Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
ΚΑΣΜΙΡ-ΙΝΔΙΑ<br />
ΓΑΓΓΗΣ<br />
11 μερεσ<br />
Εκτός από τα αναφερόμενα στη σελίδα 5<br />
Περιλαμβάνονται<br />
• Φιλοξενία σε ξενοδοχεία 5*<br />
• Φιλοξενία σε Houseboat στο Σριναγκάρ.<br />
• Ημιδιατροφή κάθε μέρα, πλήρης διατροφή στο Σριναγκάρ.<br />
Δεν Περιλαμβάνονται<br />
• Βίζα εισόδου στην Ινδία<br />
Σριναγκάρ-Λίμνη Νταλ-Γκούλμαρκ-Άγκρα<br />
Γκβαλιόρ-Καζουράχο-Γάγγης-Δελχί<br />
1η μέρα: Αθήνα-Πτήση<br />
Πτήση για την κορυφή της Ινδικής<br />
Χερσονήσου, εκεί που τα Ιμαλάϊα<br />
«συναντούν» τις οροσειρές του<br />
Ινδικού Καυκάσου.<br />
2η μέρα: Δελχί-Σριναγκάρ-<br />
Λίμνη Νταλ<br />
Προσγειωνόμαστε στο Δελχί,<br />
όπου και η ανταπόκρισή μας για<br />
την Σριναγκάρ, χτισμένη στις<br />
όχθες του ποταμού Τζελούμ,<br />
πρωτεύουσα του φημισμένου για<br />
τις φυσικές ομορφιές του και τα<br />
χαλιά του, Κασμίρ.<br />
Άφιξη και συνεχίζουμε με τις<br />
παραδοσιακές «Σικάρα» για το<br />
μικρό πλωτό ξενοδοχείο μας<br />
«houseboat”, που βρίσκεται στο<br />
μέσο της λίμνης Νταλ,.<br />
Αργότερα θα έχουμε μία βόλτα<br />
στα νερά της λίμνης, με την τοπική<br />
«γόνδολα», που θα δώσει γοητεία<br />
στο ταξίδι μας.<br />
3η μέρα: Σριναγκάρ-<br />
Περιήγηση Πόλης<br />
Το πρωί θα πραγματοποιήσουμε<br />
μία περιεκτική περιήγηση στην<br />
«Πόλη της λίμνης», για να δούμε<br />
Ισλαμικά και Ινδουϊστικά Ιερά και<br />
να φωτογραφήσουμε τα παλιά<br />
σπίτια, κατά μήκος της όχθης του<br />
ποταμού Γιαμούντα.<br />
Θα συνεχίσουμε με τους<br />
ονειρεμένους κήπους Mughal<br />
Nishad Bash (Κήπος της<br />
απόλαυσης) και τους Salimar, που<br />
δημιουργήθηκαν για την ευλογία<br />
του αυτοκράτορα Jahangir.<br />
4η μέρα: Σριναγκάρ-Γκουλμάργκ<br />
(112 χλμ.)<br />
Σήμερα θα έχουμε μία εκδρομή<br />
στις κοντινές εξοχές του Κασμίρ<br />
με κατάληξη στο Γκουλμάργκ,<br />
που βρίσκεται 46 χλμ. δυτικά της<br />
πρωτεύουσας σε ύψος 2730 μ.<br />
Το απόγευμα θυμηθείτε ότι το<br />
Κασμίρ είναι το ιδανικό μέρος για<br />
να αγοράσετε ένα μεταξωτό χαλί,<br />
είδη παπιέ-μασέ ή ένα υπέροχο<br />
σάλι από μαλί σαχτούς.<br />
5η μέρα: Σριναγκάρ-Δελχί-<br />
Άγκρα-Ταζ Μαχάλ<br />
Πτήση για το Δελχί, από όπου<br />
οδικώς συνεχίζουμε για την<br />
Άγκρα, πρωτεύουσα των<br />
Μογγόλων.<br />
Εγκατάσταση στο ξενοδοχείο<br />
και το απόγευμα ξενάγηση στο<br />
μοναδικό Ταζ Μαχάλ,<br />
Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε<br />
το Κόκκινο Φρούριο, έργο του<br />
αυτοκράτορα Άκμπαρ και τους<br />
Τάφους του Chini-Ka Rauza, ενός<br />
υπουργού οικονομικών και του<br />
