Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL
Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL
Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL
ÖVRIGT<br />
485 Polletter från Stockholms spinnhus från 1760-talet. Valörerna 1/2 öre, 1 öre, 2 öre, 5 öre,<br />
6 öre KM. Blanketter. SP 2C.37.5-9. Totalt 5 ex.<br />
486 Polletter från Stockholms spinnhus från 1760-talet. Valörerna 7 öre, 16 öre, 24 öre samt 1<br />
daler KM. Blanketter. SP 2C.37.1-4. Totalt 4 ex.<br />
487 Handskrivna matpolletter från Örebro avseende middag vid matinrättningen för fattiga<br />
gällande för "sjuke muraren Petterson", daterad 2 maj 1852, samt "fru Ekberg", daterad<br />
15 maj 1852. D:o i tryckt form avseende middag för "arbetskarlen Per Adolf Broman" gällande<br />
enbart den 28 maj 1852. Små hål och veck. Nålstick. Totalt 3 ex.<br />
488 Frikort av kartong från Stockholms nya spårvägsaktiebolag; röd nr 346 daterad 1908<br />
berättigande till "plats å täckt vagns främre plattform samt å öppen vagns bakre plattform<br />
eller främsta bänk", grön nr 488 från 1908 berättigande "blott till plats å täckt vagns<br />
främre plattform samt å öppen vagns bakre plattform eller främsta bänk, dock att företräde<br />
lämnas åt betalande passagerare". Pappersfrikort för sträckan Hagalund-Råsunda<br />
1915. Ej stämplad eller ifylld. Hack och pappersförlust. Totalt 3 ex.<br />
489 Pappolletter från Forsbacka för 1 liter sötmjölk (rund och rektangulär) samt 1 liter skummjölk<br />
(rektangulär). Tombuteljpollett i blått papper om 25 öre för Christianstads Spritförsäljnings<br />
Aktiebolag. Utminuteringskort från Nyköpings Utskänknings Aktiebolag<br />
med nr 4832 för "Målaremästare Erik Hjalmar Andersson" år 1915. Runda, blåa pappolletter<br />
från C. A. Lindgrens vinhandel om 6 respektive 30 öre. Totalt 7 ex.<br />
490 Blankett på ljusblå papp för fribiljett vid Stockholms Södra Spårvägs Aktiebolag från<br />
1900-talets första decennium. Månadsbiljett på ljusgul papp för sträckan Smedby Kalmar<br />
med Kalmar Järnvägar, nr 350 för "Torsten Egnell" år 1925. "No 5475 Parti biljett ångslupen<br />
Kolga" inom sirlig ram på gult papper. Papperspolletter avseende ångfartyget<br />
Brage om 25 öre (ljusröd) och 70 öre (blå). Kvittens på erlagd kuravgift för Fiskebäckskils<br />
badinrättning. Totalt 6 ex.<br />
491 Kvittenser för betalning till Johannes kyrka (Stockholm) för olika utskylder i samband<br />
med begravning. Daterade 1739 (nr 147) och 1775 (nr 166). Hål. Brandskador. Totalt 2 ex.<br />
492 Uttagskvitton från Stockholms Spar-Bank. Nr 8251 den 3 december 1831 av "Maria Grönberg".<br />
Nr 10771 den 17 december av "C. J. Smedberg". Totalt 2 ex.<br />
493 Betalningsbevis för insättning i "Banken för S:t Clarae Församlings Lyshållnings-Direction".<br />
Daterad den 12 augusti 1836 och stämplad med direktionens stämpel. Pappersförlust.<br />
485<br />
01 1000<br />
01 800<br />
1-1+ 800<br />
1?-1+ 500<br />
1?-01 500<br />
1-01 500<br />
1+ 500<br />
01 300<br />
1/1+ 300<br />
47