13.07.2015 Views

Documenten bij de lesvoorbereiding - VVKSO - ICT-coördinatoren

Documenten bij de lesvoorbereiding - VVKSO - ICT-coördinatoren

Documenten bij de lesvoorbereiding - VVKSO - ICT-coördinatoren

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

62002-08-28 – M-<strong>VVKSO</strong>-2002-1005 De <strong>lesvoorbereiding</strong>In een rechtstreekse voorbereiding van een les of lessenreeks wor<strong>de</strong>n <strong>de</strong> leerplandoelstellingen uit het leerplan methet oog op <strong>de</strong> beschikbare tijd ver<strong>de</strong>r uitgewerkt voor <strong>de</strong> beoog<strong>de</strong> leerlingengroep.Een <strong>lesvoorbereiding</strong> is een hulpmid<strong>de</strong>l om concrete lesdoelstellingen op een didactische verantwoor<strong>de</strong> manier terealiseren met een bepaal<strong>de</strong> groep leerlingen tij<strong>de</strong>ns een les of lessenreeks. Ze doet <strong>de</strong> leraar na<strong>de</strong>nken over eenaantal basisvragen en -voorwaar<strong>de</strong>n die bepalend zijn voor <strong>de</strong> lesopbouw. Een <strong>lesvoorbereiding</strong> is een persoonlijkwerkinstrument voor eigen gebruik. Het is <strong>de</strong> neerslag van een persoonlijke oriëntering en reflectie op <strong>de</strong> realisatievan een les of lessenreeks met het oog op eventuele <strong>bij</strong>sturing.De <strong>lesvoorbereiding</strong> heeft betrekking op een concrete leereenheid of les. Ze houdt rekening met:– <strong>de</strong> beginsituatie van <strong>de</strong> leerlingen (voorkennis, ontwikkelingsniveau);– <strong>de</strong> prioritaire lesdoelstellingen (kennis, attitu<strong>de</strong>s, vaardighe<strong>de</strong>n), die concreter zijn dan <strong>de</strong> doelstellingen zoalsdie in het leerplan voorkomen;– <strong>de</strong> leerinhou<strong>de</strong>n (bondig);– werkvormen en leermid<strong>de</strong>len;– <strong>de</strong> structuur van <strong>de</strong> les, <strong>de</strong> lesopbouw met aandacht voor <strong>de</strong> leeractiviteiten, momenten van zelfstandig leren,differentiatie;– <strong>de</strong> evaluatie; hoe zal wor<strong>de</strong>n nagegaan of <strong>de</strong> leerlingen <strong>de</strong> lesdoelstellingen bereikt hebben.Ook in het ka<strong>de</strong>r van zelfgestuurd leren 12 en projectwerk blijven <strong>de</strong>rgelijke indicaties belangrijk. Wel zal <strong>de</strong> matewaarin <strong>de</strong> leerling meer verantwoor<strong>de</strong>lijkheid krijgt en neemt in het leerproces bepalend zijn voor <strong>de</strong> invulling van <strong>de</strong>verschillen<strong>de</strong> on<strong>de</strong>r<strong>de</strong>len. In geval van vakkencombinerend projectwerk kan <strong>de</strong> <strong>lesvoorbereiding</strong> het resultaat zijnvan een gezamenlijk overleg tussen <strong>de</strong> betrokken leraren.De <strong>lesvoorbereiding</strong> is voor beginnen<strong>de</strong> leraren een belangrijk houvast, maar dat betekent niet dat ze teveel aandachtmoeten beste<strong>de</strong>n aan het formele aspect ervan. Een volledig uitgeschreven <strong>lesvoorbereiding</strong> maken is niet volte hou<strong>de</strong>n. Het gevaar bestaat dat <strong>de</strong> leraar zichzelf een keurslijf oplegt. Belangrijk is wèl dat <strong>de</strong> leraar zicht krijgt opwat hij aan het doen is in zijn les, zijn lesopbouw evalueert, aan zelfreflectie doet en feedback krijgt over mogelijkeaandachtspunten voor het volgen<strong>de</strong> schooljaar.6 De schoolagenda 13De schoolagenda kan een chronologisch aantekenboek en planningsinstrument zijn waarin <strong>de</strong> leraar voor alle lesdagenvan een schooljaar een overzicht <strong>bij</strong>houdt van zijn werk.De schoolagenda van <strong>de</strong> leraar bevat voor elke les: datum, lesuur en een dui<strong>de</strong>lijk omschreven leson<strong>de</strong>rwerp, metverwijzing naar leerboek, werkboek of notities. Dit geldt ook voor <strong>de</strong> oefeningen. Voor bepaal<strong>de</strong> lessen kan een aanvullingmet <strong>de</strong> werkvorm ook waar<strong>de</strong>vol zijn: wanneer kwam er groepswerk, coöperatief leren … aan bod? Ook evaluatiemomenten,persoonlijk werk 14 van <strong>de</strong> leerling wor<strong>de</strong>n er in vermeld. Met betrekking tot ‘persoonlijk werk van <strong>de</strong>leerling’ verwijzen we naar <strong>de</strong> nieuwe invulling van het begrip: het staat voor alle leeractiviteiten die leerlingen zowelbinnen als buiten <strong>de</strong> school verrichten, individueel of in groep, op initiatief van <strong>de</strong> leraar of van <strong>de</strong> leerlingen en proces-of productgericht.12 Met zelfgestuurd leren (of zelfsturend leren of leren leren) bedoelen we het verwerven van <strong>de</strong> knowhow van het leerproces enhet vermogen om er actief in tussen te komen. Zie <strong>VVKSO</strong>, Werken in <strong>de</strong> Vrije Ruimte. Inspiratiemap. Garant – Uitgevers, Antwerpen,2003, blz. 25.13 We hebben het hier over <strong>de</strong> schoolagenda van <strong>de</strong> leraar en niet die van <strong>de</strong> leerling.14 Zie Me<strong>de</strong><strong>de</strong>ling van 5 juni 2006 ‘APR 1 Het persoonlijk werk van <strong>de</strong> leerling’ (M-<strong>VVKSO</strong>-2005-080).

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!