26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1417 1427 DC 1428 1418 CB 1429 1419 D<br />

1420 D<br />

1430 D<br />

1431 1421 1 D<br />

1432 1422 DE 2<br />

1433 1423 DC 1424 C<br />

1434 1425 D<br />

F 1435 1426 3 BD 1436 D<br />

F 1437 1427 4 FC 1438 1428 BC F 1429 1439 5 DC 1440 D<br />

F 1430<br />

1441 6 D<br />

B<br />

1442<br />

1431<br />

E<br />

D<br />

F 7<br />

1432<br />

1443<br />

D<br />

C<br />

1433 D<br />

F 1444 8 B<br />

1434 D<br />

F 1445 1435 9 CB 1446 1436 D<br />

F 1447 10<br />

1437 CF 1448<br />

F 1438 E<br />

11 B<br />

1449 1439 C<br />

1450 1440 D<br />

1451 1441 <strong>AB</strong> 1442 12 E<br />

1<br />

fyrblock. Även album med Facitblad med stämplad samling 1863-1977 i blandad kvalitet. 1000 2800<br />

Lot Leuchtturm med 165 album st vackra o/ 1855-2009. Prakt/Lyx stpl Välfyllt från album, 1945-1996 lite glest + några i början Tjänste men och i huvudsak Portomärken. komplett<br />

från 1914. 1990/2000 talet med LYX stämplar.<br />

1000 2500<br />

Lot Låda med med 30 172 ** Norska postfriska automathäften häften 1990-2000 bl.a 7 talet. st AH7 Nominal 1B variant NOK 1 5.370. med blått tryck på<br />

2300<br />

omslaget. Högt katalogvärde.<br />

900<br />

Pärm Samling med o/*/** visirblad i Leuchtturmalbum **/* frimärken med och häften fickor Sverige 1856-1994. ca 1900-1970, Grundsamling en del bättre i blandad äldre märken kvalitet. + 2000<br />

Nominal Leuchtturm för album ca NOK **/*/o 800 1910-1999, + två visirblad nästan med komplett stämplat ** Skilling 1960-1999. -1930 I talet början samt glest några besatt brev. 800<br />

Visiralbum och en del o/ **/* blandat Norge med 1920-1992, *. En del + bättre häften. Förfilateli tidiga Nominal märken 1.800 men NOK. högst värde på de moderna 2000 800<br />

Odaterat Album Insticksalbum officiellt med ca brev med 160 utan Norge vykort poststämplar ** 1960-80 postfriskt talet 1990-2000 med alla innehåll med folkdräkter talet. signerat Nominal och Palmkrantz, NOK vissa 3165 med Körning samemotiv. L-län, 1400 750<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

Visiralbum Låda med 6 med vykortspärmar frimärken och med häften ca 475 ** Norge moderna 1940-1980-talet. vykort 1960-80 Nominal talet med NOK kyrkor. 1.750. 1350 200<br />

700<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />

Samling Lot med 1877-1960 23 ** Norska stpl/*/**, "Frimerkehefte" lösa blad 1944-60 ur Norma talet, album, högt insticksbok katalogvärde. och visirblad samt ngr 1200<br />

påsar Lot med med */** klipp Norge 1930-50. på visirblad 1863-1940 talet. Facit drygt 10.000 kr. 1200 600<br />

5 2 årsatser+OL Estettalbum 1920-1992 mapp ** Norge med 2000-2003. stämplat Kurirpost<br />

innehåll. Nominal Facit 1.450 (enl.inl.) NOK. 12.500 kr. 1100 600<br />

Brev Lot DAVO med med komplett album 42 bättre med och FDC **/* långt 1925-1978 1940-1960 innehåll + daterat talet. ytterligare Rise ca på 30 FRÖSÖN visirblad med 14-5-1719, märken 1980 gällande talet transport + 600<br />

av fältkassan Vykortsalbum fyrblock. Även från med Frösön album 75 med till äldre Gävle. Facitblad topografiska Förtydligande med vykort stämplad av kyrkor text samling 1910-50 medföljer. 1863-1977 talet. i blandad kvalitet. 1000 600 600<br />

Vackert Låda Lot adresserat med med 165 ca st 250 brev vackra storformatiga med Prakt/Lyx innehåll topografiska stpl daterat från 1945-1996 juli vykort, 1636 alla till + några Jacob tidigt Tjänste 1970-tal. de la och Gardie, Portomärken. skrivet på 1000 600<br />

