Moara cu noroc - Ioan Slavici - Universitatea"Petru Maior"
Moara cu noroc - Ioan Slavici - Universitatea"Petru Maior"
Moara cu noroc - Ioan Slavici - Universitatea"Petru Maior"
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
UNIVERSITATEA „PETRU MAIOR” TÂRGU MUREŞ<br />
DIDACTICA PREDĂRII LIMBII ŞI I LITERATURII ROMÂNE<br />
PORTOFOLIU<br />
COORDONATOR : PROPUNĂTOR :<br />
EVA MONICA SZEKELY HĂRŞAN ANCA - MIRELA<br />
ROMÂNĂ - FRANCEZĂ<br />
ANUL : III<br />
2007
CONŢINUT<br />
1. Argument<br />
2. Programa pe unitate de conţinut<br />
3. Proiect de lecţie<br />
4. Tipuri de întrebări<br />
5. Obiective / competenţe e vizate , sarcini de lucru , mesaje verbale , „orizont de aşteptare a<br />
a răspunsurilor”<br />
6. Plan simplu de idei , plan de dezvoltare , rezumat – momentele subiectului<br />
7. Intertextualitate<br />
8. Matrici semantice – anexe<br />
9. Fişă ă de evaluare<br />
10. Creaţie , compunere , eseu<br />
11. Bibliografie
ARGUMENT<br />
Problemele limbii literare au constituit întotdeauna un domeniu de preo<strong>cu</strong>pări strâns legate<br />
de evoluţia <strong>cu</strong>lturii, a literaturii, de eforturile novatoare ale <strong>cu</strong>lturilor din toate domeniile ; limbajul a<br />
fost mijlo<strong>cu</strong>l cel mai eficace de cristalizare a ideilor , de stabilire a contactelor dintre oameni şi<br />
<strong>cu</strong>lturi. Aceste realizări cer un instrument tot mai bogat, , mai nuanţat, at, mai nou, dar în n acelaşi i timp<br />
şi i exact, capabil să transmită <strong>cu</strong> fidelitate tezaurul de gândire şi i de simţire ire al unei comunităţi i .<br />
contribuţia ia scriitorilor noştri, printre care şi i <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong>, ca exponenţi i talentaţi i ai artei limbii şi<br />
literaturii, ca inovatori inspiraţi în n domeniul valorificării tezaurului vorbirii obşte<br />
teşti, ti, rămâne un bun<br />
câştig pentru eternitate, un stimulent continuu al <strong>cu</strong>ltivării limbii noastre de toate zilele.<br />
e. „Limba<br />
înaintează datorită marşului maiestuos al marilor scriitori” , a spus o dată Victor Hugo, , consacrând<br />
într-o o formulă fericită partea de contribuţie ie esenţială a scriitorilor la dezvoltarea limbii naţionale,<br />
problemă despre care au vorbit adesea şi i scriitori noştri.<br />
Se poate urmări <strong>cu</strong> interes şi i uimire câtă pricepere şi i ataşament, ament, câtă<br />
ştiinţă şi i instinct<br />
lingvistic au dovedit scriitorii în n procesul modernizării <strong>cu</strong>lturii, , al literaturii şi i limbii naţionale ,<br />
sporind prin opera lor tezaurul expresiv al limbii literare. Creaţiile literare ale scriitorilor noştri se<br />
regăsesc în n manuale şcolare, aparţinând unor edituri diferite. Nu trebuie uitat faptul căci manualul<br />
este o oglindă al elevului care îl l ajută să intre în n acel univers al lecturii , în n lumea interpretării unor<br />
texte , dar şi i a unor idei. Totodată manualul este un instrument de lucru , de lărgire a <strong>cu</strong>noştin<br />
tinţelor<br />
, un reper atât pentru elev cât şi i pentru profesor , la care se adaugă şi i opera în n sine a autorului.<br />
Tema aleasă , comunicarea c<br />
ca etică în n opera lui <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong> , în n care principalele<br />
coordonate sunt înţelepciunea<br />
şi i păcatul este prezentat în n operele mai multor scriitori , fiind o<br />
temă actuală. . Dintre toate manualele pe care le-am consultat de clasa a X –a a : All , Corint ,<br />
Humanitas atenţia mea a fost îndreptată spre editura All deoarece acest manual se bazează cel<br />
mai mult pe comunicare , oferind elevilor şi în n acelaşi i timp şi i profesorilor sugestii pentru orientarea<br />
lecturii , oferte de interpretare , concluzii c<br />
la temă , exerciţi i ceea
ce stimulează dezvoltarea perspectivei narative . Manualul de „Limba<br />
şi i literatura română” apărut la editura All ,<br />
Bu<strong>cu</strong>reşti 2002 , are conţinutul organizat pe părţi i , capitole subcapitole şi i lecţii respectând stilul cognitiv adecvat<br />
vârstei . Textul este uşor u<br />
lizibil , manualul are un aspect exterior plă<strong>cu</strong>t fiind redactat <strong>cu</strong> caractere<br />
re în n stiluri şi<br />
mărimi diferite , include material iconografic , ilustraţii ii , fotografii ale autorilor , conţinutul acestuia răspunzând<br />
obiectivelor programei de Limba şi i literatura română pentru anul şcolar 2006 – 2007. Conceptele sunt explicate<br />
clar , într-o o coloană colorată în n partea dreaptă sau stângă a paginii stimulând elevul , iar întrebările<br />
şi i exerciţiile iile ,<br />
un mijloc de evaluare a învăţăturii ăturii sunt astfel concepute ca elevul să-şi i verifice <strong>cu</strong>noştin<br />
tinţele.<br />
În n tabelul de mai jos<br />
pot fii observate criteriile utilizate pentru alegerea manualului învingător<br />
, fiecăruia f<br />
dintre ele acordându-i-se o<br />
notă.<br />
Datorită calităţilor ilor , aspectelor pozitive dar şi i materialului deosebit de bogat care valorifică metodele<br />
moderne de investigaţie ie a textului literar şi i non-literar , meritul manualului apărut la editura All.
