29.01.2013 Views

A csalimese : A tülökvár, Gyűszű, Fésű, Hadd el

A csalimese : A tülökvár, Gyűszű, Fésű, Hadd el

A csalimese : A tülökvár, Gyűszű, Fésű, Hadd el

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Cilj - Cél:<br />

Zadaće - F<strong>el</strong>adatok:<br />

obrazovne / oktatási:<br />

Nastavni predmet / Tantárgy: Magyar ny<strong>el</strong>v és irodalom<br />

Razred / Oszály: V<br />

Nastavna (tema) cj<strong>el</strong>ina / Témakör: Mese<br />

Nastavna jedinica / Tanítási egység: A <strong>csalimese</strong> : A <strong>tülökvár</strong>, <strong>Gyűszű</strong>, <strong>Fésű</strong>, <strong>Hadd</strong> <strong>el</strong><br />

Mesetípusok rendszerezése.<br />

Nastavna sredstva i pomagala / Segédeszközök:<br />

1. Sredstva / Eszközök<br />

2. Pomagala / Segédeszközök<br />

Dnevna priprava za nastavu / Óravázlat<br />

funkcionalne / funkcionális: Problémamegoldó képesség, önállóság, verbális kifejezőkészség, figy<strong>el</strong>em, koncentráció,<br />

együttműködési képesség.<br />

Oblici rada / Munkaformák: frontalni / individualni / rad u paru /<br />

frontális egyéni<br />

páros munka<br />

Tip nastavnog sata / Óratípus:<br />

grafo prozirnice /<br />

fólia<br />

udžbenik (+zbirka) /<br />

tankönyv (+munkafüzet)<br />

crteži, slike, dijagrami /<br />

ábra, kép, diagramma<br />

tablice, karte, sheme /<br />

táblázt, térkép, shéma<br />

obrazovni film /<br />

oktatói film<br />

dijapozitivi / diák<br />

nastavni listići / munkalap<br />

obrada novog gradiva<br />

/ új tananyag<br />

kreda, ploča / kréta,<br />

tábla<br />

geometrijski pribor /<br />

mértani f<strong>el</strong>szer<strong>el</strong>és<br />

tv, video- ili dija- projektor /<br />

TV,videó, projektor<br />

grafoskop, episkol /<br />

írásvetítő, episzkóp<br />

demonstracijska sredstva /<br />

bemutató eszközök<br />

edukacijski mod<strong>el</strong>i /<br />

oktatási mod<strong>el</strong>lek<br />

računalo / számítógép<br />

ponavljanje /<br />

ismétlés<br />

rad u skupini /<br />

csoportmunka<br />

uvježbavanje<br />

gyakorlás<br />

Nastavna metode / Módszerek:<br />

usmeno izlaganje / szób<strong>el</strong>i<br />

<strong>el</strong>őadás<br />

razgovor / beszélgetés<br />

demonstracija / bemutató<br />

tevékenység<br />

ras s tekstom /<br />

szövegf<strong>el</strong>dolgozás<br />

grafički radovi / grafiaki<br />

munkák<br />

istraživačka metoda /<br />

kutatói módszer<br />

praktični rad / gyakorlati<br />

munka<br />

rad s računalom /<br />

számítógépes munka<br />

provjera /<br />

<strong>el</strong>lenőrzés


Didaktička artikulacija sata / Az óra menete<br />

1. Uvodni dio - Bevezatő<br />

(cca. 5 min./perc)<br />

1. K I C S I<br />

2. S Z Ú R<br />

3. A R A N Y<br />

4. F L Ó T A<br />

5. S I L D A<br />

6. M A J O M<br />

7. H E G Y<br />

8. F U S S<br />

9. M E D V E<br />

1. Ilyen a galagonyabokor<br />

2. A tüske teszi<br />

3. Ilyen fonalat k<strong>el</strong>lene az okos lánynak fonnia.<br />

4. Ilyen hangszerről ének<strong>el</strong> a teknős.<br />

5. A bolond falu neve.<br />

6. A pálmafán ücsörög.<br />

7. Sok mesében üvegből van.<br />

8. Itt a vége …. <strong>el</strong> véle.<br />

9. Gyakran szereplő állat.<br />

Szerintetek mit j<strong>el</strong>ent a csali szó a csalimesében?<br />

Próbáljatok más szót kitalálni!<br />

Fogalmazzátok meg közösen:<br />

Szerintünk a <strong>csalimese</strong> olyan történet lesz, am<strong>el</strong>yben<br />

……………………………………………………………..<br />

Egyéni munka, frontális<br />

<strong>el</strong>lenőrzés


2. Glavni (središnji) dio - Főrész<br />

A mesék bemutatása.<br />

Ellenőrizzük le, sikerült-e megfogalmazni, mi is a <strong>csalimese</strong>!<br />

Olvassuk <strong>el</strong>, mit ír erről a könyv! (tk. 37.o)<br />

Hasonlítsuk össze a két mesét (tábla)<br />

Tankönyv 37. old./3.<br />

(cca. 30-35 min/perc)<br />

Írj csalimesét!<br />

Folytassátok! Használjatok a táblán látható szavak közül legalább hármat!<br />

Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás- tengeren túl, ahol a kurta farkú malac túr, volt<br />

egyszer egy szegényember. Egyszer csodálatos álmot látott


Az <strong>el</strong>készült mesék bemutatása<br />

3. Završni dio - Befejező rész<br />

Mesekezdés Hol volt, hol nem volt,<br />

hetedhét országon…..<br />

A <strong>tülökvár</strong> <strong>Gyűszű</strong>, <strong>Fésű</strong>, <strong>Hadd</strong> <strong>el</strong><br />

Egyszer volt, hol nem<br />

volt, hetedhét országon<br />

is túl<br />

Állandó kifejezések Szerét-számát se tudta Annak volt három fia<br />

Elég az hozzá…<br />

Be is járt országot-<br />

J<strong>el</strong>legzetes szereplők,<br />

h<strong>el</strong>yszínek, események<br />

(cca 5 min./perc)<br />

Plan ploče - Táblavázlat<br />

Király, ezüstvár,<br />

üvegvár,<br />

Láda, ásó, kincs, nincs, rózsabokor, béka, gödör.<br />

világot<br />

Három fiú,<strong>el</strong>indul<br />

világot látni

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!