"Ciasto ziemniaczane" w wersji do wydrukowania - Interklasa
"Ciasto ziemniaczane" w wersji do wydrukowania - Interklasa
"Ciasto ziemniaczane" w wersji do wydrukowania - Interklasa
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Renata Uźniaknauczyciel w zespole szkół zawo<strong>do</strong>wychScenariusz zajęć edukacyjnych<strong>Ciasto</strong> ziemniaczanePrzedmiot: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumentaCele ogólne:• zapoznanie uczniów ze składnikami i sposobem wykonania ciastaziemniaczanego,• zapoznanie uczniów z różnymi sposobami formowania ciasta ziemniaczanegooraz zastosowaniem wyrobów z tego ciasta.Cele operacyjne:• uczniowie znają pojęcie ciasta ziemniaczanego, wymieniają jego składniki,• poprawnie <strong>do</strong>bierają naczynia i sprzęt <strong>do</strong> wykonania ciasta,• zwracają uwagę na poprawne wykonywanie wszystkich czynności iprzestrzeganie zasad higieny,• zwracają uwagę na kulturę osobistą i właściwe zachowanie się w czasiewykonywania ćwiczeń,• uczniowie wymieniają różne wyroby z ciasta ziemniaczanego oraz podająprzykłady ich wykorzystania.Metody nauczania:• słowne: pogadanka, dyskusja• praktyczne: ćwiczenia w grupachFormy kształcenia:• zbiorowa: praca z całą klasą, praca w grupach• indywidualna: praca z uczniemŚrodki dydaktyczne:• podręczniki:1. K.Flis, A. Procner „Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz.2”,WSiP Warszawa 19832. M. Konarzewska, B. Zielonka, M. Konarzewska-Sokołowska „Technologiagastronomiczna z towaroznawstwem cz.I”, rea, Warszawa 2003• czasopismo „Kuchnia” nr 5/2004, str. 66-69 oraz nr 8/2005, str.36-37• przepisy kulinarne (np. segregatory „Kolekcja Dobrej Kuchni” - WydawnictwoPOLSKIE MEDIA AMER.COM)• ilustracje, zdjęcia,• plastelina,• karta pracy ucznia,• rzutnik pisma.
Tok zajęć edukacyjnych:1. Sprawdzenie obecności (2 min.)2. Powtórzenie wia<strong>do</strong>mości z ostatnich zajęć (10 min.)3. Podanie tematu i celu zajęć (2 min.)CzynnościnauczycielaRozdanie kart pracy,omówienie ich treściPodział uczniów na trzygrupy. Wyjaśnienia<strong>do</strong>tyczące zadania <strong>do</strong>wykonania.Nadzorowanie prac wgrupach, udzielaniewskazówek.Wysłuchanieodpowiedzi,skorygowanieewentualnych błędów.Nadzorowanie pracyuczniów.Czynności uczniówCzas(min)Zapoznanie się uczniów z treścią karty pracy 2Uczniowie wybierają lidera grupy, którybędzie prezentował wykonane zadanie isekretarza, który wykonuje zapisy na foliiGrupa I wypełnia tabelę z zadania 1.Grupa II wypełnia tabelę z zadania 2,wykonuje określone kształty klusek zplasteliny.Grupa III podaje przykłady zastosowaniawyrobów z ciasta ziemniaczanego, szukaprzykła<strong>do</strong>wych przepisów kulinarnych.Uczniowie korzystają z podręcznika isegregatorów z przepisami kulinarnymi.Sekretarz grupy wykonuje notatkę na folii.Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.Pozostali uczniowie słuchają i obserwują.28po 3 mindla każdejgrupyNapisanie notatki w kartach pracy. 74. Podsumowanie, ocenienie pracy uczniów (3 min)5. Zakończenie zajęć.