31.10.2017 Views

APLIKASI PDPC V.1

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

<strong>APLIKASI</strong><br />

<strong>PDPC</strong> <strong>V.1</strong><br />

1


TUTORIAL 3<br />

NOTA 5<br />

QUIZIZZ 11<br />

GOOGLE FORM 25<br />

PADLET 38<br />

EDPUZZLE 47<br />

NEARPOD 63<br />

RANDOM NAME PICKER 76<br />

KOLEKSI VIDEO 84<br />

VERSI GOOGLE SLIDES 85<br />

TERIMA KASIH 86<br />

JUMPA KAMI 87<br />

GOOGLE SLIDES 55


Baca Nota<br />

Kandungan<br />

Website<br />

Tonton Video<br />

Buka Slides


PdPc yang baik adalah PdPc yang<br />

terancang. Oleh itu, mari kita sama-sama<br />

pastikan PdPc kita sentiasa bersedia<br />

dengan persiapan yang perlu. Di sini saya<br />

kongsikan beberapa tips.<br />

● Simpan RPH dan RPT dalam satu<br />

folder<br />

● Download gambar dan bahan dalam<br />

phone.<br />

● Download youtube videos siap-siap.<br />

● Aktiviti penggayaan / enrichment<br />

activities.<br />

● Ganjaran.<br />

● Kertas kosong sekurang-kurangnya<br />

10 helai.<br />

● Speaker mini.<br />

● Bahan sumber dalam kelas.<br />

Selanjutnya di sini


Tumpuan dan perhatian murid memang<br />

sentiasa menjadi cabaran kepada guru.<br />

Ada plebagai strategi untuk menyahut<br />

cabaran ini. Strategi berikut ada yang<br />

sesuai pada permulaan, semasa dan<br />

selepas PdPc.<br />

1. Soalan berterusan.<br />

2. Beri peranan untuk setiap murid.<br />

3. Pilih aktiviti yang merangsang 3<br />

deria iaitu auditori ,visual dan<br />

kinestetik.<br />

4. Banyakkan elemen didik hibur dan<br />

permainan dalam aktiviti.<br />

5. Pilih aktiviti yang mudah untuk<br />

murid 'relate'.<br />

Selanjutnya di sini


Objektif dan Kriteria Kejayaan<br />

Senaraikan objektif yang tepat (rujuk:<br />

Penulisan Objektif Pmebelajaran).<br />

Kemudian pecahkan kepada kriteria<br />

kejayaan. Kriteria kejayaan ialah<br />

elemen-elemen kecil ke arah mencapai<br />

objektif. Contoh:<br />

Bukan mudah nak memilih aktiviti<br />

pembelajaran yang boleh memenuhi<br />

keperluan PdPc berkesan seperti aktiviti<br />

koperatif, pembelajaran pembezaan,<br />

penilaian efektif la. Duh, apakah cara<br />

terbaik untuk membuat pilihan?.<br />

Selanjutnya di sini


Set Induksi berasal daripada perkataan<br />

'induction' yang bermaksud 'giving rise to<br />

something'<br />

- membangkitkan, mewujudkan sesuatu<br />

kepada sesuatu perkara yang lain.<br />

1. Video<br />

Video ditunjukkan dan dibincangkan<br />

bersama murid. Video perlu ditapis<br />

dahulu dan boleh dilihat oleh murid.<br />

2. Nyanyian Lagu<br />

Lagu dinyanyikan dan lirik<br />

dibincangkan. Lagu pula haruslah yang<br />

memberi semangat dan rancak.<br />

3. Perbualan Audio<br />

Audio dipasangkan dan murid kenalpasti<br />

mesej dan isi yang disampaikan.<br />

Selanjutnya di sini


Pengurusan ini terbahagi kepada<br />

beberapa aspek; kedudukan murid,<br />

sumber pembelajaran, masa, tingkah laku<br />

sertatransisi.<br />

KEDUDUKAN MURID<br />

Selaras dengan Pembelajaran Abad ke 21,<br />

murid - murid seharusnya duduk secara<br />

berkumpulan.<br />

SUMBER PEMBELAJARAN<br />

AAdalah sangat membantu bila di dalam<br />

kelas ada bahan-bahan tambahan untuk<br />

dirujuk oleh murid.<br />

MASA<br />

Antara amalan baik untuk membiasakan<br />

murid menyiapkan tugasan dalam masa<br />

ditetapkan ialah dengan memaparkan<br />

jam.<br />

Selanjutnya di sini


QUIZIZZ<br />

11


Quizizz<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

★<br />

Kuiz yang mudah untuk dibuat<br />

Boleh diakses daripada semua jenis peranti<br />

Murid perlu ada peranti<br />

Boleh set untuk kerjarumah<br />

Boleh masukkan gambar dan video sebagai stimulus<br />

Set soalan boleh dicetak<br />

Pembetulan boleh berlaku secara ‘realtime’<br />

Murid juga boleh mereka set soalan<br />

Ada bank soalan<br />

12


Quizizz<br />

Go to<br />

https://quizizz.com<br />

Sing Up or Log In


Quizizz<br />

Sign In dengan<br />

Gmail atau Sign Up<br />

dengan akaun baru.