Julij 1636".<br />

Lot med ca 30 170 ** Norska storformatiga automathäften vykort 1960-80 bl.a 7 st talet, AH7 en 1B del variant svart/vita. 1 med blått tryck på<br />

600 9002000<br />

Vackert Lot Pärm adresserat med med ** visirblad frimärken. brevomslag **/* Nominal frimärken till 1.360 Clas och Christersson NOK. häften ca 1900-1970, Horn av en Åminne. del bättre Skrivet äldre märken på Svenska, + 550<br />

renskrivning Samling Nominal medföljer. Norge för ca NOK 1989-2006 Arkivanteckning 800 + på två Facitblad visirblad 1636. med i album stämplat med i Skilling huvudsak -1930 Prakt/LYX talet samt stämplar. några brev. 500<br />

800 2000<br />

Vackert Lot<br />

Visiralbum adresserat med 75<br />

**/*<br />

storformatiga<br />

Norge brevomslag 1920-1992,<br />

vykort till Jacob +<br />

+<br />

20<br />

häften.<br />

småformat. de la Nominal Gardie. 1.800 Skrivet NOK. på Svenska, renskrivning med-<br />

450<br />

800<br />

följer. Arkivanteckning 1638. 2000<br />

Lot<br />

Album<br />

med<br />

med<br />

drygt<br />

ca<br />

1500<br />

160 vykort<br />

helsaker<br />

1960-80<br />

och aerogram.<br />

talet alla med<br />

I huvudsak<br />

folkdräkter<br />

oanvända,<br />

och vissa<br />

några<br />

med<br />

äldre samemotiv. finns.<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400<br />

750<br />

över Egenmonterad<br />

Visiralbum med<br />

Ingermanland samling<br />

frimärken<br />

och Keksholms stämplat/**/*<br />

och häften<br />

län, friherre Norge<br />

** Norge<br />

1856-1940<br />

1940-1980-talet.<br />

Erik Carlsson talet Gyllenstierna på 11<br />

Nominal<br />

blad med<br />

NOK<br />

af Ulaborg en<br />

1.750.<br />

del bättre (1602- 700<br />

57). klassiska Samling Skrivet på 1877-1960 märken. Svenska, stpl/*/**, renskrivning lösa blad medföljer. ur Norma Arkivanteckning album, insticksbok 1642. och visirblad samt ngr 400<br />

2000<br />

Vackert Liten påsar adresserat post med med klipp brevomslag 10 1930-50. äldre brev, till några Erik moderna Rünings, frimärken Admiral, även General **. 4 Gouvereur vykort med im sportmotiv 600<br />

Lieflandt mfl<br />

titlar. och 5 Utan årsatser+OL 14 innehåll äldre vykort mapp med med daterad ** Norge järnvägsmotiv. på 2000-2003. fliken 31 Nominal dec 1644, 1.450 delvis NOK. översättning medföljer. 600 400<br />

2000<br />

Vackert<br />

Lot adresserat<br />

med ** 42 häften bättre brevomslag<br />

från FDC 1980-2000. 1940-1960 utan innehåll<br />

Nominal talet. till<br />

910<br />

Krigskollegiet<br />

NOK.<br />

i Stockholm från Casper Ko- 400 600<br />

skull Samling Vykortsalbum (enligt vaxsigill o/ Norge med på från 75 baksidan) äldre Oscar-1980 topografiska tysk talet, adress även vykort med lite kyrkor **/*. översättning. 1910-50 talet. Arkivanteckning 1648. 400 600<br />

2000<br />

Vackert Lot adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

Låda med med ** ca frimärken 250 storformatiga 2007-08. Nominal topografiska ca 600 vykort, NOK. alla tidigt 1970-tal. 300<br />

"Praesent den 30 Maij 1649". 600 2000<br />

3<br />

Vackert Lot förseglade<br />

adresserat med ca 170 kilovaror<br />

brevomslag storformatiga med klipp,<br />

till vykort 2 x<br />

Gabriel 1960-80 1971 och<br />

Bengtsson talet, 1 x 1966. en Oxenstierna del svart/vita. i Stockholm, utan inne- 300 600<br />

håll med Lot med notering ** frimärken frimärken. på fliken och Nominal "Praesent häften 1.360 1970-80 den NOK. 7 Aug. talet. 1652". Nominal NOK 590. 250 550 2000<br />

Lot Samling med Norge **/* på 1989-2006 lösa blad 1910-modernt, på Facitblad i även album lite med Sverige i huvudsak på slutet. Prakt/LYX stämplar. 200 500<br />

