Kilo- och literpris - lagnebo.se
Kilo- och literpris - lagnebo.se
Kilo- och literpris - lagnebo.se
Transform your PDFs into Flipbooks and boost your revenue!
Leverage SEO-optimized Flipbooks, powerful backlinks, and multimedia content to professionally showcase your products and significantly increase your reach.
Jörgen<br />
1 kg bananer kostar 12,50 kr<br />
3 kg bananer kostar 3 · 12,50 = 37,50 kr<br />
0,8 kg bananer kostar 0,8 · 12,50 = 10 kr<br />
740 g = 0,74 kg bananer kostar 0,74 · 12,50 kr = 9,25 kr<br />
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------<br />
En dunk med 4 liter T-sprit kostar 84 kr. Vad kostar 1 liter?<br />
84 = 21 Svar: 1 liter T-sprit kostar 21 kr/l.<br />
4<br />
300 ml schampo kostar 18,90 kr. Vad är <strong>literpris</strong>et?<br />
300 ml = 0,3 liter<br />
18,90<br />
= 63 Svar: Literpri<strong>se</strong>t är 63 kr/l.<br />
0,3
Jörgen<br />
1) 1 kg persikor kostar 18,90 kr<br />
a) Vad kostar 2,5 kg persikor?<br />
b) Vad kostar 0,6 kg persikor?<br />
c) Vad kostar 850 g persikor?<br />
2) 1 kg skinka kostar 159 kr.<br />
a) Vad kostar 1,2 kg skinka?<br />
b) Vad kostar 0,275 kg skinka?<br />
c) Vad kostar 130 g skinka?<br />
3) Vid ett tillfälle kostar vindruvor 12 kr per kg.<br />
Hur mycket får man få betala för<br />
a) 3 kg<br />
b) 1,5 kg<br />
c) 0,8 kg<br />
4) 2,5 kg potatis kostar 8,90 kr.<br />
Vad kostar 1 kg potatis?<br />
5) 150 gram karameller kostar 12,50. Beräkna kilopri<strong>se</strong>t.<br />
6) 120 ml dagkräm kostar 33 kr. Beräkna <strong>literpris</strong>et.<br />
7) 30 g penicillintabletter kostar 84,50 kr. Beräkna kilopri<strong>se</strong>t.<br />
8) 3 dl vispgrädde kostar 10,90 kr. Beräkna <strong>literpris</strong>et.<br />
9) 125 ml fond kostar 18,90 kr. Beräkna <strong>literpris</strong>et?<br />
10) Vilken marmelad blir billigast per kilogram, 450 g för 10,90 kr eller 500 g för 11,90 kr?<br />
11) En förpackning flingor väger 1,5 kg <strong>och</strong> kostar 41,70 kr. Vilket är pri<strong>se</strong>t per kg?<br />
12) Pri<strong>se</strong>t på köttfärs var vid ett tillfälle 65 kr/kg. Anna köpte 7 hg <strong>och</strong> betalade med en<br />
hundralapp. Hur mycket på hon tillbaka?<br />
13) Eva köpte ett sammetstyg som var 140 cm långt. För det fick hon betala 231 kr.<br />
Vilket var pri<strong>se</strong>t per meter?<br />
14) En bil drar 8 dl bensin per mil. Vad kostar en resa på 450 km, om bensinpri<strong>se</strong>t är<br />
12,10 kr/l?<br />
15) En flaska vinäger innehåller 1,5 dl <strong>och</strong> kostar 13,80 kr. Vilket är <strong>literpris</strong>et?<br />
16) En bit falukorv väger 400 g <strong>och</strong> kostar 14 kr. Hur mycket kostar då en bit som väger<br />
650 g?<br />
17) Titta på annon<strong>se</strong>n till höger. Hur mycket har<br />
man sänkt pri<strong>se</strong>t per kg på snabbkaffe?<br />
SNABBKAFFE 37,50<br />
(Ord pris 47,70) 200 g
Jörgen<br />
18) En ostbit väger 600 g <strong>och</strong> kostar 29,10 kr. En annan ostbit av samma sort väger 840 g.<br />
Hur mycket får man betala för den? Avrunda som i affären.<br />
19) Hur mycket tjänar man om man köper 1,5 kh högrev till det nedsatta<br />
pri<strong>se</strong>t jämfört med om man köper det till normalpris?<br />
HÖGREV färsk med ben 44:80<br />
ord. pris 60:70 kg<br />
20) Pontus köper 250 g lösgodis. Han betalar med en hundralapp <strong>och</strong> får 80,50 kr tillbaka.<br />
Vilket är pri<strong>se</strong>t per hektogram för godi<strong>se</strong>t?<br />
21) Vispgrädde kan köpas i två förpackningar. Den större rymmer 3 dl <strong>och</strong> kostar 9,66 kr.<br />
Den mindre rymmer 2 dl <strong>och</strong> kostar 6,94 kr. Hur stor är skillnaden i <strong>literpris</strong>?<br />
22) En flaska rakvatten kostar 165 kr <strong>och</strong> rymmer 125 ml. Vad kostar rakvattnet per liter?<br />
23) Vad kostar tvättmedlet Bölja per liter?<br />
Avrunda till två decimaler.<br />
TVÄTTMEDEL<br />
Bölja 80 dl<br />
17:90<br />
24) En affär annon<strong>se</strong>rade på det sätt som du <strong>se</strong>r nedan. Med hur mycket hade man sänkt<br />
<strong>literpris</strong>et på schampot?<br />
SCHAMPO RENT HÅR<br />
120 ml 8:70<br />
(ord pris 10:20)<br />
25) För en stor lax som vägde 5 kg fick Martin betala 399,50 kr.<br />
Vilket var kilopri<strong>se</strong>t?
Jörgen<br />
FACIT KILO- OCH LITERPRIS<br />
1) a) 47,50 kr (47,25 kr)<br />
b) 11,50 kr (11,34 kr)<br />
c) 10,50 kr (10,63 kr)<br />
2) a) 191 kr (190,80 kr)<br />
b) 43,50 kr (43,73 kr)<br />
c) 20,50 kr (20,67 kr)<br />
3) a) 36 kr<br />
b) 18 kr<br />
c) 9,60 kr<br />
4) 3,56 kr/kg<br />
5) 83,33 kr/kg<br />
6) 275 kr/l<br />
7) 2816,67 kr/kg<br />
8) 36,33 kr/l<br />
9) 151,20 kr/l<br />
10) 500g för 11,90 kr<br />
11) 27,80 kr/kg<br />
12) 54,50 kr<br />
13) 165 kr/m<br />
14) 435,60 kr<br />
15) 92 kr/l<br />
16) 23 kr (22,75 kr)<br />
17) 51 kr/kg<br />
18) 40,50 kr<br />
19) 23,85 kr<br />
20) 7,80 kr/hg<br />
21) 2,50 kr<br />
22) 1320 kr<br />
23) 2,24 kr/l<br />
24) 12,50 kr/l<br />
25) 79,90 kr/kg