NR.<br />
CURENT<br />
CLASA<br />
CRITERII DE<br />
EVALUARE<br />
ALL<br />
MANUALE - EDITURI<br />
CORINT<br />
HUMANITAS<br />
1 Aspectul exterior şi i interior<br />
al manualului ceea ce duce<br />
la estetică<br />
2 Prezentare clară a<br />
conceptelor literare<br />
3 Sugestii pentru reorientarea<br />
lecturii<br />
4 Ofertă de interpretare :<br />
structură narativă,<br />
personaje,arta literară<br />
ră,<br />
valoarea operei<br />
5 Elemente, informaţii ii legate<br />
de viaţa şi i opera scriitorului<br />
respectiv<br />
6 Prezentare gradată a<br />
temelor dar şi i a motivelor<br />
literare<br />
5 5 5<br />
4 3 3<br />
5 4 5<br />
5 4 3<br />
5 3 3<br />
4 5 4
PROGRAMA DE UNITATE DE CONŢINUT<br />
NR.<br />
CURENT<br />
COMPETENŢE<br />
GENERALE<br />
COMPETENŢE<br />
SPECIFICE<br />
TEXT<br />
ALTE<br />
TEXTE<br />
COMPETENŢE<br />
OPERAŢIONALE<br />
STRATEGII<br />
ACT. DE<br />
ÎNVĂŢARE<br />
EVALUARE<br />
1 Relectura C2<br />
C2.1<br />
C2.4<br />
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong><br />
<strong>noroc</strong>” de<br />
<strong>Ioan</strong><br />
<strong>Slavici</strong><br />
Să definească<br />
noţiunea de<br />
nuvelă<br />
Să citească în<br />
întregime textul<br />
din manual<br />
Să rezume oral<br />
subiectul operei<br />
- conversaţia<br />
- munca <strong>cu</strong><br />
manualul<br />
- descoperirea<br />
- aprecieri<br />
verbale<br />
2 Relectura C2<br />
C2.3<br />
C2.4<br />
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong><br />
<strong>noroc</strong>” de<br />
<strong>Ioan</strong><br />
<strong>Slavici</strong><br />
Să formuleze<br />
tema nuvelei<br />
psihologice<br />
Să identifice<br />
morala nuvelei<br />
Să stabilească<br />
timpul şi i spaţiul<br />
în<br />
naraţiune<br />
- munca <strong>cu</strong><br />
manualul<br />
- explicaţia<br />
ia<br />
- observaţia<br />
indepedentă<br />
- rezolvarea<br />
unor exerciţii<br />
ii
3 Componente<br />
gramaticale<br />
C2 C1.1<br />
Se identifică rolul<br />
adjectivelor în<br />
descrierea<br />
personajelor.<br />
Să observe nivelul<br />
de receptare a<br />
textului literar<br />
-Manualul<br />
-- lucrul în n grup<br />
- exerciţiul<br />
iul<br />
- descoperirea<br />
-<br />
Rezoşvare<br />
a unor<br />
exerciţii<br />
ii<br />
4 Lectura L<br />
interpretativă<br />
C2 C2.3<br />
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>”<br />
de <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong><br />
Să identifice<br />
elementele de<br />
construcţie a<br />
subiectului<br />
Să stabilească<br />
legătura autor-<br />
narator-personaj<br />
Să identifice corect<br />
modurile de<br />
expunere în n text.<br />
-Manualul<br />
- descrierea<br />
- matrice<br />
semantice<br />
-<br />
conversaţiaeuri<br />
stecă.<br />
-<br />
Caracteriz<br />
area<br />
personajul<br />
ui principal<br />
5 Activitate în<br />
grup<br />
C2 C2.3<br />
“Biblia<br />
– Geneza<br />
2,3 versetele 2-42<br />
; 11-12<br />
12”<br />
Să citească textul<br />
biblic<br />
Să identifice<br />
asemănările-<br />
deosebirile dintre<br />
cele două texte.<br />
-Problematizare<br />
a<br />
- analiză de text<br />
- munca în n grup<br />
- conversaţia<br />
euristică<br />
- Aprecieri<br />
verbale
6 Plan de<br />
compunere<br />
C3 C3.1<br />
Să identifice<br />
structurile<br />
argumentative<br />
pentru sesizarea<br />
logicii şi i a coerenţei<br />
ei<br />
mesajului<br />
Să precizeze rolul<br />
conectorilor în<br />
argument<br />
Să definească<br />
eseul argumentativ<br />
Conversaţia<br />
euristică<br />
Descoperirea<br />
Explicaţia<br />
ia<br />
Argumentare<br />
a<br />
apartenenţei<br />
ei<br />
acestei opere<br />
în n specia<br />
nuvelei<br />
7 Intertext<br />
C2 C2.3<br />
“Vulpea<br />
şi i corbul”<br />
de La Fontaine<br />
“Ofrandă lirică” de<br />
R. Tagore<br />
“Ion” de Liviu<br />
Rebreanu<br />
Să citească cele<br />
trei texte,<br />
fragmente<br />
Să identifice<br />
<strong>cu</strong>vintele cheie<br />
Să stabilească<br />
corelaţii<br />
între<br />
textele citite<br />
anterior<br />
Exerciţiul<br />
iul<br />
Conversaţia<br />
euristică<br />
Paralela<br />
dis<strong>cu</strong>ţia<br />
ia<br />
Evaluarea<br />
orală<br />
8 Evaluare C1 C1.1<br />
Să răspundă în<br />
scris la întrebările<br />
formulate de<br />
profesor<br />
Munca<br />
individuală<br />
Tehnica<br />
răspunsului<br />
subiectiv<br />
Evaluarea<br />
scrisă,<br />
răspunsul la<br />
întrebări
9 Relectura R<br />
de sinteză<br />
C2 C2.3<br />
Biblia “Geneza<br />
2,3 versetele 2-42<br />
11-12<br />
12”<br />
“Ofranda lirică”<br />
de R. Tagore<br />
Să recitească<br />
teztele legate de<br />
intertextualitate<br />
Să sublinieze<br />
<strong>cu</strong>vintele <strong>cu</strong><br />
relevanţă ă pentru<br />
caracterul<br />
moralizator<br />
Să –şi i exprime<br />
părerea despre<br />
înţelepciune<br />
Conversaţia<br />
euristică<br />
Paralela<br />
Exerciţiul<br />
iul<br />
Dis<strong>cu</strong>ţia<br />
ia<br />
Evaluare<br />
sumativă<br />
10 fişa a de<br />
evaluare<br />
C1 C1.2<br />
Să completeze o<br />
fişă ă de evaluare<br />
realizată de profesor<br />
Tehnica<br />
răspunsului<br />
subiectiv<br />
Rezolvarea<br />
se face<br />
individual<br />
fiecare având<br />
părerea<br />
proprie<br />
11 Evaluarea<br />
lucrărilor<br />
scrise<br />
C1 C1.2<br />
Problematiz<br />
area<br />
Conversaţia<br />
12 Activitate<br />
creativă<br />
C3 C3.2<br />
Să elaboreze un<br />
eseu de 2-32<br />
3 pagini<br />
pe tema principiului<br />
etici în n viaţa a socială<br />
dar şi în n viaţa a de zi<br />
<strong>cu</strong> zi<br />
Problematiz<br />
area<br />
Evaluarea<br />
sumativă<br />
Verificarea a<br />
2-33 eseuri
PROIECT DE LECŢIE<br />
Aria <strong>cu</strong>ri<strong>cu</strong>lară – limbă şi i comunicare<br />
Data – 09.01.2007<br />
Lo<strong>cu</strong>l –<br />
Clasa – a X –a<br />
Obiectul – limba şi i literatura română<br />
Propunător – Hărşan<br />
Anca – Mirela<br />
Unitatea de conţinut<br />
– nuvela psihologică<br />
Subiectul – „<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” de Ion <strong>Slavici</strong><br />
Competenţă ă generală –<br />
C1 – utilizarea corectă şi i adecvată a limbii române în n receptarea şi i producerea mesajelor<br />
în n diferite situaţii ii de comunicare.<br />
Competenţe e specifice –<br />
C1.3 – folosirea obiectivă a strategiilor şi i a regulilor de exprimare orală în n monolog şi<br />
dialog.<br />
C1.4 – redactarea unor compoziţii ii despre textele studiate şi i alcătuirea unor texte<br />
funcţionale sau a unor proiecte.<br />
C2.1 – analiza principalelor componentelor de structură , de compoziţie<br />
ie şi i de limbaj<br />
specifice textului narativ.<br />
C3.2 – compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii.<br />
Competenţe e operaţionale<br />
–<br />
să argumenteze de ce opera „<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” este o nuvelă.<br />
să identifice semnificaţii ii ale înţelepciuni<br />
şi i păcatului în „<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>”.<br />
să identifice rolul moralei în n fragmentul din manual<br />
Tipul lecţiei<br />
– consolidare şi i formare de noi priceperi şi i deprinderi
Metode şi i procedee : tehnica răspunsului subiectiv, , conversaţia<br />
euritică, învăţarea prin descoperire, exerciţiul,<br />
iul,<br />
problematizarea.<br />
Resurse : manualul de Limba şi i literatura română, , clasa a x –a a , editura All, matrici semantice<br />
Bibliografie : <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong> : “Nuvele”,, editura Minerva Bu<strong>cu</strong>reşti
ETAPELE<br />
LECŢIEI /<br />
TIMP<br />
Ob.<br />
SECVENŢE E DE CONŢINUT<br />
ACTIVITATEA DE<br />
ÎNVĂŢARE<br />
EVALUARE<br />
1Evocarea<br />
(15min)<br />
01<br />
02<br />
Asigurarea cadrului necesar<br />
pentru începerea orei : aerisirea<br />
rea<br />
sălii, , trecerea absenţelor<br />
elor în<br />
catalog, pregătirea materialului<br />
didactic necesar.<br />
Astăzi vom vorbi despre nuvela<br />
psihologică : “<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” a<br />
lui <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong>.<br />
Elevii vor primi câte o matrice<br />
semantică, , care <strong>cu</strong>prinde definiţia<br />
ia<br />
nuvelei şi i caracteristicile nuvelei.<br />
Pe tablă voi face o schemă<br />
referitoare la <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong> <strong>cu</strong> toate<br />
caracteristicile operei sale (11<br />
caracteristici).<br />
Având matricele semantice în n faţă<br />
elevii vor căuta alte semnificaţii ii ale<br />
înţelepciunii<br />
şi i păcatului în n opera<br />
lui <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong>.<br />
Având în n faţă ă matricea care<br />
<strong>cu</strong>prinde definiţia<br />
ia şi i caracteristicile<br />
nuvelei, menţiona<br />
ionaţi i ce tip de<br />
nuvelă este “<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>”.<br />
Pregătirea elevilor pentru oră :<br />
cărţile<br />
şi i caietele de limba<br />
română pe bancă.<br />
Elevii notează în n caiet.<br />
Priviţi i schemele.<br />
Vezi schema tablei.<br />
Completează matricele.<br />
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” de <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong><br />
este o nuvelă psihologică<br />
deoarece urmăreşte personajul<br />
principal într-un proces de<br />
dezumanizare şi i de parvenire<br />
socială<br />
Pe tot<br />
par<strong>cu</strong>rsul orei<br />
răspunsurile<br />
elevilor vor fi<br />
monitorizate de<br />
către profesor.
