Scenariusz lekcji muzyki w klasie VI Szkoły Podstawowej Temat ...
Scenariusz lekcji muzyki w klasie VI Szkoły Podstawowej Temat ...
Scenariusz lekcji muzyki w klasie VI Szkoły Podstawowej Temat ...
Transform your PDFs into Flipbooks and boost your revenue!
Leverage SEO-optimized Flipbooks, powerful backlinks, and multimedia content to professionally showcase your products and significantly increase your reach.
<strong>Scenariusz</strong> <strong>lekcji</strong> <strong>muzyki</strong> w <strong>klasie</strong> <strong>VI</strong> <strong>Szkoły</strong> <strong>Podstawowej</strong><br />
<strong>Temat</strong> <strong>lekcji</strong>: "Muzyka Chopina i poezja Słowackiego"<br />
Cele <strong>lekcji</strong>:<br />
– cele poznawcze:<br />
• poznanie drogi Ŝyciowej Chopina i Słowackiego,<br />
• poznanie wybranych dzieł z dorobku obydwu artystów: Słowackiego –<br />
"Sowiński<br />
w okopach Woli", "W pamiętniku Zofii Bobrówny", "Hymn o zachodzie<br />
słońca"; Chopina – Koncert fortepianowy e-moll (fragm.), Etiuda c-moll<br />
"Rewolucyjna", Walc As-dur op.69 nr1, Nokturn cis-moll op.27,<br />
• wskazanie podobieństw w Ŝyciu i twórczości Słowackiego i Chopina<br />
– cele kształcące:<br />
• kształcenie percepcji słuchowej utworów literacko-muzycznych,<br />
• kształcenie wraŜliwości muzycznej,<br />
• kształcenie umiejętności łączenia faktów, integrowania treści literackomuzycznych.<br />
– cele wychowawcze:<br />
• kształtowanie poszanowania dla dorobku polskiej kultury,<br />
• wpajanie wartości narodowych,<br />
• rozwijanie zamiłowania do <strong>muzyki</strong> Chopina i poezji Słowackiego,<br />
• kształtowanie umiejętności działania w zespole i prowadzenia kulturalnej<br />
dyskusji.<br />
– cele operacyjne:<br />
• uczeń potrafi wskazać podobieństwa w Ŝyciu Słowackiego i Chopina<br />
(upodobania, wygląd, sytuacja rodzinna, przebieg drogi Ŝyciowej)<br />
• uczeń potrafi wykazać wpływ Ŝyciorysów na twórczość obu artystów,<br />
• uczeń zapamięta i wymieni utwory poznane na <strong>lekcji</strong>,<br />
• uczeń potrafi prowadzić kulturalną dyskusję,<br />
• uczeń szanuje dorobek kulturalny swego kraju.<br />
Formy pracy: zbiorowa (pogadanka, dyskusja), grupowa.<br />
Metody pracy: poznawcza, analityczno-percepcyjna, słuchanie <strong>muzyki</strong>, czytanie<br />
poezji.<br />
Materiały dydaktyczne: odtwarzacz płyt kompaktowych, płyty CD z muzyką<br />
Chopina, teksty wybranych wierszy Słowackiego, zdjęcia Słowackiego i Chopina,<br />
pianino, nuty Poloneza g-moll.<br />
1
Przebieg <strong>lekcji</strong>:<br />
Część 1:<br />
1. Powitanie uczniów.<br />
2. Sprawdzenie obecności.<br />
3. Wysłuchanie fragmentu utworu muzycznego F. Chopina: Koncert fortepianowy<br />
e-moll.<br />
4. Krótka pogadanka z uczniami na temat utworu: jaki ma charakter, czy podoba<br />
się im, kto moŜe być jego kompozytorem. Po wymienieniu przez<br />
uczniów nazwiska Chopina przejście do następnego etapu <strong>lekcji</strong> (charakterystyczna<br />
muzyka Chopina szybko kojarzy się uczniom z sylwetką<br />
kompozytora).<br />
5. Podanie tematu <strong>lekcji</strong> i wytłumaczenie: dzisiejsza lekcja nie jest poświęcona<br />
wyłącznie Chopinowi. Naszym celem będzie próba porównania drogi<br />
artystycznej dwóch wybitnych artystów kultury polskiej: Chopina –<br />
wirtuoza klawiatury i Słowackiego – mistrza pióra. Jak się zaraz okaŜe<br />
pomimo faktu, Ŝe obaj za sobą nie przepadali łączyło ich bardzo wiele.<br />
Spróbujemy wskazać cechy charakterystyczne dla obu panów zarówno w<br />
Ŝyciu prywatnym jak i w ich twórczości.<br />
Część 2:<br />
1. Rozdanie uczniom materiałów pomocnych do zrozumienia tematu <strong>lekcji</strong>:<br />
