26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

stämplar i blandad kvalitet. Värt en genomgång.<br />

1200<br />

1205 C 277 Ringtypsmärken med läsbara till Prakt/Lyx stämplar i blandad märkeskvalitet.<br />

1201 C Lot med 156 utvalda Prakt/LYX stämplar från 12 öre vapentyp-1940 talet enstaka stämplar 1200<br />

1206 D modernare, Album med inga i huvudsak svåra orter stämplar men från många Västergötland: mycket vackra. O, P och R -län på Medaljong- 1500<br />

1202 D Lot Bandmärken. med 680 st Även vackra Sverige stämplar 1855-1930 på Oscar med boktryck, normala från utgåvor läsbara och till varianter. Prakt i blandad<br />

1200<br />

1207 C märkeskvalitet.<br />

Urvalshäfte med 400 märken 1910-1920 Sverige talet, övervägande Västergötland med många 1300<br />

1203 F Låda vackra med exemplar ca 1000 bla. stämplar Örlen, Dimboby, Sverige, mycket Kungsryd Prakt/LYX etc. från Ringtyp-Modernt, även några 1200<br />

1208 D på Visiralbum brev. med ca 3.000 stämplar sorterade Förfilateli länsvis Vapen-1950 talet. Inga svårare men 1200<br />

1204 1 D Odaterat Välfyllt en hel officiellt del visiralbum vackra brev med stämplar utan ca poststämplar 2.800 i blandad Oscars kvalitet. med märken innehåll (varav signerat ca 150 Palmkrantz, klipp) alla med Körning läsbara 1000<br />

L-län, 1000<br />

1209 D adresserat stämplar Litet insticksalbum "a i Son blandad Logis" kvalitet. med i bostaden. ca Värt 230 stora en Intressant. genomgång. tjänstemärken alla med vackra till Prakt stämplar. 1200 800 200<br />

1205 2 1210 C D Förfilateli 277 Visiralbum Ringtypsmärken 1700-talet, med 410 två stämplar med karterade läsbara från brevomslag till F-G-H Prakt/Lyx län från stämplar Ringtyp-modernt Ystad samt i blandad två okarterade märkeskvalitet. bla. Näsby, från Lund. 1200 700<br />

1206 D Album Ölmestads(station), med i huvudsak Stockaryd, stämplar Räppe, från Västergötland: Tveta och Djuramäla O, P och (1921). R -län på Medaljong-<br />

700<br />

1211 C Bandmärken. Lot med 266 vackra Även Sverige stämplar, 1855-1930 många Prakt/Lyx med normala på Vapen-1940 utgåvor och talet varianter. + några enstaka 1200<br />

1207 C Urvalshäfte modernare. med 400 märken 1910-1920 Kurirpost talet, övervägande Västergötland med många 700<br />

1212<br />

F 3 1212 D Brev vackra Samling<br />

med komplett exemplar A-B-C-D<br />

och bla. Län<br />

långt Örlen, (ej Stockholm)<br />

innehåll Dimboby, med<br />

daterat<br />

med Kungsryd ca 580<br />

Rise<br />

580 etc. stämplar<br />

på<br />

stämplar på<br />

FRÖSÖN<br />

på visirblad<br />

14-5-1719,<br />

visirblad i blandad kvalitet.<br />

gällande<br />

kvalitet.<br />

transport 1200<br />

1208 D av fältkassan Visiralbum Flera bättre från med bla. Frösön ca Grislehamn, 3.000 till Gävle. stämplar Jerna Förtydligande sorterade och Ludgo länsvis på Ringtyp.<br />

av Ringtyp. text Vapen-1950 Stäket,<br />

medföljer. Stäket, talet. Saltsjö-Storäng,<br />

Inga svårare men<br />

600<br />

F 4 Vackert en Simtuna, hel adresserat del Krägga vackra brev stämplar på Oscar.<br />

med innehåll i blandad daterat kvalitet.<br />

1000 700<br />

juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

1209 1213 D D<br />

tyska Litet Lot med<br />

(översättning insticksalbum ca 650 stämplar<br />

medföljer). med ca 1900-1980 230 På stora baksidan tjänstemärken talet, från läsbara<br />

finns notering alla till med Prakt<br />

"Praesenterat vackra i blandad till Prakt märkeskvalitet.<br />

i Krigzrätten stämplar. den 6 800 650<br />

1210 1214 D C Julij 1636". Visiralbum 318 stämplar med Ringtyp-Medaljong. 410 stämplar från De F-G-H flesta län olika, från Ringtyp-modernt inga dyrare men de bla. flesta Näsby, vackra och i<br />