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” urmăreşte un fir<br />
epic şi i evidenţiază<br />
iază în n acelaşi i timp<br />
complexitatea sufletească a<br />
oamenilor obişnui<br />
nuiţi, i, în n cazul nostru,<br />
hangiu.<br />
Procesul de dezumanizare, parvenire<br />
socială pus în n evidenţă în n nuvelă?<br />
Tocmai tema acesteia, eroul,<br />
parvenitismul, inadaptarea,<br />
prăbuşirea protagonistului şi i toate<br />
acestea din cauză ?<br />
Aşa a este şi i nu degeaba se spune în<br />
popor că banul e considerat “ochiul<br />
dra<strong>cu</strong>lui”.<br />
Cauza distrugerii destinului<br />
uman în n nuvelă se datorează<br />
banului, setea de înavuţire .<br />
2<br />
Realizarea<br />
sensului (25<br />
min.)<br />
03<br />
Ce puteţi i spune despre compoziţia<br />
ia<br />
nuvelei ?<br />
Nuvela începe <strong>cu</strong> un prolog care<br />
<strong>cu</strong>prinde vorbele bătrânei, , mama<br />
Anei “Omul să fie mulţumit umit <strong>cu</strong> sărăcia<br />
sa, căci dacă e vorba, , nun<br />
Bogăţia, ci liniştea colibei te face<br />
Fericit…”<br />
Vorbele bătrânei sunt un elogiu<br />
adus echilibrului şi înţelepciuni.<br />
Nuvela este structurată pe 17<br />
capitole în n care acţiunea<br />
evoluează gradat.<br />
Are un prolog şi i un epilog.
La ce se referă vorbele bătrânei<br />
prezente în n epilog ?<br />
“Simţeam eu că nu are să iasă<br />
bine dar aşa a a le-a a fost dat” pun în<br />
evidenţă ă faptul că bătrâna<br />
având experienţă în n viaţă<br />
presimţea ea ce are să se<br />
întâmple.<br />
În n viaţa a omul trebuie să fie<br />
cinstit pentru a ajunge acolo<br />
unde-şi i doreşte altfel totul se<br />
întoarce<br />
împotriva sa ; <strong>cu</strong>m s-a s<br />
întâmplat<br />
şi i <strong>cu</strong> Ghiţă ?<br />
Ce vedeţi i : Ghiţă ă avea o familie<br />
fericită ?<br />
Elevii răspund ţinând cont de fişele<br />
de lectură întocmite anterior după<br />
citirea operei.<br />
La început da, dar după apariţia<br />
ia<br />
la han a lui Lică, , Ghiţă ă s-a s<br />
schimbat mult, ceea ce a adus<br />
nefericire în n familie.<br />
Cum este prezentat Ghiţă ă de autor ?<br />
Iar portretul moral apare ?<br />
Personajul principal este<br />
prezentat prin ceea ce face, dar<br />
mai des prin ceea ce-l l frământă,<br />
portretul lui fizic fiind concis.<br />
Portretul moral este<br />
contradictoriu, <strong>cu</strong> trăsături t<br />
pozitive, negative.<br />
e.<br />
04<br />
Ghiţă ă vrea să fie o persoană activă<br />
deoarece îşi i dă seama că liniştea<br />
colibei este echivalentă <strong>cu</strong> lipsa de<br />
lucru şi i implicit <strong>cu</strong> noţiunea de<br />
sărăcie.<br />
Cărei tipologii îi i aparţine<br />
protagonistul ?<br />
Elevii notează în n caiete<br />
Ghiţă ă este un arivist.<br />
Răspunsurile<br />
elevilor vor fi<br />
monitorizate de<br />
către profesor.
Dar Lică Sămădăul ?<br />
Lică tipul personajului malefic<br />
deoarece îl l distruge pe Ghiţă.<br />
05<br />
Lică nu îl l distruge doar pe Ghiţă ă ci<br />
odată <strong>cu</strong> acesta şi i familia.<br />
Explicaţi i finalul nuvelei ?<br />
Dar practic cine este principalul<br />
vinovat că soţia<br />
îl înşeală<br />
?<br />
Dacă ar fi să schimbaţi i finalul <strong>cu</strong>m l-aţi l<br />
vedea ?<br />
Ana devine amanta lui Lică.<br />
Nuvela are un final tragic,<br />
bătrâna şi i cei doi copii rămân în<br />
viaţă ă iar Ghiţă, , Lică L<br />
şi i Ana vor<br />
plăti faptele lor <strong>cu</strong> viaţa.<br />
a.<br />
Ana a fost ucisă de soţul său,<br />
acesta bănuind că îl înşeală <strong>cu</strong><br />
Lică.<br />
Tocmai el, deoarece vrând<br />
nevrând a împins-o în n braţele<br />
celui mai mare duşman al său.<br />
Ghiţă ă a fost omorât din ordinul<br />
lui Lică,de<br />
Răut iar Lică se<br />
sinucide ducându-se <strong>cu</strong> capul<br />
de un stejar.<br />
În n primul rând nu era unul tragic,<br />
deci personajele rămânând în<br />
viaţă şi încercau să vadă viaţa<br />
<strong>cu</strong> alţi i ochi.<br />
Personajele nu se mai abăteau<br />
de la perceptele morale, dar din<br />
păcate n-a n a fost aşa. a a.<br />
Răspunsurile<br />
sunt<br />
monitorizate de<br />
către profesor.<br />
3 Reflexia<br />
(10 min.)<br />
Pentru că nu am dis<strong>cu</strong>tat despre<br />
fragmentul din manual, intenţionat<br />
ionat<br />
bineînţeles eles faceţi i un s<strong>cu</strong>rt rezumat al<br />
acestuia.<br />
Autorul surprinde tocmai<br />
momentul în n care Ghiţă ă hotărât<br />
se întoarce <strong>cu</strong> Pintea şi<br />
jandarmii la <strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong><br />
pentru al prinde pe Lică
Aceştia<br />
îi întind o <strong>cu</strong>rsă<br />
sămădăului făcându-l într-un fel<br />
să plătească pentru tot răul<br />
fă<strong>cu</strong>t. . Dar D<br />
nici el nu va scăpa<br />
nepedepsit.<br />
Temă pentru<br />
acasă.
ÎNTREBĂRI TEXTUALE<br />
ÎNTREBĂRI<br />
INTERTEXTUALE<br />
ÎNTREBĂRI<br />
TRANSTEXTUALE<br />
Ce este înţelepciunea ? Dar<br />
păcatul ?<br />
Unde se petrece acţiunea ?<br />
Ce tip de narator are nuvela ?<br />
Familia lui Ghiţă ă va fii fericită la<br />
moara <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong> ?<br />
Ce influenţă ă a avut Lică asupra<br />
protagonistului ?<br />
Care este motivul dezumanizării<br />
lui Ghiţă ?<br />
Care sunt consecinţele ele dorinţei<br />
de înavuţire ?<br />
De ce femeia, Eva s-a s a lăsat uşor u<br />
influenţată de şarpe ?<br />
De ce l-a l îndemnat<br />
şi i pe Adam<br />
să mănânce din măr ?<br />
De ce au încălcat sfatul lui<br />
Dumnezeu ?<br />
Dacă nu o iubea pe Ana de ce s-s<br />
a căsătorit Ion <strong>cu</strong> aceasta ?<br />
Oare Ana va fi vreodată fericită<br />
dacă Ion o iubea pe Florica ?<br />
De ce Ion nu joacă <strong>cu</strong> soţia sa ?<br />
De ce vulpea care e şireată n-a n<br />
convins corbul să-i i de-a a o bucată<br />
din caş ?<br />
Ce părere aveţi i despre cei care<br />
păcătuiesc ?<br />
Consideraţi i că şi i minciuna este<br />
un păcat ?<br />
Consideraţi i că înţelepciunea este<br />
necesară fiecărui om ?<br />
Ce credeţi,<br />
faptul că un om este<br />
înţelept<br />
îl l ajută în n viaţă ?<br />
Ce credeţi,<br />
cinstea unui om este<br />
mai sus de orice ?<br />
Căinţa îl l ajută pe om ?<br />
Ce trebuie să facă omul să-i i fie<br />
iertate păcatele ?