porównanie oraz niektóre wiersze Słowackiego ("Sowiński w okopach<br />
Woli". "W pamiętniku Zofii Bobrówny", "Hymn o zachodzie słońca").<br />
2. Krótka charakterystyka epoki romantyzmu – nauczyciel opowiada.<br />
3. Analiza porównania zgodnie z punktami: jeden uczeń czyta wiadomości z<br />
Ŝycia Słowackiego, a drugi analizuje ten sam etap Ŝycia u Chopina. KaŜdy<br />
z punktów czyta inna para uczniów wybieranych przez nauczyciela<br />
(ewentualnie czytają ci uczniowie, którzy zgłaszają się do czytania).<br />
a. punkty 1-3 zgodnie z porównaniem,<br />
b. punkt 4: nauczyciel gra na pianinie jeden z przykładów pasaŜy,<br />
tłumacząc przy okazji co to jest pasaŜ, nauczyciel gra Polonez g-<br />
moll, który Chopin skomponował w dzieciństwie (utwór zawiera<br />
pasaŜe),<br />
c. punkt 5 zgodnie z porównaniem,<br />
d. punkt 6: pokaz zdjęć obu artystów i charakterystyka ich wyglądu,<br />
e. punkt 7 i 8 zgodnie z porównaniem,<br />
f. punkt 9: zapoznanie uczniów z reakcją obu artystów na wiadomość<br />
o wybuchu powstania listopadowego: nauczyciel czyta wiersz Słowackiego<br />
pt. "Sowiński w okopach Woli", w tle słychać utwór<br />
Chopina Etiudę c-moll zwaną "Rewolucyjną". Po wysłuchaniu obu<br />
2
utworów wspólna analiza charakteru utworów – uczniowie wskazują<br />
ich podobny klimat pełen dynamizmu, energii, waleczności.<br />
Utwory te są wyrazem buntu i gniewu Chopina i Słowackiego wobec<br />
zaistniałej sytuacji w kraju.<br />
g. punkty 10-13 zgodnie z porównaniem,<br />
h. punkt 14: obaj panowie zakochują się w tych samych paniach i obaj<br />
wpisują się im do pamiętników: nauczyciel czyta wiersz Słowackiego<br />
"W pamiętniku Zofii Bobrówny" (uczniowie znają ten utwór<br />
z <strong>lekcji</strong> języka polskiego), a w tle prezentowany jest Walc As-dur<br />
op.69 nr1, którego nuty Chopin wpisał do sztambucha M. Wodzińskiej.<br />
Po zapoznaniu z utworami ponowna próba charakterystyki<br />
nastroju obu przykładów: okazuje się, Ŝe ich klimat jest podobny,<br />
i. punkty 15 i 16 mówią o podobnych upodobaniach obu panów: lubią<br />
te same kwiatki – fiołki, Słowacki uwielbia zmieniać kamizelki,<br />
a Chopin – rękawiczki,<br />
j. punkt 17: nauczyciel prezentuje dwa utwory, które artyści napisali<br />
pod wpływem tęsknoty za ojczyzną, zwłaszcza za jej kulturą ludową:<br />
uczniowie poznają kolejne dwa dzieła: Słowackiego "Hymn o<br />
zachodzie słońca" i Chopina Nokturn cis-moll op.27. Nauczyciel<br />
tłumaczy słowo nokturn ( z francuskiego = nocny) - to sugeruje od<br />
razu klimat i nastrój utworów: spokój, nostalgia, melancholia, smutek,<br />
tęsknota za krajem,<br />
k. kolejne punkty do ostatniego 21-go analizowane są zgodnie z porównaniem.<br />
Część 3:<br />
1. Podsumowanie tabelki: pogadanka z uczniami na temat poznanych wiadomości.<br />
Uczniowie na koniec wysuwają wniosek, Ŝe charakter twórczości<br />
obu artystów wypływał z ich drogi Ŝyciowej: gdy przebywali na wsi<br />
tworzyli dzieła nawiązujące do tematyki ludowej, gdy byli zakochani tworzyli<br />
wiersze miłosne i muzykę nasyconą głębokim uczuciem, gdy byli<br />
zagniewani powstawały utwory pełne dynamizmu, czasami złowrogie.<br />
2. Uczniowie wskazują cechy podobne obu artystom (wygląd, rodzina,<br />
upodobania itp.)<br />
3. Przypomnienie utworów poznanych na <strong>lekcji</strong>.<br />
4. Zadanie domowe dla osób chętnych: Wybierz z podręcznika do języka<br />
polskiego wiersz, który podoba ci się najbardziej. Naucz się go recytować.<br />
Dobierz do niego muzykę (moŜe to być np. muzyka Chopina). Przy<br />
wyborze <strong>muzyki</strong> skorzystaj z domowej fonoteki lub biblioteki audiowizualnej,<br />
