Antibiotická profylaxe v zubním lékařství - LF

lf.upol.cz
  • No tags were found...

Antibiotická profylaxe v zubním lékařství - LF

ZÁKLADNÍ PRINCIPYANTIBIOTICKÉ PROFYLAXEV ZUBNÍM LÉKAŘSTVÍ


Za antimikrobní profylaxi lze považovat aplikacivybraných antimikrobních přípravků s cílem snížitvýskyt bakteriálních komplikací po chirurgickém,event. i stomatologickém zákroku. Principem je dosažení a udržení účinné koncentracezvoleného antibiotika v tkáních operačního pole čistomatologického zákroku po celou dobu výkonu a vobdobí bezprostředně následujícím. Je nutné zdůraznit, že užití antibiotické profylaxe nenínáhradou za sterilní prostředí a vhodnou přípravupacienta.


Antimikrobní profylaxe je doporučována jak přivysokém riziku pooperační infekce, tak i přiriziku nízkém, jsou-li pak následky velmizávažné. Výběr vhodného přípravku jepodmíněn následujícími požadavky:– účinnost antibiotika na bakterie vyskytující se v danélokalizaci,– vhodné antimikrobiální spektrum a farmakokinetickévlastnosti antimikrobního přípravku,– nízká toxicita.


Příklady použití antimikrobní profylaxev zubním lékařstvíprevence vzniku endokarditidy v indikovanýchpřípadech (např. pacienti s umělou srdečníchlopní, imunokompromitovaní pacienti),prevence vzniku infekce v místě chirurgickéhozákroku v indikovaných případech (vybranéstomatochirurgické výkony).


DÉLKA PROFYLAKTICKÉHOPODÁVÁNÍ ANTIBIOTIKA Aplikace zvoleného antimikrobního přípravku byměla být co nejkratší a v řadě případů je dostatečnéjednorázové podání před výkonem. V případě antibiotické profylaxe aplikované p.os jenutné podat antimikrobní přípravek delší dobu předplánovaným výkonem, v závislosti na typuantibiotika (např. amoxicilin kombinovaný s kys.klavulanovou 6-8 hodin před výkonem).


ANTIBIOTIKA VHODNÁ KPROFYLAKTICKÝM REŽIMŮMV ZUBNÍM LÉKAŘSTVÍ K profylaxi lze obecně doporučit antimikrobnípřípravky s užším spektrem účinku. Za vhodná antibiotika lze považovat předevšímaminopeniciliny kombinované s inhibitorybakteriálních ß-laktamáz(amoxicilin/kys.klavulanová, ampicilin/sulbactam) aevent. penicilin.


Antimikrobní přípravky, které lze doporučit kprofylaktickým režimům v zubním lékařstvívýkony vdutině ústníorofaryngeálnímikroflórapenicilin1,5 - 3mil. j.anaerobníbakterieamoxicilin/kys.klavulanová1,2 gi.v.1g p.osampicilin/sulbactam1,5 gi.v.750mgp.os

More magazines by this user
Similar magazines