OBIECTIVE /<br />
COMPETENŢE<br />
VIZATE<br />
1.3. Folosirea<br />
adecvată a<br />
strategiilor şi i a<br />
regulilor de exprimare<br />
orală în n monolog şi în<br />
dialog.<br />
1.4. redactarea unor<br />
compoziţii ii despre<br />
textele studiate şi<br />
alcătuite unor texte<br />
funcţionale sau a<br />
unor proiecte.<br />
2.1. Analiza<br />
principalelor<br />
componente de<br />
structură, , de<br />
compoziţie<br />
ie şi i de<br />
limbaj specifice<br />
textului narativ.<br />
SARCINI DE<br />
LUCRU<br />
Daţi i o definiţie ie a<br />
dialogului şi i a<br />
monologului în n cele<br />
cinci texte citate ,<br />
ţinând cont de rolul<br />
acestora în<br />
comunicarea dintre<br />
personaje.<br />
Redactaţi i un eseu <strong>cu</strong><br />
tema : principiul şi i rolul<br />
eticii în n viaţa a socială<br />
dar şi în n viaţa a de zi <strong>cu</strong><br />
zi.<br />
Analizaţi i principalele<br />
componente de<br />
structură , de<br />
compoziţie<br />
ie şi i de limbaj<br />
specifice textelor<br />
citate.<br />
MESAJE VERBALE “ORIZONT DE AŞTEPTARE A<br />
A<br />
RĂSPUNSURILOR ELEVILOR”<br />
Dialogul l : este o formă de comunicare între două sau mai multe<br />
personaje care-şi i transmit informaţiile<br />
iile în n diverse scopuri ;<br />
presupune cel puţin două replici.<br />
Monologul l : replică de dimensiuni ample , emise e<br />
de o persoană<br />
sau de un personaj care-şi i exprimă sentimentele , gândurile g<br />
,<br />
trăirile într-un text literar. Poate fi adresat sau interior.<br />
Primul text , structura debutează <strong>cu</strong> <strong>cu</strong>vintele bătrânei , prin vocea<br />
naratorului iar la final vocea acesteia intervine din nou. Vocea<br />
bătrânei devine un elogiu adus bătrâneţii<br />
şi înţelepciunii.<br />
Compoziţia ia este simetrică ,nuvela începe <strong>cu</strong> un percept moral <strong>cu</strong><br />
valoare de moto : bătrâna era mulţumită umită <strong>cu</strong> ceea ce are de la<br />
Dumnezeu , iar în n epilog arată faptul că de fapt ea ştia ce are să<br />
se întâmple.<br />
“Simţeam că nu are să iasă bine dar aşa a a le-a a fost<br />
dat”. . Conflictul exterior şi i interior este pus în n evidenţă ă prin<br />
zbuciumul personajelor. Al doilea text are o compoziţie ie ciclică ,<br />
începe <strong>cu</strong> descrierea drumului care intră în n sat şi i se încheie <strong>cu</strong><br />
descrierea drumului care ne scoate din sat . (“Ion(<br />
Ion” – Liviu<br />
Rebreanu ). Din structura celorlalte texte citate reiese caracterul<br />
moralizator al acestora.
OBIECTIVE /<br />
COMPETENŢE<br />
VIZATE<br />
3.2. Compararea unor<br />
argumente diferite<br />
pentru formularea<br />
judecăţilor proprii.<br />
SARCINI DE<br />
LUCRU<br />
Interpretaţi în n câteva<br />
idei , după judecata<br />
proprie caracterul<br />
moralizator al<br />
nuvelei lui <strong>Slavici</strong><br />
pornind de la citatul<br />
:”Opera este o<br />
pledoarie pentru<br />
echilibru moral ,<br />
pentru chibzuinţă şi<br />
înţelepciune ,pentru<br />
fericire prin iubirea<br />
de oameni”.<br />
MESAJE VERBALE”ORIZONT DE AŞTEPTARE A<br />
A<br />
RĂSPUNSURILOR ELEVILOR”<br />
Omul întotdeauna trebuie să fie mulţumit umit <strong>cu</strong> ceea ce are , <strong>cu</strong><br />
ceea ce îi i dă Dumnezeu. . Nici un om care se abate de la<br />
perceptele morale nu ajunge nicăieri ,decât la dezumanizare şi<br />
în n final la moarte , aşa a a <strong>cu</strong>m s-a s întâmplat<br />
şi i <strong>cu</strong> eroii lui <strong>Slavici</strong>.<br />
Cu alte <strong>cu</strong>vinte omul trebuie să-şi i păstreze măsura în n toate.<br />
Orice abatere de la aceste principii este sancţionată<br />
şi i nu face<br />
decât să transforme echilibrul într-un dezechilibru şi în n acelaşi<br />
timp într-un haos.
IDEI – TITLU<br />
PLAN SIMPLU<br />
1. Înţelepciunea<br />
bătrânei<br />
2. Nemulţumirea umirea lui<br />
Ghiţă ă de situaţia ia lui<br />
socială<br />
3. Plecarea în<br />
pustietate de la<br />
<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong><br />
4. Apariţia ia la han al<br />
lui Lică Sămădăul<br />
5. Lică – ispită<br />
pentru Ghiţă<br />
PLAN DEZVOLTAT DE IDEI<br />
În n partea de început a nuvelei , în<br />
prolog , bătrâna era mulţumită umită <strong>cu</strong><br />
tot ceea ce e-a e a dat Dumnezeu iar<br />
vorbele sale”Omul să fie mulţumit<br />
umit<br />
<strong>cu</strong> sărăcia sa…”<br />
sunt un elogiu<br />
adus echilibrului şi înţelepciuni.<br />
Nemulţumit umit de condiţia ia lui<br />
socială, , aceea de cizmar din<br />
ţinutul<br />
Ineului, , Ghiţă împreună <strong>cu</strong><br />
familia, ea în n arendă hanul <strong>Moara</strong><br />
<strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>.<br />
Ghiţă ă pleacă împreună <strong>cu</strong> familia<br />
sa, soţia Ana şi i cei doi copii, la<br />
hanul situat la o încrucişare de<br />
drumuri sperând că-i i va merge<br />
mai bine.<br />
La han apare Lică Sămădăul, , om<br />
<strong>cu</strong> influenţă în n aceea regiune,<br />
şeful porcarilor din ţinut. Acesta îi<br />
schimbă personalitatea lui Ghiţă<br />
din om cinstit devine complicele<br />
porcarului.<br />
Lică este personajul malefic al<br />
nuvelei cel care îl l distruge pe<br />
Ghiţă ă momindu-l l <strong>cu</strong> bani.<br />
REZUMAT – MOMENTELE SUBIECTULUI<br />
EEPOZIŢIUNEA<br />
IUNEA : nuvela începe <strong>cu</strong> sfatul providenţial ial al<br />
bătrânei, , soacra lui Ghiţă, , atunci a<br />
când se află de intenţia<br />
ia<br />
ginerelui său de a lua în n arendă <strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>. . Cizmar de<br />
meserie Ghiţă ă se săturase să cârpească cizmele oamenilor.<br />
Lo<strong>cu</strong>l acţiuni este o zonă din Ardeal, , la hanul moara <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong><br />
aflat la o răscruce pe unde treceau turme de porci spre şi<br />
dinspre Ineu, , loc important pentru afaceri, pentru comerţ.<br />
Mutându-se aici el devine repede <strong>cu</strong>nos<strong>cu</strong>t de drumeţii mai<br />
umblaţi, afacerile îi i mergeau din ce în n ce mai bine, <strong>cu</strong> alte<br />
<strong>cu</strong>vinte erau o familie fericită.<br />
INTRIGA : începe o dată <strong>cu</strong> apariţia ia la han a lui Lică,<br />
simbolul răului despre care Ghiţă ă aflase că deşi i porcar este<br />
un om <strong>cu</strong> stare. Este un om aspru, peri<strong>cu</strong>los de care se teme<br />
toată lumea şi i care îi i pretinde cârciumarului să-l l informeze<br />
<strong>cu</strong> tot ceea ce se întâmplă acolo. . Ghiţă ă este copleşit de<br />
gânduri negre pentru că simte pericolul care-l l pândeşte dacă<br />
se supune lui Lică, , dar şi i ris<strong>cu</strong>l şi i mai mare dacă-l l refuză.<br />
DESFĂŞURAREA ACŢIUNII<br />
: conflictul psihologic se<br />
amplifică treptat, , pe măsură ce Ghiţă ă se va implica în<br />
afacerile necinstite ale lui Lică, , speriaţi îşi i <strong>cu</strong>mpără două<br />
pistoale, îşi i ia o slugă şi i doi căţei pe care îi i pune în n lanţ.<br />
Ghiţă îşi i dă seama că la han nu putea să stea nimeni fără<br />
voia lui Lică dar lacom de bani era gata să-şi i pună capul în<br />
primejdie. Chiar şi i câini lui Ghiţă îl l vor îndrăgi pe Lică. . Ghiţă<br />
este cel care o împinge pe Ana în n braţele lui Lică,va<br />
deveni<br />
părtaş la toate faptele ne<strong>cu</strong>nvicioase ale lui Lică, , complice la<br />
moartea femeii şi i a copilului care sosise la han.
