhurojë të dashurës Jessica Biel. Sipas revistës

“People”, këngëtari dhe aktori pritet që t’i propozojë fejesë aktores gjatë

vizitës së tyre të përbashkët në resorin turistik në Montana. “Unaza është

e çmuar dhe ata janë të lumtur”, tha një burim. Lajmi i mirë është se në

fund këtij muaji, Timberlake mbush 31 vjet. Në ditëlindje ai pritet që me

shokë ta festojë fejesën”.

E HENE, 9 JANAR 2011

SONI MES YJESH EPS 11

BANDA MUZIKORE EPS 11

HANA MONTANA IV EPS 6

ALIENE NE PAPAFINDO

TELASHE ME DUZINE 2

FEMIJET SPIUNE 2

BOTA E PATIT II EPS 55 ( RIT. )

SONI MES YJESH EPS 11

BANDA MUZIKORE EPS 11

HANA MONTANA IV EPS 6

BANDSLAM

UNE I DUA PONITE

BOTA E PATIT II EPS 56 ( I RI )

KRISHTLINDJE ME SUPERQENUSHET

ALISA NE BOTEN E ENDRRAVE

FAMILJA ADAMS

E MARTE, 10 JANAR 2011

SONI MES YJESH EPS 12

BANDA MUZIKORE EPS 12

HANA MONTANA IV EPS 7

ALIENE NE FAMILJE

QENI I HUMBUR

DESIRA JOTE

BOTA E PATIT II EPS 56 ( RIT. )

SONI MES YJESH EPS 12

BANDA MUZIKORE EPS 12

HANA MONTANA IV EPS 7

UENDI - RIKTHIMI I LUFTETARIT

HAPA NE PASARELE - DHJETOR

PP 2011

( RIT. )

BOTA E PATIT II EPS 57 ( I RI )

NJERIU MERIMANGE 3 ( RIT. )

DITARI I NJE ADOLESHENTEJE

FAMILJA ADAMS 2

E MERKURE, 11 JANAR 2011

SONI MES YJESH EPS 13

BANDA MUZIKORE EPS 13

HANA MONTANA IV EPS 8

FATKEQESITE E KRISES

AA

BOBI, HEROI I VOGEL

NDERRIMI VEROR

BOTA E PATIT II EPS 57 ( RIT. )

SONI MES YJESH EPS 13

BANDA MUZIKORE EPS 13

HANA MONTANA IV EPS 8

RAMONA DHE MOTRA E SAJ

BOTA E FEMIJEVE

BOTA E PATIT II EPS 58 ( I RI )

LIZA NE BOTEN E ÇUDIRAVE

16 DESHIRAT

DJALI I KARATESE III

E ENJTE, 12 JANAR 2011

SONI MES YJESH EPS 14

BANDA MUZIKORE EPS 14

HANA MONTANA IV EPS 9

KITI, MISTERI I NJE VAJZE AMERIKANE

ENGJEJT

TE KUNDERT PER NJE DITE

BOTA E PATIT II EPS 58 ( RIT. )

SONI MES YJESH EPS 14

BANDA MUZIKORE EPS 14

HANA MONTANA IV EPS 9

FEMIJET E QIELLIT

MUND TE BEHESH BALERINE

BOTA E PATIT II EPS 59 ( I RI )

GODITUR NGA NJE YLL

NENCY DREW

NJERIU PREJ TENEQEJE

E PREMTE, 13 JANAR 2011

SONI MES YJESH EPS 15

BANDA MUZIKORE EPS 15

HANA MONTANA IV EPS 10

KAFSHET SHPETIMTARE

AGJENTJA MARTESORE

RIKTHIM NE QYTETIN E HALLOUINIT

KK

BOTA E PATIT II EPS 59 ( RIT. )

SONI MES YJESH EPS 15

BANDA MUZIKORE EPS 15

HANA MONTANA IV EPS 10

TRE BURRA DHE NJE VOGELUSHE

PITERI DHE UJKU

BOTA E PATIT II EPS 60 ( I RI )

DIGITIME EPS 4 ( I RI )

NJE HISTORI HIRUSHEJE 3

ÇARLI DHE FABRIKA E ÇOKOLLATAVE

NJERIU PREJ TENEQEJE 2

E SHTUNE, 14 JANAR 2011

MOLI, NJE VAJZE AMERIKANE

ÇMENDURI NE PYLL

NJE TRUPROJE SHKOLLE

MINUTA NJUJORKEZE

MIQTE E HAPESIRES

FQINJI SPIUN

AVENTURA E MREKULLUESHME E

A

SHARPEIT

KRONIKAT SPIDERWICK

SHOKE TE NJE SKUADRE

DITARI I GREGUT 3 ( I RI )

NJE ÇIHUAHUA NGA BEVERLI HILLS 2

NJERIU PREJ TENEQEJE 3

E DIEL, 15 JANAR 2011

SHKOLLA E RROKUT

KK

KUSH JA PUNOI LEPURIT ROGER

VAJZAT GATOPARD 3

ORA E HENE, 9 JANAR

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 JUNIOR

7:30 BOGUS

9:30 ZOTI FAL, UNE JO

11:30 KUR FLUTUROJNE ELEFANTET

13:30 NE NDJEKJE TE EMIT

15:30 LEKSIONE ANATOMIE

17:30 HILEQARET

19:30 NENEMADHJA 1

21:30 TIFOZET (I RI)

23:00 PANTERA ROZE

PP

1:30 TELEKOMANDA

3:30 KAMPISTET E GEZUAR

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 ROMANCE NE LOS ANXHELOS

7:30 EDI

9:30 NESE FATI DO

11:30 TE CMENDUR PAS GOLFIT

13:30 6 DITE, 7 NETE

15:30 SHITESIT

17:30 RRUGES PER NE UNIVERSITET

19:30 NENEMADHJA 2

21:30 OSKARI (I RI)

23:00 50 TAKIME TE PARA

TT

1:30 PO KY NGA DOLI?

3:30 STUDENT NE RUSHMORE

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:30 TRE SHPIKESIT

7:30 LEGJENDA DEWEY COX

9:30 KROKODIL DANDI NE QYTET

11:30 AVIONE, TRENA DHE AUTOMOBILE

A

13:30 TOPI I BORES

15:30 AUTOSTRADA 60

17:30 TIFOZET

19:30 BUDALLA SHKUAR BUDALLAIT

21:30 KUSHERIRI IM VINI

23:00 NE KAMPIN E VAJZAVE

1:30 AKADEMIA E SEKSIT

3:30 VJEDHJE NE BRUKLIN

VV

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 HILEQARET

7:30 TRE BABALLARET

9:30 MIQ AMERIKANE

11:30 VITI NJE

13:30 ZONJUSHA E PARE

15:30 SHTATZENE…NDOSHTA

A

17:30 JETE SHTRIGE

19:30 EMBELSIRE AMERIKANE 4

21:30 DICKA DO TE JEPET

23:00 SEKSI DHE QYTETI

1:30 SIMONE

3:30 I TRETI I TEPERT

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:30 SHPIRTI BINJAK

7:30 GODITJA E MADHE

9:30 NGA TE KTHEHEM, POR FAVOR

11:30 TAMARA DREWE

13:30 JETA

15:30 SHKOJME NE BURG

17:30 IDIOKRACIA

19:30 VELLEZER ME PAHIR

21:30 FILMI I FRIKSHEM 1

23:00 MISS MARSI

1:30 FESTA E BIRRES

3:30 DY BILETA PER NE PARAJSE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 KATER NE LOJE

7:30 TE DUA PER VDEKJE

9:30 SHEQER DHE PIPER

11:30 AKSIDENTE FATLUME

13:30 NJE NATE NE ROKSBERI

15:30 PRINCAT E PATINAZHIT

17:30 ISH E DASHURA IME

19:30 TENACIOUS D DHE FATI I RROKUT

21:30 PERTEJ ACARIT (I RI)

23:00 TIFOZET

1:30 SHTATE TE DASHURAT

3:30 MAGJISTARET

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KONVIKTI I TE MARREVE

7:30 BURIMET E SHPRESES

9:30 KLUBI I AGJENTIT SEKRET

11:30 ARTURI

13:30 DEJV

15:30 ZONJUSHA PETIGRU

17:30 BILLI MEDISON

19:30 OSKAR

21:30 SHKOLLA E MASKARENJVE (I RI)

23:00 SI TE MASHTROSH SHEFIN

1:30 KOHET E VJETRA

3:30 VAJZA DHE DJEM TE KEQINJ

E HENE, 9 JANAR

E HENE, 9 JANAR

5:00 LEGJENDA E TEKSA

7:00 DENI QENI

9:00 PERMBYTJA

11:00 TEKKEN

13:00 I PADISKUTUESHMI

P

15:00 FEMRA FATALE

17:00 AGJENTI 007 NE ZONE

19:00 METODA TE EGRA

21:00 SWAT - KONFLIKTI

23:00 KATER VELLEZERIT

1:00 KURTHI

3:00 PERGATITJA PER DITE

E MARTE, 10 JANAR 2

5:00 ZOTET E LUFTES

7:00 BRITMA NGA HAPESIRA

9:00 ROKI 1

11:00 DIE HARD 3

13:00 I PADISKUTUESHMI 2

P

15:00 DITA E RREZIKUT

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 METROJA

21:00 PESHKU SHPATE

23:00 ZOTI I LUFTES

1:00 FAJKOJTE E NATES

3:00 VDEKJE E DESHIRUAR

E MERKURE, 11 JANAR 2

5:00 LEVIZJA E FUNDIT

7:00 ARMA VDEKJEPRURESE

9:00 FLUTURIMI 93

11:00 DESHMITARI

13:00 I PAKRAHASUESHMI

15:00 KARAIBET - PJESA E PARE

17:00 KONKORD AEROPORT

19:00 300

21:00 ARRATSJE NE FERR ( I RI )

23:00 ZGJIDH FATIN TEND

1:00 DELTA FORCE

3:00 BANDA E HERRI SPAIKS

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:00 TEMPULLI SHAOLIN

7:00 KAMPIONI

9:00 MISIONARI

11:00 TE MOS VDESESH VETEM

13:00 FAKTORI I AKULLT

15:00 KARAIBET - PJESA E DYTE

17:00 SPECIALISTI

19:00 DÉJÀ VU

21:00 TIPAT E FORTE ( I RI )

23:00 STILETO

1:00 DELTA FORCE 2

3:00 SHKEMBI I KUQ

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:00 NEW JACK CITY

7:00 DREJTESI NE VEND

9:00 NDJEKJA

11:00 VRASESI

13:00 NEN RRETHIM

15:00 KARAIBET - PJESA E TRETE

17:00 USHTARI UNIVERSAL - KTHIMI

19:00 TRANSFORMUESIT

21:00 PERMES PERENDIMIT ( PJESA E PARE

)

23:00 RONIN

1:00 TE HUMBUR NE VIETNAM

3:00 SABATA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:00 I PAVDEKSHEM

AA

7:00 KERKIM I PAMUNDUR

9:00 HARLEY DAVIDSON &MALBORO

MAN

11:00 FORTESA 1

13:00 LOJERA RE RREZIKSHME

15:00 KARAIBET - PJESA E KATERT

17:00 ARRATSJE NE FERR ( RIT. )

19:00 SWAT - KONFLIKTI

21:00 SHPEJTESI MARRAMENDESE

23:00 ASGJESUESI

1:00 GJAK DHE KOCKA

3:00 FITORJA

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:00 QENI I ZI

7:00 NE FERR

9:00 FORTESA 2

11:00 TRUPAT SPECIALE

13:00 SHPEJTESI PA LIMIT

15:00 TIPAT E FORTE ( RIT. )

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 LARESI I HESAPEVE

21:00 SMOKINGU

23:00 POSEIDON

1

1

1

2

23

1:0

3:0

tv magazine

FAQE 22: Lufta me jashtëtokësorë

Për të parë programin që dëshironi me PPV,

së pari duhet të blini kredi për kartelën tuaj

SMART dhe kredinë mund ta blini në dyqane

të IPKO-së, si dhe përmes SMS-it. Me SMS

– Dërgoni SMS në numrin 4042 me numrin

e kartelës suaj SMART. Pasi që dërgoni SMS-in, ju do të merrni

kon rmimin se kërkesa është pranuar dhe kartela SMART tashmë

ka kredi për ta bërë porosinë e programit. Një program

( lm apo serial) në kanalin Digi Gold kushton

1 EURO. Vetëm klientët e telefonisë mobile

IPKO mund të porosisin programe nëpërmjet

SMS-it. Për të parë listën e plot të progra-

meve ( lmave) që transmetohen në kanalin

Digi Gold, përcillni rregullisht nga çdo e hënë web faqen zyrtare

të IPKO-së, www.ipko.com, portalin www.ipko.net apo guiden

elektronike në resiverin tuaj.

SI TË BLINI PROGRAME NË KANALIN DIGI GOLD?

ka kred

ka kred

PROGRAMI

JAVOR

ROO +

Numër: 61 | Shtojcë javore | Përgatiti: Ipko&Digitalb

FAQE 20: Emma, dilere e drogës

I humburi

Soraya Pj. 1

Zgjimi i një

kampioni

Në çdo stinë

Film kandidat për dy çmime Oskar.

Chuck Noland pasi shpëton për

mrekulli nga një aksident ajror, gjendet

i vetëm në brigjet e një ishull tropikal

të pabanuar. Shumë shpejt e kupton

se shanset për t’u rikthyer në botën

e civilizuar pothuajse nuk ekzistojnë.

Aktorë: Tom Hanks, Helen Hunt , Paul

Sanchez, etj... Regjia: Robert Zemeckis.

E shtunë ora 19:30 në Film Autor.

Biografi a e Soraya Esfandiari Bakhtiari,

gruas së dytë të Shahut të fundit të Ira-

nit. Që nga dashuria me shikim të parë,

vitet e lumtura si bashkëshortë, e deri

te problemet e pariparueshme që solli

mungesa e një trashëgimtari. Aktorë:

Anna Valle, Erol Sander, Mathilda May,

Anja Kruse, etj. Regjia: Lodovico Gaspa-

rini. E shtunë ora 21:15 në DigiDramë.

Bazuar në romanin e shkrimtarit Michael

Lewis dhe nën interpretimin e shkëlqyer

të Sandra Bullockut, fi tuese e çmimit

Oskar, vjen një histori e mrekullueshme

dhe e vërtetë. Një adoleshent afroa-

merikan me një të kaluar të hidhur dhe

me një jetë të vështirë, pranohet në

gjirin e një familjeje të pasur... Aktorë:

Sandra Bullock, Quinton Aaron, Tim

McGraw, etj. Regjia: John Lee Han-

cock. E diel ora 19:30 në DigiAutor.

Një fi lm nga kinostudio «Shqipëria e

Re», viti 1980. Personazhe që mbetën

të gdhendur në memorien kombëtare,

vepra të regjisorëve që kaluan edhe

kufi jtë e Shqipërisë. Filmat më të reali-

zuar shqiptarë me personazhe që kanë

lënë gjurmë në memorien e të gjithëve;

Aktorë: Ermira Bahidi, Adrian Cerga, Ylli

Demneri, Arben Imami. Regjia: Viktor

Gjika. E diel ora 21:00 në T Channel.

BEQARIA! Ç’ESHTE KJO?

Edhe pse në

fillim filmi du-

ket sikurse një

ëndërr që më

në fund po re-

alizohet për

dy karakteret

kryesore, pasi

që ata do të li-

rohen nga jeta

bashkëshorto-

re, Rick dhe Fred

do të shohin se

mendimet për

jetën beqare

dhe për vetve-

ten, janë shumë

qesharake dhe

jashtë realitetit

të përditshëm.

Ashtu sikurse

në shumicë e

fi lmave të regji-

sorëve Peter dhe

Bobby Farrell,

karakteret krye-

sore janë me-

shkujt. Edhe në

këtë fi lm kemi Rickun që luhet

nga Owen Wilson dhe Fred që

luhet nga Jason Sudeikis. Për

t’u larguar nga gruaja e tij,

Maggie (Jenna Fischer), Rick

dëshiron që të largohet pak

nga jeta bashkëshortore për

të shijuar edhe njëherë jetën e

beqarëve. Nga pjesa e tij, sho-

him një karakter më të ndrojtur

të Wilson gjë që i ka bërë më

mirë atij si aktor. Në të njëjtën

pozitë si Rick është edhe shoku

i tij Fred që dëshiron të lirohet

nga gruaja e tij Grace (Christina

Applegate). Edhe pse në fi llim

për ta ky largim duket qesharak

në pamje, ai më vonë merr kup-

tim kur gratë e dy shokëve ju

thonë atyre që janë të lirë për të

jetuar si beqarë. Ndarja e tyre

nga gratë paraqitet me gazë dhe

lumturi, përderisa edhe gjestet

tyre janë interesante. Mje-

shtëria e Farrelit nuk është se ka

bërë një fi lm bashkëkohorë, por

ka bërë një fi lm që e bën mar-

tesën më qesharake, edhe në

ato momente kur ajo është në

krizë. Ky fi lm është një përpjek-

je që ndonjëherë çiftet në vend

që të shkurorëzohen duhet të

ndahen për një kohë, sepse

kështu do të shohin se përvo-

jat seksuale por edhe beqaria

nuk janë të mirë gjithmonë

dhe nuk janë mbi familjen. Për

dallim nga komeditë e tjera, ku

zakonisht ftohet edhe aktorja

Katherine Heigl, në këtë rast

nuk ka ndodhur kështu sepse

fi lmi është një përrallë që nuk

e do fytyrën e Heigl. Ai është një

përrallë që fi llon sikurse në vitet

e ’30 dhe ’40 me fi llimin, “Na

ishte njëherë...”.

Edhe pse paksa subversiv,

fi lmi ka momentet interesante

të pikëpamjeve mashkullore

për martesën, gjë që e bën një

fi lm më të dashur për gratë, të

cilat mund të

mësojnë nga ky

fi lm. “Hall Pass”

është një fi lm që

mund të shiko-

het nga perso-

nat mbi moshën

17-vjeçare, pa

përcjelljen e

prindërve dhe

do të shfaqet

nga e hëna në

të diel në Digi-

Gold.

HALL PASS

Regjia: Pe-

ter Farrelly dhe

Bobby Farrelly;

skenari: Pete Jo-

nes, Peter Farre-

lly, Kevin Bar-

nett dhe Bobby

Farrelly, bazuar

në tregimin e

Pete Jones; drej-

tor i fotografi së:

Matthew F. Le-

onetti; montazha: Sam Seig;

dizajner: Arlan Jay Vetter; ko-

stumograf: Denise Wingate;

producentë: Bradley Thomas,

Charles B. Wessler, Peter Farre-

lly dhe Bobby Farrelly; Distribu-

tor: Warner Brothers Pictures.

Kohëzgjatja: 1 orë 45 minuta.

Aktorë: Owen Wilson (Rick),

Jason Sudeikis (Fred), Jenna

Fischer (Maggie), Christina

Applegate (Grace), Nicky Whe-

lan (Leigh), Stephen Merchant

(Gary), Larry Joe Campbell

(Hog-Head), J B Smoove (Flats),

Joy Behar (Dr. Lucy) dhe Ric-

hard Jenkins (Coakley).

Dy miq, të martuar prej shumë vitesh, kanë filluar të mërziten nga jeta në çift.

Duke parë situatën, gratë e tyre u japin leje që për një javë ata mund të bëjnë

ç’të duan pa pasur asnjë pasojë.

Faqe 23: Vetulla ia ndreq bukurinë e syrit

E f19-23

f12-13

Dallaveret e KOSTT’it

Organi Shqyrtues i Prokurimit ia ktheu në rivlerësim KOSTT’it tenderin

“Auditimi i pasqyrave fi nanciare”, pasi gjeti shumë parregullsi. KOSTT’i

kishte eliminuar nga gara kompanitë me çmimin me të ulët, edhe pse i

plotësonin kushtet. Ndërkaq, shpërbleu me kontratë kompaninë dyfi sh

më të shtrenjtë. | FAQE 10-11

Tash edhe vlerësimet

Kandidatët për ambasadorë janë intervistuar të premten për më shumë

se gjashtë orë nga Komisioni për Politikë të Jashtme. Por ky komision

ende nuk ka bërë vlerësimet përfundimtare. Kjo pritet të ndodhë javën

e ardhshme, e më pas fjalën e vet do ta thotë kreu i shtetit. | FAQE 5

KOMENT Historia e djegies së librit në Ferizaj

Ferizaj ka një shesh të mbushur me histori shkrumbi dhe krenarie, ku

janë mbajtur demonstrata e protesta nga më të ndryshmet. Në të janë

djegur njerëzit edhe librat. Shkruan: Bardh Frangu | FAQE 2

f6-7

Politikani Veseli

SHFAJESIME NAIVE

TRAZIRAT E TADICIT

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic nga Manastiri i Deçanit dërgoi mesazhe paqeje

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic nga Manastiri i Deçanit dërgoi mesazhe paqeje

për shqiptarët dhe serbët. Por vizita e tij e hallakati Kosovën. Qindra qytetarë

për shqiptarët dhe serbët. Por vizita e tij e hallakati Kosovën. Qindra qytetarë

organizuan protesta dhe hodhën gurë mbi eskortën e kreut shtetëror serb. Kundër

organizuan protesta dhe hodhën gurë mbi eskortën e kreut shtetëror serb. Kundër

kësaj vizite doli edhe Vetëvendosja, pjesëtarë të së cilës u arrestuan nga policia.

kësaj vizite doli edhe Vetëvendosja, pjesëtarë të së cilës u arrestuan nga policia. f4-5


2

Pressing

Fjalët tona

Amerikanët

nuk do ta

braktisin Kosovën.

MOTI PRISHTINË

Sot

Nesër

Gazeta Express është botim i MediaWorks, LLC

Adresa: Dardania 1/1

Prishtinë, 10000, Kosovë

E-Mail: info@gazetaexpress.com

Tel. +381 (0)38 76 76 76; fax: 038 76 76 78

www.gazetaexpress.com

ELIOT ENGEL,

Kongresist amerikan. Ditë

më parë është përfolur

mjaft se SHBA-të do ta

tërheqin kontingjentin e

tyre ushtarak në përbërje

të KFOR-it. Ndërkohë këtë

lajm e kanë përgënjeshtruar

edhe autoritetet zyrtare

amerikane.

E drejta e disa qytetarëve për

të protestuar dhe shprehur

pakënaqësinë nuk do të lejohet të

abuzohet në dëm të lëvizjes së lirë të

qytetarëve tjerë dhe mallrave.

BAJRAM REXHEPI,

Ministër i Brendshëm i

Kosovës, u është përgjigjur

kështu paralajmërimeve

të Lëvizjes Vetëvendosje

për bllokimin e Pikave

Kufitare në Merdarë dhe

Dheu i Bardhë, me qëllim

të “zbatimit të mocionit të

Kuvendit të Kosovës për

vendosjen e masave të

reciprocitetit në raport me

mallrat e Serbisë”

Tadic, ik

nga Kosova.

Mbishkrim

Me të cilin Lëvizja e Lirë Qytetare

ka protestuar në qytetin e Pejës

ndaj vizitës së presidentit serb

Boris Tadic në Kosovë. Protesta

ka pasur edhe në Deçan. Tadic

gjendet në Kosovë për festimin e

Krishtlindjeve ortodokse.

Max: 0 °C

Min: -6 °C

Max: -1 °C

Min: -3 °C

Ferizaj ka

një shesh

të mbushur

me histori

shkrumbi dhe

krenarie, ku

janë mbajtur

demonstrata

e protesta

nga më të

ndryshmet.

Në të janë

djegur

njerëzit

edhe librat.

E shtunë, 7 janar 2012

Kryeredaktor: Leonard Kerquki leonard.kerquki@gazetaexpress.com

Politikë: Shpend Limoni shpend.limoni@gazetaexpress.com Nacionale dhe siguri: Jeton Musliu jeton.musliu@gazetaexpress.com

Ekonomi: Arben Hyseni arben.hyseni@gazetaexpress.com Bota: Arsim Buxhovi arsim.buxhovi@gazetaexpress.com

Arte: Faton Raçi faton.raci@gazetaexpress.com Editorialet dhe Shkurt e Shqip: Arben Idrizi arben.idrizi@gazetaexpress.com

Sport: Valdet Hasani valdet.hasani@gazetaexpress.com Fotografia: Atdhe Mulla atdhe.mulla@gazetaexpress.com,

Drejtore e marketingut: Vjollca Musa, marketing@gazetaexpress.com redaksia: info@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76, ; fax: 038 76 76 78;

Drejtor ekzekutiv: Shpend Jakupi, shpend.jakupi@gazetaexpress.com Shtypi: Roto Print Center: MediaWorks.

Bardh.Frangu

@gazetaexpress.com

Historia e djegies

së librit në Ferizaj

Ferizaj është qytet shumë i ri. Nuk ka çarshi fare.

Në fakt më shumë ngjet në një katund të madh, të

ndarë nëpër lagje kaotike, ku edhe u gjet një grusht

njerëzish për ta identifi kuar si qytet të ruajtjes

dhe kultivimit të kultit të diktatorit Enver Hoxha,

për çka edhe u bë i njohur nga Presheva deri në

Skrapar. Po ka edhe një shesh të mbushur me

histori shkrumbi dhe krenarie, ku janë mbajtur

demonstrata e protesta nga më të ndryshmet. Në

të janë djegur njerëzit edhe librat. E tymi i librit

të djegur, pavarësisht çfarë është ai, bën renë më

kobzezë për fatin dhe perspektivën e një vendi.

Në vitet gjashtëdhjeta të shekullit të kaluar,

Latif Hasani, në shenjë proteste kundër regjimit,

kishte provuar ta digjte veten. Fati kishte bërë që

ai t’i shpëtonte këtij akti dhe t’ia mundësonte Jan

Pallahut që të shndërrohej në mit kundër të keqes

së madhe që dëshmonte kampi komunist. Gjatë

demonstratave të vitit 1981 skaj këtij sheshi ishte

vrarë Sherif Frangu. Në vitet e para të pasluftës,

përkatësisht në shekullin njëzet e një, në shesh u

dogj Shtëpia e Krishtit, përkatësisht Betlehemi, të

cilin, në prag të festave të fundvitit, e kishin ngritur

ushtarët amerikanë nga kampi “Bonsteell”. Dy

vite përpara në këtë shesh u dogj libri i një autori

ferizajas, i cili në pamfl etin e tij politik, siç e ka

pranuar edhe vetë para gjykatës, kishte denoncuar

njerëz pa fakte. Po ndërsa gjykata kishte dënuar

librin me tërheqje nga shitja dhe nga institucionet

ku ishte shpërndarë, një nga personazhet e denoncuar

në të, i pakënaqur me këtë vendim, merr

disa ekzemplarë të librit dhe ua vë zjarrin në mes

të sheshit. Në prag të festave të këtij fundviti, një

grup enveristësh, djegin librin e Blendi Fevziut për

Enver Hoxhën. Kështu shtresa e hirit në sheshin

e qytetit të Ferizajt vazhdon të trashet.

Por sigurisht që ngjarja më trishtuese që ka të

bëjë me djegien e librit ishte ajo që ndodhi në vitin

1986, kur u dogj libri “Katërmbëdhjetë autorë”,

një antologji e poetëve të rinj ferizajas. Për herë të

parë në historinë e librit, jo vetëm tek ne, por edhe

më gjerë, dënohet një libër nga gjykata me vendimin

për ekzekutim me djegie. Djegia publike e

këtij libri u bë në oborrin e Gjykatës Komunale të

Ferizajt, jo shumë larg sheshit të qytetit. Libri u

bë hi, ndërsa autorët e tij vazhduan të ndiqeshin

nga politika deri edhe me burgosje, siç ishte rasti

im, si njëri nga autorët e kësaj antologjie poetike.

Po siç ndodhë zakonisht që jeta tek ne të

zhvillohet në dimensione paradoksale, edhe

atëherë këtë rast të shëmtuar e pat dënuar organi

më i lartë i shtypit në Jugosllavinë e atëhershme,

“Borba” e Beogradit. Ndërsa “Borba” ishte vënë

në mbrojtje të librit dhe të autorëve të saj, duke

kërkuar nga politika që të mos fuste duart në

prodhimet kulturore, “Rilindja” jonë, pasi kishte

përcjell ndjekjen e librit dhe të autorëve, duke

u qëndruar besnike procesverbaleve politike të

katërmbëdhjetë mbledhjeve të Komitetit Komunal,

rastin e ekzekutimit të librit me djegie e

heshti fare.

Kërkesa e disa krijuesve ferizajas, menjëherë

pas luftës, që këtij libri t’i bëhej një pllakë përkujtimore

pranë objektit të Gjykatës Komunale në

Ferizaj nuk u realizua kurrë. Edhe politika e pasluftës

e kishte të qartë se ata që njëherë nuk ishin

pajtuar me pushtetin, mund të mos pajtoheshin

kurrë. E sikur të bëhej kjo pllakë përkujtimore,

sigurisht që njerëzit do të refl ektonin ndryshe

mbi librin dhe nuk do të ndërmerrnin veprime

të tilla barbare që publikisht ta djegin atë. Në këtë

mënyrë në sheshin e Ferizajt dëshmohet barbaria

e politikës dhe e qytetarisë. Histori e dhembshme

vërtet. Po përse kaq zhurmë e madhe për djegien

e librit të Blendi Fevziut për Enver Hoxhen!?

Dihet që pas lufte Ferizaj është identifi kuar si

qyteti i vetëm në hapësirat shqiptare ku janë

gjetur njerëz për ta ruajtur dhe kultivuar fi gurën

e diktatorit Enver Hoxha. Kjo nuk ndodhi pse

Ferizaj kishte më shumë partizanë të ideologjisë

enveriste, sepse, bazuar në aktivitetet e ilegales,

ku kultivohej më shumë kjo frymë, Gjilani dhe

Podujeva do të duhej të ishin në radhë të parë.

Pse ndodhi kështu, ka shumë arsye, të cilat shpjegohen

nëpërmjet shumë spekulimeve. Thuhet se

Ferizaj u zgjodh në Tiranë si qytet i Enverit, për të

vazhduar idenë e luftës antiimperialiste, shkaku

që afër tij u ngrit kampi amerikan “Bondsteell”.

Kështu kjo lëvizje edhe nisi të identifikohet si

antiamerikanizëm. Ndryshe ky grusht njerëzish

që provojnë të mbajnë gjallë frymën e diktatorit

Hoxha, lidhje nuk kanë me ideologjinë e tij, mbase

në shumë raste edhe e kanë fyer ashpër atë, siç

ishte rasti i kremtimit të një përvjetori të tij në

kohë ramazani nëpërmjet iftarit. Për më tepër,

në këtë grusht njerëzish ka edhe imam! Djegia e

librit të Fevziut duket të jetë gërhama e fundit e

këtij grupi njerëzish. Ata janë si një grusht bore që

po shkrihet vazhdimisht, ndërsa menjëherë pas

lufte dukeshin si një ortek, kur në manifestimet

e tyre merrnin pjesë edhe kryetarë komunash,

përfaqësues të lartë politikë e njerëz të rëndësishëm

të kulturës nga anë të ndryshme të Kosovës.

Po akti barbar i djegies së librit refl ekton edhe

qasjen e politikës ndaj tij. Këtu edhe është e keqja,

karshi një grupi të frustruar dhe të instrumentalizuar

njerëzish që mund edhe ta djegin atë vetëm

sa për të prodhuar një lajm. Pas lufte edhe politika

është sjell barbarisht ndaj librit. U tretën dhe u

shuan të gjitha ato biblioteka nëpër bashkësitë

lokale, ku librat kishin përballuar edhe tmerrin

e luftës. Ndryshe djegia e librit nuk do të ndalet

kurrë, sepse lufta ndërmjet gënjeshtrës dhe së

vërtetës është permanente dhe e përhershme,

mbi të cilat edhe mbështetet të qenit e njeriut.

Këtë e dëshmon edhe historia e librit. E dëshmon

edhe djegia e vazhdueshme e librave të shenjtë,

përkatësisht “Biblës” dhe “Kuranit”, në luftën e

vazhdueshme për primat mbi të vërtetën ekskluzive.

Çështja është se përse në qytetin e Ferizajt

ka më shumë vullnet për djegien e librit sesa për

ndërtimin e një përmendoreje për të.


E shtunë, 7 janar 2012

“Asgjë nuk do të jetë si më parë”, shpalli Sarkozy në

Toulon. Megjithëse shumë larg të qenit frymëzuese

e një vizioni për të ardhmen, prapë është më mirë se

Godoja me “nuk mund të bëhet asgjë”.

A do të bjerë Franca

sërish në dashuri?

Peter Beaumont

The Observer

Një vit pasi Nicolas Sarkozy ‘pushtoi’ Pallatin Élysée

në vitin 2007, komediani François-Xavier Gelin vuri

në skenë një pjesë stand up në teatrin Nesle të Parisit.

E titulloi En attendant Sarko, duke bërë ironi

me titullin e pjesës Duke pritur Godonë të Samuel

Beckett-it, personazhet kryesore të të cilit besojnë

se shpëtimi do t’u vijë kur të shfaqet Godoja.

