OBECNÁ STAVBA KLOUBŮ

szsmb.cz
  • No tags were found...

OBECNÁ STAVBA KLOUBŮ

Různé druhy kloubů


KLOUBNÍ POUZDROSkládá se :‣ z kloubní hlavice‣ z kloubní jamky‣ z kloubního pouzdra‣ z kloubní chrupavky‣ z kloubního mazu= (SYNOVIE)Kloubní pouzdro jedobře prokrvené ainervované = při poraněníprudce bolí !


Vrstvy kloubního pouzdra1) Vazivová vrstva = tvoří pevný vnější obal,místy zesílený kolagenními vlákny = VAZY(vaz – lat. LIGAMENTUM)2) Synoviální vrstva = nitroblána kloubní – je totenká blanka, která vystýlá kloubní dutinu.Je zvlhčována synoviální tekutinou, kterou samaprodukuje.SYNOVIE = vazká kapalina tvořena z krevní plazmy,složena z vody, buněk a bílkovin, vyživuje kloubníchrupavku, je ochranným zařízením kloubu – zvlhčujetřecí plochy kloubu.


Dělení kloubů v těle1) Podle stupně pohyblivosti2) Podle lokalizace v těleKLOUBY NEPOHYBLIVÉ :- lebeční spojeKLOUBY ČÁSTEČNĚPOHYBLIVÉ :- mezi obratlovými tělyKLOUBY DOBŘEPOHYBLIVÉ:- klouby končetin


KLOUBY horníkončetiny1) Ramenní – (articulatio humeri)- tvořen lopatkou a pažní kostí- volné kloubní pouzdro(časté luxace)- díky kulovité hlavici pohybyvšemi směry (rotace,připažení,zapažení,předpažení)


2) Loketní – (articulatio cubiti)- složený kloub : kost pažní,loketní a vřetenní- radius se otáčí kolem ulny- možné pohyby : flexe, extenze,rotace, pronace, supinace3) Vřetenozápěstní- mezi kostmi předloktí a 1. ř.zápěstních kůstek- velká pohyblivost4) Klouby ruky- drobné klouby = (úchopovacíschopnost ruky)


KLOUBY dolníkončetiny


• Na této straně bude uvedena literatura a další zdroje z nichž autorčerpal• Toto je vzor pro poslední stranu power pointu v rámci projektu„Využití ICT ve výuce“ – barva pozadí 1. strany dle předmětu – budedefinováno

More magazines by this user
Similar magazines