IDEI – TITLU<br />
PLAN SIMPLU<br />
6. Predarea lui Lică<br />
jandarmului Pintea.<br />
7. Uciderea anei.<br />
PLAN DEZVOLTAT DE<br />
IDEI<br />
Când Ghiţă ă vrea să-l l predea<br />
pe Lică lui Pintea, , constată c<br />
că<br />
planul i-a i a fost zădărnicit,<br />
pentru că Ana nu vrea să<br />
plece <strong>cu</strong> bătrâna şi i copii,<br />
acceptând astfel totul ca o<br />
fatalitate.<br />
Reîntorcându<br />
ntorcându-se la han, Ghiţă<br />
o omoară pe Ana, Bănuind că<br />
îl înşelase <strong>cu</strong> Lică.<br />
8. Uciderea lui Ghiţă. Din ordinul lui Lică, Răuţ îl<br />
ucide pe Ghiţă şi i dă foc Morii<br />
<strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>. Astfel totul se<br />
purifică prin ardere.<br />
9. Sinuciderea lui<br />
Lică.<br />
Lică nemaiavând scăpare se<br />
sinucide sfărmându-şi i capul<br />
de un stejar.<br />
REZUMAT – MOMENTELE SUBIECTULUI<br />
Depunând mărturie mincinoasă pentru Sămădău, , Ghiţă<br />
este foarte speriat la prima întâlnire <strong>cu</strong> Lică după proces.<br />
În n săptămâna Pastelor bătrâna pleacă <strong>cu</strong> copii la rude la<br />
Ineu iar Ana insistă să rămână acasă <strong>cu</strong> Ghiţă<br />
stre<strong>cu</strong>rându-i i planurile Lică face totul în n aşa a a fel încât Ghiţă<br />
să vadă că Ana devine amanta lui.<br />
PUNCTUL CULMINANT : ca un laş Ghiţă ă acceptă să<br />
plece de la han gândind că se va întoarce pe înserat <strong>cu</strong><br />
Pintea şi-l l va prinde pe Lică, , Ana A<br />
se aruncă în n braţele lui<br />
Lică.<br />
DEZNODĂMÂNTUL L : Pintea este impresionat de faptul că<br />
Ghiţă ă a folosit-o o pe Ana drept momeală, , el n-ar n<br />
fi fă<strong>cu</strong>t<br />
lucrul acesta. Ghiţă, , orbit de gelozie îşi i ucide soţia, iar i<br />
din<br />
ordinul lui Lică va fi şi i el ucis de Răuţ. . Lică L<br />
se va sinucide<br />
ducându-se <strong>cu</strong> capul într-un stejar.
INTERTEXTUALITATE<br />
Text de bază : <strong>Ioan</strong><br />
<strong>Slavici</strong><br />
“MOARA CU<br />
NOROC”<br />
Liviu Rebreanu<br />
“ION”<br />
La Fontaine<br />
“VULPEA<br />
ŞI<br />
CORBUL”<br />
Biblia<br />
“GENEZA 2,3<br />
VERSETELE 2-2<br />
4, 11-12<br />
12”<br />
R. Tagore<br />
“OFRANDA<br />
LIRICĂ”<br />
“Omul să fie mulţumit umit <strong>cu</strong><br />
sărăcia sa, , dacă d<br />
e vorba,<br />
nu bogăţia, ci liniştea<br />
colibei tale te face fericit.<br />
Dar voi să faceţi i după<br />
<strong>cu</strong>m vă trage inima, şi<br />
Dumnezeu să vă ajute şi<br />
să vă acopere <strong>cu</strong> aripa<br />
bunătăţilor sale (…)(<br />
) nu<br />
înţeleg nemulţumirile<br />
umirile<br />
celor tineri şi i mă tem ca<br />
nu <strong>cu</strong>mva căutând a<strong>cu</strong>m<br />
la bătrâneţe e un <strong>noroc</strong><br />
nou, să pierd pe acela de<br />
care am avut parte până<br />
azi şi i să dau la sfârşitul<br />
vieţii ii mele de<br />
amărăciunea pe care nu o<br />
<strong>cu</strong>nosc decât din frică.<br />
(…)) am azi un chef din<br />
cele mari, şi i trebuie să şti<br />
că eu sunt nesăţios, când<br />
mă apucă cheful (…)<br />
“Ion jucă <strong>cu</strong> Florica<br />
şi în învălmăşagul<br />
asurzitor se<br />
pomeniră <strong>cu</strong>rând<br />
aproape de uşă, u<br />
unde era mai<br />
întuneric. Nu<br />
deschisese gura<br />
nici unul din ei ;<br />
fata chiar nici nu<br />
îndrăznea să-l<br />
privească în n ochi<br />
;uitând de tot de<br />
Ana, închipuindu-şi<br />
că Florica e<br />
mireasa lui …<br />
deodată apoi îi<br />
şopti răguşit <strong>cu</strong><br />
ochii înflăcăraţi i :<br />
-Numai<br />
tu mi-eşti<br />
dragă în n lume,<br />
Florică, , auzi tu ?<br />
…Auzi ?<br />
“Jupân corbul<br />
câştigase<br />
Din negoţul Ce-<br />
apucase<br />
Un bun chilipir de<br />
coş,<br />
Şi i <strong>cu</strong> dânsa-n n cioc<br />
se duse<br />
P-un capac, unde se<br />
puse<br />
Ca un om l-al l<br />
său<br />
sălaş<br />
Vulpea ca o<br />
jupâneasă,<br />
O cam şterge de p-p<br />
acasă,<br />
Şi i ieşi i la plimbare;<br />
Iar bunul miros ce<br />
are<br />
D-aici, de acolo o-<br />
ndreaptă<br />
“Şarpele a zis<br />
femeii : Oare a zis<br />
Dumnezeu <strong>cu</strong><br />
adevărat : să nu<br />
mâncaţi i din toţi<br />
pomii din grădină” ?<br />
/ Femeia F<br />
a răspuns<br />
şarpelui :”putem:<br />
să<br />
mâncăm din rodul<br />
tuturor pomilor din<br />
grădină”/ / Dar D<br />
despre rodul<br />
pomului din mijlo<strong>cu</strong>l<br />
grădinii, , dumnezeu<br />
a zis : “să nu<br />
mâncaţi i din el şi<br />
nici să nu vă<br />
atingeţi i de el ca să<br />
nu muriţi”/ / Atunci<br />
şarpele a zis :<br />
“hotărât că nu veţi<br />
muri” (…)<br />
“Când inima-i i deşartă<br />
şi i secată, , coboară c<br />
asupra mea într-o<br />
ploaie de îndurare.<br />
Când viaţa şi-a<br />
pierdut harul, vino la<br />
mine într-o o explozie<br />
de cântece.<br />
Când munca<br />
zbuciumată îşi înalţă<br />
din toate părţile<br />
vuietul, ducându-mă<br />
departe, vino la mine,<br />
doamne-al al meu, <strong>cu</strong><br />
pacea şi i odihna Ta !<br />
Când inima-mi mi zace<br />
roabă, , ghemuităg<br />
hemuită-n<br />
colţul ei, sparge<br />
poarta, Rege al meu<br />
şi i vino <strong>cu</strong> strălucire<br />
împărătească<br />
!