Itmad-ud-Daulah.<br />
6η μέρα: Άγκρα-Γκβαλιόρ-<br />
Ανάκτορα Man Singh<br />
Ξεκινάμε με το τρένο για το<br />
Gwalior, που βρίσκεται στην<br />
ανατολική άκρη της οροσειράς<br />
Vindhyas, η φήμη του οποίου<br />
οφείλεται στα τείχη του Οχυρού<br />
του, που βρίσκονται σε βραχώδες<br />
υψίπεδο πάνω από την πόλη και<br />
στα γιγάντια, ύψους 17 μέτρων,<br />
αγάλματα που είναι τοποθετημένα<br />
στις βάσεις του βράχου.<br />
Θα το επισκεφθούμε και θα<br />
περιηγηθούμε στα ανάκτορα Jai<br />
Vilas Mahal, τόπος διαμονής των<br />
Μαχαραγιάδων Scindia.<br />
7η μέρα: Γκβαλιόρ-Όρτσα-<br />
Καζουράχο<br />
Το πρωί θα αναχωρήσουμε για<br />
το Καζουράχο, με επίσκεψη καθ’<br />
οδόν στην Μεσαιωνική πόλη<br />
Όρτσα, στολίδι αρχιτεκτονικής<br />
με τα Παλάτια και τους Ναούς<br />
της. Άργότερα θα συνεχίσουμε<br />
για το Καζουράχο, με τους 22<br />
παράξενους Ινδουϊστικούς<br />
Ναούς του, στους οποίους θα<br />
θαυμάσουμε τα ερωτικά τους<br />
λιθόγλυπτα.<br />
8η μέρα: Καζουράχο-Βαρανάσι<br />
Σαρνάθ<br />
Με σύντομη πτήση θα έρθουμε<br />
σήμερα το πρωί στο Βαρανάσι,<br />
που βρίσκεται στη δυτική όχθη του<br />
Γάγγη.<br />
Άφιξη και αργότερα με Rickshaw,<br />
θα έχουμε μία βόλτα στην<br />
Ιερή πόλη. Στη συνέχεια θα<br />
παρακολουθήσουμε τελετές Aarti<br />
και θα επισκεφθούμε το Σαρνάθ,<br />
όπου πρωτοδίδαξε ο Βούδας.<br />
9η μέρα: Βαρανάσι-Βαρκάδα<br />
στον Γάγγη-Δελχί-Περιήγηση<br />
στα Θρησκευτικά Μνημεία<br />
Ξεκινάμε με βαρκάδα στον Γάγγη,<br />
το ποτάμι της ζωής. Εδώ καίνε<br />
τους νεκρούς τους και σκορπάνε<br />
την στάχτη στα νερά του.<br />
Περπατάμε στη συνέχεια στην Ιερή<br />
Πόλη και γυρίζουμε για το πρωινό<br />
μας στο ξενοδοχείο.<br />
Αργότερα πτήση για το Δελχί.<br />
Άφιξη και ακολουθεί μία μοναδική<br />
περιήγηση στα θρησκευτικά<br />
μνημεία της πόλης, μεταξύ των<br />
οποίων το Τέμπλο Lotus, το<br />
Lakshmi Narayan και το Sikh<br />
Bangla Sahib.<br />
10η μέρα: Δελχί-Περιήγηση<br />
Πόλης<br />
Μετά το πρόγευμά μας,<br />
μπαίνουμε στο Νέο Δελχί, με τις<br />
καλοσχεδιασμένες λεωφόρους,<br />
όπου ξεχωρίζουν το Κοινοβούλιο,<br />
το Προεδρικό Ανάκτορο,<br />
η Μνημειακή Πύλη και ο<br />
φαλλόσχημος Μιναρές Κουτούμπ.<br />
Αργότερα θα καταλήξουμε στο<br />
Παλιό Δελχί με τα ιστορικά του<br />
μνημεία, όπως το Κενοτάφιο<br />
του Γκάντι, το Κόκκινο Φρούριο,<br />
το Τέμενος Μασγίντ και το<br />
Μαυσωλείο του Χουμαγιούν, τα<br />
οποία θα επισκεφθούμε.<br />
11η μέρα: Δελχί-Αθήνα<br />
Μεταφορά στο αεροδρόμιο και<br />
πτήση επιστροφής με ενδιάμεσο<br />
σταθμό. Άφιξη στην Αθήνα.<br />
42