2 Lot Riksbankskilling, med 75 storformatiga Thieles vykort tryck + stämplat 20 småformat. "1" Köpenhamn. Plåt II, nr.61, typ 3. Intyg Kaiser:<br />

Kronopost<br />

äkta och utan reparation.<br />

2000 450<br />

Lot med Lot med 7 brev drygt med 1500 innehåll helsaker alla och med aerogram. tydligt markerade I huvudsak kronoslingor. oanvända, några äldre finns. 400 300<br />

F 1443 13 C Vackert Egenmonterad handskrivet samling brev med stämplat/**/* innehåll och Norge stor 1856-1940 vit fjäder talet i lacksigill på 11 till blad Tollered. med en "Afgår del bättre från<br />

Lerum klassiska den 15 märken. Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 4001500<br />

1444 14 B<br />

F 1445 15 C<br />

Brevomslag Liten post utan med innehåll, 10 äldre med brev, fjäderrest några moderna i sigillet. frimärken Från Skara även till **. Huseby 4 vykort med not. sportmotiv<br />

1451 "Requisition" och 14 äldre sänt vykort till Secundmajorens med järnvägsmotiv. Comp. 400<br />

Brevomslag Lot med 1867 ** häften med från fjäderrest 1980-2000. och slinga Nominal samt 910 "Fort" NOK. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 400<br />

300<br />

1446 D af kronobrefbärare Samling o/ Norge skyndsammast från Oscar-1980 och talet, af dem även i natt". lite **/*. 400 300<br />

16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />

1447 C Lot med ** frimärken 2007-08. Nominal ca 600 NOK. 300<br />

300<br />

1448 E till Stratomta,<br />

3 förseglade<br />

vidarebefordrat<br />

kilovaror med<br />

och<br />

klipp,<br />

emottaget<br />

2 x 1971 och<br />

av fyra<br />

1 x 1966.<br />

olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700<br />

F 1449 18 C Brev Lot med med 1 brun/vit ** frimärken fjäder och i stort häften vaxsigill 1970-80 "Östgöta" talet. Nominal samt NOK kronoslinga 590. märkt "Öppen Ordres" 250<br />

1450 D till Stratomta. Lot med **/* Döfvestad, på lösa blad vidarebefordrat 1910-modernt, Danmark<br />

och även emottaget lite Sverige av fyra på slutet. olika personer. Daterat 18<br />

200<br />

april 1809. 700<br />

1451 A 1 2 Riksbankskilling, Thieles tryck stämplat "1" Köpenhamn. Plåt II, nr.61, typ 3. Intyg Kaiser:<br />

F 19 Återanvänt<br />

äkta och<br />

brev<br />

utan<br />

med<br />

reparation.<br />

1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000<br />

1452<br />

F 20 1452 A<br />

4 4<br />

Brev 4 skilling<br />

med skilling brun<br />

två brun med<br />

vita fjädrar med goda marginaler<br />

samt marginaler och<br />

annorlunda och vacker<br />

kronoslinga. vacker ringstämpel "170".<br />

Från Spånga "170". klockare-Gård "Angår 200<br />

1453 A hastig Lot kronoskjuts med 14 st otandade för Kongl. RBS Westmanlands och Skilling, Reg:te". alla med ring/nummerstämplar. 700 7001500<br />

F 21 1454 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

1454 A<br />

10 16 Skilling Rosalila Linjetandad stämplad "34" Köpenhamns JRB.PST.EXP. Attest<br />

Innehåll Slavomir "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />

Slavomir Kaiser, Äkta och utan reparation. Facit 6.500 kr.<br />

1000 10001500<br />

22 1455 A<br />

18 Brev 8 med Skilling 1 vit gulbrun fjäder daterad Linjetandad 9 sept stämplad 1826 sänt "4". Attest till Major Lasse vid Nielsen, Westgötha Mycket Dahls gott Regemente exemplar. i<br />

Gobyn Facit med 4.500++ innehåll kr. gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1000<br />

1456 A<br />

50b dahls 5 Häradsrätt öre med små i Brottmål. siffror, vackert stämplat Kjobenhavn 24-9. Facit 1.300 kr. 350 700<br />