-Îi fac eu rând lui Ghiţă ă să<br />
plece şi i să ne lase singuri.<br />
Ana îşi i opriră suflarea. . Ana A<br />
nu voia să joace tocmai pe<br />
timpul sfintei liturghii, şi i era<br />
jignită, văzând pe Liţă ă a<strong>cu</strong>m<br />
chiar mai neruşinată decât<br />
totdeauna ; dar Lică<br />
neastâmpărat afară din<br />
seamăn, , o strânse în n braţe şi<br />
o luă <strong>cu</strong> sila la joc.<br />
Ea îşi i aţintise a<br />
ochii la Ghiţă,<br />
acesta însă, în n loc de a se<br />
arăta supărat, , scoase pe Uţa<br />
din mâinile lui Răuţ şi începe<br />
să-şi i petreacă pe <strong>cu</strong>m<br />
petrece omul, când se pune<br />
în n ciuda altuia. Apoi desfâşul<br />
are şi i el formele lui, şi i Ana<br />
încetul <strong>cu</strong> încetul se<br />
obişnuise<br />
şi i prinsese o<br />
tainică poftă de el.<br />
-Fă<br />
<strong>cu</strong> ea ce vrei! Răspunse<br />
Ghiţă în n glumă dar în n dosul<br />
glumei se simţea mânia lui<br />
oarbă şi i nesăţioasă<br />
(…)<br />
Ochii lui Ghiţă ă se<br />
împăienjeniră. În n două<br />
ceasuri putea să meargă<br />
călare şi i pe căi as<strong>cu</strong>nse la<br />
Ineu şi în n alte două ceasuri,<br />
pe când se întunecă, să se<br />
întoarcă dimpreună <strong>cu</strong><br />
Pintea la <strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>.<br />
O strânse năvalnic la<br />
piept, crâşnind<br />
din<br />
dinţi încât fata se<br />
spăimântă şi i se uită<br />
ruşinoasă<br />
împrejur.<br />
În<br />
aceeaşi i clipă Ana<br />
tresări ca muşcată de<br />
viperă. . Simţi i că<br />
nădejdile ei de<br />
fericire se risipesc şi<br />
că ea se prăvale iar<br />
furtunos în n aceeaşi<br />
viaţă ă ne<strong>noroc</strong>ită. . Se S<br />
porni deodată pe<br />
plâns amar care să-i<br />
alunge presimţirile<br />
irile<br />
nemiloase …<br />
Cine ea în n seamă<br />
lacrimile unei<br />
mirese?...<br />
Ion aşezândua<br />
ezându-se mai<br />
târziu lângă ea, îi i zise<br />
nepăsător :<br />
-Amu<br />
ce te mai<br />
boceşti?<br />
Că doar nu<br />
mergi la<br />
spânzurătoare…<br />
-Noro<strong>cu</strong>l<br />
meu,<br />
noro<strong>cu</strong>l meu!<br />
Murmură ana mai<br />
îndurerată”<br />
Sub copac, şi-n n sus<br />
cătă<br />
“Jupâne corb,<br />
plecăciune,<br />
O, Doamne, ce<br />
frumuseţe!<br />
e!<br />
Ce pasăre, , ce c<br />
minune, Ce drag<br />
de pene măreţe!<br />
e!<br />
(…)<br />
Dar n-are n<br />
glas ; ce c<br />
păcat!<br />
Caşul căzând,<br />
vulpea aici,<br />
Cântăreţul păţi<br />
jo<strong>cu</strong>l<br />
“Jupân corb<br />
pre<strong>cu</strong>m se vede,<br />
Minte numai îţi<br />
lipseşte ;<br />
Şi i fă bine de mă<br />
vede<br />
Şi-nvaţă, , te<br />
foloseşte:<br />
Că de mult, , foarte<br />
de mult,<br />
Din punga celor ce-<br />
as<strong>cu</strong>lt<br />
Linguşitorii itorii trăiesc”<br />
Şi i Domnul<br />
Dumnezeu a zis :<br />
“Cine<br />
ţi-a a spus că<br />
eşti gol? Nu <strong>cu</strong>mva<br />
ai mâncat din<br />
pomul din care îţi<br />
poruncisem să nu<br />
mănânci?” / Omul a<br />
răspuns : “Femeia<br />
pe care mi-ai dat-o<br />
ca să fie lângă<br />
mine, ea mi-a a dat<br />
din pom şi i am<br />
mâncat”<br />
Când ispita îmi<br />
orbeţte<br />
sufletul<br />
<strong>cu</strong> mălura şi<br />
pulberea ei, Tu<br />
singurul Sfânt,<br />
Tu veghetorul,<br />
vino <strong>cu</strong> fulgerul<br />
şi i tunetul tău”
“Aşa a vrea Dumnezeu!îşi i zise el ;<br />
aşa a mi-a a fost rânduit”<br />
Bătrâna şedea <strong>cu</strong> copii pe o piatră<br />
de lângă cele cinci cruci şi<br />
plângea <strong>cu</strong> lacrimi alinătoare.<br />
-Se Se vede că au lăsat ferestrele<br />
deschise! Zise ea Într-un târziu.<br />
Simţeam eu că nu are să iasă<br />
bine dar aşa a a le-a a fost dată.<br />
-Apoi Apoi ea luă copii şi i plecă mai<br />
departe”
CONSEMNAREA REPLICILOR ÎNTRE PERSONAJE NU ESTE<br />
DOAR O MODALITATE DE DRAMATIZARE A NARAŢIUNII CI<br />
ŞI I UN MIJLOC DE A EVIDENŢIA IA PERSPECTIVA PERSONAJULUI<br />
ASUPRA FAPTELOR ŞI I OAMENILOR<br />
TEMA MAJORĂ ÎN<br />
“MOARA CU NOROC”<br />
COMUNICAREA CA ETICĂ<br />
RELAŢIA<br />
- AUTOR -VOCEA NARATORULUI INTRODUCE<br />
- NARATOR ŞI I ALTE VOCI, ALE PERSONAJELOR<br />
- PERSONAJ CARE APAR ÎN N SECVENŢELE<br />
ELE<br />
DIALOGATE.<br />
-COMENTARIUL MORAL ASUPRA<br />
FAPTELOR SE FACE PRIN<br />
INTERMEDIUL EDIUL BĂTRÂNEI, , MAMA ANEI<br />
-VOCEA NARATORULUI ESTE UNA<br />
VORBELE BĂTRÂNEI SUNT UN ELOGIU EGALĂ, FĂRĂ INFEXIUNI CARE SĂ<br />
ADUS ECHILIBRULUI ŞI ÎNŞELEPCIUNI<br />
TRĂDEZE O ATITUDINE FAŢĂ Ă DE<br />
ÎNTÂMPLĂRILE RELATATE,<br />
INDIFERENT IFERENT DE NATURA LOR.