2000<br />

F 5 Vackert Ölmestads(station), mycket bra<br />

adresserat<br />

bra märkeskvalitet.<br />

brevomslag Stockaryd, till Clas Räppe, Christersson Tveta och Djuramäla Horn av (1921). Åminne. Skrivet på Svenska, 700 600<br />

1211 1215 C B<br />

renskrivning Lot 135 med st hundrabuntar<br />

medföljer. 266 vackra Arkivanteckning stämplar, ca 1910-1920 många talet,<br />

1636. Prakt/Lyx varav ca på 50 Vapen-1940 st Medaljong. talet + några enstaka 600 6002000<br />

F 6 1216 D Vackert modernare. Visiralbum adresserat med brevomslag 415 stämplar till Ringtyp-Modernt Jacob de la Gardie. från S-T-U Skrivet Län på bla. Svenska, Kila, Sunnemo, renskrivning Kåfalla, 700<br />

med-<br />

1212 D följer. Samling Vintrosa, Arkivanteckning A-B-C-D Virsbo, Lungsund, Län 1638. (ej Stockholm) Glafva och med Hörk. ca 580 stämplar på visirblad i blandad kvalitet. 600<br />

2000<br />

F 7 1217 C Flera<br />

Vackert 4 visirblad bättre<br />

adresserat med bla.<br />

brevomslag Normalstämpel Grislehamn, Jerna<br />

utan 17. och<br />

innehåll 117 Ludgo st till från på<br />

Jacob Prakt/Lyx-läsbara Ringtyp. Stäket,<br />

de la Gardie på Saltsjö-Storäng,<br />

från Oscar Generalguvernören<br />

till 1948. Några<br />

Simtuna,<br />

över klipp Ingermanland och Krägga 4 försändelser. på Oscar.<br />

700 600<br />

och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

600<br />

1213 1218 D C Lot<br />

57). Skrivet Lot med med ca<br />

på 142 650<br />

Svenska, utvalda stämplar LYX 1900-1980<br />

renskrivning stämplar medföljer. 1977-1996, talet, från läsbara<br />

Arkivanteckning varav 49 till parkombinationer. Prakt i blandad märkeskvalitet.<br />

1642. Stor variation 650<br />

2000<br />

av orter.<br />

600<br />

F 1214 8 C Vackert 318 av orter.<br />

adresserat stämplar Ringtyp-Medaljong. brevomslag till Erik De Rünings, flesta olika, Admiral, inga dyrare General men Gouvereur de flesta vackra im Lieflandt och i 600<br />

mfl<br />

1219 D Sverige 1989-2006 på Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX stämplar.<br />

titlar. mycket Sverige<br />

Utan innehåll bra 1989-2006 märkeskvalitet. på Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX stämplar.<br />

med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer.<br />

600 500 5002000<br />

F 1215 9 1220 B D Vackert<br />

135 Tre adresserat<br />

st album hundrabuntar med brevomslag ca 2000 ca 1910-1920 ortstämplar utan innehåll<br />

talet, från varav läsbara till Krigskollegiet<br />

ca till 50 Prakt/LYX. st Medaljong.<br />

i Stockholm Blandad kvalitet från Casper men bättre Ko- 600<br />

1216 D skull Visiralbum märken (enligt finns. vaxsigill med 415 på stämplar baksidan) Ringtyp-Modernt tysk adress med från översättning. S-T-U Län bla. Arkivanteckning Kila, Sunnemo, 1648. Kåfalla, 500<br />

2000<br />

F 10<br />

1221 D Vackert Vintrosa, Oscars-märken, adresserat Virsbo, brevomslag<br />

koppar/boktryck Lungsund, till Glafva Amiralitetsrådet,<br />

i 4 och insticksalbum Hörk. utan<br />

med innehåll<br />

1000-tals med<br />

märken notering<br />

(en del på fliken<br />

med 600<br />

1217 C "Praesent 4 omv. visirblad den<br />

Vm), 30 med de Maij<br />

flesta Normalstämpel 1649".<br />

med läsbara 17. stpl. 117 Fyndchans st från Prakt/Lyx-läsbara ?<br />

på Oscar till 1948. Några 500<br />

2000<br />

1222 C Lot med 118 olika stämplar Ringtyp-1950 talet. Många Prakt stämplar.<br />

F 11<br />

1222 C<br />

Vackert klipp Lot med<br />

adresserat och 118 4 försändelser. olika stämplar Ringtyp-1950 talet. Många Prakt stämplar.<br />

brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

600 500<br />

1218 1223 C B håll med Lot Låda med notering med 142 ca utvalda 600 på fliken ortstämplar LYX "Praesent stämplar på Oscarsmärken. den 1977-1996, 7 Aug. 1652". varav Många 49 parkombinationer. vackra. Stor variation 500 5002000<br />

av<br />

1224 C Lot<br />

orter.<br />

600<br />

1224 C Lot med ca 250 Oscar boktryck med rätvända-Prakt stämplar.<br />

1219 D Sverige 1989-2006 på Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX stämplar. 500<br />

500<br />

1225 C Lot med 9 bättre stämplar som tidigare Kronopost<br />

varit på auktion med ett utrop av 2.600 kr. bla<br />

1220 D Tre album med ca 2000 ortstämplar från läsbara till Prakt/LYX. Blandad kvalitet men bättre<br />

Ångbåt 4 och 15 samt Bäl 1881, Hommentorp 1883. Blandad kvalitet.<br />

500<br />

12 1226 A Lot med märken 1222<br />

Lot med 7 brev finns.<br />

52 med märken innehåll med vackra alla med stämplar tydligt i markerade (mest) Prakt-Lyx kronoslingor. 500<br />

1226 A Lot med 52 märken med vackra stämplar i (mest) Prakt-Lyx kvalitet. Många mindre orter. 500 300<br />

F 1221 13 D Vackert<br />

Oscars-märken,<br />

handskrivet brev<br />

koppar/boktryck<br />

med innehåll<br />

i 4<br />

och<br />

insticksalbum<br />

stor vit fjäder<br />

med<br />

i<br />

1000-tals<br />

lacksigill<br />

märken<br />

till Tollered.<br />

(en del<br />

"Afgår<br />

med 500<br />

från<br />

1227 C Urvalshäfte med 200 märken 1920-1970 talet, många Prakt/Lyx.<br />

Lerum omv. Urvalshäfte<br />

den Vm), 15 Okt. de med flesta 200<br />

1851 med märken<br />

och läsbara 1920-1970<br />

fortskaffas stpl. av Fyndchans talet, många<br />

kronobrefbärare. ? Prakt/Lyx. 500<br />

Meanderslinga. Västergötland. 450 4501500<br />

1222<br />

14 1228 C A Lot<br />

Brevomslag Lot med med 118<br />

utan 15 st olika<br />

innehåll, små stämplar bandmärken Ringtyp-1950<br />

med fjäderrest med bra i sigillet. centrering talet. Många<br />

Från 1920-1930 Prakt stämplar.<br />

Skara till talet. Huseby Prakt/Lyx. med not.<br />

500 450<br />

1223 1229 B A "Requisition" Låda Lot med med sänt 19 ca st 600 till Lyx Secundmajorens ortstämplar stämplade märken på Oscarsmärken. Comp. 1940-1960 Många talet, bla vackra. Tuggenbygget 8-5-1959. 500 400 300<br />

F 1224 15 1230 C D<br />

Brevomslag Lot Album med med<br />

1867 ca 250 ca<br />

med 135 Oscar fjäderrest stämplar boktryck från<br />

och med några<br />

slinga rätvända-Prakt Oscar<br />

samt till<br />

"Fort" huvuddelen stämplar. ställd till på<br />

Sandtorp 1970 talet.<br />

klostret Inemellan<br />

"Fortskaffas en 500<br />

af kronobrefbärare hel del häftesblock skyndsammast på klipp med och vackra af dem stämplar i natt".<br />

1225 C Lot hel med del häftesblock 9 bättre stämplar på klipp som med tidigare vackra varit stämplar på auktion 1990-2000 med ett talet. utrop av 2.600 kr. bla 400 300<br />

