31.01.2015 Views

1 mgr Adam Potoniec Konspekt lekcji języka francuskiego Temat ...

1 mgr Adam Potoniec Konspekt lekcji języka francuskiego Temat ...

1 mgr Adam Potoniec Konspekt lekcji języka francuskiego Temat ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>mgr</strong> <strong>Adam</strong> <strong>Potoniec</strong><br />

<strong>Konspekt</strong> <strong>lekcji</strong> <strong>języka</strong> <strong>francuskiego</strong><br />

<strong>Temat</strong>: „Projets d'avenir” - sposoby wyrażania przyszłości<br />

Klasa: 3EK<br />

Czas: 45 min<br />

Cele <strong>lekcji</strong>:<br />

komunikatywne: uczeń potrafi opowiedzieć o swoich najbliższych i dalszych planach<br />

na przyszłość lub zamiarach, umie powiedzieć o swoich zamiarach.<br />

językowe: →leksykalne – uczeń zna okoliczniki czasu dotyczące przyszłości:<br />

bientot, demain, la semaine prochaine, dans un mois<br />

→gramatyczne – uczeń na sposób użycia i sposób tworzenia czasów<br />

futur proche, futur simple oraz present w znaczeniu<br />

czasu przyszłego.<br />

<br />

<br />

cywilizacyjnie: czas wakacji we Francji – sposób spędzania wolnego czasu przez<br />

Francuzów, kierunki ich wypraw wakacyjnych oraz najczęstsze zajęcia związane z<br />

wypoczynkiem.<br />

wychowawcze: podkreślenie znaczenia i konieczności planowania swoich działań<br />

długo i krótkoterminowego w kontekście przyszłej matury i wyboru kierunku studiów.<br />

Metody pracy:<br />

<br />

<br />

<br />

<br />

<br />

burza mózgów<br />

słuchanie nagrania dialogu bez transkrypcji<br />

praca z tekstem<br />

robienie notatki<br />

pytanie-odpowiedź<br />

Pomoce dydaktyczne: tablica, zeszyt, książka, nagranie dialogu „Projets d'avenir”, formularz<br />

z ćwiczeniem<br />

1


Przebieg <strong>lekcji</strong><br />

Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów Materiały Metoda<br />

2 1. Powitanie. Sprawdzenie<br />

listy obecności.<br />

Qui est absent<br />

aujourd’hui<br />

Zapisanie tematu <strong>lekcji</strong>.<br />

„Projets d'avenir – temps<br />

futurs””.<br />

Uczniowie odpowiadają<br />

„présent”, lub „absent”<br />

Dziennik<br />

lekcyjny,<br />

tablica<br />

4 2. Sprawdzenie zadania<br />

domowego. Prosi jednego<br />

ucznia aby przeczytał<br />

prognozę pogody dla<br />

Francji napisaną w czasie<br />

futur simple z<br />

uwzględnieniem<br />

kierunków<br />

geograficznych i nazw<br />

miast.<br />

5 3. Prosi o otwarcie<br />

książek na stronie 96 i<br />

zadaje pytania odnośnie<br />

obrazka oraz dialogu:<br />

Qu'est-ce qu'il y a sur<br />

l'image Qu'est ce qu'ils<br />

font Quel est le sujet du<br />

dialogue Comment<br />

s'appellent les<br />

personnages<br />

6 4. Zadaje pytania<br />

odnośnie nagrania dialogu<br />

i prosi o znalezienie<br />

odpowiedzi podczas<br />

dwukrotnego wysłuchania<br />

i zapisanie ich w zeszycie.<br />

Pytania:<br />

Qu'est-ce qu'elles feront<br />

pendant les vacances<br />

Ou<br />

Puszcza dwukrotnie<br />

nagranie dialogu.<br />

10 5. Prosi uczniów o<br />

otwarcie książki na<br />

stronie z dialogiem,<br />

wskazuje ucznia który<br />

Wskazany uczeń czyta<br />

na głos zadanie,<br />

pozostali uczniowie<br />

sprawdzają poprawność<br />

zadań w swoich<br />

zadaniach.<br />

Wskazani przez<br />

nauczyciela uczniowie<br />

odpowiadają na zadane<br />

pytania.<br />

Słuchają dwukrotnie<br />

dialogu i zapisują<br />

odpowiedzi na pytania<br />

w zeszytach.<br />

Wskazani przez<br />

nauczyciela uczniowie<br />

odpowiadają na pytana<br />

nauczyciela korzystając<br />

zeszyt z<br />

zadaniem<br />

domowym<br />

Książka taxi1<br />

Nagranie<br />

dialogu,<br />

zeszyt,tablica<br />

tablica, zeszyt<br />

głośne<br />

czytanie<br />

pytanieodpowiedź,<br />

burza<br />

mózgów<br />

Słuchanie<br />

nagrania<br />

tekstu bez<br />

transkrypcji<br />

Praca z<br />

tekstem,<br />

robienie<br />

notatki<br />

2


odpowie na pytanie<br />

„qu'est ce que (Lea) Aude<br />

fera pendant les<br />

vacances”<br />

Zapisuje odpowiedzi na<br />

tablicy.<br />

7 6. Na podstawie<br />

odpowiedzi zapisanych na<br />

tablicy prosi uczniów o<br />

zredagowanie reguły<br />

mówiącej jakie są<br />

sposoby wyrażania<br />

przyszłości i planów na<br />

przyszłość.<br />

10 7. Rozdaje uczniom ksero<br />

z ćwiczeniem które<br />

polega na zadaniu 6 pytań<br />

koledze lub koleżance<br />

odnośnie planów na jutro<br />

na przyszły tydzień i<br />

przyszły miesiąc.<br />

Podchodzi do każdego<br />

ucznia i poprawia<br />

ewentualne błędy w<br />

pytaniach lub<br />

odpowiedziach.<br />

1 8. Prosi uczniów o<br />

napisanie w domu jako<br />

zadanie ćwiczenia 3 str<br />

97.<br />

z notatek lub z tekstu w<br />

książce<br />

Uczniowie wspólnie<br />

całą grupą redagują i<br />

zapisują regułę do<br />

zeszytu.<br />

W parach uczniowie<br />

zadają sobie nawzajem<br />

pytania i odpowiadają<br />

na nie.<br />

Zapisują treść zadania<br />

domowego w zeszycie.<br />

tablica, zeszyt<br />

zeszyt,<br />

formularz z<br />

ćwiczeniem<br />

zeszyt<br />

burza<br />

mózgów<br />

Praca w<br />

parach, dialog<br />

3

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!