Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Evropa a okolí se stany<br />
/ 40 /<br />
VELKÝ SKANDINÁVSKÝ OKRUH<br />
(Švédsko, Norsko, Lofoty)<br />
791 30.6.−20.7. 21 dní 16 990 Kč<br />
Oblast severní Evropy je známá svou krásnou příro−<br />
dou. Tři týdny putování nám představí severská města,<br />
památky a především fenomény zdejší přírody. Dostaneme<br />
se až za polární kruh do oblasti švédského Laponska. Pro−<br />
jdeme se tundrou v NP Abisco, kde při troše štěstí na−<br />
razíme na soby. Budeme okouzleni nevšední krásou souos−<br />
troví Vesterál a Lofot. Cestou zpět na jih navštívíme ledovec<br />
Svartisen, údolí Romsdalen, vyjedeme odvážně vedenou<br />
Cestou trollů, projedeme se po známém fjordu Geiran−<br />
ger, vystoupíme na nejvyšší skandinávskou horu Gald−<br />
høpiggen. Na závěr se zastavíme v Lillehammeru a v Oslu.<br />
1.−2. den odjezd z ČR, noční tranzit přes Polsko, denním<br />
trajektem do švédského Ystadu<br />
3. den Kalmar − prohl. města, zámek, dóm, Öland − os−<br />
trov větrných mlýnů, runové kameny, kemp<br />
4. den přejezd do Stockholmu − prohl. hl. města, ležícího<br />
na 14 ostrovech, radnice, král. zámek, staré město Ga−<br />
mla Stan, muzeum Vasa, Skanzen<br />
5. den univerzitní Uppsala − katedrála, zámek, botanická<br />
zahrada (Linné), Gustavianum, runové kameny, Gamla Up−<br />
psala − hrobky králů, přejezd pobřežím Botnického zálivu<br />
6. den zastávka na polárním kruhu, laponské městečko<br />
Jokkmokk s muzeem, kemp<br />
7. den NP Muddus − vycházka k vodopádu, Gällivare,<br />
hornická Kiruna − radnice, kostel, doly na železnou rudu,<br />
vyhlídková hora Luossavara, přejezd do NP Abisco, kemp<br />
8. den túra v NP Abisco − lesnatá a skalnatá tundra, výhledy<br />
na Lapporten (Laponská brána), kemp<br />
9. den přístav Narvik − překladiště železné rudy, dějiště<br />
velké námořní bitvy za II. svět. války, přejezd na souost−<br />
roví Vesterály<br />
10. den Vesterály − Strand, přejezd přes fjord do Sort−<br />
landu a dále na souostroví Lofoty, Svolvaer − hl. město,<br />
skála Svolvaergeita, kemp<br />
11. den Lofoty, Kabelvág − dřevěný kostel, akvárium, di−<br />
vočina v okolí městečka Reine, výspa Lofot − Å, výhledy<br />
k ostrovu Vaerøy<br />
12. den trajekt na pevninu, překročení polární kruhu,<br />
muzeum, prodejny Laponců, přejezd k NP Svartisen, kemp<br />
13. den NP Svartisen − pěšky nebo člunem přes jezero<br />
k druhému největšímu ledovci ve Skandinávii, Mo i Rana,<br />
přejezd k Trondheimu<br />
14. den Trondheim − got. katedrála Nidaros (nejkrásnější<br />
na severu), korunovační klenoty, kupecké domy, kolem<br />
NP Dovrefjell (pižmoni) do údolí Romsdalen s vodo−<br />
pády a pověstnou horolezeckou skálou Trolltindan, vý−<br />
jezd horskou silnicí Trollstigveien (Cesta trollů), kemp<br />
15. den Geiranger − jeden z nejkrásnějších norských fjor−<br />
dů, vyjížďka lodí po fjordu, vodopády Sedm sester, Orlí<br />
cestou na vyhlídku Dalsnibba, kostelík v Lomu, kemp<br />
16. den pohoří Jotunheimen (Domov obrů), výstup na<br />
nejvyšší skandinávskou horu Galdhøppigen (2469 m)<br />
17. den turistika v oblasti hřebene Bessegen, vyhlídky<br />
na jezera Gjende a Bygdin, kemp<br />
18. den olympijský Lillehamer − skanzen lidových sta−<br />
veb Maihaugen, přejezd k Oslu<br />
19. den Oslo − prohl. hl. města, radnice, pevnost Aker−<br />
shus, král. zámek, poloostrov Bygdøy s muzei Kon−Tiki<br />
a Fram, Vigeland park, noční přejezd Švédskem do Ystadu<br />
20.−21. den denní trajekt do polského Swinoujscie,<br />
noční tranzit do ČR<br />
Cena zahrnuje: dopravu klimat. busem (7500 km), zpá−<br />
teční trajekt Swinoujscie−Ystad, místní trajekty v Norsku,<br />
9x nocleh v kempu ve vl. stanu, poplatek za Dalsnibbu,<br />