16 1231 F Fribrevomslag<br />

Ångbåt Låda med 4 och<br />

1710 drygt 15<br />

med 350 samt sistadagsstämplar tre<br />

Bäl<br />

handritade<br />

1881, Hommentorp<br />

öppna från kronor, 1950-80 1883.<br />

ställd<br />

Blandad talet. till<br />

kvalitet.<br />

Gripsholm. 500 300 300<br />

F 1226 17<br />

1232 G<br />

Brev<br />

Flyttlåda<br />

med 1 brun/vit<br />

välfylld<br />

fjäder<br />

med enkelklipp<br />

i stort vaxsigill<br />

från 1950<br />

"Östgöta"<br />

talet, mest<br />

samt<br />

småorter.<br />

kronoslinga<br />

Massor<br />

märkt<br />

att gå<br />

"Öppen<br />

igenom.<br />

Ordres"<br />

1232 AG Lot Flyttlåda med 52 välfylld märken med med enkelklipp vackra stämplar från 1950 i (mest) talet, mest Prakt-Lyx småorter. kvalitet. Massor Många att gå mindre igenom. orter. 500<br />

till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809.<br />

300<br />

700<br />

1227<br />

F 18 1233 C D Urvalshäfte<br />

Brev<br />

Förtryckta med 1 brun/vit<br />

blad med "Sveriges 200 märken<br />

fjäder i stort<br />

Städer" 1920-1970<br />

vaxsigill<br />

välbesatt talet,<br />

"Östgöta"<br />

med många i huvudsak Prakt/Lyx.<br />

samt kronoslinga<br />

Ringtypsmärken, märkt "Öppen<br />

även några Ordres" 450<br />

1228 A till Stratomta. Lot Oscar. med 15 300<br />

Döfvestad, st små bandmärken vidarebefordrat med bra och centrering emottaget 1920-1930 av fyra olika talet. personer. Prakt/Lyx. Daterat 18<br />

300<br />

450<br />

1234 D april<br />

Lot 1809.<br />

med vackra stämplar på 14 visirblad + album med parkombinationer och ett visirblad<br />

1229 A Lot med 19 st Lyx stämplade märken 1940-1960 talet, bla Tuggenbygget 8-5-1959. 700<br />

med vm på bandmärken.<br />

400 300<br />

F<br />

1230<br />

19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

1235 D E Album Låda med 2 ca album 135 stämplar stämplar från Vapentyp-1950 några Oscar talet, till huvuddelen mycket småland på 1970 även talet. löst Inemellan och i små en<br />

kronoslingor hel mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810.<br />

lådor. Medföljer kartotek med dubletter Sverige i 2 lådor.<br />

3001000<br />

lådor. del Medföljer häftesblock kartotek på klipp med med dubletter vackra Sverige stämplar i 2 1990-2000 lådor. talet.<br />

400 300<br />

F 1231 20 1236 D Brev Lot med med två Prakt/LYX vita fjädrar stämplar samt annorlunda Ringtyp-bandmärken, kronoslinga. 11 Från st på Spånga försändelser klockare-Gård och 9 på lösa "Angår<br />

1236 FD Låda Lot med med Prakt/LYX drygt 350 stämplar sistadagsstämplar Ringtyp-bandmärken, från 1950-80 11 talet. st på försändelser och 9 på lösa 300<br />

hastig märken, kronoskjuts även dragspel för Kongl. på Westmanlands 3 öre lilla riksvapnet. Reg:te".<br />

märken, även dragspel på 3 öre lilla riksvapnet.<br />

250 2501500<br />

1232 G Flyttlåda välfylld med enkelklipp från 1950 talet, mest småorter. Massor att gå igenom.<br />

F 21 1237 G Brev Bananlåda med 1 Brun/svart välfylld med fjäder enkelklipp på Emb. från Br. Till 1950 Berg talet, sänt mest från småorter. Wettlanda Massor den att 20 gå april igenom. 1815. 300<br />

1233 D<br />

200<br />

Innehåll Förtryckta "Wäg-Route" blad "Sveriges angående Städer" Militärtransport välbesatt med av i tyger huvudsak från Ringtypsmärken, Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. även några 1500<br />

1238 B Litet album med ca 130 st märken, många vackra stämplar.<br />

22 Brev Oscar. med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

300 200<br />

1234 1239 D C Gobyn Lot Urvalshäfte med med innehåll vackra med stämplar gällande ca 200 ortstämplar på utseende 14 visirblad av på Fullmäktig klipp + album 1950-60 med för talet. parkombinationer soldaterna Esping och och ett Örn visirblad vid Sun- 200<br />