Shakaja ishte e mprehtë. Sado e vështirë të duket

tani, për ata që votuan për Sarkozy-në, ai simbolizonte

pikërisht atë, një ‘shpëtimtar’ që kishte

ardhur nga jashtë elitës së vjetër e të korruptuar

politike me premtimin për ta ringritur Francën.

Duke fi tuar mandatin më të gjerë popullor që

nga viti 1958, Sarkozy mori më shumë se gjysmën

e votave të grave, ndërkohë që siguroi edhe shumë

vota nga klasa punëtore e Veriut, e cila nuk kishte

votuar për një president të djathtë që nga Charles

de Gaulle në vitin 1965.

Por kjo i përket së kaluarës.

Tani kur i kanë mbetur edhe pesë muaj, Sarkozy

vihet sërish përballë francezëve për një mandat

tjetër. Në një kohë kur popullariteti i tij është në

mjerim, ato zgjedhje të largëta të fi tuara nga De

Gaulle kundër François Mitterand duken të mbushura

me paralele historike.

Ajo fushatë e 1965-ës, ashtu si e tanishmja,

ndodhte brenda teatrit të dramës europiane-në

kohën e ‘karrigeve bosh’, të quajtur kështu për

shkak të bojkotit francez ndaj institucioneve

të Brukselit, të cilat ishin për zgjerimin e fuqive

mbikombëtare kundër një Parisi këmbëngulës për

të arritur një marrëveshje që mbronte fermerët

vendas. Derikur një president francez u largua nga

takimet-jo një kryeministër britanik-dhe Franca

e përjashtoi veten nga dhoma e lartë europiane.

Pas katër vitesh të një presidence shumë të kritikuar,

në të cilën Sarkozy ka vuajtur për të bërë

ndonjë gjë për së mbari, përqafi mi i papritur dhe

popullor i një degolizmi bolshevik në shërbim të

republikës-kombinuar me origjinalitetin e fëmijës

së parë të Presidentit në tetor dhe vazhdimin e teatrit

Carla Bruni-Sarkozy-dëshmuan një kthesë

të shkurtër ku u fi tua një pjesë e popullaritetit të

humbur.

Ai ia arriti kësaj duke iu rikthyer një pozicioni të

njohur, mbështetur te ambicia gjermane për një

union më të ngushtë, ndërkohë që sulmoheshin

britanikët. Kjo përfshinte injorimin e David Cameron-it

në samitin e eurozonës në Bruksel dhe

më vonë kritikën ndaj tij, sipas së cilës ai po sillej

si fëmijë kryeneç.

Nëse kjo është një strategji që ka funksionuar

përkohësisht, pyetja është nëse mjafton për të

marrë mbështetës nga rivali socialist Francois Hollande,

i cili do ta dërrmojë Sarkozy-në në një raund

të dytë, sipas anketimeve të opinionit. Që nga

shfryrja e numrit të mbështetësve, pak pasi mori

detyrën, pjesërisht për shkak të shijeve të tij për

pushime të shtrenjta me miq pasunarë, ai i është

gëzuar vetëm dunave të vogla në popullaritetin

gjithnjë në rënie. Njëra kur mbështeti ndërhyrjen

në Libi, diktatorin e së cilës e kishte pritur më parë.

Ashtu si në parodinë disi sureale të komedianit,

presidenca e Sarkozy-së-i mbiquajturi presidenti

Bling-Bling- nganjëherë është dukur sa pjesë e teatrit

absurd; sa një telenovelë vëmendjetërheqëse

dhe sa politikë serioze.

Ndërsa paraardhësit e Sarkoyz-së, përfshirë Chirac-un

dhe Mitterand-in, iu dhanë marrëdhënieve

jashtëmartesore, ato kryesisht mbetën private. Në

të kundërt, vështirësitë martesore dhe lidhjet e Sarkozy-së

janë luajtur para syve të të gjithëve. Ndarja

e tij me Cecilia-n, e cila thuhet se qëndroi me të

vetëm sa për të rritur shanset elektorale, u pasuan

nga një romancë fl uturake me ish-supermodelen

dhe këngëtaren Carla Bruni, një lidhje që nuk u ka

rezistuar thashethemeve.

Sarkozy është kritikuar për vulgaritetin ndaj parave,

për aferat e tij me të pasurit e të famshmit, dhe

për një ambicie të tepruar për pushtet.

Ndoshta Gelin kishte të drejtë në titullimin e

parodisë së tij. Pasi shpesh-ashtu si Godoja që

nuk vjen-ajo që Sarko ka ofruar, ashtu siç vëren

Vladimiri i Bekett-it, është “asgjë përfundimtare”.

Marrëveshja për politika buxhetore më të ashpra

brenda Europës është nën trysni si nga Hollande

ashtu dhe nga liderja e së djathtës ekstreme Marine

Le Pen. Një problem i dytë ka të bëjë me atë se,

pavarësisht popullariteti të shkurtër që fi toi pas

samitit të Brukselit, më shumë se gjysma e elektoratit

francez mbeten, ironikisht, kundërshtarë

të kompaktësisë fi skale të negociuar nga Sarkozy.

Megjithëse nuk pritet që ai të shpallë zyrtarisht

vendimin e tij për të rikandiduar deri në muajt e

parë të këtij viti, një fjalim i mbajtur në Toulon në

dhjetor u pa si goditja e tij e parë kundër Hollande.

Qasja e Sarkozy-së është ripaketimi i mesazhit që

përdori në vitin 2007-fajësimi i modelit të vjetruar

shoqëror të Francës dhe javës 35-orëshe të punës

për ngecjen në vend.

Kjo kërkon bindjen e Francës që të votojë për

masat shtrënguese ekonomike, ndërkohë që

pat premtuar se vendi do të jetë më i pasur nën

udhëheqjen e tij. Të votojnë në favor të të qenit

më të varfër. Dhe t’i besojnë udhëheqjes së tij, të

cilën kanë fi lluar ta shohin me dyshim. “Asgjë nuk

do të jetë si më parë”, shpalli Sarkozy në Toulon.

Megjithëse shumë larg të qenit frymëzuese e një

vizioni për të ardhmen, prapë është më mirë se

Godoja me “nuk mund të bëhet asgjë”.

Samsung

Galaxy S II,

vetëm në

IPKO!

3


4

Politikë

redaktor: Shpend Limoni

e-mail: shpend.limoni@gazetaexpress.com

tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Express

Prishtinë, 6 dhjetor -

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic

ka realizuar planin e tij për të festuar

Krishtlindjet Ortodokse në

Kosovë duke arritur në Manastirin

e Deçanit të premten, në orët

e mbrëmjes.

Por kreu i shtetit serb ka

përshkuar me vështirësi territorin

e Kosovës pasi qysh në pikëkalimin

e Merdarit ka pasur tentime

për të pamundësuar kalimin e tij.

Pjesëtarë të Lëvizjes Vetëvendosje

vetëm pak minuta pasi ka

hyrë në brendi të shtetit që nuk e

njeh, saktësisht në fshatin Lupç,

kanë bërë përpjekje që ta ndalin

“karvanin” e veturave që e kanë

përcjellë Presidentin Tadic.

Me këtë rast, 6 pjesëtarë të këtij

subjekti janë arrestuar për t’u liruar

më vonë.

“Policia e Kosovës në magjistralen

Prishtinë-Podujevë, saktësisht

në lokacionin te fshati Lupç, ka

ndaluar një automjet kombi në

të cilin kanë qenë 6 persona, të

cilët në bagazhin e tyre bartnin 30

goma të vjetra. Policia po ashtu në

afërsi të atij lokacioni ka ndaluar

edhe dy persona të tjerë, të cilët

kanë qenë në një automjete tjetër,

që do të thotë në total 8 persona

dhe të njëjtit i ka shoqërua për

verifikim, pas verifikimit që të

gjithë janë liruar. Disa kanë qenë

aktivistë të Vetëvendosjes, ndërsa

disa jo”, ka thënë një zëdhënësi i

Policisë.

E kur veturat kanë arritur në

Deçan, eskorta e Tadicit është

qëlluar edhe me gurë, derisa në

autobusët që kanë sjellë serbë

S`ka tërheqje të amerikanëve

Kongresisti amerikan, Eliot Engel ka

përsëritur qëndrimet se SHBA’ja do të

vazhdojë të qëndrojnë përkrah Kosovës.

Ai i ka siguruar kosovarët se amerikanët

nuk e kanë në plan të tërhiqen nga

Kosova. “Tërheqja e trupave amerikane

nga Kosova nuk do të ndodhë. Kjo është

nga Serbia është shkruar edhe

akronimi i Ushtrisë Çlirimtare të

Kosovës.

Protesta të ngjashme janë organizuar

edhe në qytetin e Pejës. E

nga kjo ka mbetur i bllokuar Ambasadori

rus në Beograd, Aleksander

Konuzin, i cili nuk ka mundur

të shkojë në Manastirin e Deçanit,

por ka vazhduar në Patrikanën e

ide e tmerrshme. Kam biseduar për

këtë çështje edhe me sekretarin Philip

Gordon. Ai ka thënë se kjo nuk është

e vërtetë”, ka thënë Engel. “Gjithnjë ka

thashetheme. Gjërat do të lëvizin, por

mua më është thënë se gjatë 2012-ës

nuk do të ketë tërheqje të trupave nga

Pejës.

Për sigurinë e Presidentit të

Serbisë janë kujdesur KFOR’i dhe

EULEX’i, por Policia e Kosovës

është kujdesur për protestat.

Për të mbajtur rendin, ajo ka

përdorur edhe “spray: kundër protestuesve

të cilët kanë kërkuar që

Tadic të largohet nga Kosova.

Ata Presidentin e Serbisë e kanë

E shtunë, 7 janar 2012

Kosova. Nëse ndërkohë, shohim trysni

në këtë drejtim, unë do të angazhohem

për vazhdimin e qëndrimit të trupave

amerikane në Kosovë, pasi që mendoj se

ato janë forcë stabilizuese dhe ndihmojnë

në aspekte të ndryshme”, ka shtuar ai

për RTV21.

TRAZIRAT E TA

Presidenti i Serbisë,

Boris Tadic nga

Manastiri i Deçanit

dërgoi mesazhe

paqeje për shqiptarët

dhe serbët. Por

vizita e tij hallakati

Kosovën. Qindra

qytetarë organizuan

protesta dhe hodhën

gurë mbi eskortën

e kreut shtetëror

serb. Kundër kësaj

vizite doli edhe

Vetëvendosja,

pjesëtarë të së cilës

u arrestuan nga

policia.

krahasuar me Slobodan Milosevicin.

“Ju lutem që të gjithë qytetarëve

që gjithmonë të protestojmë

kundër armikut tonë të përbetuar,

ai nuk e njeh Kosovën, e shteti

jonë me leju me hy këtu, është

e paarsyeshme”, është shprehur

njëri nga protestuesit.

Në bazë të mediave serbe, të


E shtunë, 7 janar 2012

MPB: Kufi jtë nuk bllokohen

Ministria e Punëve të Brendshme

ka thënë se policia do të ketë zero

tolerancë ndaj bllokimit ilegal të

rrugëve. Ky ka qenë paralajmërimi

i MPB’së për 14 janarin e paralajmëruar

nga VV’ja për bllokimin e

kufi jve me Serbinë.

DICIT

cilat kanë sjellë deklarata të

Presidentit Tadic nga Manastiri

i Deçanit, duket se kreu i shtetit

serb megjithatë është përmbajtur

nga deklaratat politike.

“Dua ta porosis popullin tonë

kudo që ndodhet, që të jetojë në

paqe dhe kjo është e tëra që na

duhet në këto kohë”, ka thënë

Tadic.

“Erdha të tregoj edhe në Patriarkanën

e Pjesë, edhe në

Deçan, edhe në Prizren, edhe

në Zoqishtë se mendojmë për

të gjithë në Kosovë dhe Metohi,

në rrethana shumë të vështira

dhe komplekse dhe për këtë

asnjë përpjekje e jona nuk

është e vështirë që të jemi këtu

me njerëzit tanë dhe popullin

tonë”, ka shtuar ai.

Kreu i shtetit serb ka vazhduar

të fl asë për paqen.

“Ua drejtoj porosinë e paqes

edhe njerëzve të feve të tjera,

duke dashur që të lidhemi, duke

mos hequr dorë nga identiteti

ynë nga vlerat, nga kisha dhe

besimi, duke besuar në paqe.

Kjo është porosia ime në prag

të Krishtlindjeve”, ka thënë ai.

Presidenti i Serbisë ka ardhur

në Kosovë duke kërkuar leje në

Zyrën e BE’së në Beograd, e cila

është përcjellë në Zyrën e BE’së

në Kosovë, e cila ia ka drejtuar

Qeverisë së Kosovës.

Zyrtarë të lartë të Qeverisë

së Kosovës kanë thënë se kanë

pranuar që ta lejojnë vizitën e

Tadicit për shkak të festës, por

kanë deklaruar se kanë garanci

ndërkombëtare që ai nuk do të

bëjë deklarata politike.

Por Zëvendëskryeministri

Hajredin Kuçi ka shfaqur dyshime

nëse Tadic do ti përmbahet

zotimit.

Sido që të jetë, një ditë para

se të vijë në Kosovë, Tadic është

kujdesur që ta thotë atë çfarë ka

dashur.

Në një intervistë për mediat

serbe, ai ka thënë se në javët në

vijim do të kërkojë nga shtetet

më të fuqishme të botës përkrahje

për një plan me të cilën

do të zgjidhej situata në Veri,

çështja e trashëgimisë kulturore

si dhe siç ka thënë ai mbrojtja e

pasurisë dhe garanci për sigurinë

e serbëve në enklava.

Tadic ka thënë se ky plan nuk

nënkupton njohjen e pavarësisë

së Kosovës, derisa ka përmendur

se zgjidhja mund të jetë

duke u bazuar në modele si dy

Gjermanitë, Tiroli Jugor dhe Ishujt

Aland.

Tadic ka thënë se pavarësisht

që zyrtarë ndërkombëtarë deklarojnë

se me shpalljen e pavarësisë

është zgjidhur çështja

e Kosovës, sipas tij, mund të

gjendet një zgjidhje pa humbës

përfundimtarë.

Policia e Kosovës nuk do të lejojë

që më 14 janar të bllokohen rrugët,

e aq më pak pikat kufi tare të Kosovës

me Serbinë, të paralajmëruara

nga Lëvizja VV.

Në një takim që ka pasur, Bajram

Rexhepi me drejtorin e Policisë,

Faton Ismajli

faton.ismajli@gazeatexpress.com

Prishtinë, 6 janar –

Pas vonesave të shumta, Komisioni

për Politikë të Jashtme e ka

përfunduar intervistimin e dhjetë

kandidatëve për ambasadorë të

Kosovës.

As të premten, Komisioni i

udhëhequr nga Albin Kurti nuk

ka mundur të japë vlerësimet

përfundimtare për kandidatët e

intervistuar.

Të kontaktuar nga Expressi,

shumica e anëtarëve nuk kanë

pranuar të japin informacione

rreth procesit, i cili pritet të

përmbyllet të mërkurën e ardhshme,

kur do të jepen vlerësimet

për secilin kandidatët dhe të

njëjtat do t`iu dorëzohen Presidentit

dhe Kryeministrit.

“Sot e kemi përfunduar intervistimit

e kandidatëve, por nuk

Shpend Maxhuni, janë darkorduar

se e drejta e disa qytetarëve

për të protestuar dhe shprehur

pakënaqësinë, nuk do të lejohet të

abuzohet në dëm të lëvizjes së lirë

të qytetarëve të tjerë dhe mallrave

në territorin e Republikës së

jam i autorizuar të fl asë për media”,

ka thënë Nënkryetari i Komisionit

për Politikë të Jashtme,

Hydajet Hyseni. Ndryshe, një

anëtarë tjetër i Komisionit ka treguar

për Express se anëtarët nuk

janë pajtuar të dalin të premten

me vlerësimet për kandidatët për

ambasadorë, pasi ka pasur mospajtime

mes anëtarëve.

“Pas më shumë se gjashtë orësh

ka përfunduar intervistimit i

dhjetë kandidatëve”, ka treguar

zyrtari, pa dashur t`i përmendet

emri..

Sipas tij, e mërkura e ardhshme

është caktuar dita kur do të

mblidhet Komisioni për Politikë

të Jashtme për të hartuar vlerësimet

e fundit për kandidatët.

“Krejt procesi është diskret, e

edhe vlerësimi i fundit do të jetë

i tillë. Pasi të përfundojë procesi

te Presidentja, mund të zbardhen

detajet”, ka thënë njëri nga

Kosovës. Takimi është mbajtur nga

Bajram Rexhepi, me menaxhmentin

e lartë të Policisë së Kosovës,

pas paralajmërimeve të Lëvizjes

Vetëvendosje se do t’i bllokojnë

pikat kufi tare në Merdar dhe në

Dhe të Bardhë.

POLITIKË

Tash edhe vlerësimet

Kandidatët për ambasadorë janë intervistuar të premten

për më shumë se gjashtë orë nga Komisioni për Politikë të

Jashtme. Por ky komision ende nuk ka bërë vlerësimet

përfundimtare. Kjo pritet të ndodhë javën e ardhshme, e

më pas fjalën e vet do ta thotë kreu i shtetit.

5

anëtarët e Komisionit. Ndryshe,

propozimet për ambasadorë

nga Qeveria patën nxitur debate

në skenën politike dhe të disa

anëtarëve të Komisionit si dhe

nga deputetete, të cilat kishin

reaguar disa herë për shkak se

në listë nuk ishte përfshirë asnjë

femër.

Veç kësaj, partitë opozitare

patën reaguar edhe sa i përket nenit

7.7 të Ligjit për MPJ dhe Shërbim

Diplomatik, i cili precizon

se të paktën pesëdhjetë për qind

e emërimeve të ambasadorëve

dhe shefave të misioneve duhet

të bëhet nga anëtarët në detyrë të

Shërbimit të Jashtëm.

Emrat që pritet të emërohen

ambasadorë të rinj të Kosovës

janë: Ahmet Shala, Akan Ismajli,

Sylejman Selimi, Ylber Hysa, Amir

Ahmeti, Esad Brajshori, Skënder

Xhakalia, Shpend Kallaba, Bukurije

Xhonbalaj, Mimoza Ahmetaj.

FOTO: PETRIT RRAHMANI


6

Përkulen para Shalës

Është përcjellë për në banesën e

fundit gjeneralmajor Shaban Shala,

i cili u nda nga jeta në moshën

53-vjeçare. Fillimisht, në nderim të

fi gurës së veprimtarit të çështjes

kombëtare janë bërë homazhe

dhe është mbajtur një akademi.

Statuti i ri

pas debateve

Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa

ka mbajtur takimin e parë për

të diskutuar për ndryshimin e

statutit të partisë. Ka takuar

qytetarët e Gjilanit dhe ka

dhënë premtime se vërejtjet

dhe sugjerimet do të merren

për bazë.

Prishtinë, 6 janar –

Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa ka premtuar

se në statutin e ri të partisë do të merren parasysh

vërejtjen dhe sugjerimet që do të dalin

nga debatet me qytetarë.

Këtë deklaratë, Mustafa e ka dhënë të

premten në Gjilan, ku ka diskutuar për ndryshimin

dhe hartimin e statutit të LDK’së.

“LDK’ja do të ketë gjatë këtyre ditëve një

debat të gjithanshëm dhe shterues me degët

dhe të gjithë anëtarësinë e saj anembanë Kosovës.

LDK’ja do të vazhdojë të punojë për

konsolidimin e brendshëm, për thellimin

e demokracisë së brendshme, gjenerimin

dhe realizimin e interesave të anëtarësisë së

LDK’së dhe të të gjithë qytetarëve të Republikës

së Kosovës, sepse LDK’ja është parti në

të cilën kanë punuar shumë gjenerata qe 22

vjet me radhë, dhe e cila do të punojë edhe

për gjeneratat e ardhshme”, ka deklaruar ai.

Lideri i partisë më të madhe opozitare ka

premtuar se në LDK do t`i hapë dyert për

ardhje të reja.

“LDK’ja do t’u krijojë hapësirën e nevojshme

edhe të rinjve, edhe grave, edhe përfaqësuesve

të bizneseve, sepse siç tha ai,

“LDK’ja, para së gjithash, synon të punojë për

interesat e qytetarëve të vendit, të cilët presin

zgjidhjen e problemeve të tyre pikërisht nga

LDK’ja”, ka premtuar ai.

Pas homazheve dhe akademisë,

trupi i pajetë i komandant Shaban

Shalës është bartur për në Varrezat

e Dëshmorëve nga ushtarët e Forcës

së Sigurisë të Kosovës (FSK). Për të

nderuar luftëtarin e lirisë, Shaban

Shalën, krahas qindra qytetarëve,

të afërmve dhe familjarëve të tij,

kishin ardhur edhe udhëheqës të

institucioneve, politikanë e deputetë

të shumtë. Gjatë akademisë

komemorative, u vlerësua kontributi

i komandant Shaban Shalës dhënë

për lirinë e Kosovës dhe ndërti-

Portali gjerman, GT, ka

realizuar një intervistë

me Kadri Veselin. Ish-

Shefi i SHIK’ut paraqitet

si njeri që po përgatitet

t’i hyjë politikës. Ai

fl et për luftën, paqen

dhe ekonominë. Nuk

i pëlqen depërtimi i

biznesmenëve turq,

derisa u bënë thirrje

gjermaneve të vijnë në

Kosovë.

Norbert Giesder

GT

Prishtinë, 6 janar –

Ky burrë (Kadri Veseli) ka potencialin e

një ylli: Kush adhuron Robert De Niron,

mund ta marrë për vëllanë e artistit të

famshëm. GT’ja ka zhvilluar një intervistë

me ish’Shefi n e Shërbimit të fshehtë,

SHIK, të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,

i cili aktualisht po përgatitet t’i hyjë

politikës në Prishtinë. Me të diskutuam

për Luftën dhe paqen, krimin dhe misionin

për një Kosovë të re e paqësore, për

një Kosovë europiane.

Mendova se nuk ishte rastësi që

para restorantit prominent “Puro”, i cili

ndodhet në periferi të qendrës së vjetër

të kryeqytetit, qëndronte një makinë derisa

afër saj vështroja dy djem të “sotëm”

të veshur me stil dhe sipas modës. Në sy

më ranë veçmas xhaketat e tyre, të cilat

ndonëse nuk ishin si të Xhejms Bondit,

pa dyshim ishin nga e njëjta firmë që

mban dhe ai.

Është një ditë e ftohtë e 12 dhjetorit

2011.

Ish-Shefi i shërbimit të fshehtë të

UÇK’së, tani e shpërbërë, më ka ftuar

për një drekë në të cilën duam të bisedojmë

për të kaluarën, të tashmen dhe të

ardhmen e Kosovës. Kadri Veseli konsiderohet

njëri nga politikanët e mëdhenj të

së ardhmes në vendin e vogël ballkanik,

por me një domethënie të rëndësishme

për Europën.

Por, aspak të rastësishme dhe aspak

joserioze janë arsyet për të cilat unë dua

të takoj burrin me të cilin dua të zhvilloj

intervistën në restorantin e përmendur:

Kadri Veseli është një luftëtar karizmatik.

Gjatë luftës, ai luftoi në male derisa në

cilësinë e Shefi t të Shërbimit Informativ,

SHIK, bashkëpunonte krah për krah me

luftëtarët çlirimtarë që mbështeteshin

nga amerikanët. Sot Veseli vazhdon të

luftojë më tej, por tani jo më me armë,

por me kollare, i transformuar në një politikan

modern. Ai tani është i angazhuar

dhe do që vendi i tij të jetë shtet i së

drejtës, ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Si gazetar dhe kronist, kam përpara

njeriun i cili më shikon me sy të sinqertë.

min e shtetit, duke e cilësuar atë

si udhërrëfyes për të sotmen dhe

brezat që vijnë. Me nderime të larta

u vlerësua vepra e mikut, shokut

dhe bashkëluftëtarit, gjeneralmajor

Shaban Shalës. Vepra dhe sakrifi ca e

tij për lirinë e Kosovës dhe ndërtimin

Si gazetar që jam, duhet të jem i rreptë:

“A keni vrarë ndonjëherë në jetën tuaj

ndonjë njeri?” e pyes.

Është pyetja ime a parë që ia shtroj Kadri

Veselit, akoma pa u përshëndetur dhe

pa shtrënguar duart me të.

Ai më shikon me një vështrim të qartë

dhe përgjigjet: “E kam pasur një armë,

dhe e kam përdorur atë. Sigurisht nuk

do të isha ushtar i mirë, sikur të mos dija

të qëlloja. Pra, kam qëlluar. Por me sytë e

mi nuk kam parë të kem vrarë ndonjë ushtar

armik. Pra, nuk mund t’i përgjigjem

me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta

mohoj, sepse jam i sigurt që kam qenë

një ushtar i mirë i Ushtrisë Çlirimtare të

Kosovës”.

Dhe pastaj më shtrëngon dorën. Është

një shtrëngim i fortë duarsh dhe jo një

shtrëngim sa për sy e faqe.

Sapo ulemi në tavolinë, Kadri Vese-

E shtunë, 7 janar 2012

e shtetit është udhërrëfyes për të

sotmit dhe brezat që vijnë. Kështu

u tha në akademinë komemorative

që u mbajt të premten për gjeneralmajor

Shaban Shalën, ku ishin

të pranishëm udhëheqës të shtetit,

miq, shokë e bashkëluftëtarë të tij

POLITIKAN

li më shikon drejt në sy dhe më thotë:

Kam dëgjuar shumë për ju si gazetar i

njohur që jeni dhe është nder për mua

dhe pjesëtarët e UÇK’së, që ju interesoheni

për bëmat tona, për nderin e rikthyer

dhe për zhvillimet në Kosovën sovrane.”

Po t’i dëgjoja në telefon këtë fjali, do ta

kisha mbyllur menjëherë kufjen, por jemi

në restorant dhe të ulur ballë për ballë në

një tavolinë.

“Too much fl attery, Mr. Veseli”, i përgjigjem

unë ndërsa fi llojmë të fl asim për

zhvillimet gjatë luftës së viti 1999 dhe

atyre deri në themelimin e shtetit të Kosovës

me 2008

Ishte luftë dhe ka pasur krime të

tmerrshme.

Çfarë ndikimi kanë trazirat në kufi me

Serbinë në vendimet e Parlamentit të Kosovës?

Çfarë implikimesh mund të sjellin

me vete deklaratat e partive politike? Si ka


E shtunë, 7 janar 2012

ndihmuar dikur Shqipëria fqinje

dhe si po ndihmon tani? Si e defi -

nojnë kosovarët zhvillimin e tyre

kombëtar, etnik dhe sovran? Dhe

a ka perspektivë për drejtuesit e

shtetit sot, të cilët Serbia i akuzon

për krime në kohën e luftës sa ishin

pjesëtarë të UÇK’së?

Ka qenë luftë dhe ajo nuk ka

përfunduar thjesht me hyrjen e

NATO’s dhe formimin e KFOR’it,

thotë Veseli.

“Në të vërtetë ka pasur krime

të tmerrshme - nga të dyja anët”,

i them unë.

Veseli më shikon në sy dhe

shton: Fëmijë që kanë parë se si

prindërit e tyre janë vrarë nga nacionalistët

serbë, të cilët deshën ta

pastronin Kosovën nga shqiptarët

etnikë, janë rritur dhe gjatë luftës i

Të shtëna me armë në Veri

Mitrovicë, 6 janar- Në Veri të

Mitrovicës, mbrëmë janë dëgjuar

të shtëna armësh që kanë

shqetësuar banorët shqiptarë

që jetojnë atje. Mësohet se

të shtënat kanë të bëjnë me

Krishtlindjet ortodokse, ndërsa

I VESELI

kishin kapur armët në dorë. Tani,

pas çlirimit, ata kanë mendjen e

tyre dhe kanë fi lluar ndërtimin e

strukturave shtetërore. Ka qenë

një luftë, luftë e ndyrë në shumë

fronte, thotë ish’Shefi i SHIK’ut.

“Çfarë do kishit bërë ju?” “Do të

kishit lejuar që të vriten dhe masakrohen

prindërit dhe fëmijët

tuaj?”, më pyet ai me një shikim

të zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk

do të thotë se duhet tërë një komb

të fajësohet për këtë”, thotë Veseli.

“Ka qenë luftë, e megjithatë ne që

kemi luftuar për jetën tonë dhe

të familjeve tona, kemi pasur një

mision që duhet ta ndjekim seriozisht”.

I zë ngoje Telekomin e Kosovës

për të cilin shumë shpejt do të

forcat e sigurisë kanë shtuar

prezencën e tyre mbi urën

kryesore të lumit Ibër, raporton

RTK-ja. Po ashtu, të shtëna janë

dëgjuar edhe në komunat e

tjera në Veri, të banuara me

serbë.

FOTO: JETMIR IDRIZI

hapet një tender ndërkombëtar

i shitjes. Është e vërtetë, më

thotë Veseli. Në Kosovë për shumë

gjëra ende vendos misioni

EULEX, UNMIK’u dhe një mik

i gjithëfuqishëm amerikan: Ky

i fundit preferon që edhe Telekomi

të blihet nga turqit. “Do të

ishte mirë që për këtë të interesohej

edhe Telekomi gjerman. Ne

jemi të interesuar që të tërheqim

investues gjermanë në Kosovë”,

thotë ai.

E pyes edhe për pasuritë minerare

dhe minierën e kromit që

shtrihen midis Malishevës dhe

Llapçevës, e cila është aktivizuar

aktualisht nga një konsrocium

nën udhëheqjen gjermane. Kjo

është miniera më e madhe e këtij

elementi në gjithë Europën.

Është e vërtetë, thotë Veseli. Ai

përshëndet para së gjithësh traditën

e sipërmarrjes gjermane,

e cila ka synime të rrisë investimin

në Kosovë. Pastaj me një zë

të mendueshëm më thotë: “Ka

edhe shumë mundësi të tjera

të panumërta për investime në

sektorin e minierave dhe pasurive

minerale. Ne jemi të pasur me

qymyr. Më shumë se 70 për qind

e sipërfaqes në Fushën e Kosovës

është qymyr. Sidomos pas katastrofës

që ndodhi në centralin

atomik të Fokushimës në Japoni,

është shtuar shumë interesi për

shfrytëzimin e qymyrit. Por edhe

këtu, për fat të keq, në listat për

licenca janë renditur sipërmarrje

nga shtete të tjera, e jo nga Gjermania.

Duket se fi rmat gjermane

janë të dezinformuara qëllimisht

nga konkurrentët për kushtet

e investimeve në Kosovë. Edhe

për termocentralin e ri interesimi

kryesor është nga turqit, të

ndjekur pastaj nga një fi rmë indoneziane”.

Veseli më shikon në sy dhe

më thotë me një gjermanishte të

qartë: “Para së gjithash ushtarakët

evropianë na shpëtuan nga gjenocidi

serb. Por ekonomia e vendit,

në kundërshtim me interesat

tona, po u shitet vendeve jashtë

kontinentit europian. Kështu

kemi përshtypjen se po shitemi

dhe ne. Qëndrimi ynë është se

Kosova është një vend i destinuar

për investime europiane dhe

jo që pasuritë tona të shkojnë në

Azi. Ani pse ne jemi 90 për qind

myslimanë, ne nuk kemi ambicie

islamike apo radikale - jemi

myslimanë pragmatikë”.

Ndërsa fl et, Vesli rrudh krahët:

“E çka të bëjmë?” thotë. Nuk është

se aktron. Por sidoqoftë, në sytë

e tij duket një shkëndijë shprese:

“Gjasat tona janë të mësojmë

biznesin. Ndoshta është shansi

i vetëm. Duhet ta mësojmë biznesin,

ta mësojmë shpejt. Kjo

vlen për politikë, ekonomi por

edhe për format e tjera të strukturave

në shoqëri. Sot në jetën e

biznesit në Kosovë fl itet turqisht,

e ne duam të fl asim gjermanisht.

Duam që në Kosovë të kemi Institutin

Gëte. Fondacionin Fridrich

Ebert tashmë e kemi këtu, por ne

duam edhe institutet e tjera kulturore

dhe arsimore gjermane t’i

kemi në Kosovë. Donacionet dhe

investimet e deritashme gjermane

janë shumë bujare dhe të dimensionuara

me vend, por ato

nuk mjaftojnë. Ne duam investime

që në vendin tonë të krijojmë

vende të reja të punës dhe të kemi

punëdhënës që kanë shprehi, disiplinë

dhe kulturë europerëndimore,

ose më e mirë gjermane”.

Veseli më fl et edhe për imazhin

e keq që qëllimisht po shpërndahet

në Europë dhe Gjermani

kundër kosovarëve.

“A nuk ju duket e turpshme

mënyra se si në Gjermani po

bëhet një propagandë kundër

kosovarëve, ku po përhapet frika

ndaj liberalizimit të vizave për

më pak se dy milionë njerëz, në

vend se opinioni të informohej

për mundësitë e investimeve gjermane

në Kosovë? A nuk është e

ulët propaganda se si Kosova gjoja

është shndërruar në eksportuese

të kriminalitetit? Është një fyerje e

madhe për këtë komb të përvuajtur,

por më shumë është gabim të

thuhet kjo, sepse kriminaliteti me

viza e pa viza gjen rrugën e vet.

