25.09.2013 Views

Fra mareritt til favoritt - Nasjonalt senter for kunst og kultur i ...

Fra mareritt til favoritt - Nasjonalt senter for kunst og kultur i ...

Fra mareritt til favoritt - Nasjonalt senter for kunst og kultur i ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Undervisningsopplegg i Design <strong>og</strong> redesign<br />

<strong>Fra</strong> <strong>mareritt</strong> <strong>til</strong> <strong>favoritt</strong>! – Redesign av klasseromsstol<br />

Utarbeidet av Ellen Johnsrud


Mål<br />

• Elevene skal lære å tegne ideskisser <strong>og</strong> gjøre et valg ut fra disse basert på faglige vurderinger<br />

• Elevene skal lære teknikker <strong>for</strong> hvordan man kan pusse opp et møbel <strong>og</strong> gi det et nytt design<br />

• Elevene skal lære seg <strong>og</strong> utføre en dekorteknikk<br />

• Elevene skal lære å vurdere eget arbeid<br />

Beskrivelse av prosessen<br />

Arbeidsplan:<br />

1. Etter å ha pre<strong>senter</strong>t oppgaven snakker lærer med elevene om funksjonalitet, om fargevalg<br />

<strong>og</strong> det å lage noe unikt.<br />

2. Lærer pre<strong>senter</strong>er <strong>og</strong> viser dekorteknikkene decoupage <strong>og</strong> figurmaling slik at elevene vet<br />

hvilke muligheter de har.<br />

Decoupage: Til decoupage kan man benytte utklipp av printede motiver, avisbiter, stoff,<br />

servietter, tapet <strong>og</strong> lignende. Bitene må ikke være <strong>for</strong> store, da blir de vanskelig å lime på<br />

fint. Bruk decoupagelim både på baksiden <strong>og</strong> <strong>for</strong>siden <strong>for</strong> å feste bitene. Bitene må sitte helt<br />

fastlimt på stolen.<br />

Figurmaling: Ønsket motiv kan enten øverføres med overhead eller tegnes direkte på stolen<br />

med blyant før man begynner å male. Konturlinjer rundt figurene kan ofte være med på å<br />

stramme opp <strong>for</strong>men.<br />

3. Elevene får hver sin stol.<br />

4. Elevene skisser minst tre <strong>for</strong>slag <strong>til</strong> hvordan de vil dekorere stolen, noterer hvilken teknikk de<br />

skal bruke <strong>og</strong> hvordan de skal gjennomføre dekoren. Let gjerne etter inspirasjon på internett<br />

<strong>og</strong> print ut bilder. Sammen med lærer velges den som vil fungere best.<br />

5. Puss stolen med sandpapir slik at alle spor av lakk <strong>for</strong>svinner. Malingen fester dårlig dersom<br />

det er rester av lakk.<br />

6. Mal 1-2 strøk maling på stolens treverk med lateksmaling. Dersom man får maling på<br />

metallet skrapes det bort når den har tørket.<br />

7. Eleven <strong>for</strong>bereder det de trenger <strong>og</strong> dekorer stolen med den teknikken <strong>og</strong> motivet som<br />

hun/han valgte sammen med læreren.<br />

8. Når stolen er ferdig lakkes den med minst tre lag panellakk.<br />

9. Elevene vurderer egen innsats på samme typen skjema som lærer benytter <strong>til</strong> vurdering<br />

10. Innlevering av stol <strong>og</strong> prosesshefte (Forside, ideskisser, eventuelle inspirasjonsbilder <strong>og</strong> egenvurdering).


Tilknytting <strong>til</strong> kompetansemål<br />

Kompetansemål 1: Eleven skal kunne bruke arbeidstegning, materialskisser eller digitale verktøy <strong>og</strong><br />

designe en eller flere bruksgjenstander eller <strong>kunst</strong>produkter.<br />

Lokalt læringsmål:<br />

Eleven skal kunne tegne tre idèskisser som viser dekor, fargevalg <strong>og</strong> materialvalg <strong>for</strong> å redesigne en<br />

stol.<br />

Eleven skal kunne velge ut det mest egnede av de tre designene basert på faglige vurderinger av<br />

funksjonalitet <strong>og</strong> estetikk<br />

Kompetansemål 2: Eleven skal kunne bruke egnede teknikker, materialer <strong>og</strong> verktøy i produksjon av<br />

en eller flere bruksgjenstander eller <strong>kunst</strong>produkt.<br />

Lokalt læringsmål:<br />

Eleven skal velge en egnet dekorteknikk <strong>for</strong> det valgte designet <strong>og</strong> utføre denne på stolen<br />

Eleven skal lakke stolen slik at den blir funksjonell (slitesterk).