průvodce, poj. léčeb. výloh vč. storna<br />
Nástupní místa: Praha, Kolín, Čáslav, Hlinsko, Chrudim,<br />
Pardubice, Hr. Králové (Brno, Ostrava, Olomouc a okolí −<br />
vzdálen. sleva 200 Kč)<br />
SKOTSKEM na ostrov Skye<br />
801 11.7.−27.7. 16 dní 14 990 Kč<br />
Pojeďte se s námi podívat do země, kde muži nosí<br />
sukně, kde žije tajemná lochnesská příšera, kde se pálí<br />
pravá whisky a o jejichž obyvatelích koluje spousta vtipů.<br />
Navštivte s námi Skotsko, zemi zádumčivých hor i tajem−<br />
ných jezer, rozsáhlých vřesovišť a močálů, ale i zemi krás−<br />
ných a nedotčených koutů přírody a hlavně bohaté a slavné<br />
staleté historie. Při našem putování navštívíme i kou−<br />
zelný ostrov Skye a v horách zdoláme několik místních<br />
vrcholů. Zájemci doputují až na ostrov Harris−Lewis v sou−<br />
ostroví Vnějších Hebrid.<br />
Krajina zde zůstává nezměněna po tři miliardy let. Vr−<br />
cholem putování po skalnatém Harrisu a Lewissu s vře−<br />
sovišti a rašeliništi bude prohlídka „Stonehenge severu“<br />
Callanish Standing Stones. Během cesty Skotskem a An−<br />
glií neopomeneme navštívit také nejkrásnější města,<br />
hrady a katedrály. Poslední den v Británii strávíme pro−<br />
hlídkou Londýna.<br />
1.−2. den odjezd z ČR, noční přejezd přes Německo,<br />
ve dne Eurotunelem či trajektem do Anglie, ubytování<br />
v kempu v okolí Cambridge, večerní posezení v typické<br />
anglické hospůdce<br />
3.−4. den krátká prohlídka Cambridge, cesta na sever,<br />
prohlídka ruin opatství Fountains Abbey, přejezd do je−<br />
zerní oblasti národního parku Lake District, celodenní pěší<br />
túra, noclehy v kempu<br />
5. den zastávka u nádherně situovaného megalitického<br />
kruhu Castlerigg Stone Circle nedaleko Keswicku a na<br />
Hadriánově valu, přejezd podél jezera Loch Lomond, ra−<br />
šelinišť Rannoch Moor do nejkrásnějšího skotského údolí<br />
Glencoe, nocleh v kempu<br />
6. den turistické centrum Fort William, zdolání Ben Ne−<br />
visu (1344 m), nejvyšší hory Británie, pro zájemce alter−<br />
nativně možnost zapůjčení horského kola<br />
7.−10. den kouzelný ostrov Skye, velký okruh po ost−<br />
rově, návštěva proslulé výrobny whisky Talisker, pro−<br />
hlídka hlavního města ostrova Portree, čedičové útesy<br />
Kilt Rock a vodopád Mealt, skalní věž Old Man of Torr,<br />
pro zájemce cyklistika nebo celodenní pěší túry na os−<br />
trově (stolové hory Quiraing a nejhezčí pohoří v Británii<br />
Cuillin), výlet lodí k tulením koloniím, lahůdkou bude<br />
fakult. lodní výlet na proslulé ostrovy Vnějších Hebrid<br />
Harris−Lewis, noclehy v kempu<br />
11. den odjezd z ostrova, tajemné jezero Loch Ness, za−<br />
stávka u romantické zříceniny hradu Urquhart, půldenní<br />
túra v údolí Glen Affric, zcela výjimečného místa, kde<br />
příroda připomíná Afriku, nocleh v kempu<br />
12. den vstupní brána skotského severu Inverness,<br />
pevnost George, nocleh v kempu<br />
13. den výstup na Ben Macdui v pohoří Cairngorms, al−<br />
ternativně turistika houbařským rájem kolem jezera Loch<br />
An Eilean, ubytování na farmě<br />
14. den prohlídka hlavního města Skotska Edinburghu<br />
s návštěvou hradu Edinburgh Kastle, Královské míle a pa−<br />
láce Holyroodhouse, zastávka u opatství Jedburgh Ab−<br />
bey, noční přesun do Londýna<br />
15.−16. den individuální celodenní volno v Londýně, tu−<br />
nelem či trajektem návrat na pevninu, cesta do ČR<br />
Cena zahrnuje: dopravu klimat. busem (5900 km), Euro−<br />
tunel či trajekt do Anglie a zpět, 12x noclehy ve vl. sta−<br />
nech v kempech a na farmách, průvodce, inform. materi−<br />
ály, poj. léčeb. výloh vč. storna<br />
Nástupní místa: Pardubice, H. Králové, Kolín, Praha, Pl−<br />
zeň (Brno, Ostrava, Olomouc a okolí − vzdál. sleva 200 Kč)