Kriminelët kanë qenë në Gjermani

shumë kohë para se Kosova të

bëhej e pavarur. Liberalizimi i

vizave ndërkaq do të sjellë këmbim

kulturash, mendimin e lirë

dhe zhvillimin e miqësisë. Por kjo

heshtet nga propaganda, sepse

edhe në Gjermani ka forca që

duan të pengojnë prosperitetin e

ekonomisë gjermane në Ballkan”.

Veseli fl et edhe për “krenarinë

e një identiteti demokratik kosovar”

dhe me kënaqësi e përsërit

mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata

e jonë ka një mision. Ne duhet

t’ia dalim që njerëzit në Europë

të njohin identitetin kosovar në

kuptimin më pozitiv të fjalës,

sepse ky është identiteti ynë europian.

Ne jemi në shtëpinë tonë

në Europë”.

Ish-shefi n e shërbimit të fshehtë,

Kadri Veselin e pyes edhe për

një gjë tjetër: a ekziston më rreziku

që një dhunë e re të inspirohej

nga kosovarët në Ballkan?

“Ky rrezik nuk ekziston më. Ne

vetë kemi vuajtur një kohë të gjatë

nga dhuna dhe duam të çlirohemi

nga kjo traumë dhe jemi në rrugë

të mirë ta bëjmë këtë”.

“Ne kemi humbur një gjeneratë

në luftë “më thotë Veseli derisa

dalim nga restoranti dhe më jep

dorën për t’u përshëndetur. “Këto

kohëra tani i takojnë së shkuarës

– Na ndihmoni ju lutem përmes

informimit të drejtë që ato kohëra

të mos kthehen më kurrë!”, më

thotë në ndarje.

POLITIKË

Na duhen gjermanët

GT: A keni miq në këtë rrugëtim

tuajin? Sa po ndihmon Shqipëria?

dëshiroj të di unë.

Veseli: Po, kemi miq. Të vërtetë

dhe të shpifur (të rremë). Unë jam

shqiptar dhe jam krenar për këtë.

Por shtetësia ime tani është kosovare.

Edhe për këtë jam krenar. Tani,

ajo çfarë duhet bërë dhe mbetet për

t’u bërë përpara, duhet ta bëjmë si

kosovarë.

GT: Çfarë është kjo që duhet të

bëni?

Veseli: Ne nuk guxojmë ta mashtrojmë

veten. Serbia ka humbur luftën

kundër NATO’s, por vazhdon të sillet

sikur është fi tuese. Serbia nuk do të

pendohet kurrë për krimet e veta të

kryera. Bashkësia ndërkombëtare

duhet t’ia tregojë dhëmbët asaj,

ndryshe zjarri nuk do të shuhet

asnjëherë nga Serbia”.

GT: Me cilat prioritete?

Veseli: Prioritet është pavarësimi

në të gjitha fushat jetësore: duam

të zhvillojmë ekonominë dhe të

përmirësojmë mirëqenien e qytetarëve

tanë. Shtetet europiane që

duan të na ndihmojnë në këtë rrugë

janë të mirëseardhura dhe ne do të

respektojmë “Rules of Law” që na i

kanë defi nuar.

A ka kontakte me ekonominë

gjermane?

GT: Po, por ato nuk mjaftojnë. Porsheja,

Mercedesi dhe fi rmat e tjera të

mëdha ende nuk janë në Kosovë,

ndonëse ne kemi më shumë mundësi

t’u ofrojmë atyre, se sa vendet e

tjera. Këtë mundësi e kanë kuptuar

turqit. Aktualisht turqit po blejnë

gjithçka që shitet në Kosovë. Kjo

para së gjithash është një përparësi

e madhe për ekonominë turke, por

jo edhe për ambiciet tona për një të

ardhme europiane të përbashkët.

Në këtë drejtim kjo më shumë na

dëmton.

GT: Në cilat lëmi po përfi ton Turqia?

Veseli: Aeroporti, Energjetika dhe

Telekomi duket se pakthyeshëm

do të blihen nga turqit. Personalisht

konsideroj se është shumë

e pakëndshme që ne si një vend

europian t’i nënshtrohemi dhe të

biem nën ndikimin kaq të madh

turk. Para njëqind vitesh, ne mezi

kishim dalë nga tirania 500’vjeçare

osmane. Zhvillimet aktuale në këtë

drejtim sjellin me vete rrezikun e një

vetëvrasjeje për ne. Një vazhdimësi

e tillë do të bllokonte të drejtën e

kosovarëve të vendosin për resurset

e tyre kombëtare.

7

(Marrë nga RTK. Përktheu nga

gjermanishtja, Fadil Gashi).


8 NACIONALE

Nacionale

Redaktor: Jeton Musliu • e-mail: jeton.musliu@gazetaexpress.com

tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Policia

Arrestohen

për vjedhje

Drenas, 6 janar - Janë arrestuar

dy të dyshuar meshkuj

pasi të njëjtit kishin vjedhur

nga viktima mashkull 600

euro para të gatshme si dhe të

njëjtin e kishin sulmuar fizikisht

duke i shkaktuar lëndime

trupore. Me urdhër të prokurorit,

të dyshuarit dërgohen në

mbajtje.

I gjejnë armë

në shtëpi

Prishtinë, 6 janar - Në shtëpinë

e të dyshuarit mashkull,

njësitë policore gjatë kontrollit

kanë gjetur dhe konfiskuar një

armë të tipit Bereta, me një

karikator dhe 25 fishekë 7.65

mm. Pas inicimit të rastit, në

konsultim me prokurorin, i dyshuari

është liruar në procedurë

të rregullt.

E rrahin keq

Lipjan, 6 janar - Raportohet

se tre të dyshuar meshkuj

shqiptarë pas një mosmarrëveshje

kanë sulmuar fizikisht

viktimën mashkull duke i shkaktuar

lëndime trupore. Viktima

ka pranuar tretman mjekësor,

ndërsa njëri nga të dyshuarit

është arrestuar dhe i njëjti

me urdhër te prokurorit është

dërguar në mbajtje. Rasti nën

hetime.

I digjet shtëpia

Prishtinë, 6 janar - Viktima

mashkull ka raportuar se

për shkaqe të panjohura në

shtëpinë e tij ka shpërthyer një

zjarr, me ç`rast është djegur

kati i tretë dhe pullazi. Njësit i

zjarrfikësve ka lokalizuar zjarrin

.Vlera e dëmit të shkaktuar

nuk dihet. Nuk raportohet për

të lënduar.

Arrestohet,

dërgohet në burg

Shtërpcë, 6 janar - Duke

vepruar në bazë të urdhëresës

së lëshuar nga Gjykata, është

arrestuar i dyshuari mashkull,

shqiptar, i cili më pas është

dërguar në vuajtje të dënimit

në burgun e Lipjanit.

FOTO: JETMIR IDRIZI

Lirita Halili

lirita.halili@gazetaexpress.com

Prishtinë, 6 janar —

As drejtori i QKU’së, ai i

Klinikës së Kirurgjisë, e

as mjekja që e ka operuar

Feradije Rexhepin nuk

kanë mundur të sqarojnë

nëse fasha e harruar në barkun e

pacientes ka ndodhur në QKU.

Ata të premten, në një konferencë

për media, kanë thënë se

duhet pritur rezultatet e Komitetit

Etik Profesional, organ i cili verifi

kon gabimet e mjekëve. E deri

atëherë, rasti i fashës së mbetur

në barkun e pacientes, do të mbetet

nën hije.

Por edhe nëse kjo fashë është

harruar, për mjekët e spitalit të

Prishtinës kjo gjë është normale.

Mehmet Maxhuni, drejtor i Klinikës

së Kirurgjisë, thotë se diçka

e tillë mund të ndodhë gjithkund.

“Madje, gaza është një punë

shumë e vogël. Ka pasur raste

kur në barkun e pacientit kanë

mbetur gërshërë dhe gjëra të tjera”,

thotë Maxhuni.

E, ajo që rastin e fashës e mori

më afër zemrës, ishte mjekja, e

cila operoi Feradije Rexhepin.

Preveza Abrashi, për ta prezantuar

veten të pastër, u kujdes dhe

me vete mori një grumbull dokumentesh

dhe disa fasha, dëshmi

me të cilat ajo pretendon se i ka

duart e pastra. “Fashat të cilat

janë gjetur në barkun e pacientes

që janë bërë publike në media,

janë fasha të kaltra, e ne në kohën

kur e kemi kryer atë operacion,

nuk kemi pasur aso lloj fashash”,

tregon Abrashi, derisa thotë se

këtë detaj e ka zbuluar tek pasi

është publikuar lajmi në media.

Përveç këtij fakti, mjekja Abrashi

me vete kishte edhe fl etëlëshimin

dhe disa fl etë ku paraqitej

raporti me numrin e fashave dhe

gjërave të tjera që janë përdorur

përgjatë operacionit.

“Manipulimi si ky, ka prapavijë

përfi tuese dhe denigruese për institucionet

tona”.

Sipas Abrashit, përgjegjësitë e

E shtunë, 7 janar 2012

Buja merr pjesë në Forumin Botëror të Arsimit

Prishtinë, 6 janar- Ministri i

Arsimit, i Shkencës dhe i Teknologjisë,

Ramë Buja të shtunën

udhëton për në Britani të

Madhe, ku do të marrë pjesë në

Forumin Botëror të Arsimit (The

Education World Forum), i cili

mbahet në Londër nga data 9

deri më 11 janar 2012. Ministri

Buja udhëton me ftesë të

sekretarit të Shtetit për Arsim

në Britaninë e Madhe, Michael

Gove dhe ministrit për Universitete

dhe Shkencë, David

Willetts. Në këtë forum vjetor,

në të cilin do të marrin pjesë

ministrat e arsimit nga të gjitha

vendet e botës, temë bosht

do të jetë mësimi i praktikave

për një botë të ndryshme dhe

teknologjia.

SHFAJESIME

Udhëheqja e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës të premten doli në mbështetje të

Preveza Abrashit, mjekes që dyshohet se ia harroi në bark një fashë të madhe pacientes

Feradije Rexhepi. Mjekët thanë se gjëra të tilla ndodhin në krejt botën.

saj kanë përfunduar në momentin

kur Feradija ka dalë jashtë

shtetit për t’u operuar.

“Tash përgjegjësinë le ta mbajë

ajo vetë. Çka ka ndodhur më

tutje, është problem i saj”.

Preveza Abrashi nuk e la pa e

përmendur edhe faktin se pacientja

e cila po e akuzon atë, edhe

kohë më parë i është nënshtruar

një operacioni nga disa mjekë

gjermanë.

“Fasha ka mundur të mbesë

edhe nga ai operacion, pasi unë

jam e sigurt që atë fashë nuk e

kam harruar unë”, sqaron ajo.

E, drejtori i QKUK’së, Njazi Gashi

duke mos dashur të komentojë

asgjë rreth fashës, preferoi më


E shtunë, 7 janar 2012

LDK kundër memorandumit FSK-PK

Prishtinë, 6 janar - Lidhja Demokratike

e Kosovës shpreh mospajtimin

e saj të plotë për nxjerrjen e memorandumeve

të tilla, të panevojshme

dhe përbrenda dikastereve të së

njëjtës qeveri, të cilat vetëm sa

krijojnë konfuzion dhe tendenca të

rrezikshme për vetë sigurinë dhe

funksionimin e shtetit ligjor, thuhet

në komunikatën e LDK-së për

mediat të lëshuar të premten. “LDKja

mbetet e konceptit që kontrolli

civil i forcave të armatosura është

parim themelor i demokracisë dhe

NAIVE

shumë të merret me atë se

sa gazetarët kanë shkelur

normat profesionale, duke

plasuar informacionin pa u

konsultuar me institucionin

e tij.

“Mediat e kanë plasuar

lajmin të paverifi kuar nga

ana jonë. I keni shkaktuar

dëme të mëdha kuadrit

tonë profesional”,

“Mund të them lirisht se

keni bërë shkelje të normave

profesionale, por edhe

fyerje të dinjitetit të mjekut.

Në këtë rast, ju mediat jeni

në anën e arushës, e jo në

anën tonë”, akuzon Gashi.

Pavarësisht të gjitha

akuzave të familjes Rexhepi,

drejtori Gashi thotë se

edhe nëse fasha e mbetur

në barkun e pacientes është

harruar nga stafi i spitalit të

tij, nuk do të ndodhë asgjë.

“Kjo është paraparë

edhe me kodin profesional.

Mund të ndodhë që të

harrohet fasha, edhe pse

unë po ju them me bindje

të plotë se fasha nuk është

harruar në klinikën tonë”,

vlerëson ai.

“Sepse ne nga frika se

mos po gabojmë, nuk e

bëjmë këtë punë”, thotë i

bindur drejtori i QKUK’së.

I gjithë problemi dhe halli

që Gashi bashkë me kolegët

e tjerë kishte, ishte fakti i

dëmet që lajmi i publikuar

i ka bërë mjekes Preveza

Abrashi.

“Por gjithçka do të merret

vesh në fund të muajit, kur

do t’i marrim rezultatet e

fashës”, sqaron Gashi.

Në përkrahje të koleges,

doli edhe drejtori i Klinikës

së Urologjisë, Isa Haxhiu.

Madje për të treguar se

sa efi kas është spitali në të

cilin Feradije Rexhepi kishte

nxjerrë fashën nga barku, ai

me vete solli një rast të një

pacienti, i cili është operuar

në të njëjtin spital.

Sipas Haxhiut, pacienti

në fjalë kishte probleme

me veshkë, por jo edhe aq të

mëdha saqë t’i hiqet e tëra,

ashtu siç në fakt është bërë.

“Kjo tregon se sa të aftë

janë spitalet e tjera. Ajo çka

është bërë me këtë pacient

nuk krahasohet me fashën

e mbetur. I është hequr veshka

komplet për shkak të

një problemi të vogël”, tregon

Haxhiu, i cili me vete

mbante dokumentet me historinë

e këtij pacienti, për

të cilin thotë se e ka pësuar

nga joprofesionistët.

Krejt këto arsyetime të

drejtorëve e mjekëve u bënë

pas një teksti të botuar dy

ditë më parë në gazetën

Express, në të cilin familja

Rexhepi nga Prishtina akuzon

drejtpërdrejt mjeken

Preveza Abrashi se ajo i ka

rrezikuar jetën familjares së

tyre, duke harruar një fashë

në barkun e saj.

Ata pretendojnë se kjo ka

bërë që gjendja shëndetësore

e familjares së tyre, të jetë

edhe më tej shumë e rëndë.

Feradija është dashur të

operohet për të tretën herë

me radhë, por kësaj radhe,

në Shkup të Maqedonisë.

Nazmi Rexhepi, bashkëshorti

i Feradijes ka rrëfyer

për Express se si gruas së tij,

i kishte mbetur një fashë e

madhe brenda në bark.

Nazmiu pretendon se

brenda trupit të gruas së tij,

mjekët që e kanë operuar e

kishin harruar një fashë të

madhe. Ai beson se kjo ka

ndodhur gjatë operimit të

dytë në QKUK.

Por akuzat e këtij burri

njëjtë sikurse në konferencën

e së premtes, edhe

ditë më parë i ka mohuar

mjekja Preveza Abrashi,

duke thënë se në vend që

familja të bëjë akuza, ata

duhet të jenë falënderues

që është pikërisht ajo që

ia ka shpëtuar jetën pacientes.

Sidoqoftë, nëse i ka

harruar Abrashi fashën në

bark ose jo, do të kuptohet

vetëm atëherë kur të jepen

vlerësimet e Komitetit Etik

Profesional, të cilat sipas

mjekëve të QKUK’së, do

të bëhen publike pas një

muaji.

çfarëdo tendence për ndryshim të

këtij nocioni bie ndesh me vlerat

dhe parimet demokratike”, thuhet

në komunikatë. Sipas LDK-së, rendi

kushtetues dhe ligjet në fuqi në

Republikën e Kosovës rregullojnë

në mënyrë eksplicite funksionimin

Të gatshëm për misione

jashtë vendit

Prishtinë, 6 janar - Forca e Sigurisë e Kosovës

është vendosur dy herë në Shqipëri me kërkesë

të qeverisë shqiptare, për t’i ndihmuar ata gjatë

përmbytjeve në Shqipërinë e Veriut. Me këto

dy operacione, që përfshinë 109 ushtarë, kemi

dhënë një kontribut të madh dhe kemi treguar

se forca e sigurisë e Kosovës nuk është thjesht

konsumatore, por mundet gjithashtu të kontribuojë

në rajon dhe në pjesë të tjera të botës, ka

thënë gjenerallejtënant Kadri Kastrati, komandant

i FSK-së. Misioni i FSK-së është të zhvillojë

operacione të reagimit ndaj krizave në Kosovë

dhe jashtë vendit, operacione të mbrojtjes civile

në Kosovë dhe të ndihmojë autoritetet civile për

t’iu përgjigjur fatkeqësive natyrore dhe emergjencave

të tjera. “Dëshira jonë është të marrim pjesë

në operacionet jashtë vendit”, thotë Kastrati për

SETimes. Më 2012, Kosova do të ketë një rishqyrtim

të pranisë ndërkombëtare në vend, gjë që

mund të çojë në fundin e pavarësisë së mbikëqyrur.

Ndryshimet politike në Kosovë mund të prekin

gjithashtu mandatin e FSK-së. “Më 22 nëntor,

komandanti i KFOR-it, Erhard Drews, dërgoi

konfirmim në Këshillin e Atlantikut të Veriut në

Bruksel, se Forca e Sigurisë e Kosovës ka arritur

aftësinë e plotë operacionale. Çfarë do të thotë

kjo? Nga 132 kritere të vendosura nga NATO-ja,

i kemi përmbushur të gjitha, me përjashtim të

pesë sosh, mbi të cilat duhet të punojmë, por që

nuk lidhen me çështjen e aftësisë operacionale.

Kjo do të thotë se sot Forca e Sigurisë e Kosovës

është operacionale për të përmbushur të gjitha

detyrat sipas mandatit të saj”.

VRITET ME THIKË

NJË 23 VJEÇAR

Mitrovicë, 6 janar - Një person, 23 vjeçar nga

Mitrovica është mbytur me thikë, ka njoftuar në

Policia e Kosovës, rajoni Mitrovicë.

Incidenti është raportuar të ketë ndodhur në

orët e pasdites së sotme, rreth orës 15:40 min,

në kafeterinë “Ferra” në rrugën “Sami Raqa” në

Mitrovicë, ndërsa viktima 23 vjeçar ishte goditur me

thikë prapa shpine, me ç’rast ka pranuar lëndime të

rënda trupore.

“I lënduari, fillimisht është dërguar në Qendrën e

Mjekësisë Familjare, në Mitrovicë, për tu transferuar

urgjentisht në QKUK Prishtinë. Sipas raporteve

zyrtare të mjekëve kujdestar në QKUK Prishtinë,

mësohet se viktima kishte arritur pa shenja jete”,

thuhet në komunikatën e Policisë së Kosovës. Sipas

policisë, motivet e këtij akti kriminal ende nuk janë

bërë të njohura deri në këto momente, mirëpo

besohet se incidenti në mes të disa personave ka

filluar pas një mosmarrëveshje verbale e cila është

shndërruar në rrahje ndërsa njëri nga të dyshuarit

e përfshirë në rrahje, ka vënë në përdorim thikën

duke shkaktuar lëndimet vdekjeprurëse viktimës së

tij. “I dyshuari 25 vjeçar, si kryes i mundshëm i këtij

akti kriminal, i cili ishte arratisur nga vendi i ngjarjes,

ende nuk është arrestuar ndërsa identiteti i tij është

i njohur për Policinë e Kosovës”. Policia e Kosovës,

ka aktivizuar planin operativ “unaza e çeliktë” në

kërkim të dyshuarit.

Hetuesit policor të drejtorisë rajonale të hetimeve

në Mitrovicë së bashku me teknikët e kriminalistikës,

nën udhëheqje të prokurorit publik, kanë

bërë kontrolluar vendin e ngjarjes dhe inicimin e

procedurave të rastit të vrasjes së rëndë.

e shtetit, ndarjen e pushteteve dhe

obligimet e ministrive dhe agjencive

ekzekutive, si dhe bashkëpunimin

e tyre reciprok, ndaj ndërhyrjet

ad hoc dhe me memorandume të

tilla janë krejtësisht antikushtetuese

dhe të panevojshme.

Prishtinë, 6 janar -

Shqipëria e ka esktraduar për

në SHBA të shumëkërkuarin

Hektor Kelmendi, nga Peja

dhe i pajisur me pasaportë

serbe. Atë po e kërkonte

Interpol Washingtoni, pasi

mbi të rëndojnë një sërë akuzash

për kryerjen e krimeve

të rënda, si organizim të emigracionit

ilegal, plagosje me

Ferizaj, 6 janar -

Kryetari i Komunës së

Ferizajt, Bajrush Xhemajli

ka pritur në një takim

lamtumirës komandantin

e KFOR-it grek, kolonelin

Ioannis Tsonos, me ç’rast

është vlerësuar lart roli

i kësaj force, e cila në

komunën e Ferizajt krahas

sigurisë po kontribuon

edhe aspektin humanitar.

I pari i Ferizajt, Bajrush

Xhemajli ka thënë me këtë

rast se kontributi i kësaj

force, por edhe i kolonelit

Tsonos, ka qenë i nivelit

të lartë ngase prezenca e

tyre këtu ka rritur nivelin e

sigurisë. Ai i ka ndarë edhe

një mirënjohje kësaj force

për kontributin dhënë në

Kosovë. “Unë e falënderova

për krejt punën të cilën

e kanë bërë për sigurinë

e qytetarëve. Kjo forcë

kontribut të mirë ka dhënë

edhe në aspektin humanitar,

duke ndihmuar shumë

familje skamnore, duke

kontribuar në shërimin e

shumë fëmijëve në Greqi.

Kjo pa dyshim është meritë

e kësaj force dhe komandantit

të saj”, tha Xhemajli.

Nga ana tjetër, komandant

i deritanishëm i

NACIONALE 9

“Qëndrimi i LDK-së mbetet ai i ndarjes

së pushteteve, ku Forca e Sigurisë

e Kosovës duhet sa më shpejt të

bëhet Ushtri e Kosovës, me rol dhe

mandat ushtarak dhe kontribuues

në Partneritetin për Paqe dhe pjesë

përbërëse e Aleancës Veriatlantike”.

Ekstradohet në SHBA,

Hektor Kelmendi

pasojë vdekjen, gjymtim dhe

vrasje, si dhe organizim të

trafikut të qenieve njerëzore.

Një gjykatë në New York ka

lëshuar një udhër arresti për

53-vjeçarin, për këto vepra

penale mbështetur në Kodin

Penal Amerikan: nxitjen e

të huajve për të hyrë në territorin

amerikan me pasojë

vdekje, një herë; nxitjen ndaj

një të huaji për të hyrë në

territorin amerikan duke

shkaktuar dëmtime të rënda

trupore dhe vënien në rrezik

të jetës, 3 herë; kontrabandë

të huajsh, 13 herë; nxitjen

e të huajve për të hyrë në

territorin amerikan 10 herë;

konspiracion për të sjellë të

huaj në territorin amerikan,

një herë. Hektor Kelmendi u

arrestua në 4 tetor 2011, në

pikën e kalimit kufitar Morinë,

me qëllim ekstradimi drejt

SHBA-së.

Vlerësohet lart roli i

trupave greke të KFOR-it

forcave të KFOR-it grek,

kolonel Ioannis Tsonos ka

theksuar se gjatë mandatit

të tij në Kosovë ka takuar

njerëz të shumtë dhe tejet

të veçantë. “Gjatë mandatit

tim, e kam takuar

një popull të veçantë dhe

takova njerëz shumë të

rëndësishëm, shumë të

veçantë, të cilët janë të

interesuar për paqe dhe

stabilitet”, tha Tsonos. Në

këtë takim ishte i pranishëm

edhe komandanti i

ri i kësaj force, nënkoloneli

Kolokouris Konstantinos, i

cili ka thënë se do të angazhohet

për një bashkëpunim

shumë të mirë me

kryetarin e Komunës, por

edhe me mediat.

“Kam dëgjuar që Ferizaj

është qyteti më i qetë në

Kosovë. Unë jam i bindur

se do të vazhdoj bashkëpunimin

sikurse e keni pasur

edhe me kolonelin deri më

sot dhe shpresoj se do të

kontribuojmë të gjithë së

bashku për një qetësi”, tha

Konstantinos.

Mësohet se ky batalion

do të qëndrojë në Kosovë

për shtatë muaj në kampin

e KFOR-it grek “Rigas

Ferros”.


10 E shtunë, 7 janar 2012

Ekonomi

Pa zgjidhje për papunësinë

Një ndër prioritetet e ekzekutivit për vitin papunësisë, dhe situata ekonomike në

2012, është rritja e zhvillimit ekono- vend nuk siguron ndonjë përmirësim të

mik dhe rritja e mirëqenies sociale të mirëqenies sociale. Eksperti i ekonomisë,

qytetarëve të Republikës së Kosovës. Por, Ibrahim Rexhepi thotë se përmirësimi

problem radhitet ndër prioritet e fundit të

Qeverisë për vitin 2012. Është e qartë që

janë edhe disa probleme si këto: çështjet

e statusit, çështja e pavarësisë së plotë

njohës për çështje ekonomike shprehen i mirëqenies sociale, gjithnjë ka qenë apo e integrimeve evropiane, por këto

Redaktor: Arben Hyseni

skeptikë në përmbushjen e këtij prioriteti. prioritet i Qeverisë, por që asnjëherë nuk janë të pavlera derisa populli përballet

e-mail: arben.hyseni@gazetaexpress.com

Sipas tyre, Kosova vazhdon të përballet ka arritur të përmirësojë këtë çështje. me papunësi të madhe dhe më shkallë të

tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

me shkallë të lartë të varfërisë dhe

“Për mua është pak befasuese, se ky lartë të varfërisë”, thotë Rexhepi.

S`ka përmirësime

Pa përmirësimin e politikave fi skale dhe stimulimin e

prodhimtarisë, Kosova nuk do të këtë bilanc të favorshëm

tregtar. Përfaqësues të komunitetit të biznesit kërkojnë të

merren masa nga institucionet për të ndihmuar eksportin

dhe për të zbutur varshmërinë nga importi.

Prishtinë, 6 janar —

Përfaqësues të organizatave ekonomike

në Kosovë dhe njohës të

çështjeve ekonomike, nuk presin

ndryshim të bilancit tregtar në

Kosovë gjatë vitit 2012.

Ata thonë se pa përmirësimin

e politikave fiskale dhe

stimulimin e prodhimtarisë,

Kosova nuk do të ketë bilanc të

favorshëm tregtar.

Arian Zeka, nga Oda Ekonomike

Amerikane në Kosovë, thotë

se defi citi i lartë tregtar është treguesi

më i mirë i zhvillimit ekonomik

të një vendi, si dhe masat

që merren për përmirësimin e

ekonomisë në përgjithësi.

“Kishte me qenë tejet optimiste

nëse presim që bilanci

tregtar do të përmirësohet në

masë të ndjeshme gjatë vitit

2012. Mirëpo, me veprime të

planifikuara mirë, ndoshta në

një periudhë afatmesme, diku

për dy deri tre vitet e ardhshme

ta përmirësojmë bilancin tregtar

të vendit”, thekson ai.

Zeka thotë se organizatat ekonomike

me vite të tëra kanë lobuar

për masa lehtësuese për bizneset

kosovare, por që Qeveria

nuk ka ndërmarrë asgjë. Ai thotë

se paralajmërimet e Qeverisë së

Kosovës për një pako të re fi skale

në fi llim të janarit nuk janë duke

ndodhur.

Ai thotë se pakoja e re fi skale

duhet të hyjë sa më shpejt që

është e mundur dhe të ndihmohet

sektori i prodhimtarisë dhe

të gjitha bizneset e Kosovës.

Ndërkohë edhe në raportin

e fundit të Bankës Qendrorë të

Kosovës, thuhet se efekt negativ

në Produktin e Brendshëm Bruto

në Kosovë vazhdon të ketë bilanci

tregtar, i cili në vazhdimësi

po karakterizohet me shkallë të

lartë të defi citit.

Gjatë gjysmës së parë të vitit

2011, defi citi tregtar në Kosovë

arriti vlerën prej 925.4 milionë

eurosh që paraqet rritje prej

16.1 për qind krahasuar me

periudhën e njëjtë të vitit 2010.

Gjatë kësaj periudhe, importet

shënuan rritje vjetore prej 16.5

për qind, ndërsa eksportet u

rritën për 18.6 për qind.

Ndërkaq, sipas të dhënave zyrtare

të Ministrisë së Tregtisë dhe

të Industrisë, gjatë periudhës janar

- tetor 2011, janë importuar

mallra në vlerë rreth 2 miliardë

euro, ndërkaq janë eksportuar

vetëm rreth 270 milionë euro.

Njohësit e çështjeve ekonomike,

vazhdimisht kanë theksuar

se pozita jo e favorshme e bilancit

tregtar me botën e jashtme

vazhdon të ketë ndikim negativ

në bilancin e llogarisë rrjedhëse

të ekonomisë së vendit tonë.

Rudina Heroi, njohëse e

çështjeve ekonomike, thotë se

defi citi tregtar shënon çdo vit rritje.

Sipas saj, kjo është si pasojë

e planifikimeve buxhetore, të

cilat parashohin rritje të të hyrave

nga doganat. “Fatkeqësisht,

planifi kimi buxhetor që ka bërë

Qeveria e Kosovës për këtë vit

parasheh rritje të të hyrave nga

doganat. Parashihet rritje prej 4

për qind më shumë krahasuar

me vitin e kaluar, e cila nënkupton

se të gjitha këto të hyra do të

vijnë nga mallrat e importuara,

dhe si rezultat do të kemi rritje

të defi citit, për arsye se ne nuk

mund të mbulojmë këtë import

me eksportin që e kemi”, thekson

ajo. Ajo thotë se strategjia që po e

përdorin institucionet e Kosovës

është jo e favorshme, për arsye

se për momentin mund të paraqesë

përftime të përkohshme

për buxhetin e Kosovës, por në

kohë afatgjate është humbje për

ekonominë e Kosovës.

REL

Dallaveret

Organi Shqyrtues i Prokurimit ia ktheu në rivlerësim KOSTT’it

tenderin “Auditimi i pasqyrave fi nanciare”, pasi gjeti shumë

parregullsi. KOSTT’i kishte eliminuar nga gara kompanitë me çmimin

me të ulët, edhe pse i plotësonin kushtet. Ndërkaq, shpërbleu me

kontratë kompaninë dyfi sh më të shtrenjtë.

Agon Sinanaj

Prishtinë, 6 janar —

Në Kosovë dallaveret me tenderë

nuk kanë të ndalur. Ndodhin

edhe kur është në pyetje gjetja

e një kompanie për auditimin e

pasqyrave fi nanciare.

Kështu veproi Operatori i Sistemit,

Transmisionit dhe Tregut

“KOSTT” në tenderin “Auditimi i

pasqyrave fi nanciare”.

Shkeljet i konstatoi Organi

Shqyrtues i Prokurimit Publik, i

cili gjeti se KOSTT’i i kishte eliminuar

nga gara kompanitë që ofronin

çmime më të lira, dhe të cilat

në të njëjtën kohë i plotësonin të

gjitha kushtet. Ndërkaq, shpërbleu

me kontratë kompaninë, e

cila ofronte çmimin dyfi sh më të

shtrenjtë.

Kompania “Univerzum Audit”,

e cila u eliminua, por që OSHP’ja

gjeti se i plotësonte kushtet, ofroi

çmimin përgjysmë më pak sesa

kompania që u shpërblye me

kontratë. Ofroi çmimin prej 9

mijë eurove, ndërkaq kompania

fituese “Grant Thorton”, kishte

ofruar çmimin prej 17,400 eu-

rosh. “Ekspertët e Shqyrtuesit i

rekomandojnë Autoritetit Kontraktues

të rivlerësojë ofertat e

ofertuesve pjesëmarrës në tender

për faktin se Autoriteti Kontraktues

nuk i trajton në mënyrë të

barabartë ofertuesit edhe përkundër

që ofrojnë çmim më të

lirë në tender dhe i plotësojnë

kriteret e parashtruara në dosje

të tenderit”, thuhet në vendimin

e OSHP’së.

Argumentet e operatorit ankues

“BDO KOSOVA-BDO Croatia”,

kishin të bëjnë me atë se

lidhur me kriterin kapaciteti teknik

dhe profesional, nuk janë

defi nuar qartë kërkesat për referenca

në kompani të ngjashme.

KOSTT’i, në dosjen e tenderit,

kishte kërkuar që tenderuesi t’i

ketë dy referenca të auditimit në

kompani të ngjashme në pesë

vitet e fundit.

Në njoftim e KOSTT’it për eliminim,

paraqitet si fakt se operatori

ankues nuk kishte ofruar

dëshmi lidhur me plotësimin e

kësaj kërkese.

“Mirëpo, ne kemi ofruar

dëshmi të kësaj natyre për tri

Ekspertët e

Shqyrtuesit i

rekomandojnë Autoritetit

Kontraktues të

rivlerësojë ofertat e

ofertuesve

pjesëmarrës.”

