poa261a
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
6/11 Ελικώνας: Αρβανίτσα – Ζερίκι 1<br />
Κυριακή: Αναχώρηση στις 07:00 για Αρβανίτσα Λιβαδειάς (900μ). Ανάβαση προς Ρονιές μέσω του μονοπατιού<br />
22 και κατάβαση προς το χωριό Ζερίκι – σύγχρονη ονομασία Ελικώνας (850μ.), χωριό με πλακόστρωτα δρομάκια<br />
και γραφική πλατεία. Φαγητό και επιστροφή στην Αθήνα. Ώρες πορείας: 5. Υ∆: 200μ.<br />
∆ήλωση από: 31/10.<br />
Αρχηγός: ∆ημήτρης Τσαραμπάρης<br />
11-13/11 Ορεινή Ναυπακτία – Στενά Ευήνου – Κοκκινιάς (1832μ.) 2<br />
Παρασκευή: Αναχώρηση στις 17:30 για Άνω Χώρα Ναυπακτίας, όπου και η διανυκτέρευση σε σκηνές ή ξενώνα.<br />
Σάββατο: Από το ξωκκλήσι της Αγ. Παρασκευής, πορεία προς Κάτω Χώρα και, από παλιό μονοπάτι πρόσφατα<br />
καθαρισμένο, ανάβαση στο μοναστηράκι του Αγ. ∆ημητρίου. Στη συνέχεια, πορεία από μονοπάτι προς τα Κρυονέρια<br />
και κατάβαση στα εντυπωσιακά στενά του Εύηνου. ∆ιάσχιση του παλιού γεφυριού και ανάβαση μέχρι τα<br />
Κλεπά, όπου και η διανυκτέρευση σε σκηνές ή ξενώνα. Ώρες πορείας: 8. Υ∆: 900μ.<br />
Κυριακή: Προώθηση με το πούλμαν μέχρι τον Αυχένα των Αγ. Αποστόλων κι από εκεί, από μονοπάτι μέσα σε<br />
πυκνό ελατόδασος και στη συνέχεια σε αλπική ράχη, ανάβαση στην ψηλότερη κορυφή της Ναυπακτίας, τον<br />
Κοκκινιά (1832μ.). Στη συνέχεια, πορεία σε όλη την κορυφογραμμή και κατάβαση στη Μεγάλη Βρύση, στο δρόμο<br />
προς ∆ομνίστα και Καρπενήσι. Ώρες πορείας: 6. Υ∆. 600μ.<br />
∆ήλωση από: 29/9.<br />
Αρχηγός: Γιάννης ∆ημητράκης<br />
20/11 Βόρειος Ταΰγετος: Καστρί – Επάνω Χώρα – Βορδόνια 1<br />
Κυριακή: Αναχώρηση στις 07:00 για το χωριό Καστρί Λακωνίας (530μ.). Από εκεί, διάσχιση προς μονή Ζωοδόχου<br />
Πηγής. Πορεία πάνω από το ρέμα του Λουκά, κατόπιν μέσα σε ελατοσκέπαστο μονοπάτι (1050μ.) και κατάληξη<br />
στη Επάνω Χώρα στα Βορδόνια. Ώρες πορείας: 4-5. Υ∆: 550μ. Φαγητό και επιστροφή στην Αθήνα.<br />
∆ήλωση από: 10/11.<br />
Αρχηγός: Βαρβάρα Βλαβιανού<br />
25-27/11 Παναιτωλικό: Κουτουπάς (1793μ.) – Νεραϊδοβούνι (1761μ.) 3<br />
Παρασκευή: Αναχώρηση στις 17:30 για το χωριό Αγ. Βλάσιος Αιτωλοακαρνανίας. ∆ιανυκτέρευση σε υπνόσακους<br />
σε στεγασμένο χώρο ή σε σκηνές.<br />
Σάββατο: Ανάβαση από καλογραμμένο μονοπάτι στην πιο εντυπωσιακή πλευρά του Παναιτωλικού, αρχικά στην<br />
κορυφή του Κούτουπα (1793μ.), περνώντας από ένα εύκολο βράχινο πέρασμα. Στη συνέχεια κατάβαση προς<br />
τον οικισμό του Κυνηγού και ανάβαση στο επίσης επιβλητικό Νεραϊδοβούνι (1761μ.). Κατάβαση προς την Κάτω<br />
Αρέντα, όπου φαγητό και διανυκτέρευση στη φιλόξενη ταβέρνα του Κυρ Λάμπρου. Ώρες πορείας: 8. Υ∆: 1500μ.<br />
Β∆: 3.<br />
Κυριακή: Ανάβαση στη κορυφή Καταβόθρα (1752μ.) και πορεία στην κορυφογραμμή του Παναιτωλικού μέχρι την<br />
Τσίνα. Κατάβαση προς τα Αραποκέφαλα κι από εκεί, από το εκπληκτικό μονοπάτι της Παναγιάς πάνω από το<br />
επιβλητικό φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς, κατάληξη στον Προυσσό. Ώρες πορείας: 7. Υ∆: 700μ., Β∆: 2.<br />
∆ήλωση από: 16/11.<br />
Αρχηγός: Γιάννης ∆ημητράκης, Νίκος Τόδουλος<br />
4/12 Γερόντιον Όρος (1754μ.) 1½<br />
Κυριακή: Αναχώρηση στις 07:00 για Καστάνια Κορινθίας (1000μ). Ανάβαση στο Γερόντιον Όρος (1754μ.) με<br />
καταπληκτική θέα στη λίμνη της Στυμφαλίας και την πεδιάδα του Φενεού. Κατάβαση στο χωριό Γκούρα και<br />
φαγητό σε ταβέρνα.<br />
Προσοχή: Σε περίπτωση αντίξοων καιρικών συνθηκών, θα γίνει παράκαμψη της κορυφής. Ώρες πορείας: 6.<br />
Υ∆: 750μ.<br />
∆ήλωση από: 23/11.<br />
Αρχηγός: Γιώργος Μέτσος<br />
8