30.04.2013 Views

Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind

Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind

Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

thema<br />

1. Jo<strong>de</strong>nvervolging<br />

Walter <strong>Süskind</strong> met<br />

zijn dochtertje Yvonne<br />

en een vriendinnetje<br />

op <strong>de</strong> Prinsengracht<br />

51 in Amsterdam, na<br />

mei 1942. (Collectie<br />

Herinneringscentrum<br />

Kamp Westerbork)<br />

Leerdoelen:<br />

• Leerlingen weten meer over hoe <strong>de</strong> Jo<strong>de</strong>nvervolging in<br />

Ne<strong>de</strong>rland georganiseerd werd en wat <strong>de</strong> Joodsche Raad was<br />

• Leerlingen weten dat Jo<strong>de</strong>n verne<strong>de</strong>rd en geïsoleerd wer<strong>de</strong>n<br />

binnen <strong>de</strong> samenleving en op welke wijze dat gebeur<strong>de</strong><br />

• Leerlingen weten waar <strong>de</strong> “Joodsche Schouwburg” en <strong>de</strong> crèche<br />

voor gebruikt wer<strong>de</strong>n<br />

• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over hun eigen<br />

verantwoor<strong>de</strong>lijkheid in het buitensluiten van mensen<br />

• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over het nut van<br />

ge<strong>de</strong>nkplaatsen voor nabestaan<strong>de</strong>n en bre<strong>de</strong>r publiek, zoals<br />

<strong>de</strong> Hollandsche Schouwburg en het Herinneringscentrum<br />

Kamp Westerbork<br />

• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet met elkaar naar scènes uit <strong>de</strong><br />

speelfilm <strong>Süskind</strong>, oral history verhalen of archiefbeel<strong>de</strong>n te<br />

kijken en daar conclusies uit te trekken<br />

Inleiding<br />

Na <strong>de</strong> inval van <strong>de</strong> Duitsers in mei 1940 in Ne<strong>de</strong>rland, kreeg met<br />

name <strong>de</strong> Joodse bevolking steeds min<strong>de</strong>r bewegingsvrijheid en wer<strong>de</strong>n<br />

er steeds meer anti-Joodse maatregelen tegen hen genomen.<br />

Verne<strong>de</strong>ring en isolatie was ie<strong>de</strong>re dag merkbaar. In 1941 werd <strong>de</strong><br />

Hollandsche Schouwburg in Amsterdam door <strong>de</strong> Duitse bezetters<br />

‘omgedoopt’ tot Joodsche Schouwburg en in <strong>de</strong> zomer van 1942 werd<br />

<strong>de</strong>ze schouwburg door <strong>de</strong> nazi’s gevor<strong>de</strong>rd als verzamelplaats van<br />

waaruit Amsterdamse Jo<strong>de</strong>n wer<strong>de</strong>n weggevoerd naar kamp Westerbork.<br />

De Jo<strong>de</strong>n moesten zich mel<strong>de</strong>n of wer<strong>de</strong>n door mid<strong>de</strong>l van<br />

razzia’s uit hun huizen gehaald. Op bevel van <strong>de</strong> Duitsers werkte <strong>de</strong><br />

Joodsche Raad actief mee aan het wegvoeren van hun eigen volk. De<br />

omvang van <strong>de</strong> <strong>de</strong>portaties in Ne<strong>de</strong>rland is eigenlijk niet te bevatten.<br />

Handleiding<br />

voor leerkrachten basison<strong>de</strong>rwijs 13<br />

>>

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!