Vildmarken Nr 3 2020

online.magazines

Inledning / CHEFREDAKTÖREN HAR ORDET

På pass med

Mette Karin Petersen

I det här numret tog vi rygg på ett nytt stjärnskott på jakthimlen, nämligen

danskan Mette Karin Petersen som snart kommer att synas på många

jaktintresserades plattformar.

Joakim Nordlund följde med Andreas Edin och Björn Oskarsson på kråkjakt i norr, något som har

blivit en vårtradition för de båda vännerna. Mattias Westerlund, från Hundskolan Vision och Webdog,

delar varje månad med sig av sina bästa tips vad gäller jakthunden i träning och jakt. I det här numret

kan ni läsa om hans tankar kring eftersök, något som de flesta jägare någon gång tyvärr kommer att

ställas inför.

Vi har en förkärlek för långhållsskytte och därför var det med spänd förväntan som vi tittade närmare

på stocken Oryx från kanadensiska MDT.

Jungle Perch är en svårfångad skönhet som man endast hittar i norra Australien. I det här numret

berättar Matilda Leijon om en fiskeresa som bjöd på lika många intryck som utmaningar.

Fick du rester över från söndagssteken? Vår kock Tobias Eriksson berättar hur man sätter guldkant

på sina leftovers! Dessutom blir det såklart massor med pryltips och fler möten med intressanta

människor från jakt- och fiskevärlden!

Trevlig läsning, önskar vi på redaktionen.

Staffan Johansson

Chefredaktör, Magasin Vildmarken

På omslaget

I samband med WeHunts årliga drevjakt

i Skårsjö så fick vi följa med filmaktuella

Mette Karin Petersen ut på ett pass.

Staffan Johansson

Chefredaktör

staffan@vildmarken.se

Kim Rangberg Skanslie

Marknadsföring

kim@vildmarken.se

Nikki van Riet

Grafisk form

nikki@vildmarken.se

Tobias Eriksson

Mat & dryck

magasin@vildmarken.se

Daniel Emsevik

Försäljning

daniel@vildmarken.se

Magnus Skoglund

Redaktör

magnus@vildmarken.se

Stefan Vänersand

Key Account Manager

stefan@vildmarken.se

Therese Tillman

Mat & dryck

magasin@vildmarken.se

Andreas Sunström

Webbansvarig

andreas@vildmarken.se

Jimmy Stening

Mat & dryck

jimmy@stening.se

Mattias Lilja

Jaktreporter

magasin@vildmarken.se

Thomas Lindy Nissen

Gästskribent

magasin@vildmarken.se

Olle Sirén

Ekonomi

olle@vildmarken.se

Mattias Westerlund

Hundexpert

magasin@vildmarken.se

Henrik Klasa

Testpilot

henrik@vildmarken.se

Matilda Leijon

Gästskribent

magasin@vildmarken.se

6 JAKT, FISKE & OUTDOOR VILDMARKEN #03 2020 / WWW.VILDMARKEN.SE

More magazines by this user
Similar magazines