OSHP

kompani, të cilat merren me aktivitete

të ngjashme si KOSTT’i.

Këto referenca janë ndërmarrja

“Ibër Lepenc”, “Partner Elektrik”

dhe “Monto montazh”, janë argumentet

e operatorit ankues.

Për me tepër, përfaqësuesit

e kësaj kompanie i kanë sqaruar

OSHP’së, që në vitin 2010

kanë marrë pjesë për tenderin

e njëjtë për auditim dhe kanë

qenë tri referenca të kërkuara,

ku operatori ankues u selektua

si i suksesshëm. Ndërkaq, këtë

vit janë kërkuar 2 referenca dhe

përfaqësuesit e kësaj kompanie

thonë se nuk janë selektuar, edhe

pse çmimi ka qenë më i lirë se

ofertuesit e tjerë.


E shtunë, 7 janar 2012

BB ndihmon Shqipërinë

Banka Botërore do të ndihmojë

vendet e Ballkanit Perëndimor

për të zbutur efektet e krizës së

Eurozonës. Institucioni fi nanciar

ndërkombëtar bën të ditur

nëpërmjet një njoftimi për shtyp

se objektivi kryesor i rritjes së portofolit

të fi nancimit me kredi është

që t’i ndihmojë vendet ballkanike me qeverisjen dhe konkurrue-

që të përgatiten dhe t’iu përgjigjen shmërinë. Këto fi nancime shtesë

në mënyrë të efektshme goditjeve do të përdoren gjithashtu edhe për

të jashtme. Në rastin e Shqipërisë, të reduktuar dobësitë fi skale dhe

Banka Botërore është angazhuar për të ruajtur stabilitetin fi skal dhe

tashmë me qeverinë në përgatitjen makroekonomik për vijueshmërinë

e një kredie për mbështetjen e e rritjes ekonomike dhe krijimin e

politikave të zhvillimit që lidhen vendeve të reja të punës. Aktua-

e KOSTT’it

Kompania ankuese duke u bazuar në LPP

dhe në kërkesat mbi kriteret eliminuese, ne

si Autoritet Kontraktues konsiderojmë se ka bërë

lëshime teknike duke mos i kompletuar kërkesat

e parashtruara në dosje të tenderit.”

“Në këtë vit, kemi ofertuar me

më shumë referenca sesa në vitin

e kaluar, sepse kemi krijuar referenca

edhe në Kosovë, mirëpo

çmimi ynë ka qenë më i ulët dhe

jemi eliminuar si shkas se nuk

kemi referenca të mjaftueshme”,

thuhet në argumentet e operatorit

ankues.

Abdulsatar Ibrahimi

Nga ana tjetër, Autoriteti Kontraktues,

KOSTT, kishte eliminuar

operatorët që OSHP’ja i vlerësoi

të përgjegjshëm, me arsyetimin

se iu mungonin referencat për

auditim.

Përfaqësuesi i KOSTT’it, Abdulsatar

Ibrahimi, në përgjigjen që

i ka dhënë OSHP’së, ka thënë se

tenderi është

shpallur

duke

Ofertat e

kompanive

1. “Univerzum Audit” –

9,000 euro

2. “BDO Kosova-BDO Croatia”

– 13,500 euro

3. “Deloite Kosova” –

19,720 euro

4. “Ernst-Young” –

18,096 euro

5. “KPMG” –

18,800 euro

6. “Grant Thorton” –

17,400 euro

llogaritur se të njëjtin do ta fi tojë

një kompani e përgjegjshme në

kuptimin reputativ dhe administrativ.

“Kompania ankuese, duke

u bazuar në LPP dhe në kërkesat

mbi kriteret eliminuese, ne si

Autoritet Kontraktues konsiderojmë

se ka bërë lëshime teknike

duke mos i kompletuar kërkesat

e parashtruara në dosje të

tenderit. Kërkesë themelore

– bazike për përzgjedhjen e

kompanisë për auditimin e

pasqyrave fi nanciare kanë

qenë dy referenca të ngjashme

të implementuara në

5 vitet e fundit”, ka thënë

Ibrahimi. Por, në fund, Paneli

shqyrtues i OSHP’së,

pas demonstrimit dhe

analizimit të provave një

nga një, konstatoi se ankesa

e operatorit ekonomik

ankues është e bazuar,

duke e kthyer tenderin në

rivlerësim.

lisht, BB-ja dhe qeveria shqiptare

janë në fazën fi llestare të diskutimit

mbi përdorimin e portofolit

të rritur të fi nancimit. Një grup

ekspertësh të BB-së do të vizitojë

vendin, javën e ardhshme, për të

diskutuar dhe për të identifi kuar

fushat specifi ke për zgjerimin e

ekonomi

Shkëmbim

Taksitë nga komuna e Prishtinës

dhe e Fushë-Kosovës kanë protestuar

sërish të premten duke

bllokuar hyrje-daljen kryesore të

aeroportit. Ata nuk po pajtohen me

ndalesën e operimit që u ka bërë

Komuna e Lipjanit. Auto-taksitë

thonë se janë në pritje të një reagimi

nga institucionet qendrore,

përkatësisht nga kryeministri i

vendit, Hashim Thaçi, për të deklaruar

se a është ende në fuqi vendimi

i tij i marrë qysh në vitin 2009.

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të

Ekonomisë së Vogël dhe Zejtarisë

Shefja e Fondit Monetar

Ndërkombëtar (FMN) Christine

Lagarde, tha se 2012-a nuk do

të jetë fundi i monedhës euro,

pavarësisht krizës aktuale që ka

përfshirë vendet e Eurozonës.

“Shpesh më pyesin nëse viti 2012

do të jetë fundit i monedhës

Kompanitë e Sigurimeve i kanë

bërë kërkesë Bankës Qendrore

e Kosovës që të bëjë më shumë

trysni tek Qeveria e Kosovës për

ndryshimin e ligjit mbi sigurimet

e detyrueshme të auto-përgjegjësisë,

në të kundërtën policat

mund të bëhen më të shtrenjta.

Kompanitë e sigurimeve kanë

paralajmëruar ngritje të tarifave

deri në 20 për qind të sigurimit

të detyrueshëm të auto-përgjegjësisë.

Ngritja e tarifave nga kompanitë

e sigurimeve do të bëhet në

EKONOMI

mbështetjes për reformat ekonomike,

përgatitjen për goditjet

e jashtme, stabilitetin dhe rritjen

ekonomike. Rajoni i Ballkanit

Perëndimor është shumë i ndjeshëm

ndaj (mos)rritjes ekonomike

të BE-së, i cili është partneri i tij

tregtar më i madh.

Valuta $ €

Lajme

$ 1.00000 0.78586 0.64821

€ 1.27249 1.00000 0.82484

1.54271 1.21236 1.00000

Protestojnë prapë

Priten shtrenjtime

11

(SPEVZ), Jusuf Azemi edhe një

herë theksoi se nuk do të ndalin

protestat. Ai vlerëson se Komuna e

Lipjanit ka bërë padrejtësi dhe janë

në pritje të që organet relevante të

dalin me një qëndrimin lidhur me

këtë situatë.

Nuk është fundi

euro. Unë nuk mendoj se një gjë

e tillë do të ndodhë”, tha shefja

e Fondit Monetar Ndërkombëtar

(FMN), duke shtuar se euro është

një monedhe e re, por solide.

“Kemi brenda Eurozonës presion

serioz lidhur me borxhet e

disa vendeve apo me forcimin e

sistemit bankar, të cilat duhen

adresuar. Megjithatë, mendoj

seriozisht se monedha euro nuk

do të zhduket gjatë 2012-ës”, u

shpreh Lagarde.

rast se Qeveria e Kosovës nuk

e ndryshon nenin 13 të ligjit të

ri mbi sigurimin e detyrueshëm

nga auto-përgjegjësia.


12

Bota Ministri

redaktor: Arsim Buxhovi

e-mail: arsim.buxhovi@gazetaexpress.com

tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Tripoli, 6 janar - Se sa e paqëndrueshme

është gjendja në Libi,

e vuri në pah këtë javë lufta për

territorin e Tripolit, që u zhvillua

ndërmjet dy fraksioneve të milicive.

Konfl ikti i së martës la katër të

vdekur, ndërkohë që personat e

armatosur përdorën automatikë,

granata dhe armë kundërajrore

- në zemër të kryeqytetit libian.

Konfl ikti i shokoi banorët e Tripolit,

por edhe sinjalizoi se sa larg të

qenit një vend paqësor është Libia.

“Tërë kjo ka ndodhur pas revolucionit,

e jo para tij. Ata na kanë

thënë se do të ketë qeveri dhe

rend. 23 luftëtarët erdhën këtu

duke pretenduar territorin dhe

vranë disa djem të rinj. I vranë

djemtë e rinj për territor”, thotë

një i afërm i njërit prej të vrarëve

gjatë përleshjes. Qeveria duket

të jetë edhe më e shqetësuar se

banorët. Kreu i Këshillit Transitor

Kombëtar, Abdel Jalil, paralajmëroi

se nëse milicitë e shumta

nuk i dorëzojnë armët, nëse nuk

i bashkohen shërbimeve të sigurimit

të vendit, ose nuk kthehen

nëpër shtëpitë e tyre, shteti do të

përballet me rrezikun e një lufte

qytetare.

Sipas tij, qeveria gjendet në mes

të opsioneve të “hidhura”.

“Ne duhet që mënyrë strikt të

Perëndimi e Irani rinisin negociatat

i Jashtëm turk, Ahmet

Davutoglu, ka deklaruar se Iranit

tashmë i ka shpalosur një ofertë

të Perëndimit për të rinisur

negociatat rreth programit të tij

bërthamor.

Ministri Dautogllu ka shprehur

shpresën se bisedimet, të cilat

merremi me këto shkelje, dhe të

mos i fusim libianët në një konfrontim

ushtarak të cilin nuk e

pranojmë”, tha ai, duke shtuar se

“po qe se ndahemi, atëherë do të

ketë një luftë qytetare”.

Korrespondentët raportojnë se

Tripoli është një mozaik i zonave

të milicive rivale, të cilat kanë ardhur

në kryeqytet disa muaj më

parë për të përndjekur Gaddafi ’n,

por që nga ajo kohë refuzojnë të

largohen.

Secila nga milicitë duket se beson

se mundësia për të ndikuar në

kursin e ardhshëm të politikës së

Libisë varet nga ruajtja e pranisë së

tyre të armatosur në Tripoli.

Dy prej milicive të tilla janë

të themeluara në Tripoli. Njëra

udhëhiqet nga Abdel Hakim Belhaj,

një islamist ky që ka kaluar

shumë kohë nëpër kampet e Tripolit

dhe që aktualisht është ko-

janë bllokuar para një viti, të

fi llojnë sërish. Ndërkohë ministri i

Jashtëm i Iranit, Ali Akbar Salehi, ka

konfi rmuar se Irani është i gatshëm

që t’iu kthehet bisedimeve me

anëtarët e përhershëm të Këshillit

të Sigurimit të OKB’së dhe me

Gjermaninë, sapo palët të pajtohen

mandant i Këshillit Ushtarak në

Tripoli.

Ai ka mbështetjen e Këshillit

Transitor Kombëtar.

Tjetra udhëhiqet nga Abdullah

Naker, një ish-inxhinier i elektronikës

dhe një kritik i hapur i

Belhaj’it.

Por, milici ka edhe jashtë qytetit

të Tripolit. Njëra ndodhet në Misrata,

në lindje të kryeqytetit, një

tjetër në Zintan, një tjetër në lindje

të Libisë, dhe një që përfaqëson

pakicën berbere në vend.

Të gjitha kanë zënë territore dhe

kanë vendosur postblloqe, dhe të

gjitha e rrisin praninë e tyre sapo

të bie nata.

Korrespondentët e huaj thonë

se konfl iktet fi llojnë kur ndonjëra

nga milicitë tenton të kalojë në

territorin e tjetrës, dhe pastaj refuzon

të çarmatoset.

Është ky një lloj konfl ikti që be-

për vendin dhe kohën e mbajtjes

së tyre. Teherani ka kohë që

pohon se programi i tij bërthamor

është paqësor, dhe se vendi ka të

drejtën sovrane për teknologjinë

bërthamore. Perëndimi, nga ana

tjetër, dyshon se Irani është në

kërkim të armatimit bërthamor.

sohet se shkaktoi edhe konfl iktin

e javës së kaluar, kur luftëtarë të

Këshillit Ushtarak të Belhaj’it i

ndaluan pjesëtarët e milicisë së

Misrata’s.

Belhaj iu tha gazetarëve të mërkurën

se përgjegjësit për dhunë do

të dënohen.

“Fatkeqësisht, ky konflikt

çoi në vrasjen e katër njerëzve.

Përgjegjësit do të arrestohen dhe

do të përballen me drejtësinë”,

theksoi Belhaj.

Por, fakti që vetë Belhaj është në

krye të njërës prej këtyre milicive

mund të mos i sigurojë milicitë

tjera se drejtësia do të jetë e paanshme.

Ndërkohë, armata kombëtare

dhe policia libiane duken rrallë,

sepse ende janë në pritje të ristrukturimit.

Këtë javë qeveria e përkohshme

e vendit ka emëruar shefi n e sh-

E shtunë, 7 janar 2012

RREZIKU NGA LUFTA QYTE

Janë bërë më

shumë se dy muaj

që kur luftëtarët

kundër regjimit e

kapën, dhe e vranë

ish-diktatorin

libian, Muammar

Gaddafi n. Por,

Këshilli Transitor

Kombëtar (NTC)

që udhëheqë me

Libinë ende nuk

ka arritur që të

konsolidojë fraksionet

e milicive

që rrëzuan regjimin

e vjetër.

tabit të armatës së re kombëtare,

por ende nuk është e qartë nëse

ky hap do të përkeqësojë apo do

t’i zgjidhë problemet me milicitë.

Menjëherë pas emërimit në këtë

post të gjeneralit të pensionuar

nga Misrata, Jousef al-Mankushit,

dy nga grupet paramilitare e

kundërshtuan këtë hap.

Disa nga milicitë deklarojnë se

nuk do të shpërbëhen, andaj edhe

u kanë thënë pjesëtarëve të tyre

që të mos i bashkohen as policisë

e as armatës derisa vendi të stabilizohet

dhe të ketë një qeveri të

fuqishme që do t’i punësojë dhe

mbrojë ata.

Por, për Libinë mbetet pikëpyetje

nëse mund të lëvizë kah

zgjedhjet paqësore, para se të

zgjidhet problemi i milicive.

“Nëse nuk ka siguri nuk do të

ketë ligj, nuk do ketë as zhvillim e

as zgjedhje”, pohon Jalil.


E shtunë, 7 janar 2012 BOTA 13

Burri i Tymoshenko’s kërkon azil në Çeki

Një gazetë e përditshme çeke

raportoi të enjten se bashkëshorti

i ish-kryeministres së burgosur të

Ukrainës, Yulia Tymoshenko, ka

kërkuar azil në Republikën Çeke.

Nga ana tjetër edhe agjencia e

lajmeve Reuters citoi një burim të

Qeverisë së Çekisë, i cili e pohoi të

TARE

“Sepse, njerëzit po e marrin ligjin

në duart e veta”, nënvizon ai.

Këtë javë, qeveria publikoi një

projektligj i cili i vendosë kornizat

për procedurat e zgjedhjes së

kuvendit 200 anëtarësh, i cili pastaj

pritet të hartojë kushtetutën

e re - në muajin qershor. Është

ky hapi i parë drejt zgjedhjeve të

përgjithshme, data e të cilave nuk

është caktuar ende.

E vetmja shpresë se qeveria e

përkohshme mund t’ia kthejë Libisë

jetën normale shihet në faktin

se të gjitha fraksionet e milicisë,

të paktën deklarativisht, janë

zotuar për besnikëri ndaj Këshillit

Transitor Kombëtar.

Mirëpo, ky është një unitet i

brishtë që mund të prishet shumë

lehtë, po qe se vazhdojnë konfl

iktet e grupeve paramilitare për

ndikim e territor.

RFE

njëjtën gjë.

Zëdhënësi i Ministrit të Brendshëm

të Çekisë, Pavel Novak, i tha

agjencisë franceze të lajmeve AFP,

se ministria e tij nuk i komenton

publikisht kërkesat për azil. Paralelisht,

edhe partia e Tymoshenko’s

ka refuzuar të japë komente lidhur

me këtë punë. Megjithatë, lajmin

të enjten e ka konfi rmuar ministri

i Jashtëm çek, Karel Schwarzenberg.

Raportet e huaja të lajmeve pohojnë

se Aleksander Tymoshenko ka

kërkuar azil në Çeki në fund të vitit

2011, dhe se, meqë ka lidhje biznesore

me këtë vend ka mundësi që

Brukseli përballë

Hungarisë

Konfrontimi mes Komisionit Evropian

dhe Hungarisë ka kaluar në një fazë të re.

Komisioni Evropian po shqyrton nëse qeveria

djathtiste e konservatorit Viktor Orban

ka shkelur ligjet evropiane.

Që nga 1 janari në Hungari kanë

hyrë në fuqi disa ligje që cenojnë

pavarësinë e Bankës Qendrore

Hungareze, lirinë e shtypit

dhe sovranitetin e gjykatësve.

Kryeministri hungarez, Viktor

Orban dhe partia e tij Fidesz

kanë vendosur në parlament që

kjo bankë, bashkë me autoritetin

e mbikëqyrjes fi nanciare, të

shkrihen në një institucion. Veç

kësaj, zyrtarët kryesorë të këtij

institucioni në të ardhmen do të

emërohen nga qeveria. Për këtë

shkak, BE’ja mund të vendosë që

të premten të marrë masa kundër

Hungarisë. Presidenti i Komisionit

Evropian, Jose Manuel Barroso,

i ka dërguar muajin e kaluar

dy letra Viktor Orban’it, ku ai i

tërheq vëmendjen kryeministrit

hungarez për shkelje të mundshme

të ligjeve të BE-së.

Aktualisht KE po shqyrton rastet

se ku mund të ketë shkelur ligjet

Hungaria. Në rast se KE konkludon

se Hungaria i ka shkelur

ligjet, atëherë kjo instancë e BEsë

kërkon ndryshime dhe mund

ta padisë Hungarinë në Gjykatën

Evropiane. Efekti i këtyre padive

veçse është i kufi zuar, shpjegon

Daniel Groß nga Qendra për

Politikën Evropiane në Bruksel.

“Po qe se një qeveri nuk i ka dalë

të zbatojë një direktivë evropiane

për shembull mbi kapëset

e fletëve, atëherë vjen Gjykata

Evropiane dhe thotë: Ti qeveri

duhet të paguash 1 milionë euro

gjobë deri sa të kesh bërë detyrën.

Ajo thotë, në rregull, këtë e rregullojmë

shpejt e shpejt. Por kur

vjen puna për të ndryshuar kushtetutën,

ateherë gjërat ndryshojnë,

kjo është si të kafshosh

gurin.” Brukseli ka shënjuar me

të kuqe 20 ndryshime të kushtetutës

hungareze. Por, Viktor Orban

refuzon të ketë shkelur ligjet

evropiane. “Akuza se demokracia

hungareze nuk është në nivelin e

duhur, nuk qëndron. Ky është një

sulm”, thotë ai.

Ndërkohë janë rritur zërat kritikë

ndaj Hungarisë. Ministri i Jashtëm

francez, Alain Juppe, thotë

se ai e sheh problematike kushtetutën

hungareze, dhe Komisioni

Evropian, sipas Juppe, duhet të

kontrollojë nëse kjo kushtetutë

përputhet me ligjin e së drejtës

dhe parimet demokratike në BE.

Kryetari i liberalëve në Parlamentin

Evropian, Guy Verhofstadt

ka kërkuar madje sanksione

kundër Hungarisë. Sipas tij BE

duhet të reagojë me vendosmëri

ndaj ndryshimeve kushtetuese

në Hungari. Kërkesa të njëjta

vijnë edhe nga socialdemokratët

në Parlamentin Evropian.

DW

Fotoexpress

Holandë: Frikë nga

zgjerimi i vërshimeve

Hagë, 6 janar - Ushtria dhe policia holandeze

të enjten vazhduan të evakuonin popullatën

e katër fshatrave në veri të vendit, për

shkak të frikës nga zgjerimi i vërshimeve.

Deri të enjten u evakuuan mbi 800 persona.

Penda dhe kanali kryesor do ta lëshojnë ujin

dhe disa qindra hektarë do të jenë nën ujë, raportoi

agjencia AP duke u thirrur në deklaratën

e kryesueses së ekipit rajonal të sigurimit, Ivona

van Mastright, e cila edhe urdhëroi evakuimin.

edhe ta fi tojë atë.

Ish-kryeministrja ukrainase Tymoshenko

është dënuar me shtatë vjet

burg tetorin e vitit të kaluar, për

shkak të abuzimit me pushtetin, një

akuzë kjo të cilën Tymoshenko e

hodhi poshtë, përderisa gjykimin e

konsideroi si të motivuar politikisht.

Në burg deri në gjykim

Ish-gjenerali më i lartë turk deri në vitin 2010, Ilker

Basbug, është urdhëruar të qëndrojë në burg deri në

ditën e gjykimit të tij. Ai konsiderohet si i dyshuar se ka

qenë pjesë e një komploti për ta përmbysur qeverisë së

kryeministrit Erdogan.

Ankara, 6 janar — Gjenerali

Basbug është zyrtari më i lartë

shtetëror që është përfshirë në

të ashtuquajturin ‘Rasti Ergenekon’.

Ai është shfaqur të enjten

para gjykatës, ku i ka kundërshtuar

të gjitha akuzat ndaj tij.

Ndryshe, hetimi lidhur me

rastin Ergenekon, që ka fillua

qysh në vitin 2007, deri më tani

Johanesburg, 6 janar

- Madje, sipas asaj që

tha Lagarde në Afrikën

e Jugut, ku ajo aktualisht

ndodhet për vizitë, pavarësisht

krizës aktuale

që ka përfshirë vendet e

Eurozonës, euroja do të

mbijetojë.

“Shpesh më pyesin

nëse viti 2012 do të jetë

vit i fundit për valutën euro.

Por, unë nuk mendoj se një gjë

e tillë nuk do të ndodhë”, theksoi

shefja e Fondit Monetar

Ndërkombëtar, duke shtuar se,

edhe pse euroja është një valutë

relativisht e re, ajo është valutë

solide.

“Brenda Eurozonës kemi

një presion serioz lidhur me

borxhet e disa vendeve, por

ka rezultuar me disa qindra paraburgime,

pjesë e të cilave kanë

qenë edhe ofi cerë të lartë ushtarakë

në pension, akademikë,

avokatë dhe gazetarë.

Kundërshtarët akuzojnë qeverinë

e kryeministrit Rejep

Tayyip Erdogan se po e përdorë

këtë rast për t’ua mbyllur gojën

kundërshtarëve politikë.

Euroja do të mbijetojë

Shefja e Fondit Monetar

Ndërkombëtar, Christine Lagarde,

deklaroi se viti 2012

s’do të jetë fundi i valutës.

edhe për forcimin e sistemit

bankar, të cilat duhen adresuar.

Megjithatë, mendoj seriozisht

se monedha euro nuk do të zhduket

gjatë vitit 2012”,u shpreh

Lagarde.


14 MARKETING E shtunë, 7 janar 2012

PROGRAMI I PËRZGJEDHUR

DITOR I DIGITALB PËR 7 JANAR 2012

300

ORA 23:00

Regjia: Zack Snyder

Aktorët: Gerard Butler, Lena Headey, Dominic

West, Michael Fassbender, etj…

Bazuar ne romanin e Frank Miller dhe Lynn

Varley. Në vitin 480 para Krishtit, Mbreti

Leonida dhe 300 burra do të luftojnë kundër

armatës Perse në Termopile në mbrojtje të

Spartës, në një betejë trimërie të pashoqe për

mbrojtjen e Demokracisë.

MAJKËLL XHEKSON:

JETA E NJË IKONE PJ. 3

ORA 22:00

Zbuloni historinë e mbretit të muzikës pop,

të rrëfyer prej njerëzve që e njihnin më mirë.

Intervista ekskluzive nga Katherine Jackson,

David Gest, Tito Jackson, Rebbie Jackson,

Smokey Robinson, Dionne Warwick dhe

shumë të tjerë…

AKSION DRAMË / AVENTURË

BIOGRAFI/DRAMË KOMEDI/AVENTURË

CAST AWAY – I HUMBURI

ORA 19:30

Regjia: Robert Zemeckis

Aktorët: Tom Hanks, Helen Hunt, Paul

Sanchez, etj…

Film kandidat për dy cmime Oskar. Chuck

Noland pasi shpëton për mrekulli nga një

aksident ajror, e gjen veten në brigjet e një

ishull tropikal të pabanuar. Shumë shpejt e

kupton se shanset për tu rikthyer në botën

e civilizuar pothuajse nuk ekzistojnë dhe

për të mbijetuar duhet të ketë një vullnet të

pakrahasuar...

ALIENËT E LASHTËSISË

ORA 21:00

Sot njerëzimi njeh një bum të zhvillimit

teknologjik… Por a janë këto arritje, shembuj

të teknologjisë moderne apo prova të

arritjeve që kanë ekzistuar në Tokë para

mijëra viteve? Mos vallë njerëzit e lashtësisë

kishin dije përtej atyre që zotërojmë ne sot?

Dhe nëse po, atëherë nga i kishin mësuar?

Pse çdo ditë e me shumë, shtohen zërat

se në të shkuarën jemi vizituar nga qenie

jashtëtokësore?

E gjithë bota në shtëpi!

* Pakon Premium 1 vjeçare tani mund ta bleni

me këste mujore për 12 muaj me 0% interes.

SORAYA PJ. I

ORA 21:15

Regjia: Lodovico Gasparini

Aktorët: Anna Valle, Erol Sander, Mathilda

May, Anja Kruse, etj.

Biografi a e Soraya Esfandiari Bakhtiari, gruas

së dytë të Shahut të fundit të Iranit, i cili me

ardhjen e Revolucionit Islamik, ra nga pushteti

në vitin 1979. Që nga dashuria me shikim të

parë, vitet e lumtura si bashkëshortë, e deri tek

problemet e pariparueshme që solli mungesa

e një trashëgimtari…

BIOGRAFI FANTASHKENCË

AKSION/FANTAZI

PËRPLASJA E TITANËVE

ORA 19:00

Regjia: Louis Leterrier

Aktorët: Sam Worthington, Liam

Neeson, Ralph Fiennes, Gemma

Arterton, etj.

Etja për pushtet ka vendosur njerëzit kundër

mbretërve dhe mbretërit kundër Zotave!

Por ajo që rrezikon gjithçka është lufta midis

vetë Zotave. Shpresa e vetme është dikush

që ka lindur nga një Zot, por është rritur

nga një njeri. Ai do të ndërmarrë një mision

pothujase të pamundur për të ndalur forcat

e së keqeës, që kërkojnë shkatërrimin si në

Tokë ashtu edhe në Qiell...

KALORESIT E SHANGAIT

ORA 23:00

Regjia: David Dobkin

Aktorët: Owen Wilson, Jackie Chan, Fan

Man-Fong, Donnie Yen, etj…

Pas vrasjes së të atit nga një rebel kinez që

arratiset në Angli, Chon braktis jetën e tij si

sherif i qytetit Carson dhe së bashku me

Roy-in, nisen në Londer me qëllim që të

hakmerren…

E shtunë, 7 janar

SIENA VS LAZIO 18:00 SS1 SS1HD

REAL MADRID-GRANADA 20:00 SS2 SS2HD

INTER - PARMA 20:45 SS1 SS1HD

SPORTING-PORTO 21:15 SS3 SS3HD

MALAGA-ATLETICO 22:00 SS2 SS2HD

HAXHI ROBIN KRASNIQI-HAKIM ZOULIKHA

22:00 SS5


E shtunë, 7 janar 2012 BOTA 15

Mbyllja eventuale e Hormuzit, e kolabon Greqinë

Kriza e Ngushticës së Hormuzit

dhe embargoja e pritshme

e Shteteve të Bashkuara dhe

e Bashkimit Evropian kundër

Teheranit mund të krijojnë

një kolaps energjetik në

Greqi, thuhet nga burime

diplomatike greke, sipas të

Rasti

Meta

Tiranë, 6 janar —

Prokuroria u deklarua se e konsideron

të besueshme dëshminë e

ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan

Prifti. Së këndejmi, në fjalën e saj

përfundimtare prokuroria kërkoi

që ish-zëvendëskryeministri

shqiptar, Ilir Meta, të dënohet me

dy vjet vit burg dhe 1 milionë lekë

gjobë. Video-përgjimi i bërë nga

vetë ish-ministri Prifti fi llimisht

ishte transmetuar në emisionin

“Fiks Fare”, e pastaj ky video-xhirim

i plotë edhe në emisionin

“Top Story”.

Ndërkohë, Prokuroria e

Përgjithshme konfiskoi këto

materiale, e pastaj edhe mori

dëshminë e ish-ministrit Prifti.

Ky i fundit tregoi se kryetari LSI’së,

Ilir Meta, kishte kërkuar ta korruptonte

në lidhje me një koncesion

hidrocentrali, megjithëse jo vetëm

cilave një embargo e tillë

mund të shkatërrojë krejt

sistemin energjetik në vend.

Sipas burimeve të njëjta,

Greqia ka një rezervë energjetike

për afro 90 ditë, por

nëse situata në Gjirin Persik

përshkallëzohet deri në atë

për këtë rast. Gjykimi për këtë

çështje tashme është afër fundit

dhe Gjykata e Lartë pritet që së

shpejti të marrë vendimin e tij,

pasi që prokuroria tashmë e ka

thënë fjalën e saj të fundit.

Prifti: Do të publikoj

edhe video tjera

Nga ana tjetër, nëpërmjet një

deklarate për shtyp, një ditë më

parë Dritan Prifti premtoi se do

të publikojë edhe video të tjera,

përmes të cilave do t’i tregojë

me zë dhe fi gurë vjedhjet e reja

dhe të vjetra të çiftit Meta-Kryemadhi.

“Ilir Meta, ky hajdut hipokrit ka

shfaqur në një mbledhje të LSI’së

disa pjesë të shkëputura dhe pa

zë të videos Prifti-Beqiri”, thuhet

në fi llim të deklaratës së Priftit.

Ky i fundit dyshon se kjo video

masë sa të mbyllet Ngushtica

e Hormuzit, atëherë Greqia

nuk ka asnjë shans që të

sigurojë naftë bruto për të tri

rafi neritë e saj.

Ndryshe, Republika Islamike

e Iranit është i vetmi vend që

bënë furnizimin e rafi nerive

PROKURORIA KERKON

DY VJET BURG

Prokuroria dha të enjten fjalën e saj të fundit për rastin e ishzëvendëskryeministrit

shqiptar, Ilir Meta. Prokuroria kërkoi 2 vjet burg

dhe 1 milionë lekë gjobë, sepse korrupsioni aktiv i Metës u faktua edhe

video-përgjimin e bërë nga ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti.

ka rrjedhur nga ekspertët, pasi që

ajo ka qenë vetëm në pajisjet që

i janë dorëzuar prokurorisë dhe

që i janë nënshtruar ekspertizës

para dy muajsh.

“Sa të mbyllen hetimet shqiptarëve

do t’ua tregoj unë këtë

video. Do t’i tregoj pjesët me zë

dhe fi gurë që i censuron Meta,

dhe se si ai i trajton marrëdhëniet

me miqtë dhe ndërkombëtarët”,

thekson tutje Prifti.

Veç tjerash, Prifti në deklaratë

thekson edhe atë se Meta s’ka

shpëtim.

“Pasi t’ia mbyllë gjykata me

lekë këtë çështje, atij do t’i hapet

tjetra menjëherë. Nuk ka burrë

që më bën mua shantazh. Do të

ishte mirë që kryesia ta dëgjonte

videon me zë dhe të plotë, për

të kuptuar se cili është kryetari i

tyre”, përfundon Prifti.

greke, me një çmim pesë

dollarë më të ulët sesa ai i

tregut ndërkombëtar. Por,

siç raportohet, asnjë bankë

ndërkombëtare nuk i njeh

letrat me vlerë të bankave

greke, të cilat janë në prag

falimentimi.

Për flamur, 1000 euro gjobë

Mali i Zi

Edhe pse është menduar se problemi i përdorimit të

fl amurit shqiptar në Mal të Zi tashmë është tejkaluar,

nuk duket të jetë kështu. Madje, për përdorim “të paautorizuar”

të tij parashihet dënimi prej 1,000 eurosh.

Podgoricë, 6 janar —

Acarohet situata e shqiptarëve

në Mal të Zi. Projektligji për

heqjen e fl amurit shqiptar nga

përdorimi dhe vendosja e gjobës

prej 1,000 eurosh nëse ky

fl amur përdoret pa leje përkatëse,

ka bërë që shqiptarët të ngrihen

sërish në protesta në ditët

e para të vitit të ri. Si rrjedhojë,

situata tashmë po shkon drejt

Dënime me burg, presione,

kërcënime nëpërmjet letrave

ose thirrjeve telefonike, vendosje

bombash, paraburgime

dhe arrestime shtëpiake, janë

vetëm disa prej masave të përdorura

ndaj gazetarëve në disa

shtete të Evropës Juglindore,

me qëllim që të hiqet dorë nga

raportimi objektiv.

