22.09.2013 Views

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

255 EN LITEN TILLFÄLLIGHETSVISA. Till Numismatiska Föreningens Styrelse på Föreningens 40-åriga<br />

Jubileumsdag firad på Hasselbacken den 21 Maj 1913. 4 s. Tejprester och smärre revor.<br />

Denna ovanliga tillfällighetsvisa är tryckt i en numrerad upplaga om 25 exemplar, varav detta är nr 23.<br />

256 [LELEWEL, J.]. Ur: Numismatique du moyen-age, atlas (1835). Texten ersatt med handskrift och<br />

planscherna - ett trettiotal - delvis uppfordrade. Plansch 13 med svenska mynt. Pappband med grön<br />

sämskinnsrygg.<br />

257 BOYE, F. C. Kongl Svenskt Museum […]. Planscher föreställande svenska regenter, XXIV stycken,<br />

utgivna 1820-talet (m. u.). Samtida, nött, skinnryggsband med modern titeletikett.<br />

258 GREILING, R. Greiling Münz Sammlung. Dresden 1929. 22 dubbelsidiga ark med myntbilder. Originalpappband.<br />

255<br />

256<br />

200<br />

500<br />

300<br />

200<br />

29