Plan <strong>for</strong> gjennomføring<br />

Planen tar utgangspunkt i to sammenhengende økter a 45 minutt:<br />

1. gang: Presentasjon av oppgaven <strong>og</strong> dekorteknikker. Elevene tegner skisser <strong>og</strong> begynner å<br />

pusse stolen.<br />

2. gang: Elevene pusser ferdig stol <strong>og</strong> maler ett strøk. Mens malingen tørker kan de begynne å<br />

<strong>for</strong>berede det de trenger <strong>til</strong> dekoren.<br />

3. gang: Eleven maler ett strøk <strong>til</strong> dersom det er nødvendig. Når dette er tørt kan de begynne å<br />

dekorere.<br />

4. gang: Elevene <strong>for</strong>tsetter å jobbe med dekoreringen.<br />

5. gang: Elevene gjør ferdig dekoren <strong>og</strong> lakker med panellakk.<br />

6. gang: Elevene lakker ferdig, utfører egenvurdering <strong>og</strong> klargjør prosessheftet <strong>for</strong> levering


Evaluering<br />

Vurderingskriterier - Kjennetegn på måloppnåelse:<br />

Høy 5-6:<br />

• Jeg kan lage meget gode ideskisser som viser dekor, fargevalg <strong>og</strong> materialvalg <strong>til</strong> min<br />

redesignede stol<br />

• Jeg kan velge ut den mest egnede av de tre designene basert på selvstendige faglige<br />

vurderinger av funksjonalitet <strong>og</strong> estetikk<br />

• Jeg kan velge en meget egnet dekorteknikk <strong>for</strong> det valgte designet <strong>og</strong> utføre denne på en<br />

meget god måte på stolen<br />

• Jeg kan gjøre stolen slitesterk ved å lakke mange lag<br />

Middels 4-3:<br />

Lav 2:<br />

• Jeg kan lage gode ideskisser som viser dekor, fargevalg <strong>og</strong> materialvalg <strong>til</strong> min redesignede<br />

stol<br />

• Jeg kan velge ut ett egnet design basert på faglige vurderinger av funksjonalitet <strong>og</strong> estetikk<br />

• Jeg kan velge en egnet dekorteknikk <strong>for</strong> det valgte designet <strong>og</strong> utføre denne på en god måte<br />

på stolen<br />

• Jeg kan gjøre stolen slitesterk ved å lakke noen lag<br />

• Jeg kan lage ideskisser som viser noe dekor, farger <strong>og</strong>/eller materiale jeg vil bruke på min<br />

redesignede stol.<br />

• Jeg kan velge ett design<br />

• Jeg kan velge en dekorteknikk <strong>for</strong> det valgte designet <strong>og</strong> utføre denne på en <strong>til</strong>fredss<strong>til</strong>lende<br />

måte på stolen<br />

• Jeg har lakket ett lag.


Elevene får utdelt et skjema med spørsmålene:<br />

• Er du <strong>for</strong>nøyd med designet du valgte?<br />

• Er du <strong>for</strong>nøyd med utførelsen av dekorteknikken du valgte?<br />

• Hva ville du gjort annerledes dersom du skulle gjøre oppgaven en gang <strong>til</strong>?<br />

På dette skjemaet er <strong>og</strong>så vurderingskriteriene. Når oppgaven er utført vurderer de seg selv ved<br />

hjelp av dette skjema.<br />

Grunnleggende ferdigheter<br />

Oppgaven omfatter disse grunnleggende ferdighetene:<br />

Å kunne lese:<br />

Elevene må underveis i oppgaven lese teksten <strong>for</strong> å vite hva de skal gjøre.<br />

Å kunne uttrykke seg skriftlig:<br />

Elevene skal notere ideer <strong>og</strong> faglige vurderinger på skissene sine <strong>og</strong> skrive en egenvurdering.<br />

Å kunne bruke digitale verktøy:<br />

Elevene kan (dersom det er <strong>til</strong>gjengelig på skolen) lete etter inspirasjon på internett <strong>til</strong> dekor.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!