MATRICE SEMANTICĂ
MATRICE SEMANTICĂ<br />
ISPITĂ<br />
DEZECHILIBRU<br />
NECREDINŢĂ NELEGIUIRE<br />
DEZNĂDEJDE PĂCATUL<br />
NEÎNCREDERE<br />
NCREDERE<br />
NEGATIVISM<br />
IMORALITATE<br />
DECĂDERE PRĂBUŞIRE
ANEXA I<br />
“ MOARA CU NOROC” – IOAN SLAVICI<br />
ROMAN<br />
CU CARACTER DE<br />
NUVELA PSIHOLOGICĂP<br />
SPECIE A GENULUI EPIC ÎN N PROZĂ, , CU O ACŢIUNE MAI COMPLICATĂ<br />
DECÂT A SCHIŢEI SAU A POVESTIRII, CU O STRUCTURĂ MAI COMPLEXĂ<br />
ŞI I MAI MULTE PERSONAJE
ANEXA II<br />
CARACTERISTICI ALE NUVELEI<br />
PARVENITISMUL TEME DEZUMANIZAREA DIN CAUZA<br />
BANULUI<br />
URMĂREŞTE UN SINGUR FIR EPIC<br />
EVIDENŢIAZĂ IAZĂ COMPLEXITATEA CONFLICTUL VIZEAZĂ<br />
SUFLETEASCĂ A OAMENILOR NUVELA<br />
SITUAŢIA IA SOCIALĂ A<br />
OBIŞNUI<br />
NUIŢI I ( ŢĂRANI, , HANGII, PSIHOLOGICĂ<br />
TÂRGOVEŢI I ETC.)<br />
PERSONAJULUI<br />
SUBIECTUL ESTE INSPIRAT DE REALITATEA<br />
APROPIATĂ<br />
ATĂ, , ANALIZÂNDUSE EVENIMENTELE<br />
DRAMATICE ATICE CARE INFLUENŢEAZĂ EAZĂ VIAŢA
ANEXA III<br />
TIPUL – CONSTANŢĂ Ă UMANĂ NARATOR CLASIC<br />
CREAZĂ PERSONAJE TIPICE<br />
NARATOR OBIECTIV<br />
CREAŢIE DE CARACTER IOAN<br />
SLAVICI<br />
MORALIST<br />
AUTOR REALIST<br />
OBSERVATOR ATENT AL REALITĂ<br />
ALITĂŢIIII<br />
INTERES PENTRU O VOCAŢIE DE A CREA VOCAŢIE DE A CONSTRUI
ANEXA IV<br />
STRUCTURA NUVELEI<br />
ÎN N PROLOG VORBELE BĂTRÂNEI ÎNDEAMNĂ LA CUMPĂTARE<br />
ŞI I MULŢUMIRE UMIRE CU CEEA CE A DAT DUMNEZEU<br />
AMALIZA PSIHOLOGICĂ Ă SE ÎMBINĂ CU<br />
SUGEREAZĂ ŞANSA DE ÎMBOGĂŢIRE A<br />
PROTAGONISTULUI, A LUI GHIŢĂ
ANEXA V<br />
SEMNIFICAŢIA IA TITLULUI<br />
LOC AL FERICIRII<br />
LOC AL NEFERICIRII<br />
LOC AL PERDIŢIEI<br />
IEI<br />
REAFIRMAREA CREDINŢEI<br />
EI ÎN<br />
DESTIN<br />
PESIMISM<br />
DORINŢĂ Ă DE MAI BINE PURIFICAREA LOCULUI<br />
PRIN ARDERE
ANEXA VI<br />
REŢEAUA EAUA PERSONAJELOR<br />
BĂTRÂNA – MAMA ANEI PERSONAJ EPISODI<br />
PERSONAJ POZITIV<br />
PERSONAJ<br />
NEGATIV<br />
GHIŢĂ Ă PERSONAJELE LICĂ SĂMĂDĂUL<br />
PROTAGONISTUL<br />
NUVELEI CEI DOI COPI<br />
ANA<br />
PERSONAJ<br />
SEDUCERE MALEFIC<br />
SOŢIA LUI GHIŢĂ
ANEXA VII<br />
TIPUL PERSONAJELOR<br />
VOCEA A NARATORULUI<br />
OM CINSTIT, SĂRAC DINTR-UN<br />
SAT DE CÂMPIE – ÎINUTUL INEULUI MODESTĂ REPREZINTĂ<br />
ÎŞI I IUBEA SOŢIA<br />
ŞI I COPII<br />
ÎNŢELEPCIUNEA<br />
CIZMAR MULŢUMITĂ UMITĂ CU<br />
SE GÂNDEŞTE MEREU LA SĂRĂCIA SA<br />
VIITORUL COPIILOE SĂI VROIA SĂ DESCHIDĂ Ă O BĂTRÂNA PERSONAJ EPISODIC<br />
CIZMĂRIE CU MAI MULTE<br />
ÎŞI I SCHIMBĂ DESTINUL CALFE<br />
ÎŞI I IUBEŞTE SOŢUL<br />
ENORM<br />
ÎN N SUFLETUL SĂU SE DĂ<br />
O LUPTĂ INTERIOARĂ GHIŢĂ Ă TATĂ A DOI COPII ANA<br />
SINGURA CARE<br />
INTUEŞTE TE CE OM<br />
ARIVIST LACOM DE AVERE ÎN N FINAL ESTE LICĂ<br />
MOARE<br />
ÎL L SPRIJINĂ PE LICĂ PLEACĂ CU FAMILIA ÎN N CREDINCIOASĂ<br />
COMPLICE PUSTIETATE DE LA MOARA FIICA UNOR<br />
CU NOROC OAMENI CINSTIŢI I MAMĂ<br />
SURPRINS ÎNTR-UN<br />
PROCES DE MUNCITOR CARE VA AVEA A FEMEIE TÂNĂRĂ<br />
PARVENIRE SATISFACŢII DEOSEBITE FRUMOASĂ<br />
IUBITOARE<br />
II DEOSEBITE FRUMOASĂ HARNICĂ<br />
DECADE, , SE DEZUMANIZEAZĂ, , O MOARE FIIND DECADE DEVINE<br />
ÎMPINGE PE ANA ÎN N BRAŢELE LUI LICĂ UCISĂ DE GHIŢĂ Ă AMANTA LUI LICĂ
ANEXA VIII<br />
TIPUL PERSONAJULUI<br />
ELEGANT CU O ŢINUTĂ<br />
IMPUNĂTOARE<br />
PERSONAJ CU O AURĂ ROMANTICĂ<br />
DIABOLICĂ, , PATOLOGICĂP<br />
ŞEFUL PORCARILOR DIN ŢINUT<br />
ŞEFUL UNEI BANDE DE HOŢI I CARE SE<br />
FRUMOS PRETEAZĂ LA FURTURI, , JAFURI, CRIM<br />
SIGUR PE SINE<br />
LICĂ SĂMĂDĂUL TEMPERAMENTAL, , NU-ŞI<br />
PIERDE UŞOR U<br />
CUMPĂTUL<br />
CUCERITOR<br />
OM LIPSIT DE ORICE<br />
CONVINGERI MORALE<br />
POARTĂ CĂMĂŞI I SUBŢIRI<br />
ŞI “ALBĂ CU FLORICELE”<br />
AVEA PIEPTAR CU BUMBI DE<br />
ARGINT ŞI I BICI DE CARMAJIN
CREAŢIE , COMPUNERE , ESEU<br />
PRINCIPIUL ŞI I ROLUL ETICII ÎN N VIAŢA A DE ZI CU ZI<br />
În n viaţă ă omul trebuie să fie mulţumit umit <strong>cu</strong> tot ceea ce are , <strong>cu</strong> tot cea ce face şi i bineînţeles eles <strong>cu</strong> tot ceea ce îi<br />
dă Dumnezeu, , aşa a a după <strong>cu</strong>m vorbele bătrânei de la începutul nuvelei lui <strong>Slavici</strong> pun în n evidenţă ă cinstea şi<br />
înţelepciunea fiecărui om : “Omul să fie mulţumit umit <strong>cu</strong> sărăcia sa , căci dacă e vorba , nu bogăţia ci liniştea colibei<br />
tale te face fericit. Dar r voi să faceţi i după <strong>cu</strong>m vă trage inima , şi i Dumnezeu să vă ajute şi i să vă acopere <strong>cu</strong> aripa<br />
bunătăţii sale. Eu sunt a<strong>cu</strong>m bătrân şi i fiindcă am avut şi i am atât de multe bu<strong>cu</strong>rii în n viaţă , nu înţeleg nemulţumirile<br />
umirile<br />
celor tineri şi i mă tem ca nu <strong>cu</strong>mva , căutând a<strong>cu</strong>m la bătrâneţe e un <strong>noroc</strong> nou , să pierd pe acela de care am avut<br />
parte până în n ziua de astăzi şi i să dau la sfârşitul vieţii ii mele de amărăciunea pe care nu o <strong>cu</strong>nosc decât din frică”.<br />
Bătrâna reprezintă în “<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” un spirit mult mai conservator decât celelalte personaje iar prin bunătatea ,<br />
cinstea şi i mulţumirea umirea sa sufletească încearcă să-şi i determine familia să-şi i păstreze <strong>cu</strong>mpătul . Spre S<br />
deosebire de<br />
bătrână Ghiţă , reprezentat al unei alte generaţii este animat de simţ practic , într-o o lume în n care banul nu mai<br />
trebuie considerat drept “ochiul dra<strong>cu</strong>lui”. . El este un om schimbat , nu se mai mulţume<br />
umeşte <strong>cu</strong> puţinul pe care îl l are ,<br />
fiind cizmar de meserie îşi i doreşte un atelier <strong>cu</strong> mai multe calfe la început iar mai târziu să fie bogat la fel ca alţii .<br />
Ghiţă ă vrea să ducă o viaţă ă mai bună alături de familia sa , lucru l<br />
ce crede că se va întâmpla la hanul situat la o<br />
răscruce de drumuri , la <strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong> , ceea ce s-a s a dovedit a fi primejdios. Dacă la începutul nuvelei Ghiţă ă era<br />
un om cinstit care-şi i iubea soţia<br />
şi i copii , acesta se schimbă foarte mult după apariţia ia la han al lui Lică Sămădăul ,<br />
astfel din om cinstit , modest , devine un arivist şi în n acelaşi i timp complice la afacerile ne<strong>cu</strong>rate ale lui Lică. În<br />
sufletul lui Ghiţă ă se dă mult timp o luptă interioară , între setea de avere , de înavuţire<br />
şi i conştiin<br />
tiinţa a de om cinstit.<br />
Ghiţă ă are momente de scăpare şi i regretă tot ceea ce a fă<strong>cu</strong>t dar de multe ori omul regretă prea târziu păcatele<br />
săvârşite. Aşa A a se întâmplă<br />
şi în n viaţa a de zi <strong>cu</strong> zi , pentru orice faptă săvârşită omul este tras la răspundere , el e<br />
plăteşte mai devreme sau mai târziu , niciodată răul rămâne neobservat.
