SHESIM LETRA - Gazeta Express

gazetaexpress.com

SHESIM LETRA - Gazeta Express

6

Gerard Gallucci: Veriu zgjidhet këtë vit

Ish-administratori i Mitrovicës në

kohën e UNMIK-ut, Gerard Gallucci,

shpreson që gjatë vitit 2012 do të

gjendet zgjidhja për veriun e Kosovës.

Përndryshe, sipas tij, tensionet

dhe konfl iktet mund të përsëriten në

MIRE ME MAQEDONINE

Express

Prishtinë, 10 janar —

Kryeparlamentari maqedonas,

Trajko Veljanovski, ka ripërsëritur

përkrahjen e shtetit të tij për Kosovën

drejt rrugës së përbashkët

europiane, të martën, gjatë vizitës

së tij në Kosovë.

Veljanovski u takua me krerët

më të lartë të shtetit, duke u siguruar

atyre se Maqedonia edhe

më tej do të bashkëpunojë me

Kosovën në fusha të ndryshme.

Gjatë takimit me Presidenten

Atifete Jahjaga, ai tha se Maqedonia

dhe Kosova nuk kanë asnjë

çështje të hapur mes vete, andaj

nuk ka arsye që këto dy vende

të ngecin në bashkëpunim

ndërshtetëror.

Veljanovski ka theksuar se është

në interes të të gjitha vendeve të

Ballkanit përshpejtimi i procesit

të integrimit në strukturat euroatlantike

dhe se është i nevojshëm

bashkëpunimi ndërmjet tyre.

Ai ka thënë se vendi i tij mund

të ndihmojë procesin e integrimeve

evropiane, duke bartur

gjithë përvojat tek institucionet

e Kosovës.

E këtë ide e ka përshëndetur

Presidentja e Republikës së Kosovës,

Atifete Jahjaga.

Ajo i ka vlerësuar marrëdhëniet

ndërmjet dy vendeve si shumë të

mira dhe me interes të stabilizimit

të rajonit.

Jahjaga po ashtu ka veçuar bashkëpunimin

ekonomik ndërmjet

shteteve në funksion të rritjes së

mirëqenies së qytetarëve të të

dyja vendeve.

Jahjaga ka kërkuar nga Veljanovski

që parlamentet e

të dyja vendeve të ndërtojnë

marrëdhënie më të ngushta me

qëllim të shkëmbimit të përvoja-

Prishtinë, 10 janar —

Ministri për Kosovën në Qeverinë

e Serbisë, Goran Bogdanovic, ka

thënë se marrëveshja për lëvizjen

atë pjesë të Kosovës.

Gallucci ka thënë se me siguri

komunat e veriut me shumicë serbe

do të integrohen dhe do të pranojnë

institucionet e Kosovës, duke iu

ofruar elemente të një lloj statusi

ve mes tyre si dhe të ndihmojnë

njëra-tjetrën në rrugën e integrimeve

euroatlantike si të ardhme

të përbashkët.

Të parin e Parlamentit maqedonas,

ndër te tjera, e ka pritur në

takim edhe homologu i tij kosovar,

Jakup Krasniqi.

Pas takimit me këtë të fundit,

Veljanovski i ka bërë thirrje Ser-

e lirë, e arritur në Bruksel ndërmjet

Prishtinës dhe Beogradit,

po zbatohet plotësisht. Ai i ka

hedhur poshtë deklaratat e zyr-

special gjithnjë në kuadër të Planit të

Ahtisaarit.

“Nëse nuk do të ketë përpjekje që

zgjidhja të bëhet me forcë, e cila

do të çonte deri te ndarja, atëherë

do të kemi angazhim maksimal të

bisë që të njohë realitetin e ri në

Kosovë dhe të bëhet faktor paqeje

në rajon. Ndërkohë që ai ka pohuar

se Kosova nuk është i vetmi

shtet që ka probleme me Serbinë,

ngase edhe shtetit i tij ka të tilla.

Krasniqi, ndërkaq e ka falënderuar

atë për mbështetjen që po i

jep Kosovës dhe i ka kërkuar bashkëpunim

ndërshtetëror.

Po i zbatojmë marrëveshjet

tarëve kosovarë “se personave

me dokumente të Kosovës nuk u

është lejuar hyrja në Serbi përmes

Merdares”.

diplomacisë me qëllim që veriu i

Kosovës të mos mbetet pengesë

për raportet rajonale dhe integrimet

euroatlantike”, ka thënë Gallucci për

mediat serbe.

Diplomati amerikan ka thënë po

Ndërkohë, Kryeministri Thaçi,

duke vlerësuar lart marrëdhëniet

Kosovë- Maqedoni, ka shprehur

bindjen se bashkëpunimi i

mëtejmë i dy vendeve fqinje do të

avancohet edhe më tej në të gjitha

fushat me interes të përbashkët.

Thaçi në një takim me kryekuvendarin

maqedonas ka ritheksuar

angazhimin e Qeverisë së

“Procedura, për të cilën është

arritur marrëveshja në Bruksel,

vazhdon të zbatohet në të gjitha

pikëkalimet. Ndoshta ajo zgjat

pak më shumë se duhet për shkak

të tollovisë për festa. Por, Prishtina,

edhe në këtë mënyrë, bën

përpjekje ta ndikojë Brukselin për

t’i bërë presion Serbisë. Kjo nuk

është diçka e re. Ndodh me muaj

që çështjet teknike i ngre në nivel

politik”, ka thënë Bogdanovic për

mediat serbe.

Pavarësisht këtyre deklaratave,

E mërkurë, 11 janar 2012

ashtu se Beogradi zyrtar nuk do ta

njohë Kosovën, pavarësisht se kush

do t’i fi tojë zgjedhjet e ardhshme

parlamentare në Serbi. Në të njëjtën

kohë, sipas tij, Bashkimi Evropian do

të vazhdojë ta kushtëzojë Serbinë.

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski, ka qëndruar të

martën për vizitë në Kosovë. Ai u takua me krerët e lartë të shtetit, të

cilëve u dha përkrahje të plotë në rrugën europiane. Veljanovski tha

se Kosova nuk është i vetmi shtet që ka probleme me Serbinë, derisa

kësaj të fundit i ka bërë thirrje për njohje të realitetit të ri kosovar.

Goran Bogdanovic thotë se marrëveshja për lëvizjen e lirë

po zbatohet plotësisht. Ai thotë se vonesat kanë të bëjnë

me tollovitë që kanë shkaktuar festat.

Republikës së Kosovës për përmbushjen

e kritereve dhe standardeve

evropiane për integrimin në

NATO dhe BE. E në këtë synim

të shprehur, Thaçi ka marrë përkrahjen

e plotë nga ana e Veljanovskit.

Ndryshe, kjo është vizita

e parë e Kryetarit të Kuvendit të

Maqedonisë, Trajko Veljanovski

në Kosovë.

kalimi i udhëtarëve me letërnjoftim

të Republikës së Kosovës në

pikat kufitare që çojnë për në

Serbi, të hënën paradite ka qenë

i bllokuar plotësisht. Autoritetet

serbe në Merdarë u kanë thënë

udhëtarëve se nuk mund të hyjnë

më dokumente të Kosovës për

shkak të problemeve në sistemin

për regjistrimin e të dhënave.

Ndërkohë që pasdite, edhe pse

me intensitet të ngadalësuar, ka

pasur kalime të udhëtarëve edhe

me letërnjoftime të Kosovës.

More magazines by this user
Similar magazines