Sipas SEEMO, gjatë vitit 2011

janë regjistruar 684 shkelje të lirisë

së mediave, përfshirë këtu

paraburgimet, sulmet fizike,

presionet dhe kërcënimet.

përkeqësimit, pasi që Komisioni

për Rend dhe Qetës Publike i

Parlamentit të Malit të Zi ka përgatitur

një ligj, i cili pritet që së

shpejti të votohet në parlament.

Sipas vendimit të Komisionit

në fjalë, kushdo që e përdorë

flamurin e një shteti tjetër pa

marrë leje paraprakisht në polici

do të gjobitet me një gjobë

prej 1,000 eurosh.

Krizë e lirisë së shprehjes

Organizata e mediave për Evropën Juglindore

(SEEMO) nënvizon se gjatë vitit 2011 liria e

shprehjes në Evropën Juglindore ka qenë në krizë.

Sipas raportit të SEEMO,

shkelje të lirisë së shprehjes

janë regjistruar në Shqipëri, Bosnjë

e Hercegovinë, Bjellorusi,

Bullgari, Kroaci, Qipro, Maqedoni,

Mal të Zi, Serbi, Poloni,

Rumani, Turqi, Ukrainë, Sllovaki,

Slloveni, Hungari, Kosovë,

Greqi, etj.

“Beteja për lirinë e shprehjes

është betejë e përditshme. Duket

se është e nevojshme që të

kalojmë edhe një rrugë të gjatë

drejt arritjes së qëllimit”, thekson

SEEMO në raport.


16 MARKETING E shtunë, 7 janar 2012

Në ProCredit Bank,

kartela e kreditit vjen me dhuratë!

Aplikoni për kartelë krediti në ProCredit Bank

dhe do t'ju dhurojmë 600 minuta, 600 SMS,

600 MB internet dhe 600 MMS të IPKO-së në vit,

plotësisht FALAS - me vlerë prej 150€!

Aplikimi llon nga data: 23 dhjetor 2011 deri më 30 janar 2012

Oferta është e limituar.


E shtunë, 7 janar 2012

MARKETING 17


18 MARKETING E shtunë, 7 janar 2012

Para-lajmërim i Ftesës për Aplikim në Roundin e 9-të, të

Skemës së Celulës së të Rinjëve, Programi i BE-së për bursa post-diplomike 2012

NB: Ky është një para-lajmërim për të informuar lidhur me hapjen e ardhshme të ftesës për aplikim. Tani

nuk kërkohet asnjë veprim nga aplikantët potencial.

Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Europian në Kosovë dhe Ministria për Integrime Evropiane,

paralajmërojnë hapjen e konkusit për Raundin e 9-të, të aplikimit për Skemës e Celulës së të Rinjëve,

programi i BE-së për bursa post-diplomike për Kosovën, program i cili aktualisht është duke u zbatuar

nga British Council. Aplikimi do të jetë i hapur nga 13 Janar 2012 deri më 28 Shkurt 2012 dhe

kandidatëve të suksesshëm do t’iu ofrohet mundësia të aplikojnë për Programe Master në univerzitete

të shteteve anëtare të BE-së. Programi i Bursave, gjuha e punës e së cilit është vetëm gjuha

Angleze, do të ofroj deri në 25 bursa të plota (numri real i bursave të ofruara mund të jetë më i vogël

varësisht nga përshtatshmëria e kandidatëve dhe fondet në dispozicion). Kjo ftesë do të jetë e hapur

për studentët e diplomuar në fakultetet si juridik, ekonomik, menaxhment i biznesit,shkenca politike

dhe fusha të tjera akademike (siç është specifikuar në Rregullat e Procedurës që do të publikohen më

13 janar 2012) në përputhje me sektorët e specializimit në vijim:

Legjislacioni i BE-së

Çështje Evropiane dhe Politika Publike

Ekonomi dhe Financa Publike

Të drejtë konkurimi kanë aplikantët të cilët:

Posedojnë letërnjoftim dhe/apo Dokument të Udhëtimit të UNMIK-ut ose ata

të cilët ofrojnë dëshmitë e lindjes dhe të vendbanimit në Kosovë dhe ata me

letërnjoftime dhe me pasaporta të lëshuara nga Autoritetet Kosovare.

Të diplomuarit në njërën nga fushat e lartëpërmendura të studimeve. Studentët

të cilët janë në përfundim të fakultetit poashtu mund të kenë të drejtë konkurimi

nëse marrin diplomën jo më vonë se 30 qershor 2012.

Flasin rrjedhshëm gjuhën Angleze dhe Shqipe apo Serbe. Njohja e gjuhëve tjera

të BE-së konsiderohet përparsi.

Janë të gatshëm të udhëtojnë dhe të lëvizin jashtë vendit nga Shtatori 2012,

dhe të vijojnë trajnime intenzive nga mesi i Prillit 2012.

Janë lindur më 29 Shkurt 1972 apo më vonë

Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë

Bursat do të mbulojnë shpenzimet për deri në 25 bursistë, si në vijm:

Shpenzimet e shkollimit

Shpenzimet e jetesës

Shpenzimet e vizës

Sigurimin shëndetësorë

Biletat e udhëtimit

Testin e gjuhës Angleze IELTS (dhe testin GMAT nëse është e nevojshme)

Pjesëmarrësit e përzgjedhur do të zotohen të:

Punojnë për Administratën Publike të Kosovës si praktikant për së paku dy muaj

para nisjes

Ndjekin Programin e Trajnimit të Gjuhës SCR (ku është e nevojshme)

Ndjekin dhe kryejnë studimet e zgjedhura post-diplomike

Përmbushin obligimin e punësimit të pandërprerë trevjeçar në Administratën

Publike të Kosovës (përfshirë punësimin nëpër komuna dhe qeveri lokale), pas

kthimit (kushtet e punësimit do të përcaktohen në kontratë të cilën kandidatët

do ta nënshkruajnë para se të nisen) .

Përzgjedhja do të zhvillohet në tri faza dhe përfshinë:

Para-përzgjedhja bazuar në kriteret administrative dhe të përzgjedhshmërisë

Testet me shkrim (i njohjes së gjuhës Angleze, njohjes së përgjithshme për BEnë,

dhe vlerësimi verbal & numerik)

Intervistë nga paneli i akademikëve europianë dhe përfaqësuesve nga KE dhe të MIE

Femrat dhe përfaqësuesit e minoriteteve fuqimisht inkurajohen të aplikojnë. Formularët e aplikimit

dhe dokumentet tjera përcjellëse do të jenë të disponueshme për shkarkim nga interneti, në web

faqen vijuese www.ycskosovo.eu duke filluar nga 13 Janar 2012. Informatat shtesë mbi Rregullat e

Skemës, Procedurat dhe Kriteret e përzgjedhjes poashtu do të jenë online nga data e njejtë.

Ky është vetëm para-lajmërim për të informuar aplikantët potencial për hapjen e ardhshme të

ftesës për aplikim.

Aplikimi ende nuk është hapur.

Për më shumë informata www.ycskosovo.eu

Vërejtje: Zbatimi i këtij programi varet nga mundësia e financimit nga BE, menaxhuar

nga Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Europian në Kosovë

“Skema e Bursave të BE-së” është projekt i financuar nga BE, menaxhuar nga KE

dhe zbatuar nga British Council.

All in one


FAQE 20: Emma, dilere e drogës

FAQE 22: Lufta me jashtëtokësorë

tv magazine

Numër: 61 | Shtojcë javore | Përgatiti: Ipko&Digitalb

BEQARIA! Ç’ESHTE KJO?

Dy miq, të martuar prej shumë vitesh, kanë filluar të mërziten nga jeta në çift.

Duke parë situatën, gratë e tyre u japin leje që për një javë ata mund të bëjnë

ç’të duan pa pasur asnjë pasojë.

Edhe pse në

fillim filmi duket

sikurse një

ëndërr që më

në fund po realizohet

për

dy karakteret

kryesore, pasi

që ata do të lirohen

nga jeta

bashkëshortore,

Rick dhe Fred

do të shohin se

mendimet për

jetën beqare

dhe për vetveten,

janë shumë

qesharake dhe

jashtë realitetit

të përditshëm.

Ashtu sikurse

në shumicë e

fi lmave të regjisorëve

Peter dhe

Bobby Farrell,

karakteret kryesore

janë meshkujt.

Edhe në

këtë fi lm kemi Rickun që luhet

nga Owen Wilson dhe Fred që

luhet nga Jason Sudeikis. Për

t’u larguar nga gruaja e tij,

Maggie (Jenna Fischer), Rick

dëshiron që të largohet pak

nga jeta bashkëshortore për

të shijuar edhe njëherë jetën e

beqarëve. Nga pjesa e tij, shohim

një karakter më të ndrojtur

të Wilson gjë që i ka bërë më

mirë atij si aktor. Në të njëjtën

pozitë si Rick është edhe shoku

i tij Fred që dëshiron të lirohet

nga gruaja e tij Grace (Christina

Applegate). Edhe pse në fi llim

për ta ky largim duket qesharak

SI TË BLINI PROGRAME NË KANALIN DIGI GOLD?

Për të parë programin që dëshironi me PPV,

së pari duhet të blini kredi për kartelën tuaj

SMART dhe kredinë mund ta blini në dyqane

të IPKO-së, si dhe përmes SMS-it. Me SMS

– Dërgoni SMS në numrin 4042 me numrin

e kartelës suaj SMART. Pasi që dërgoni SMS-in, ju do të merrni

kon rmimin se kërkesa është pranuar dhe kartela SMART tashmë

PROGRAMI

JAVOR

RO +

në pamje, ai më vonë merr kuptim

kur gratë e dy shokëve ju

thonë atyre që janë të lirë për të

jetuar si beqarë. Ndarja e tyre

nga gratë paraqitet me gazë dhe

lumturi, përderisa edhe gjestet

tyre janë interesante. Mjeshtëria

e Farrelit nuk është se ka

bërë një fi lm bashkëkohorë, por

ka bërë një fi lm që e bën martesën

më qesharake, edhe në

ato momente kur ajo është në

krizë. Ky fi lm është një përpjekje

që ndonjëherë çiftet në vend

që të shkurorëzohen duhet të

ndahen për një kohë, sepse

kështu do të shohin se përvo-

ka ka kred

kredi për ta bërë porosinë e programit. Një program

jat seksuale por edhe beqaria

nuk janë të mirë gjithmonë

dhe nuk janë mbi familjen. Për

dallim nga komeditë e tjera, ku

zakonisht ftohet edhe aktorja

Katherine Heigl, në këtë rast

nuk ka ndodhur kështu sepse

fi lmi është një përrallë që nuk

e do fytyrën e Heigl. Ai është një

përrallë që fi llon sikurse në vitet

e ’30 dhe ’40 me fi llimin, “Na

ishte njëherë...”.

Edhe pse paksa subversiv,

fi lmi ka momentet interesante

të pikëpamjeve mashkullore

për martesën, gjë që e bën një

fi lm më të dashur për gratë, të

Faqe 23: Vetulla ia ndreq bukurinë e syrit

cilat mund të

mësojnë nga ky

fi lm. “Hall Pass”

është një fi lm që

mund të shikohet

nga personat

mbi moshën

17-vjeçare, pa

përcjelljen e

prindërve dhe

do të shfaqet

nga e hëna në

të diel në Digi-

Gold.

HALL PASS

Regjia: Peter

Farrelly dhe

Bobby Farrelly;

skenari: Pete Jones,

Peter Farrelly,

Kevin Barnett

dhe Bobby

Farrelly, bazuar

në tregimin e

Pete Jones; drejtor

i fotografi së:

Matthew F. Leonetti;

montazha: Sam Seig;

dizajner: Arlan Jay Vetter; kostumograf:

Denise Wingate;

producentë: Bradley Thomas,

Charles B. Wessler, Peter Farrelly

dhe Bobby Farrelly; Distributor:

Warner Brothers Pictures.

Kohëzgjatja: 1 orë 45 minuta.

Aktorë: Owen Wilson (Rick),

Jason Sudeikis (Fred), Jenna

Fischer (Maggie), Christina

Applegate (Grace), Nicky Whelan

(Leigh), Stephen Merchant

(Gary), Larry Joe Campbell

(Hog-Head), J B Smoove (Flats),

Joy Behar (Dr. Lucy) dhe Richard

Jenkins (Coakley).

( lm apo serial) në kanalin Digi Gold kushton

1 EURO. Vetëm klientët e telefonisë mobile

IPKO mund të porosisin programe nëpërmjet

SMS-it. Për të parë listën e plot të programeve

( lmave) që transmetohen në kanalin

Digi Gold, përcillni rregullisht nga çdo e hënë web faqen zyrtare

të IPKO-së, www.ipko.com, portalin www.ipko.net apo guiden

elektronike në resiverin tuaj.

I humburi

Film kandidat për dy çmime Oskar.

Chuck Noland pasi shpëton për

mrekulli nga një aksident ajror, gjendet

i vetëm në brigjet e një ishull tropikal

të pabanuar. Shumë shpejt e kupton

se shanset për t’u rikthyer në botën

e civilizuar pothuajse nuk ekzistojnë.

Aktorë: Tom Hanks, Helen Hunt , Paul

Sanchez, etj... Regjia: Robert Zemeckis.

E shtunë ora 19:30 në Film Autor.

Soraya Pj. 1

Biografi a e Soraya Esfandiari Bakhtiari,

gruas së dytë të Shahut të fundit të Iranit.

Që nga dashuria me shikim të parë,

vitet e lumtura si bashkëshortë, e deri

te problemet e pariparueshme që solli

mungesa e një trashëgimtari. Aktorë:

Anna Valle, Erol Sander, Mathilda May,

Anja Kruse, etj. Regjia: Lodovico Gasparini.

E shtunë ora 21:15 në DigiDramë.

Zgjimi i një

kampioni

Bazuar në romanin e shkrimtarit Michael

Lewis dhe nën interpretimin e shkëlqyer

të Sandra Bullockut, fi tuese e çmimit

Oskar, vjen një histori e mrekullueshme

dhe e vërtetë. Një adoleshent afroamerikan

me një të kaluar të hidhur dhe

me një jetë të vështirë, pranohet në

gjirin e një familjeje të pasur... Aktorë:

Sandra Bullock, Quinton Aaron, Tim

McGraw, etj. Regjia: John Lee Hancock.

E diel ora 19:30 në DigiAutor.

Në çdo stinë

Një fi lm nga kinostudio «Shqipëria e

Re», viti 1980. Personazhe që mbetën

të gdhendur në memorien kombëtare,

vepra të regjisorëve që kaluan edhe

kufi jtë e Shqipërisë. Filmat më të realizuar

shqiptarë me personazhe që kanë

lënë gjurmë në memorien e të gjithëve;

Aktorë: Ermira Bahidi, Adrian Cerga, Ylli

Demneri, Arben Imami. Regjia: Viktor

Gjika. E diel ora 21:00 në T Channel.


SKEMA PROGRAMORE

Faqe 20

ORA E HENE, 9 JANAR

7:30 DUEL NE DIELL

9:30 ASHTU SI DIKUR

11:30 SINEKTODA E NJU JORKUT

13:30 VODKA LIMON

15:30 E HUMBURA

17:30 ZODIAK

19:30 GJUETARI I BALONAVE

21:00 BURRA QE URREJNE GRATE

23:30 NOTTING HILL

1:30 UNE, TI, ATA

3:30 VIRGJERESHA E ZHVESHUR

5:30 MUNDESI E VERBER

E MARTE, 10 JANAR

7:30 TE DASHURUARIT

9:30 GJAKPRISHUR

11:30 THE RAT PACK

13:30 NATA DHE QYTETI

15:30 AFRI

17:30 MILJA E GJELBER

19:30 APALUZA

21:00 MOS ME BRAKTIS

23:30 KOLEKSIONISTI I FLUTURAVE

1:30 VALLEZIM NE ERRESIRE

3:30 NENA IME, NJE SIRENE

5:30 KENGA E KARLES

E MERKURE, 11 JANAR

7:30 SHKRETETIRA E TARTAREVE

9:30 ÇMIMI I PUSHTETIT

11:30 BARTON FINK

13:30 SHUME ZHURME PER ASGJE

15:30 BURIMI I JETES

17:30 LUGINA E ELAHUT

19:30 PATRIOTI

21:00 DASHURI NE KOHERAT E KOLERES

23:30 LEBOVSKI I MADH

1:30 ARI I KUQ

3:30 MBRETI LIR

5:30 IODO

E ENJTE, 12 JANAR

7:30 KATER PER TEKSASIN

9:30 RIO BRAVO

11:30 I DASHUR FRENKI

13:30 DILEMA

15:30 PRET-A-PORTER

17:30 GAZTORET E MBRETIT

19:30 MOS ME HARRO

21:00 SHPIRTI

23:30 AI ISHTE IM ATE

1:30 MARATONOMAKU

3:30 QYTETI PRANE DETIT

5:30 PAFAJESIA

E PREMTE, 13 JANAR

7:30 YLL!

9:30 MUNDIMET E KOTA TE DASHURISE

11:30 STRICTLY SINATRA

13:30 SALVATORE GIULIANO

15:30 ÇOKOLLATA

17:30 PESE MINUTA NE PARAJSE

19:30 MANJOLA

21:00 THELLESIA BLU

0:00 ALEKSANDRI

1:30 BRAZILI

3:30 MESDHEU

5:30 PALINDROMES

E SHTUNE, 14 JANAR

7:30 BARI I GJELBER

9:30 PERGJITHMONE

11:30 STAYING ALIVE

13:30 ZOTI XHONS

15:30 MAVERIK

17:30 TITUS

19:30 SHTATE VJET MARTUAR

21:00 KUJTIME TE PERZHITURA

23:30 BURRA QE URREJNE GRATE

1:30 VELVET GOLDMINE

3:30 AL CAPONE

5:30 GREASE 2

E DIEL, 15 JANAR

7:30 ME I MADH SE JETA

9:30 DYSHIMI

11:30 AVIATORI

13:30 THELLESIA BLU

15:30 DASHURI NE KOHERAT E KOLERES

17:30 SHKELQIM NE ERRESIRE

19:30 RASTI I CUDITSHEM I BENXHAMIN

BATEN

21:00 HEAT - SFIDA

23:30 E AKUZUARA

1:30 MANDERLAY

LEA PËR RICKY MARTININ EMMA, DILERE E DROGËS

Lea Michele ka treguar përshtypjet e saj

gjatë xhirimeve me Ricky Martin në serialin

Glee, ku tha se është argëtuar shumë. “Jam

argëtuar shumë më Ricky! A është serioz

dhe shumë i ëmbël dhe mendoj se i është

përshtatur shout tonë”, tha ajo për Rickyin.

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

7:00 JETA ME PRET

9:00 XHULI DHE XHULIA

11:00 MO

13:00 TREMBEDHJETESHJA E OUSHENIT

15:00 NENDETESJA

17:00 FAZA E LOJES

19:00 TWILIGHT SAGA, EKLIPSI

21:00 NJE FAMILJE E MADHE DHE E LU-

MTUR

23:00 TRANSPORTUESI 3

1:00 SHUTTER ISLAND

3:00 TAKIM ME MONIKA VELURIN

5:00 PROJEKTI LAZARUS

E MARTE, 10 JANAR 2012

7:00 FQINJ NE ANKAND

9:00 SHIJA E DASHURISE

11:00 ASGJE VEC TE VERTETES

13:00 UNE JAM LEGJENDE

15:00 KADILLAKU I DOLANIT

17:00 VIT I BRISHTE

19:00 WALLSTREET 2, PARAJA NUK FLE

KURRE

21:00 LOJERA VRASESISH

23:00 FATSJELLESI CAK

1:00 PANDORUM

3:00 HARLODI DHE KUMARI 2

5:00 GUSHT

E MERKURE, 11 JANAR 2012

7:00 NATYRA THERRET

9:00 S’MUND TE JEM KURRE GRUAJA

JOTE

11:00 GRAN TORINO

13:00 LICENCE PER T’U MARTUAR

15:00 LEGJENDA E LUFTETARIT TE CUNA-

MIT

17:00 BABAI ME I MIRE NE BOTE

19:00 DARKA E BUDALLENJVE

21:00 NEXT

23:00 E TJETERSUAR

1:00 ELIZABETA, EPOKA E ARTE

3:00 BRUNO

5:00 MONGOLET

E ENJTE, 12 JANAR 2012

7:00 TE GJITHA NE LOJE

9:00 UNE TE DUA, BETH KUPER

11:00 VRASJE ME SAHAT

13:00 SHPERTHIMI

15:00 EVANI I GJITHPUSHTETSHEM

17:00 LOJERA VRASESISH

19:00 NJE ZEMER E MADHE

21:00 MIKPRITES I PERSOSUR

23:00 MUMJA, VARRI I DRAGOIT PERAN-

DOR

1:00 FESTA E DASHURISE

3:00 CLOVERFIELD

5:00 DYMBEDHJETE

E PREMTE, 13 JANAR 2012

7:00 MARTESA

9:00 CFARE NDODH NE VEGAS

11:00 PIRATET E KARAIBEVE 3

13:00 SHPIKJA E GENJESHTRES

15:00 TRUPI I XHENIFERIT

17:00 BANOR I SE KEQES, RINGJALLJA

19:00 VIKTORIA E RE

21:00 SHENJTORE TE DREJTESISE 2 KTHI-

MI

23:00 E VERTETA E HIDHUR

1:00 ME CDO KUSHT

3:00 ORE DESHPERIMI

5:00 MPIRJA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

7:00 GARA E KAMARIEREVE

9:00 HELLBOY USHTRIA E ARTE

11:00 JUNO

13:00 ADVENTURELAND

15:00 MARINSI 2

17:00 MIKPRITES I PERSOSUR

19:00 MAMI I BEBIT

21:00 DY POLICE TE DALE DUARSH

23:00 HAKMARRJE NE ERRESIRE

1:00 VIGJILUESIT

3:00 MIRAZH

5:00 MYSAFIRE NE QYTET

E DIEL, 15 JANAR 2012

7:00 SHESHXHIRIMI

9:00 AGJENTI SMART

11:00 BABYLON A.D

13:00 U DIPLOMOVA, PO TANI?

15:00 RAJONI 13 ULTIMATUMI

17:00 MOS ME HARRO

19:00 NJERIU I HEKURT 2

ORA E HENE, 9 JANAR

5:00 GENJESHTAR NEN HETIM

7:00 FABRIKA E KAFSHEVE

9:00 TE GJITHE TE FITUAR

11:00 MBRETI I NJU JORKUT

13:00 VDEKJA E NJE ENGJELLI

15:00 KONSTANTINI

17:00 MARREVESHJA

19:00 FENOMENI

21:10 THASHETHEMI

23:00 PESHKAQENI 1 (I RI/CLASSIC

HORROR)

1:00 AUTOSTOPISTI 2007

3:00 ANALIZA E FUNDIT

E MARTE, 10 JANAR

5:00 APOKALIPSI I ANDROIDEVE

7:00 ORA 11:14 FAT I PASHMANGSHEM

9:00 VDEKJE DHE ROK

11:00 BISHA E DETIT

13:00 PORTA E NENTE

15:00 MBI BAZEN E DYSHIMIT

17:00 KRONIKAT E MUTANTEVE

19:00 PARANDJENJA

21:10 ETHET E POKERIT

23:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA (RUBRIKA

NIGHTMARES

1:00 DELJA E ZEZE

3:00 30 DITE ERRESIRE: DITE MUZGU

E MERKURE, 11 JANAR

5:00 KENDI I KUQ

7:00 SHOQERI E KEQE

9:00 E RE PER TE VDEKUR

11:00 E VERTETA NEN TOKE

13:00 NJE NDALESE NE PARAJSE

15:00 ARLINGTON ROAD

17:00 TWILIGHT

19:00 12 MAJMUNET

21:10 FREKUENCA

23:00 ADHURUESJA E NOTIT

1:00 ANIJA FANTAZME

3:00 GABIMI

E ENJTE, 12 JANAR

5:00 DJALLI I MOCALIT

7:00 E ZHDUKURA

9:00 I PAFAJSHMI

11:00 KRUPIERI

13:00 TORNADO

15:00 ZERAT

17:00 CAKALLI

19:00 DHOMA E PANIKUT

21:10 DRITARJA E FSHEHTE

23:00 DRAKULA 2000

1:00 CMENDINA

3:00 LEMINGU

E PREMTE, 13 JANAR

5:00 E BIRESUARA

7:00 FAT I KEQ

9:00 NJE LEVIZJE E GABUAR

11:00 UJE DHE JETE

13:00 FANTAZMAT NGA MARSI

15:00 VEGIME 1

17:00 KTHIMI

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 1+2

21:10 OLD BOY - SHPAGIMI

23:00 DITARI I TE VDEKURVE

1:00 FAJTORI

3:00 DHOME E LIRE

E SHTUNE, 14 JANAR

5:00 KOD PENAL

7:00 KRIM DHE ARGETIM

9:00 STORM

11:00 LEGJENDA E MERI SHOUT

13:00 U 571

15:00 VEGIME II

17:00 FREKUENCA

19:00 GANGSTER DERI NE VDEKJE 3+4

21:10 KUTIA E KOVAKUT

23:00 SHTATE

1:00 EKZORCISTI: ZANAFILLA

3:00 DHOME E LIRE 2

E DIEL, 15 JANAR

5:00 MASHTRIM I DYFISHTE

7:00 SHTEPIA PREJ XHAMI : NENA E MIRE

9:00 PORTA E YJEVE

11:00 LISTA

13:00 SFERA

15:00 VEGIME III

17:00 THASHETHEMI

19:00 RAPORTI I PAKICES

21:10 RACA E SE LIGES

23:00 NJOLLA E TURPIT

1:00 KRIM I PAMENDUAR

Emma Stone do të luajë rolin e një dilereje

profesioniste të drogës në lmin e ardhshëm.

Aktorja do të luajë rolin kryesor në komedinë

“Little White Corvette”. “Mendoj se është një

komedi origjinale dhe të rinjtë do të kënaqen me

të”, tha ajo.

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 XHEKU DHE SARA

7:30 UNAZA

9:30 SHITESJ

11:30 PER DJEMTE USHTARE

13:30 NJE KTHESE E PAPRITUR E FATIT

15:30 MIQ DHE FQINJ

17:30 MIRE SE VINI NE PARAJSE

19:30 NGA FUNDI I OQEANIT

21:15 ZEMRA NE ATLANTIS

23:00 HELENA E TROJES PJ 1

1:30 DITARI I NJE NIMFOMANEJE

3:30 SHIJA E DASHURISE

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 LEGJENDA E TONI VILARIT

7:30 NGA THELLESIA E ZEMRES SIME

9:30 UNGJILLI

11:30 AVENTURA BLU 2

13:30 RRUGA E LAVDISE

15:30 DILEME DASHURIE

17:30 PANCHO VILLA, LEGJENDA

19:30 ROMANCE NE KAJRO

21:15 ENIGMA (I RI)

23:00 HELENA E TROJES PJ 2

1:30 TE DUA, PARIS

3:30 TERAPI PER PSIKOLOGE

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:30 HUMBJA E PAFAJESISE

7:30 JETA IME

9:30 MYSAFIR PER KRISHTLINDJE

11:30 VETEM PER DASHURI

13:30 KUR ISHA MJEKE NE AUSHVIC

15:30 IRIS

17:30 TAKIM I EMBEL

19:30 BUKURI E RREZIKSHME

21:15 SHKELQIMI I NJE YLLI

23:00 NJERIU FENOMEN

1:30 JCVD

3:30 KUNGULLI I MADH

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 YJET TE TREGOJNE UDHEN

7:30 UDHETIMI I GJATE I DASHURISE

9:30 NJERIU 200 VJECAR

11:30 NE SHERBIM TE SARES

13:30 DESHTIMI I STEFAN GLASIT

15:30 DON KING VETEM NE AMERIKE

17:30 PASSIONADA

19:30 MEKSIKANI

21:15 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE “NJE HISTORI INDIE”

23:00 SELENA

1:30 SHOWGIRLS

3:30 SY ENGJELLI

5:30

E PREMTE, 13 JANAR 2012

BOPHA

7:30 LA BAMBA

9:30 NDJENJA E ZEMRES

11:30 FOTOT

13:30 SHAMPANJE PER DY

15:30 SUNSHINE CLEANING

17:30 NJERIU PA FYTYRE

19:30 BIE DEBORE MBI KEDRA

21:15 PASIONI I MENDJES (I RI)

23:00 KOHE PER DASHURI

1:30 BESIMI

3:30 PORTRETE NE PASQYRE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 HIR I ZEMRES SIME

7:30 TE NDASH SEKRETIN

9:30 FESTA E PERVJETORIT

11:30 SHPRESA QE NUK VDES

13:30 ATY KU ESHTE ZEMRA

15:30 SI YJET MBI TOKE

17:30 DJEMTE QE TUNDIN PISTEN

19:30 NJE SHETITJE MBI RE

21:15 PEARL HARBOR

23:00 BILLY ELLIOT

1:30 GARDIANI I BRENGES

3:30 FENI HILL

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KROMOFOBIA

7:30 SHIHEMI NE MENGJES

9:30 NESE ASKUSH NUK VJEN

11:30 FEMIJET E SUINGUT

13:30 NJEMIJE AKRAT

15:30 ENIGMA

17:30 VEER DHE ZARA, NJE LEGJENDE

DASHURIE

19:30 PASIONI I MENDJES

21:15 KUPA PREJ ARI

23:00 NE DASHURI DHE LUFTE

1:30 TE VDESESH I RI

E SHTUNË, 7 JANAR 2012

ORA E HENE 2012-01-09

07 00 DJALI ELASTIK/MONUMENTI

09 00 PERTEJ MUREVE TE NGURTA

11 00 MESONJTORJA

13 00 FAMILJA IME

15 00 ENDERR PER NJE KARRIGE

16 00 ILEGALET

17 00 DUAJE EMRIN TEND

19 00 GRA TE LIRA PJ14, SEZONI II

20 30 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA GJURME

21 00 ARTI PJ7, SEZONI II

23 00 JETA NE DUART E TJETRIT

01 00 MESONJTORJA

03 00 ENDERR PER NJE KARRIGE

05 00 DUAJE EMRIN TEND

E MARTE 2012-01-10

07 00 INTENDENTI/

09 00 NDERGJEGJA

11 00 DOLLIA E DASMES SIME

13 00 LIRI A VDEKJE

15 00 FEJESA E BLERTES

16 00 KOHE E LARGET

17 00 APASIONATA

19 00 EXCLUSIVE: NJEREZIT PA GJURME

20 00 MBREMJE POETIKE: DRITERO AGOLLI

21 00 NJE NJERI NE DET

23 00 ARTI PJ7, SEZONI II

01 00 DOLLIA E DASMES SIME

03 00 FEJESA E BLERTES

05 00 APASIONATA

E MERKURE 2012-01-11

07 00 GJURME NE DEBORE/ODISEA E TIFO-

ZAVE

09 00 MYSAFIRI

11 00 BRAZDAT

13 00 CUCA E MALEVE

15 00 KONCERT NE VITIN 1936

16 00 MILITANTI

17 00 NJERIU I MIRE

19 00 NIVICE-SHEN VASIL

20 00 SHQIPERIA ESHTE KULTURE

21 00 FLUTURA NE KABINEN TIME

23 00 KUR PO XHIROHEJ NJE FILM

01 00 BRAZDAT

03 00 KONCERT NE VITIN 1936

05 00 NJERIU I MIRE

E ENJTE 2012-01-12

07 00 MIMOZA LLASTICA/NE DITET E PUS-

HIMEVE

09 00 FUSHE E BLERTE, FUSHE E KUQE

11 00 NATA E PARE E LIRISE

13 00 DRITAT E QYTEZES

15 00 I TETI NE BRONZ

16 00 FJALE PA FUND

17 00 NJE NJERI NE DET

19 00 TEATRI I ZEMRAVE TE VOGLA

20 00 SPORTE EKSTREME

21 00 ERA E NGROHTE E THELLESIVE

23 00 GURET E SHTEPISE SIME

01 00 NATA E PARE E LIRISE

03 00 I TETI NE BRONZ

05 00 FUSHE E BLERTE, FUSHE E KUQE

E PREMTE 2012-01-13

07 00 LUME DRITE/SINJALI I DASHURISE

09 00 KESHILLTARET

11 00 HORIZONTE TE HAPURA

13 00 DETYRE E POSACME

15 00 FIJE QE PRITEN

16 00 KUSH ESHTE VRASESI

17 00 NE PRAG TE JETES

19 00 BORSHI

20 00 THE WARRIOR KING

21 00 ENIGMA, PJESA 4

23 00 NJE NJERI NE DET

01 00 HORIZONTE TE HAPURA

03 00 FIJE QE PRITEN

05 00 NE PRAG TE JETES

E SHTUNE 2012-01-14

07 00 LUGINA E VDEKJES/E DIELA E FUNDIT

09 00 NGADHENJIM MBI VDEKJEN

11 00 KERCENIMI

13 00 GJENERAL GRAMAFONI

15 00 PRANVERE NE GJIROKASTER

16 00 KUSH VDES NE KEMBE

17 00 DHE VJEN NJE DITE

19 00 SKENDERBEU EDHE NE SHKUP

20 00 VLORA

22 00 GRA TE LIRA PJ15, SEZONI II

23 00 ENIGMA, PJESA 4

01 00 KERCENIMI

03 00 PRANVERE NE GJIROKASTER

05 00 DHE VJEN NJE DITE

E DIEL 2012-01-15

07 00 PRITA

09 00 KEMISHAT ME DYLLE

11 00 DEBATIK

13 00 NE SHTEPINE TENDE

15 00 EJA

17 00 PAS TAKIMIT TE FUNDIT

18 00 ARTI PJ4, SEZONI II

19 00 KOHE E PAKRYER

20 00 24 KARATESH

21 00 PERBALLIMI

23 00 GRA TE LIRA PJ15, SEZONI II

01 00 KEMISHAT ME DYLLE

03 00 NE SHTEPINE TENDE


E SHTUNË, 7 JANAR 2012 SKEMA PROGRAMORE

ORA E HENE, 9 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 11

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 11

9:00 HANA MONTANA IV EPS 6

9:30 ALIENE NE PAPAFINDO

10:55 TELASHE ME DUZINE 2

12:25 FEMIJET SPIUNE 2

14:00 BOTA E PATIT II EPS 55 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 11

