20.01.2013 Views

AUKTION 302 - Philea

AUKTION 302 - Philea

AUKTION 302 - Philea

1048A Insticksbok Profil vänster, Posthorn, Profil höger. Bra mängd<br />

prakt-/lyxstämplar, även lite nyare. 1.000:-<br />

1049A Två stora insticksböcker med JÄRNVÄGS-stämplar på Oscar II<br />

samt drygt 150 st ångbåtsstämplar, Ringtyp–bandmärken.<br />

(3000) 1.000:-<br />

1050A Järnvägsstämplar. Insticksalbum med samling/dubbletter, från<br />

huvudsakligen Vapen–Oscar II, bl.a. två st KUJ på vapenmärke.<br />

(450) 1.000:-<br />

1051A Samling ångbåtsstämplar i Visiralbum. Några bättre skymtade,<br />

men mestadels vanliga. Även en del försändelser. Blandad<br />

kval. (500) 1.000:-<br />

1052A Parti Oscar–1940-tal, mest Oscar och ofrank. klipp 1940-tal.<br />

Även klipp tyska censurstämplar, bältespännarmaterial, m.m. 1.000:-<br />

1053L JÄRNVÄGSSTÄMPLAR. Intressant post flera tusen stämplar<br />

Vapen–bandmärken i tre album, blad och kuvert inkl. flera<br />

vackra och även bättre. 1.000:-<br />

1054P Samling/parti järnvägsstämplar. Ca 100 lösa och 80 försändelser<br />

Vapen–1996. Alla knutna till NSB. Detta är överblivet material<br />

från ett hembydgsexponat på detta område som erhållit Vermeil. 900:-<br />

1055A Diverse i tjock insticksbok bl.a. järnväg på Ringtyp och<br />

Oscar. Postombud på klipp 1940-tal, m.m. Mycket blandad<br />

kvalitet. (2000) 800:-<br />

1056P Försöksstämplar, samling ventil- och bikupestämplar på Ringtyp<br />

(33 ex) och rullstämplar på huvudsakligen Oscar II (40 ex)<br />

samt korkstämplar på huvudsakligen Oscar II (30 ex). 700:-<br />

1057L Låda med ca 500 st försändelser med JÄRNVÄGSSTÄMPLAR,<br />

från 1880–1960-talen, men huvudsakligen 1910–40. 700:-<br />

1058P Lot fyra olika stämplar av fyrkantstyp LANTBREVBÄRAREN<br />

SKEE linje 1–4 på reversaler. Okänd stämpel enligt Facit Postal. 500:-<br />

1059L Samling mest Oscar–Medaljong i sju små album. JÄRNVÄGS-<br />

STÄMPLAR på brev, mest PKXP och PLK, men även lite<br />

äldre material, samt några vykort. Blandad kval. (250) 500:-<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