1240 D dahls med<br />

Visiralbum Häradsrätt vm på<br />

med<br />

bandmärken.<br />

med i Brottmål.<br />

300<br />

648 stämplar på Oscar, Läsbara till Prakt. 200 700<br />

1235 E Låda med 2 album stämplar Vapentyp-1950 talet, mycket småland även löst och i små<br />

F 23 1241 D<br />

Brev Förtryckta med 1 gråbrun blad "Småländska fjäder daterad Ortstämplar 15 jan 1845 1855-1979". i Sommerstad. Från läsbara-Prakt. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

300 200<br />

200<br />

1236 700<br />

1242 C 2 visirblad med 63 st Superlyx stämplar Kiruna 1993-1996.<br />

24<br />

1242 DC Lot 2 visirblad med Prakt/LYX med 63 st stämplar Superlyx Ringtyp-bandmärken, stämplar Kiruna 1993-1996. 11 st på försändelser och 9 på lösa<br />

Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 200<br />

2501200<br />

25 1243 F Lot med Låda 15 med brev ca med 1.000 3-4-5 st Ortstämplar slingor 1810-1853, på klipp. Mest de flesta Oscar-1950 med militära talet men adresser även lite / Soldatpost. modernt.<br />

1237 G Bananlåda välfylld med enkelklipp från 1950 talet, mest småorter. Massor att gå igenom.<br />

modernt. 200<br />

200<br />

2001500<br />

26 1244 B Lot med Lot med tre brevomslag, 28 brev och varav 22 visirkort två är med ställda stämplar, till Nääs mest 1725, Ringtyp-Medaljong. 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

1238 B Litet album med ca 130 st märken, många vackra stämplar. 200<br />

1245 A<br />

ter", Liten det tredje lot med till 36 Vimmerby vackra stämplar 1854 alla Vapentyp-1940 med militära talet, adresser blandad / Soldatpost. 200<br />

kvalitet med några riktigt 200<br />

800<br />

200<br />

F 1239 27 C Brev<br />

Urvalshäfte<br />

fina (Lägreståndsvikning)<br />

med ca 200<br />

ex.<br />

med<br />

ortstämplar<br />

innehåll<br />

på<br />

12<br />

klipp<br />

april<br />

1950-60<br />

1845, märkt<br />

talet.<br />

"Kompani Ordes" med två vita<br />

1246 B Blekinge: fina Blekinge: ex.<br />

200<br />

Låda med 180 vykort, mest äldre format.<br />

1240 D<br />

format.<br />

korta Visiralbum splittrade med fjädrar. 648 stämplar på Oscar, Läsbara till Prakt. 200<br />

200<br />

200 600<br />

28 1247 B Brev Bohuslän: med innehåll Lot 17-11-1837 med ca 85 vykort med 1900-50 en vit fjäder talet, samt mest mycket äldre.<br />

1241 D Förtryckta blad "Småländska Ortstämplar 1855-1979".<br />

äldre.<br />

Från läsbara-Prakt. liten kronoslinga ställd till Kålle- 400<br />

200<br />

400<br />

1248 B reds kompani Bohuslän: i Lot Rangstorp med ca från 100 vykort Råda. Bohuslän Innehåll ang. 1900-50 Lärokurs talet, för mest korpralskolorna. äldre kort. 500 700<br />

F 29 1249 F Brev Dalarna: (Lägreståndsvikning) Låda med 700 med vykort, innehåll Mycket 7 sept Rättvik, 1838. Leksand, En vacker Mora. GUL Ca fjäder 300 st samt av äldre kronoslinga 200<br />

1249 F Dalarna: Låda med 700 vykort, Mycket Rättvik, Leksand, Mora. Ca 300 st av äldre formatet.<br />

1243 F<br />

formatet. 500<br />

från Tössbo Låda med Compagni ca 1.000 till st Soldaten Ortstämplar 669 på Kron. klipp. Mest Oscar-1950 talet men även lite modernt. 200<br />

500<br />

1500<br />

1250 B Dalsland: Lot med ca 80 vykort 1900-50 talet, flera äldre.<br />

1244 B Lot med 28 brev och 22 visirkort med stämplar, mest<br />

äldre.<br />

Ringtyp-Medaljong. 400<br />

200<br />

400<br />

1245 A Liten lot med 36 vackra stämplar Vapentyp-1940 talet, blandad kvalitet med några riktigt 200<br />

1246 B<br />

fina Blekinge: ex. Låda med 180 vykort, mest äldre format. 200<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

1247 B Bohuslän: Lot med ca 85 vykort 1900-50 talet, mest äldre. 400