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 11

16:00 HANA MONTANA IV EPS 6

16:30 BANDSLAM

18:20 UNE I DUA PONITE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 56 ( I RI )

20:00 KRISHTLINDJE ME SUPERQENUSHET

21:35 ALISA NE BOTEN E ENDRRAVE

23:15 FAMILJA ADAMS

E MARTE, 10 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 12

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 12

9:00 HANA MONTANA IV EPS 7

9:30 ALIENE NE FAMILJE

10:55 QENI I HUMBUR

12:40 DESIRA JOTE

14:15 BOTA E PATIT II EPS 56 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 12

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 12

16:00 HANA MONTANA IV EPS 7

16:30 UENDI - RIKTHIMI I LUFTETARIT

18:00 HAPA NE PASARELE - DHJETOR 2011

( RIT. )

19:00 BOTA E PATIT II EPS 57 ( I RI )

20:00 NJERIU MERIMANGE 3 ( RIT. )

22:10 DITARI I NJE ADOLESHENTEJE

23:40 FAMILJA ADAMS 2

E MERKURE, 11 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 13

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 13

9:00 HANA MONTANA IV EPS 8

9:30 FATKEQESITE E KRISES

11:00 BOBI, HEROI I VOGEL

12:40 NDERRIMI VEROR

14:05 BOTA E PATIT II EPS 57 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 13

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 13

16:00 HANA MONTANA IV EPS 8

16:30 RAMONA DHE MOTRA E SAJ

18:25 BOTA E FEMIJEVE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 58 ( I RI )

20:00 LIZA NE BOTEN E ÇUDIRAVE

21:45 16 DESHIRAT

23:15 DJALI I KARATESE III

E ENJTE, 12 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 14

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 14

9:00 HANA MONTANA IV EPS 9

9:30 KITI, MISTERI I NJE VAJZE AMERIKANE

11:10 ENGJEJT

12:50 TE KUNDERT PER NJE DITE

14:10 BOTA E PATIT II EPS 58 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 14

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 14

16:00 HANA MONTANA IV EPS 9

16:30 FEMIJET E QIELLIT

18:20 MUND TE BEHESH BALERINE

19:00 BOTA E PATIT II EPS 59 ( I RI )

20:00 GODITUR NGA NJE YLL

21:35 NENCY DREW

23:20 NJERIU PREJ TENEQEJE

E PREMTE, 13 JANAR 2011

8:00 SONI MES YJESH EPS 15

8:30 BANDA MUZIKORE EPS 15

9:00 HANA MONTANA IV EPS 10

9:30 KAFSHET SHPETIMTARE

10:50 AGJENTJA MARTESORE

12:20 RIKTHIM NE QYTETIN E HALLOUINIT

14:10 BOTA E PATIT II EPS 59 ( RIT. )

15:00 SONI MES YJESH EPS 15

15:30 BANDA MUZIKORE EPS 15

16:00 HANA MONTANA IV EPS 10

16:30 TRE BURRA DHE NJE VOGELUSHE

18:20 PITERI DHE UJKU

19:00 BOTA E PATIT II EPS 60 ( I RI )

19:45 DIGITIME EPS 4 ( I RI )

20:15 NJE HISTORI HIRUSHEJE 3

21:40 ÇARLI DHE FABRIKA E ÇOKOLLATAVE

23:15 NJERIU PREJ TENEQEJE 2

E SHTUNE, 14 JANAR 2011

8:00 MOLI, NJE VAJZE AMERIKANE

9:20 ÇMENDURI NE PYLL

10:45 NJE TRUPROJE SHKOLLE

12:20 MINUTA NJUJORKEZE

13:45 MIQTE E HAPESIRES

14:10 FQINJI SPIUN

15:40 AVENTURA E MREKULLUESHME E

SHARPEIT

17:15 KRONIKAT SPIDERWICK

19:45 SHOKE TE NJE SKUADRE

20:00 DITARI I GREGUT 3 ( I RI )

21:35 NJE ÇIHUAHUA NGA BEVERLI HILLS 2

23:10 NJERIU PREJ TENEQEJE 3

E DIEL, 15 JANAR 2011

8:00 SHKOLLA E RROKUT

9:50 KUSH JA PUNOI LEPURIT ROGER

11:30 VAJZAT GATOPARD 3

ORA E HENE, 9 JANAR 2012

5:30 JUNIOR

7:30 BOGUS

9:30 ZOTI FAL, UNE JO

11:30 KUR FLUTUROJNE ELEFANTET

13:30 NE NDJEKJE TE EMIT

15:30 LEKSIONE ANATOMIE

17:30 HILEQARET

19:30 NENEMADHJA 1

21:30 TIFOZET (I RI)

23:00 PANTERA ROZE

1:30 TELEKOMANDA

3:30 KAMPISTET E GEZUAR

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:30 ROMANCE NE LOS ANXHELOS

7:30 EDI

9:30 NESE FATI DO

11:30 TE CMENDUR PAS GOLFIT

13:30 6 DITE, 7 NETE

15:30 SHITESIT

17:30 RRUGES PER NE UNIVERSITET

19:30 NENEMADHJA 2

21:30 OSKARI (I RI)

23:00 50 TAKIME TE PARA

1:30 PO KY NGA DOLI?

3:30 STUDENT NE RUSHMORE

5:30

E MERKURE, 11 JANAR 2012

TRE SHPIKESIT

7:30 LEGJENDA DEWEY COX

9:30 KROKODIL DANDI NE QYTET

11:30 AVIONE, TRENA DHE AUTOMOBILE

13:30 TOPI I BORES

15:30 AUTOSTRADA 60

17:30 TIFOZET

19:30 BUDALLA SHKUAR BUDALLAIT

21:30 KUSHERIRI IM VINI

23:00 NE KAMPIN E VAJZAVE

1:30 AKADEMIA E SEKSIT

3:30 VJEDHJE NE BRUKLIN

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:30 HILEQARET

7:30 TRE BABALLARET

9:30 MIQ AMERIKANE

11:30 VITI NJE

13:30 ZONJUSHA E PARE

15:30 SHTATZENE…NDOSHTA

17:30 JETE SHTRIGE

19:30 EMBELSIRE AMERIKANE 4

21:30 DICKA DO TE JEPET

23:00 SEKSI DHE QYTETI

1:30 SIMONE

3:30 I TRETI I TEPERT

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:30 SHPIRTI BINJAK

7:30 GODITJA E MADHE

9:30 NGA TE KTHEHEM, POR FAVOR

11:30 TAMARA DREWE

13:30 JETA

15:30 SHKOJME NE BURG

17:30 IDIOKRACIA

19:30 VELLEZER ME PAHIR

21:30 FILMI I FRIKSHEM 1

23:00 MISS MARSI

1:30 FESTA E BIRRES

3:30 DY BILETA PER NE PARAJSE

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:30 KATER NE LOJE

7:30 TE DUA PER VDEKJE

9:30 SHEQER DHE PIPER

11:30 AKSIDENTE FATLUME

13:30 NJE NATE NE ROKSBERI

15:30 PRINCAT E PATINAZHIT

17:30 ISH E DASHURA IME

19:30 TENACIOUS D DHE FATI I RROKUT

21:30 PERTEJ ACARIT (I RI)

23:00 TIFOZET

1:30 SHTATE TE DASHURAT

3:30 MAGJISTARET

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:30 KONVIKTI I TE MARREVE

7:30 BURIMET E SHPRESES

9:30 KLUBI I AGJENTIT SEKRET

11:30 ARTURI

13:30 DEJV

15:30 ZONJUSHA PETIGRU

17:30 BILLI MEDISON

19:30 OSKAR

21:30 SHKOLLA E MASKARENJVE (I RI)

23:00 SI TE MASHTROSH SHEFIN

1:30 KOHET E VJETRA

3:30 VAJZA DHE DJEM TE KEQINJ

UNAZË SPECIALE PËR BIELIN

E HENE, 9 JANAR 2012

5:00 LEGJENDA E TEKSASIT

7:00 DENI QENI

9:00 PERMBYTJA

11:00 TEKKEN

13:00 I PADISKUTUESHMI

15:00 FEMRA FATALE

17:00 AGJENTI 007 NE ZONEN E RREZIKUT

19:00 METODA TE EGRA

21:00 SWAT - KONFLIKTI

23:00 KATER VELLEZERIT

1:00 KURTHI

3:00 PERGATITJA PER DITEN E SULMIT

E MARTE, 10 JANAR 2012

5:00 ZOTET E LUFTES

7:00 BRITMA NGA HAPESIRA

9:00 ROKI 1

11:00 DIE HARD 3

13:00 I PADISKUTUESHMI 2

15:00 DITA E RREZIKUT

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 METROJA

21:00 PESHKU SHPATE

23:00 ZOTI I LUFTES

1:00 FAJKOJTE E NATES

3:00 VDEKJE E DESHIRUAR

E MERKURE, 11 JANAR 2012

5:00 LEVIZJA E FUNDIT

7:00 ARMA VDEKJEPRURESE

9:00 FLUTURIMI 93

11:00 DESHMITARI

13:00 I PAKRAHASUESHMI

15:00 KARAIBET - PJESA E PARE

17:00 KONKORD AEROPORT

19:00 300

21:00 ARRATSJE NE FERR ( I RI )

23:00 ZGJIDH FATIN TEND

1:00 DELTA FORCE

3:00 BANDA E HERRI SPAIKS

E ENJTE, 12 JANAR 2012

5:00 TEMPULLI SHAOLIN

7:00 KAMPIONI

9:00 MISIONARI

11:00 TE MOS VDESESH VETEM

13:00 FAKTORI I AKULLT

15:00 KARAIBET - PJESA E DYTE

17:00 SPECIALISTI

19:00 DÉJÀ VU

21:00 TIPAT E FORTE ( I RI )

23:00 STILETO

1:00 DELTA FORCE 2

3:00 SHKEMBI I KUQ

E PREMTE, 13 JANAR 2012

5:00 NEW JACK CITY

7:00 DREJTESI NE VEND

9:00 NDJEKJA

11:00 VRASESI

13:00 NEN RRETHIM

15:00 KARAIBET - PJESA E TRETE

17:00 USHTARI UNIVERSAL - KTHIMI

19:00 TRANSFORMUESIT

21:00 PERMES PERENDIMIT ( PJESA E PARE

)

23:00 RONIN

1:00 TE HUMBUR NE VIETNAM

3:00 SABATA

E SHTUNE, 14 JANAR 2012

5:00 I PAVDEKSHEM

7:00 KERKIM I PAMUNDUR

9:00 HARLEY DAVIDSON &MALBORO

MAN

11:00 FORTESA 1

13:00 LOJERA RE RREZIKSHME

15:00 KARAIBET - PJESA E KATERT

17:00 ARRATSJE NE FERR ( RIT. )

19:00 SWAT - KONFLIKTI

21:00 SHPEJTESI MARRAMENDESE

23:00 ASGJESUESI

1:00 GJAK DHE KOCKA

3:00 FITORJA

E DIEL, 15 JANAR 2012

5:00 QENI I ZI

7:00 NE FERR

9:00 FORTESA 2

11:00 TRUPAT SPECIALE

13:00 SHPEJTESI PA LIMIT

15:00 TIPAT E FORTE ( RIT. )

17:00 ZENE NE BEFASI

19:00 LARESI I HESAPEVE

21:00 SMOKINGU

23:00 POSEIDON

Justin Timberlake ka bërë një dizajn special, “por të zakonshëm” për

unazën e fejesës që do t’ia dhurojë të dashurës Jessica Biel. Sipas revistës

“People”, këngëtari dhe aktori pritet që t’i propozojë fejesë aktores gjatë

vizitës së tyre të përbashkët në resorin turistik në Montana. “Unaza është

e çmuar dhe ata janë të lumtur”, tha një burim. Lajmi i mirë është se në

fund këtij muaji, Timberlake mbush 31 vjet. Në ditëlindje ai pritet që me

shokë ta festojë fejesën”.

Faqe 21

HD2 HD3

E HENE 9 JANAR

7:00 I FSHEHUR

9:00 E BURGOSURA

11:00 GOL: ENDRA FILLOJ

13:00 STEP UP 1

15:00 3 MBRETERIT

17:00 40 DITE DHE 40 NET

19:00 KTHIMI I SUPERMENIT

21:00 MARINSI

23:00 SI I VODHI GRINCI KRISHTILINDJET

1:00 I FSHEHUR

3:00 E BURGOSURA

5:00 GOL: ENDRA FILLOJ

E MARTE 10 JANAR

7:00 FANTAZMA E OPERAS

9:00 DASHURIA NUK KUSHTON

11:00 CFARE KERKON NJE VAJZE

13:00 FEMIJET SPIUN 1

15:00 MEDALIONI

17:00 DJEMT E KEQINJ

19:00 ZOTI DIDS

21:00 DRITAT E SE PREMTES MBREMA

23:00 SHTEPIA E RE

1:00 FANTAZMA E OPERAS

3:00 DASHURIA NUK KUSHTON

5:00 CFARE KERKON NJE VAJZE

E MERKURE 11 JANAR

7:00 PIANISTI

9:00 MARATONA

11:00 GJITHCKA APO ASGJE

13:00 FEMIJET SPIUN 2

15:00 PAGESA

17:00 KAMPI I BABALLARVE

19:00 KURTH NE FUND TE DETIT

21:00 NJERIU I PERKRYER

23:00 TOMB RAIDER

1:00 PIANISTI

3:00 MARATONA

5:00 GJITHCKA APO ASGJE

E EJNTE 12 JANAR

7:00 RENIA E FAJKOIT TE ZI

9:00 RASTESI ZEMRASH

11:00 TIGRI DHE DRAGOI

13:00 PRINCI DHE UNE 2

15:00 MBRETI LUAN

17:00 TELEKOMANDA

19:00 3:10 PER NE JUMA

21:00 DESTINACIONI FINAL 1

23:00 KRONIKAT E RIDIKUT

1:00 RENIA E FAJKOIT TE ZI

3:00 RASTESI ZEMRASH

5:00 TIGRI DHE DRAGOI

E PREMTE 13 JANAR

7:00 QELLIME MIZORE

9:00 RONIN

11:00 SKUADRA E PERSOSUR

13:00 GOSPEL HILL

15:00 HEORI

17:00 NJE HISTORI HIRUSHEJE

19:00 VAN HELSING

21:00 KING KONG

23:00 NJERIU I PERKRYER

1:00 QELLIME MIZORE

3:00 RONIN

5:00 SKUADRA E PERSOSUR

E SHTUNE 14 JANAR

7:00 RREMBIM NE MALIBU

9:00 KANGURI XHEK

11:00 NJE JAVE NE VEND TE ZOTIT

13:00 NENE MADHJA 1

15:00 KOLATERAL

17:00 VEND NE ORKESTER

19:00 BURRI NE FLAK

21:00 ROKSANA

23:00 DESTINACIONI FINAL 1

1:00 RREMBIM NE MALIBU

3:00 KANGURI XHEK

5:00 NJE JAVE NE VEND TE ZOTIT

E DIEL 15 JANAR

7:00 SHESHXHIRIMI

9:00 PERTEJ IMAGJINATES

11:00 ARRATISJA E LIBERTIS

13:00 NENE MADHJA 2

15:00 BUSULLA E ARTE

17:00 LOONEY TUNES, PERSERI NE AKSI-

ON

19:00 NJERIU I PERKRYER

21:00 DUMBEDHJETSHJA E OSHENIT

23:00 TERMINATOR 3

1:00 SHESHXHIRIMI

3:00 PERTEJ IMAGJINATES

E HENE 9 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

3

8:00 PLANETI TOKE 3

9:00 POL MERTON NE EUROPE 3

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 1

11:00 KINA E PAZBULUAR 1

12:00 JETA 1

13:00 HERONJTE E VERTETE 15/16

14:00 RITMET E PEKINIT 1

15:00 OQEANET 3

16:00 LUFTETARET 3

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 1

18:00 SUPERSTUHIA 1

19:00 KUSHTE EPIKE 13/14/15

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 1

21:00 ZHYTESIT E THESARIT 5

22:00 MAKINERITE EKSTREME TE ALASKES

23:00 PROGRAM (PROCESI SPORTIV)

0:00 PROGRAM (PROCESI SPORTIV)

1:00 KINA E PAZBULUAR 1

2:00 JETA 1

3:00 HERONJTE E VERTETE 15/16

4:00 RITMET E PEKINIT 1

5:00 OQEANET 3

6:00 LUFTETARET 3

E MARTE 10 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

4

8:00 PLANETI TOKE 4

9:00 POL MERTON NE EUROPE 4

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 2

11:00 KINA E PAZBULUAR 2

12:00 JETA 2

13:00 HERONJTE E VERTETE 17/18

14:00 RITMET E PEKINIT 2

15:00 OQEANET 4

16:00 LUFTETARET 4

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 2

18:00 SUPERSTUHIA 2

19:00 GRABITQARI X

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 2

21:00 PROGRAM (100 MILIONE)

22:00 LIE TO ME 6 (I)

23:00 ROS KEMP-BANDAT (TIMORI LIN-

DOR)

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 2

1:00 KINA E PAZBULUAR 2

2:00 JETA 2

3:00 HERONJTE E VERTETE 17/18

4:00 RITMET E PEKINIT 2

5:00 OQEANET 4

6:00 LUFTETARET 4

E MERKURE 11 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

5

8:00 PLANETI TOKE 5

9:00 POL MERTON NE EUROPE 5

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 3

11:00 KINA E PAZBULUAR 3

12:00 JETA 3

13:00 HERONJTE E VERTETE 19/20

14:00 RITMET E PEKINIT 3

15:00 OQEANET 5

16:00 LUFTETARET 5

17:00 SPIUNET E TIGRAVE NE XHUNGEL 3

18:00 SUPERSTUHIA 3

19:00 EKSPERTIZA PARA GJYQIT

20:00 JETA SEKRETE E ELEFANTEVE 3

21:00 SHPIRTI I ISHULLIT TE ORKIDEVE

22:00 RUTKA-NJE DITAR I HOLOKAUSTIT

23:00 ROS KEMP-BANDAT (XHAMAJKA)

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 3

1:00 KINA E PAZBULUAR 3

2:00 JETA 3

3:00 HERONJTE E VERTETE 19/20

4:00 RITMET E PEKINIT 3

5:00 OQEANET 5

6:00 LUFTETARET 5

E ENJTE 12 JANAR 2011

7:00 UDHETIMET E MEDHA TE BRITANISE

6

8:00 PLANETI TOKE 6

9:00 POL MERTON NE EUROPE 6

10:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 4

11:00 KINA E PAZBULUAR 4

12:00 JETA 4

13:00 FUQIA E NJE PLANETI 1

14:00 RITMET E PEKINIT 4

15:00 OQEANET 6

16:00 LUFTETARET 6

17:00 SUPERDOKTORET 1

18:00 DRITHERIMA DHE SHPEJTESI - AE-

ROPLANET

19:00 IMAZHI I RI I NJE PERANDORIE

20:00 URAT E NJU JORKUT

21:00 BRENDA BURGUT SAN KUENTIN

22:00 LIE TO ME 7 (I)

23:00 EPOKA E HAPESIRES - HISTORIA E

NASES 1

0:00 DUBLANTE TE FAMSHEM 4

1:00 KINA E PAZBULUAR 4

2:00 JETA 4

3:00 FUQIA E NJE PLANETI 1

4:00 RITMET E PEKINIT 4

5:00 OQEANET 6

6:00 LUFTETARET 6


Faqe 22

LUFTA ME

JASHTËTOKËSORË

Nga regjisori i ‘Iron Man’ dhe

me një ekip të përzgjedhur

aktorësh vjen një përzierje

e arrirë western dhe fantashkencë.

Një njeri, zgjohet

pranë një qyteti të panjohur

dhe në dorë ka një pajisje të

së ardhmes. I ndihmuar nga

një bukuroshe dhe një sherif,

ai do të bashkojë kaubojë,

disa të jashtëligjshëm dhe

fi se vendase, për të luftuar

një armik të përbashkët, që

vjen nga një botë tjetër.

Ky është fi lmi që ka zgjuar

kërshërinë e shumë kritikëve

të fi lmit në SHBA, përderisa

rolin kryesor në të e luan

Daniel Craig që bën një

paraqitje të mirë në rolin e

kaubojit.

Filmi është i bazuar në një

librin komik të Scott Mitchell

Rosenbergut, përderisa

skenari është punuar nga

Damon Lindelof, Mark

Fergus dhe Hawk Ostby në

një tregim kinematografi k që

ndonjëherë të lë pa mend me

karakteret, por edhe tensionin,

aksionet që përcillen

gjatë gjithë fi lmit.

Ky është një fi lm fantastikoshkencor

që mund të jetë

edhe kandidat serioz për

Oskar, përderisa kemi të

bëjmë edhe me një gjë, përballjen

me jashtëtokësorët.

Në të fl itet edhe për anijet

tona kozmike, por edhe për

bretkosat që nga alienët

mund të shndërrohen në

miza infektuese.

Nëse keni parë prodhimet e

tjera kinematografi ke për jashtëtokësorë,

atëherë ky është

i tillë – përderisa në vete

ngërthen edhe bashkimin e

forcave kundër keqbërësve,

por edhe kundër rusëve

dhe nazistëve, gjë që i jep

atij edhe një prapavijë, ose

një nënfabulë interesante

në fi lm. “Cowboys & Aliens”

është një fi lm që mund të

shikohet nga personat mbi

moshën 13-vjeçare dhe do të

shfaqet në DigiGold në javën

e dytë të janarit.

COWBOYS & ALIENS

Regjia: Jon Favreau; skenari:

Roberto Orci, Alex Kurtzman,

Damon Lindelof, Mark Fergus

dhe Hawk Ostby, bazuar

në tregimin dhe novelën

grafi ke të Scott Mitchell Rosenberg;

Aktorë: Daniel Craig

(Jake Lonergan), Harrison

Ford (Col. Woodrow Dolarhyde),

Olivia Wilde (Ella),

Sam Rockwell (Doc), Adam

Beach (Nat Colorado), Paul

Dano (Percy Dolarhyde),

Clancy Brown (Meacham),

Keith Carradine (Sheriff John

Taggart) dhe Noah Ringer

(Emmett Taggart).

TV TIP

ULTRAVIOLET

TV

TIP

Një bukuroshe infektohet t me një virus

që i jep asaj fuqi mbinjerëzore. Por, ajo

duhet ta mbroj të dashurin e saj nga bota

shkencore, për të cilin mendohet se mbart

antigjene që e shkatërrojnë njerëzimin.

Regjia dhe skenari: Kurt Wimmer. Aktorë:

Milla Jovovich, Cameron Bright dhe Nick

Chinlund

E martë ora 19:00.

SHUTTER ISLAND

TV

TIP

Drama zhvillohet në vitin 1954, me marshallin

amerikan Teddy Daniels që është

duke bërë një hulumtim në një spital ku

ka kriminel të sëmurë mendor. Por, pos

kësaj edhe diçka tjetër ndodh në këtë

vend. Regjia: Martin Scorsese. Aktorë:

Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer dhe

Mark Ruffalo.

E enjte ora 21:00.

WHEN IN ROME

TV

TIP

Beth është një vajzë e re, ambicioze nga

New Yorku, por ka një probleme – dashurinë.

Megjithatë, gjatë një udhëtimi të saj

në Rmë, ajo merr një monedhë nga një

fontanë që del të jetë magjike. Ajo vërshohet

nga ofertat për dashuri – ku nuk di

kë të zgjedh së pari. Regjia; Mark Steven

Johnson. Aktorë: Kristen Bell, Josh Duhamel

dhe Anjelica Huston.

E premte ora 21:00.

TV

TIP

WATER FOR ELEPHANTS

I shkatërruar nga vdekja e papritur e

prindërve, një student veterinarie, braktis

shkollën dhe i bashkohet një cirku të

njohur. Pas njohjes me akrobaten e cirkut,

mes tyre lind një romancë e bukur që

forcohet akoma më shumë edhe nga

përkushtimi që tregojnë ndaj një elefanti.

Aktorë: Robert Pattinson, Reese Witherspoon,

Christoph Waltz, James Frain, Hal

Holbrook, etj…Regjia: Francis Lawrence.

BRIDESMAIDS

TV

TIP

Jeta e Enit, po shkon si mos më keq. Por

kur zbulon se shoqja e saj më e mirë do

të martohet, ajo nuk ka zgjidhje tjetër

përveçse të kryejë të gjitha detyrimet që

i takojnë si shoqëruesja e parë e nuses.

Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne,

Terry Crews, Jessica St. Clair, Ellie Kemper,

Melissa McCarthy, etj…Regjia: Paul

Feig.

GREEN LANTERN

TV

TIP

Në një Univers, po aq të pafund sa edhe

misteret e tij, për shekuj të tërë ka ekzistuar

një forcë e vendosur për të mbajtur

ligj dhe paqe. Ata janë ushtria e Fenerëve

të Gjelbër. Por kur një armik i ri, kërcënon

të shkatërrojë gjithçka, fati i Universit do

të mbetet në duart e rekrutit më të ri: një

pilot i ushtrisë amerikane. Ryan Reynolds,

Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark

Strong, Tim Robbins, Angela Bassett, etj…

Regjia: Martin Campbell.

Vërejtje: Për orarin e transmetimit mund të konsultoheni me skemën programore

të IPKO’s të botuar në këtë shtojcë dhe në programin e parë të paketës digjitale të IPKO’s.

E SHTUNË, 7 JANAR 2012

LULJA E EGËR

TV

TIP

Historia e Amandës, një vajzë e re me një

të kaluar të dhimbshme, e cila rrezikon

gjithçka për të mbrojtur motrat e saj. Jeta

e vështirë e ka kthyer atë në një “Lule të

egër” por në këtë botë të pamëshirshme

ajo do të mësojë se lumturia dhe ferri,

mund të jenë dy fytyra, që vështirë të

dallohen nga njëra-tjetra...Aktorë: Monica

Spear, Tony Dalton, Josa Luis Resandez,

Roberto Manrique, Elisa Camargo, etj...E

hënë e premte ora 20:00.

FRINGE

TV

TIP

Skuadra e pazakontë e Fringe, rikthehet

me një sezon të ri të mbushur plot mister,

aventurë dhe hetime të jashtëzakonshme

që i kalojnë ku jtë e kësaj bote. Njerëzimi

po përballet me një armik të ri nga një

botë tjetër, identike me Tokën. Beteja për

mbijetesë tashmë ka lluar dhe fati ynë

është në duart e skuadrës Fringe... Aktorë:

Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble,

etj. E hënë e premte ora 21:45.

PARENTHOOD

TV

TIP

Bazuar në lmin me të njëjtin titull të vitit

1989, vjen një komedi ku çdo familje mund

të shohë vetveten. S dat e përditshme

të anëtarëve të një familjeje, secili prind

me probleme të ndryshme dhe përpjekjet

e tyre për të rritur fëmijët në një botë ku

mbizotëron teknologjia... Aktorë: Peter

Krause, Lauren Graham, Dax Shepard, etj.

E shtunë e diel ora 21:00.


E SHTUNË, 7 JANAR 2012 SKEMA PROGRAMORE

Faqe 23

VETULLA IA NDREQ BUKURINE E SYRIT

Shumë vajza dëshirojnë që

sytë e tyre të rregullohen

bukur dhe kështu t’i japin

formë më të bukur fytyrës

së tyre. Por, ekspertët

vlerësojnë se duhet më

shumë kujdes në mënyrën

se si rregullohen vetullat.

Që shikimi mund të godasë me efi kasitet, nuk është i

mjaftueshëm vetëm make-upi, por është e rëndësishme

të kujdeseni në mënyrë natyrale për vetullat.

Në Shtetet e Bashkuara ekzistojnë ekspertë, të cilët paguhen

me shifra marramendëse nga Vipat, të cilët kanë

për detyrë të ridizejnojnë dhe të mbajnë modelin e paprishur

të vetullave.

Forma e duhur

Fillimisht duhet të merrni një shkop apo një laps të

thjeshtë.

Për të piketuar pikën e fi llimit të vetullës, shkopi duhet

të pozicionohet vertikalisht nga ana e hundës, në të

majtë dhe në të djathtë, derisa të takohet me pjesën e

brendshme të vetullës.

Për të piketuar pikën më të lartë të harkut të vetullës

dhe për t’i dhënë shikimit një pamje të ëmbël, duhet të

poziciononi shkopin, gjithmonë vertikalisht me drejtim

nga jashtë syrit.

Gabimet më të shpeshta

Shpesh janë shumë larg ose shumë afër midis tyre. Për

të verifi kuar nëse distanca është e duhura, duhet të shihni

hapësirën midis cepave dhe të respektoni të njëjtën

distancë edhe midis dy vetullave.

Mos harroni se nuk duhen eliminuar jo më shumë se

dy rreshta me qime në pjesën e brendshme të vetullës,

ndërsa nga jashtë saj asnjë të tillë.

Moda e momentit

Tendencat e prezantuara nga ekspertët e modës dhe të

make-upit synojnë për vetulla të mbushura dhe të trasha,

të cilat ngjasojnë me modelin e viteve ‘80. Kështu që është

më mirë të kurseni dorën sa më shumë që të mundeni kur

merrni piskatoren në dorë, pasi rritja e qimeve të vetullave

është shumë e ngadaltë. (Femina)

PLANETI PIKTORESK TOKA E GAZIT MAJKELL XHEKSON:

JETA E NJE IKONE

Ata janë disa prej vrasësve më të mëdhenj të

botës. Forma dhe madhësia e trupit të tyre, është

shumë herë më e vogël sesa rreziku që ata paraqesin.

Një ndalesë në Brazil, Indi, Vietnam, Australi,

Meksikë, Arizonë... Për t’ju prezantuar dhe për

të njohur nga afër, vrasësit që në të shumtën e

rasteve, i injorojmë... Peshku Kandiru, milingonat e

zjarrta, merimanga akrobate , tufat e piranjave dhe

shumë e shumë vrasës të tjerë... Si ti dallojmë, si

të mbrohemi? Pse paraqesin rrezikshmëri të lartë

dhe masat urgjente në rast se sulmohemi....

Çdo të hënë në ora 20:00 në Explorer Natyrë.

Amerika e Veriut përshkruhet si një oqean gazi

natyror... Kjo pasuri nëntokësore konsiderohet si

një motor për ekonominë... Por ekspertet e mjedisit

e shohin si një kërcënim me përmasa dramatike

shfrytëzimin e gazit... Cilat janë metodat që

përdoren sot për marrjen e lëngut të djegshëm?

Sa e mbrojnë apo shkatërrojnë ato mjedisin?

Çfarë do të thotë që SHBA dhe vendet e tjera të

zhvilluara ta bëjnë gazin natyror, karburantin e së

ardhmes?

Çdo të mërkurë ora 21:00 në Explorer Shkencë.

TV

TIP

Zbuloni historinë e mbretit të muzikës pop, të

rrëfyer prej njerëzve që e njihnin më mirë. Intervista

ekskluzive nga Katherine Jackson, David Gest,

Tito Jackson, Rebbie Jackson, Smokey Robinson,

Dionne Warwick dhe shumë të tjerë...

Çdo të shtunë ora 22:00 në Explorer Histori.


24

shkurteshqip

Shkurt e shqip / e-mail: shkurteshqip@gazetaexpress.com

tel: 038 76 76 76, fax: 038 76 76 78 adresa: Dardania 1/1 , Prishtinë

Komentet e lexuesve në Express Online

Express, 6 janar 2012

Kush është

Zvonko? Pyet

Sahit Jashari

Hoxha

Kur kihet parasysh se Bossi i këtij Jasharit pat deklaruar se SHIK-u ka arritur të infi ltrohet

deri në qarqet qeveritare të Beogradit nuk është çudi që ky tipi ka hëngër pak

bukë krimi me Zvonkon. Krejt po dojnë me dalë fj alët e Rugovës kur thojke...

Dreni

Për hair kumaria o Sahit Jashari. Mos u çudit se edhe shumë gjëra

të tjera do të dalin në shesh. Populli me djersën e vet po ju ndërton

përmendoret veç ju doni me i shkatërru vetë o Sahit.