1060P Sex st FDC, bl.a. ett med par av 10 öre Folkskolan typ I och<br />

5 kr Slottet 17.9.58, dessutom ingår bl.a. fyra luftpostbrev<br />

1945–50. 1.000:-<br />

Brevsamlingar / Cover collections<br />

1061A Samling LÖSENFÖRSÄNDELSER i album. Ett femtiotal försändelser,<br />

mestadels förfilateli eller ofrankerade brev från tidig<br />

period. Många bättre stämplar inkl. ångbåtslösen UDDEVALLA<br />

(fyra st) och många intressanta brev från utlandet med lösenanteckningar<br />

och stämplar. Ex Bergh. Besiktiga! Mest bra<br />

kval. 10.000:-<br />

1062A Parti mest Skilling–Vapen i två små album. Mycket intressant,<br />

inkl. ett flertal bättre, t.ex. sex st F 2, två F 6 (varav ett med par),<br />

48 öre rek Vapen, samt 90 öre vapen till Finland. Delvis mycket<br />

blandad kvalitet, men även riktigt vackra brev förekommer.<br />

(70) 5.000:-<br />

1063L Parti Ringtyp–Oscar II i kartong. Mycket bra och intressant,<br />

med varierat innehåll, inkl. adresskort och framförallt mängder<br />

med bra destinationer som Martinique, Danska Västindien<br />

m.fl. Även en del tjänste. Blandad kval. Cirka 11 kg. (500) 5.000:-<br />

1064A Samling förfilateli–ca 1900 i visiralbum. Bl.a. åtta st<br />

förfil, fem st 4 skill, Lejon 2×20 öre + 5 öre Vapen till<br />

England, 42 st 12 öre Vapen-brev, ca 45 st Ringtyp t.ex.<br />

några tn 14, två st till Frankrike 1884–85, m.m. Mycket högt<br />

värde, hygglig kvalitet. 4.000:-<br />

1065P Samling LANDSTORM. Intressant, med bra spridning av märken,<br />

mestadels bruksbrev, plus två FDC, bl.a. komplett serie II.<br />

Ngt blandad kval. (45) 3.000:-<br />

1066A Samling OSCAR II-brev både in-och utrikes där det mest<br />

intressanta är till de utländska destinationerna Luxemburg,<br />

Rumänien, Siam, Nya Hebriderna och Kina (ett av varje). Även<br />

en del andra destinationer. 3.000:-<br />

1067A Samling Paketpostförskott 1894–1902, 58 st med kuponger, i<br />

album, frankerade med Oscarsmärken många med 1 kr Ringtyp<br />

och 1 kr Oscar II. Fin kvalitet. 3.000:-<br />

54<br />

ex 1061<br />

1068L Intressant parti brev i liten kartong förfilateli–1940-tal<br />

med intressanta frankeringar, en del tidiga utlandsbrev (inkl.<br />

36 öre till England), m.m. (70) 2.500:-<br />

1069A 1857–1936. Lot med huvudsakligen försändelser (ca 35 st),<br />

bl.a. tre brev med 4 skill bco varav en ultramarin, militärbrev<br />

med censurerad stämpel och första flyg-försändelser, dessutom<br />

några moderna block. 2.000:-<br />

1070L Parti Medaljong–bandmärken i kartong. Omfattande och mycket<br />

varierat material, inkl. bättre till utlandet, t.ex. luftpost<br />

till Kina, samt ett Ahrenbergbrev. Blandad kval. Cirka 18 kg.<br />

(1000) 2.000:-<br />

1071L Samling 1828–1985 i fyra små album. LÖSEN till/från Sverige,<br />

inkl. en del förfilateli samt ett fåtal med lösenmärken, plus<br />

framförallt god variation av intressanta lösenstämplar.<br />

Blandad kval. (200) 2.000:-<br />

1072L Parti Ringtyp m.ph.–Medaljong. Intressant, med god variation,<br />

inkl. utställningsmonterade objekt. Ngt blandad kval. (200) 2.000:-<br />

1073P Lot fyra lösenförsändelser lösen tandning 13. Tre ankommande<br />

från Danmark och ett inom Sverige. Blandad kval. 1.500:-<br />

1074P Lot 1855–1930. 4 skill bco dubbelanvänt på brev enl. intyg<br />

Obe, adresskort inkl. skrymmande, lokala pf-trycksaker, m.m.<br />

Ngt blandad kval. (12) 1.500:-<br />

1075A Samling i tre visiralbum mest Vapen–1940-tal med mycket rek,<br />

ass, express, adresskort, högvalörer, luftpost. Några<br />

mellanvalörer Kongress, m.m. Högt värde, blandad kvalitet. 1.500:-<br />

1076K LANDSTORM I. Tio fina firmabrev, alla valörer represente-<br />

rade. 1.000:-<br />

ex 1076<br />

1077P Bunt 12 öre Vapen–1950-tal Bl. röd stpl Post från internerad<br />

militär..... stpl Stockholm 22 4.1.46. Några intressanta retour-<br />

brev, några FN-bat. försändelser, 5 öre Oscar på vykort stpl<br />

Karlstens Fästning 24.7.04. En del specialstämplar, fd-<br />

stämplar, m.m. Mest bra kvalitet. (60) 1.000:-<br />

1078A Samling 85 försändelser Oscar–Landstorm, i visiralbum. Bl.a.<br />

wärde, rek, till utlandet, adresskort, ass, m.m. Ser bra ut,<br />

och mest god kvalitet. 1.000:-<br />

1079A Lot mest Vapen och Ringtyp, t.ex. 15 st 12 öre Vapen varav<br />

ett med dubbelt porto, 12 öre + 24 öre Vapen, Ringtyp tn 13<br />

6 öre + 2×3 öre, Vapen 5 öre + 3×3 öre Lejon (14 öre =<br />

överfrank?), m.m. Mest god kvalitet och högt värde. (36) 1.000:-<br />

1080L Ca 300 försändelser, mest äldre, bl.a. en hel del vykort<br />

t.ex. Bohuslän. Något utland. 1.000:-<br />

1081A Album med ca 40 st kuvert med reklamfrån 1910–30. Flera Borås<br />

och Skåne samt ett bra från Rubens Tobaksfabriks AB i<br />

Karlskrona. 900:-<br />

1082K LANDSTORM III. Fem fina bruksbrev + två Tobébrev med fem st<br />

fyrblock lågval, resp. fem par högval, + framsida med komplett<br />

serie stpl Skifarps Sockerbruk. 800:-<br />

Överenskommelse om kredit<br />

eller betalningsuppdelning<br />

skall vara gjord i god tid<br />

före auktionen