F 23 1457 A<br />

88a+132 Brev Christian<br />

med 1 gråbrun 7 öre +<br />

fjäder böljelinjer<br />

daterad 3 öre<br />

15 i **<br />

jan SX<br />

1845 10-strip<br />

i Sommerstad. + 8-strip, ngr<br />

"Ordres" ktt.<br />

sänt till kronofjär-<br />

300<br />

300<br />

1458<br />

700<br />

24 1458 A<br />

94, 188 35<br />

Lot med<br />

35 öre (27+8<br />

9 brev<br />

(27+8 öre)<br />

med<br />

öre) trycksaksbrev<br />

3<br />

trycksaksbrev sänt<br />

kronoslingor 1735-1806<br />

sänt med luftpost från<br />

de flesta<br />

från Svebolle<br />

med<br />

Svebolle 1-10-1924<br />

militära<br />

1-10-1924 till<br />

adresser<br />

till England,<br />

/<br />

England, ej<br />

Soldatpost.<br />

ej<br />

ank.stpl.<br />

1200<br />

ank.stpl.<br />

200<br />

25 1459 A 180 Lot med 27 öre 15 påtryck brev med på 3-4-5 10 öre slingor lila. Postfriskt 1810-1853, ** Attest de Lasse flesta Nielsen-Mycket med militära adresser gott exemplar. / Soldatpost.<br />

1459 A 180 27 öre påtryck på 10 öre lila. Postfriskt ** Attest Lasse Nielsen-Mycket gott exemplar. Facit 1500<br />

26 Lot med 1.500 tre kr. brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 300<br />

1460 A<br />

120x2 ter", 2 det välstämplade tredje till Vimmerby 5 kr. Centralposthuset 1854 alla med (1 militära kt). Facit adresser 2.800 kr. / Soldatpost. 300 800<br />

300<br />

F 27 1461 A 131,153Brev 165 (Lägreståndsvikning) öre (3x5 öre + 3x50 med öre innehåll röd Christian 12 april X) på 1845, Paketadresskort märkt "Kompani från Kjöbenhavn Ordes" med 17-12- två vita<br />

1461 A 131,153 165 öre (3x5 öre + 3x50 öre röd Christian X) på Paketadresskort från Kjöbenhavn 17-12korta<br />

1914 splittrade till H fjädrar. H Prinsessan Ingeborg i Sverige. Liten fläck riss på ett 300 600<br />

1914 till H K H Prinsessan Ingeborg i Sverige. Liten fläck och riss på ett 5 ö res<br />

märke. 300<br />

28 1462 A 213-216Brev Vackert med innehåll 10+15+25+50 17-11-1837 öre Luftpost med en REK vit fjäder brev till samt USA mycket 2.7.1931. liten Ank.stpl. kronoslinga Facit ställd 3.400 till kr. Kålle-<br />

1462 A 213-216 Vackert 10+15+25+50 öre Luftpost REK brev till USA 2.7.1931. Ank.stpl. Facit 3.400 kr. 500<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 500<br />

700<br />

1463 A 241 15 öre röd Postfrisk med påtryck "20" med variant "Hake på nocken" Attest Lasse Nielsen-<br />

F 29 1463 A 241<br />

Brev 15 (Lägreståndsvikning) öre röd Postfrisk med med påtryck innehåll "20" 7 med sept variant 1838. "Hake En vacker på nocken" GUL fjäder Attest samt Lasse kronoslinga Nielsen-<br />

Mycket gott exemplar. Facit 3.000 kr. Vackert !<br />

700<br />

från Tössbo Mycket Compagni gott exemplar. till Soldaten Facit 3.000 669 kr. Kron. Vackert !<br />

700<br />

1464 C 332x2 2x20 öre på "Muster ohne Wert" provpåse 1957 till Tyskland. 1500<br />

1464 C 332x2 2x20 öre på "Muster ohne Wert" provpåse 1957 till Tyskland. 250<br />

1465 A<br />

TI 9-10 Tidningsmärken i o/ fyrstrip, 1 x 5 kr + 2 x 10 kr. Facit 4.200 kr. 300<br />

1466 A<br />

TJ15b 10 öre tegelröd ** postfrisk 1902. Facit 1.600 kr. 300<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1467 A i <strong>Göteborg</strong> Privattaget <strong>AB</strong>, Box vykort 1515, ca 411 1900 41 "E.Ebbesen GÖTEBORG—Telefon: & Co" hatt-affär 0708-106803—E-post: på Halsted Street stenquist-thematics@telia.com<br />

i Kalifornien<br />

enligt text på lyktstolpe. Ngt nedskuret på höger sida.<br />

100