Valbona

O Sahit, qysh bre kush është Zvonko...more haveri yt është, mos u bëj tash...

Arbeni

Hiq mos u befaso, apo ndoshta je befasuar që u zbulove.

Afrimi

Çdo pompë e benzinës prej Prishtine deri në kufi (te ura e Ibrit) që ka X6 të parkuar

përpara ka bashkëpunuar me Zvonkun dhe tash janë në krizë fi nanciare.

Lita

Mundet me qenë shumë e saktë kjo, sepse ne po e shohim që shumë njerëz

nuk punojnë kurrgja dhe kanë bërë pasuri të madhe (a thua me çka po i

bëjnë). Prandaj mos u çuditeni fare për këtë, sepse edhe pse është i familjes

Jashari nuk do të thotë që të gjithë ata janë patriotë dhe atdhetarë.

Nori

Familja e madhe Jashari, nuk mundet të komprometohet për shkak të veprave

të një personi, edhe nëse është ashtu siç kanë shkruar gazetat serbe (besa

edhe do gazetar shqiptarë, prej kohesh janë në gjueti të pa skrupullt për të

njollosur Hashim Thaçin, e ma e keqja edhe familjen Jashari). Nëse ky farë Sahiti

është i involvuar në këto ndytësyra Familja Jashari, nëse është i afërt i këtyre

do të dijë ta gjykojë. Ju komentus të shumtë që kërceni si zorra në prush!

Mergimi

Kjo është diçka që as që ia vlen të merresh me të, më shumë më befasojnë

mediat tona që merren me një shkrim të tillë.

Babloku

Akuzë, antiakuzë, fj alë, kundërfj alë, këto veç e ndezin zbardhjen e një të vërtete,

por FAKTET në gjyq janë ato që e tregojnë të vërtetën. Andaj nuk duhet

nxituar me etiketime ndaj askujt e në këtë rast as me Sahitin.

Feha

Lufta lindi gjeneralë, kurse liria i shndërroi këta në biznesmenë, prandaj

pasuria marramendëse e këtyre ish gjeneralëve të bën të dyshosh, sidoqoftë

Sahiti ika vlerat e luftës që nuk i ka çdonjëri nga ne.

Agim

Mos harroni se ky Veselinoviqi ka punuar me urdhrat e MUPit të Serbisë, ky

nuk ka punuar krye në vete, është arrestuar vetëm për të mos rënë në dorë të

të tjerëve, në qoftë se është i ‘arrestuar’. E tëra është luftë speciale e Serbisë ata

që kanë qenë në shërbimin ushtarak të Jugosllavisë e dine çka dmth...

Sqarim

Opinionet e botuara në rubrikën "Shkurteshqip"

nuk shprehin qëndrimet e redaksisë.

Express

E shtunë, 7 janar 2012

Su-us, personalja

e Rona Nishliut

Eriona Rushiti

Thonë: “heshtja fl et më shumë se fjala”...

ose “më mirë hesht se fjala vret”.

Në fakt po bëhet rreth një javë që 50

vitet e këngës shqiptare sapo i mbyllën

perdet e performancës live, por askush

nuk hapi një dritare debati mediatik, ashtu

siç po ndodh gjatë këtyre ditëve nëpër

të gjitha blogjet dhe rrjetet virtuale sociale

rreth këngës fi tuese “Su-us”.

I shoh teksa grupohen një pjesë e mirë

e tyre rreth tmerrit që u ngjallin fjalët “më

lini të qaj” e duket që është e vetmja arsye

që i bën ata ta urrejnë këtë këngë... sepse

nuk shoh të kenë ndonjë argument tjetër.

Su-us (personalja) e Rona Nishliut nuk

merr përsipër të fl asë për historitë e të

tjerëve, por të na prekë të gjithëve me një

dhimbje të sajën, një revoltë shpirtërore,

me anë të një metafore shumë të ndjerë...

Nuk kish sesi kjo këngë të mos diferenconte

klasën e mediokërve dhe të krijonte

një hendek të dukshëm social, sepse

mori përsipër (ndoshta në subkoshiencë

të krijuesve-dhe jo si qëllim fi nal) që të revolucionarizojë

shijet e deformuara muzikore

të shqiptarëve, të krijojë një model

të ri, duke riskuar të humbasë terrenin e

suksesit aq shumë të dëshiruar nga çdo

krijues apo interpretues në festivalin e

fundvitit. Po, po tashmë jam e bindur që

ky model kënge fi tuese, e cila u vlerësua

unanimisht nga juria e festivalit, do të

ndikojë në krijimtarinë e mëpastajshme.

Risi që i dha dinjitet këtij evenimenti.

Besoj se ata “skeptikët” që mendonin se

nuk kishin vend në festivalin e RTSH do

të rikthehen me bindjen se tashmë dera

e profesionalizmit dhe e profesionistëve

të vërtetë u hap.

E mbaj mend Rona Nishliun të evidentohej

në një konkurs të para disa viteve,

“Ethet”, ku bashkë me koleget e saj nga

Kosova sollën vokale shumë të veçantë,

të punuar, e të një tjetër stili (jazz&blues).

Dua të theksoj që gjatë këtyre viteve Kosova

ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm

në emancipimin artistik, jo vetëm në

krijimtarinë dhe interpretimin e këngës,

por edhe në muzikën serioze krijuesit

kanë treguar se janë mendjehapur dhe

shijehapur për të rrokur tendencat e fundit

muzikore dhe kjo për shume arsye...

Rona që nga prezantimi i saj i parë për

ne, tek “Ethet” dhe deri më sot ka treguar

se kishte një imunitet të fortë, një shije

të sofi stikuar muzikore, që nuk mund të

infektohej nga viruset e komercializmit

dhe sëmundjet e rënda të “shundit”, apo

“tallavasë”...

Ajo jo vetëm që nuk u infektua, po punoi

fort vokalisht, vazhdoi me këmbëngulje

të perfeksionojë rrymën muzikore

(kryesisht jazz) të të kënduarit dhe vjen

ne Festivalin e 50-të të Këngës (dhe personalisht

mendoj që për këtë jubile ardhja

e Ronës duhet të konsiderohet fat) me një

këngë të padiskutueshme profesionale,

aq të arrirë vokalisht, saqë gati-gati mendoj

që, për nga vështirësitë e të kënduarit,

Su-us nuk do të gjejë dot interpretim nga

një tjetër këngëtar. Me një shtrirje të tille

vokale sa të bën lehtësisht ta ngatërrosh

me një tingëllim të notave të sipërme

të një violine, Rona të hyn në deje me

dhimbjen e saj, me realitetin e trishtë, e

cila qan se nuk di të revoltohet ndryshe

në 3-minutëshin që ia lejon kënga për

të na treguar gjendjen e saj emocionale.

Interpretim i shkëlqyer, ku çdo detaj, çdo

gjestikulacion fl et bashkë me tingullin e

fjalën, të cilat nuk kanë sesi të mos bëhen

njësh me tekstin e krijuar nga vete ajo.

Nuk ka sesi të mos qajë Rona kur ndien

se në këtë botë dashuria s’jeton më..., kur

koha më për ne s’ka kohë..., kur aeroplani

i saj ulet në pistën pa drita të shpirtit të

atyre që me bërryla ngjiten, e atyre që dje

s’jetonin dot, por që të djeshmet s’kanë

rëndësi, të atyre që nga detëra të trazuar u

përpinë... e nuk ka sesi të mos qajë Rona

kur të nesërmet s’të sjellin gjë, veç shpresë

pa shpresë e marrëzi...

Nuk di sesi lindi kjo këngë: ishte Rona

me tekstin e saj që takoi Florent Boshnjakun

(kompozitorin & orkestruesin),

apo e kundërta, por di të them që ngjizja

e komponentëve të kësaj kënge është

tashmë e pandashme... SU-Us vjen me

një strukturë jo të zakontë të këngës:

strofë-refren, por strofa e cila prezantohet

vetëm njëherë, pasohet nga refreni (2

herë), intermexoja instrumentale, vokaliza

kulminante dhe përsëri refreni - të

cilat ashtu si në një vepër të mirëfi lltë muzikore

do të njiheshin me termat: hyrje,

temë, zhvillim, kulminacion, reprizë.

Pra, kënga me një orkestracion dhe harmoni

të gjetur mjeshtërisht nga Florent

Boshnjaku e kryen të gjithë misionin që

ka çdo vepër artistike (e çdo gjinie, e çdo

zhanri), në fakt kryen ciklin normal të çdo

fenomeni jetësor: Lindje, rritje, maturi,

shuarje-vdekje.

Profesionalisht e realizuar, emocionalisht

e përcjellë shumë bukur, teknikisht e

arritur mjaft mirë, SU-US meriton vendin

e parë në festivalin e 50-të të këngës në

RTSH, në këtë festival i cili vinte pas një

tradite 30-vjeçare (festivale të realizuar

deri në vitet ‘90), tradite ku kënga kish krijuar

profi lin e saj. Ku, megjithëse fi ltrat

partiake diktuan prodhimtarinë letrare,

krijimi muzikor (per forza) u profi lizua

me një identitet kombëtar, që edhe pse

nuk mund të sillte risi, gjetje të reja,

apo ndikime e rryma të ndryshme bashkëkohore

botërore, bëri atë që kënga të

buronte nga folklori ynë i rrallë, i pasur

(ende i pashfrytëzuar shumë). Pikërisht

për këtë fakt ajo periudhë vlerësohet për

frymën kombëtare që i dha këngës-nga

fondi i së cilës, për vlerat që ka, por edhe

për nostalgji, mbushi në natën e tretë të

festivalit karriget e zbrazura të dy netëve

të para të festivalit jubilar.

20-vjeçari i fundit (me disa përjashtime)

prishi traditën festivalore, duke e

keqpërdorur bum-in e madh të informacioneve

që vërshuan me hapjen e portave

të izolimit, duke ngjitur në skenë të gjithë

ata “këngëtarë” që gjendeshin rastësisht

aty rrotull (por për fat të mirë kjo rastësi

solli edhe disa emra që sot mbetën të

vlerësuar), pranoi krijime naive e mediokre

nën emrin “e së resë e modernes”. Jo

të njëjtin fat patën orkestruesit, të cilët me

eksplorimin e studiove muzikore dhe produksioneve

muzikore gjeten një tokë të

pashkelur dhe mbollën një e nga një bimë

që sot rriten në mënyrë të natyrshme (por

që sigurisht të paktë janë ata që mbollën

farën e duhur). E pra, pas 50 vjetëve festival,

SU-US vjen me një frymë novatore

në të gjithë komponentët dhe si novitet

nuk mund të mirëpritet nga ata që kanë

vështirësi në përtypjen e së resë. (Në fakt

SU-US më sjell ndër mend se një frymë

të tillë armiqësore duhet të këtë provuar


E shtunë, 7 janar 2012 25

Fjalët e Botës

Është irracionale dhe

jologjike të mendohet

se ai nuk e dinte se protestuesit

po shënjestroheshin.

edhe festivali i 11-të i këngës, i

cili ishte novacion për kohën, e

që “përbuzjen” nuk e mori vetëm

nga Partia, por edhe nga një masë

e madhe e popullit që nuk ishin

të përgatitur të pranonin të renë.

Jam e lumtur se Rona Nishliu sot

nuk mund të pësojë fatin e Sherif

Merdanit dje, jam e lumtur sepse

Rona sot i thyen tabutë thjesht

duke krijuar shtresëzime sociale

(të atyre që e duan, apo atyre që e

urrejnë, të amatorëve dhe profesionistëve),

jam e lumtur që Rona

sot do të dijë të imponohet edhe

në Eurovision, e le të testojmë

veten (nëpërmjet Ronës), le të

testojmë shijet shekullore europiane,

le të sfi dojë kënga SU-US

me emancipimin e saj artistik

dhimbjen që përcjell, për të na i

kthyer ndryshe në Tiranë...

Autorja është

Kompozitore - Pedagoge në

Fakultetin e Muzikës, Universiteti

i Arteve.

Fotoexpress

MUSTAFA SULEIMAN,

kryeprokuror në gjykimin

e Hosni Mubarak, derisa

të enjten bënte thirrje për

varjen e ish-presidentit

egjiptian, për shkak

të vrasjes së qindra

protestuesve që po e

kundërshtonin pushtetin

e tij.

Përkundër tërmetit të 11

marsit dhe ekonomisë së

dërrmuar, dëshiroj që ngris

entuziazmin e japonezëve, duke

i nxitur njerëzit që të punojnë

bashkë dhe fuqishëm.

Stuttgart, 6 janar – Shefi i FDP-së, Ministri i ekonomisë dhe nënkancelari i Gjermanisë Philipp

Roesler i adresohet publikut në mbledhjen e FDP-së. Anëtarët partisë më popullore në Gjermani

janë mbledhur pasi kanë mësuar se popullariteti i tyre ka rënë në fund të vitit dhe partia kohëve të

fundit ka filluar një luftë të brendshme që çoi në dorëheqjen e sekretarit të përgjithshëm të FDP-së.

(Foto: Getty Images)

KIOSHI KIMURA,

pronar i kompanisë

Kiyomura Co., nga Tokio,

derisa sqaron shkaqet

që e shtynë të blinte një

peshk tuna me peshë prej

afro 300 kilogramësh për

740,000 dollarë amerikanë

– tuna më e shenjtë e blerë

ndonjëherë.

Është një aktrim fantastik i

Meryl Streep, por s’mund të

mos çuditemi se përse na duhet ky

fi lm pikërisht në këtë moment.

DAVID CAMERON,

kryeministër i Britanisë

së Madhe, derisa vë në

pikëpyetje kohën e shfaqjes

së filmit “The Iron Lady”,

i cili flet për Margaret

Thatcher. Cameron

mendon se ai flet “më

shumë për plakjen dhe për

elemente të çmendurisë,

sesa për një kryeministre të

mrekullueshme”.

Kohë të vështira para nesh

Hugh Muir,

The Guardian

Mërzia do të na mbajë të gëzuar

përgjatë 2012-ës. Sikur Enver

Hoxha të ishte ende gjallë për t’u

kënaqur me depresionin tonë.

-Fillon një kapitull i ri. Dhe zakonisht

në kohë të tillë kujtojmë

me të qeshur mesazhin e Enver

Hoxhës për Vitin e Ri drejtuar

popullit shqiptar në vitin 1967:

“Ky vit do të jetë më i vështirë

se ai që shkoi. Në anën tjetër do

të jetë më i lehtë se viti që vjen”,

tha diktatori stalinist. Por kjo ka

kohë që ka ndodhur dhe shkopi

ka ndërruar duar. Kush ka nevojë

për Hoxhën, kur kemi Cameronin,

Sarlozy-në dhe komandanten e

ngritjes së moralit Angela Merkel?

Shtrëngoni rripin, tha kancelarja

gjermane, sepse “viti që vjen

padyshim do të jetë më i vështirë”.

Po, mizerabiliteti është kryefjala e

kancelarive këto ditë. Vetëm një

udhëheqës duket më shumë agim

se muzg: 2012-a do të jetë “viti më

i madh historik” tha presidenti

Bamir Topi, bartësi i flakadanit

të politikës së shpresës. Trishtim

në Perëndim. Optimizëm m’anë

tjetër në Shqipërinë e çliruar nga

Enver Hoxha.

-Po. Kohë të vështira para nesh,

vetëm pak ditë para se në kinema

të jepet fi lmi i Meryl Streep-it për

Magaret Thatcher-in, ‘The Iron

Lady’. Kritika kanë qenë plot me

përlëvdime, por edhe thumba në

të njëjtën masë. Interesant ka qenë

reagimi i Rob Wilson-it, anëtar i

Parlamentit, i cili ka qenë në ballë

të kritikëve. Filmi jep një portret

“të tepruar dhe të padrejtë” të Baroneshës,

duke e përshkruar atë si

“plakë, vetmitare, delikate dhe me

sëmundje mendore”. Ai tha se ajo

nuk është dhe aq delikate, pasi ka

qenë pjesë e Dhomës së Lordëve,

ku ka anëtarësi të përjetshme,

por mori pjesë edhe në evente të

tilla si datëlindja e 50-të e Liam

Fox-it. Por nëse ai ka të drejtë dhe

prodhuesit e fi lmit e kanë gabim,

kjo është e jashtëzakonshme, sepse

katër vjet më parë i njëjti Rob

Wilson e mbitheksoi dobësinë

e Thatcher-it, ndërsa sulmonte

Gordon Brown-in që e kishte

ftuar në zyrat e qeverisë, duke e

përdorur atë për qëllime politike.

“Ajo është e moshuar, vetmitare,

e dobët dhe ka vështirësi me kujtesën”,

shkruante Wilson në ConservativeHome

në vitin 2007. Ky

Anketa në gazetaexpress.com

A është dashur që Qeveria e Kosovës ta pengojë

vizitën e Boris Tadicit në Kosovë?

JO (23 %)

është një skenar me të vërtetë i

tmerrshëm. Po sikur prodhuesit

e fi lmit të Streep ta kenë marrë

idenë nga Wilson-i?

-Do të ishte për të të ardhur

keq. Por sidoqoftë ky është parashikuar

si një vit i vështirë,

kështuqë çdo lloj gjëje e keqe

është e pritshme. Ata që janë të

dëshpëruar për të mbrojtur reputacionin

e baroneshës me çdo

kusht mund, për shembull, t’i

shikojnë me dyshim materialet

zgjedhore të përgatitura nga Rob

Wilson në vitet 1988 e 1989. Asokohe

ai po luftonte për këshillat

e zonës në Berkshire si kandidat

i socialdemokratëve. Dhe natyrisht

nuk duket se kishte kohë për

Thatcher-in në vitet ’80: posteri i

tij i përshkruante politikat e saj si

të ashpra e ndarëse.

PO (77 %)


26

Autor

FJALËKRYQ

ARIAN

AGUSHI

BISHTAJORET

(bot.)

MË DEL

RAKIA

LUFTËTARI

I SPANJËS,

ASIM

ARIANIT

(dem.)

VEGLA

E PUNËS

BRINJAS

“DODA”

OLIVER

MARTINEZ

POETI

ARBËRESH,

GAVRIL

FLUTURUESI

I PARË

(mit.)

BIMË

BARISHTORE

ASHTU PRA,

NË RREGULL

KËPUCË

AKULLI

RREZE

TINËZAR

(popull.)

DIÇKA E

KOHËS

ANDIN

RANDOBRAVA

SHTEG

QË LIDHET

ME TEMA TË

CAKTUARA

EMËRTIM I

PËRGJITH-

SHËM I

MINERALEVE

(sh.)

AKTORI

I NJOHUR

NGA FOTO

SOLISTJA,

SMAJLI

HYJNI I

LUFTËS

POET

TRAGJIK

GREK

SHKEL E

SHKO

VETURA

KOPJIM

(sh.shq.)

SOLIST

YNI

NEZIRI

PJESË E

REVOLES

DRU I

VISEVE

MALORE

TINA

TARNER

SËMUNDJE E

FËMIJËVE

SPORT

I BARDHË

PYLL

MILILITËR,

VËLLIM

VOLEJBOLL-

ISTI SHQIPT.,

KRESHNIK

REGJISORI,

GËZIM

SOLISTJA

PERUANE,

SUMAK

LLOJ

VISHNJE

SPANJOLLE

ARTIOLA

TOSKA

LIQEN NË

AMERIKËN

JUGORE

PËREMËR

VETOR

MOLIBDEN

LLOJ

MINERALI

(shq.)

INSEKT I

MËRZITSHËM

(sh.shq.)

I EMPI-

RIZMIT

SHKENCA

MBI PAQEN

ORËNDRE-

QËSI

QË I PËRKET

ETIKËS

GJUHË E

PJESËS

QENDRORE

TË AMERIKËS

QYTET E

LIMAN NË

GREQI

INVA

MULA

RADIUM

ZANORJA

E DYTË

DY

(romak.)

PASURI E

PATUNDSHME

QË SILLTE

TË ARDHURA

LEGJENDA E

KONG-FUSË,

BRUS

SOLISTJA,

SALIHU

THELBI I

DIÇKAJE

E.M.R

QË I PËRKET

ARMIKUT (sh.)

ANNA

FALCHI


QESHURA

NJËSIA E

REZISTENCËS

ELEKTRIKE

ROVENA

STEFA

MJEKIM PA

OPERACION

DOLLAP I

VOGËL

(sh.shq.)

MIRË-

BËRËSI

QË LIDHET

ME ANA-

TOMINË

ELEKTRONI

ZORO

METËR

TREMBA

(lokal.)

“ARGËTIMI”

ITALIA

PLAGË

SHPIRTËRORE

(sh.shq.)

PIJE E HIDHUR

FRESKUESE

FANTASTIK

(sh.)

SHKENCA

MBI MORALIN

PUSULLA

I DËRGUAR

SPECIAL

SHITËS I

ARIT

NATRIUM

QYTET NË

MEKSIKO

RAFINERIA

KROATE

NËNË

(turq.)

EMËR

MASHKULLI

TANTAL

SEKT I

VEÇANTË I

MUSLIMANËVE

DY “A”

PAS “K”

GRIMCË

E IMËT

PËREMËR

VETOR

ILIR

KONUSHEVCI

ZEMËRIMI,

ZILIA

E shtunë, 7 janar 2012

YLLI

ME BISHT

NJËSI

E VJETËR

PESHE

DEGË E

LUMIT SOZH

“ALABAMA”

“ASSOCIATED

PRESS OF

INDIA”

LUMË NË

KUFIRIN

E KONGOS

AUSTRIA

VEND

NË ZAIRE

OLIVER

KAN

IGLI

TARE

SHKOVA,

U LARGOVA

AGIM

TEJECI

PESHK

DETI,LOJBË

AI QË BESON

NË FENË

KATOLIKE

MASA

TAKIM I

NIVELIT TË

LARTË

KALË

SHALE

SHKENCA

MBI NUMRAT


PALUAJTSHMËRI

E shtunë, 7 janar 2012

SHITJE

Ofertë e re e trojeve ekskluzive.Shiten

3 hektar tokë

,magjistralës Prishtinë-Obiliq

e gjitha në një vend në breg

të rrugës e përshtatshme për

çdo destinacion,çmimi 1000€

për ari. Pranojmë vetëm oferta

serioze.Tel. 044/ 049/ 283 352.

(06-08.01.2012)

Shes 2 banesa njëra 65m2

kati i-II-të2 dhoma gjumi,salloni

me kuzhinë,banje 2 terasa e

mobiluar dhe banesa 78m2

ka 2 dhoma gjumi,salloni

me kuzhinë,shpajzi,banje

dhe terasë,kati i IV.BanesaT

gjendn ne Rr”Xhavit Ahmeti

Prishtinë rrugës për Gërmi.Tel.

044/ 31 0000

(04-18.01.2012)

Shitet banesa në Bregun

e Diellit, kati i 4-të, 104m2,

çmimi 65.000 €. Tel: 045/

40 12 12, 044/ 755 859.

(26-31.12.2011)

Shitet lokali 30m2, në rrugën

kryesore në Dardani, afër

Bulevardit Bill Klinton. Tel:

044/ 755 859, 045/ 40 12 12,

045/ 246 122, 049/ 41 31 58.

(26-31.12.2011)

Shitet banesa afër restorant

“Gizzi” në Bregun e Diellit. Tel:

045/ 40 12 12, 044/ 755 859.

(26-31.12.2011)

Agjensioni “Omega’’, bënë

ndërmjetësimin në shitjen

dhe qiradhënien e banesave,

shtëpive, trojeve, lokaleve afariste.

Po ashtu pranon ofertat

tuaja për shitje dhe qiradhënie.

Tel: 044/ 755 859, 045/ 40 12

12, 049/ 41 31 58 dhe 038/ 22

66 78. www.omega-ks.com,

omegaprishtina@gmail.com.

Adresa: Rr. Rrustem Statovci

Nr.7 (te sllovenia sporti).

(26-31.12.2011)

Shitet trualli 8.64 ari në

lagjen Sofali, me një pozitë

të veçantë për ndërtim, afër

rrugës kryesore ari. Trualli

posedon infrastrukturë komplete,

është në një pozitë

të veçantë për banim, me

pamje fantastike. Tel: 044/

933 747, 049/ 41 31 58.

(26-31.12.2011)

BLERJE

Blej banesë një dhomëse,dy

dhomëshe ose 3 dhomëshe

në Prishtinë deri në

katin e -III-të, në lagjen

Dardania,Ulpiana,me çmime

të volitshme pa ndërmjetësues

me pages menjëherë(kesh).

Tel. 044/049/ 283 352.

(06-08.01.2012)


ME QËRA

LËSHOHEN

Lëshoj me qira banesën,

kati i 4-të, prapa AAK-së në

Ulpianë. Njëdhomëshe, sallon,

kuzhinë, korridor, banje. Me

kushte të mira banimi. Çmimi

210 €. Tel: 044/ 191 618.

(07.01.2012)

Lëshoj me qira banesën

prapa Furrës Qërimi 2.Banesa

ka 1 dhomë dite dhe 1

dhomë gjumi,çmimi 230€.Tel.

044/ 674 239,049/ 115 736.

(07-13.01.2012)

Lëshoj me qira banesë

në lagjen Dardania.Banesa

posedon 3 dhoma dhe kuzhinë.Banesa

është e mobiluar

.Tel. 044/ 353 176.

(07-13.01.2012)

Lëshoj me qira banesë për

3 femra.Banesa gjendet në

qendër të Prishtinës me kushte

dhe çmim të volitshëm.Tel.

044/ 605 508,038/ 227 596.

(06-08.01.2012)

Lëdhoj me qira 2 banesa

njëra 85m2,2 dhoma

gjumi,kuzhina,banjo,ballkon

dhe dhomë pritjeje+garazhë

dhe tjetra njësoj por ka 65m2.

Tel.044/ 049/ 115 170.

(06-12.01.2012)

Në lagjen e spitalit lëshohet

me qira një dhomë

për 2 studenta me të gjitha

kushtet e banimit dhe çmim

sipas marrëveshjes.Tel. 044/

124 080,038/512 049.

(06-11.01.2012)

Lëshoj me qira banesë në

Fushë Kosovë e re e mobiluar

ka 2 dhoma gjumi, sallon,

kuzhinë,çmimi 250€,si dhe

banesën në Bregun e Diellit,një

dhomë gjumi,sallon,kuzhinë

e mobiluar,çmimi 250€.

Tel. 049/ 283 352.

(06-08.01.2012)

Lëshoj me qira banesë

te Sllovenia Sporti me sip.

80m2,2 dhoma gjumi,kuzhinën

dhe gjendet te Albi Market.

Tel. 044/ 049/ 283 352.

(06-08.01.2012)

Lëshoj banesë me qira afer

Ombustpersonkati i -III-të me

nje dhom gjumi salloni + kuzhin

ekstra e mobiluar 300€.Banese

ne Dardani kati i -II-të me nje

dhom gjumi ekstra e mobiluar

350€,Shtepia ne Tasligje1 me

hyrje te vecant 2 dhomshe e

mobiluar120€. Tel 044 74 11 55

(05-07.01.2012)

Lëshojë banesë me qira në

lagjenë Dardania banesa posedon

një dhomë gjumi një

dhomë dite me kuzhinë extra e

mobiluar çmimi 300€.Lëshojë

banesë me qira në Qender banesa

posedonë dy dhoma gjumi

me kuzhinë tersishtë e mobiluar

çmimi 300€Tel.044/ 670 608.

(05-07.01.2012)

Lëshojë banesë me qira

mrapa Teatrit banesa posedonë

dy dhoma gjumi sallon me

kuzhinë tersishtë e mobiluar

çmimi 350€.Tel: 044670-608

(05-07.01.2012)

Lëshoj me qira garsionerën

në qendër të qytetit.Tel.

045/ 293 846.

(05-12.01.2012)

Lëshoj me qira objektin

e ri i cili gjendet afër Bankës

Ekonomike në Fushë Kosovë.

Banesa ka 1 dhomë

gjumi,sallon me kuzhinë,terasë

e mobiluar,ofertë serioze

me sip. 50m2.Tel. 258 546.

(05-07.01.2012)

Lëshoj me qira banesën

3 dhomëshe e pa mobiluar

perball Hotel”Grandit” dhe

lokalin në Rr”Qeshmja e bardhë

afër KEK-ut i gatshëm

për punë.Tel. 044/ 202 447.

(05-07.01.2012)

Lëshoj banesë me qira

në Dardani te banesat e

kaltërta e rinovuar dhe mobiluar.Tel.

045/ 455 926.

(05-07.01.2012)

Lëshojm me qira banesa në

të gjitha lagjet e Prishtinës.Tel.

038/ 500 111,045/ 77 44 77,

www.prishtinaestate.com.

(05-07.01.2012)

SHPALLJE TË VOGLA

27

Lëshoj me qira katin e shtëpisë

100m2,2 dhoma,sallon me

kuzhinë kati i kompletuar me

ujë dhe nxehje qendrore 24

orë,çmimi 300€.Si dhe lëshoj

me qira banesën e re të mobiluar

komplet ka salon,dhomë

gjumi,banje,ballkon,çmimi

250€.Tel. 044/ 112 595.

(05-07.01.2012)

Lëshoj me qira lokalin

200m2 i përshtatshëm për zyre

psh.për gjuhë të huaja afër

sh.f”Ilirija”,çmimi 400€ si dhe

lëshoj me qira lokalin për frizer

meshkuj e kompletuar me

çmim 200€.Tel. 044/ 112 595.

(05-07.01.2012)

Lëshojmë me qira banesën

tredhomëshe te Komuna

e vjetër e Prishtinës, kati i

parë. Banesa është e pa mobiluar,

me nxehje qendrore

të veten, ndërtim i ri. Çmimi

300 €. Tel: 044/ 312 215.

(28-10.01.2012)

KËRKOHEN

Kërkojmë tri bashkëbanuese,

banesa gjendet në

Ulpianë, kati i parë. Ka dy

dhoma gjumi, banjo, korridor

dhe kuzhinë. Çmimi është

50 euro për person. Mund të

kontaktoni: 045 661 277

(05-07.01.2012)

Kërkoj urgjentisht banesë

me qira ne Prishtinë per nje qift

nuk është me rendesi çmimi

Tel.045 660 188

(05-07.01.2012)

Urgjentishtë kërkojë

objektë me qira për zyre deri

1500m2 .Lagjet e preferuara:

Qendra e Qytetit, Sllovenija

Sport, Aktash1, te Qafa, Pejtotë,

Dragodan,çmimi të jetë

i arsyshëm Tel:044/301-283

(05-07.01.2012)

VETURA

TË NDRYSHME

Shkendije Gashi shpall

të pa vlefshme dëftesën

sh.m”Lazgush Poradeci”Kievë

,viti i -III-të dhe IV,drejtimi

ekonomiko-juridik.

(07.01.2012)


28

Sport

redaktor: Valdet Hasani

e-mail: valdet.hasani@gazetaexpress.com

tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Mehmedi nënshkruan

me Dinamo Kievin

Admir Mehmedi ka vendosur që

karrierën ta vazhdojë në Ukrainë,

edhe pse kishte shumë oferta nga

skuadra italiane, gjermane dhe angleze.

Sulmuesi shqiptar i ka dhënë

fund aventurës së tij në Kampionatin

zviceran me Zurichun, dhe

tash e tutje do t’i mbrojë ngjyrat e

Dinamos së Kievit.

Mehmedi të premten ka nënshkruar

kontratë me klubin e njohur

ukrainas. Lajmi është konfi rmuar

edhe në uebfaqen zyrtare të

Zurichut, ku thuhet se reprezen-

Talenti i madh i mesfushorit

kosovar të Baselit, Xherdan Shaqiri

sigurisht se nuk ka kaluar pa

u vërejtur nga opinioni i gjerë

botëror. Përveç interesimit të

madh për shërbimet e tij nga

gjigantë të futbollit evropian,

duke përfshirë ndër të tjerë

Manchester Unitedin, Liverpoolin

e Juventusin, 20-vjeçari gjithnjë

e më tepër përfshihet në lista të

futbollistëve që premtojnë shumë.

Kështu, portali kroat, Jutarnji.

hr ka formuar një listë prej 10

futbollistëve, të cilët i ka vlerësuar

si shpresat më të mëdha të 2012ës,

kurse në të gjendet edhe emri

i Shaqirit. Mesfushori ofensiv ka

tuesi zviceran do ta bartë fanellën

e Dinamos së Kievit deri në vitin

2016. Mirëpo, ende nuk është bërë

publike shuma e realizmit të këtij

transferi, por as detaje të tjera.

Mehmedi deri më tani i ka zhvilluar

shtatë paraqitje me reprezentacionin

zviceran. Falë paraqitjeve

të mira të tij me këtë ekip dhe me

Zurichun, Mehmedi kishte tërhequr

vëmendjen e shumë klubeve të

njohura evropiane, por ukrainasit

u treguan më të shkathët, duke i

siguruar shërbimet e tij.