bądź poproś o pomoc nauczyciela sztuki.<br />
5. Zakończenie <strong>lekcji</strong> i poŜegnanie uczniów.<br />
3
MUZYKA CHOPINA I POEZJA SŁOWACKIEGO - PORÓWNANIE<br />
JULIUSZ SŁOWACKI<br />
FRYDERYK CHOPIN<br />
Krzemieniec, ur. 04.09.1809 r.<br />
śelazowa Wola, 01.03.1810 r.<br />
1. Prawie rówieśnicy (róŜnica wieku – pół roku).<br />
2. Podobne rodziny: starsze siostry, które ich rozpieszczają.<br />
3. WraŜliwe na muzykę matki obydwu artystów uczą ich jako małych chłopców<br />
pieśni i melodii ludowych.<br />
4. WraŜliwość artystyczna przejawiająca się od najmłodszych lat: Chopin –<br />
wirtuoz słowa: poeta, autor słynnych humorystycznych listów Kuryer<br />
Szafarski, Słowacki – uzdolniony muzycznie chętnie gra na fortepianie, w<br />
tym kompozycje Chopina (trudniejsze pasaŜe omija Ŝaląc się, Ŝe "ma ze<br />
skóry wołowej oślątka uszy").<br />
5. Poczucie humoru przejawiające się u J. Słowackiego np. w balladzie Nie<br />
wiadomo co, czyli Romantyczność, u F. Chopina w listach, karykaturach,<br />
mazurkach (np. Mazurek B-dur op.7).<br />
6. Podobieństwo zewnętrzne: podobne oczy, wątłe, drobne sylwetki, "zapadła<br />
pierś, wychudłe ręce" – pisze biograf Słowackiego. Delikatne ręce<br />
Chopina były, zdaniem Norwida, "alabastrowe, białe jak z kości słoniowej<br />
i chwiejne jak strusiowe pióro". JuŜ w dzieciństwie chorowici – gruźlica<br />
odziedziczona po ojcach.<br />
7. Wykształceni ojcowie zapraszają do domu uczonych i artystów.<br />
8. Warszawa (obaj w młodzieńczym okresie Ŝycia mieszkają w stolicy).<br />
9. W 1831r. reagują na wybuch powstania listopadowego: Wiersz, np.: Sowiński<br />
w okopach Woli. Muzyka: Etiuda c-moll op.10 znana jako Etiuda<br />
"Rewolucyjna".<br />
10. Klęskę powstania przezywają na obczyźnie.<br />
11. Uprawiają twórczość patriotyczną, narodową – zabronioną przez cenzurę<br />
(carskie władze), co zamyka im drogę powrotu do kraju.<br />
12. PodróŜują, choć coraz bardziej podupadają na zdrowiu.<br />
13. Rywalizują o rękę tej samej panny, Marii Wodzińskiej, dla niej piszą:<br />
Wiersze, np.: Stokrotki, W Szwajcarii. Muzyka, np.: Nokturn Es-dur op.9<br />
nr2.<br />
14. Wpisują się znajomym do pamiętników: W pamiętniku Zofii Bobrówny.<br />
Chopin wpisuje do sztambucha M. Wodzińskiej nuty Walca As-dur op.69<br />
nr1.<br />
15. Te same gusty i upodobania, np. ulubione kwiaty – fiołki (L. Staff pisał:<br />
"Gdyby fiołki zamiast pachnieć grać umiały, byłaby to muzyka Chopina"),<br />
("Fiołki – odrobina poezji w pokoju" – pisze Słowacki w liście do<br />
matki).<br />
4
16. Słowacki uwielbia zmieniać kamizelki. Chopin ma słabość do kupowania<br />
rękawiczek.<br />
17. Podobna twórczość: mistrzowskie improwizacje, podobne motywy, tematy,<br />
nastroje (smutek, Ŝal, melancholia, nostalgia). Dawne poczucie humoru<br />
zamienia się w gorzką ironię. Z tęsknoty za Polską rodzą się utwory,<br />
które kojarzą im się z ojczyzną, a zwłaszcza z ludową kulturą (ludowość,<br />
balladowość):<br />
18. Hymn o zachodzie słońca<br />
19. Balladyna<br />
Nokturn cis-moll op.27, ballady, mazurki, polonezy, np., Polonez A-dur<br />
op.40<br />
20. Obaj samotni (brak własnej rodziny), nieszczęśliwi, zgorzkniali, kapryśni,<br />
starzy kawalerowie.<br />
21. Śmierć w tym samym roku, na tę samą chorobę, w tym samym mieście, w<br />
ParyŜu.<br />
22. Obaj przeŜyli po 38 lat:<br />
23. Zm. 03.04.1849 r.<br />
24. Zm. 17.10.1849 r.<br />
25. Za Ŝycia się nie lubią, po śmierci – ich tablice pamiątkowe wmurowane są<br />
w ścianie tego samego filaru w kościele Świętego KrzyŜa, w Warszawie.<br />
Opracowanie: mgr Lucyna Brzeziak.<br />
5