Quizizz<br />

Tengok layout.<br />

Pergi ke bahagian<br />

Create a Quiz


Quizizz<br />

Letakkan gambar<br />

kuiz, tajuk, subjek<br />

serta mode:<br />

- Public untuk<br />

boleh dilihat<br />

dan disalin<br />

- Private: sendiri


Quizizz<br />

Taipkan soalan, buat<br />

editan, setkan masa,<br />

boleh letakkan<br />

gambar, buat pilihan<br />

jawapan serta lihat<br />

preview.


Quizizz<br />

Seusai buat soalan,<br />

klik Finish. Untuk<br />

setiap editan, set<br />

soalan akan saved<br />

secara automatik.


Quizizz<br />

Pilih Grade Range,<br />

subjek dan klik Finish<br />

and Create Quiz


Quizizz<br />

Lihat Layout<br />

Pengakhiran dan<br />

boleh terus pilih Play<br />

Live.


Quizizz<br />

Lihat tetapan, shuffle<br />

untuk susunan<br />

secara rawak dan<br />

bermacam-macam<br />

lagi tetapan.


Quizizz<br />

Lihat pada nombor<br />

kod dan berikan<br />

kepada murid. Pergi<br />

pergi ke<br />

https://quizizz.com/joi<br />

n/ dan masukkan<br />

nombor kod.


Quizizz<br />

Setelah selesai, guru<br />

boleh melihat<br />

laporan, prestasi<br />

serta analisis item<br />

kuiz.


