Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
Download de handleiding (4.4 MB) - Süskind
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Leerdoelen:<br />
• leerlingen weten op welke manieren er Joodse kin<strong>de</strong>ren uit<br />
<strong>de</strong> crèche gesmokkeld wer<strong>de</strong>n en waar ze heen gebracht wer<strong>de</strong>n<br />
• leerlingen weten dat er nog steeds kin<strong>de</strong>ren in oorlogssituaties<br />
verkeren en welke organisaties zich daarmee bezig hou<strong>de</strong>n<br />
• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over keuzes en/of<br />
dilemma’s, zoals kiezen voor jezelf of voor een an<strong>de</strong>r<br />
• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over hun eigen<br />
ervaringen met materiaal over <strong>de</strong> Twee<strong>de</strong> Wereldoorlog<br />
• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet met elkaar naar scènes van <strong>de</strong><br />
speelfilm <strong>Süskind</strong>, oral history verhalen of archiefbeel<strong>de</strong>n te<br />
kijken en daar conclusies uit te trekken<br />
• Leerlingen leren <strong>de</strong> impact van een oorlog op iemands leven<br />
en omgeving<br />
• Leerlingen wor<strong>de</strong>n aangezet tot na<strong>de</strong>nken over het nut van<br />
ge<strong>de</strong>nkplaatsen voor nabestaan<strong>de</strong>n en een bre<strong>de</strong>r publiek.<br />
Inleiding<br />
Jo<strong>de</strong>n wer<strong>de</strong>n door <strong>de</strong> Duitse bezetters beroofd van hun huis, hun<br />
werk, hun rechten en uitein<strong>de</strong>lijk ook van hun leven. De nazi’s von<strong>de</strong>n<br />
<strong>de</strong> Jo<strong>de</strong>n een min<strong>de</strong>rwaardig ras, en daarom wer<strong>de</strong>n ze vervolgd,<br />
opgepakt en weggevoerd naar kampen. Veel Ne<strong>de</strong>rlandse Jo<strong>de</strong>n<br />
kozen ervoor <strong>de</strong> Duitse on<strong>de</strong>rdrukking te ontlopen en on<strong>de</strong>r te duiken.<br />
Een kleine groep Ne<strong>de</strong>rlan<strong>de</strong>rs was bereid, met gevaar voor<br />
eigen leven, te zoeken naar on<strong>de</strong>rduikadressen en ‘on<strong>de</strong>rduik’-ou<strong>de</strong>rs<br />
voor Joodse kin<strong>de</strong>ren. Ook <strong>de</strong>ze ‘on<strong>de</strong>rduik’-ou<strong>de</strong>rs liepen een groot<br />
gevaar als ze een Joods kind in huis had<strong>de</strong>n genomen. Als ze wer<strong>de</strong>n<br />
opgepakt kon<strong>de</strong>n ze in een concentratiekamp terechtkomen of zelfs<br />
wor<strong>de</strong>n doodgeschoten.. Het dagelijks leven was voor Joodse kin<strong>de</strong>ren<br />
in on<strong>de</strong>rduik vaak angstig. Er dreig<strong>de</strong> constant gevaar om te wor<strong>de</strong>n<br />
verra<strong>de</strong>n. Na <strong>de</strong> oorlog gingen veel kin<strong>de</strong>ren, als ze geluk had<strong>de</strong>n<br />
gehad, op zoek naar of zelfs terug naar hun familie of bleven bij hun<br />
‘on<strong>de</strong>rduik’-ou<strong>de</strong>rs. De meeste Joodse kin<strong>de</strong>ren hebben hun ou<strong>de</strong>rs<br />
echter nooit meer teruggezien…<br />
22<br />
thema<br />
4. On<strong>de</strong>rduik<br />
Konraad Huib Gezang<br />
( Den Haag 29 januari<br />
1942- Sobibor 21 mei<br />
1943). Konraad was als<br />
von<strong>de</strong>ling in <strong>de</strong> crèche<br />
terecht gekomen en werd<br />
daar “Remy” genoemd.<br />
Pas in 2002 is <strong>de</strong> echte<br />
i<strong>de</strong>ntiteit van “Remy”<br />
achterhaald net als zijn<br />
wre<strong>de</strong> lot. (Collectie Joods<br />
Historisch Museum)