Lică este personajul malefic al nuvelei , cel care îi i distruge personalitatea lui Ghiţă , îi i fură nevasta şi<br />
devine cel mai mare duşman al său. . El este şeful porcarilor din ţinut<br />
şi i totodată şeful unei bande de hoţi i care se<br />
pretează la jafuri , furturi şi i chiar crime . Lică apare în n nuvelă <strong>cu</strong> o aură romantică , psihologică p<br />
, diabolică d<br />
, el fiind<br />
un personaj de factură aparte.<br />
Ana acea femeie cinstită , tânără t<br />
, frumoasă f<br />
de la începutul nuvelei devine într-o o mare măsură pârloagă la tot<br />
ceea ce se întâmplă<br />
, chiar c<br />
amanta lui Lică prinzând drag de aceasta.<br />
Autorul nuvelei este un moralist , observator atent al realităţii ii care îşi i leagă personajele astfel încât să<br />
evolueze de la sine , potrivit it <strong>cu</strong> destinul fiecăruia. . Acţiunile eroilor sunt bine motivate el preferând personaje<br />
“puternice” , capabile să-şi i stăpânească defectele : “La <strong>Slavici</strong> , relaţia individ – colectivitate reprezintă cel mai<br />
important factor pentru menţinerea coerenţei ei esenţei ei interioare a individului. Distanţa a sau ruperea de această<br />
ambianţă ă dată supraveghetoarei apare mai întotdeauna ca premiză a destrămării sufleteşti<br />
ti” , după <strong>cu</strong>m afirmă<br />
Magdalena Popes<strong>cu</strong>.<br />
<strong>Slavici</strong> , adeptul moralităţii ii consideră că fiecare personaj al nuvelei moare , are a<br />
un destin tragic din cauza<br />
vidului său . Chiar şi i vorbele bătrânei din final anunţă ă apropierea sfârşitului , ele făcând trimitere la fraza <strong>cu</strong><br />
valoare aforistică prin care se deschide textul . “Simţeam că nu are să iasă bine , dar aş-a a a le-a a fost dat”. . E ca şi<br />
<strong>cu</strong>m bătrâna era conştientă de ceea ce se va întâmpla.<br />
Ghiţă , Ana şi i Lică sunt personaje care s-au s<br />
abătut de la perceptele morale , etice şi i astfel au sfârşit tragic ,<br />
moartea vine repede , si neapucând să se căiască de faptele săvârşite.<br />
Aşa a <strong>cu</strong>m afirmă şi i autorul teza morală a nuvelei este legată de faptul că în n viaţă ă omul trebuie să aibă<br />
simţul măsurii , echilibru şi i stăpânire de sine. “Opera lui <strong>Slavici</strong> este o pledoarie pentru echilibru moral , pentru<br />
chibzuinţă şi înţelepciune , pentru fericire prin iubirea de oameni şi i păstrarea măsurii în n toate , orice abatere de la<br />
aceste principii este grav sancţionată de către autor” , aşa a a <strong>cu</strong>m în n realitate orice abatere de la principiile morale<br />
este sancţionată de dumnezeu.<br />
Fiecare om plăteşte <strong>cu</strong> vârf şi îndesat<br />
în n faţa a lui dumnezeu pentru toate faptele săvârşite pe pământ.
FIŞĂ Ă DE EVALUARE<br />
1. Interpretaţii , după judecata proprie citatul următor :<br />
“Omul să fie mulţumit umit <strong>cu</strong> sărăcia sa , căci , dacă d<br />
e vorba , nu bogăţia , ci liniştea colibei tale te face fericit. Dar D<br />
voi să faceţi i după <strong>cu</strong>m vă trage inima , şi i dumnezeu să vă ajute şi i să vă acopere bunătăţile sale …”<br />
“<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” – <strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong><br />
3 puncte<br />
2. Definiţii ii <strong>cu</strong>vintele înţelepciune<br />
şi i păcat ţinând cont de mai jos şi i de propriile voastre interpretări , argumentaţi-vă<br />
răspunsul :<br />
- echilibru<br />
- elogiu<br />
- dezechilibru<br />
- credinţă<br />
- slăbiciune<br />
- imoralitate<br />
- ispită<br />
- linişte sufletească<br />
3 punctep<br />
3. Alcătuiţi i enunţuri uri din care să reiasă sensuri diferite ale <strong>cu</strong>vintelor înţelepciune<br />
şi i păcat .<br />
3 punctep<br />
Se acordă 1 punct din oficiu !
BIBLIOGRAFIE<br />
Biblia – “Geneză<br />
2 – 4 , versetele 2 – 4 ; 11 – 12”<br />
“Ofrandă lirică (Gitanjali) – traducere şi i <strong>cu</strong>vânt înainte de George Remete şi i prezentare de părintele<br />
Galeriu – Alba Iulia 1995.<br />
Ralindranath tagore<br />
La Fontaine – “Vulpea<br />
şi i corbul”<br />
Liviu Rebreanu – “Ion” – editura Facla Timişoara 1988<br />
<strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong> – “<strong>Moara</strong> <strong>cu</strong> <strong>noroc</strong>” – editura Ion Creangă Bu<strong>cu</strong>reşti 1981<br />
<strong>Ioan</strong> <strong>Slavici</strong> – “Nuvele” – editura Minerva postfaţă şi i bibliografie de Mircea Braga.<br />
Scriitori români despre limbă şi i stil – Antologie , introducere , comentarii , glosar , bibliografie de Gh. . Bulgăr B<br />
–<br />
ediţie ie revăzută şi i adăugită – editura albatros 1976<br />
Adela Bradea , Cristina Corla – “Proiectarea pe unităţi i de conţinut la Limba şi i Literatura Română (ghid pentru<br />
profesori şi i studenţi i , editura Risoprint , Cluj Napoca 2004.