Quizizz<br />

VIDEO


Google<br />

Forms<br />

25


Fungsi Google Forms<br />

Mengumpul maklumat:<br />

★ Kumpul maklumat<br />

murid<br />

★ Buat survey<br />

★ Buat undian<br />

★ Membina data<br />

statistik<br />

★ Mengumpul<br />

maklumbalas PdPc<br />

Buat kuiz<br />

★ Beri kuiz kepada murid<br />

★ Buat analisis item<br />

★ Mengenal prestasi<br />

dan aras murid<br />

★ Beri maklumbalas<br />

26


Google Forms<br />

2 cara ‘launch’ fail<br />

baru Google Form<br />

27


Google Forms<br />

2 cara ‘launch’ fail<br />

baru Google Form<br />

28


Google Forms<br />

Antaramuka Google<br />

Form<br />

29


Google Forms<br />

Namakan borang,<br />

soalan, deskripsi,<br />

serta pilih bentuk<br />

pilihan jawapan.<br />

30


Google Forms<br />

Description untuk<br />

maklumat soalan.<br />

Tetapan tepi untuk<br />

tambah soalan,<br />

masukkan tauk,<br />

gambar,video dan<br />

seksyen.<br />

31


Google Forms<br />

Preview<br />

32


Google Forms<br />

Pilih settings<br />

(bentuk gear) dan<br />

pilih send form<br />

(bentuk kapal<br />

terbang kertas)<br />

33


Google Forms<br />

Pilih settings<br />

(bentuk gear) dan<br />

pilih send form<br />

(bentuk kapal<br />

terbang kertas)<br />

34


Google Forms<br />

Lihat summary,<br />

respon dan<br />

hubungkan data<br />

kepada Google<br />

Sheet.<br />

35


Google Forms<br />

Google Sheet<br />

36


Google Forms<br />

VIDEO<br />

37


Padlet<br />

38


Padlet<br />

★<br />

Kenali antaramuka<br />

Padlet<br />

39


Padlet<br />

★<br />

Pilih layout<br />

40


Padlet<br />

★<br />

Letakkan tajuk,<br />

deskripsi dan pilih<br />

gambar latar<br />

belakang.<br />

41


Padlet<br />

★<br />

Buat tetapan dan klik<br />

NEXT.<br />

42


Padlet<br />

Pilih can read, can<br />

write atau can<br />

moderate.<br />

43


Padlet<br />

Klik share dan copy<br />

alamat URL<br />

44


Padlet<br />

Boleh eksport Padlet<br />

menjadi satu produk<br />

dengan pelbagai<br />

format.<br />

45


Padlet<br />

VIDEO<br />

46


EDPuzzle<br />

47


EDPuzzle<br />

Log in dan masuk ke<br />

bahagian My Content<br />

48


EDPuzzle<br />

Pilih video<br />

49


EDPuzzle<br />

Pilih bentuk anotasi<br />

yang diigini.<br />

50


EDPuzzle<br />

Ini contohnya.<br />

51


EDPuzzle<br />

Pilih Save atau Finish<br />

untuk mula beri<br />

tugasan. Pilih kelas<br />

atau Share With<br />

Anyone.<br />

52


EDPuzzle<br />

Untuk Share With<br />

Anyone, salin link atau<br />

kod emebed.<br />

53


EDPuzzle<br />

VIDEO<br />

54


Google<br />

Slides<br />

55


Google Slides<br />

Bina slaid pembentangan<br />

★ Bina slaid<br />

pembentangan<br />

dengan animasi,<br />

layout, media<br />

★ Bahan BBM PdPc<br />

Kumpul bahan kolaborasi<br />

murid<br />

★ Murid sumbang bahan<br />

★ Murid berkolaborasi<br />

★ Guru sebagai<br />

pemudahcara<br />

perbincangan<br />

★ Secara ‘real time’ dan<br />

online<br />

56


Google Slides<br />

★<br />

Launch Google Slides<br />

dan pilih templat<br />

kosong<br />

57


Google Slides<br />

★<br />

Kenali Layout Google<br />

Slides. Similar dengan<br />

kebanyakan aplikasi<br />

slaid pembentangan<br />

lain.<br />

58


Google Slides<br />

★<br />

Guru masukkan<br />

komen pada slaid jika<br />

perlu untuk beri<br />

maklumbalas kepada<br />

murid.<br />

59


Google Slides<br />

★<br />

Bila share kepada<br />

murid, masukkan<br />

email atau dapatkan<br />

link. Pilih jenis akses<br />

samada boleh tgk<br />

sahaja atau edit<br />

sekali.<br />

60


Google Slides<br />

★<br />

Muat turun fail atau<br />

lihat version history<br />

untuk undo<br />

61


Google Slides<br />

VIDEO<br />

62


NEARPOD<br />

63


NEARPOD<br />

★<br />

★<br />

★<br />

Slaid bahan-bahan PdPc yang interaktif.<br />

Bina bahan, masukan media dan dapatkan respon<br />

murid.<br />

Mudah dan boleh dijalankan secara maya tanpa bilik<br />

darjah fizikal.<br />

64


NEARPOD<br />

★<br />

Sign in. Enter Code<br />

adalah untuk murid.<br />

65


NEARPOD<br />

★<br />

Pilih Create dan Add<br />

Slide<br />

66


NEARPOD<br />

Pilih daripada 3 jenis<br />

slide.<br />

67


NEARPOD<br />

Pilih video contohnya.<br />

68


NEARPOD<br />

Taip dan pilih video.<br />

69


NEARPOD<br />

Pilih satu jenis aktiviti.<br />

Contohnya, Fill In The<br />

Blanks.<br />

70


NEARPOD<br />

Buat tetapan pada<br />

aktiviti<br />

71


NEARPOD<br />

Pilih Preview atau<br />

Create.<br />

72


NEARPOD<br />

Pilih untuk Create dan<br />

pilih samada untuk<br />

Live Lesson atau<br />

sebagai kerjarumah<br />

(Student-paced)<br />

73


NEARPOD<br />

Berikan kod kepada<br />

murid.<br />

74


NEARPOD<br />

VIDEO<br />

75


Random Name<br />

Picker<br />

76


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Pergi ke classtools.net<br />

77


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Pilih Random Name<br />

Picker<br />

78


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Klik Edit/Save<br />

Masukkan nama baru<br />

Submit / Save list<br />

79


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Masukkan password<br />

dan simpan alamat<br />

URL.<br />

80


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Simpan alamat.<br />

81


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

★<br />

Dapatkan embed code<br />

dan masukkan dalam<br />

Frog VLE site.<br />

82


CLASSTOOLS.NET (Random Name Picker)<br />

VIDEO<br />

83


TERUS LAYARI VIDEO-VIDEO DI SINI


KLIK DI SINI -->


Salam semua. Ini adalah eBook pertama keluaran<br />

Mudah Mengajar. Saya berharap, rakan-rakan guru<br />

mendapat manfaat yang baik serta memperkasa<br />

PdPc dengan tools yang saya kongsikan. Untuk lebih<br />

pertanyaan, hubungi saya di talian berikut:<br />

KLIK ICON INI ----><br />

TERIMA KASIH!


www.mudahmengajar.com<br />

fb.me/mudahmengajar<br />

https://www.youtube.com/channel/U<br />

C4nyc1IC5dEI6G3Gl7IlEiA

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!