Shaqiri, shpresë e 2012-ës

arritur sukses të madh me Baselin

duke fi tuar Kampionatin zviceran,

kurse është një prej futbollistëve

më meritorë që skuadra helvetike

u kualifi kua për 1/8 e fi nales në

Ligën e Kampionëve, duke eliminuar

hiq më pak se Manchester

Unitedin. Së bashku me Shaqirin,

listën prej 10 top shpresave të

këtij viti e përbëjnë edhe Isaac

Cuenca (Barcelonë), Alex Oxlade-

Chamberlain (Arsenal), Paul Pogba

(Manchester United), Iker Muniain

(Athletic Bilbao), Mateo Kovacic

(Dinamo Zagreb), Mario Fernandes

(Gremio), Giorgi Chanturia

(Vitesse(, Bernd Leno (Leverkusen)

dhe Mateo Musacchio (Villarreal).

Maicon nuk shkon në PSG

Douglas Maicon nuk do të largohet nga

Interi për në Paris Saint-Germain, ka insistuar

menaxheri i tij, Roberto Calenda.

Reprezentuesi brazilian spekulohet se

kërkohet nga klubi ambicioz francez,

mirëpo Calenda ka theksuar se klienti i

tij është i lumtur në Giuseppe Meazza.

“Dua t’i siguroj të gjithë tifozët e Interit

se Maicon do të vazhdojë të jetë këtu,

Valon Konushevci

valon.konushevci@gazetaexpress.com

Prishtinë, 6 janar —

Mentor Zhdrella është zgjedhur

futbollisti më i mirë i vitit 2011,

ashtu siç kishte paralajmëruar

edhe gazeta Express para një

jave, në ceremoninë e shpalljes

së laureatëve të vitit që e ka

organizuar të premten Federata

e Futbollit e Kosovës (FFK).

Kapiteni i Hysit ka grumbulluar

104 pikë, në votimin e bërë

nga ana e trajnerëve të Superligës.

Kjo ishte hera e tretë rresht

që mesfushori i shquar e merr

këtë çmim nga shtëpia e futbollit

kosovar. Një gjë të tillë nuk e

kishte bërë asnjë futbollist më

parë. “Normalisht që jam shumë

i lumtur. Pra, kjo nuk është hera

e parë që zgjidhem më i mirë,

por sigurisht se nuk do të jetë

as hera e fundit. Ndihem mjaft

mirë. Mendoj se e kam merituar,

falë edhe ndihmës së bashkëlojtarëve”,

tha Zhdrella pasi e mori

çmimin e më të mirit të vitit. Ai

pohoi se dëshiron ta sprovojë

vetën edhe në ndonjë ligë më të

fortë të huaj, nëse ndonjë klub

duke fi tuar edhe më tepër me fanellën e

Nerazzurrëve”, tha Calenda për Sky Sport

Italia. “Mund të mohoj kategorikisht çdo

formë të bisedimeve me cilindo klub,

PSG-në ose dikë tjetër. Ai është i lumtur

në Inter dhe dëshiron që kjo martesë të

vazhdojë”, përfundoi Calenda. Në javët e

fundit spekulohej se PSG-ja ka ofruar 15

milionë euro për Maiconin.

i bënë ofertë serioze. Zhdrella

ndiqej nga tre futbollistë të

Prishtinës, Azem Ahmeti, Mentor

Mazrekaj e Ilir Berisha. Ndërsa, në

dhjetëshen e parë janë futur edhe

Artan Latifi (Drita), Enis Zabërxha

(Hysi), Florim Bërbatovci (Hysi),

Atdhe Gashi (Vëllaznimi), Shpëtim

Idrizi (Trepça ’89) e Venhar

Sermaxhaj (Drita). FFK-ja ka

ndarë edhe çmime të tjera. Klubi

më i mirë është zgjedhur Hysi, i

cili në vitin që shkoi ishte kam-

E shtunë, 7 janar 2012

PERSERI AI

Mentor Zhdrella ka shkruar

historinë. Ai është shpallur

futbollisti më i mirë i vitit

2011, për herë të tretë

rresht. Mesfushori i Hysit

ka lënë prapa treshen

prishtinase, Azem Ahmeti,

Mentor Mazrekaj e Ilir

Berishën. Klubi më i mirë u

zgjodh Hysi, kurse trajneri

më i mirë, Ramiz Krasniqi.

Epiteti i gjyqtarit më të

mirë i takoi Kreshnik Vulës.

Manchester Unitet insiston për Xhakën

Një ditë pasi drejtuesit e Hamburgut

i bënë ofertë zyrtare Baselit, për

mesfushorin kosovar, Granit Xhaka,

menjëherë ka ardhur reagimi. Sipas

medieve angleze, Manchester

United po insiston që t’i sigurojë sa

më shpejt shërbimet e reprezentuesit

zviceran. Talenti i Xhakës i kishte

rënë në sy menaxherit të Manchester

Unitedit, Alex Ferguson gjatë

ndeshjeve që kishte zhvilluar kundër

Baselit në fazën e grupeve të Ligës

pion i Kosovës dhe e kishte fi tuar

Superkupën. Ndërsa trajneri më

i mirë u zgjodh tashmë ish-trajneri

i Prishtinës, Ramiz Krasniqi.

Gjyqtari më i dalluar, për vitin

2011 u zgjodh Kreshnik Vula,

derisa epiteti i punëtorit sportiv i

ka takuar Afërdita Fazliut. Epiteti

i klubit më fair-play shkoi në Prizren

te Liria. Kurse, golashënuesi

më i mirë ishte Taulant Dajaku,

që shënoi 18 gola brenda vitit,

derisa portieri më i mirë u shpall

së Kampionëve. Sipas medieve

angleze, Manchester United nuk

dëshiron ta lëshojë Xhakën për të

cilin thuhet se i kanë ofruar Baselit

7 milionë euro, po aq sa ka ofruar

edhe ekipi nga Bundesliga.

FOTO: JETMIR IDRIZI


E shtunë, 7 janar 2012

Ministri Krasniqi

lavdëron Tërbunjën

Në vazhdën e takimeve me sportistët

kosovarë, të cilët gjenden

jashtë vendit, ministri i Ministrisë së

Sportit, Memli Krasniqi të premten

e ka pritur boksierin e njohur

kosovar, Naim Tërbunja. Krasniqi

e ka përgëzuar Tërbunjën për

sukseset që i ka arritur deri më tani,

e posaçërisht për pjesëmarrjen e tij

Artan Latifi i Dritës. Klubi më i

suksesshëm në Futsall ishte Besa

nga Peja, kurse lojtari më i dalluar

i Futsallit, Nexhip Selimi. Epitetin

e golashënuesit e fi toi Fadil Goli.

FFK-ja zgjodhi më të mirët edhe në

konkurrencën e femrave. Kështu,

klubi më i mirë ishte Kosova nga

Prishtina, kurse futbollistja më e

mirë u shpall Suada Jashari, nga po

ky klub, dhe futbollistja më e mirë

e re, Arta Rama.

FFK-ja nuk harroi kontributin

e vazhdueshëm gjatë vitit 2011 të

njerëzve nga diaspora, e po ashtu

të mbështetësve të aktiviteteve të

saj, të cilët i nderoi me mirënjohje.

Me mirënjohje u nderuan edhe

dy ish-kryetarët e FFK-së, Agim

Bytyçi e Sabri Hashani. Për vepër

jetësore, me mirënjohje u nderua

Shenasi Berisha derisa çmimi ‘Post

Mortum’ u nda për të ndjerin Kemajl

Broja. FFK-ja me mirënjohje

nderoi edhe gazetarin veteran të

sportit, Gani Ajetin.

Batroviç në

Prishtinë, nderon

me mirënjohje

Në ceremoninë e shpalljes së

laureatëve të vitit të organizuar

nga FFK-ja, mysafir

special ishte edhe ish-futbollisti

i famshëm i Prishtinës dhe

Partizanit të Beogradit. Zoran

Batroviç. Me këtë rast, ishfutbollisti

i famshëm malazez

është nderuar me mirënjohje

nga shtëpia e futbollit kosovar.

Ai ishte i emocionuar me vizitën

që ia bëri Prishtinës, për

të cilin vend thotë se kishte

kaluar kohë të paharrueshme

kur ishte pjesë e futbollit aktiv.

“Ndihem shumë i emocionuar

që mora këtë mirënjohje,

për çka falënderoj FFK-në.

Ndihem i emocionuar që jam

në Prishtinë pas më shumë

sesa njëzet vite. U takova me

shumë ish bashkëlojtarë të

mi dhe jam shumë i gëzuar

që i takova. Mundohem të

informohem vazhdimisht për

futbollin kosovar, dhe për

këtë më njofton shpesh kreu

i FFK-së dhe shoku imë, Fadil

Vokrri”, ka deklaruar Batroviç.

Basel, edhe pse dëshiron ta mbajë

futbollistin, të paktën deri në verë,

vështirë se do t’u përballojë ofertave

që po vijnë në adresë të prishtinasit,

i cili po kalon nëpër një formë të

jashtëzakonshme.

në Olimpiadën e vitit 2008. Krasniqi

ka theksuar se me sukseset e Tërbunjës

është krenuar gjithë populli

i Kosovës. Kurse, boksieri, i cili aktualisht

i mbron ngjyrat e Suedisë, e

ka njoftuar detajisht Krasniqin për

karrierën e deritanishme të tij, duke

potencuar se objektiv i tij mbetet

kalimi në boksin profesionist.

Haxhi Krasniqi është gati ta

mbrojë titullin e kampionit

të Evropës në versionin

WBO, përballë francezit

Hakim Zoulikha. Boksieri

kosovar thotë se në ring do

të luftojë për mikun e tij të

ndjerë, Besim Kabashi dhe

synon t’i hapë vetes rrugë

për titullin e botës.

Kampion aktual i Evropës në

kategorinë gjysmë të rëndë në

versionin WBO, Haxhi Krasniqi

ka mbaruar me sukses stërvitjet

derisa tash është gati për të

dalë në ring dhe për ta mbrojtur

titullin. Boksieri nga Juniku, të

shtunën do të sfi dohet nga boksieri

francez, Hakim Zoulikha, i

cili do të tentojë t’ia marrë titullin

e kampionit të Evropës në

versionin WBO, 24-vjeçarit, të

cilin e kishte fi tuar më 21 tetor

të vitit 2011. Në konferencën për

shtyp, para duelit, Haxhi Krasniqi

ka thënë se është i përgatitur

shumë mirë për ta sfi duar

francezin Hakim Zoulikha dhe

është i gatshëm për një luftë

të fortë 12 raundesh. Mirëpo,

Krasniqi ka bërë të ditur se nuk

kishte shkuar gjithçka mirë gjatë

përgatitjeve. Ai ka treguar se ka

kaluar një periudhë shume të

vështirë në fi llim të dhjetorit, kur

vdiq papritmas miku i tij – ishkampioni

i botës në kick-boks,

Besim Kabashi. «Ato kanë qenë

momentet më të vështira të jetës

sime, të cilat nuk do t’i harroj

kurrë, por jam i lumtur qe isha

pranë Besimit deri ne momentin

e fundit dhe po aq i lumtur që

Federatës së Basketbollit të Kosovës

(FBK) i ka dalë punë nga ceremonia

e shpalljes së laureatëve të vitit, të

cilën e kishte mbajtur në fund të

dhjetorit, për herë të parë pas plot

shtatë vitesh.

Në fakt, Komisioni Disiplinor i FBKsë

brenda pak ditëve pritet të shqip-

Me De Biasin,

Shqipëria më e fortë

Ambasadori italian i akredituar

në Shqipëri, Massimo Gaiani

e ka mirëpritur emërimin e

bashkëkombësit të tij, trajnerit

të njohur italian, Gianni De

Biasi në krye të Kombëtares

së Shqipërisë. Gaiani nëpërmjet

një letre e ka uruar De

Biasin për detyrën e re. Sipas tij,

e kam pasur fatin ta kem mik,

koleg dhe bashkëkombas një

luftëtar dhe një njeri legjendar

siç ishte Besim Kabashi”,

ka deklaruar 24-vjeçari. “Më 7

janar do të ngjitem në ring për

të vazhduar rrugën time drejt

titullit të botës. Besimi më ka

përkrahur shumë dhe më ka

dhënë kurajo, andaj do të luftoj

për të dhe shpresoj se do

ta bëjë të lumtur shpirtin e

tij në paqe», theksoi junikasi.

Krasniqi, gjatë prezantimit

para duelit ka zhvilluar edhe

një stërvitje pranë publikut. Ai

dukej shumë i fokusuar në luftën

e tij dhe i bindur në fi tore.

Gjithashtu ekipi i boksierit kosovar

është i kënaqur me punën

që është duke e bërë ai dhe me

padurim presin ta shohin në

ring, ku për herë të parë do të

jetë në qendër të vëmendjes në

një mbrëmje të madhe.

Boksieri francez, Hakim Zoulikha

gjatë karrierës ka zhvilluar

18 meçe në boksin profesionist.

Ai ka fi tuar 16 duele, prej tyre 8

me nokaut, derisa ka humbur

vetëm dy meçe. Kurse Haxhi

Krasniqi ka një përvojë më të

madhe. Ai gjatë karrierës ka

zhvilluar 38 meçe. Nga këto

duele, kosovari ka fi tuar 36 prej

tyre 12 me nokaut, derisa ka

pësuar vetëm dy humbje. Dueli

mes Krasniqit dhe Zoulikhës do

të zhvillohet të shtunën në Magdeburg

të Gjermanisë dhe pritet

të fi llojë rreth orës 20:00.

tojë dënime ndaj disa individëve, të

cilët, ia kishin prishur ‘hijeshinë’ asaj

ceremonie. Njëri prej ‘zhurmëtarëve’

ishte basketbollisti i Trepçës, Drilon

Hajrizi, i cili kishte refuzuar ta marrë

mirënjohjen, në shenjë pakënaqësie

që nuk ishte shpallur basketbollisti

i vitit 2011, të cilin epitet e fi toi

trajneri italian do ta bëjë më të

fort ekipin kuqezi, raportojnë

mediat shqiptare. “Detyra e re

është meritë para së gjithash e

karrierës së shkëlqyer dhe e meritave

tuaja drejtuese në fushë,

në shumë vite të punës tuaj”,

thuhet pos të tjerash në letrën e

Gaianit dërguar De Biasit.

Procedurë ndaj Hajrizit, ai nuk pendohet

Edmond Azemi.

Komisioni Disiplinor i FBK-së, në

mbledhjen e vet të mbajtur të

premten, ka kërkuar nga Hajrizi deklaratë

me shkrim, rreth veprimi të

tij. Nëse Hajrizi kërkon falje, e pret

dënim më i lehtë, në të kundërtën

dënimi do të jetë i ashpër.

Por mitrovicasi nuk mërzitet për

këtë, derisa thekson se nuk e ka

ndërmend të kërkojë falje për

veprën që ka bërë. “Nuk jam

penduar, sepse nuk kam pasur faj.

FBK-ja mund të më dënojë, por unë

falje nuk do të kërkoj. Madje, edhe

sot do të sillesha njëjtë, sikur të

përsëritej ai rast, sepse isha plotësisht

i pafajshëm”, ka deklaruar Hajrizi

për Express.

Hiq më lehtë nuk pritet të shpëtojë

SPORT

Gati ta mbrojë titullin

29

as basketbollistja e Kastriotit,

Kimete Haliti, e cila, për FBK-në,

ishte sjellë keq në atë ceremoni.

Ndërkohë, dënimi e pret edhe

drejtorin sportiv të Trepçës, Naim

Hajrizi, i cili nëpërmjet një mediumi

kishte plasuar deklarata fyese ndaj

FBK-së.

Për të njëjtën arsyeje mund të

dënohen edhe dy lojtaret: Arta

Mustafa e Trepçës dhe Arbnora

Përquku e Kastriotit, të cilat nëpërmjet

rrjetit social, Facebook, kishin

fyer FBK-në.

Pa dënim nuk pritet të shpëtojë as

ndihmëstrajneri i Sigal Prishtinës,

Fikret Shatri, i cili publikisht e kishte

kritikuar KB Trepça, për organizim

shumë të dobët të ndeshjeve, kur

luan si vendase në Mitrovicë.


30

SPORT

Ferguson mohon

interesimin për Lampardin

Menaxheri i Manchester

Unitedit, Sir Alex Ferguson

ka mohuar spekulimet rreth

paraqitjes së një oferte për

mesfushorin e Chelseas,

Frank Lampard gjatë këtij

afati kalimtar të janarit.

Daily Mail kishte njoftuar në

mëngjesin e së premtes se Ferguson dëshiron ta

sjellë Lampardin në Old Traff ord. Por, skocezi mohoi

mundësinë e ardhjes së 33-vjeçarit. “Vërtet mendoni

se Chelsea do të shiste në United gjatë janarit?”,

tha Ferguson. “Nuk ka asgjë të vërtetë rreth kësaj.

Chelsea synon të bëjë diçka në pjesën e dytë të

sezonit dhe për këtë arsye do të dëshirojë të mbajë

futbollistët e tij më të mirë” përfundoi skocezi.

Tottenham, 15 milionë

funte për Ganson

Tottenham është i interesuar

për transferimin e njërit prej

talentëve më të mëdhenj në

botën e futbollit, mesfushorit

të Santosit, Ganso, kanë bërë

të ditur mediet britanike të

premten. Menaxheri i Gansos,

Teodoro Fonseca ka mbërritur

në Londër të enjten dhe do të zhvillojë takime

me përfaqësues të klubit londinez për të diskutuar

rreth mundësisë së arritjes së një marrëveshjeje

për transferimin e klientit të tij në White Hart Lane.

Tottenham besohet se është i gatshëm të ofrojë 15

milionë funte për 22-vjeçarin e talentuar.

Henry, zyrtarisht

në Arsenal

Arsenali kompletoi transferimin

e sulmuesit Thierry

Henry në huazim për dy

muaj nga New York Red Bullsi.

Golashënuesi më i mirë

në histori të Arsenalit mund

të shënojë debutimin e tij të

dytë kundër Leeds United në

FA Cup, të hënën. Ai do të bartë fanellën me numrin

12. Henry ka qenë duke stërvitur me Arsenalin pas

pushimit në MLS dhe nuk duhet të kthehet në SHBA

deri në mars. “Jam shumë i lumtur. Ishte dëshirë

e imja, por edhe e Thierryt. Do ta kemi me ne për

muajt janar dhe shkurt, pastaj do të kthehet në

SHBA”, tha menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger.

Cahill, brenda 48

orësh në Chelsea

Transferimi i qendërmbrojtësit

Gary Cahill te

Chelsea do të kompletohet

brenda 48 orëve të

ardhshme, sipas menaxherit

të Bolton Wanderers, Owen

Coyle. Bolton ka pranuar një

ofertë të gjigantit londinez

për Cahillin, që besohet të jetë rreth 7 milionë funte.

“Ekziston mundësia që marrëveshja mund të arrihet

deri në fund të kësaj jave. Këtu jemi tani për tani, bisedimet

mes Chelseas dhe përfaqësuesve të Garyt

janë duke vazhduar”, deklaroi Coyle për BBC Sport.

Messi nuk ishte i sëmurë

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi ka

mohuar arsyetimin e trajnerit

Pep Guardiola se ai vuante nga

një ftohje para ndeshjes kundër

Osasunës në Copa del Rey, të

mërkurën mbrëma. Para takimit,

Guardiola kishte deklaruar se Messi

pritet të mungojë për duelin e

parë në Nou Camp, por në mënyrë

Trajneri i Barcelonës, Pep

Guardiola vazhdon të koleksionojë

çmime. Kësaj radhe,

Federata Ndërkombëtare e

Historisë dhe Statistikave në

futboll (IFFHS) e ka shpallur

atë trajnerin më të mirë të

vitit në botë. Guardiola mori

201 pikë në votimin nga ekspertë

të 81 shteteve në të

gjitha kontinentet që morën

pjesë në këtë zgjedhje vjetore.

Strategu i gjigantit katalan, në

moshën 40 vjeç, falë sukseseve

të jashtëzakonshme të

arritura edicionin e kaluar

me Barcelonën përfshirë

Ligën e Kampionëve, La Ligën,

Superkupën e Spanjës,

Superkupën e Evropës dhe

Kampionatin botëror të klubeve,

është sërish trajneri më

i mirë në rruzull dhe tejkalon

të befasishme argjentinasi ishte

në mesin e rezervistëve, ndërsa u

inkuadrua nga pankina dhe realizoi

dy gola në fi toren 4-0. Messi

mohoi se kishte pasur ndonjë

problem. “Nuk kam ndjerë asgjë

serioze, isha mirë dhe jam i lumtur

që i ndihmova ekipit”, tha Messi

për Marca.

kampionin e vitit të kaluar,

rivalin e tij nga Real Madridi,

Jose Mourinho. Portugezit

i takoi pozita e dytë me 112

pikë. Dy trajnerët e skua-

Zvicra i shpëtoi dënimit nga FIFA

Bayerni synon Ligën

e Kampionëve

Presidenti i Bayern Munichut, Uli

Hoeness ka bërë të ditur se objektivi

kryesor i skuadrës së tij për këtë

sezon është të triumfojë në Ligën e

Kampionëve. Finalja e garës elitare

të klubeve evropiane këtë edicion

zhvillohet pikërisht në stadiumin

e Bayernit, Allianz Arena dhe kjo

drave dominuese nga futbolli

spanjoll përfunduan para një

‘veterani’, menaxheri i Manchester

Unitedit, Sir Alex Ferguson

me 107 pikë. Strategu

E shtunë, 7 janar 2012

duket të jetë një motivim shtesë

për gjigantin bavarez. “Bundesliga

gjithmonë vjen para së gjithash,

por pasi fi nalja e këtij edicioni të

Ligës së Kampionëve do të jetë në

Munich, fi timi i saj është objektivi

jonë kryesor”, deklaroi Hoeness për

mediet gjermane.

Guardiola, më i miri

Tjetër trofe për

Barcelonën: Pep

Guardiola është

trajneri më i mirë

në botë për vitin

2011, sipas Federatës

Ndërkombëtare të

Historisë dhe Statistikave

në futboll (IFFHS).

Strategu i gjigantit

katalan mblodhi 201

pikë dhe doli para

‘armikut’ Jose Mourinho

nga Real Madridi me

112. Pozita e tretë i

takon menaxherit të

Manchester Unitedit, Sir

Alex Ferguson.

Top 10:

1. Pep Guardiola (Barcelona) 201 pikë

2. José Mourinho (Real Madrid) 112

3. Sir Alex Ferguson (Man Utd) 107

4. Andre Villas-Boas (Chelsea ) 78

5. Roberto Mancini (Man City) 45

6. Muricy Ramalho (Santos) 20

7. Ivan Jovanović (APOEL) 11

8. Jorge Luis Sampaoli (Universidad de Chile) 11

9. Domingos José Paciencia (Sporting) 10

10.Jorge Daniel Fossati (Al-Sadd) 10

Zvicra i shpëtoi suspendimit ndërkombëtare

nga Federata botërore e

Futbollit dhe pranoi vendimin për të

penalizuar klubin e rebeluar Sion, me

heqjen e 36 pikëve pas betejës së tij

ligjore me FIFA-n dhe UEFA-n rreth

rastit të angazhimit të futbollistëve të

transferuar gjatë një embargoje pune.

FIFA njoftoi nëpërmjet një komunikate

të premten se komiteti i saj emergjent

ka konsideruar vendimin dhe Federata

zvicerane “nuk do të suspendohet në

skocez pas vetes la rivalët e tij

nga skuadrat e tjera konkurrente

për titull në Premierligë,

menaxherin e Chelseas,

Andre Villas Boas (78) dhe

strategun e aktualisht liderit

Manchester City, Roberto

Mancini (45). Më pas vijnë

në pozitën e gjashtë trajneri

i Santosit, Muricy Ramalho

me 20 pikë, Ivan Jonanoviç

nga APOEL me 11 dhe Jorge

Luis Sampaoli nga Universidad

de Chille, po ashtu me 11.

Top 10-shja kompletohet nga

trajneri i Sporting Lisbonës,

Domingos Jose Paciencia dhe

ai i Al-Saad, Jorge Daniel Fossati

me nga 10 pikë secili.

relacion me vendimin e Komitetit Ekzekutiv

të FIFA-s nga 16 dhjetori”. FIFA, selia

kryesore e së cilës gjendet në Zurich,

ka kërcënuar të suspendojë Zvicrën në

mbledhjen e komitetit të saj ekzekutiv

në Japoni, muajin e kaluar. Suspendimi

do të kishte pamundësuar Zvicrën nga

zhvillimi i ndeshjeve ndërkombëtare

si dhe do të kishte përjashtuar Baselin

– që pritet të luajë kundër Bayernit, në

fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve

– nga gara.


E shtunë, 7 janar 2012

Pekerman, selektor

i ri i Kolumbisë

Ish-selektori i Argjentinës, Nestor

Pekerman është emëruar në

krye të Kolumbisë në përpjekje

të përfundojë pritjen 16-vjeçare

për kualifi kim në një Kampionat

botëror në Brazil më 2014.

Lajmin e ka bërë Federata kolumbiane

e Futbollit nëpërmjet

Ish-sulmuesi i Chelseas, Nicolas

Anelka mund të kishte përfituar

nga një bisedë me bashkëkombësin

e tij David Trezeguet, para se të

nënshkruante kontratë të majme

me Shanghai Shenhuan. Në gusht

të vitit të kaluar, Trezeguet kaloi

atje ku dukej se do të kalonte me

lehtësi, i përkrahur nga një pagesë

e mirë, në Emiratet Bashkuara

Arabe. Ai kishte arritur marrëveshje

njëvjeçare me Baniyas SC, klub me

një deve në logo, me qendër në Abu

Dhabi. Por, qëndrimi i tij atje zgjati

vetëm tre muaj. Lëndimet që e kufi -

zuan të bënte vetëm disa paraqitje,

ishin përmendur si arsyeja zyrtare

për shkëputjen e kontratës. Klubi

madje lavdëroi sinqeritetin e tij,

duke e falënderuar që nuk vendosi

të vazhdojë të marrë pagën kur nuk

ndjente se mund të kontribuonte.

Por, erdhi afati kalimtar i janarit,

dhe duket se një çështje e zemrës

e kishte bindur atë t’u thotë lamtumirë

parave të majme në Abu

Dhabi. Një thirrje nga klubi i tij i

një komunikate të publikuar në

uebfaqen e saj zyrtare. Pekerman,

i cili me Argjentinën arriti

deri në çerekfi nale të Botërorit

2006 në Gjermani, u emërua

në detyrë të enjten mbrëma

në vend të Leonel Alvarezit të

shkarkuar në nëntor.

fëmijërisë, River Plate në Argjentinë

– prindërit e tij janë argjentinas

– doli të jetë e parefuzueshme.

Brengat e Trezeguesë për lëndime

u zhdukën dhe sulmuesi 34 vjeç

realizoi ambicien e tij jetësore

duke nënshkruar kontratë trivjeçare

me klubin e famshëm, por

që do të bëjë gara në divizionin e

dytë. Për një futbollist të kalibrit të

tij, transferimi mund të konsiderohet

si hap prapa në karrierë, por

Trezeguet e krahasoi kalimin në

River, me triumfi n në Kampionatin

botëror me Francën, ose titujt e

shumtë që fi toi me Juventusin. “Për

mua futbolli është pasion dhe nuk

e ndjeja këtë në futbollin arab. Ku

mund të gjeja vend më të mirë për

ta shijuar sesa këtu?” tha Trezeguet

për The Guardian. “Është ndjenjë

e mrekullueshme e motivuar nga

gjithçka që përfaqëson Riveri”, shtoi

ai. Trezeguet është futbollisti më

i ri me prejardhje argjentinase që

ka refuzuar të vazhdojë karrierën

në ndonjë ligë elitare evropiane për

Dortmund mohon

rikthimin e Sahinit

Drejtori sportiv i Borussia Dortmundit,

Michael Zorc ka mohuar

se kampioni i Bundesligës është i

interesuar të rikthejë në skuadër

mesfushorin Nuri Sahin nga Real

Madrid në fund të këtij sezoni. E

përditshmja gjermane Bild kishte

shkruar se Dortmund dëshiron të

Paratë nuk janë gjithçka

Në kohën kur shumica e futbollistëve ndjekin kontratat

milionëshe për të fi nalizuar transferimet, ka edhe të atillë që

kërkojnë shpërblime të një natyre tjetër. Sulmuesi i mirënjohur

francez, David Trezeguet u transferua në River Plate për të

ndihmuar ringjalljen e klubit. Ai thotë se vendosi me zemër

dhe kalimin në River e krahason me triumf në Kampionat

botëror me Francën.

t’iu bashkuar kauzës për ringjalljen

e Riverit. Fernando Cavenaghi, i cili

kishte fi tuar titullin në ligë me Bordeaux

dhe Alejandro Dominguez,

i cili u shpall kampion me Zenit St

Petersburgun dhe Rubin Kazanin

në Rusi, po ashtu u transferuan në

Buenos Aires. Një tjetër, Leonardo

Ponzio, do të vijë gjatë këtij muaji

nga Real Zaragoza. River është në

mision për rikthim nga tmerri i

rënies nga liga e parë, edicionin e

kaluar. Ata janë aktualisht në pozitën

e dytë në Primera B Nacional

të Argjentinës, por ardhja e futbollistëve

me përvojë si Trezeguet,

sigurisht se do të jetë ndihmesë e

madhe për ekipin. Në kohën kur

shumica e futbollistëve ndjekin

kontratat milionëshe për të fi nalizuar

transferimet, ka edhe të atillë

që kërkojnë shpërblime të natyrës

më të thjeshtë. Për Trezeguenë,

kjo nuk do të jetë hera e parë që

do të luajë në divizionin e dytë. Ai,

Gianluigi Buffon, Pavel Nedved

e Alessandro Del Piero të gjithë

qëndruan kur Juventus ishte përjashtuar

në Serie B dhe udhëheqja

e tyre riktheu skuadrën në elitë dhe

shërbeu si ndihmesë e madhe për

të rinjtë që depërtuan në atë situatë.

Trezeguet e përcolli zemrën

e tij në River. Shoku i tij i fëmijërisë,

Thierry Henry u rikthye në Arsenal,

kurse mundemi vetëm të presim se

sa “dashuri” ka Anelka për aventurën

e tij të re në Kinë.

rikthejë Sahinin në klub, por Zorc

ka insistuar se një gjë e tillë nuk

është e vërtetë. “Këto spekulime

janë 100 për qind të pavërteta.

Për momentin nuk është duke

ndodhur asgjë”, tha ai për Kicker.

Sahin u largua nga Dortmundi, për

në Madrid në verën e vitit 2011.

Miami Heat arriti fi tore sensacionale

ndaj Atlanta Hawks 116-

109 dhe atë pas tri periudhave

të lojës shtesë në mungesë të

dy yjeve kryesore të saj, LeBron

James dhe Dwayne Wade.

Chris Bosh ishte realizatori më i

mirë te Heat me 33 pikë. Kurse,

pavarësisht 30 pikëve nga Kobe

Bryant, Los Angeles Lakers u

mposhtën nga Portland Trail

Blazers 96-107. San Antonio

shkatërroi Dallasin 93-71,

kurse Sacramento triumfoi ndaj

Milwauke Bucks 103-100.

Trajneri rumun i Shakhtar

Donetskut, Mircea Lucescu

është lënduar në një aksident

me veturë në Bukuresht, të

premten, por një doktor tha se

strategu është jashtë rrezikut. “Ai

pësoi traumë të fuqishme pas

aksidentit me veturë”, tha doktor

Mircea Georgescu për stacionin

privat Realitatea TV nga qendra

emergjente ku ishte dërguar

Lucescu. “Ai është në gjendje

stabile, shëndeti i tij është i

mirë. Ekzaminimet kanë treguar

se jeta e Lucescut nuk është e

rrezikuar, ai fl et”, shtoi doktori

SPORT

Miami fi toi pas tri

vazhdimeve, humbin Lakersat

Atlanta Hawks-Miami Heat 109-116

Atlanta: Johnson 20

Miami: Bosh 33

San Antonio-Dallas Mavericks 93-71

San Antonio: Bonner 17

Dallas: Terry 12

Sacramento-Milwaukee 103-100

Sacramento: Thornton 27

Milwaukee: Jennings 31

Portland-LA Lakers 107-96

Portland: Wallace 31

LA Lakers: Bryant 30

Lucescu lëndohet

në aksident me veturë

31

për trajnerin 66 vjeç të klubit

ukrainas. Georgescu nuk dha

detaje të tjera rreth aksidentit.

Mirëpo, në fotografi të e publikuara

në mediet rumune, vetura e

Lucescut kishte pësuar dëme të

mëdha në anën e majtë. Portali

Gsp.ro ka raportuar se Lucescu

ka thyer tri brinjë. Lucescu, i

cili udhëhoqi Shakhtarin drejt

triumfi t në Kupën UEFA 2009,

është një prej trajnerëve më

me përvojë në Evropë. Ai

ka udhëhequr edhe Interin,

Galatasarayn dhe Kombëtaren e

Rumanisë.


32 MARKETING E shtunë, 7 janar 2012

Merrni telefon për 0€!

Bleni mbushje të 24€ apo 36€ dhe IPKO ju

dhuron një telefon Samsung apo Nokia,

për 0€, bashkë me një numër të ri.

Mbushjen do ta pranoni të ndarë, për 12 muaj rresht.

More magazines by this user
Similar magazines