22.09.2013 Views

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

Auktion 3 BIBLIOTEK FRÖSELL

ÖVRIGT<br />

485 Polletter från Stockholms spinnhus från 1760-talet. Valörerna 1/2 öre, 1 öre, 2 öre, 5 öre,<br />

6 öre KM. Blanketter. SP 2C.37.5-9. Totalt 5 ex.<br />

486 Polletter från Stockholms spinnhus från 1760-talet. Valörerna 7 öre, 16 öre, 24 öre samt 1<br />

daler KM. Blanketter. SP 2C.37.1-4. Totalt 4 ex.<br />

487 Handskrivna matpolletter från Örebro avseende middag vid matinrättningen för fattiga<br />

gällande för "sjuke muraren Petterson", daterad 2 maj 1852, samt "fru Ekberg", daterad<br />

15 maj 1852. D:o i tryckt form avseende middag för "arbetskarlen Per Adolf Broman" gällande<br />

enbart den 28 maj 1852. Små hål och veck. Nålstick. Totalt 3 ex.<br />

488 Frikort av kartong från Stockholms nya spårvägsaktiebolag; röd nr 346 daterad 1908<br />

berättigande till "plats å täckt vagns främre plattform samt å öppen vagns bakre plattform<br />

eller främsta bänk", grön nr 488 från 1908 berättigande "blott till plats å täckt vagns<br />

främre plattform samt å öppen vagns bakre plattform eller främsta bänk, dock att företräde<br />

lämnas åt betalande passagerare". Pappersfrikort för sträckan Hagalund-Råsunda<br />

1915. Ej stämplad eller ifylld. Hack och pappersförlust. Totalt 3 ex.<br />

489 Pappolletter från Forsbacka för 1 liter sötmjölk (rund och rektangulär) samt 1 liter skummjölk<br />

(rektangulär). Tombuteljpollett i blått papper om 25 öre för Christianstads Spritförsäljnings<br />

Aktiebolag. Utminuteringskort från Nyköpings Utskänknings Aktiebolag<br />

med nr 4832 för "Målaremästare Erik Hjalmar Andersson" år 1915. Runda, blåa pappolletter<br />

från C. A. Lindgrens vinhandel om 6 respektive 30 öre. Totalt 7 ex.<br />

490 Blankett på ljusblå papp för fribiljett vid Stockholms Södra Spårvägs Aktiebolag från<br />

1900-talets första decennium. Månadsbiljett på ljusgul papp för sträckan Smedby Kalmar<br />

med Kalmar Järnvägar, nr 350 för "Torsten Egnell" år 1925. "No 5475 Parti biljett ångslupen<br />

Kolga" inom sirlig ram på gult papper. Papperspolletter avseende ångfartyget<br />

Brage om 25 öre (ljusröd) och 70 öre (blå). Kvittens på erlagd kuravgift för Fiskebäckskils<br />

badinrättning. Totalt 6 ex.<br />

491 Kvittenser för betalning till Johannes kyrka (Stockholm) för olika utskylder i samband<br />

med begravning. Daterade 1739 (nr 147) och 1775 (nr 166). Hål. Brandskador. Totalt 2 ex.<br />

492 Uttagskvitton från Stockholms Spar-Bank. Nr 8251 den 3 december 1831 av "Maria Grönberg".<br />

Nr 10771 den 17 december av "C. J. Smedberg". Totalt 2 ex.<br />

493 Betalningsbevis för insättning i "Banken för S:t Clarae Församlings Lyshållnings-Direction".<br />

Daterad den 12 augusti 1836 och stämplad med direktionens stämpel. Pappersförlust.<br />

485<br />

01 1000<br />

01 800<br />

1-1+ 800<br />

1?-1+ 500<br />

1?-01 500<br />

1-01 500<br />

1+ 500<br />

01 300<br />

1/1+ 300<br />

47